IJMUIDEN Strafmaximum voor spionnage binnenkort hooger. it woedt geknoeid dooc frucgecs m mitUaicm- Andere bevoegdheden om tegen bedenkelijke publicaties op te treden? VRIJDAG 15 MAART 1940 EERSTE KAMER Interneering van gevaarlijke personen overwogen? Tengevolge van storing in den treinenloop dank zij het jjzelen, ontbrak 's ochtends om 11 uur en ook nog om 12 uur het vereischte aantal (helft plus een) senatoren. Zoo kon men pas om half twee beginnen, toen Mr. v. Rappard (lib.) mededeelde, dat een aantal leden twee uur op een weiland hadden doorge bracht, daardoor hadden ze niet op tijd kunnen komen. Deze afgevaardigde hield zich vooral bezig met de ten scherpste door hem gelaakte opstokende pu blicaties in nat. soc. organen, nadat hij vóór dien had aanbevolen een eenvoudig spionnage-artikel in het Strafwetboek op te nemen. Aanvulling van ons strafwetboek om de door dien afgevaardigde bedoelde publicaties te kunnen straffen, was noodig. Mevr. Ribbius—Pelletier (s.d.) zag voor- loopig misschien nog meer noodzaak in scherpe toe passing van de bestaande strafbepalingen. Haar partijgenooten Sikkes en Mr. In 't Veld had den het respectievelijk vooral over administratieve rechtspraak en huurverhoogingen alsmede beter geregelde boekhouding in gestichten. Mr. v. Vessem (nat. soc.) verklaarde het eens te zijn met de sterke afkeuring van Mevr. Ribbius Pelletier over de misleiding die sommige nat. socia listen met bepaalde pamfletten hadden bedreven, dóch tevens wees hij er op, dat men de N. S. B. als zoodanig hiervoor niet aansprakelijk kon stellen. Vervolgens bepleitte spr. eer- en rechtsherstel voor de marechaussee-brigade Oss en voorts beperking van naturalisatie; zoo moest men b.v. ex-Duitsehe dienstmeisjes die zich volgens dezen afgevaardigde aan „civiele desertie" hadden schuldig gemaakt, niet in de Nederlandsche gemeenschap opnemen. Verkeerd is ook, dat men zulks gedaan heeft met duizenden emigranten, waaronder tal van Joden, die propaganda maken aldus spr. tegen Duitschland, waarmee zij zich in oorlog beschou wen; in dit verband brak de nat. soc. senator nog eens 'n lans voor het plan-Mussert om Joden naar Nederlandsch- en Britsch-Guyana te doen emigree- ren. Van zijn kant klaagde spr. over een blaadje, dat z. i. op ongepaste wijze optrad tegen Nederland sche nat. socialisten alsmede over het feit, dat aller lei onbehoorlijke uitlatingen aan het adres van de N. S. B. en haar volgelingen toegelaten zouden wor den zonder dat vervolging door het O. M. daarop volgt. Het is niet goed, dat de Regeering zulke dingen toelaat, maar er is nog erger, te weten, dat de Minister van Justitie eenigen tijd geleden in de Tweede Kamer een paar in „Volle en Vaderland" verschenen artikelen o.m. „ergerlijke, bijna land- verraderlijke dingen" had genoemd. Overigens be streed Mr. v. Vessem de juistheid van minister Gerbrandy's kritiek, want de inhoud van bedoelde artikelen, door hem onwaar geheeten, bleek juist volkomen met de feiten in overeenstemming te zijn. Bedroevend achtte spr. het, dat er van overheids wege zonder eenige gegronde reden tegen nat, socialisten wordt opgetreden. Gaarne sluit spr. zich bij Mr. Kalff's betoog aan, zware straffen voor landverraad vragende, dat zou dan volgens hem ook moeten gelden voor die politici, wier schuld hij het acht, dat we grooten defensie achterstand hëdden. Minister Gerbrandy erkende allereerst tegen zin te hebben tegen een „te veel" aan wetgeving, waarmee niet gezegd is, dat hij niet wil meewerken aan het tot stand komen van regelingen, welke prin cipieel van belang zijn. Bezwaar heeft hij echter tegen een te spoedig aantasten o.a. van onze codifi catie, aangezien op dat gebied vooral rechtspraak en wetenschap een zeer belangrijke plaats innemen. Wanneer 'n wet nauwelijks tot stand is gekomen dient met niet weer veranderingen te verlangen, wat veelal het geval is met hén, die tegen de wet waren; „men moet ook zijn verlies kunnen nemen." Allersmakelijkst schetste spr. wat zich kan voor doen met stichtingen, toen hij het er over had, hoe hij eens als Gedeputeerde den prior van het Tabor- klooster had te vertegenwoordigen. Voorloopig scheen de bewindsman er nog niet veel voor te voe len wettelijke voorschriften betreffende stichtingen voor te stellen. Ook een algemeene technische herziening van ons B. W. acht de Minister niet zoo eenvoudig voor el kaar te brengen. Zeker hij kan daarvoor wel één jurist met de voorbereiding belasten, maar dan is het nog niet zoo eenvoudig om zulk een persoon ta kiezen, aangezien er zich nu eenmaal allerlei ver-j schillende principieele opvattingen en tegenstellin gen op dit terrein voordoen. De bewindsman bleek dan ook beducht voor de mogelijkheid, dat hij in de zen groote kans zou loopen monnikenwerk te ver richten. Deze minister, die een in menig opzicht degelijke rede hield, verstaat de kunst telkenmale zijn gehoor smakelijk te doen lachen. Zoo kwam b.v. op 'n gege ven oogenblik allerkoddigst uit z'n mond, toen hij het had over continuïteit of gebrek aan cóntinuiteit' „ik kan het niet helpen, dat we in 3 jaar tijds 24 Ministers gebruiken". Wat Mr. v. Rappard's betoog betreft „met het eer ste gedeelte daarvan te weten diens kritiek in verband met het verzenden van exploiten per post ben ik het niet eens" aldus de bewindsman met het tweede (handhaving van het gezag enz.) wel, dus de som komt precies op nul uit." (gelach). Nadat we vernomen hadden, dat de politieele sa menwerking met 't oog op de veiligheid tusschen Justitie en Defensie over het algemeen uitnemend is, ontkende Mr. Ger*brandy ten stelligste, dat er t.a.v. klachten met twee maten zou worden gemeten. „En nu de artikelen in „Volk en Vaderland", waarvoor ik nog altijd een cent schuldig ben". De Minister van Buitenlandsche Zaken had zich over de buitenge woon ergerlijke publicaties tot zijn ambgenoot van Justitie gewend met de opmerking, dat daartegen toch eigenlijk wat gedaan moest kunnen worden. In de uniformen-zaak is het noodig den opspo- renden ambtenaren volop gelegenheid te geven tot voltooiing van 't onderzoek en daardoor kan 'n der gelijke zaak zeer lang in den molen blijven. De Pachtwet is niet berekend op belanghebbenden, die rare dingen gaan doen; intusschen wil de Mi nister thans niet tot wijziging der wet overgaan. sie-Koolen zou dit geval voor administratie recht spraak niet vatbaar geweest zijn. En nu de handhaving van de openbare orde ene. dat achtte spr. wel 't allerbelangrijkste waaraan hij zich had te wijden. Van groot belang is in dit verband o.m. de kwestie van de organisatie der politie, waaraan hard gewerkt wordt. Als men tot voor eenige maanden nog zoo wei nig, nu veel meer van spionnage hoort, komt dat o.m. doordat bedoelde organisatie thans alles van dag tot dag bekijkt (en ontdekt). Het allerbelang rijkste is dat men weet wat er in wezen onder gronds omgaat en dat men over de maatregelen beschikt om dat te bedwingen. Een maand of vijf geleden was de toestand, schoon men er toen weinig van hoorde, veel ge vaarlijker dan nu hoewel men er thans veel meer van verneemt: de organisatie is thans nl. veel meer paraat voor tijdig ingrijpen. Derhalve komt de kwestie van de aanvulling van ons wetboek van strafrecht pas in de tweede plaats. Op een oortje na gevild is het maken van-een speciaal voorschrift tot uitvoe ring van art. 100 van het W. v. Str. in verband met den strijd tegen de lichtpijlen, al is over 't algemeen genomen de vrees door de bevol king gekoesterd overdreven, gezien wat er nu aan den dag is getreden. Er moet een bevoegdheid komen voor inter neering van door en door gevaarlijke perso nen. Ook dienen nog andere bevoegdheden tot stand te komen om tegen bedenkelijke publi caties zooals „De Misthoorn" te kunnen optre den. De minister kondigde aan ernstig te zullen overwegen voor te stellen aan het spionnage- en landverraadartikel een strafmaximum van 15 jaar te verbinden. Voorts bleek hij bereid het gedeelte van het ontwerp-Goseling, dat materieele beleediging van volksgroepen straf baar wil stellen verder te behandelen, maar datgene wat daarin betrekking had op de mo gelijkheid een verschijningsverbod voor een krant hij rechterlijke uitspraak te doen vast stellen wilde minister Gerbrandy nog eens rus tig bekijken. ®Het Echle Natuurlijke Em ser-Zou t Ler op is alleen verkrijgbaar in u dit vierkante glazen flacons. Handelf- w,, merk Pri|S per flacon f 1.10. (Adv. ingez. Med.) Dat was nl. zooiets aparts in ons strafwetstelsel, dat hij er vreemd tegenover stond en het ware zeker beter iets anders te doen tegen bedenkelijke persuitingen. Hier scheen de minister te denken aan de mogelijkheid de wet op den staat van oor log en den staat van beleg te veranderen. En wel zoo, dat ook in het gebied, dat alleen in staat van oorlog verkeert wat met heel ons land 't geval is! de (burgerlijke) over heid allerlei bevoegdheden tot ingrijpen, o.m. mede tegen ontoelaatbare publicaties, krijgt, die thans alleen aan de militaire autoriteiten daar, waar de staat van beleg is afgekondigd (slechts eenige stukken van ons land), toeko men. De bewindsman drukte zich juist ten opzichte van dit vraagstuk in ietwat vage, trouwens niet heel goed verstaanbaar geweest zijnde, termen uit, maar we gelooven met 't bovenstaande toch wel de hoofdstrekking van dit deel van zijn betoog te heb ben weergegeven. Met behulp van bestuurlijke bevoegdheids-maat regelen zal men in dezen abnormalen tijd tegen abnormale dingen moeten ingaan. Als hij er in zou slagen zorg te dragen voor het afdoend waken voor alles wat de vrijheid en vei ligheid van ons land raakt, dan zou Mr. Gerbran dy zich, door het bereiken van resultaat t.a.v. dit allerbelangrijkste deel van zijn taaie als minister van Justitie, reeds afdoende beloond achten voor het feit, dat hij er zich voor heeft laten vinden deze portefeuille op zich te nemen. (Teekenen van instemming). Na een repliek van Mr. v. Vessem nam de Kamer de begrooting van Justitie zih.st- de nat. soc. fractie liet aanteekenen tegen te zijn aan. E. v. R. COR HERMUS BIJ HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Cor Hermus zal het volgende seizoen als acteur regisseur aan het Nederlandsch Tooneel zijn ver bonden. DE HEER COHEN NEEMT ONTSLAG ALS LID DER TWEEDE KAMER. De heer M. M. Cohen heeft den griffier dei- Tweede Kamer medegedeeld, dat hij wegens langdurige ziekte zich verplicht voelt ontslag te nemen als lid der Kamer. De heer Cohen had sinds 1936 zitting in de Tweede Kamer voor den Vrijz.-Dem. Bond. flfyfiijnm,, MIJNHARDTJES' (Adv Ingez. Med.) De remedie: „ledereen in het Nederland sche leger houde ooren en oogen wijd open.' (Van onzen specialen verslaggever). UTRECHT, 13 Maart. Het is jammer te moeten constateer en, dat zich sinds de afkondiging van de mobilisatie in ons land, verschillende gevallen van fraude hebben voorgedaan, bedreven door burgers en militairen. Op den voorgrond zij gesteld, dat het niet op onzen weg ligt aan de veelal overdreven geruchten, welke in Nederland omtrent knoeierijen met leve ranties aan legeronderdeelen, of diefstallen, door militairen alleen of in samenwerking met bur gers gepleegd voedsel te geven. Maar het is wel van algemeen belang, dat aan verschillende ge vallen, welke ontdekt zijn, ruchtbaarheid gegeven wordt, opdat mede daardoor aan de geruchten, welke in verschillende deelen van ons land o.a. de Vechtstreek rondwaren, een einde gemaakt kan worden. Wij hebben, naar aanleiding van vrij alarmee- rende berichten, welke o.a uit de Vechtstreek af komstig waren, een globaal onderzoek ingesteld, daarbij diverse instanties, die tot oordeelen be voegd zijn, inschakelend. Het resultaat? In de eer ste plaats de algemeene conclusie, dat er en dan niet alleen in de tot garnizoenen gepromoveerde gemeenten aan de Vecht gestolen wordt. Inder daad: door de mobilisatie zijn militairen zoowel als burgers in de gelegenheid gekomen zich op slink- sche wijze en ten koste van 't Rijk! te ver rijken. Maar daaraan zij direct toegevoegd, dat de militaire autoriteiten, zoodra zij de lucht van knoeierijen bespeuren, op de meest stringente wijze ingrijpen. De Nederlandsche burgerij heeft dit kunnen constateeren bij hét enkele maanden gele den ontdekte geknoei bij den aanleg van vêrdedi- Jngswerken. Een simpele uitlating van een ont slagen uitvoerder, ten aanzien van gebouwde ka zematten, die in tijden van gevaar niet voldoende dekking aan de inzittenden zouden bieden (deze fraude is in de Vechtstreek ontdekt en wij stellen er prjjs op te verklaren, dat dit geen werken be trof, welke onder leiding Van Stellingbouw ston den en staan) heeft toen geleid tot een uiterst scherp onderzoek. Het gevolg was, dat verschillende ka zematten, waarvoor veel te weinig cement en bo vendien nog zand van inferieure kwaliteit gebruikt Iwas, gesloopt zijn om opnieuw te worden gebouwd. De gedroomde winst van de knoeiers zou enkele duizenden guldens bedragen hebben, indien deze Prof. Kranenbürg had verlangd. Wij hebben in dezen den typisch eigen, nationalen, weg gevolgd en daar van moet men niet afwijken. Men dient o.m. wel te bedenken, dat het onjuist ware Nederland en Frankrijk ten opzichte dezer materie over één kam te scheren. Vergeleken met alle andere landen in de wereld is Nederland t.a.v. adminïstratief-rechterlijke kwesties heusch begenadigd. „Als men mij vraagt aldus de Minister „wat hebben uw voorgangers in dezen gedaan, dan zwijg ik, maar ik zeg eerlijk: ik doe niets." Mr. Janssen had het geval in herinnering geroe pen van het wegsleepen van een zandbak in Haar lem. Daar was van formeele onrechtmatigheid geen sprake en evenmin van détournement de pouvoir; welnu, bij toepassing van de formule der commis- manipulaties niet ontdekt waren. Een tweede ge val van fraude lekte uit te Bilthoven, waar mili taire koks, in samenwerking met burgers, levens middelen wisten machtig te worden en voor eigen rekening verkochten. Weer een ander geval betrof het geknoei met het vervaardigen van uniformen (de wattengeschiedenis), een vierde geval deed zich voor bij het keuren van gerequireerde auto's, waarbij steekpenningen een zeer belangrijke rol speelden, om wagens af te laten keuren, c.q. boven dè werkelijke waarde te taxeeren. Een vijfde geval betrof Muiderberg. een zesde Amersfoort (zandrij- ders) Keeren wij terug naar de VechtstreekOok daar make men zich niet al te ongerust. En men Geruchten, welke in vele gevallen overdreven zijn, waren door het geheele land rond. blaze vooral niet het vuur der geruchten aan. Want ook daar wordt een uiterst scherp onderzoek inge steld naar de gestes van militairen en burgers, die zich ten koste van het Rijk meenen te kunnen ver rijken. Voorop gesteld zij, dat men in een gemeente als Breukelen b.v. in den soldatenmond heet dit dorpje „Oss-aan-de-Vecht" inderdaad stof tot praten heeft. Herhaaldelijk heeft burgerij langs achterdeurtjes vernomen, dat „eer weer één" door de politietroepen gearresteerd zou zijn. Herhaalde lijk ook heeft men verschillende der aldaar ge legerde militairen met een lid van het zoo uitste kend werk verrichtende Korps politietroepen, zien vertrekken. En meteen wist men dan te vertellen, dat een nieuwe arrestatie aan de talloos vele was toegevoegd. Hoeveel militairen terug kwamen en -komen, wordt niet verteld. „Men" fluistert alleen, dat er thans reeds 25 arrestaties zijn verricht. Weten doet men het niet! En gezien het feit, dat het onderzoek in tal van gevallen nog gaande is, laten de betreffende instanties zich daarover te recht niet uit! Toch blijk^ er in Breukelen wel het één en ander gebeurd te zijn. Zoo zijn daar een menage-meester en een dienstplichtig korporaal gearresteerd, om dat zij „onder één deken" bleken te liggen. Het geval, waarover de tongen danig in beweging zijn gekomen ,ligt aldus, dat de korporaal, die in de burgermaatschappij een engros-zaak in dekens heeft, steekpenningen heeft gegeven aan den me nagemeester, voor elke deken, welke de laatste voor het Rijk aankocht. Mits de zaak van den kor poraal de leverantie had. Voorts is men, door fouilleering van met verlof vertrekkende soldaten, tot de ontdekking gekomen, dat er diefstallen uit de cantine werden gepleegd. Ook hier is dus een onderzoek met resultaat ingesteld. En zoo zijn er meer, kleinere of groo- tere affaires, welke de militaire autoriteiten en de politietroepen genoopt hebben tot een diepgaand en ernstig onderzoek. Wij doelen hier o.m. op de in de gemeente Ter Aa ontdekte knoeierijen bij de militaire admi nistratie. Een vaandrig, die op een gegeven oogen blik aldaar de boeken en bescheiden moest overne men, constateerde, dat er verschillende posten dub bel ingeboekt waren. Hij maakte deze zaak aan hangig bij zijn superieuren, waarna onmiddellijk een uitgebreide controle werd gehouden. Het is daarbij gebleken, dat verschillende kunsttoeren in de boeken waren verricht om deze sluitend te ma ken. De schuldigen zijn van hun functie ontheven en zullen zich waarschijnlijk voor den Krijgsraad te verantwoorden hebben. Dan zal ook moeten blijken of het hier inderdaad een oplichtingsaffaire betreft. Want het staat nog niet vast of de boeken- vervalsehers het Rijk door hun handelingen be nadeeld hebben. Mogelijk is ook, dat zij, uit angst dat de boeken niet kloppend te krijgen waren, ge fingeerde uitgaven hebben geboekt en evenzoo ge fingeerde betaalbewijzen hebben uitgeschreven. Zeker: men zal allicht geneigd zijn uit het boven staande de conclusie te trekken, dat het bij het le ger niet in orde is. Dan vergeet men echter, dat er, Ook in de burgermaatschappij, goede en kwade ele menten zijn. Welnu: in het gewone leven bestraft men de kwaadwillenden en al diegenen, die zich aan een andermans eigendom vergrijpen. Dat laat ste geschiedt bij het leger evenzoo. Er is geen reden om aan te nemen, dat de militaire autoriteiten gevallen van knoeierijen met gesloten oogen voorbij gaan. Integendeel; Haagsche spionnage-zaak. Twee en een half jaar tegen v. H. geëischt Invrijheidsstelling van mevr. v. H.v. A. gevraagd, doch geweigerd. Nadat de Haagsche rechtbank gisterochtend de zaken tegen twee der bij de bekende Haag sche spionnage-kwèstie betrokkenen had be handeld tegen mr. B. werd twee jaar gevan genisstraf geëischt, tegen mevr. v. H.—v. A. een jaar heeft gistermiddag de heer v. H. terecht gestaan. Tegen hem werd 21/» jaar gevange nisstraf geëischt. De verdediger van mevr. van H.-van A., mr. E. G. S. Bourlier, die nog in de morgenzitting met zijn pleidooi was begonnen, heeft dit in de middagzit ting voortgezet. Aan het eind ervan heeft mr. Bour lier onmiddellijke invrijheidsstelling van mevr. van H. gevraagd. De rechtbank heeft dit verzoek afgewezen. Hierna moest de heer van H. terecht staan, wien ten laste is gelegd, dat hij geheime stukken lijsten van het bureau zeescheepvaart, waarin vermeld stonden de namen van Nederlandsche schepen, wel ke in het buitenland waren aangehouden in han den heeft gespeeld van een vreemde mogendheid door ze aan den genaturaliseerden Duitscher S. te laten zien, die getracht heeft ze aan een vreemde mogendheid te zenden. In deze zaak, die ook met gesloten deuren werd behandeld, werden als getuigen gehoord de genatu- raliseeerde Duitscher S., de ambtenaar mr. B., die 's ochtends terecht had gestaan en de directeur van den economischen voorlichtingsdienst, dr. T. P. van der Kooy, terwijl op verzoek van de verdediging nog gehoord werd de echtgenoote van van H. In zijn requisitoir, dat omstreeks half vier beëin digd was, heeft de officier van justitie tegen van H. wegens poging tot het misdrijf van art. 98 W. v. S een gevangenisstraf voor den tijd van twee en een half jaar geëischt. Hierna was het woord aan de verdediging, welke gedeeltelijk door mr. Bourlier en gedeeltelijk door verdachte zelf werd gevoerd. De heer van H. zeide, dat hij zich in deze zaak ge heel onschuldig gevoelde. In verband met de rijks- levensmiddelendistributie voor armlastigen ei werkloozen, welke hij organiseerde, wilde hij op de hoogte zijn van den aanvoer van levensmiddelen naar Nederland en daartoe had hij aan mr. B. de lijsten van in het buitenland aangehouden Neder landsche schepen gevraagd om te zien hoeveel stag natie er in den aanvoer zou zijn. Op den avond van Vrijdag 14 November kwam van H. met deze lijsten thuis en het was een heel werk ze allemaal door te nemen en over te schrijven. Van H. had een geleend fototoestel in huis en S. zou nu tegen hem gezegd hebben: „waarom fotogra feer je die lijsten niet, dat is toch veel eenvoudiger". Daar van H. het fijne werk van stukken fotogra feeren niet meester was heeft S. aangeboden dit te doen. Intusschen was ook mr. B. binnengekomen en gezamenlijk keken ze toe, hoe S. het fotoapparaat in stelde om de lijsten te fotografeeren. Later is gebleken, dat S. zich de negatieven heeft toegeëigend met het doel ze aan een vreemde mo gendheid uit te leveren, doch dat heeft van H., zoo deelde hij tot zijn verdediging mede, niet geweten Hij wist ook niet, dat de-stukken geheim waren. Ze waren gestencild en iedereen op het departement Icon ze krijgen. De uitspraak in alle drie deze zaken is vastge steld op 28 Maart. Spionnage op Ameland, De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft heden tegen den 39-jarigen J. B en den 44-jarigen A. de F., beiden uit Den Haag respectievelijk vier maanden en vier jaar gevange nisstraf geëischt wegens spionnage op Ameland. Diefstal van militaire kleeding- stukken. Twee militairen en een burger in arrest. De gemeentepolitie te Sittard heeft twee aldaar gedetacheerde militairen en een burger aangehou den, terzake van diefstal, resp. heling van militaire kleedingstukken. In de woning van den burger werden verschil lende militaire kleedingstukken aangetroffen en in beslag genomen. Het daarop ingestelde onderzoek leidde tot de aanhouding van de beide militairen, die ter beschikking van de militaire autoriteiten zullen worden gesteld. Deze diefstal werd ontdekt te Nieuwstadt, waai een inwoner in het bezit bleek te zijn van een mili tair kleedingstuk. men treedt er zoo streng mogelijk tegen öp, al of niet met behulp van de politietroepen, die, wanneer zij zich eenmaal in een knoeiersaffaire hebben vastgebeten, pas loslaten, als de knoeiers zijn gevat. Gelukkig telt het Nederlandsche leger, naast de kwade elementen, ook en dat is het gros mi litairen, die zich in geen geval met knoeierijen be zig houden. Een prachtig voorbeeld daarvan is een in de Vechtstreek gelegerd dienstplichtig korporaal, die, met verlof in zijn woonplaats zijnde, tot zijn verwondering constateerde, dat bij zijn moeder thuis mannen aan de deur tegen een uiterst „zacht" prijsje levensmiddelen en goede waar ook te koop aanboden. Hij vertrouwde het -niet, maakte zijn superieuren deelgenoot van zijn vermoedens, waarop direct aan de politietroepen verzocht werd een onderzoek in te stellen. Deze namen de zaak ter hand en slaagden er in binnen enkele dagen, in samenwerking met de gemeentepolitie, te Amster dam en andere plaatsen een aantal militairen en burgers aan te houden. De militairen maakten zich nl. meester van aan het leger toebehoorende le vensmiddelen. Deze werden door burgers „goed koop" gekocht heling! en later met een zoet winstje van de hand gedaan. En thans.... de weg naar verbetering! Wij, van onzen kant. zouden een bepaalde instantie of een bepaald onderdeel van het Nederlandsche leger niet graag de schuld geven van het feit, dat er door kwade elementen munt geslagen kan worden ten koste van het Rijk! uit de algeheele situatie, zooals deze tijdens en na de mobilisatie geworden is. In de practijk zullen degenen die willen knoeien altijd wel kans zien hun slag te slaan. Men kan du? onmogelijk zeggen, dat het hier tekortkomingen betreft van een bepaalden diensttak. Daarmede zou men diegenen, die zich ten doei gesteld hebben hun taak in 't leger zoo goed mogelijk te verrichten on verdiend beschuldigen. Wel kan er en dan zeer in het algemeen den nadruk op gelegd worden, dat men „ooren en oogen" wijd open zal moeten houden. Dat geldt voor iedereen, die in het Nederlandsche leger dienst doet. Opletten, uitkijken enzoo veel mogelijk controleeren. Ziedaar de remedie tegen veel onge rechtigheden, welke zich in en om 't leger hebben afgespeeld, zich nog wel afspelen en ook nog wel zullen afspelen. Houde men zich daaraan, dan zal het aantal knoeigevallen binnen korten tijd tot zeer geringe proporties slinken, temeer omdat en in de Vechtstreek is dit duidelijk gebleken streng optreden en ingrijpen een heilzame uitwer king heeft. (Nadruk verboden), VERGADERING DER s. dTa In het gebouw „de Daad" aan den straatweg hield de afdeeling IJmuiden h A. P. gisteravond een openbare versari in de heer Koos Vorrink, voorzitter der k sprak over „de Tragedie van Finland" n nS' minder gunstige gesteldheid van weer de vergadering druk bezocht. eti De vergadering werd geleid door dPn w van Nifterick. ne€t H. De heer Vorrink herinnerde er aan. ;KIJ verzoek kt to* J i, tuf jte tfhêt SS" jjierop iet* r jcoate v$ei r'l de h°c iif1 ia die van de afdeeling IJmuiden het over Finland te komen spreken niemandT*5, moeden, dat de vergadering gehoudo* - 11 op een dag, dat pas het einde van c der Finnen was gekomen. Spreker had de uitnoodiging aangeno^ 1 d>i°l is hij dan gekomen, al is het dan onder gri? e g omstandigheden dan bij de uitnoodiging „Wie van de kleine volken is nu aan a zal men zich na dezen schaamteloozen het weergaloos dappere Finsche volk af, „Wanneer wij?" vragen anderen. 71 Spreker memoreerde de geschiedenis der jaren, waarin een scheiding kwam, in Jann* toen de regeering Von Papen het mogelijk dat een nationaal-socialist aan het hoofd sche regeering kwam. Spreker wees er op fi de laatste jaren van de zijde van den Volk een tegemoetkomende houding tegenover land aannam, maar het ging steeds te i„ Met het nationaal-socialisme was een ge steldheid aan de macht gekomen die gehed den geest van den Volkenbond was. Wat w .-.I van den Volkenbond? vroeg men zich af, vooraj ook Italië eerst Abessinië, later Albanië' insli kwamen sancties, maar nadat men Abessir Albanië aan hun lot had overgelaten. Wat den Volkenbond over was heeft men kapot slaan. De Nederlandsche sociaal-democratit op de fouten gewezen. Van deze zijde is geze wanneer men de fascistische regeeringen hun" laat gaan, er geen klein land meer veilig fc gevolg van de houding der groote Volke-1 mogendheden is geweest, dat in alle kleine ongerustheid over eigen zelfstandigheid kwat is peace for our time" zei Chamberlain na Mi chen, maar de honger kwam al etende. Dit heb Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en Polen onder» den. Bij de Duitsche eischen van Polen Engeland en Frankrijk de oogen open. Er i- het gevoel geweest, dat Duitschland zou inl maar op 23 Augustus 1939 werd de wereld7i door het feit dat Hitler en Stalin elkaar de gaven. Duitschland had nu een dekking aar. Oostzijde en had zijn troepen dus beschikbaar-ï Het het Westen. De Duitsche legerleiding wist wel I it-1 het Duitsche leger op twee fronten niet kon ^4 pier e ten. Stalin heeft zich voor den dienst aan Duitil ymei land goed laten betalen. Het zijn de arbeidersi pen. Warschau geweest die zich tot het laatst toe tfJ Ten de nationaal-socialisten hebben verzet. En teel &sch Poolsche legers zich min of meer hadden heml - werden ze in den rug door de Russen aangeüj Od Fel hekelde spreker den communistischen art in Polen. Het is een misverstand te meenen, dal] l jn communistische Rusland er een andere intend L± nale politiek op na houdt dan het Tsaristisch! "--at roode Tsaar, „kameraad" Stalin voert geen asa politiek dan de zwarte Tsaren van vóór 19iïa jV, iïijdl F* gaat hem over de volstrekte imperialistische van Rusland. Wie dat beseft, verbaast zidh ve over niets meer. Stalin is begonnen met zich pact met Duitschland te laten betalen met de! van Polen. Daarna liet men de ministers van land, Letland en Litauen in Moskou op het komen. Er was voor hen geen keus dan demising buigen, want zij hadden geen Mannerheimlin:!|£C'DS geen geoefend leger als de Finnen. Al etende de eetlust. En 8 October van het vorige jaar Finland uitgenoodigd, op het Kremlin te komaf til besprekingen mislukten, ondanks dat de Fit wisten, wat dit beteekende. Zij zeiden: „aft! doen van ons zelfstandig volksbestaan doen nooit". Spreker stond hier stil bij de geschie van het Finsche volk, dat eeuwenlang gev: heeft voor zijn vrijheid. Hij zette den verderenp van zaken in het begin van den oorlog uiteen hekelde fel de Russische wijze van oorlogvoer! waarbij het Roode Kruisteeken niet werd ont en waarbij ook de kleinste vreedzame Finsche pen. het meest van hout gebouwd niet ont werden. Spreker benijdt den communist niet, dit alles verwerken moet. Toen 13 Februari bij Summa een deuk kwam ini Mannerheimlinie, wist men feitelijk dat het afe loopen was. Een der moeilijkste* punten in het drama-ïM is de vraag „had het niet anders gekund?" B: in de wereld een algemeene behoefte geweest Finland te steunen. Spreker is overtuigd, democratie zal zegevieren maar op dit oogen:: hebben de dictatuurstaten het democratische fr kapot gemaakt. In verband hiermede besprak heer Vorrink de houding van de Scandinavr landen. Het heele Zweedsche volk heelt willen helpen, maar spreker is er van c 'dat Zweedsche interventie had beteekend, datZi den het tooneel van den strijd was geworden J" dat Duitschland naast Stalin was opgetrokken. 5j Finnen waren overtuigd, begrijpende dat zij i al!» den strijd moesten voortzetten omdat Zweden e: Noorwegen geallieerde hulp weigerden door i\ laten, dat zij het ten slotte zouden moeten opgevrt Het staat vast, dat door deze Russische ovejvm-l ning de positie van Duitschland veel sterker '.s H worden. En de positie der kleine staten is veel slee> ter geworden. Zweden zal den druk dezer diets- tuurstaten ondervinden in den vorm van een dP2| tot het leveren van zoo veel mogelijk aan deze staten. Ten slotte besprak de heer Vorrink nog <Jepfe.i»| van Nederland. Op de rede volgde een krachtig applaus. Na het sluitingswoord van den voorzitter zonj men staande de Internationale. VOETBAL STORMVOGELS—V. S. V. Op tweeden Faas* De tweede ontmoeting tusschen Stormvogel1-^ V. S. V. wordt op tweegden Paascncag rt speeld. D. O. S.—V. S. V. Voor Zondag is woor V. S. V. de uitweas W tegen D.O.S. ingelascht. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 15 MAART Thalia Theater: „De geschiedenis van Verno -- Irene Castle" en „De geheimzinnige luchtai i 8 UUr. 01R nar Rex Theater: „Kleine Zuster Theresia Theater de Pont: „Tarzan's Verbanning en dochter van een Draak", 8 uur. ZATERDAG 16 MAART Thalia Theater: „De geschiedenis van Verno Irene Castle" en „De geheimzinnige luchtai i 8 uur. oiRnur. Rex Theater: „Kleine Zuster Theresia Theater de Pont: „Tarzan's Verbanning er' - dochter van een Draak", 8 uur. Matinée 3 uur. AGENDA VOOB BEVERWIJK VRIJDAG 15 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Mr. Moto en de uit het Oosten" en „Café Society", 8 uur. ZATERDAG 16 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Mr. Moto en de uit het Oosten" en „Café Society", 8 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6