IJmuider Courant Hitler en Mussolini Besprekingen tusschen Vanmorgen op den Brenner begonnen DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zakelijke bijstand aan gemobiliseerden. Verlichting. St. Annaland" op de Noordzee vergaan JAARGANG NO. 116 25e Lourens Coster, Maatschappij voor ,.UHB»ven en Algem Drukker!) N.V.. KU'VS (■pUff' 01 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Houtstraat Untuide' Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, Telefoon genomen 5301 Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Dirpotiei P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 18 MAART 194Ö 1 Abonnementen per week ƒ0.1254, P« maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 5 cent per ex, Advertentlën: T-5 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.12- BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. V ANMORGEN om half elf zijn aan de Duilsch-Italiaansche grens besprekingen begonnen tussch en Hitler en Mussolini, die hiervoor Zondag geheel onverwacht hun hoofdsteden hadden verlaten. De algemeene indruk in diplomatieke en politieke kringen te Rome is, /let dese ontmoeting in verband moet worden gebracht met de reis van Sumner Welles en meer in het bijzonder met de jongste besprekingen, die de Atnerikaansche staatsman gedurende het afgeloopen weekeinde te Rome gevoerd heeft. Welles zal tot Woensdag in de Italiaansche hoofdstad blijven vertoeven en daar men Mussolini in den nacht van Maandag op Dinsdag te Rome terugverwacht be slaat volgens welingelichte kringen aldaar de kans dat de Duce, na de bespreking op den Brenner nog voor diens vertrek, een onderhoud met Welles zal hebben. De Atnerikaansche diplomaat is behalve Zaterdag ook Zondagmorgen door den Koning van Italië in audiëntie ontvangen. Hij werd vergezeld door den gezant van de V. S., Philips. In gezelschap van den ambassadeur begaf Welles zich ver volgens naar het Chigi-paleis, waar hij een onderhoud heeft gehad met graaf Ciano. Zondagmiddag werden beide heeren, in gezelschap van den Italiaanschen minister door den Duce ontvangen. Dit onderhoud duurde vijf kwartier. Kort daarop vertrok Mussolini met een specialen trein. Dienstplichtige moet de eerste stap doen. Sumner Welles bij den Paus. VATICAAN, 18 Maart (Stefani). Vanmorgen kort voor tien uur is Sumner Welles, vergezeld van Myron Taylor, aangekomen bij het Vaticaan, waar hij met 't gebruikelijke ceremonieel ontvangen werd. Om tien uur werd hij geleid naar de par ticuliere bibliotheek van den Paus. Commissies in elke plaats. (Van onzen specialen verslaggever) Het zal vele, zoo niet alle gemobiliseerden in ons land stellig verheugen, dat de Nederlandsehe Kamers van Koophandel en Fabrieken het ge slaagde initiatief hebben genomen tot vorming van Commissies voor zakfclijken bijstand aan al degenen, die door de mobilisatie in hun particu liere belangen geschaad zijn. De opzet daarbij is, om degenen, die als kleine zelfstandige op het ge bied. van nering, ambacht, landbouw en tuinderij met huil bedrijfje in moeilijkheden zijn gekomen, met raad en daad bij te staan. Met ingang van heden zal het meerendeel dezer commissies haar taak aanvangen, waardoor met de bewerking van een heel mooi arbeidsveld een aanvang is ge maakt! Von Ribbentrop en Ciano reisden mee. Vanmorgen om tien uur is Hitier, vergezeld, van den rijksminister van, Buitenlandschè Za ken, Von Ribbentrop, op het Italiaansche sta tion Brenner aangekomen. Mussolini, dié ver gezeld was van den Btaliaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Giano, wachtte Hitier op en verwelkomde hem op zeer harte lijke wijze. Na de begroeting en het inspec- teerèn van de eerecompagnie aldus meldt het D.N.B., begaven zich Hitler en Mussolini - naar den-salonwagenvan- den Duce waar dë besprekingen begonnen. Mussolini heeft den nacht doorgebracht ip zijn jpecialen trein te Bressanone,. niet, ver vah de grens, waar de trein te middernacht was aange komen, De stad, waar het sinds vanochtend sneeuwt, is evenals het station met Duitsche en Italiaansche vlaggen versierd. Op de perrons staan af deelingen Alpenjagers en infanteristen, opgesteld. Volgens het D.N.B. was de ontmoeting tusschen Führer en Duce reeds langen tijd geleden vastge steld. Wijzigingen in het Engelsche kabinet? Geruchten over toetreding der oppositieleiders. LONDEN, 18 Maart. De meeste ochtendbladen houden vandaag bespiegelingen over mogelijke ver wisselingen in het huidige Britsche kabinet, waar schijnlijk tijdens de Paaschzitting van het parle ment, welke Donderdag begint. Men gelooft dat de kabinetsveranderingen verscheidene minder belang rijke ministerposten zullen omvatten, doch er gaan ook geruchten dat aan minister van luchtvaart Kingsley Wood en minister van coördinatie van de defensie, Lord Chatfield, misschien andere posten gegeven zullen worden. Het is mogelijk dat het ook andere ministeries zal betreffen, in het bijzonder voedsel-bevoorrading .en landbouw. In politieke kringen werd hier en daar geopperd dat den leiders oer oppositie Attlee en Sinclair wellicht gevraagd zal worden tot de hervormde regeering toe te tre den, Zoowel de Orbeiderspartij als de Liberale partij waren tot dusverre niet geneigd in het oorlogs-coali- ue kabinet zitting te nemen. (United Press.) Laatste nacht van den Stillen Omgang. Gisternacht hebben de leden van den Stillen Dmgang die de pelgrimage in de hoofdstad een der laatste Zondagen volbrachten, «en bidweg door de oude stad gemaakt. Met 23 ivnl wer(*en de bedevaartgangers uit ver- scnniende deelen des lands aangevoerd. Zeven aan de westzijde van het Centraal Sta- SJ Pachten de -mannen uit Den Haag, West- ziid Alkmaar en IJmuiden, aan de Oost en Jan station liepen zestien extra trei nen binnen. Hieronder was er een, die 400 mili- i?re£.uifc Veenendaal vervoerde. Verder treinen m i! g en Waalwijk, 's-Hertogenbosch en i. Arnhem en Maastricht, Roosendaal en ^olle, Oldenzaal en Gouda. 7an Sc^a^ihg maakten 20.000 deelnemers de- «n,nacht den omgang, zoodat het totaal van ri lJinar ligt tassschen 80.000 en 90.000. pelgrims dpvi d !ïun sebed hebben gestort, dat Né- Jv, bevrijd mag blijven van de ramp van e®n oorlog. taxitarieven Met IN AMSTERDAM VERHOOGD. ingang van Dinsdag 19 Maart a.s. heb- Nieuwe Burgemeester van Marken. Mr. Dr. G. Sterringa uit Haarlemmermeer. Mr. Dr. G. Sterringa, thans nog tijdelijk ambte naar ter gemeente-secretarie van Haarlemmer meer, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Marken. De heer Sterringa (Gerben) is geboren in de voormalige gemeente Sloten (thans Amsterdam) op; 2 Juni 1-904, zijn vader is Dr. Tj. Sterringa, inspecteur bij het lager onderwijs in de inspec tie Zaandam, te Haar lem woonachtig. De heer Gerben Ster ringa genoot zijn op leiding te Doetinohem en was daar leerling van het internaat van de christelijke philan- tropische inrichtingen waar hij in 1926 eind examen deed. Hierop volgde in 1927 candi- daatsexamen in de rechten en in 1930 het doctoraal. In 1934 pro- Mr. Dr. G. Sterringa moveerde hij op een proefschrift: Leerplicht en Leerplichtswet. Sedert 1930 is de -heer Ster ringa repetitor in strafrecht en strafvordering-te Leiden en sedert 1933 is hij werkzaam ter gem.- secretarie van Haarlemmermeer, eerst als volon tair, daarna als tijdelijk ambtenaar der af dee ling Onderwijs en Militaire Zakèn. Sinds enkele dagen is de heer Sterringa ge huwd met mejBeekman en hij heeft zich met terwoon gevestigd in de Emmalaan te Hoofddorp. Mevr. Sterringa—Beekman was ass.-leidster van het christ. internaat voor opleiding tot huis houdelijke beroepen te Haarlem. De nieuwbenoemde burgemeester is Ned. Herv. en was actief lid van de afd. Haarlem der C.H.U-. en van den hiermee verband houdenden studie kring onder leiding van Mr. Dr. J. van Bruggen. De voorzitter en de secretaris van het Comité van Uitvoering, de heeren M. Kropveld en reserve-kapitein dr. J. H. Schreurer hebben, in een dezer dagen georganiseerde persconfe rentie, in het gebouw van de Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, een nadere toe lichting gegeven omtrent de bedoelingen, welke bij de vorming van de plaatselijke commissie's van zakelijken bijstand aan gemobiliseerden heb ben voorgezeten. De heer Kropveld herinnerde er daarbij in de eerste plaats aan, dat het, sinds de afkondi ging van de mobilisatie herhaaldelijk gebleken is, dat er talloos vele zijn, die of totaal onbekend of onvoldoende ingelicht zijn over de verschillen de instellingen, welke in de laatste jaren ten be hoeve dezer kleine ondernemers in het leven ge roepen werden. Het zullen de leden der commissies voor zake lijken bijstand zijn, die in deze lacune kunnen voorzien, d.w.z. wanneer de gemobiliseerden zich met hun moeilijkheden tot hen richten. Overi gens behoeft daaraan niet getwijfeld te worden. Tenminste een commissie, welke in één der plaat sen in Nederland reeds in werking is getreden, heeft in een vijftigtal gevallen reeds raad ge geven. De practijk wijst dus wel degelijk uit, dat er groote behoefte aan dergelijke raadgevende in stanties bestond. Trouwens ook het feit, dat de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bij schrijven van 16 Februari j.l. aan de legeronder- deelen bekend heeft gemaakt, dat het initiatief tot dezen vorm van bijstand zijn volle instemming heeft, wijst er op, dat ook de hoogste legerautori- teit de noodzakelijkheid heeft gevoeld de gemobi liseerden in dit opzicht tegemoet te komen. Hoe de gang van zaken zal zijn? Zoodra een gemobiliseerde in contact is gekomen met één-der commissies eventueel agentschappen in de piaats waar hij, gelegerd is, zullen de leden (zal het lid) daarvan zich een concreet beeld kunnen vormen van het geval. Is het noodzakelijk dat een onderzoek wordt ingesteld in de plaats, waar de gemobiliseerde woont, dan zal dit geschieden. Is het geval direct te beoordeelen en ligt de op lossing voor de hand, dan zal direct advies ge geven kunnen worden. Het doel der gevormde commissies is ten slotte in die gevallen, waarin de man niet zonder meer met een raad of bemiddeling geholpen kan wor den, hem in.verbinding te stellen met een be paald orgaan, zooals borgstellingsfondsen, teelt centrales, paohtkamers, credie tonstellingen, ge meentediensten enz. enz. In verband hiermede is de samenstelling der commissies voor zakelijken bijstand zóódanig, dat elke commissie, door de georienteerdheid van ieder der leden op een be paald gebied, zich in haar geheel georienteerd weet in hoofdzaken dan ten opzichte der diverse steuninstellingen. Het is de bedoeling, dat de plaatselijke com missies geheel zelfstandig zullen optreden. Al leen zal de commissie elke twee maanden rapport van haar bevindingen moeten uitbrengen aan een centraal punt, in dit geval Den Haag. Dit is ge daan om ook te kunnen nagaan in hoeveel ge vallen werkelijk hulp is verleend. Natuurlijk: niet iedereen zal te helpen zijn. Een klein bedrijfje, dat ook zonder de mobilisatie van den man, die het beheerde, tep gronde zou zijn gegaan, zal men waarschijnlijk niet overeind kunnen hou den. Maar dat zal bij het onderzoek wel blijken. Hoofdzaak is, dat de militairen, die in moei lijkheden geraken door de mobilisatie, weten, dat er een centrale instantie is, waartoe zij zich kun nen wenden om bijstand. Enwellicht zal dit. er toe bijdragen, dat zij niet langer alleen, of met verkeerde hulp, hun moeilijkheden probeeren op te lossen. Het is duidelijk, dat de kleine zelfstandigen, niet alleen met ontwikkeling en ontspanning ge baat zijn. Daarmede worden zij niet verlost uit de vaak nijpende zorgen, welke zich thuis wellicht opstapelen. Dat men hem daarbij een hand toe steekt, dat men voor hem op deze wijze wil pro beeren een weg uit de moeilijkheden te vinden, is een loffelijk streven, dat ieders medwerking ver dient. Over deze medewerking behoeven de Kamers van Koophandel en Fabrieken trouwens niet te klagen want de drie Middenstandsbonden, bene vens de groote Land- en Tuinbouwbonden hebben hun steun in alle opzichten toegezegd. De gemobiliseerden weten dus thans, dat er ook in dit opzicht raad, goede raad, te verkrijgen Is. Zij zullen zich, van heden af, in verbinding kun nen stellen met een instantie, Welke eèn open oog heeft voor de burgerbelangen van die gemobili seerden, voor wie het dienen van 't vaderland .huiselijke zorgen" medebrengt. Tot slot een geval, één van de vele, waarin een der commissies van bijstand met succes heeft be middeld. Het betrof hier een slager, die zijn ge meente moest verlaten. Tijdens zijn diensttijd kreeg hij bericht, dat een concurrent een proce dure tegen hem gewonnen had, hetgeen hem op 70.— schadevergoeding kwam te staan. Na drie maanden 10.— betaald te hebben moest hij in gebreke blijven, waarop de sehuldeischer met executie dreigde. ,Dank zij het feit, dat hij zich met zijn moeilijkheden tot een commissie voor zakelijken bijstand wendde, werd, na een onder zoek ter plaatse, het borgstellingsfonds inge schakeld. Op deze manier werd de dreigende executie af gewend. En zoo zijn er nog zoo vele gebieden, waarop de commissies de gemobiliseerden kunnen •helpen. En dat zij dit waar en wanneer dit ook maar eenigszins mogelijk is met liefde zul len doen, lijdt geen twijfel, temeer daar er op allerlei organisaties en instellingen, waarvan de leden op één of andere wijze in dit werk betrok ken kunnen worden door een vraag orh advies, medewerking, controle, inlichtingen enz. een be roep is gedaan om medewerking, terwijl ook met enkele overheidsorganen ten behoeve der kleine zelfstandige Nederlanders, die thans den plicht jegens het vaderland vervullen, contact zocht is. Wensclit Rusland vrijhavens aan de Zweedsche en Noorsche kust. Het Zweedsche „Aftonbladet" verneemt uit Mos> kou dat de Sovjetregeering het voornemen heeft met Finland onderhandelingen te openen over een handelsverdrag en met Zweden en Noorwegen over conventies, die niet alleen betrekking hebben op den goederenruil, maar ook op het transito van Russische goederen naar havens aan de Westkust van Zweden en de Atlantische kust van Noorwe gen. Het genoemde blad voegt hieraan toe dat dën beiden Scandinavischen landen gevraagd zal wor den vrijhavens ter beschikking te stellen van Rus land Deze havens zijn nog niét uitdrukkelijk a alle ge wezen. De helper moest geholpen worden. Op den Muiderstraatweg nabij de Vinkenbrug heeft een botsing plaats gehad tusschen een. kraanwagen en een personenauto/waarbij beide voertuigen ernstig beschadigd werden. Eerstge noemde wagen was op weg naar Maartensdijk, om een gèramden auto weg te sleepen, doch moest tenslotte zelf op die wijze worden thuisgebracht. Het ongeval geschiedde, doordat de bestuurder F. M. P., wonende te Haarlemmermeer, den kraan wagen een voor hem rijdenden auto wilde laten passeeren. Terwijl deze maoeuvre werd uitge voerd, kwam van de richting Muiden een auto, bestuurd door den heer C. H., wonende te Bloe- mendaal, die "een botsing vreesde met den kraan wagen, ,en daarom vrij sterk remde. Maar hier door slipte de auto en kwam in hevige botsing met den kraanwagen, met het gevolg, dat beide Wagens aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd werden. De personenauto kwam, door den schok van de botsing, geheel links van den weg terecht, en de dochter van den heer C. H., die naast hem gezeten was, bekwam een snijwonde boven het oog, doordat zij door de voorruit van den wagen viel. Dr. Hartman verleende medische hulp.De beide wagens moesten door kraanwagens worden weggesleept. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt (Na 106 dagen van verduistering is in Helsinki de avondverlichting weer hersteld.) Meer dan honderd bange dagen Bleef Helsinki onverlicht. Als een voorzorg tegen slagen, Uit de lucht op haar gericht. Nu een eind kwam aan het wreede Bommen-uit-de-lucht geweld, Is, tezamen met den vrede De verlichting weer hersteld. Men vlucht niet meer naar een kelder, Geen sirenes huilen meer. En de lampen branden helder, In Helsinki's stadsverkeer. Maar in dien herstelden luister Doolt de mensch nog tastend rond, De gedachten zijn nog duister Eh de harten zijn gewond. In dè smarten van ontwrichting Van verliezen en van pijn, Is die felle kunstverlichting Een verlichting slechts in schijn. P. GASUS. Alle opvarenden gered. ZONDAGMIDDAG om 1 uur is het 2248 bruto register ton metende stoomschip „Sint Annaland' van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij te Rotter dam", op de Noordzee nabij Fairy Bank door een ontploffing getroffen, tengevolge waarvan het voorschip werd vernield en het vaartuig snel begon te zinken. De ge- heele bemanning, uit 21 koppen bestaa nde, is gered door de in nabijheid varende schepen „Schieland" en „Nieuwland" aan dezelfde reederij toebehoorend. De „St.-Annaland" was met een lading kolen op weg van New-Uaste 011 Tyne naar Sluiskil, toen het op de reeds gemelde plaats op een mijn liep. Een deel der opvarenden is door het s.s. „Schie land", een ander deel door het s.s. .Nieuw land" aan boord genomen. De geredde bemanning is Zondagavond laat te Vlissingen aangekomen, het bleek dat twaalf hunner waren gered door het s.s. „Schieland" en negen door het s.s. „Nieuwland". Met een ma rinevaartuig zijn de schipbreukelingen van de op de reede liggende schepen eehaald. Door den dik en van Amsterdam een tariefswijzi- J L?.^Welke een verhooging inhoudt, voor het - onneei'ende taxibedrijf vastgesteld. Waar. bloemenpracht het oog boeit in prille voorjaarsdagen. Een overzicht van de groote bloemen- tentoonstelling „AmsteWora", welke m de ApoHohal te Amsterdam zeer veie bezoekers trekt ken mist, die over het water hing, bracht dit nog al moeilijkheden met zich mede. In hotel „Monopole" werden de 12 mannen van de „Schieland" waaronder dt kapitein, de heer Vinke uit'Rotterdam, ondergebracht, terwijl de overige negen mannen in hotel „Albion" een on derkomen vonden. Wij vernamen van hen, dat het schip, tegelijk met .de „Schieland", de „Nieuwland" en de „Schokland", alle van dezelfde reederij, Vrij dagavond van Newcastle waren vertrokken. De schepen waren bestemd voor Sluiskil. Zij voeren, achter elkaar op circa 500 meter afstand. Zondagmiddag om vijf minuten over eenen werd de „St.-Annaland" In het voorschip door een hevige explosie getroffen. De lading vloog in de lucht en het achterwek was onmiddellijk, bedekt met kolen. Het voorschip zonk dadelijk weg, terwijl het achterschip overhelde naar bakbooixlzijde. En kele mannen lagen te slapen, doch zij slaagden, erin naar dek te komen en de sloepen te berei ken. Het bleek dat ieder zijn taak precies kende, waardoor een paniek werd voorkomen. In groote haast, doch met uiterste kalmte, werden de sloe pen gestreken. Het neerlaten van de stuurboord sloep leverde eenige moeilijkheden op in ver band met slagzij. Binnen korten tijd hadden- allen het schip verlaten, dat toen spoedig geheel op zijn zijde lag. Ongeveer 40 minuten na de explosie verdween het schip in de diepte. De schipbreukelingen roeiden naar de andere sche pen die onmiddellijk waren gestopt. Na ongeveer een half uur nam de „Schieland" een sloep aan boord, terwijl de „Nieuwland" de andere oppikte. Het bleek, dat niemand eenig let sel had gekregen. Voor het redden van eenig bezit was geen tijd geweest, zoodat de mannen in hun werkpunje. aan land kwamen. Als oorzaak van de ramp neemt men algemeen aan, dat deze aan een magnetische mijn is te wijten, hoewel het bevreemding wekt dat de „Schieland" die toch dezelfde vaarroute had ge volgd, niet getroffen werd. Men had te voren verschillende drijvende mij nen ontmoet, doch deze op behoorlijken afstand gepasseerd. De zee was vrij ruw, maar niet ge vaarlijk voor de sloepen. De ontploffing ge schiedde ongeveer tien mijl ten zuiden van de „Noordhinder". De opvarenden hebben hun spoedige redding te danken aan het feit, dat in verband werd ge varen. De mannen zijn van nieuwe kleeren voor zien en zullen Maandag naar Rotterdam vertrek* ken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1