BEVERWIJK P.KRAMER taille^ Geheimzinnige manoeuvres van Britsche trawlers. Is het gevaarlijke gebied ten Z.O. van Doggersbank inderdaad gevaarlijk? Waarom moet het gebied, aangegeven op het laatste kaartje van de Nederlandsche Visscherij Centrale, dat mei zijn parallelogram vorm is gele gen ten Z.O. van de Doggersbank als gevaarlijk worden beschouwd? Waarom wordt den visschers aangeraden, dit gebied te mijden? Deze vragen te stellen is gemakkelijk, maar het is niet zoo gemakkelijk, er een antwoord op te geven. De trawlschippers van IJmuiden. die op de Noordzee thuis zijn als een boschwachter in zijn boscb zullen u het antwoord op deze vraag schuldig blijden. Ze weten van niet ens... ze trekken zich er OQ?ï niet al te veel van aan. We hebben reeds eerder gemeld, dat een aantal trawlers dwars door het bewuste gebied heen is stoomd, zonder dat ze iets bijzonders hebben ge merkt. Toch heeft het Bureau Zeeverkeer natuurlijk niet zonder reden dit gebied als gevaarlijk doen aanmer ken en er moet dus een reden zijn, waarom d; Bureau het gewenscht acht, dat het bewuste gebied gemeden dient te worden. Dat deze reden niet algemeen bekend is gewor den komt wel daardoor, dat het hier niet geldt een officieel mijnenveld, uitgelegd door een der oorlog voerende naties, want in dat geval zou het op de gebruikelijke manier bekend gemaakt zijn. Bij nadere informatie is ons gebleken, dal een aanwezigheid om onbegrijpelijke redenen van een aantal Engelsche hulp-oorlogsvaartuigen, grijs geschilderde stoomtrawlers op het aangegeven gebied, de oorzaak is geweest van den genomen maatregel. Deze schepen zijn ter plaatse waargenomen door in IJmuiden thuisbehoorende trawlers, die deze sche pen gedurende eenige uren gevolgd hebben. De schippers van deze trawlers hebben gerapporteerd, dat de grijze trawlers niet bezig waren te visschen. En ook hebben ze er geen mijnen gelegd. Het eigen aardige was echter en dit was de aanleiding van den voorzorgsmaatregel dat de winches van de schepen voortdurend draaiden,-hetgeen werd ver raden door den ontsnappenden stoom. Het is ons bekend, dat deze aangelegenheid door de betrok ken autoriteiten nog nader wordt onderzocht en spoedig zal wel bekend worden, of het noodig zal zijn, het aangegeven gebied als gevaarlijk te moeten handhaven. Al trekt men zich in IJmuiden nu niet al te veel van de waarschuwing aan, heelemaal gerust is men toch ook niet. En wanneer het gebied inderdaad ge vaarlijk mocht zijn, hoopt men, dat er maatregelen genomen zullen worden dat het gebied ook des nachts duidelijk zichtbaar wordt gemaakt. Een schipper, die de moeilijke jaren van 19141918 heeft meegemaakt, heeft gisteren ten overstaan van eenige persmenschten uiteengezet, op welke wijze men in den vorïgen oorlog de veiligheid op zee heeft gemeend te moeten bevorderen. Men heeft toen N. en Z. van de Doggersbank een lichtschip uitgelegd en een dergelijke maatregel zou ook thans aanbeveling verdienen. Wel heeft men het licht schip Terschellingerbank een eind verder zeewaarts gelegd, maar voor schepen, komende uit de Noord is het zeer moeilijk, de smalle vaargeul, die er open is gebleven tusschen de mijnenvelden van de Duit- sche bocht en het bewuste parallelogram te bekoer- sen en vooral voor deze schepen zou het uitleggen van een tweetal lichtschepen van groote waarde zijn. Nadere rapporten, die den autoriteiten ongetwij feld nog wel zullen bereiken, zullen uitmaken, of deze maatregelen noodig zullen zijn, dan wel of het bewuste en gevaarlijke gebied op de kaart kan wor den doorgehaald. Het is te hopen, dat het laatste het geval zal zijn. FRAAIE RECLAMEPLATEN VOOR „EET MEER VISCH!" De Propaganda-Commissie ter bevordering van het -vischgebruik heeft eenige jaren gelden eenige reclameplaten in omloop gebracht, die men op vele piaatse.n in Nederland heeft kunnen vinden. Ze wa ren sprekend, zelfs min of meer schreeuwend, stond een visch op die niemand, zelfs de knapste ichtholoog niet kon definieeren. Ze deden verlangen raar iets beters, iets mooiers. En deze zijn er thans gekomen, dank zij het feit, dat een der commissie leden en wel de heer A. de Graaf een knap ama teur-fotograaf is. De heer De Graaf maakte in kleu renfotografie een tweetal foto's van een frissche Hollandsche maagd, op één waarvan het meisje staat afgebeeld met een visch, waarin zelfs een leek een kabeljauw kan herkennen. Op de ander draagt het zelfde meisje een vaatje „Hollandsche nieuwe" en een bord met zes haringen, smakelijk neergevleid op een blaadje sla. De foto's (kleinbeeld) zijn ge nomen met een achtergrond, die een keuken interieur suggereert en wat de kleuren en de hou ding betreft, zeer natuurlijk getroffen. Ook de vakve'rdeeling is gelukkig geslaagd, zoodat de' com missie thans een paar reclameplaten bezit, waar over de veeleischendste criticus zeer zeker een vleiende kritiek zal geven. De platen die 48x32 c.M. groot zijn dragen respectievelijk het onderschrift: „Hiervan een moot? Graag! en „Haring smaakt altijd!" De uitvoering van Fotocolor Rotogravure, Leiden is alleszins geslaagd. Vrijgegeven. Het met een lading gezaagd hout op 17 No vember van het vorige jaar naar Zaandam ver trokken Estlandsche stoomschip „Kodumaa" wordt dezer dagen van Pernau binnen verwacht. Het schip werd kort na het vertrek uit de laad- haven in de Oostzee door Duitsche strijdkrach ten aangehouden, welke het voor onderzoek naar een Duitsche haven opbrachten. Eenige dagen geleden is het schip vrijgegeven, doch in ver band met den zwaren ijsgang kon het niet de reis vervolgen. Naar wij vernemen wordt het schip thans, na een wel zeer onderbroken reis, in de loshaven verwacht. In de haven van Amsterdam wordt dezer da gen het Deensche stoomschip Hans Broge ver wacht. Dit schip onderging na het vertrek het zelfde lot. Geladen met gezaagd hout zou het schip j.l. Zaterdag 16 dezer, van Hamburg naar de haven van bestemming vertrokken zijn. Schadevaring Deensche motorkotter. Naar gemeld wordt is dezer dagen de te Es- fojerg thuisbehoorende Deensche motorkotter Bo- dil tijdens het uitoefenen der visscherij door een Duitsche mijnenveger aangehouden, welke het vaartuig voor onderzoek naar Helgoland op bracht. Later is het schip vrijgegeven. Tijdens het op sleeptouw nemen naar de controlehaven bekwam de kotter schade tengevolge van aanva ring met den mijnenveger. Vlootuitbreiding. Op Donderdag 21 dezer zal het nieuwe vracht- motorschip Merwede 9400 ton, dat zich op de werf der firma A. Vuyk &Z onen te Capelle a.d. IJsel in aanbouw bevindt voor rekening van de N.V. Houtvaart (directie Vinke Co) te Rotter dam, te water worden gelaten. Scheepvaartverkeer NoordzeekanaaL Tn de afgeloopen week kwamen alhier binnen 25 stoom- en motorschepen, waarvan 17 sche pen voor de haven van de hoofdstad bestemd wa ren en 8 voor andere binnenlandsche havens. Naar zee vertrokken gedurende deze zelfde pe riode 32 stoom- en motorschepen. Concert Hallelujah. In de Bethlehemkerk gaf het Christ, gem. koor Hallelujah een herdenkings- tevens wijdingscon cert, dat goed bezocht was. Wegens deze lijdensweek was het bedoeld als een wijding voor het Paaschfeest, het herdenken hield in, dat deze avond tevens was een in memo- riam aan den overleden dirigent Theo van Zutphen. Voor deze bijzondere gelegenheid had Hallelu jah het programma door een speciale keuze en rangschikking der nummers een extra cachet ge geven, waarvoor we de leiding een woord van lof niet willen onthouden. Het eenige bezwaar wat er tegen aan te voe ren zou zijn is. dat het programma rijkelijk uit gebreid was. De hoeveelheid doet het 'm op een concert niet in de eerste plaats, dat mogen veel programma-samenstellérs wel eens bedenken in dezen modernen tijd. Zoo waren de orgelnum mers. acht in getal, (waarvan 1 met tenorsolo) eerlijk te veel van het goede. Wij hebben den or ganist, den heer A. Verschoor, op de plaatselijke concerten leeren kennen en waardeeren als een organist, die zijn werken ernstig bestudeerd en onder de knie heeft en zeer zeker tot de plaat selijke musici gerekend mag worden, naar wiens spel men met aandacht luistert. Maar hier was hij medewerker, zij het dan een voor het concert onmisbare. Laat dus kwaliteit en geen kwantiteit op mu ziekavonden den doorslag geven. Aan kwaliteit ontbrak het gelukkig niet; dit is trouwens bij Hallelujah zoo goed als altijd in orde. Voordat echter het muzikale gedeelte een aanvang nam sprak de voorzitter, de heer Jur. Visser een NIEUW PROGRAMMA IN TIIALIA, herdenkingsrede gewijd aan Theo van Zutphen uit, wiens plotselinge verscheiden zulk een diepen indruk heeft gemaakt op allen, die hem gekend hebben. Spr. heeft in een gevoelvolle rede dezen musicus, die 17 jaar Hallelujah geleid heeft, her dacht. De heer van Zutphen heeft met een taaie energie gewerkt aan zijn koor te IJmuiden, iemand met een groote geestdrift voor den zang, een talentvol musicus maar bovenal een mensch met een edel karakter. Als zoodanig zal hij in de nagedachtenis van de koorleden voortleven. Daarop zong Hallelujah, terwijl de plaats van den dirigent onbezet bleef, het lievelingswerk, de laatste en laatst gedirigeerde compositie van Theo van Zutphen het „Gloria in excelsis Deo". De tenor, de heer B. Tijl Jr. zong hierbij aan sluitend het Bach koraal „Alle Menschen müssen sterben", hetwelk staande aangehoord werd. Medewerking aan deze uitvoering verleende het Christ, gem. koor Vox Humana uit Beverwijk. Beide koren staan thans onder directie van den heer P. J. Potgieser en zij zongen gezamenlijk twee deelen uit „Ein Deutsches Requiem" van Johannes Brahms, welk werk reeds te Beverwijk door Vox uitgevoerd werd en met succes. Qua klankvolume deed deze combinatie het zeer goed; homogeen, evenwicht in registers, fris sche, jonge stemmen, verzorgde dynamische scha keeringen (iets dat Potgieser's aandacht steeds heeft). Deel i „Selig sind die da Leid tragen" had in den beginne stabieler kunnen zijn. On danks de accurate pianobegeleiding van den heer Verschoor mangelde het daar aan zuiverheid. Het vierde deel „Wie lieblich sind", was uitstekend op toon en het koor ontwikkelde er een welluidend volume in, zong deze lastige strofen rhythmisch en met behoorlijke Duitsche uitspraak. Mendelssohn's onvoltooide oratorium „Chris tus" bevat koren en recitatieven, welke zich voor een uitvoering als deze heel goed eigenden. De heer Tijl, die deze soli reeds meermalen zong met gunstig gevolg, was in het kader van dit concert zonder-vaksolisten een gewaardeerde tenor, zoo wel in het solo- als in het kwartet- en het koor werk. Klaar en duidelijk liet Potgieser, die door een temperamentvolle directie zijn opvatting sugges tief op zijn zangers wist overbrengen, dit mooie, melodieuze Mendelssohn-werk uitvoeren, dat daarbij uitmuntte door de fraaie klankcontrasten. We denken daarbij in het bijzonder aan het felle Kreuzigenohor, dat een der hoogtepunten voor Hallslujah-Vox geweest moet zijn. Dat was vlek keloos gezongen. Het Super flumina Babylonis van Gounod was een grootsche opgave; de uitvoering verdient ge prezen te worden. Streng rhythmisch vooral in de fuga voor het mannenkoor, klaar en zuiver in de ff. in alle finesses afgewerkt zooals deze Jood- sche zang dit eischt werd dit een succes voor de koren en hun dirigent, die zoodoende voor een juisten climax gezorgd hebben. De heer Verschoor bespeelde het prachtige orgel, dat dit kerkgebouw rijk is en dat tot bui tengemeen fraai en kleurrijk spel de gelegenheid ten volle biedt. Zulke orgelsoli zijn vaak bij het IJmuidensche publiek zoo de juiste momenten om de zakjes met zuurtjes en rolletjes pepermunt te laten rondgaan, met programma's te ritselen (ze ker omdat deze voordien nog niet ingezien zijn) en eens al kuchende genoegelijk te gaan verzitten. Desondanks hebben we ons kunnen concentree- ren op het orgelspel, dat we met name in Bach's fuga in b-moll en Asma's liederenbewerkingen zeer konden apprecieeren. Het was ver antwoord, technisch goed beheerscht en verzorgd van regis- terspel. Ook als begeleider toonde de 'organist zich een steun van het koor, dat met dit concert wederom een goeden avond heeft gehad. W. PROPAGANDA-FEESTAVOND O. K. VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. De afdeeling IJmuiden van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen zal op 9 April a.s. in Thalia voor haar leden een propaganda-feest- avond met een bont karakter organiseeren. Naar wij vernemen zal op dezen feestavond door Prof. B. A. van Kleef, geestelijk adviseur an dit Verbond, een propagandarede worden uitgesproken. Medewerking aan dezen avond zal worden ver leend door een tooneelclub uit eigen leden onder leiding van den heer C. v. d. Plas, en door de mondaccordeonclub ..D.G.S.-boys", onder lei ding van den heer J. Wijker, welke club zich voor het eerst in een andere samenstelling van instrumenten zal doen hooren. Voorts zullen eenige dames balietdansen uitvoeren, welke zijn ingestudeerd door mej. Annie Stol. Indien de mogelijkheid bestaat zal hetzelfde programma ook worden uitgevoerd voor de lederi van het O.K.V.V. te Egmond aan Zee en Utrecht. DE POSTDIENST MET PASCHEN. De directeur van het, Post- en Telegraafkantoor IJmuiden maakt bekend dat het hoofdkantoor te IJmuiden en het hulpkantoor te Velsen op de beide Paaschdagen zullen zijn opengesteld als op Zondagen. Op den tweeden Paaschdag kunnen tijdens de openstelling voor de post aan te teekenen stuk ken voor de verzending worden aangeboden. Het hulppostkantoor te IJmuiden-Oost is op den 2den Paaschdag geopend van 8—9 uur. De postagentschappen (tevens telegraaf- en telefoonstations) aan de Kennemerlaan en aan den Zeeweg, alsmede te Driehuis blijven op de beide feestdagen gesloten. Op den 2den Paaschdag vindt één brief- en één pakketpostbestelling plaats, welk» te circa 9 uur zal aanvangen. SCHOORSTEENBRANDJE. Op de gebruikelijke wijze bluschte de brand weer een schoorsteenbrandje in een woning aan de Platanenstraat. BOBBY BREEN Heden- en morgenavond vertoont het Thalia Theater een nieuw programma. Als eerste hoofd film wordt vertoond Bobby Breen, de jeugdige jon genssopraan in „Mammy". De kleine Al Johnson met de fraaie jongensstem, Gevoelige naturen zullen ongetwijfeld wel een paar traantjes laten bij de film „Mammy", waarin de jeugdige en met een prachtige stem begaafde Bobby Bréen de hoofdrol speelt. Bobby Breen wekt her inneringen op aan Al Johnson, denman, die met 'n paar films de heele wereld aan het huilen zette hij bezit een prachtige en zuivere jongensstem, waarmee hij indruk maakt. En wanneer zijn zang in het bijzonder dient om aan diepe kinderlijke aan doening uiting te geven, moet erkend worden, dat hij met zijn geluid den toehoorder weet, te treffen en te ontroeren. Het jonge talent van Bobby Breen die overi gens ook een vroolijk lied met geestdrift weet te zingen schijnt in de dramatische allure wel zijn sterkste kanten te bereiken. Voor de pauze wordt vertoond „Circusclown' met Jac Brown. CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTER-S. Met bestuur van Het Witte Kruis verzocht ons te willen mededeelen dat het consultatiebureau voor kleuters op Goeden Vrijdag gesloten zal zijn. MOOIE REIS VAN DE IJM 210. De kotter IJM 210 was op zijn laatste reis wel bijzonder fortuinlijk. De kotter was j.l. Zaterdag naar zee vertrokken en begon de visscherij zoodra men aan boord dacht, dat er wat te vangen was. En dit lukte bijzonder wel. want na eenige trekken had men een groote partij fijne wijting aan boord. Maandag, nog voordat het scheepje twee etmalen buiten was geweest, was de kotter weer in de Vis- schershaven en gisteren wei-d de vangst verkocht. Deze leverde niet minder dan f 870 op. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Peter van Steen bekandelt eigen werken. De auteur Peter van Steen, wellicht beter be kend onder den naam Peter Maurits, behandelde Dinsdagmiddag voor de afdeeling Velsen der Nederl. Vereen, van Huisvrouwen zijn eigen werken. De opkomst had ditmaal beter kunnen zijn. Mevr. A. C. Groosmuller—Voet opende dezen lezingmiddag en introduceerde den schrijver, die als gemobiliseerde naar wij meenen, te Velsen ge legerd is. Peter van Steen gaf voor de pauze een uiteen zetting van zijn trilogie „Ochtendnevel", „Kente ring" en „Bevrijding", waaruit hij vele fragmen ten voorlas op monotone wijze. De verschillende fragmenten reeg de schrijver aaneen door inge- laschte korte uiteenzettingen voor te lezen, die zich dikwijls in ietwat philosophische beschou wingen verloren. Met alle waardeering voor zijn serieuze pogen geloven wij niet, dat de centrale figuur uit de trilogie, Reinier, ons dezen middag nader ge komen is. Daarvoor verliest deze Reinier zich te zeer en te dikwijls in eindelooze bespiëgelingen en over peinzingen met zijn alter ego, zijn tweede ik waarmee deze min of meer onwezenlijke Reinier figuur in gedachten zulke gesprekken-zonder- einde voert. En zich daarbij dan aan merkwaar dige beeldspraak te buiten gaat, als: „een altstem, die langs je ruggestreng omlaag ritselt". Het heeft ons. jammer genoeg, niet kunnen boeien; wellicht, dat, als Peter van Steen de gave der expressie niet alleen in schrift "maar ook in woord meer machtig geweest was, zulk een tri logielezing een geheel anderen indruk gegeven zou hebben. Na de pauze vertelde de schrijver uit andere werken van zijn hand; we zijn in de pauze echter vertrokken. W. DE DUURTETOESLAG BIJ VAN GELDER ZÜNEN Zooals wij indertijd reeds nebben gemeld, ont vingen de arbeiders, in dienst bij Van Gelder Zo nen voor een bepaalde periode een duurtetoeslag. Thans vernemen wij, dat deze toeslag op verzoek van de samenwerkende organisaties opnieuw voor drie perioden van vier weken is verlengd. Voorts vernamen wij, dat de eerste officieele bespreking over de pensioenregeling' tusschen de directe en de organisatie heeft plaats gehad. MAIKT EIK1CISTIN PURMERENDER MARKTBERICHT Pm-merend, 19 Maart 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 45000 kg. Handel stug. Hoogste prijs f 21. Gewicht 261, handel stug f 23 per 50 kg. Boter 68365, 1.61—1.65 per kg. Runderen, totaal 606 stuks. Vette koeien 260, f 0.660.68 per kg. matig, gelde koeien 134, f 1.30— 1.70 per stuk, matig; melkkoeien 200, f 180260 per stuk, matig; stieren 12, f 0.560.62 per kilo, matig; paarden 25, f 110300 per stuk, vette kalve ren f 0.780.95 per kg., graskalveren f 3585 per stuk; nuchtere kalveren voor de slacht 1794, f 512 per stuk, matig; nuchtere kalveren voor de fokkerij f 1319 per stuk, matig; vette varkens voor de slacht 235 f 0.580.63 per kg. vlug; magere varkens 65, f 2035 per'stuk. matig; biggen 349 f 1422 per stuk, vlug; schapen 942. f 16—35 per stuk, matig; bokken 41, f 311 per stuk, matig. Kipeieren f 4.254.75 per 100 st., eendeneieren f 4 per 100 st. Noord-Hollandsche Blauwen (kui kens) f 1.051.15 per kg., oude kippen en hanen (wit en rood) f 0.52',20.60 per kg., oude kippen en hanen (blauw) f 0.60—0.62'/2 per kg. konijnen f 0.30 2 per stuk, eenden 900, f 0.400.65 per stuk, dui ven f 0.40 per paar. Coöperatieve Centr. Eierveiling. Puimerend G.A. Aanvoer: 60.000 eendeneieren f 4—4.10, 110.000 kip peneieren f 4.10—4.70, NAAR DE WIERINGERMEER. De afdeeling Velsen van de Vereeniging van Natuurvrienden organiseert Zondag 24 en Maan dag 25 Maart a.s. een tweedaagsche Paaschtocht naar de Wieringermeer. waarbij .in Hypolitus- hoef zal worden overnacht. VAN WIEN IS DIE HOND? Op het hoofdbureau van Politie kunnen in lichtingen verkregen worden omtrent een fox- terrler, wit met bruine vlekken op den kop, teef, slappe ooren, hoog ca. 40 c.M. PA ASCHWIJDIN G. Donderdag 21 Maart, 's avonds 7.30 uur zal een Paaschwijding gehouden worden in de Geref. Kerk aan den Koningsweg. De medewer kenden zijn: Ds. F. E. Hoekstra (meditatie), mej. M. J. Dun, (zang), J. den Duik (liturgie). P. L. Wapenaar (declamatie) en A. L. Schouten (orgel) alsmede een groep kinderen (zang). De leiding berust bij den heer P. Koelmans. Aan den ingang der kerk wordt gratis een tekstboekje uitgereikt. Vragen over de Theosophie. Het onvergankelijke leven. Gisteravond hield de loge Kennemerland van de Nederlandsche afdeeling van de Theosophische ver eeniging een openbaren vraag- en debatavond in de bovenzaal van Restaurant Bellevue. De presidente mevrouw SchipperVan Ierland heette de aanwe zigen welkom, waarna het woord was aan den heer De Jong van Amsterdam. Allereerst beantwoordde de heer De Jong een vraag of er een individueel voortbestaan is van den mensch. De mensch is, aldus spreker, zeer gecompliceerd is drieledig samengesteld n.l. de geest of het leven, de ziel en het lichaam. De geest is ondeel baar, eeuwig en onvergankelijk. Naast dit onver gankelijke leven bestaat het stoffelijke. Dit stoffe lijke openbaart zich in vormen, die door trillingen, welke door het leven veroorzaakt worden, steeds veranderen. Dit proces, waarin het leven en de stof onverbrekelijk aan elkaar verbonden zijn, duurt eeuwig en er is geen stilstand mogelijk, zoodat de gemaakte vormen dus niet eeuwig zijn maar steeds veranderen. De ziel is een lagere manifestatie van liet leven. Wanneer wij dus het lichaam, dat grof stoffelijk is, afleggen, hebben wij, aldus de heer De Jong, nog de ziel ter beschikking. Doch uiteindelijk is ook deze niet onvergankelijk. Wat dus blijft voortbestaan en zich na verloop van tijd reïncar neert in een nieuwe ziel en stoffelijk lichaam is het ware „ik" van den mensch d.i. het leven. Vervolgens beantwoordde de heer De Jong de vraag' wat dan toch de kracht is waardoor alles leeft, groeit en beweegt. Dit is aldus de heer De Jong, het alomtegenwoordige Leven dat grenze loos ïs, zoodat wij het met ons begrensd verstand niet kunnen begrijpen en omvatten. Dit leven be staat echter door zichzelf en is de oorzaak en de kracht van alles. Hierna werd de vraag gesteld of er een geestelijke evolutie is. Evolutie is, aldus spre ker, een onmogelijkheid wanneer het vanuit de „werkelijkheid" gezien wordt, doch vanuit het be trekkelijke beschouwd is het wel mogelijk. Evolu tie heeft alleen betrekking op de vormen, maar niet op het eenige Leven. Nadat de heer De Jong nog een groot aantal vragen had beantwoord sloot me vrouw Schipper den avond met een woord van dank aan den spreker. Vaoc pcima XeeceMeedinq itctur KENNEMERLAAN 155 KHbi tijdens de mai-kt gesloten .werd, zou w nenstad een groote stagnatie komen. Er ,s bezwaar tegen, om een gedeelte der krarnenn1'' Raaks te verplaatsen. De brief is geheel iti nv stemming met de mcening van den Commissi* ter plaatse een onderzoek heelt ingesteld De heer Klein Schiphorst meent a marktdagen het rijverkeer van Noord langs een andere route verlegd moet \vord/n behoeft niet over de Ged. Oude Gracht Hg»"- ieder geval te probeeren, om deze gracht' on I .3 dagen voor het rijverkeer te sluiten. mat& De heer Lasschuit zegt, dat het aantal keiiers op die gracht, dat door die markt lijdt, slechts gering is. t ïchac= De heer .Brinkman merkt op, dat de «a moeilijk te taxeeren is. Alle neringdoenden tn'"" gracht hebben hun naam onder een brief 04 ten gezet. 1 met kkch- De Voorzitter zegt, dat de Commissie,, het marktwezen zeer veel werk van deze kwestie maakt heeft. Ze heeft o.a. een heelen morgen d tuatie aldaar- bestudeerd. Spreker gelooft echte/ri'* de Corrtmissie het zich niet behoeft aan te als de brief eerst nog eens ter nadere bestuaeew aan haar wordt teruggezonden. De Kamer J] markt niet weg hebben, maar de zaak moet zóó regeld worden, dat niemand er last van heeft Besloten wordt, den brief aan de Commissie rug te zenden. C°'P°rtagevermuil% Goedgekeurd wordt een conceptbrief aan den m'' nister van Justitie betreffende de afgifte van bevrii' zen van colportage-vergunningen. De Voorzitter vestigt er met nadruk de sjr, dacht op, dat de menschen, die aan het publiek h' te koop aanbieden, in het bezit van een vergu^'! moeten zijn. Het is wenschelijk, dat het publiek a-n zulke menschen vraagt, alvorens wat te koopen zij nog een geldige vergunning bezitten. - Spreiding der «acanti?» Aan de orde wordt gesteld het rapport der Co®, missie voor het onderwijs inzake de bekende kwej! tie over de spreiding der vacanties. De commisjis KAMER VAN KOOPHANDEL. DEBAT OVER DE MAANDAGMARKT. Dinsdagavond acht uur kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken in openbare vergadering in haar gebouw aan het Nassauplein te Haarlem bijeen. Eenige ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Goedgekeurd worden een brief aan den minister van Economische Zaken betreffende markt- straathandel en een brief aan den Rijkswaterstaat directie Noord-Holland arrondissement het Noord zeekanaal betreffende het pontverkeer te Velsen. De heer M e ij e r deelt mede, dat de toestand te Velsen op het oogenblik niets te wenschen overlaat, want er varen op het oogenblik weer regelmatig drie ponten. Op voorstel van het Bureau wordt een subsidie van f25 verleend aan het Nationale Bureau voor onderwijs op economischen grondslag. Verkoop van potplanten te Beverwijk, In behandeling komt een concept-brief van de Commisie voor het Marktwezen aan de directie der Vereenigde Veilingen te Beverwijk, waarin ge vraagd wordt den verkoop van potplanten uit het Veilinggebouw op Zaterdagavonden aan het publiek te willen staken, naar aanleiding van bezwaren van de Bloemist-Hovenierspatroonsvereeniging te Be verwijk. De vergadering keurt den brief goed. Bezwaren tegen plaatsing der kra men op de Maandagmark t. Voorgelezen wordt een conceptbrief van de Com missie voor het Marktwezen aan B. en W. van Haar lem inzake de plaatsing van kramen op de Maandag- markt, waartegen winkeliers aan de Ged. Oude Gracht bezwaren hebben. Zij verzochten het trottoir tusschen de winkels en den achterkant der kramen voor het winkelend publiek vrij te houden. Hoewel de commissie de bezwaren erkent, meent zij toch, dat in dezen toestand toch geen verandering kan worden aangebracht, nadat zij deze aangelegenheid ter plaatse met den directeur van het Markt- en Havenwezen en den Commissaris van Politie bestu deerd had. De heer Brinkman meent, dat de middenstan ders van de Ged. Oude Gracht er wel wat „be kaaid" zijn afgekomen. De Kamer moet zich nog niet op het standpunt stellen, dat er geen verbetering zou kunnen komen. Hij stelt, een paar kleine redac tiewijzigingen voor, o.a. om aan het slot van den brief te schrijven, dat ef „voorloopig" nog niets aan te doen is. De heer DeBreukis het met den heer Brink man eens. Spreker vindt het eigenlijk niet noodig, dezen brief te verzenden. Ook zou hij het rijverkeer tijdens de uren van de markt op de Ged. Oude Gracht willen sluiten. De heer Klein S c h i p h o r st is het met dit laatste eens. Dit gebeurt ook in andere gemeenten. Met een beetje goeden wil is er wel wat op te vin den, bijvoorbeeld met het instellen van een één- ■ichtingverkeer tijdens de markt. „Maar alles stuit af op den onwil van den Commisaris van Politie, die meent dat hij het alleen weet. De brief aan B. en W. moet veranderd worden. Er moet in geschre ven worden, dat het wél anders kan. Hier is een kwestie van onwil van den Commissaris. Dat moet maar eens gezegd worden", aldus spreker. De heer Alders vereenïgt zich met deze ziens wijze. De winkeliers hebben te veel last van de markt. De Commissaris voor het marktwezen moet deze zaak nog eens terdege onderzoeken. De heer Lasschuit is het ook in groote trek ken eens met de vorige sprekers. Hij merkt echter op, dat de middenstand zelf de schuld is, want die heeft indertijd medegedeeld, dat hij prijs stelt op behoud van de markt. Uit het onderzoek is geble ken, dat de kramen niet anders geplaatst kunnen worden. Spreker gelooft niet, dat de Commissaris de schuld is; deze heeft een open oog voor het ver keer, Als het rijverkeer op de Ged. Oude Gracht geeft als haar oordeel te kennen, dat zij voor de vol. gende gedachten het meeste -voelt: a. Het einde van het schooljaar worde vastgesteld in begin April; b. de examenperiode worde vastge steld in de maand April; c. in Mei worde de eerst» vacantie gegeven met een tijdsduur van 3 a 4 we ken; d. in begin' of omstreeks half Augustus wordt c'e tweede vacantie gegeven met een tijdsduur van 4 a 5 weken. Daardoor zou eenigszins worden tegemoetgekomi,, aan den wensch der Nederlandsche Spoorwegen o® de vacanties te verspreiden over het zomerseizoen, ('aar dan immers de vacanties verdeeld zouden wor den over twee perioden, waarin het weer in ons 1: rich daartoe het meest eigent- De heeren Breitenstein, De Breuk Jhr. T e d i n g van Berkhout merken ,ti c at hel voor de leden der Kamer, die geen onderwijs! specialisten zijn, beter is, er niet dieper op in te gaan. Wel zou de heer Teding van Berkhout het nuttig vinden, als het request van de directie van hei Kennerner Lyceum onder de leden gecirculeerd werd, omdat er eenige dingen in staan, die de aan- dacht waard zijn. De Voorzitter geeft in overweging, het re- cuest van het Kennerner Lyceum goed te lezen, De heer L a m prijst de directies van Kennerner en Chr. Lyceum, die zich niet tegen moderne opvattin gen verzetten. De heer Lasschuit zou het gewenscht achten, als ook de oudercommissies in dezen gehoord wórden. De heer De Breuk geeft in overweging, een commissie uit dé Kamer te benoemen, die deze zaai nog eens bestudeert en wel op korten termijn. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen. De kwestie zou bijv. door de commissie voor onder- wijs en die voor het verkeer en vervoer besproken kunnen worden, waarna een kleine commissie be noemd zou kunnen worden om een rapport samen te stéllen. De Kamer vereenigt zich hiermede. Uitgebracht wordt het rapport der Commissie tot steun aan gemobiliseerden. Aan den heer Dufour wordt onder applaus dank gebracht. Vele sprekers brengen hulde aan de commissie voor het werk, dat zij verricht heeft, o.a. ook door den heer v. d. Burg. Het is noodig dat de belangen behartigd worden van de gemobiliseerden, die - naar gehoopt wordt spdèdig onder misschien moeilijke omstandigheden naar huis gaan. Haarlem's Bloei. Als vertegenwoordiger in het bestuur der stich ting Haarlem's Bloei wordt gekozen de heer J. E, Voet te Haarlem. De heer Brinkman is verheugd, dat er weer een lid van de Kamer in die Stichting komt. Dan kan die meteen trachten, verbeteringen te beplei ten van eenige leelijke punten in de stad, zooals in de Jansstraat tegenover het Paleis van Justitie, aan !e Raaks en in den hertenkamp. De heer Voet neemt de benoeming aan. Hierna sluiting. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 19 Maart 1940. 1. P. P. Dobbe, directeur van de Aziopa Trading Company, wonende te Santpoort, thans verblij vende te Hongkong. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 2. A. F. G. Kozielek, exploitant van de strand tent „Zeezicht", wonende aan het Zuiderstrand te IJmuiden, gem. Velsen. Curator Mr. J. A. B, Sanders te Beverwijk. 3. De nalatenschap van wijlen Joannes Baptist Marie Backhuys, laatstelijk gewoond hebbende .e Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Lin- denlaan 414. Curatriee Mevr. Wed. J. H. G. Schutte— Struick te Heemstede. 4. Hendrik Sminia. expediteur, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wijk aan Zeeer- weg 40. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. N. J. Assendelft, vee houder en koopman, wonende te Hillegom, Fre- derikslaan no. 2. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 2. Th. C. Dobbe, werkman, wonende te Voge lenzang, gem. Bloemendaal. Curator Mr.' W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 3. J. Faas, expediteur, wonende te Kromme: nie. Vlusch 29. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Door het verbindend worden der Uitdeelmgs- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. C. Vlek Jr. „Het, Kinderparadijs", gewo' hebbende te Haarlem, thans te Amsterdam. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. 2. G. Schoen, sigarenwinkelier, wonende Zaandam. Zuiddijk 85, Curator Mr. H. H Riepma te Edam. 3. J. G. Huysing Jr., loodgieter, wonende w Haarlemmermeer, Badhoevedorp. Curator Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. BEëEDIGD. f Als advocaat en procureur werd door de Hecmj bank alhier beëedigd Mr. A. H, Drilsma, wonen de te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2