Tiet JOient en Jan OCie&ot. <Ket 2>iCaecen Custcum oan het JCwing.&chap aan Vadedand en Vecstenhuis. burgerlijke stand I 16 Maart 181516 Maart 1940 De Trevèszaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage, thans deel van het Departe ment van Waterstaat, waar het Koninkrijk der Nederlanden op 16 Maart 1815, 's ochtends om half elf, werd geproclameerd Door Majoor b. d. W. C. DE BAS. f ATERDAG, zestien Maart, 's ochtends om half elf, wanneer alles in Nederland z'n gewone gangetje zal gaan, beleven wij ongemerkt een zeer belangrijk na tionaal en historisch jubileum. Op dien dag en op dat uur zal het vijf en twintig maal vijf jaren geleden zijn, dat de souvereine-vorst, Willem Frederik van Oranje-Nassau, zoon van den laat- sten Stadhouder Willem V, tijdens een buiten gewone vergadering der Staten-Generaal in de Trèveszaal (thans deel van het Departement van Waterstaat) aan het Binnenhof te 's-Graven hage ae vereeniging van Noord- en Zuid-Neder land proclameerde en de Koninklijke waardig heid aanvaardde. Aanstaande Zaterdag, om half elf 's ochtends „beleeft" ons Volk dus niets meer en niets minder dan het zilveren lustrum van het Koninklijk der Nederlanden zoowel als dat dei- Koninklijke Waardigheid van zijn Regeerend Vorstenhuis, voorwaar een jubileum, dat vooral onder de tijdsomstandigheden van thans alleszins waard is een oogenblik. in devote dainkbaarheid te overdenken. Drie Koningen, één Regentes en onze tegenwoordige Koningin, sinds dat gedenkwaardige oogenblik ons Land regeerden, zagen dynastieën ten gronde richten, rijken van de kaart wegvagen, grenzen wijzi gen, tronen wankelen en ineenstorten, kronen afrukken, Keizer- en Kondtikrijken ontstaan weer verdwijnen, republieken stichten, bonden vormen, tractaten sluiten en als waardelooze vodjes papier negeeren, vriendschap ir vijandschap ontaarden en omgekeerd te genstellingen in steun verkeeren. Maar wat ge durende die vijf kwart eeuw hecht bestand bleek tegen den tand des tijds was „ons" constitutio neel „Koningschap" dat door een onzer grond wetcommissies werd gekenmerkt als „de" voor ons Land en Volk meest geëigende regeerings- vorm en daarmede de .Koninklijke" waardigheid van ons Regeerend Vorstenhuis. Sedert 1 November 1814 stelden Pruisen, Rus land, Oostenrijk. Engeland en Frankrijk tijdens het Congres te Weenen het welzijn van Europa geducht op de „proef". In Februari had dat Congres besloten Noord- en Zuid-Nederland tot één Koninkrijk te vereenigen en het Huis van Oranje Nassau tot de Koninklijke Waardigheid te verhef fen. Terwijl het Congres daasde, danste en dineerde, ontvluchtte Napoleon zijn bannings- oord Elba, keerde naar Parijs terug en veroor zaakte hiermede algemeene ontsteltenis over ge- heel Europa. Toen deze jobstijding op 11 Maart den Haag bereikte, mobiliseerde de Souvereine Vorst onze weermacht; zijn oudste zoon, de Prins van Oranje, vestigde het hoofdkwartier te Brussel. Gelet op het dreigend gevaar uit Frankrijk voor verstoring van het staatkundig evenwicht in Europa, besloot de Souvereine Vorst geheel in den geest van het Congres en in het welbegrepen belang der algemeene veilig heid de ontvangst der officieele bescheiden uit Weenen niet af te wachten, maar de vereeni ging van Noord en Zuid te bespoedigen en de Koninklijke Waardigheid zelfstandig te aanvaar den tijdens een buitengewone vergadering der Staten-Generaal, die hiervoor op 16 Maart in bijzondere zitting^werden bijeen geroepen. Tusschen 12 en 16 Maart had Den Haag niet voldoende tijd gehad, om zich in feestdos te steken. Toch werd er op dien zonnigen Donder dag van medio Lentemaand 1815 nagenoeg al gemeen gevlagd. Het carillon in den toren van de grijze. Groote of Sint-Jacobskerk, waaruit evenals anderhalf jaar geleden ten teelten van Neêrlands bevrijding de Oranjevaan wapper de, strooide kwistig z'n vroolijkste wijsjes over de Hofstad, waar een dichte, deinende menigte zich Majoor b. d. W. G. de Bas, de schrijver yan dit artikel. Willem Frederik, eerste Koning der Nederlanden (1815). verdrong achter een afzetting door schutterij, landmilitie en linietroepen langs den weg, dien de vorstelijke stoet van het paleis aan het Noord- einde naar het Binnenhof zou volgen. Precies om tien uur dreunde het eerste 'saluutschot in het Malieveld ten teeken, dat „Zijne Hoogheid" zich op weg had begeven naar de buitengewone ver gadering der Staten-Generaal. De kleurrijke stoet, met z'n galakoetsen, waarin tal van hoogwaardigheidsbekleeders in statiekleedij, z'n koetsiers met gepoederde pruiken, lakeien, stal meesters, rijknechts en bereden militairen in bonte uniformen, bood denzelfden sprookjesaeh- tigen aanblik als die, welke wij thans nog op eiken derden Dinsdag van September van dat zelfde paleis aan het Noordeinde naar datzelfde Binnenthof zien voorbij trekken. In dien stoet be vonden zich ook tal van particuliere rijtuigen met eigen livrei. De Souvereine Vorst en z'n jong ste zoon, Prins Frederik der Nederlanden, die te Leiden studeerde beiden in generaals-uni- form, waren gezeten in een galakoets, getrok ken door acht gitzwarte paarden met wit tuig, die geleid werden door rijknechts te voet in scharlaken, rijk met goud geborduurde jassen, witte rijbroeken en hooge, glimmende kaplaarzen. Op het Binnenhof werd de Souvereine Vorst ont vangen door verschillende hooge gewestelijke en gemeentelijke autoriteiten en door een commis sie uit de Staten-Generaal langs de trap der tegenwoordige Eerste Kamer, naar de Trèves zaal geleid, aldus genoemd naar de voorbereidin gen, welke aldaar in 1609 werden getroffen voor het 'twaalfjarig bestand en die ruim uitzicht biedt ovor den Hofvijver en op den Vijverberg. De Souvereine-Vorst nam plaats op een spe ciaal aangebrachten troon, met Prins Frederik aan zijn zijde; de Prins van Oranje mocht zijn mobilisatiestandplaats niet verlaten en kon dus geen getuige zijn van de proclamatie der verhef fing van het stamhuis tot de Koninklijke Waar digheid. Een schitterend gevolg van autoriteiten en hoogwaardigheidsbekleders schaarden zich om beide vorsten; op de trappen van den troon stelden zich de pages op. Trommelslag en ba zuingeschal door tambours en trompetters, opge steld voor de Ridderzaal, kondigden den aanvang der plechtigheid aan. In staande houding en met gedekten hoofde las de Vorst een troonrede voor, waarin hij de Staten-Generaal kond deed .van de vereeniging van Noord- en Zuid-Nederland en van zijne aanvaarding der Koninklijke Waardig heid: ,Op Zoodanige gronden besloten heb bende, het oppergezag over al de Nederlanden, en tevens de Koninklijke Waardigheid te aan vaarden, maak ik het tot mijn eerste zorg, die bepaling aan de trouwe Vertegenwoordigers mij ner Landgenooten mede te deelenMijn titel alleen verandert; mijn hart blijft zoo vurig en vaderlijk, als ooit, voor het heil mijner onder danen kloppen, en alle deze gevoelen zullen zij wedervinden in de Proclamatie, bij welke ik hun, in dit merkwaardig tijdstip, hunne bestemming en mijne uitziigten voorgehouden heb". Het was de grijze voorzitter der Staten Gene raal: Gijsbert Karei van Hogendorp, de vermaar de Drieman uit de veel bewogen Novemberdagen van 1813 en de ontwerper van de grondwet, welke de Souvereine Vorst een jaar tevoren had be zworen, wien h^t voorrecht beschoren was Wil lem Frederik in een hooggestemde en van op rechte vaderlandsliefde getuigende rede, vol van historische herinneringen, voor het eerst met .Sire" en „Majesteit" toe te spreken: „Wij wenschen Uwer Majesteit hartelijk geluk met dezen nieuwen luister' voor Uwen Persoon en voor het Huis van Oranje, en wij begrijpen, dat de luister van dit Volk, in het midden van hetwelk Uwe Majesteit geboren is. niet dan toenemen kan door het meerder aanzien van deszelfs Opper- 1 hoofdGa dan voort. Sire, onder een Godde- lijken zégen, ga voort op Uwe glansrijke en deugd zame loopbaan.ga voort, toegejuicht door alle Volken, krachtiglijk ondersteund door Uiw Volk, welks harten zich allen vereenigen tot één gevoel, welks monden allen uitroepen met ééne stem: leve de Koning!" Buiten, op het Binnenhof, vóór de Ridderzaal, staken de bazuinblazers hun klaroenen; de trom mels werden geroerd en de koning van wapenen riep met luider stem: „Lang leve Willem Frederik. Koning der Nederlanden, Herrog van Luxem burg!" Een onafzienbare menigte stemde luide en geestdriftig met dien heilwensch, in. Daarop begaven de koning van wapenen en z'n herauten, voorafgegaan door muziek, en gevolgd door de leden der Staten Generaal, verschillende auto riteiten en een groote volksschare zich naar ver schillende punten der stad ter afkondiging van de proclamatie: ,En al-zoo Wij willen, dat de benaming zelve van den nieuwen Staat reeds dadelijk ten onderpand strekke van de nauwe en broederlijke verbindtenis, die tusschen alle Onze onderdanen plaats vinden moet, hebben Wij Ons bewogen ge vonden om te verklaren, zoo als Wij verklaren bij deze, dat alle Landen tot denzelven behoorende, van nu af, vormen Het Koninkrijk der Nederlan den, hetwelk als zoodanig door Ons en Onze. wettige Nakomelingen, volgens het recht van eerstgeboorte, moet worden bezeten; en dat Wij. voor Ons zeiven en voor de Vorsten die, na Ons, den alzoo opgerichten troon bekleeden zullen, de Koninklijke Waardigheid en Titel aannemen" Op gelijke wijze, als de „Souvereine Vorst" uit zijn „vorstelijk" paleis naar de buitengewone vergadering der Staten-Generaal was opgegaan, keerde de „Koning", geestdriftig toegejuicht door zijn Volk. van daar naar Zijn „Koninklijk" paleis terug, met dit onderscheid echter, dat de Minis ters, de Leden van den Raad van State en andere hooge functionarissen, die op den heenweg een .Hoogheid" voorafgingen, op den terugtocht een .Majesteit" volgden. De troepen legden in het Malieveld den eed van trouw aan den Koning af. 's Middags en 's avonds verleenden Hunne Majesteiten audiënties tot gelukwensching. Den Haag was alom geïllumineerd. Deze heugelijke, historische dag eindigde met een groot gala-bal in de Sint-Joris Doelen. Lang nadat het feest gewoel in de straten Zijner Residentie was ver stomd, werkte de Koning tot diep in den nacht aan de voorbereidingen ter verdediging des Rijks. Vijf en twintig maal vijf jaren zijn sedert voorbij gegaan. Onder oorlogsomstandigheden werd ons Koninkrijk der Nederlanden in 1815 ge boren; onder oorlogsomstandigheden herdacht het in 1915 z'n eeuw-jaardag; onder oorlogsom standigheden beleeft het thans z'n zilveren lustrum. Maar wat ook in die vijf kwart eeuw wisselde, „ons" Koninkrijk der Nederlanden bleef, en onwrikbaar daarmede verbonden de Konink lijke waardigheid van „ons" Regeerend Vorsten- hlNa drie Koningen en één Regentes zetelt, thans reeds veertig jaren weldra langer dus dan één Harer voorouders een waardige vrouwelijke Nazaat van Neerlands eersten Koning op „onzen" troon. die. onder zeer moeilijke omstandigheden, met vaste hand. het beproefd Schip van Staat stuurt door de fel bewogen wereldbranding. Moge Haar hand nog tal van jaren, op dezelfde kloeke, vastberaden, beleidvolle wijze, de roerpen blijven omklemmen en moge, tot in lengte van dagen, telgen uit het eewenoud, doorluchtig Huis van Oranje-Nassau, bekleed met de Koninklijke Waar digheid, regeeren over „ons" Koninkrijk der Ne derlanden, dat zestien Maart, 's ochtends om half elf. met z'n Regeerend Vorstenhuis, in stille bescheidenheid een Zilveren Lustrum„be leeft". (Nadruk verboden). AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door hét Provinciaal Bestuur van Noord-Holland te Haarlem aanbesteed het ver- breeden der aardebaap van gedeelte Boterweg tusschen een punt op ongeveer 775 M. ten noord oosten van de westelijke ringvaart van de Heer- hugowaard en den Bassemveg, alsmede maken ge fundeerde bestrating van klinkerkeien en een rij wielpad in die aardebaan, met bijkomende wer ken, in de gem. Heerhugowaard. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Aan nemingmaatschappij De Moei en Hermes te Alk maar voor f 58.800. HAARLEM, 14 Maart. Ondertrouwd: 14 Maart: J. T. J. Bonarius en J. C Doing, B. H. E. C. Breek en E. C. C. Hömann, P. L. M. Kuijpers en A. G. van den Berg, J. M. B. van Oers en A. Vriend. Gehuwd 14 Maart: G. Sterringa en W. H. Beekman Bevallen: 12 Maart: J. A. Felixvan den Enden, z., M. M. BronkhorstBaas, z., M. M. van den Haak Heinsbergén, z„ J. F. R. de HaanSmit, z., G. FokkensHoogeveen, d., 13 Maart: E. Schouten Keusgen, d., P. M. HetemRijkbost, 2 d., W. van IperenPaap, d., J. JansenWindig, d., H. G. HL ZwartSchouten, z., 14 Maart: J. J. van Raaij Willemse, z. Overleden: 12 Maart: F. Voorn, 81 j., Maerten van Keemskerkstr., H. A. van der Erf, 87 j., Maerten v. Heemskerkstraat, H. CivalChaudron, 79 j., Wes- terhoutpark, 13 Maart: J. Kerkman, 78 j„ Hazepa- terslaan, S. Molenaar, 35 j„ Kamperlaan, H. M., 4 d. van L. P. J. van Kessel, .Kruistochtstraat, A. E. GerritsenVerzijlbergen, 58 j., Kinderhuisvest. Na den vrede van Moskou. Europcesche perscommentaren. LONDEN 14 Maart (Reuter). De ochtendbla den wijden al hun aandacht aan Finland en hun eerste reactie is er een van diepe sympathie en be wondering. De Finnen, schrijft de „Times", hebben onvergankelijken roem geoogst. De tijd alleen zal leeren, in hoeverre de grenswijziging van invloed zal zijn op hun politieke onafhankelijkheid. Finland blijft een voorpost van de Christelijke beschaving er. de handhaving van zijn vrijheden is nog evenzeei een belang van andere West-Europeesche staten. Finland zal al zijn moreele kracht noodig hebben cm weerstand te bieden aan den opmarsch van het bolsjewisme. Met betrekking tot de onwilligheid van Zweden en Noorwegen, aan landlegers doortocht te verlee- nen zegt de „Times": De moeilijkheden van Zweden en Noorwegen worden ten volle begrepen. Hun geografische positie is niet te benijden. Duitschland zou zeer waarschijn lijk in deze arena getreden zijn en deze landen zou den waarschijnlijk tot slagveld der reuzen gewor den zijn. Een snel en vastberaden optreden van Engeland en Frankrijk zou in Finland en' alle neutrale landen een ontzaglijke materieele en moreele uitwerking hebben gehad. De Westelijke democratieën moeten niet dezelfde fout maken met andere neutrale sta ten, welker onafhankelijkheid bedreigd mocht worden. De „Daily Telegraph" is van meening dat de on beschaamde verminking van Finland dit land aan de genade van de Sovjet overlevert, steeds wanneer Stalin verkiest, order te geven tot een nieuwen opmarsch. De dreiging zou zich elk oogenblik bui ten Finland kunnen uitstrekken. De Scandinavische landen wilden geen doortocht verleenen aan Brit- sche en Fransche troepen. Het blad wijst op de noodzakelijkheid, dat de neutralen zich aaneenslui ten en tezamen tegen agressie optreden. De „Daily Herald" vraagt zich af of dit een München is dat de inleiding is tot een Praag. Het arbeidersblad spreekt er zijn afschuw over uit dat de Russische bewindslieden zelfs bij het sluiten van den vrede niet geschroomd hebben hun agressieve plannen in al hun naaktheid te onthullen. De „News Chronicle" schrijft: De Sovjettroepen hebben een van die overwinningen behaald, waarbij alle eer aan den overwonnene komt. „Geen afgedane zaak voor de geallieerden.' PARIJS, 14 Maart. (Havas) De Parijsche bladen toonen zich diep getroffen door het Finsche drama. De „Petit Parisien" schrijft: „Men hoopte hoopte. Doch de werkelijkheid wreekt zich over de illusies. Laten tenminste de feiten tot leering strek ken. Het is niet waar dat de tijd werkt voor de na ties, die hem aan haar zijde weten te brengen. Het „Journal" schrijft: „Laat de Finsche zaak ons een les zijn. Of 't nu oorlog betreft of diplomatie er moet sneller beslist worden. Wij moeten ons er niet meer mee tevreden stellen, ons te verdedigen en de noodige initiatieven te laat nemen." De „Matin" stelt vast dat het bolsjewisme zich in Scandinavië in een goede positie bevindt om eens den opmarsch te kunnen voortzetten, dien de solda ten van Mannerheim tot staan hebben gebracht. De geallieerden zouden dus, door de zaak als afgedaan te beschouwen, een kapitale fout begaan. De „Figaro" verklaart: Men zou het Fransche tem perament slecht kennen als men meende dat, omdat de episode van den oorlog in Finland ten einde loopt, en wel onder pijnlijke omstandigheden, zulk een [ebeurtenis ons, hoe ook, nadeelig zou kunnen beïn vloeden, integendeel. Het gebeurde heeft op ons de uitwerking van een zweepslag. De „Epoque" wijst erop dat Finland, dat het voor uitzicht had op uitmoording, vernietiging en bolsje- wiseering, voor een tijdje een brokstuk van zijn on afhankelijkheid heeft gered, en bovenal heeft het het kostbaarste goed gered: de-eer. Het Rusland der Sovjets treedt verkleind uit dit tragische avontuur te voorschijn, verkleind in zijn internationaal pres tige. De „Excelsior" betoogt dat het recht van Finland boven alle andere rechten ging. 'Het schreef ons on zen plicht voor. Een oorlog brengt risico's mede. Doch wij zullen den oorlog niet winnen, als wij ons. ertoe bepalen, juridische stellingen in te nemen, ter wijl onze tegenstanders strategische posities bezet ten, en maar al te dikwijls onwettige. Elders verklaart hetzelfde blad: Frankrijk en En geland kunnen zich voegen naar bepaalde, blinde, egoïstische en waarschijnlijk tijdelijke neutrahteiten. Doch de Fransche en de Engelsche regeering zullen haar waakzaamheid en kracht moeten verdubbelen, want zij zouden niet kunnen berusten in partijdige neutrahteiten, die stelselmatig aanvallers begunsti gen, ten nadeele van de mogendheden, die de wa pens hebben opgenomen om de agressie te onder drukken en den terugkeer ervan onmogelijk te maken. De „Diplo": Spel der Westelijke mogend heden in het noorden mislukt. BERLIJN 14 Maart (D. N. B.). De vrede in het. noorden, die aan de Sovjet Unie weer de ruimte verschaft voor Leningrad, naar het voorbeeld van oude verdragen, doch aan het Finsche volk de vol ledige onafhankelijkheid waarborgt, wordt heden slechts daar betreurd, waar het Finsch-Russische confhct slechts perspectieven scheen te beloven voor de doeleinden van eigen machtspohtiek, schrijft de „Deutsch Diplomatisch Politische Korrespon- denz". Terstond na de in eenstorting van Polen, zoo vervolgt de „Korrespondenz", hadden de Westelijke mogendheden reeds niets onbeproefd gelaten om de verstandhouding tusschen de Sovjet Unie en de Baltische landen te verstoren, om daarn het streven van Rusland te verijdelen Finsche zijde strategische posities terug t°°£ welke eeuwenlang in Russich bezit ware doch in den wereldoorlog waren verlora! Van een Russisch-Finsch conflict hoont/ ^*2. uitbreiding van den oorlog tot het geheel 0565 te verkrijgen. De werkelijkheid bleek echte te zijn dan de verkeerd aangewende dapnel^ een klein volk, dat pas laat inzag, dat de -< Westelijke mogendheden geen ernstige Finland beoogde, doch nieuwe oorlogstoon ?c'^ nieuwe blokkade-mogelijkheden tegen moest opleveren. Het ging niet om Finland de „noordelijke verlenging van het front." Thans ligt het spel der Westelijke heden open. Het nieuwe ..Saloniki-avontui »S6D|1' Westelijke mogendheden in het noorden kt mislukt. Duitsche waarschuwingen voorde pliceerdheid van Genève zijn vroeger altiid^2' wind geslagen. J 10 Ó55 Thans moet verwacht worden dat elkeen hoe men gecompromitteerd en in gevaar e h5*1 kan worden, wanneer men met de beide oorï rende mogendheden van het Westen in «8v?fc overblijft. "ei&t Amcrikaansche pers: ha, verliezen voor Mos', NEW-YORK, 14 Maart. (Havas) De „Z f Times" wijst op de voor de hand liggende rieele voordeelen, die de Sovjet Unie uit"1?*' Finsch-Russischen vrede trekt, doch het H vraagt zich af of deze opwegen tegen de vei aan politiek, ideologisch en militair prestige "w Finland betreft, zegt het blad, er bliift n;0t' 11 „„„«ut;J l.. uets moer VOOR DE KINDEREN En tóch blijven jullie hier, herhaalde de professor. Ik zal jullie door Minah laten bedienen en jullie zullen zien, dat het je aan niets zal ontbreken, mits jullie precies doen wat ik zeg. Kijk, hier is Minah al, zij zal jullie je kamer wijzen. Daar zij wel begrepen, dat ze hier niet ge makkelijk vandaan zouden komen, besloten zij Minah te volgen, die hen door een sche merige gang leidde. Het lijkt wel of hier alles in 't duister gebeurt, fluisterde Krent tegen den Dikke. Heelemaal pluis schijnt het mij ook niet, fluisterde de Dikke terug 0ver dan het prachtige moreel van z«n volk, de .erdubbelde sympathie der geheele wereld zekerheid dat deze strijd van drie maanden eeu in de herinnering der menschen zal voorHevJ"1* De „New York Herald Tribune", die op" de om eenkomst tusschen den Finsch-Russischen or en het accoord van München wijst, betoogt datd Amerikanen, die zulk een geringe hulp verleende? de geallieerden over de besluiten, die zij moest nemen, niet kunnen critiseeren. 6,1 In een formeele verklaring heeft president R«l sevelt gezegd dat het Finsche volk door zijn on overtroffen dapperheid en zijn krachtigen tegen stand tegen een overweldigende meerderheid het moreele recht heeft verworven „in eeuwigdurende» vrede te leven in het land, dat het zoo moed!» verdedigd heeft". De achting van volk en rege/ ring der Vereenigde Staten voor het Finsche volk en zijn regeering is nog gestegen. Dit is, aldus d» president, een feit, ook al zijn de Finnen door eei aanval van een vele malen sterkeren buurstaat gedwongen gebied af te staan en een verzwakking van hun verdediging en onafhankelijkheid te aan- vaarden. Spaansch commentaar MADRID. Het orgaan van de Phalanx, dj „Arriba", schrijft over den vrede van Moskou- „Toen vier maanden geleden de ongelijke strijd bei gon, hebben wij, Phalangisten, een gevoel van af. schuw dat wij ook reeds bij de Russische operaties tegen Polen hadden ondervonden, niet 'kunnen onderdrukken. De straf voor deze door Europa verzuimde gelegenheid den gemeenschappeljj. ken vijand het hoofd te bieden zal te zijner tijd neerkomen op de schuldigen, die de geschiedenis zal aanwijzen." De „a. b. c." schrijft: „De reusachtige ovêt- macht van den vijand, het egoïsme van sommigen, de vrees van anderen en de traagheid van de derde groep noodzaken Finland tot capitulatie, an kan de aanvaarding van hardere voorwaarden in het najaar gesteld niet genoemd worden. Fin land kan niet aan nieuwen tegenstand denken. De heldhaftige zonen van Suomi hebben zich vergeeft opgeofferd." De meening van de „Osservatore Romano", VATICAANSTAD. De „Osservatore Romano' schrijft: „De zoogenaamde Russisch-Finsche vrede is een beleediging voor het Europeesche geweten, Eens te meer heeft de .agressie een onrechtvaardige bèlooning gekregen. Strijdt Europa "voor een der- gelijken vrede? Welke vooruitzichten van 'bloedig» barbaarsehheid openen zich niet voor de mensen- heid, indien de landen? Moskou heeft zijn dergelijke geestelijke ellende? Moskou heeft zijn roof niet verkregen door de wapenen of door de diplomatie, maar door de ongelukkige en bedroeven de constellatie der krachten, die dit deel van Europa tegen het bolsjewisme hadden kunnen verdedigen. Hebben de Russen werkelijk het zwaard in de schede gestoken? Zelfs wanneer de nieuwe grenzen gewaarborgd worden, welke waarde kan men dan aam Sovjet-verzekeringen toekennen?" NIEUW LID VAN PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ter voorziening in de vacature, ontstaan, door dat de heer M. Harmsen te Aalsmeer heeft opge houden ingezetene dezer provincie te zijn, is door den voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Staten der provin cie Noord-Holland benoemd-verklaard tot lid van de Staten der provincie Noord-Holland, de heer P. Kuiper, te Wormerveer. PRODUCTIEKOSTENTOESLAG VOOR TARWETELERS. Te rekenen van 22 Augustus 1939 af wordt uit het landbouwcrisisfonds aan iederen tarweteler boven het op den richtprijs gebaseerde bedrag, het welk hij ontvangt ingevolge het bepaalde in de crisis-steunbeschikking 1939 tarwe (oogst 1939) een productiekostentoeslag verleend van f 1.— per 100 K.G. voor elke-hoeveelheid door hem geteelde tarwe, welke hij heeft ingeleverd. Proclamatie van de Finsche regeering. HELSINKI, 14 Maart. (D.N.B.) De Finsche re geering heeft gisteravond een proclamatie tot het volk gericht welke o.a. als volgt luidt: „Gedragen door de gedachte ons volk nog groo- ter ongeluk te besparen, heeft de regeering het be sluit genomen de vijandelijkheden te staken. Dank zij de geweldige inspanning van ons leger èn van het geheele volk, en dank zij de bloedige offers van onze jeugd, hebben wij, afgezien van de af gestane gebieden, het kostbaarste van alle goede ren, onze vrijheid, kunnen bewaren. Wij hebben onze nationale eer gered en eth recht verwor ven voor ongestoorden opbouwenden arbeid. Ter wijl de oorlog der groote mogendheden voortduurt, zai ons volk zich nu geheel wijden aan het vre deswerk. Gedachtig de gesneuvelden, en zich be wust van haar .groote offer, acht de regeering het haar hoogste, plicht onverwijld -te beginnen met .den wederopbouw. Als bijzondere plicht zal zij.be schouwen de verzorging der gezinnen van onze ge sneuvelden en invaliden, alsmede van de onbemia* delden, die door hun werk achter het front schaae hebben geleden. Onze eerste plicht zal het zijn, voor te zorgen, dat de bewoners uit de afgestane gebieden een nieuwen bestaansgrond krijgen. Radiorede van wsident Kallio. HELSINKI, 14 Maart (Reuter). President Kallio heeft een korte radiorede gehouden. waarJ hij sprak over Finland's positie in den oorlog en de eenheid, die door den strijd tot stand is. êe" bracht. Finland moest alleen strijden, aldus Kallio, die, na hulde gebracht te hebben aan het leger aa? Mannerheim, vervolgde: ..Thans moet Finlanc zjö aan den wederopbouwarbeid wijden. Wij moer~ bedenken, dat het lot van Finland in onze kand® ligt, Het is de plicht van de Finsche regeering van het volle, zorg te dragen voor de bevolking van de Karelische landengte, die thans gedwongen 2 zijn, haar haardsteden te verlaten. Kallio eindigde tenslotte met uiting te geven sa fe hoop op uiteindelijken vrede en voorspoed. Finland. De rede werd later in het Zweedsch 1 den.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8