BURGERLIJKE STAND Fantasie bij kinderen en volwassenen. voor den Christen-Vrouwenbond. tseiijke afdeeling van den Nederland- in 1 in het n de Oosierwij. k zingen van Gezang 194 gins liilng pI^ten^Vi'ouwen Bond hield een led'en- tthen0Jj in hel Ned. Hervormd Vereeni- Hniiw aan de Oosterwijkstraat. Na het ge- .incpti van dpvlarie- 194 ïrins ^'wpnte mevrouw Kriiger—Heemskerk voor ,i,phH waarna zij een gedeelte uit Jacobus I -i fnaar aanleiding waarvan zij een korte V-! <T hield. Hierna deelde mevrouw Krüger -'fdatdit jaar geen jaarfeest zal worden ge- 3t a maai' in plaats hiervan zal een film- jl'.nrdpri gehouden. Als afgevaardigde naar !Bj,?emeene Jaarvergadeirng, die op 7 en 8 K i Gronhrgen gehouden zal worden, werd iDveser—Breukelaar benoemd. werd er een pakjesverkoop gehou- V( «Stijl verder een grabbelton vele aardige opleverde. De opbrengst, welke f 16.61 Afkwam ten goede aan de afdeelingskas. was het woord aan mervouw Koel- die achtereenvolgens sprak rijns 5it velsen. bet wezen der fantasie, de kinderfantasie en de volwassenen. De fantasie, aldus Koelmans, is het vermogen van den geest voorhanden zijnde voorstellingen nieuwe ÏÏities te vormen. 5'ndcrscheiden echter de scheppende en de 5p fantasie. Het zijn vooral kunstenaars, die .Lnnpnde fantasie hebben. Onder de gelei- 'ffHie'moet die fantasie verstaan worden, to door boeken, platen of voorvallen wordt 3 De kinderfantasie is zeer sterk en daar het Wen niet altijd even ver is, ontstaat dan de Hprleugen. Vervolgens gaf spreekster een ïïïcht van den groei van het kind. Spr. meen- en goede leiding te mogen zien in de vele fries, daar deze geheel passen in de sfeer n de verbeelding van de kinderfantasie. Tij den overgang van kind naar volwassen sch wordt de fantasie in geheel nieuwe ba- ETenslotte sprak mevrouw Koelmans nog over ie fouten, die door de fantasie gemaakt kunnen P£t de presidente mevr. Koelman had be- <5?"nkt voor dit leerzame betoog werd de vergade- rUig op de gebruikelijke wijze gesloten. Ouderavond Christelijke School. Lief en leed in de school. De Christelijke School aan den Noorder wij k- «g hield gisteravond haar jaarlijkschen ouder avond Het eerste gedeelte van dezen avond werd in de 'school gehouden, waar gelegenheid was het werk van de kinderen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel te onderhouden. De vergadering werd in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw aan de Populierenlaan ge houden. De vergadering werd geopend door Ds; Hovy, die de aanwezigen welkom heette "en een bijbelgedeelte voorlas. Naar aanleiding hiervan, sprak Ds. Hovy over de zorgelijke omstandig heden waaronder de kinderen van nu opgroeien. en de'donker schijnende toekomst. Toch- is; het ons een troost te weten, aldus spreker, dat, al hebben nu de geweldenaren nog het woord, eens de tijd komt, waarin het Koninkrijk Gods zege-* iyiert, {Mat men .geniejnschappeUjk Ps89 had gezongen 'was-het wo.órd aan mej.. M. Visser, lm,-, Tan het 'onderwijzend personeel; der' school, die - sprak over „Lief en leed in de school". Gelukkig Is er voor de kinderen meer lief dan leed in den schooltijd aldus spreekster en voor velen kan dan ook deze tijd als de zonnigste worden be schouwd. Mej. 'Visser vertelde verschillende voorvallen, die zij in haar practijk had medegemaakt en die aantoonden, dat straffen als schoolblijven e,a, vaak een geheel andere uitwerking hebben dan de bedoeling was. Spr. besloot haar lezing met op te merken, dat wat de school ook voor de hinderen kan doen, het uiteindelijk Gods hulp moet zijn, waardoor de kinderen voor de maat schappij kunnen opgroeien. Het hoofd der school, de heer Runia, sprak hierna over „Ons leer plan", Het leerplan is in den loop der jaren zeer veel veranderd. In den tijd der lagere-school- wetten bestond het onderwijs hoofdzakelijk uit' lezen, schrijven en rekenen, terwijl men nu op de Christelijke School onderwijs in. twaalf vakken geeft, Waren, er vroeger vaak leerlingen, die in verschillende vakken uitblonken, thans treft men dit niet zoo sterk meer aan, daar de leerstof in overeenstemming met den leeftijd der leer lingen gebracht wordt. Vervolgens behandelde de heer Runia de vakken waarin op de Chr. School onderwijs wordt gegeven. Een voorname plaats neemt hier de Bijbelsche geschiedenis in. Spr. bestreed de meening, dat hierdoor de kin deren niet zooveel leeren als op andere scholen, omdat juist door dit vak den kinderen veel ken nis wordt bijgebracht. Spr. zei tenslotte, dat, wil een leerplan goéd slagen, de ouders en .de onderwijzers samen moe ten werken om het kind te leiden, daar zonder deze samenwerking zelfs het mooiste leerplan schipbreuk moet lijden. Ds. Hovy dankte den heer Runia voor zijn inleiding. Aan het slot van den avond bracht de heer Runia Ds. Hovy, in verband met diens emeritaat, dank voor alles wat hij voor de Chr. School heeft gedaan. Na het zingen van Gez. 52 sloot Ds. Hovy den avond met dankgebed. De Schoolvoetbalwedstrijden begonnen. De jaarlijkséhe schoolvoetbalwedstrijden in de Paaschvacantie zijn vanmiddag' begonnen. - De wedstrijden, die onder auspiciën van den H.V.B. staan, worden op het Beverwijk- en Kennemers- Wein gespeeld. Het volledige programma luidt als volgt: Afdeeling D: Woensdag 20 Maart: C.V.O. Velsen-N.—Chr. School Meeresteyn- straat, 3.30 uur Centrale School 1—Centrale School 2, 4.45 uur Beide Beverwijk-terrein. Afdeeling E: Vondelschool—Julianaschool, 1 uur Noorderschool—Zeewijckschool, 2.15 uur Belde Beverwijk-terrein. Afdeeling D: Donderdag 21 Maart: t'V.O. Velsen-N.—Centrale School 1, 2 uur thr. School Meeresteynstr.Centrale School 2, 2.15 uur Beide Kennemers-terrein. Afdeeling E: JullanasclioolNoorderschool «ewyckschoolVondelschool. 10.45 uur «'de Sportpark. Aideeling' D: Woensdag 27 Maart' tentrale School 2—C.V.O. Velsen-N., 2 uur centrale School 1—Chr. School Meeresteynstr.. 8,15 uur Kennemers-terrein Aideeling E: Noorderschool—Vondelschool, 9.30 uur unanaschoolZeewijckschool, 10.45 uur Beide Beverwijk-terrein. HEEMSKERK Coöp. Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin". Jaarlijksche Algemeene Vergadering. Dinsdagavond hield; de Coöperatieve Boeren leenbank „Wijk aan Zee en Duin" haar jaarlijk sche algemeene vergadering' in de bovenzaal van het veilinggebouw „kennemerland" aan de Breestraat. In zijn Openingswoord zei de voorzitter, de heer G. Hommes, o.m., dat de Bank in deze be wogen tijden het bewijs heeft geleverd voor haar teak ten volle berekend te zijn. Weliswaar zijn de moeilijkheden niet onopgemerkt aan de Bank voorbijgegaan, maar zijj is zich bewust van haar taak en van haar innerlijke kracht door saam- hoorigheid. Toen in Augustus de internationale toestand zich toespitste was er geen onrust onder de spaarders en werden zelfs geen gelden, opge vraagd. Voor het overige gaf het ten einde spoedende jaar 1939 veel;aanleiding tot dankbaarheid. Ve len, die in den land- en tuinbouw werkzaam zijn, aldus spr., gaan gebukt onder moeilijkheden en zorgen, talrijke mannen werden onder de wape nen geroepen, maar wanneer wij ons de ver schrikkingen en de naamlóoze ellende van tal- looze onschuldigen in oorlogvoerende landen trachten voor te stellen, past ons volk ootmoedige dankbaarheid. :'- Wij nemen onze zorgen en moeilijkheden mede in het nieuwe jaar, aldus besloot de voorzitter zijn openingswoord, doch wij treden het nieuwe tijdperk in met den vasten wil onzen plicht te doen. De kassier de heer A. Groene veld, gaf ver volgens een financieel 'overzicht over het afge- loopen jaar. Van het saldo-winst, groot f 3230,90 werd f 2500 afgeschreven op het perceel Paaschduin, het res tant werd aan de reserve toegevoegd, die daar door steeg tot f 53928. Het eindcijfer van de balans was f 598,182,93. De balans en de rekeningen, verwierven de goedkeuring der vergadering. De heer. H. A. C. Dames gaf een overzicht na mens den Raad van Toezicht, waarin hij. den toestand tijdens den yorigen' oorlog vergeleek met dien van thans. Hij herinnerde er aan, hoe in 1914 alle gelden bij de spaarbanken werden op gevraagd, waarbij geen-enkele spaarder bankpa pier aannam. Thans was van al deze onrust geen sprake, opvraging van spaargeld vond niet. plaats. Bij de verkiezing Van een lid van het bestuur wegens bedankeiv van den heer G. Scholts werd de heer H. A. C. Dames, gekozen. De voorzitter huldigde den heer Scholts voor diens ijveren vóór de Bank gedurende een tijd vak van dertig jaar. Wegens de benoeming van den heer Dames tot lid van het bestuur werd de heer J. v. d. Sluis tot lid van den Raad van Toezicht gekozen. Plan-West gaat naar Artis. Uitstap]© voor de kinderen. In het K. S. A.rgebouw heeft gisteravond de Winkelierseombinatie „Plan West" een ledehver- gaderin-g gehouden. De voorzitter, de heer E. van Rookhuizen, ver welkomde de aanwezigen en betreurde de slechte vöpkomst, die hij grooter verwacht had voor deze 'belangrijke vei-gucjering. 'Na vaststelling der notulen deelde de voorzit ter één en ander mede over de voorbereidingen van het jaarlijksche uitstapje van de „Plan-West- kinderen". Aanvankelijk lag het in de -bedoeling van het bestuur om weer een boottocht naar Schoorl te órganiseeren. Daar dit echter te veel moeilijkheden met zich bracht verwierp het be stuur dit plan weer. De voorzitter stelde daarom de vergadering voor het jaarlijksche uitstapje ditmaal naar Artis te maken. Voor deelname aan dit kinderfeest van de combinatie moeten 150 zegels geplakt worden. Hoewel eenige leden'liet 'aantal zegels te laag' vonden werd na stemming besloten hét 'aantal zegels op 150 te handhaven. Het bestuursvoorstel werd door de vergadering aangenomen, zoodat Plan West dit jaar op 8 Augustus naar Artis trekt. De tocht zal per boot gemaakt worden. Om négen uur zal worden afgevaren. De controle-commissie, die bestond uit de hee- ren J. Roemer en Tabak, deelde, hierna bij monde van den heer Roemer mede, dat de boe ken en bescheiden, van den penningmeester in uitstekende orde waren bevonden. Den penning meester werd dan qók onder -dankzegging déchar ge verleend. De voorzitter deelde hier nog eens uitdrukke lijk mede, dat er voor den cabaret-avond die op 4 April wordt gehouden, geen kaarten meer te verkrijgen zijn. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst deze geani meerde vergadering.. WERKAVOND AMATEURFOTOGRAFEN. De Beverwij ksche Amateurfotografenvereeni- ging houdt op Dinsdag' 26 Maart in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Ooster wijkstraat een werkavond. Behandeld zal wor den het maken van papiernegatieven en ver- grooten op transparex. Donderdag stempelen. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs verzoekt ons mede te deeien, dat in verband met den Goeden Vrijdag, Donderdag ten arbeidsbëurze gestem peld moet worden. „Beau Geste" in Luxor. Zooals wij reeds berichtten zal het' Luxor Theater in het Paaséhpfbgr'amma de film „Beau Geste" vertoonen. De directie deelde ons medé, 'dat deze film, na:aanvankelijk door de Keurings commissie niet .te zijn toegelaten, eenige dagen geleden vöor vertooning werd vrijgegeven. De eenige copie, welke op het oogenblik nog in Ne derland is, werd voor het Luxor Theater gereser veerd, zooclat „Bèaü Geste" 'in Beverwijk haar prémière beleeft. - UITBETALING VAN STEUN. In verband met deri Goeden Vrijdag zal de uitbe taling van steungelden aan armlastigen deze week niet plaats hebben'op Vrijdagmiddag doch op Don derdagmiddag. HET JUBILEUM VAN HET ROODE KRUIS ZIEKENHUIS. In verband met de 12'/s-jarige herdenking van het bestaan van het Roöde Kruis Ziekenhuis ver zoekt men ons mede te déelen, dat Donderdagavond geen cursus zal worden gehóuden van de Roode Kruis-transport-colonne. MILITAIRE GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. De gemeente-politie heeft in samenwerking met de militaire politie "ten huize van den dienstplich tigen soldaat R„ wonende alhier, een hoeveelheid militaire goederen:- bestaande uit dekens en auto- onderdeelen in beslag genomen. Deze goéderen wa ren afkomstig vari een-, te Bergen op Zoom gepleeg- de-n diefstal. - Tegen den-- dienstplichtige is 'procés-verbaal on gemaakt. POLDERVERGADERING. Dezer dagen vergaderden Hoofdingelanden van den polder „De Uitgeester- en .Heemskerkerbroek" in Het^ÖÏdèrhtu^rfe, Uitgeest onder voorzitterschap van dén dijkgraaf W. Groen Az. In behandeling kwam een circulaire van Gedputeerde Staten van Noordholland betreffende beveiliging van boezem kaden bij luchtaanvallen en bescherming van be malingsinrichtingen. De uitvoering hiervan werd aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen. Vervol gens werd de rekening en verantwoording over 1939, alsmede de begroeting 1940 ter vaststelling aangeboden. Ondanks het vele stroomverbruik in 1939 leverde de rekening nog een overschot op van f 972.60 (vorig jaar f 1350.18). Ze werd vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 23.667,16 en f 22.6,94,56. De opgemaakte begrooting bedroeg in ontvangst en uitgaaf I 25.426,02. De lasten werden gehandhaafd op f 7.50. CABARET-AVOND. Woensdag heeft in de can tine van de Maria- school een cabaret-avond plaats. Er zullen aan het programma militairen en enkele burgers meewer ken A.D.O. BESTAAT 20 JAAR. Op 15 Mei a.s. zal het 20 jaar geleden zij.n, dat de R.-K. Voetbalvereeniging „A.D.O." werd opge richt. Hoewel de tijden zich er niet voor leenen, wil het bestuur dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Een feestcommissie .is samengesteld om een en ander voor de feestviering te regelen. WIJK AAN ZEE UITSLAGEN „DENK EN ZET". Dammen: R, MahlbergH. Wltteveld 2—0, F. v. SonW. v. d. Elzen 2—0, A. DuinM. Bfuineberg afgebr., J. Kraakman—P. Zonneveld 11, 'C. Is- kesKl. Durge 02. -' Schaken: W. v. Klaveren—J.' C. C. v. d. Aar 01, J. de BoerC. de Boer -afgebr. Bosch wachter Jansen gehuldigd. Hij kreeg de eeremedaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau. Gistermiddag is de jachtopziener Gijs Jansen, in intiemen kring gehuldigd in verband met het feit, dat hij veertig jaar als jachtopziener in diokist is geweest van de familie Boreel van I-Iogelanden. Bij deze huldiging waren o.a. aanwezig bur gemeester en mevrouw Kwint, families Boreel en Cremers, alsmede de inspecteur van politie, de heer E. Tuinstra, namens de Politie Schietvel-- eeniging „Velsen", de heeren J. de Ruiter en H. Verweij. namens den Bond voor den Dienst- hond en verder nog eenige collega's en vrienden van den jubilaris. De burgemeester was de eerste die den jubila ris toesprak. .Waarde Gij, het is voor u een zeer belang- DE BELGISCHE ZEEVISSCHERIJ IN 1 OORLOGSTIJD. Sterk verminderd vischvcrbruik. Het Verbond der Belgische Reeders en Visschers, een organisatie, opgericht; in November 1938 door eenige Belgische reeders- en visschersvereenigin- gen geeft in zijn jaarverslag over 1939 een uiteen» zetting van den stand van zaken sedert het uitbre ken van den oorlog. Het verslag houdt zich echter eerst bezig met eenige algemeene beschouwingen over contingenteeringsmaatregelen enz. Zoo wordt o.a. melding gemaakt van de succesvolle tusschen-* komst van het Verbond begin 1939, inzake de con- tingenteering bij den invoer. Het Verbond heeft n.L van de regeering gedaan gekregen, dat het invoer contingent, vroeger theoretisch vastgesteld op 21 millïoen K.G. per jaar, ingekrompen werd tot een cijfers, dat meer met den werkelijken invoer op dat oogenblik rekening hield, n.l. iets meer dan 8 mil lïoen K.G. Door de huidige omstandigheden heeft deze maatregel thans echter geenpractisch nut meer. In het bijzonder in den loop van verleden jaar SANTPOORT DE KLEUTERSCHOOL VAN „VOLKSONDERWIJS" Nadat de vorige wëek èen door de ouders druk bezochte openbare les. was 'gehouden, vond gister avond een tentoonstelling van „werkstukken" plaats, die zich eveneens in een groote belangstelling mocht verheugen. Zelfs.tal van vaders hadden zich op aandringen van hun. kroost naar de fraai gelegen school begeven. In de leslokalen was weer evenals het vorige jaar veel te bewonderen. Aardig was het weer de resul taten van de kinderfantasie te aanschouwen, bij het teeken-, plak-, boetseer:- en. leg'werk. Bij dit laatste onderdeel zagen we o.a.van een kleuter van 3 Va jaar een alleraardigste locomotief, bij het boetseer werk een fraaie race-auto enz. De geheele tentoonstelling stond, waarschijnlijk geinspireerd door fraaie' teekeningen van het perso neel op 't bord, in 't tè.eken van Paschen. Wat wa ren- er bij de hierboven genoemde on.derdeelen een aardige Paaschhazen të aanschouwen! De kinderen der hoogste Masse hadden als „werk stuk van de heele klas", een deel van het Rijkens- park met den vijver bij de. Zwitsersche boerderij vervaardigd. Het trok terecht de aandacht van de bezoekers. Zoo heeft deze tentoonstelling allen, die haar be zochten, weer överuidelijk aangetoond, dat het on derlijs bij de dames Brouwer en Landeweert en haar helpsters in goede handen is. AANRIJDING. Dinsdag 'kwam in de MiddendórpStraat in Sant poort een met twee paarden bespannen militaire wagen, bestuurd, door den militair P., in botsing met een auto van een inwoner van Bloemendaal. De oorzaak der aanrijding was vermoedelijk het schrikken van één der paarden voor een opwaaiend stuk papier. rijke dag", aldus de burgemeester. „Heden her- i en dat niet alleen na September is het gebleken, denkt gij dat gij veertig jaar in het duin zijt. I hoe de belangen der visscherij dikwijls heelemaal Gij zij't -geen persoon die gaarne op. den voor- -:1w.o grond, treedt en daarom is voor uw persoon het huldigen moeilijk, maar gij zult ons vandaag even moeten aanhooren. De burgemeester zeide, dat het hem verheugt/iemand als Jansen, die 40 jaar als boschwachter en als onbezoldigd poli tieman tot aller genoegen- gewerkt heeft, te mogen huldigen. Dit is een huldiging van ambtelijke zijde. Nu'kom ik, zoo vervolgde de burgemeester u feliciteeren namens de Jachtop- zienersvereeniging Noord-Holland.- Hierbij her innerde de burgemeester aan de genoeglijke uren, die hij met Jansen in het duin heeft door gebracht. Vele herinneringen zullen op een dag als deze opkomen. Overtuigd is de burgemees ter dat Jansen's gedachte eerbiedig zullen terug gaan, naar wijlen Jhr. Boreel van Hogelanden, die hem voor 40 jaar geleden heeft aangesteld. Wat een herinneringen zijn daaraan verbonden. Voorts roemde de burgemeester de plichtsge trouwheid van den jubilaris, welke hij ten voor beeld wil stellen aan de jongeren. Ook deze ge trouwheid, zeide de- burgemeester, wordt gehul digd én belaand door H. M. de Koningin aan wie het behaagde Jansen het éeremetaal in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. De burgemeester achtte het zich een •eer de medaille te mogen overhandigen en ver zocht hierop mevrouw van Tuyll de medaille Jansen op de borst te hechten waaraan deze vol deed. Namens het hoofdbestuur van de Jachtop- zieners-vereeniging werd Jansen een verguld zilveren medaille geschonken, welke mevrouw Cremer op de jas van den jubilaris speldde, Onder den indruk van het oogenblik, dankte de heer Jansen in korte woorden den burgemees- Hierna kwam de heer E. Turnstra, inspecteur van politie, naar voren. Deze zeide ais voorzit ter van de Politie Schietvereeniging, dat hij na al hetgeen door den burgemeester was gezegd, heel kort kan zijn. Hij roemde hierbij Jansen als een trouw lid der vereeniging. Er is altijd een goede samenwerking tusschen Jansen en de politie geweest, vandaar dat men heden den ju bilaris niet alleen wilde feliciteeren maar hem tevens-een blijk van erkentelijkheid wilde aan bieden. Dit cadeau bestond uit een prachtig lee ren sigarenkoker-waarop was aangebracht, een zilveren plaatje met inscriptie. De heer J. de Ruiter voor namens den Bond voor den Dienst- hond een meerschuimen tabakspijp aan. Hij sprak hierbij den wensch uit, dat hij nog vele jaren voor den bond gespaard mag blijven. Als laatste kwam de heer Cremer den jubilaris toespreken. Nadat deze Jansen gelukgewenscht had, bracht deze in herinnering hoe hij in 1907 aan de familie Boreel door huwelijk verwant is geworden. pn-S, in ds die jaren veel. op jacht is ge- 'Weést- onder,Riding van JanSén, waarvan hij Zéér veel geléérd heeft, Hij roemde Jansen als een uitstékend jachtopziener, die zijn veld steeds goed in orde wist te houden. Veertig jaren waart gij Gijs, zoo zeide de heer Cremers. trouwd op uw post; ik hoop, ofschoon ik reeds oud ben nog vele jaren onder uw leiding te mo- Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 20 Maart 1940. Tarbot 130124 cent per K.G. Tong 132114 cent per K.G. Heilbot 126105 cent per K.G. Griet f37 per 50 K.G. Groote schol f 16-r-f 13.50 per 50 K.G. Middel schol f 18—f 15,50 per 50 K.G. Zetschol f 22,50—f 16,50 per 50 K.G. Kleinschol f 28f 11 per 50 K.G. Bot f 8,50—f 4;80 per 50 K.G. Schar f 16,50—f 9,50 .per 50 K.G. Poontjes f 15—f 9 per 50 K.G. Groote schelviseh f30f24 per 50 K.G. Middel schelviseh f 30—f 20 per 50 K.G. Kleinmiddel schelviseh f25f 18,50 per 50 K.G. Kleine schelviseh' f 22-^-f 12 per 50 K.G. Groote gul f22,50—£16 per 50 K.G. Kleine gul f 19—f 11,50 per 50 K.G. Wijting f 19-, 10f 5 'per 50 K.G. Makreel f 9—f 4,70 per 50 K.G. Versche haring f 10,50f 6,90 per 50 K.G. Kabeljauw f80—f35 per 125 K.G. Leng f 2,10f 1,80 per stuk Koolvisch f 1.25—£0,30-per stuk Rog f 17 per .koop - - - Afslag: 3326 K.G. Snoekbaars 3024 cent per K.G. 131 kisten versche haring. Manden: Trawlers: 1600 Nomia Maria'lJM 6. f 9480 350 Prinses Beatrix IJM 117 f 4640 350 Ewald IJM 48 f 4020 Loggers: KW 76 f 1530; KW 51 f 1400. Deensche kotters: 329 f 160.. Nederï. kotters: KW 10 f 1060; KW 21 f 110; IJM 214 f 1770. NAAR ZEE VERTROKKEN. De trawler Neptünüs IJM 87, Carolina IJM 26, Hercules IJM 196, Haarlem IJM 9, Condor IJM 72 en Jenny Elsa IJM 88 zijn Dinsdag naar de vissche rij vertrokken, laatstgenoemde trawler voor haar eerste reis in oorlogstijd. UTRECHT HAD EEN LEKKEN KETEL. De trawler Utrecht IJM 73 die naar zee zou ver trekken, moest wegenseen lekken ketel blijven liggen. GESLAAGD. De heer C. A. Erdman alhier is geslaagd voor het candidaats-examen rechten aan de Universiteit te Amsterdam. NIEUWE MOTORTRAWLER VOOR DEN HELDER Bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge is met góed gevolg te water gelaten de stalen motorttewler Drie Gebroeders H. D. 79, gebouwd voor rekening van den heer M. Slot te Den Hélder. Het schip hèeft de afmetingen 31.50x 6.80x3.40 M. en wordt uitgerust met. een 200 P.K, Deutz motor en een lO P.K.- hulpmotor. Öok zal het vaartuig worden voorzien van een radio telefoniezénder 'én richtingzoeker. Voorts kwam bij bovengenoemde werf aan de motorlogger Elizabeth KW .49 van de Mij- „Ken nemerland" te Katwijk" a. Zee'om te worden ver lengd. uiteenloopend zijn met de belangen van den visch- handel. Hevige polemieken tegenover de reeders werden over deze kwestie uitgelokt en van de zijde der reeders heeft men zich hiertegen moeten ver zetten en verdedigen, zoowel direct bij de bevoegde overheid als indirect bij publiek en pers. Deze pole mieken grondden zich in den regel op de bewering, dat het de plicht is van de visscherij, het land op een bevredigende wijze van visch te voorzien. De visscherij gaat hiermee accoord, maar zij voegt hier aan toe, dat het bevoorraden van de Belgische markt geen plicht meer kan zijn. wanneer deze aan voer met groote verliezen gepaard gaat. De algemeene toestand van de visscherij-industrie wordt in het verslag als volgt geschetst: In het binnenland is het vischverbruik tenge volge van de verminderde koopkracht der bevolking, veroorzaakt door het mobiliseeren van pl.m. 700.000 man en de verminderde economische bedrijvigheid van het land met ca. 60 percent verminderd. Het gemiddelde verbruik, dat vroeger schommelde rond 26 millioen.K.G. zal dus wel tot 11 a 12 millioen K.G. terugloopen. Verder is de normale uitvoer naar Frankrijk en Engeland ook door den internationa len toestand in de war geloopen. Indien er een wanverhouding ontstaan is tus schen de vraag en het aanbod op onze markt, zoo is er insgelijks een netelig probleem van prijzen ont staan. In een zeer korte spanne .tijds zijn de exploi tatiekosten van de zeevisscherij geweldig gestegen, in zulke mate dat de verbruiker niet in dezelfde verhouding onze vfsch duurder kan koopen. Aldus heeft onze nijverheid een uitweg gezocht door rechtstreekschen verkoop in vreemde havens. Deze verkoop in vreemde havens was voor 'de zeevisscherij voorloopig het eenige middel om het stilleggen van de exploitaite en het veroorzaken van een uitgebreide werkloosheid te vermijden, omdat de Belgische markt zelfs niet de helft van de normale productie kon opnemen. In de vreemde havens hebben wij aldus een afzet gevonden, die ons eigen, land ons niet meer kon be zorgen. Dit afzetgebied konden wij bereiken met besparing;' van kosten en met vermijding van het Kanaal, dat voor de scheepvaart zeer gevaarlijk is. Voor wat de 'nabije toekomst betreft mogen Wij verwachten, dat het productie-overschot van onze exploitatie zal schommelen tusschen 20 a 30 mil lioen K.G. We behoeven alleen- te trachten, dit over schot uit te voeren naar onze naburen: Engeland, Frankrijk en Duitschland. Onderhandelingen om dit probleem, dat het bestaan van de visscherij b.e- heerscht, zijn ,met genoemde landen aan den gang, en we hebben alle redenen te hopen dat ze zullen leiden tot overeenkomsten die voor onze nijverheid als bevx-edigend mogen beschouwd worden. gen jagen. Dat de jubilaris zeer gezien is, hiervan getui; den de vele geschenken en bloemen, w.o. een rookfauteuil, geschonken door de dames Boreel van Hogelanden. Een bloemenmand van de V. V. de Stormvogels, een bloemstuk van de Jachtopzienersvereeniging en van de Politie- Schietvereeniging, benevens nog de vele inge komen felicitaties. De heer Jansen die het liefst maar in stilheid zijn eigen weg gaat, was zicht baar onder den indruk van deze intieme, doch zoo spontane huldiging. Als liét aan hem had gelegen, was deze dag zeker vooiéij gegaan als alle andere, maar zijn werkgevers en zijn vele vriendegn dachten er an ders over. SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN Het jaarlijksche schoolvoetbal-Paaschtournooi zal ook dit jaar weer gehouden worden, doch het aan tal wedstrijden is heel wat minder groot dan andere jaren. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de open- bax-e lagex-e scholen en tal van bijzondere dit jaar slechts enkele dagen Paaschvacantie hebben. Haar gx-oote voorjaarsvacantie hebben deze scholen met Pinksteren, Wanneer de H.B.S. en de Nijverheids school deze regeling óók overgenomen hadden, dan zou het geheele tóurnooï in de Pinkstervacantie zijn gespeeld, doch nu dit niet hêt geval is, spelen de II. B. S.- en Nijverheidsschool-elftallen in de Paasch- en de lagex-e scholen in de Pinkstervacantie. De wedstrijden van afdeeling C worden op het Stormvogels-tei*rein gespeeld. Ze beginnen Vrijdag a.s. met Nijverheidsschool CH. B. S. 2 (23 uur) en Nijverheidsschool A■Nijverheidsschool B (2—-3 uur). Voorts waren voor dien dag nog vastgesteld Nijverheidsschool DCreutzbergschool 2 en Creutz- bergschool 3Duinwijkschool, doch om principieele redenen konden de Creutzbergschool-elftallen dien dag niet spelen. Deze ontmoetingen worden nu Za- teldagmorgen van 1011 uur gespeeld. De wedstrijden voor Afdeeling D worden op het VS V-ter rein gespeeld. Voor deze afdeeling zijn 7 elftallen ingeschreven. Voor de eerste ronde is HBS 3 vrijgeloot. Dit elftal speelt Zaterdag' met de 3 verlie zende elftallen om één plaats in de winnaarsronde Het progi-amma voor 22 Maart luidt: Nijverheidsschool ANijverheidsschool B .2-3 u Nijverheidsschool CULO 2 23 ,uur. HBS 4Nijverheidsschool D 34 uur. BRÏDGE-NIEUWS. De bridgeclub „De Kennemers" en de bridge club „Santpoort" órganiseeren. Zaterdag 30 Maart a.s. in hun speellokaal hotel „Velserend", nabij de Ruïne van Brederode, een Opexi Drive. Voor inschrijving en nadere inlichtingen wende men zich tot hotel „Velserend" of tot één der beide secretariaten: Marnixlaan 2, Driehuis of Schaepmanlaan 19, Santpoort (S<). GEREF. EVANGELISATIEZANGKOOR „GERA". Bovengenoemd koor zal a.s. Donderdagavond in de kerk aan de Burg. Rambonnetlaan een wij dingsavond houden met zang, muziek, schrift lezing en declamatie. Aan den ingang van het ge bouw zal een programma worden ter hand ge steld, waarin het behandelde volledig is opge nomen. Het geheel staat onderleiding van den direc- .teur van het koor,, den heer P. D. Klut. ADJUNCT-INSPECTEUR DER VISSCHERIJEN. Bij K, B. is met ingang van 15 Maax't 1940 be noemd tot adjunct-inspecteur der visscherij en de- heer D. E. van Drïmmelen, tot dusver werkzaam op arbeidsovereenkomst. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Smit—Gouda, d., Edisonstraat 21, IJmuiden. J. Sander—Haasnoot, z.. Annastraat 14, IJmuiden. E. M. Fransen—Strijlaiid, d., Marnix laan 6, Velsen. H. M. L. van Lis—v. d. Schaaff, z., Bloemendaalschestraatweg 12, Santpoort. M. Brandwijk—Baljé, z., Kennemerlaan 38, IJmuiden. A. Renooy—Idzenga, d., Heirweg 49, Velseir-N. G. Niemeijer—£tompé, d., Leeuweriklaan 12, IJmuid. Overledeiï; A. Duineveld, 83 j., echtgen. v. G. v. Schinkel, Doodweg 16, Velsen. M. A. Koene, 83 j., echtgen. v. G. C. Assink, Hagelingerweg 132, Sant poort. H. M. Boesmans, 6 j., z. v. M. J. Boesmans, Hoofdstraat 49, Santpoort. WEEK-ABON1VEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdaq moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 20 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Mr. Moto en de schat uit het Oosten" en „Café Society", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 20 MAART Gem. Concertgebouw: Vrijz. Dern. Bond. Spreker Mr. P. J. Oud. Luxor Theater: „Slavenjacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zaza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembraxidt Theater: „De dwaze maagd". Op het tooncel „Refala", muzikale sui-prise. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De verloren zoon" en „Bedekte oogen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: Spionnagefilm „Ik was een spion" Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 10-^-4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 21 MAART Gem. Concertzaal: I-I. O. V. Beethoven cyclus, 8,15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diox'ama's, Schotei'singel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. HAARLEM, 19 Maart 1940. Bevallen: 15 Maart: F. A. Rijsdijk—Vrugt d., 16 Maart: W. de Looze—Hessen d„ C. C. Hoek Boelens z., II. W. C. HeibesHooykaas z., W. J. JungblutBoeree d,, 17 Maart: H. J. Sernee^ Goovaerbs z., J. M. SchmitRoosenhart d., L. Mens—Karman d., 18 Maart: Th. van Poppelen- Gabriel z„ E. A. Beringen—Ruijgrok d., F. C. Nieuwenhuizen—Egbers z., M. Koning—Kalischer d., K. M. H. Veenemans—Beurschgens z., M. K. Bonselvan Looij z., 19 Maart: C. M. PlateiEa rners d., N. LoomanDekker z. Overleden: 17 Maart: A. C. M. 12 m., d. van F. J. A. van Wattingen, Archipelstraat; A. E. W. Martin—-van. Bommel 68 j., Groote Houtstraat;! W. F. de Gooijer, 84 j., Ripperdapark; S. A. BraakhuisHuesken, Kl. Heiligland 85 j., M. A. 18 j., d. van P. M. Germes, Berkenstraat; 18 Maart: A. Merkus 52 j., Vosmaerstraat; 19 Maart: J. H. van Leeuwen—Bos 63 j., Djambi- straat.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3