IJmuider Courant Gissingen na de ontmoeting op den Brenner. Snip en Snap BEAU GESTE DAGBLAD VUOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen pe Leidende Idéé. Duitsche minimum-voorwaar den voor den vrede. ikhAouttkt 7 NEEM EEN TRXTAX TEL. 3535 (Do (Zaaschveviassutg. van 1940! GARY COOPER LUXOR THEATER Geheime Conferenties. BERICHT fjC JAARGANG NO. 117 toürens Coster, Maatschappij voor j.Uligaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, wtstraa» 5301, Ijrnuld®' Instoof (PS«e,8n qenomen i Postgiro 310791 Alle Advertenties, oor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 19 MAART 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, pa* maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. om halfelf hebben Hitier en Mus- ezeiu door Von Ribbentrop en Ciano, jülini' ve klejne jtaliaansche stationnetje Bren- e!jaar 'n ^oej. jn ^en trein van den Italiaanschen jerpas o"' gaan praten. Het sneeuwde en het '''"""etje was met vlaggen versierd en door troe- staiionR gen vreemd maar schilderachtig moet het geweest zijn, daar boven in vijfde ontmoeting van de twee dicta- wspel jchoüw 'ii bergen. "fed gisteren beleefden. De vierde dus vorige, féte München in September 193S, waarbij toen fcLmberlain en Daladier tegenwoordig waren. -j. -Tor, -fö Viovinnorön FTc* lij behoef daar niet verder aan te^ herinneren. De rsrgelijldnS daarover stemt niet opwekkend, de vier staatslieden anderhalf jaar gele dingen praten wist toen de geheele wereld. de" ver Hitler en Mussolini gistermorgen gespro- ffaarh°ebben weet nog niemand. Misschien zullen er üi* mededeelingen komen. Eenige hoop is ge- !?oe °oor het bericht, dat Mussolini Zondagmiddag afgezant Sumner Welles opnieuw heeft Dus vlak vóór zijn vertrek naar den ig Morgens was Sumner Welles bij den ontvangen- Brenner. Koning van Italië en bij graaf Ciano geweest. Gis- bracht hij opnieuw een bezoek bij den Paus. Dat klinkt alles nogal gunstig. Nadat de Amen de! die zijn Europeesche rondreis in Italië begon bij al die persoonlijkheden DE REVUE 1 komt on 20 en 21 Maant in de lont. - (Bespneehf tijdiq aui plaatsen^ Persoonlijk optreden van Willij Walden en Piet Muijsefaar in de revue „PrikkBldraad" Mussolini gepolst over pact Berlijn-Moskou-Rome? „l toen a! bezoeken bracht, in Berlijn, Parijs en Londen is geweest, /zoekt hij hen opnieuw en na zijn gesprek met 62 begeeft deze zich meteen naar dien berg Hitier te spreken. Er zit wat in. Men zou het met meer hoop aanzien als Hitler in den laatsten tjjd niet zoover was gegaan in zijn eischen, dat hij den afstand van de Engelsche sleutelposities Gibral tar Malta en Cyprus in de Middellandsche Zee en Singapore in den Indischen Oceaan door hem aangeduid als rooversnesten had gevraagd en als men van Engelsche en Fransche zijde niet telkens te hooren kreeg dat vrede sluiten met het régime- Hitier eigenlijk niet mogelijk voor de geallieerden is. Hel Fransche blad „1' Ordre" heeft gisteren nog de meening te kennen gegeven dat zelfs onderhandelen met Hitier thans een nederlaag voor de geallieer den zou beteekenen. Hetgeen overigens een krasse voorstelling van zaken is, die vele Engelschen Franschen niet zullen onderschrijven. Maar het optimisme over de ontmoeting op den Brenner kan voorloopig niet anders dan zeer gematigd zijn. Nu wilde ik over heel iets anders schrijven dat toch wel verband met het Duitsche standpunt houdt. Namelijk over prof. dr. E. F. Sauerbruch. Deze Duitsche medicus is niet alleen onder zijn vakge- nooten een man van internationale vermaardheid, maar bovendien bekleedt hij in het huidige Duitschland een merkwaardige post. Hij voert niet slechts den titel „Geheimrat", maar is meermalen opgetreden als medisch adviseur van Hitier zelf. Deze professor nu heeft in den Haagschen Kring van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst een zeer merkwaardige rede gehouden: een lezing over Mensch en Techniek. Daarin en in een onderhoud met een verslaggever van de Telegraaf heeft hij dingen gezegd, die wel geheel anders klinken dan de betoogen van zijn hooggeplaatsten patient. Prof, Sauerbruch heeft verklaard dat de fout van dezen tijd is dat wij schitteren in technisch opzicht, maar gebrek hebben aan een leidende idée. De vo rige eeuw schoot daarin, tijdens den opbouw der techniek, al te kort. En techniek zonder idée is het gevaarlijkste wat er is. De techniek moet door een gedachte beheerscht worden, anders ontwikkelt zij krachten die wij niet meer baas kunnen blijven. De Duitsche techniek wordt z.i. thans wél door een idée, de staatsidée van het Derde Rijk, beheerscht. Het Duitsche volk, zegt hij; heeft weer een geloof, dat de techniek overheerscht. Na 1918 hadden de verant woordelijke staatslieden Europa een leidende ge dachte moeten geven. Welke? Het opgeven van winzucht en zelfzucht. Wij moeten opnieuw leer en dat wij allen mensohen zijn. Allen, ook de vijand. Wij moeten met het materialisme breken. De professor heeft daarop gepleit voor meer be grip tusschen Duitschers en Engelschen. Ook wij maken fouten, heeft hij gezegd. Natuurlijk! Wij moeten tot elkaar komen. Hij vindt het in Holland zoo aangenaam, omdat hier deze gedachte leeft. Het Nederlandsche volk voelt haar aan. Duitsch land heeft groote sympathie voor .Nederland. Prof. Sauerbruch bewondert de voornaamheid van de De Engelsche bladen meenen dat het hoofd doel van de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitler was. Hitler in staat te stellen, zijn laat ste vredesvoorwaarden aan Mussolini te over handigen, opdat deze ze Sumner Welles ter hand kon stellen, aldus meldt Reuter. De „Daily Telegraph" zegt in een hoofdartikel: „Welke wijzigingen Hitier ook mag hebben aan gebracht in zijn fantasie van ooiiogsdoeleinden, er is geen wijziging in die van de geallieerden. De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" meldt dat Hitier volgens Vaticaansche kringen een vredesplan heeft ingediend, dat aan den Paus en aan Sumner Welles is voorgelegd. Hij voegt hieraan toe, dat naar men gelooft, de reis naar den Brenner ten doel had, dit plan te bespre ken. Het plan omvat de volgende punten: Ontwapening te land, ter zee en in de lucht. Terugkeer naar het viermogendhedenpact tus schen Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland, die een Europeesch directorium zouden vormen, dat in de plaats zou moeten komen van den Volken bond. De mogelijkheid van een kruistocht tegen het Bolsjewisme. Erkenning van de vrijheid van godsdienst. Emigratie der Joden van Duitschland naar Palestina, Oost-Afrika en Madagascar. Teruggave van de Duitsche koloniën in twintig jaar. Vorming van een nieuw onafhankelijk Polen met grenzen, welke door een internationale commissie zijn vastgesteld. Oplossing van alle minderhedenvraagstukken voor landverhuizing op groote schaal. Vorming door de Tsjechen, Slowaken en Magy- aren van een drievoudigen staat, verbonden met Duitschland. Oostenrijk blijft deel uitmaken van het Duitsche Rijk. Vorming van een Donau-statenbond, omvattende Duitschland, Italië, Bohemen, Slowakije, Honga rije, Roemenië. Geen wijziging in den status-quo op den Balkan. Vrij douaneverkeer voor Italië in Djiboeti en herziening van den status der Italianen in Tunis. Vrij verkeer door het Suez-kanaal voor alle mogendheden. In officieele kringen te Londen werd vanochtend vroeg verklaard, „dat de Britsche regeering niets weet van de vredesvoorstellen van Hitier waar over in enkele berichten uit het buitenland word* gesproken". In een telegram uit Rome aan de „New York Times", worden elf puinten - genoemd welke Von Ribbentrop aan den Paus zou hebben overhandigd. Deze punten komen overeen met die, welke de Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" opsomt. Ten aanzien vam den te rugkeer tot het viermogendhedenpact wordt er echter aan toegevoegd dat het de bedoeling zou zijn Europa in invloedssferen te verdoe len en een anti-bolsjewistische politiek te gaan voeren met het doel Rusland, zoo noodig met wapengeweld, van het communisme te-bevrij den. Voorts wordt als een der elf punten opgenoemd, absolute vrijheid van handel en toegang tot de grondstoffen, alsmede nauw contact met de Ver- eenigde Staten voor economische samenwerking en vergemakkelijking van de Duitsche en Italiaan- sche emigratie. Een ander punt is teruggave bin nen twintig jaar van de Duitsche koloniën of een gelijkwaardige koloniale compensatie, of minstens (Adv. Ingez. Med.) bescherming van de Duitsche emigratie naar vast gestelde gebieden in Afrika. In het telegram van de „New York Times" wordt voorts gezegd dat Von Ribbentrop deze voor waarden ook aan Sumner Welles heeft overhan digd en dat hij tegenover ieder zou hebben ver klaard, dat in het voorjaar een groot offensief zou worden ontketend als het streven naar den vrede faalde. Volgens een theorie zou Sunmer Welles Mussolini er van overtuigd hebben, dat er voor zulk een vredesplan geen hoop was en dat Mus solini daarom met Hitler is gaan spreken om hem er toe te bewegen, het planaanzienlijk te wijzi gen. Ook de correspondent van het Fransche „Jour nal" te Zurich meent dat bij het onderhoud tus schen Hitler en Mussolini gewerkt is aan een vre- desprogramma. Dit program zou volgens hem de minimum voorwaarden omvatten, waarop het Derde Rijk bereid zou zijn, vrede te sluiten als een hooge internationale autoriteit als het Vaticaan of Roosevelt mocht besluiten, het initiatief tot een bemiddeling te nemen. Dezelfde correspondent wijst op de levendige gedachten wisselingen, die de laatste dagen tusschen Berlijn, Rome en verschei dene hoofdsteden op den Balkan worden gevoerd. De aandacht van Duitschland zou gericht zijn op Zuid-Oost-Europa en het Nabije Oosten, waar vol gens Bei-lijn ernstige gebeurtenissen zouden wor den voorbereid. Gisteravond ging in de Duitsche hoofdstad het gerucht, dat zeer binnenkort een bezoek van Von Ribbentrop aan deze gebieden kon worden verwacht. Naar de „Oeuvre" meent te weten gelooft men in bevoegde kringen in de groote hoofd steden, dat het onderhoud tusschen Hitier en Mussolini een tweeledig doel had. In de eerste plaats van Italië de instemming te verkrijgen met een Duitsch-Italiaansch-Russisch pact, waarbij Midden-Europa en de Balkan worden gegarandeerd. Duitschland zou terstond de totstandkoming van dit garantiepact willen aankondigen. Hitier meent, dat dit de eenige kans is, die hem nog overblijft om de democratieën een Duitsch vredesplan te doen aannemen. De definitieve opstelling van het programma van zulk een vrede was het tweede doel van de ontmoeting. „Wanneer men mij en een paar Engelsche col lega's om een tafel zette neen, geen bankiers of economen, want die denken alleen aan het mate- rieele, maar een paar artsen dan hadden wij morgen vrede. We konden hem zóó sluiten", heeft Hitler's medicus gezegd. En toen is hij nog wat verder gegaan: „Er is toch een Europeesch cultuurniveau, waarop men elkaar begrijpt. Oorlog is waanzin. De oorlog moet snel eindigen; dat zal niet gaan zonder wederzij dsche concessies. Een nieuw Europa la-ij gen wij nooit zon der dat de formidabele techniek zich onder een lei dende gedachte stelt: het besef van wat de mensch 1B| Wij moeten elkaar leeren verdragen: ook onze eigenaardigheden. En ik geloof dat het inzicht zal' winnen, den oorlog ten spijt. In zijn rede voor de Haagsche medici heeft prof, Sauerbruch vooral betoogd dat de mensch zich niet door de techniek moet laten beheerschen en zich van haar dwang ontdoen. Dan komt hij weer in Ret bezit van onmetelijke irrationeele waarden en dan komt de schoonste bloem van de mensehelijke rechtUr' menschelijke goedheid, weer tot haar Met Goethe heeft hij gezegd: Wat de wereld ten mmgste samenbindt weten wij niet. De natuurwe tenschappen hebben niet de laatste openbaring van 3 la&tste geheim gebracht. Wij moeten zeggen: 3 Weten het niet. Boven ons heerschen krachten, aarvoor wij het hoofd in deemoed moeten buigen, npv hlumeer k°0P °P het resultaat van den Bren- kn» u i als Pr°f- Sauerbruch daar den boven- gevoerd. Maar ik vind het toch belangrijk ipreek^V01 dat een man als deze z^n P°sitie» 200 Drie briefkaarten meï de beeltenissen van de prinsesjes Beatrix en Irene, vervaardigd door Z. K, H. Prins Bernhard, welke brief kaarten van 21 Maart a.s. af, zullen worden uitgegeven ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 en dan aan de postkan toren verkrijgbaar zullen zijn. BEVER OJIJK^ (Adv. Ingez. Med.) in de machtigste film der laatste jaren metRAY MILLAND BRIAN DONLEVY e.v.a. VRIJDAG A.S. PREMIERE VOOR NEDERLAND IN (Adv. Ingez. Med.) Hitler's vertrouwensmannen „Geen sensationeele gebeurtenisseen te wachten." Stefani meldt uit München: Op den terugweg van den Brenner heeft Hitier de reis onderbroken te München, vanwaar hij naar Berlijn zal doorgaan. Personen, behooi-ende tot het gevolg van den Führer, verklaren dat de samen komst met den Duce, waarover Hitier zeer tevreden is, volkomen in het kader der Duitsch-Italiaansche betrekkingen past en voor zekere kringen in het buitenland in het geheel geen aanleiding kan zijn om sensationeele gebeurtenissen te verwachten. De Italiaansche bladen vermelden dat de speciale trein van Mussolini telefonisch met Rome en andere Europeesche hoofdsteden verbonden werd, zoodra hij op den Brenner was aangekomen. Men neemt te Rome aan, dat Sumner Welles vandaag nog een bezoek aan Mussolini zal brengen om in de gelegenheid te zijn het resultaat van de bijeenkomst tusschen Hitier en den Duce te vernemen. Mussolini terug in Rome. Mussolini is Maandagavond om 11 uur 45 te Rome aangekomen in gezelschap van Ciano en de leden van zijn gevolg, alsmede den Duitschen am bassadeur te Rome, Von Maclcensen. Hoewel de aankomst een volkomen particulier karakter droeg en tot geen enkele bijzondere ont vangst aanleiding gaf, hadden verscheidene leden der regeering zich naar het station begeven om den Duce te verwelkomen. Een talrijke menigte zoo meldt het D.N.B. heeft hem ondanks het nachtelijk uur een storm achtige ovatie gebracht. Praten, praten, steeds maar praten Doen gewiekste diplomaten, Is 't in proza, is 't in rijm? Is 't in daverende frases? Is 't in dreunende oekases? 'k Weet het niet, het is geheim. Praten, praten, al maar praten, Namens volkeren en staten, Gaat het over feller strijd? Over het herstel van rede? Over wegen naar een vrede? 't Is al geheimzinnigheid. Praten, praten, alom praten En millioenen van soldaten. Staan al vele maanden klaar, Om hun plichten te betrachten, Als het woord, dat zich laat wachten, Hen beveelt van hoe en waar. Praten, praten, stiekum praten, Niemand .weet van resultaten, Want er lekt geen woord van uit: En hoeveel men moog' verhalen, Men zwijgt ook in alle talen, Over plannen of besluit. Praten, praten, zal dit praten, Onze wereld toch nog baten? Niemand schaft hierover raad; Vast staat slechts: millioenen hopen. Dat het nog goed af zal loopen. Zoolang er nog wordt gepraat. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1