'Jiet JOient en Jan Qtie&ol. Concentratie bij luchtbeschermingsarbeid Vier regionale inspecteurs moeten rapporteeren wat ontbreekt. Explosieproeven worden genomen. De mededeeling, dat aan den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, gep. luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontsla; is verleend, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen belangrijke verdiensten, heeft het A. N. P. aanleiding gegeven ten departemente van binnen- landsche zaken, waaronder de luchtbescherming res sorteert, te informeeren naar de plannen van den minister in dit opzicht. Wij hadden daartoe een onderhoud met den raad adviseur mr. H. W. J. Mulder, chef van de afdee- ling binnenlandsch bestuur, die zich, nu de minister wegens ontstentenis verhinderd is een door hem reeds voorgenomen uiteenzetting van de plannen voor de radio te geven, gaarne bereid verklaarde namens den minister hierover de gewenschte in lichtingen te verschaffen. De heer Mulder deelde allereerst mede dat de minister voornemens Is, bin nenkort, na zijn terugkomst ten departemente de laatste hand te leggen aan de in groote trekken Voltooide nieuwe regeling. In de eerste plaats heeft de minister besloten tot concentratie van de inspectie voor de luchtbescher ming met de inspectie van de burgerwachten en het in Augustus ingestelde regeeringscommissariaat voor den vrijwilligen burgerlijken dienst. Al deze diensten berusten op vrijwilligen arbeid in het be lang onzer gemeenschap en op bereidverklaring tot daadwerkelijk optreden in onverhoopte dagen van gevaar ter bescherming van de burgerbevolking. het kwam den minister raadzaam voor een concen tratie van deze inspecties tot stand te brengen, welke gepaard zal gaan met een interne reorgani satie van de gecombineerde diensten. Tot nu toe hadden we den onbevredigenden toe stand, dat de gegevens, noodig voor de luchtbe scherming, vrijwel uitsluitend uit Den Haag moes ten komen. Voortaap zullen vier regionale inspec teurs, ieder in eigen rayon, optreden, die onder lei ding van den centralen inspecteur staan, doch hun adviezen rechtstreeks aan de gemeentelijke en pro vinciale besturen kunnen verstrekken, zoowel ten Jaarvergadering K. N. G. V. (Van onzen medewerker.) Zondag werd in Utrecht onder leiding van den heer W. de Graaff de jaarvergadering van het K. N. G. V. gehouden. Na het openingswoord van den vooi'zitter vond een huldiging plaats van den Bonds-secretaris, den heer L. J. A. van Ekeren, in verband met zijn 50-jarig lidmaatschap van het K.N.G.V. Na enkele opmerkingen werden notulen en jaar verslagen goedgekeurd. De vergadering besprak uitvoerig de Bonds-con- trole, waarbij vooral behandeld werd het systeem van den heer F. G. J. van den Berg, secretaris van den Kennemer Turnkring. Dit systeem, dat Zaterdagavond reeds was besproken in de vergade ring van de kringvoorzitters, vond algemeene in stemming. Gekozen werden: in de financieele commissie de heer C. Hendriks, in het Bondsbestuur de heer G. C. van den Bergh (die z|jn bedanken introk), en als redacteur van tiet Turnblad de heer J. J. Th. Bakker. De wijze van afvaardiging naar de Bondsverga dering vond geruimen tijd bespreking. Tenslotte ging de vergadering accoord met het voorstel, deze zaak in aanleg te verwijzen naar een commissie voor wijziging der statuten. Eenzelfde weg zal worden gevolgd met het voorstel, drie maal ver worpen voorstellen niet meer op de agenda te plaatsen, en met het voorstel, veteranen mogelijk te maken bestuursfuncties te vervullen in de kringen. Na de pauze besprak prof. Sleeswyk de medi sche sportkeuring. Ondanks krachtigen tegenstand besloot de ver gadering, de drie volgende Bonds-uitvoeringen in Arnhem te houden. DE HEER R. C. T. ROOSMALE NEPVEU OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. Zaterdagavond is geheel onverwachts aan een hartverlamming over leden de heer R. C. T.. Roosmale Nepveu, tot Oc tober 1939 Nederlandsch gezant te Boedapest. De heer Roosmale Nepveu was op weg naar Neder land en logeerde bij vrienden te Warem'me dicht bij Luik. Mr. A. W. Baron Sloet. Verlaat de Griffie der Haarlemsche Rechtbank. HAARLEM. Naar wij vernemen zal mr. A. W. baron Sloet, griffier bij de Haarlemsche Rechtbank, binnenkort wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd, eervol ontslag verkrijgen. Baron Sloet promoveei'de te Utrecht, was daar na eerst advocaat en procureur te Arnhem en waarnemend griffier aldaar. In 1914 werd hij be noemd tot griffier van het Kantongerecht te Har- lingen en in 1920 tot substituut-griffier bij de recht bank te Haarlem. Na het afscheid van mr. Dijkstra ls hij tot griffier bij onze rechtbank benoemd. 'behoeve van de luchtbescherming als van de an dere vrijwillige burgerlijke diensten. Deze heeren zullen binnenkort gelegenheid vinden tot indivi dueel contact tusschen de inspectie eenerzijds en de burgemeesters, hoofden van luchtbeschermings diensten en de groote vrijwillige organisaties an derzijds. Naast deze vier inspecteui-s zullen tien toegevoegde officieren van de burgerwachten wor den ingeschakeld. De vier regionale inspecteurs zijn Maadag j.l. hun werkzaamheden begonnen en zij hebben op dracht gekregen om op den kortst mogelijken ter mijn na te gaan wat nog aan de luchtbescherming ontbreekt, zoowel wat het pei'soneel als het ma teriaal aangaat, en verder met de burgemeesters overleg te plegen omtrent den verderen uitbouw van de vrijwillige diensten. Bij dit onderzoek zal bijzondere aandacht wor den geschonken aan de zelfbescherming van be drijfsgebouwen en particuliere woningen. Waar overheidsbescherming en zelfbeheersching feitelijk een geheel vormen, acht de minister eenheid in de leiding noodig en hij heeft nu de gewenschte maatregelen genomen om voor zoover die eenheid nog ontbreekt en waarover in de Kamer nog wel eens is geklaagd, op korten termijn te effectueeren. Stellig zijn er in verschillende groote en kleine gemeenten, voor wat de zelfbescherming betreft reeds belangrijke diensten bewezen door plaatselijke or ganisaties, zooals afdeelingen van de Nederlandsche ver-een iging voor Luchtbescherming, doch vermeden dient te worden dat er twee (of meer) kapiteins op een zelfde schip optreden. De algemeene leiding moet blijven waar zij volgens de wet berust, d.i. bij den burgemeester-, geassisteerd door het daartoe aangewezen hoofd van den plaatselijken luchtbe- scherm ingsdienst. GEDWONGEN DIENSTBETOON De luchtbeschermingswet biedt veel grootere mo gelijkheden dan eigenlijk wel bekend is bij de groote massa. Zoo zegt art. 12: „Ieder is verplicht de door den burgemeester schriftelijk van hem gevorderde medewerking tot uitvoering van deze wet te verlee- nen en, indien bij openbare bekendmaking door den burgemeester algemeene of bijzondere gedragsregels zijn voorgeschreven, zich daarnaar te gedragen". Deze wet en in het bijzonder het zooeven genoem de artikel biedt een basis voor gedwongen dienstbe toon in geval men langs vrijwilligen weg niet tot een volledige luchtbescherming zou kunnen komen, SCHUILKELDERS EN GASMASKERS Ook voor de twee als het ware nog zwevend ge bleven pi-oblemen, n.l. dat van de schuilkelders en dat van de gasmaskers, zal naar het zich laat aan zien, weldra een oplossing worden gevonden. Zeer binnenkoi't zullen uitgebreide explosieproe ven worden genomen zoowel op het eiland Schok land als elders in den lande teneinde de deugdelijk heid van schuilplaatsen en van schuilloopgraven van verschillend systeem te onderzoeken. De ministers van defensie en van waterstaat heb ben voor het houden van deze proefnemingen hun volledige medewerking toegezegd. Aan de hand van deze proeven zal het weerstands vermogen van de verschillende in den handel ge brachte schuilplaatsen worden vastgesteld, zoodat ook een inzicht kan worden verkx-egen, welke ver beteringen eventueel moeten worden aangebracht om het weerstandsvermogen van de schuilgelegen- heden te verhoogen. Tijdens de te nemen proeven zullen verschillende metingen worden gedaan, eenerzijds voor wat be- treft de geluidsintensiteit van de zich in de lucht voortplantende-explosiegolf, en anderzijds voor wat betreft de voortplantingssnelheid en intensiteit van de bodemtrillingen en haar afdemping, in verband met den afstand tot den explosie-haard, om een ver gelijking te krijgen tusschen de grondgesteldheden op verschillende plaatsen. Het eiland Schokland is hiervoor uitgekozen zoo wel wegens, zijn geisoleerde ligging als wegens de geringe bevolkingsdichtheid, welke beide factoren het nemen van dergelijke proeven kunnen verge makkelijken. ZELFBESCHERMING. De achtex-stand op het gebied van de zelfbescher ming is goeddeels te wijten aan de verkeerde men taliteit waarop men hier te lande, in het algemeen ten aanzien van de gevaren uit de lucht is inge steld. De overheid kan zich daarbij niet neerleggen. Zij zal zoo noodig dwingend moeten optreden, waar toe de wet haar de bevoegdheden heeft verleend. Zooals wij hierboven reeds deden uitkomen, zijn voor vrijwel alle onderdeelen van het maatschap pelijke leven richtlijnen voor luchtbescherming vastgesteld en dit is, zoo voegde mr. Mulder hier aan toe, onder leiding van generaal de Ridder ge schiedt in een omvang en met een degelijkheid, als naar onlangs een deskundige opmei'kte, in geen enkel ander land wordt aangetroffen. VERSTERKTE MATERL4LEN. Tenslotte moge hier een overzicht volgen van hetgeen tot dusverre aan de luchtbeschex*mings- materialen van rijkswege aan de gemeenten van de eei-ste en tweede gevarenklasse is verstrekt. (Voor de minst bedreigde, n.l. de derde, gevaren- klasse heeft de luchtbeschermingsinspectie boven dien in vele gevallen haar tusschenkomst bij de aanschaffing van dergelijke materialen verleend). Gasmaskers zijn er ten laste van het rijk aan de gemeenten reeds ruim 65.000 afgeleverd, afgezien derhalve van wat door tusschenkomst van de in spectie luchtbescherming voor rekening van de ge meenten is verstrekt. Ongeveer 400 volledig uitgeruste draagbare en rijdbare motorspuiten van Nedei'landseh fabrikaat zijn ten behoeve van de bx»andweer aan de ge meenten afgeleverd. Ruim 4000 gasbeschex-mende kleedingcombinaties zijn deels afgeleverd, deels in bestelling. Daarnaast zijn naar evenredigheid rubberlaarzen en -hand schoenen verstrekt. Ten dienste van de alarmeering zijn ongeveer 900 sirenes alle van Nederlandsch fabrikaat aan de gemeenten afgeleverd, terwijl de opstelling daarvan is geschied naar aanwijzingen van de inspectie. De voorbereiding van de geneeskundige verzor ging van patiënten tengevolge van luchtaanvallen is en wordt onder leiding van de inspectie intercom munaal geregeld. Het land is daartoe in ruim 70 kringen verdeeld, die elk de beschikking hebben verkregen, of nog zullen verkrijgen, over nood- ziekeninrichtingen en geneeskundige hulpposten. Vele cursussen zijn of worden door de inspectie voor de hoofden van de gemeentelijke luchtbe schermingsdiensten gegeven. Met medewerking van het centraal instituut voor materiaalondei-zoek is een centrale commissie ge vormd, die met de keuring van de in den handel gebrachte luchtbeschermingsmaterialen is belast. Uit het voorafgaande mag zeker wel worden ge concludeerd, dat de luchtbescherming en al hetgeen daarmee voor onze bevolking samenhangt een on derwerp van speciale verzorging uitmaakt van hen, die deze zoo belangi-ijke zaken hebben te regelen en dat de centrale overheid paraat is om deze om vangrijke materie in goede banen te leiden. De hoop, die wij allen mogen koesteren, deze maatregelen nimmer in Nederland in practijk ge bracht te zien, mag geen Nederlandsch staatsbur ger ontslaan van den moreelen plicht om naar vermogen en krachten mede te werken aan de voor- zoi-gen, die juist in tijden als de tegenwoordige dienen te worden getroffen. En die, wanneer zij volledig zijn uitgewerkt, ons geheele volk een groo- ter gevoel van veiligheid kunnen verschaffen. De meeningsverschillcü bij de Indische Nationalisten. Gandhi geeft zijn oordeel. RAMGARH, 18 Maart. In een exclusief interview met den United Press- correspondent Packard verklaarde de Britsch-In- dische leider Mahatma Gandhi dat de strijd voor onafhankelijkheid van Indië onafgebroken zal voortduren. Hij hoopte dat Engeland Indië intus- schen als een vrije natie zou behandelen. Aangaan, de de anti-compx'omisgroep van Bose zeide Gandhi: „Er is feitelijk geen verschil van meening tusschen Bose, het Congres en mij. Wij willen alle drie de onafhankelijkheid en wel zoo spoedig mogelijk". „Wat de vraag van een algeheele onafhankelijk heid betreft, er is geen plaats voor een compro mis", aldus Gandhi verder. „Wanneer het echter een gemeenschappelijke zaak van Indië en Enge land zou worden, dan is er zeker ruimte voor een compromis, dat dan de vele practische moeilijk heden zou betreffen, die zich zullen vooi-doen". Op de vraag of hij de statutaire onafhankelijke zou proclameeren, nu Engeland in oorlog is, antwoord de Gandhi: „Hoe zou ik dat kunnen onder de te genwoordige omstandigheden?" Wat ik bedoel ls een politieke verklaring en een onmiddellijke ac tie voor zoover deze practische uitvoerbaar is. De wettelijke machtsoverdracht zal misschien moeten wachten tot de oorlog voorbij is Intusschen moe ten wij als een vrije natie behandeld worden". „De burgerlijke ongehoorzaamheid zal eerst beginnen, wanneer ik er zeker van ben dat het pai-ool van het niet gebruiken van geweld strikt in acht geno men wordt". (United Press.) Wensclit Rusland vrijhavens aan de Zweedsclie en Noorsche kust? Het Zweedsche „Aftonbladet" verneemt uit Mos kou dat de Sovjetregeering het voornemen heeft met Finland ondei-handelingen te openen over een handelsverdrag en met Zweden en Noorwegen over conventies, die niet alleen betrekking hebben op den goederenruil, maar ook op het transito van Russische goederen naar havens aan de Westkust van Zweden en de Atlantische kust van Noorwe gen. Het genoemde blad voegt hieraan toe dat den beiden Scandinavischen landen gevraagd zal wor den vrijhavens ter beschikking te stellen van Rus land Deze havens zijn nog niet uitdrukkelijk aan gewezen. Engelsche bladen critiseeren het regeeringsbeleid. LONDEN, 18 Maart. De conservatieve „Daily Mail" levert ernstige critielc op het regeeringsbeleid. Het blad schrijft: „De gebeurtenissen schijnen al tijd een stap voorsprong te hebben op de Britsche regeering. Deze lente begon i-eeds met een betreu- renswaardigen terugslag, n.l. Finland. Ons pi-estige heeft bij de kleine neutralen een reactie ondergaan, die absoluut ongunstig was. Terwijl de vijand han delt, aarzelen de democratieën en blijken zij chro nisch niet in staat hun beloften zooals aan Polen gegeven na. te komen of vrienden zooals Finland te hulp te komen. Wij zijn in het defensief, niet alleen op diplomatiek gebied doch ook op militair gebied." Het blad vraagt dringend actie. De „Daily Herald" vraagt zich af in hoeverre de geallieerden al het mo gelijke doen om het initiatief aan hun zijde te hou den. De „News Chronicle" zoowel als de „Daily He rald" voorzien 'n „groot vredesoffensief" in de eerst volgende dagen. Laatstgenoemd blad dringt er ech ter op aan dat de geallieerden vastbesloten zullen blijven „piet eerder het zwaard in de schede te ste ken, voordat het onrecht is terecht gezet." Wij moe ten niet onwillig schijnen vrede te maken, indien ons waarborgen worden gegeven. Wij moeten op de neu tralen in Amerika en Europa niet den indi-uk maken dat, terwijl Duitschland den vrede zoekt, Engeland en Frankrijk hiertegen zijn en niet naar rede wil len luisteren." Wijzigingen in het Engelsche kabinet? Geruchten over toetreding der oppositieleiders. LONDEN, 18 Maart. De meeste ochtendbladen houden vandaag bespiegelingen over mogelijke ver wisselingen in het huidige Bxitsche kabinet, waar schijnlijk tijdens de Paaschzitting van het parle ment, welke Donderdag begint. Men gelooft dat de kabinetsveranderingen verscheidene minder belang rijke ministerposten zullen omvatten, doch er gaan ook geruchten dat aan minister van luchtvaart Kingsley Wood en minister van coördinatie van de defensie, Lord Chatfield, misschien andere posten gegeven zullen worden. Het is mogelijk dat het ook andere ministeries zal betreffen, in het bijzonder voedsel-bevoorrading en landbouw. In politieke kringen werd hier en daar geopperd dat den leiders der oppositie Attlee en Sinclair wellicht gevraagd zal worden tot de hervormde regeering toe te tre den. Zoowel de Arbeiderspartij als de Liberale partij waren tot dusverre niet geneigd in het oorlogs-coali- tie kabinet zitting te nemen. (United Press.) De typische oude bruggetjes aan het „Oude Delft", een bezienswaardigheid voor vele bezoekers van Delft, worden van gemeentewege grondig nagezien en waal noodig gerestaureerd. De ondergang van de „Arendskerk" AMSTERDAM, 18 Maart. De Raad voor de Scheepvaart heeft vandaag uitspraak ge daan inzake het verloren gaan van het motor schip „Arendskerk" in de Golf van Biscaje op 15 Januari 1940. De Raad is van oordeel, dat het onderzoek •duidelijk heeft uitgewezen, dat de „Arends kerk" tusschen Ouessant en Kaap Finisterre op ongeveer 46 graden 55 minuten N. br. en 6 graden 34 minuten W. lengte, door een Duit- sche duikboot is getorpedeerd. Er kwamen twee punten voor bespreking in aan merking en wel: 1. Het brengen van den koers van 210 graden op 260 graden r.w. om het gevaar den rug toe te kee- ren en 2. Het beproeven van de noodinstallatie der dx-aadlooze telegrafie. Beide handelingen kumnen voor het schip, dat zich in de positie van de „Arendskerk" bevindt, zeer ernstige gevolgen hebben. Wat de eerste handeling betreft, verklaarde de kapitein dat hij, dadelijk toen hij bemerkte met een duikboot te doen te hebben, eiken schijn vara te willen vluchten, onmiddellijk heeft opgeheven, door over stuurboord bij te di'aaien. De vraag doet zich echter voor, of, in de veronderstelling, dat op vier streken achterlijker dan dwars aan bakboord een zeegevecht werd geleverd, het toekeeren van het achterschip naar de plaats van dat zeegevecht, onder de huidige omstandigheden, wel aanbeveling had verdiend. Een onderling vijandelijk treffen op vier streken achterlijker dan dwars, bracht geen dadelijk gevaar voor het schip mede, terwijl on- noodige koerswijziging zulk een gevaar wel kon opleveren. Al heeft de kapitein, bij het zien van het oorlogsschip zijn tactiek gewijzigd en al heeft hij index-daad geen poging tot ontvluchting of tot zigzagvaren gedaan, zoo meent de Raad toch, dat, ter voorkoming van verkeerde conclusies al ware het slechts om geen voorwendsel voor zulk eer. conclusie te verschaffen de koerswijziging van 210 graden tot 260 graden beter achterwege ware gebleven. Hetzelfde geldt in nog sterkere mate voor het beproeven der noodinstallatie van de draadlooze telegrafie. Uit zuiver radiotechnisch oogpunt moge dit niet alleen verantwoord zijn doch zelfs toejui ching verdienen, in de gegeven oorlogsomstandig heden moeten de mogelijke voor hef schip ongun stige consequenties, welke uit dit beproeven kun nen worden getrokken, prevaleeren. Overigens komt den kapitein voor zij.n beleidvol optreden na de ramp, waarbij gelukkig geen men- schenlevens zijn te betreuren, een woord van lof toe. Binnen vijandelijke linies gedaald en weer opgestegen. PARIJS, 18 lllaart (Havas). Een Britsch vlieg tuig is bij vex-gissïng binnen de Duitsche linies ge land in het gebied van de Saar. De inzittenden, die meenden op Fransch gebied te zijn, werden op hun vergissing opmerkzaam gemaakt door passeerende Duitsche arbeidex-s of boeren, waarna zij weder op stegen en op Fransch gebied landden. De O. 24 te water gelaten. ROTTERDAM, 18 Maart. Van een der hel lingen van de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij Ls vanmorgen met goed gevolg te water gelaten de onderzeeboot 0 24, in aanbouw voor de Nederlandsche regeering. De doopceremonieên en het wegnemen van de laatste beletselen voor de tewaterlating werden verricht door de echt- genoote van den ingenieur der marine, den heer K. de Munter. P. G. v. Engelen, f VOOR DE KINDEREN Hij schoot' nu de gordijnen voor de ramen opzij en zag dat zich achter de ruiten zware tralies bevonden. Nou, dacht ik het niet, 't is je reinste gevangenis 'beweerde hij tegen Krent. En dan te denken, dat zoon miezerig mannetje je zooiets aandoet, omdat hij daar zelf nu eens zin in neeit. Laten we probeeren hier weg te komen, opperde Krent. 't Zijn misSfchlen ramen die naar binnen opengaan en probeer jij dan een paar van die ijzeren staven te ontwrich ten; ik heb daar toch geen kracht voor, zei hij overtuigend en bleef op zijn gemak in den stoel nangen. HAARLEM, Maacd^ In den ouderdom van 35 jaar is Zafcerdagav» overleden de heer P. G. van Engelen, ambten: bij de N. Z. H. T. M. en oud-lid van 1 schen Gemeenteraad. De heer Van Engelen werd 26 November 1Mb Haarlem geboren, waar hij een bijzondere law school bezocht en verder de 5-jarige R.K. Ha*, delsavondschool, waarna hij het'diploma houden verwierf. De verkiezingen van Juni 1935 brachten t» in den Haarlemschen Raad als vertegenwoordig van de Kath. Democratische Partij. Hij tradvi» af bij de vorige Raadsverkiezing wegens de tri heffing van de Kath. Dem. Partij. Hij waste le voorzitter van de afd. Haarlem en 2e voorzltt* van het district Noord-Holland dier partij, tere propagandaleider voor Haarlem en omstrek*: In 1935 werd de heer Van Engelen ook gekt» tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland, W{M functie hij ook in 1939 bij de opheffing der M Dem. Partij neerlegde. De overledene was lid van het Hoofdbestd tevens Reissecretaris, van het Ned; Toeristen^ bond „Natura". DE „ZESDE ETAGE" TE HOOG? RUMOER IN DEN HAAGSCHEN DIERENTEH De leden van het Koninklijk Zoölogisch nisch Genootschap, hetgeen de Haagsche naaraï voor den Haagschen Dierentuin, hebben Zondag' middag een buitengewone voorstelling bijgt- woond, die hun zeker nog lang zal heugen. Er werd namelijk een tooneelstuk in een neelstuk opgevoerd en dat is zelfs voor de va- wende residentiebewoners iets ongewoons. Matinee in het gebouw van den dierentuin, Eü volle zaal. De tooneelvereeniging „Het Masker' zal „Zesde Etage" opvoeren. Een charmant sul Men wacht gespannen. Het doek gaat op, de vor stelling begint. De twee voorstellingen beginne: maar dat wist men nog niet. Achter de coulisse» had zich al heel wat afgespeeld. De directeur van den dierentuin, de heer W. Graaf van Bylanc: had den d.ii-ecteur van „Het Masker", den 'nee Ko Arnoldi namelijk laten weten, dat hij delicb verzorging voor zijn rekening zou nemen. Inec der scènes moet het licht op het tooneel name lijk gedempt worden en dat wilde graaf van By- landt niet hebben. „Dan speel ik niet", zei Arnoldi, want dan ben ik artistiek niet verant woord. De scène is meer dan honderdmaal mes gedempt licht gespeeld en nooit heeft iemand daar aanstoot aangenomen. Men praatte eo praatte. Tenslotte werd gezegd: beginnen Jullie maar. Men begon. Alles verliep uitstekend tot aan de bewuste scène. Graaf van Bylandt kwam toea achter het tooneel en deelde mede, dat de elec- tricien, die het licht zou dempen onmiddellijk ont slagen zou worden. Het poëtische vijfde tafereel werd in het volle licht gespeeld. Doek. Achter het doek heftige ruzie. Graaf van Bylandt zou tegen Arnoldi gezegd hebben: „Je bent een knul van een kerel". Ko Arnoldi geeft den graaf een klap. De graaf slaat terug. De graaf en de tooneel- speler vechten. Tusschen de coulissen en h« vijfde en zesde tafereel. De electricien die niet mocht temperen tempert nu toch. De vechtpartij namelijk. Graaf Bylandt af. Ko Arnoldi bleek en kwaad. Het publiek mag niet gedupeerd worden. Men speelt door. Pauze. Het doek valt. Voor goed- Ko Arnoldi laat den administrateur van 't gezel schap om de gage vragen. Bij het engageeren van tooneelgezelschappen is het meestal de gewoonte in de pauze te betalen. „Ik betaal wel na afloop", antwoordt Graaf van Bylandt. „Dan speel ik niet door", zegt Ko Arnoldi. De pauze duurt een half uur. Drie kwartier, Een uur. Het publiek wordt rumoerig. Men trappelten stampt. Ko Arnoldi springt voor het doek en z« de zaak uiteen. Een suppoost roept: kan zijn geld aan de kassa terugkrijgen." Blijk baar geinspireerd door de zoölogische omgevin3 begint het publiek te loeien. „Wij willen de voor stelling zien", schreeuwt men. Niemand gaat weg- Het wordt later. Half zes. De tooneelspete" schminken zich af en gaan naar huis. .,Hes Masker" moest 's avonds in Utrecht spelen- w Hagenaars vei-laten teleurgesteld de^zaah^e „Zesde Etage" was te hoog. Voor den dierentuin. Hongaarsche premier naar Italië. BOEDAPEST, 18 Maart. De Hongaarsche t»l" nister-president, graaf Teleki, zal zich vandaag o morgen naar Triest begeven teneinde zijn Pa3*®" vacantie in Italië door te brengen. Ofschoon m bezoek een particulier karakter heeft, neemt ffl aan dat hij de gelegenheid zal benutten voor e onderhoud met Mussolini te Rome. Men is van oor* •deel dat Teleki zich bovendien van het diplom tieke contact tusschen Italië en Duitschland op hoogte wil stellen* (United BW»

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6