IJmuider Courant Sylt hedennacht en vandaag hevig gebombardeerd. Zwembrillen BERICHT EngelancTs oorlogvoering. DAGBLAD VüOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Veronderstellingen. Fransche kabinet dient ontslag in. fakan Regelassen Gekleurd Oordeel. SNIP EN SNAP Ontevredenheid komt tot uiting. JSSRöSNG lift (.ourens Coster, Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V., Gr. üitg«ve ^.nl-Ultgsven 93 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Hautstr«a' 7 rourant: Kennemerlaan 42, Dmulden, Uinulo0' u j lefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, „won voor dit blad, worden kosteloos opgs9evö cpgenonien In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM r WOENSDAG 20 MS5RT 1940 Abonnementen per weèk 0.1254, p«* maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. ffat is er besproken op den Brenner? En wat is er ,n? Tweeënhalf uur lang hebben Hitier i met ministers en secretarissen in dien in dat kleine stationnetje zitten redekavelen. treinsen wapperden op dat stationnetje, troepencor- bewaakten het en sneeuw dwarrelde op deze S.ge en romantische enscèneering, op veertien- derd meter hoogte, neer. Een wonderlijk uwspel: niet van de zakelijke twintigste eeuw. Veeleer van de negentiende. Het herinnert aan de oeting van Napoleon I met den Russischen ar toen zij den vrede van Tilsit sloten. En ook zulke gebeurtenissen in den wonderlijken be- dndstijd van keizer Napoleon III: aan zijn ont ogen met den koning Victor Emanuel van dien rd aan Viilafranca en andere half-vergeten plaat- 'waar vlaggen wapperden en onderhandeld werd. Wonderlijk, hoe de dictatuur steeds weer herinne ringen aan het verleden oproept: niet alleen in fei- n en in middelen, maar ook in décor. Met de dic- tors schijnt dat teruggekeerd te zijn uit het ver leden. Vooral aan dien tijd van Napoleon III moet ft telkens denken omdat de fotografie toen al be stond en er zooveel foto's van bewaard zijn geble- j, Van het oogenblik af waarop de uitvinding van Daguerre en Nièpce haar intrede in de wereld heeft gedaan is de historie werkelijker, begrijpelijker, als onloochenbare feiten voor ons bewaard gebleven in i,aar afbeeldingen. Geen persoonlijke visies van kunstenaars meer, beïnvloed door de kunstrichting an hun tijd en daardoor vaak onwezenlijk en nverstaanbaar voor ons. Geen geïdealiseerde ro mantiek meer van veldslagen met sierlijk-springen- de snuivende rossen, flitsende sabels en soldaten en'officieren in overladen uniformen. Geen legende meer, maar onmiskenbare werkelijkheid, verkild nog door de vlakke, vreemde belichting van de onvolmaakte fotografieën van dien tijd. Maar wij weten van den Brenner niet eens of die zelfs maar voorbereiding van een vrede is geweest. n Tilsit of een Viilafranca zal hij althans in feite blijken niet te zijn. En nu trilt de ether van de veronderstellingen. Wij vermelden ze. Dat is onze taak. Maar het is tevens taak erbij te zeggen, dat het slechts veron derstellingen zijn. Werkelijk belang hebben zij al leen „in de groote lijn". Die geeft aan: Mussolini en Hitier hebben hun gezamenlijke belangen trachten te vereenigen in een compromis, dat hun begeerde „invloedssferen" resp. in Centraal-Europa, Zuid- Oost Europa en de Middellandsche Zee waarborgt en daarbij gepoogd een vredesvorm te vinden, die voor de groote bemiddelaars-in-spe, de Vereepigde Staten en jien Paus, aannemelijk is,de andere neutralen snakkend naar vrede aanlokt en de geallieerden voor een nieuwe diplomatieke situa tie-plaatst; waarin zij moeilijk volkomen afwijzend kunnen blijven. Waarbij dan de factor Rusland ook In het' geding gebracht moet zijn. Die algemeene lijn, zoo in korte woorden aan gegeven, ti'eedt uit de veronderstellingen naar voren en is moeilijk te loochenen omdat het stre ven der dictators wel iii deze richting moet gkari, In het overige is van belang dat Amerikaansche enEngelsche correspondenten nu weer spreken van een Pact-van-Vier (Engeland-Duitschland- Frankrijk-Italië) dat zelfs als een soort Europeesch directoraat wordt aangeduid en Europa in „in vloedssferen" zou moeten verdeelen. Geen aanlok kelijk beeld voor de kleine neutralen, maar het minst-aanlokkelijke Europeesche beeld is en blijft het bestaande. Een andere veronderstelling van be lang is natuurlijk de ontwapening: te land, ter zee en in de lucht, die altijd weer ter sprake komt. Daar moet men zijn schouders niet over ophalen omdat dit al zoo vaak gebeurd is. Neen. Als er vrede op til zou zijn behelst deze veronderstelling het meest directe belang. Want de gealliëerden zullen tot niets te bewegen zijn zonder feitelijke waarborgen en die moeten zich wel op ontwapening baseeren. Ik spreek van veronderstellingen en dat woord duidt al aan dat de waarde van deze berichten niet overschat moet worden. De heerschende stemming in de wereld is van meer beteekenis. Maar daar .worden ze in de groote lijn door beïnvloed en daarom kan men ze niet achteloos voorbijgaan. En dan voelt men opnieuw sterk aan dat er groote ver anderingen op til zijn, dat er een ander Europa op komst is dan dat van 1914, en dat van 1919, die wij niet'meer terug zullen zien. Men voelt dat ook de positie van de kleine neutralen, en daarmee die van Nederland, veranderen zal; hetzij ons land tot een Europeesche federatie zal gaan behooren of in een „invloedssfeer" betrokken raken of wat dan ook. Groote gebeurtenissen die ons land mede in het geding zullen brengen zullen wellicht uitblijven zoo lang er nog oorlog is, maar zeker niet zoodra men over Europeeschen vrede gaat spreken. En op korten termijn evenals in 1919: op korten termijn. maar nu in gansch anderen opzet nieuwe ver houdingen zal gaan scheppen. Heel Europa moet zich ih gedachten voorbereiden op groote veranderingen. Dat althans wordt steeds duidelijker. R. P. PARIJS, 20 Maart. (Havas) De ministers, öJe om tien uur bijeen waren gekomen, hebfoen wek na korten tijd naar het Elysée begeven den president het collectief ontslag van het kabinet aan te bieden. Russisch-Finsch verdrag te Moskou geratificeerd' Naar de radio-omroep te Moskou mede deelt, heeft het presidium van de hoogste bovjet Unie het Russisch-Finsche vredesver drag Dinsdag geratificeerd. Volgens Engelsche lezing groote schade aangericht. ENGELAND'S luchtmacht heeft Dinsdagavond en in den afgeloopen nacht aanvallen ondernomen op de Duits che luchtbasis Hörnum en andere punten van het eiland Sylt Hedenmorgen werd van 't juist benoorden Sylt gelegen Deensche eiland Romö ge meld dat vanochtend om kwart voor negen een nieuwe aanval op het eiland begonnen was. Het doel scheen ook nu Hörnum te zijn, in het Zuidelijk deel van het eiland Over de aanvallen van den afgeloopen nacht wordt van Britsche zijde mede gedeeld dat zware schade aan de luchtbasis is toegebracht bij deze actie, die bedoeld was als revanche voor de aanvallen op Orkaden. De Duitschers zeggen daarentegen dat hierbij slechts een huis werd geraakt en dat verder, dank zij het afweergeschut, geen schade is aangericht. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt officieel mede dat de eerste aanvallen gisteravond om 8 uur werden begonnen en vanmorgen om 5 uur waren geëindigd. De eerste der deelnémende vliegtuigen keerden niet lang daarna behouden terug en de commandanten meldden, dat de gestelde doelen geraakt waren. Een toestel is over tijd en aangenomen moet worden, dat het'verloren is gegaan. Uit de thans beschikbare inlichtingen blijkt, aldus de officieele mededeeling, dat de eerder ge melde schade :zeer aanzienlijk is en recht- streeksche treffers op hellingen en hangars omvat. Hedenmorgen meldde Reuter uit Londen: Naar mate de Britsche vliegtuigen in den vroegen och tend een voor een behouden in Engeland terug keerden, kwamen steeds meer berichten binnen over de uitgebreide schade, die zij aan de watervlieg tuigbasis te Hornum op het eiland Sylt hadden toe gebracht. Verscheidenen vliegtuigen meldden recht- streeksche treffers op de hangars, spoorlijnen en barakken. Waargenomen werd dat verscheidene branden uitbraken. Ofschoon het mooi weer was en het zicht goed, werd weinig tegen stand van vijandelijke gevechtsvliegtuigen ont moet. In vele deelen. van het eiland onderhield het luchtdoelgeschut echter een levendig spervuur Rond 'n watervliegtuigbasis zelf kwatmen bij de na dering der Britsche vliegtuigen de in een halven cirkel opgestelde zoeklichten in actie. Het laatste Britsche toestel, dat het terrein van den aanval verliet» landde in Engeland om half zeven. (In dit bericht wórdt nog niet gesproken over den nieuwen aanval van hedenmorgen. Red.) Het ministerie van luchtvaart zegt niets omtrent het aantal vliegtuigen, dat aan den aanval heeft deelgenomen, doch, naar men meent te weten, zijn meer vliegtuigen gebruikt dan in eenigen vooraf- gaanden Britschen luchtaanval op vijandelijke doelen. Het ministerie noemt Sylt „een van de kustbases van waar de vijandelijke vliegtuigen optreden tegen onze vlootstrijdkrachten en tegen de koopvaardij". Uit Kopenhagen wordt vernomen, dat de Brit sche vliegtuigen gisteravond om tien uur den Hindenburgdam, welke Sylt met het vasteland verbindt, gebombardeerd hebben. Om 10 uur 25 verscheen een ander vliegtuig, dat uit Noordelijke richting was gekomen boven Romö. Het heeft twee bommen laten vallen op de haven van List, het noordelijke punt van Sylt. Om half elf vloog een derde toestel, komende uit het zui den langs de geheele lengte van Sylt. Het werd voortdurend door zoeklichten beschenen, doch slaagde er ten slotte in te ontkomen. Dit vliegtuig had twee bommen laten vallen op het district Hornum, twee op Rantumas en twee op List. Aan de westkust van Jutland, in de buurt van Tonder, bij d>e Duitsche grens, heeft men gister avond van zee af krachtig kanonvuur gehoord. Tegelijkertijd werd de hemel door vuurpijlen en zoeklichten der Duitsche verdedigingswerken op het eiland Sylt verlicht. Het kanongebulder was somtijds zoo hevig, dat huizen aan de Deensche kust op hun grondvesten schudden. Vliegtuigen hoven Deensch gebied. Tusschen 8 uur 's avonds en vannacht een uur zijn vier aanvallen gedaan op Sylt. Er werd hevig geschoten. Van Deensch gebied uit heeft men bommen zien vallén. Een vliegtuig van onbekende nationaliteit is op ongeveer 1000 Meter boven Esbjerg waargenomen. Er werden waarschuwingsschoten gelost. Het vliegtuig, dat uit het Zuiden kwam, verdween in noordwestelijke richting. Nader wordt uit Esbjerg gemeld dat om vijf mi nuten voor half een vannacht twee vliegers, wier nationaliteit nog niet is va&tgesteld boven het schiereiland Holmslands Klit hebben gevlogen. Er werden bommen uitgegooid, doch het is nog niet bekend of schade werd aangericht. Tien minuten later zijn twee bommen op Sönder Nyvig, bij Hvi- deslande, neergekomen. Er werden geen huizen getroffen, doch wel zijn verscheiden vensterruiten gesprongen. Gisteravond heeft Chamberlain in het Lagerhuis gezegd: „Ik heb er al opgewezen, dat de Duitschers bij hun aanval op Scapa Flow voor het eerst land onder vuur hebben genomen en bovendien levens van burgers verloren hebben doen gaan. Ik merkte op, dat, wat ook hun plannen geweest mogen zijn, dit de feiten waren en dat de verantwoordelijkheid daarvoor op .de daders rust. Vanavond is medege deeld, dat de Roye Air Force de Duitsche lucht basis Hörnum op Sylt heeft aangevallen en ernstig beschadigd. Deze actie volgt op den aanval op onze kustbasis op de Orkaden. De mededeeling is ge baseerd op een draadloos bericht van het leidende vliegtuig. Ik verneem, dat de aanval nog voort duurt". Keuze uit 200 stuks. - Voor Dmuiden en Omstreken. Joh. de. Waacd's 1/tlo-ie ifn&n KANAALSTRAAT 46/48, Telef. 4054, IJMUIDEN. (Adv. Ingez. Medj Sumner Welles ontving geen vredesplan. De Amerikaansche staatsman Dinsdag niet meer door Mussolini ontvangen. Sumner Welles heeft Dinsdag voor zijn vertrek uit Rome, een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt dat hij geen vredesplan of -voorstel heeft ontvangen van een oorlogvoe rend land, welke ook, noch van eenig andere regeering. Evenmin heeft hij een of ander voorstel van dien aardaan een of andere regeering over gebracht. De Amerikaansche staatsman heeft Dinsdag geen onderhoud meer gehad met Mussolini. Hij gebruikte het noenmaal met Ciano in de golfclub te Rome. Welles en Ciano. bleven een paar uur na de lunch in gesprek. De Amerikaansche ambassadeur, Phil lips, was bij het noenmaal aanwezig. De Amerikaansche staatsman vertrok om tien minuten over elven van Rome naar Genua, waar hij zich heden zal inschepen aan boord van de „Conté di Savoia". Ten afscheid waren op het station verschenen de chef van het protocol van het Italiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken en de ambassa deur der Vereenigde Staten te Rome. Kort voor zijn vertrek heeft Sumner Welles nog eens tegenover Amerikaansche persvertegenwoor digers verklaard, dat zijn reis naar Europa slechts een informatief karakter heeft gedragen. Ook een tegenspraak van Roosevelt. Havas Verneemt uit Washington dat president Roosevelt te kennen heeft gegeven dat hij er niet aan dacht een nieuwen ambassadeur naar Berlijn te zenden. Overigens heeft hij met groote stelligheid alle in de Amerikaansche pers verschenen berichten tegen gesproken, waarin melding werd gemaakt van be weerde resultaten bij het onderhoud tusschen Hit Ier en Mussolini. TE Dr. Glaise von Horstenau op non-activiteit. Minister in het kabinet van Schuschnigg. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht da«t de Füh- rer den minister der vroegere Oostenrijksche regee ring generaal-majoor voor bijzondere .diensten dr. h. c. Edmund Glaise von -Horstenau van zijn functie ntheven en hem zijn dank betuigd heeft voor zijn aan 't Duitsche volk bewezen trouwe diensten, in 't.bij zonder met het oog op de hereeniging van Oosten rijk met het Duitsche rijk. Dr. Glaise von Horstenau, die thans werkzaam is bij het opperbevel der weermacht, zal na het einde van den oorlog opnieuw in rijksdienst worden te werk gesteld. ERNSTIGE BOTSINGEN LAHORE. 23 betoogers gedood. „KHAKSAR"-ORGANISATIE ONWETTIG VERKLAARD. Officieel wordt uit Lahore, gemeld dat de politie door leden van een Mohammed-aansch lichaam, die tegen het bevel der regeering van de Pendsjaab een optocht in militaire formatie wilden vormen, is aan gevallen. Twee politie-inspecteurs werden ernstig gewond door spaden, welke de betoogers bij zich hadden. Een districtsmagistraat werd gewond, twee politiebeambten werden gedood en zes gewond. Hierop opende de politie het vuur waardoor 23 be toogers gedood werden. 39 personen werden ge wond. De politie en militairen patrouilleeren thans in de stad. (Deze Mohammedaansche betoogers worden ge noemd Khaksars. Zij hebben spaden bij zich, dra gen uniformen en zijn militair gedrild. Hun' optre den heeft het ontstaan aangemoedigd van rivale or der Hindoes, die op denzelfden grondslag (Een serie lezingen van het Vol kenkundig Instituut is besloten met een voordracht over het onder werp: Hoe zien de gekleurde vol ken ons Europeanen.) U moet het zich wel juist voor oogen stellen, Wanneer u dit gerijmel verder leest: Ik kan u van die lezing niets vertellen, Ik ben er namelijk niet bij geweest. Wat daar gezegd is kan 'k alleen maar gissen, Al neem ik dadelijk van harte aan, Dat ik die voordracht niet had mogen missen, Maar ja, een mensch kan niet naar alles gaan. Intusschen kwam ik zelf tot overwegen, Maar dan als leek, die er alleen naar raadt, Hoe 't antwoord op die vraag zou zijn gelegen, Die hier zoo nuchter zaaklij k boven staat, 'k Geloof wel, dat wij eenmaal mochten gelden, In 't oog van de gekleurde vrouw en man, Als sterk en flink,, enfin, als een soort helden, Bewegend op een beter, hooger plan. Wij konden onvermoede dingen maken, Wij hadden van de vreemdste kunsten slag, Wij deden rare, maar ook slimme zaken, Wij traden op met energiek gezag. Wij wisten zoo van alles te verhalen, Wij trokken moedig op een verre reis, Wij spraken vreemde, maar geleerde, talen, Wij waren machtig en wij leken wijs. Wij leefden niet in hutten of in tenten, Wij bouwden huizen, sterk en machtig groot, Wij werkten met de mooiste instrumenten, Wij- wekten eerbied met een handelsvloot. Neen, dat ging best, in nu vervlogen tijden, 't Gekleurde volle bewonderd' onzen geest, En kon om onze wijsheid ons benijden, Die tijd is, denk ik echter, wel geweest. Wanneer hij nu zich op ons gaat bezinnen. Dan is zijn oordeel, vrees ik, door de bank: Europeanen? die zijn dom van binnen, Van buiten (maar alléén van buiten) blank. P. GASUS. BIOSCOOP „DE PONT" WIJKERSTRAATWEG 2, Telef. 3502, BEVERWIJK. Met persoonlijk optreden van WILLY WALDEN en PIET MUYSELAAR. Donder dagavond laatste voorstelling 8 uur. Bespreekt tijdig Uw plaatsen (Adv. Ingez. Med.) ALLEEN ZIJLSTRAAT 97. GEDIPLOMEERD OPTICIEN (Adv. Ingez. Med.) zijn ingericht. De verscherping der verhouding tus schen Hindoes en Mohammedanen in de laatste maanden heeft ertoe geleid dat de regeering een ver bod heeft uitgevaardigd op militaire formaties, of zij wapenen bij zich hebben of niet). Nader wordt vernomen dat de autoriteiten de khaksarorganisatie onwettig verklaard en het hoofd kwartier dezer groep bij Lahore in bezit genomen hebben. Naar men verneemt heeft de regeering van de Pendsjaab bevel tot arrestatie der leiders gegeven. Ongeveer vijftig leden der organisatie zijn reeds in hechtenis genomen. Er zijn beperkende bepalingen voor het verkeer op den openbaren weg uitgevoerd: het dragen van vuurwapenen, messen, zwaarden en spaden is verboden; samenscholingen van meer dan vijf personen zijn niet toegestaan voor den tijd van zes maanden. De bladen in Lahore en Amritsar moe ten al hun berichten over de khaksarorganisatie voor publicatie ter goedkeuring voorleggen. TREINEN BOTSTEN BIJ BUITENPOST. Alleen materieele schade TREINVERKEER ONDERVINDT GEEN VERTRAGING. Dinsdagavond om kwart voor acht zijn in het station Buitenpost twee treinen tegen elkaar gebotst. Vermoedelijk door verkeerden wisselstand kwam een uit de richting Gronin gen komende personentrein in botsing met een op het emplacement rangeerenden goederen trein. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor, maar de materieele schade is aanzienlijk. Uit Leeuwarden was een goederentrein het. em placement opgereden. De locomotief was afgehaakt en eenige wagens aan het rangeeren, terwijl de overige goederenwagens op het spoor van aan komst bleven staan. Uit de richting Groningen naderde trein 374, die in Buitenpost moet stoppen en daartoe op het eerste spoor moet binnenkomen. Vermoedelijk is verzuimd de wissel goed te leggen, in elk geval reed de personentrein recht door en botste met een hevigen slag tegen de wagens van den goederentrein. Van de reizigers werd niemand gedeerd, doch de locomotief van de personentrein ontspoorde geheel, slechts de tender bleef in de rails. De houten goe derenwagons werden versplinterd. De voorste wa gen, die de schok als het ware opving, kwam recht omhoog tegen de locomotief, welke aan de voorzijde zware schade opliep, te staan, de twee volgende wagens sloegen om en vielen op het perron, terwijl de vierde wagen eveneens verbrijzeld werd. Merkwaardig genoeg had deze botsing voor het verkeer geen ernstige gevolgen. Het eerste spoor, waarop de personentrein had moeten bin nenkomen, was geheel vrij gebleven, alle wagens van den personentrein stonden nog in de rails en men behoefde slechts de locomotief van den goe derentrein te requireeren om den trein naar Leeuwarden door te voeren, zoodoende bleef de vertraging beperkt tot een groot kwartier. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis De Fransche legerberichten. Dinsdagavond: „Kalme dag aan het geheele front. Ten Westen van de Saar is een Duitsche verkenningsafdeeling in een onzer hinderlagen gevallen en heeft gevoe lige verliezen geleden". Woensdagochtend: „Kalme nacht aan het geheele front. Ten westen van de Vogezen hebben onze posten vijandelijke patrouillesteruggedreven en hun verliezen toege bracht". Onze Londensche correspondent schrijft: P den 71sten verjaardag van Neville Cham berlain schreef een Engelsch dagblad van hoog aanzien dat Groot Brittannië den oor log zou kunnen winnen zonder de me dewerking van dezen jarige. Het was natuurlijk geen. verjaardagsartikel. Het was een artikel, waarin twij fel werd uitgesproken aan het juiste gebruik en de beste mobilisatie van de hulpbronnen, die het land ter beschikking heeft om den oorlog te winnen. Het woord hulpbronnen was in ruime beteekenis geno men want het omvatte ook de handarbeiders.Het blad vond dat de regeering in edelmoedigheid tegen over de vakbonden, die de handarbeiders vertegen woordigen, tekortschoot, dat ze in gebreke bleef het democratisch geloof van de arbeiders te rechtvaar digen en aan te wakkeren. Dat was verkeerd be leid; want men kon het niet zonder de ijverige me dewerking van de fabrieksarbeiders (wel zonder die van Chamberlain) stellen als men den oorlog wilde winnen. Over de kwestie tusschen de regeering en de vak bonden (een kwestie van herziening van de vak- bondwet van 1927 ingediend na de groote algemeene staking van het jaar daarvoor) wil ik het hier niet hebben. Ik mocht me niet schuldig maken aan on volledig citeeren en moest het verband aangeven, waarin het blad had geschreven dat de oorlog zon der Neville Chamberlain kan worden gewonnen. Deze stelling wordt, ook geheel afgescheiden van de vakbondkwestie, ongetwijfeld in ruimen kring in het land gesteund. Het is net alsof het blad het was de Manchester Guardian.op een omzichtige manier het balletje over de positie van den premier aan het rollen wilde brengen. Er heerscht hier ernstige ontevredenheid en zelfs ergernis over de wijze, waarop de oorlog wordt ge voerd aan geallieerden kant. Alle verontschuldigin gen over de houding van de Westersche democra tieën ten spijt en met alle erkenning van de gegrond heid der argumenten, die zijn aangevoerd om te ver klaren waarom de hulp der geallieerden aan Finland tekort moest schieten, ondoeltreffend moest zijn of tc laat moest komen, is men toch niet weinig veront rust over den afloop van den Finsch-Russischen oor log en vraagt men zich af of geografische omstan digheden voort moeten gaan de zaak voor de geal lieerden te verzwakkentotdat ze zoo zwak zal staan dat een overwinning niet meer kan worden bevochten. De dagbladen aan de ontbijttafel en de politici in het Lagerhuis geven niet de gevoelens van de bevolking weer, als ze schrijven en zeggen dat de strategische positie van de geallieerden door den vrede van Moskou niet veranderd is. Men kan geen schrander Engelschman ontmoeten of hij jammert over dit onzalig einde van den strijd der Finnen. Zoo het niet rechtstreeks nadeel heeft berokkend aan de1 geallieerde zaak, het heeft ongetwijfeld voordeel ge geven aan den tegenstander, die er materieel mee op vooruit is gegaan en die de gelegenheid heeft ge kregen (een gelegenheid, waarvan hij reeds gebruik maakt) zijn economischen en politieken druk in te genovergestelde richting, nl. in Zuid-Oost Europa, voort te zetten. Als men hier de argumenten ter verdediging van de houding der geallieerden tegenover Finland hoort dan zegt men, niet zoo zeer in de krant als onder de menschen, „dat is allemaal goed en wel; maar als het beginsel was aanvaard dat Finland geholpen moest worden en dat was aanvaard waarom is er dan maanden lang geaarzeld, waarom is de re- geering dan tot op het laatste nippertje toe zoo half slachtig gebleven? Waar een wil is daar is een weg." Dit is nog een democratisch land, waar iedereen vrij is zijn meening te uiten. In de pers wordt dat tegen woordig veelal gedaan op zachtzinnlgen toon, een toon, die bijna om verontschuldiging vraagt voor het feit dat het gedaan wordt. Er is echter geen zachtzin nigheid te bespeuren in de kritiek op de regeering.en op den Premier, die men onder het publiek hoort. De menschen zijn verbijsterd, geirriteerd en onge lukkig. De politieke vi'ede in het parlement zoekt tevergeefs naar zijn tegenhanger in het land. Niet alleen zegt men daar dat de oorlog zonder den Pre mier gewonnen kan Worden. Men zegt er ook dat de oorlog onder een anderen Premier wellicht vlugger gewonnen zou kunnen worden. In de pers is de kritiek op een „zwakke en ge dweeë regeering", zooals Sir Archibald Sinclair het heeft gezegd, vooral gericht op de ministers die de politieke hoofden zijn van belangrijke bestuursde partementen. Het Lagerhuis gedraagt zich in den zelfden geest. Minister Burgin, die de bevoorrading van de strijdkrachten in handen heeft, wordt aan gevallen omdat er té veel agenten zijn, die te veel commissie verdienen aan de orders die het ministe rie (a raison van meer dan 16 millioen pond sterling per week) plaatst. De minister voor scheepvaart moet harde woorden hooren, omdat hij er naar het schijnt niet hard genoeg achter zit om de nieuwe schepen te krijgen, die noodig zijn om de gezonken schepen te vervangen. Zoo krijgen de hoofden van de meeste departementen hun beurt. Maar zulke oppositie, die onafscheidelijk is van een parlementair en democratisch landsbestuur, tast de positie van den Premier nauwelijks aan. Ze is alleen gericht op zijn „zwakke en gedweeë", zijn volgzame mede-ministers. Zulke oppositie heeft ook niet veel te beduiden. Het is een spiegelgevecht tus schen de regeering en de voormannen der tegen partijen dat den politieken wapenstilstand onverlet laat. Maar onder de huidige omstandigheden is het schouwspel toch wat bedriegelïjk. Het geeft in de verste verte niet een voorstelling van de diepe onte vredenheid in het land over het uitgesproken pas sieve karakter van de oorlogvoering,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1