'liet JOcent m Jxui Oiie&ol. Belg ie na zes maa nden gewapende neutraliteit Zomertijd begint 19 Mf tamamische en (manci'éeie zwig.en. On ze Brusselsche correspondent schrijft: TIJDENS de jongste begrootingsdebatten hebben wij een aantal ministers de balans over het eerste halfjaar „gewapende neu traliteit" hooren opmaken. Men was nogai tevreden. Er zijn veel en groote moeilijkheden hoe zou het in dezen tijd anders kunnen maar er is toch ook veel reden tot voldoening. Het voor naamste is wel dat men in deze zes maanden buiten den oorlog is gebleven. Tegen dat groote feit valt natuurlijk al het andere weg. Nu de winter echter achter den rug is bleek de hoop van vele Belgen dat men ze althans tijdelijk aan de grenzen zou kunnen missen, ijdel. Alleen de vaders van drie of meer kinderen en economisch onmisbare personen als een aantal mijnwerkers, mochten „afzwaaien" Om de daardoor geslagen bres te kunnen herstellen heeft men werkloozen opgeroepen en zelfs de lich ting 1940 werd vroeger dan verwacht in dienst ge nomen. Dat alles duidt er wel op dat men met het voorjaar in het zicht in Belgische militaire kringen met voorzichtigheid te werk gaat. En de „inciden ten", gelijk men ze officieel eenigszins verzachtend pleegt te noemen, zorgen er wel voor dat de open bare opinie deze voorzichtigheid begrijpt en billijkt. Vooral het jongste gevecht van een Duitsch bom bardementsvliegtuig tegen de drie Belgische jacht vliegtuigen boven Belgisch grondgebied, hetwelk het leven kostte aan een jong Belgisch luitenant, heeft hier zeer groote opwinding veroorzaakt. Het „incident" gebeurde op klaarlichten dag, om 12 uur 's middags in een helderblauwen hemel op 27 K.M. van de grens, zoodat een vergissing uitgesloten moest worden geacht. Omdat den laatsten tijd reeds herhaaldelijk Duitsche vliegtuigen boven Belgisch grondgebied waren gesignaleerd, vreesde men dan ook in het begin dat Duitsehland zijn politiek ten opzichte der Belgische neutraliteit had gewijzigd. Nadat de Duitsche regeering haar verontschuldi- gingen en schadevergoeding had aangeboden en vooral nadat zij had verzekerd dat zij haar piloten nog eens streng zou herinneren aan het verbod inzake overvliegen van neutraal gebied werd de stemming wat kalmer. Men hoopt nu maar dat Duitsehland de noodige sancties zal treffen tegen diegenen onder haar piloten, die zich niet aan de instructies houden! Geslonken voorraden. een 500.000 a 600.000 man aan de grenzen. A d. i. ongeveer één vijfde van de actieve bevol king van België, kan de economische en financiëele toestand van het land natuurlijk niet rooskleurig zijn. In de steenkoolindustrie heeft men nog steeds tekort aan productie en zijn de voorraden tot vrij wel nul gedaald, ondanks een kleine verlenging van den arbeidsduur en het openen van oude mijnen. En dat terwijl de steenkool juist voor België in de zen tijd hèt kostbare ruilmiddel is om van het bui tenland de onmisbare grondstoffen voor zijn in dustrie te verkrijgen. De 'grondstoffeninvoer is in de eerste 11 maanden van 1939 gedaald van fr. 21.180 millioen in 1938 tot 18.305 millioen en hieraan is het vooral toe te schrijven dat België in 1939 voor het eerst in plaats van een invoer- een uitvoeroverschot op haar handelsbalans vond van bijna 2 milliard francs. Het zwakke punt van de Belgische economie is en blijft in oorlogstijd haar groote afhankelijkheid van het buitenland voor haar grondstoffen- en levensmiddelen voorziening. Men hoopt nu maar dat de jongste met Engeland en Frankrijk afgesloten accoorden den import gun stig zullen beïnvloeden. Met de levensmiddelenvoor ziening is het hier de laatste maanden boven ver wachting goed geloopen, zoodat we tot dusverre nog aan de distributie ontsnapt zijn. Wat den uitvoer betreft profiteert België ervan dat de producten van haar ijzer- en staal-, van haar steenkool-, chemische en textielnijverheid in dezen oorlogstijd zeer gezocht zijn en hieraan is het voor al te danken dat de uitvoercijfers over 1939 onge veer op het peil van 1938 bleven, al moet men dan ook met de inmiddels ingetreden prijsstijging reke ning houden en met het feit dat 1938 een ongunstig jaar was. Die prijsstijging zal het land nog wel heel wat hoofdbrekens kosten, omdat hier de loo- nen en salarissen met het indexcijfer der kleinhanr delsprijzen op- en neergaan. Voorloopig is er in De cember op de Nationale Conferentie van Werkge- vers en Werknemex-s een accoord tot stand geko men, waarin men althans voor drie maanden de loonen op basis van de jongste prijsstijging stabili- seex'de. Wat de staatsfinanciën betreft: de Belgische re geering staat ook al voor de taak steeds toenemende lasten op een verminderd nationaal inkomen te moeten heffen. Niet alleen moet zij zorgen voor al die burgei-s aan de gi-ens, maar er zijn nog steeds een groot aantal wei-kloozen. De voi-ige week daalde het cijfer hiervan voor het eerst onder de 200.000 en onder dat van het vorig jaar. Het Belgische volk pot misschien ook in normale tijden vlugger dan bij ons maar in dezen oorlogstijd verhuisden heel wat bankbiljetten naar de traditïoneele kous, waaronder natuurlijk veel industrieën te lijden hadden, die voor de binnenlandsche markt werken. Daardoor steeg de biljettenomloop van de Nationale Bank in 1939 met het respectabele bedrag van 6 milliard franc. Daarnaast is er natuurlijk een groote cate gorie, bijv. de gezinnen der gemobiliseerden, die hun uitgaven zoo veel mogelijk beperken moeten. 'voor 1939 op een paar milliard raamt, België tot grooten steun is. Wij zijn dan ook bijna op vader- landsch terrein, want er vlak naast ligt onze Neder- landsche afdeeling, die dank zij de samenwerking van Landbouw, Koloniën, V r eemdel i n gen verkeer en den Econom. Vooi'lichtingsdienst tot stand kwam en waarop architect Pieck zijn beste krachten be proefde. De plaats, die Nederland hier inneemt, is in overeenstemming met de politiek van samenwer king, die Nederland en België, landen die voor een deel gelijke zorgen kennen, thans nastreven. Ook al zijn het weer de moeilijkheden van dezen oorlogs tijd, die de politiek van samenwerking weer belem- meren. Ik kijk met een zekei'en weemoed naar de mooie stand van Vreemdelingenverkeer met den bloeienden hyacintentuin ervoor en het hai'telijk Welkom", dat men er den Belgen toeroept, alsof er !een paspoortfonnaliteiten bestaan. De Belg, die de goedkoope Amsterdamsche couponboekjes ziet, moet over heel wat doorzettingsvermogen beschikken, voordat hij in den Nederlandschen trein kan plaats nemen. En als we dan weer op de handelsbetrekkingen van België met zijn buren terugkomen zien we dat Nederland in dezen tijd wel een zeer goede klant is. In de laatste vier maanden van het jaar steeg de uitvoer van België naar Nederland tot het drievou dige van den invoer uit Nederland! De Nederland- sche bewapeningsbehoeften zijn groot en sommige oorlogvoerenden kunnen niet meer leveren. België heeft het voordeel dat het een industrieel expoi-tland is. Als men het land in vrede laat wer ken, hoopt het in dezen tijd het hoofd boven water te kunnen houden. Italiaansche pers waarschuwt tegen overhaaste gevolgtrekkingen. Veronderstellingen in het buitenland als fantasie aangeduid. ROME, 19 Maart. (Stefani). De bladen wij den thans korte redactioneele beschouwingen aan de ontmoeting op den Brenner. De „Messaggero" schrijft, dat de belangrijke internationale gebeur tenissen alsmede de intensieve diplomatieke actie der laatste weken duidelijk de ontmoeting en het langdurig onderhoud tusschen Hitler en Mussolini vreklaren. Het Italiaansche volk heeft terstond be grepen dat de ontmoeting geschiedde in het kader van de Duitsch-Italiaansche as en van de daarop gevolgde overeenkomsten. De „Popoio dd Roma" schrijft dat de be weerde onthullingen van de „democratische pers" over de resultaten der ontmoeting op den Brenner het resultaat zijn van niets dan fantasie. Wat men kan zeggen is dat Mussolini en Hitier alle huidige vraagstukken der Europeesche poli tiek hebben onderzocht. Doch het zou nutteloos en zelfs schadelijk zijn om daaruit haastige conclu sies te trekken, vooral wat Italië betreft, dat sinds 2 September van het vorige jaar zijn positie te genover hei conflict nauwkeurig heeft vastgesteld. Duitsch commentaar. De „onafhankelijkheidsleening". -n-w E Belgische Staat zag reeds voor den oorlog JO geen kans meer leeningen op langen termijn af te sluiten en heeft vooral sinds September voor de financiering van haar hooge extra uitgaven bij de Nationale Bank moeten aankloppen. Hoewel deze wel een stootje kan verdragen zij heeft in dezen tijd geen goud verloren en bezit op het oogenblik fr. 21,5 milliard of 9,7 milliard meer dan het wette lijk voorgeschreven minimum begon toch het oogenblik gevaarlijk dicht te naderen dat zij de grens van haar z.g. open-marktoperaties (fr. 5 mil liard bereikte.Vandaar dat de Staat 'n beroep deed op de vadeidandsliefde van zijn burgers en op de in de kous geboi'gen biljetten en een z.g. „Onafhan-. kclijkhefdsleening", bestaande uit schatkistcertifi caten met een looptijd van 4, 8 en 12 maanden, uit schreef. In ruim vier weken tijds is hierop reeds 1200 francs binnengekomen. Maar de minister van financiën moet tot het einde van het jaar 8V» mil- liard nieuwe middelen vinden. En van de belastin gen kan men niets meer vragen, nu pas in December. IV2 milliard nieuwe heffingen werden goedgekeurd die de gewone begrooting voor 1940 in evenwicht moeten brengen. Als men de biljettenpers niet aan het werk wil zetten zit er niets anders op, dan nieu we leeningen uitschrijven en het economisch leven dusdanig te ontwikkelen, dat er ook voor den Staat wat meer van afvalt. U begi-ijpt nu ook wel welk een beteekenis men hier hecht aan het slagen van de Brusselsche „Foire" de Jaarbeurs, die zoo juist is geopend en waar een nieuw paleisje het elfde de veelzeggende titel draagt „La Belgique veut vivre", België wil leven. Daar zijn o.a. de stands ondergebracht van het machtige „Comité Industi'iel" en van den Handels- dienst van den Staat, die beide trachten het Belgi sche product overal in de wereld te propageei'en. Veel werk is er dit jaar ook gemaakt van de Congo, de belangrijke grondstoffenproducente, waarvan het moederland thans groote verwachtingen heeft en die met het batig saldo van haar handelsbalans, dat men Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De gisteren in hartelijken geest gevoerde be spreking van 2V2 uur tusschen Hitler en Mussolini op den Brenner vormt voor de Duitsche pers uiter- aai-d 't belangi-ijkste politieke onderwerp van be spreking. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Dat over den aax'd dezer ontmoeting der beide grootste revolutionaii-en van Europa op dit oogen blik niets gezegd kan woi'den, heeft geen verklaring noodig. Daarvoor is een woord voldoende: 't is oor log. Aan de uitwerking zal de wereld het karakteT der ontmoeting van den Brenner leeren kennen. Wanneer Führer en Duce bijeenkwamen, zijn nog steeds besluiten van Europeesche draagwijdte ge nomen. Tusschen Adolf Hitler en Benito Mussolini is geen wederzijdsch moeizaam contactzoeken noo dig, zooals dat in de conferentie van plutocratische politici altijd het geval is. Op den Brenner zijn dientengevolge ook geen verdachte compromissen besproken. In deze gi-oote tijden is er slechts een factor: macht en wil. De belangengemeenschap tusschen Duitsehland en Italië, schrijft de „Berliner Börsenzeitung", is in de ontmoeting op den Brenner weer symbolisch en practisch tot uitdrukking gekomen. Deze ge meenschap is zoo sterk en heeft zulk een invloed op de geheele wereldpositie, omdat zij niets te maken heeft met gangbare coalities, doch omdat zij uit de gelijkvormigheid der houding van beide volken tegenover de belangi'ijkste nationale en internationale levenskwesties voortspruit. Er is heel wat democratische „wereldvervreem ding" noodig om te gelooven dat Duitsehland en Italië door intriges van elkaar gescheiden zouden kunnen worden. Zouden de Westelijke mogend heden thans na de ontmoeting van gisteren inzien dat alle pogingen om Duitsehland van zijn vx'ien- den los te rukken hopeloos zijn en dat 't gewicht van de Duitsch-Italiaansche verhouding steeds nog toe neemt en krachtiger wordt? De wereld zal weten, aldus „Deutsche Allgemeine Zeitung" dat de historische bijeenkomst op den Brenner haar bepaald doel en beteekenis heeft ge had, evenals dergelijke bijeenkomsten in het ver leden. Deensche visschers aangevallen. Nabij Doggersbank beschoten. KOPENHAGEN, 19 Maart (Havas). Drie Deensche visschersvaartuigen, die gisteravond te Esbjerg zijn aangekomen, zijn naar de beman ning verklaarde, nabij Doggersbank aangevallen door Duitsche vliegtuigen, die met machinege weren schoten en bommen wierpen. De scheepjes werden getroffen, doch de visschers zelf bleven ongedeerd op Franscli-Britsche samenwerking het gebied der posterijen. Een gemeenschappelijke postzegel. De Fransche minister van P.T.T., Jules Julien. is gisteren in Londen aangekomen om bespre kingen te voeren over verschillende zaken van wederzijdsch belang voor het Fransche en het Britsche postbeheer en meer in het bijzonder de overzeesche post en de mogelijkheid van uit gifte van een gemeenschappelijke postzegel als symbool van de eenheid van richtlijnen der beide rijken. Weer verloven voor het Britsche expeditieleger. Het Britsche departement van Oorlog deelt mede: „De verloven voor het Britsche exepeditïeleger, die Zondag opgehouden werclen, zijn thans her vat". DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Twee daders geweest? PUBLIEKE BELANGSTELLING IN RECHTSZAAL ZEER GROOT. HAARLEM, Dinsdag. De sti-afkamer van de Haagsche rechtbank heeft heden de zaak behandeld tegen den 29' jarigen koopman R. A., wien ten laste is ge legd, dat hij op 27 October van het vorig j aai den veekoopman C. G. van der Horst te Leid- schendam heeft vermoord en hem van het geld, dat deze bij zich had, heeft beroofd- Op dien fatalen Vrijdag zoo zal men zich herinneren stopte een auto voor de boerderij van van der Horst aan de Kniplaan te Leid schendam. Een militair, in korporaalsuniform gekleed, stapte uit en ging de boerderij binnen. Hij zeide tegen van der Horst, dat hij in opdracht van zijn kapitein over de vordering: en taxatis van vee wi'lde spreken en noodigde den veekoop man uit met hem mee te gaan in zijn auto. Van der Horst gaf aan die uitnoodiging gehoor en heeft het voertuig niet levend meer verlaten. Zijn lijk werd aan den kant van den Oost- vlietweg te Leidschendam door een visscher ge vonden. Het bleek, dat men hem zijn portefeuille, welke met een ketting- om zijn hals was bevestigd, had ontroofd. Hierin moet een bedrag van onge veer f 6000 hebben gezeten. Na ijverig speuren door politie en rijksrecherche gelukte het de Rotterdamsche politie op 3 November, dus precies een week na het plegen van den moord, in Rot terdam den 29-jarige R. A. aan te houden op wien sterke verdenking viel, dat hij meer van misdrijf afwist. Bij zijn aanhouding bekende hij bij den moord betrokken te zijn geweest, doch hij ontkende hem zeif te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe. dat hij de man is geweest, die van der Horst uit zijn huis heeft gelokt. r Tot nu toe heeft A. den naam van zijn even- tueelen mededader niet genoemd en hoewel naar deze mysterieuze figuur een uitgebreid onderzoek is ingesteld, heeft men hem niet kun nen vinden Einde Februari heeft de rèchter-commissaris de instructie gesloten. Aan A. is een uitvoerige dagvaarding van niet minder dan zeven kantjes beteekend, waarin achtereenvolgens negen feiten ten laste worden gelegd. In de eerste plaats legt de officier van justitie mr. N. S. Hoekstra hem moord ten laste, in de tweede plaats doodslag, voorafgegaan, ver gezeld of gevolgd door diefstal en welke doodslag is gepleegd om den diefstal te verheimelijken, meer subsidiair is zware mishandeling, den dood tengevolge hebbenden, ten laste gelegd, benevens diefstal, nog meer subsidiair is diefstal, vergezeld voorafgegaan of gevolgd door geweldpleging in de telastelegging opgenomen. In verband met de verklaringen van verdachte heeft de officier nog medeplichtigheid aan al deze misdrijven ten laste gelegd, terwijl ten slotte uiterst subsidiair heling vermeld staat. Door den officier van justitie waren de volgen de getuigen opgeroepen, A. G. H. van Es, dienst bode te Voorburg, A. M. Kooyman, J. Th. van Santen, beiden scholieren te Leidschendam, J. van den Engel, reiziger te Delft, H. J. van Velzen, caféhouder te Voorschoten alsmede diens echt- genoote, voorts H. de Hoogh, sluisknecht te Leid schendam. G. Eisenga, assistent-sluismeester te Leidschendam, W. Z. Thiery, tuindersknecht en J. Brouwer, bedrijfsleider te Leidschendam. Als deskundigen zijn opgeroepen dr. J. P. L. Hulst te Leiden en dr. C. J. van Ledden Hulse bosch te Amsterdam. Door de verdediging zijn nog opgeroepen de vader van de dienstbode, van Es, te Leidschen dam en de vader van verdachte's meisje. De belangstelling voor deze zaak was' buitenge woon groot. De publieke tribune was reeds voor negenen ge heel bezet. Naar ons ter oore kwam zijn gister avond al menschen bij de publieke tribune gaan staan wachten om him plaatsen tegen .vergoeding" van de hand te doen. Zoo werd er wel f 4 a f 5 per plaats gemaakt. Daar de getuige van Es nog niet was versche nen, werd eerst het 11-jarige schoolmeis"je A. M. Kooyman uit Leidschendam gehoord. Zij had op 27 October 's middags om kwart over vier een auto op de Kniplaan gezien, waarin zij Van der Horst met een militair heeft zien zitten. De militair zat achter in de auto. Later had zij de auto weer ge zien, rijdende achter de auto van den caféhouder Van Velzetn. De militair bestuurde toen de auto, op de plaats naast den bestuurder, waar Van der Horst eerst had gezeten, lag toen een kleed. Een derde persoon heeft zij niet gezien. Als tweede getuige werd gehoord het 13-jarige meisje Johanna van Santen, die met de eerste ge tuige op dien middag uit school kwam. Zij legde eem ongeveer gelijkluidende vei'klaring af. De caféhouder van Velzen vei'telde, dat hij dien middag op de Kniplaan een stilstaande auto wilde passeeren, wat niet gemakkelijk ging. Hij reed de stilstaande auto heel langzaam voorbij en zag in die auto een korporaal zitten, dit eerst net deed of hij wilde wegi'ijden. Hij zag toen, dat de militair vol bloed zat en dacht dadelijk aan een ongeluk of misdrijf. De bewuste auto reed op dat moment echter weg, waarop Van Velzen hem achterna ging. Bij dë Sluisbrug aange komen, vroeg hij aan de sluiswachters of zij de auto ook hadden gezien en na hun ontkenning deelde hij hun het ontdekte mee en verzocht hun de auto 1 zoo deze de sluis mocht passeeren aan te houden.1 De nieuwe burgemeester der gemeente Opperdoes, de heer J. Pierhagen Haarlem, is Maandag geïnstalleerd. Wethouder P. de Leeuw hangt den niemUlt burgervader den ambtsketen om. n Van Velzen reed door en zag plotseling de bewuste auto achter zich. Deze auto gaf signalen, dat hij wilde passeeren doch Van Velzen bleef op den smal- len weg langzaam rijden. Weer bij de sluis aange komen gaf hij heftige aanwijzingen aan de sluis wachters ten teeken, dat ze de auto zouden aanhou den, doch ze lieten dit na en plotseling schoot de auto met den militair Van Velzen voorbij en ver dween in de richting Nootdorp. Noch Vaxi Velzen, noch zijn vrouw, die naast hem in de auto zat, hadden een derde persoon gezien. De sluisknecht II. de Koogh verklaarde als ge tuige, dat hij, toen de auto de sluisbrug passeerde, goed achter in de auto heeft gekeken, omdat hij dacht, dat daar misschien de gewonde was neerge legd. Hij heeft toen niets gezien. Deze vex'klaring werd door den verdachte, die tot nu toe kalm bleef luisteren, alsof de zaak hem niet aanging, betwist. Eerx heftig debat ontspon zich tus schen den verdediger, mr. Kolcosky en den getuige, of hij de geheele achterbank van de auto wel heeft kunnen zien. De assistent-sluiswachter G. Eisenga heeft ook niemand andex-s in de auto gezien en heeft goed achterin gekeken. Mr. Kokosky: „maar voor de politie en rechter commissaris heeft getuige verklaard, dat hij niet achter in de auto heeft gekeken." President mr. Bommezijn: „Onder eede verklaart hij nu anders!" De deskundigen. Het woord is daai'na aan de deskundigen, Dr J. P. L. Hulst uit Leiden heeft sectie op het lijk vex'richt eji een gx'oot aantal steek- en snij wonden aan hoofd en hals aangetroffen, welke met een schei-p, tweesnijdend mes moeten zijn toege bracht. Bovendien zijn enkele wonden aangetroffen, welke door slaan met een hard, stomp voorwerp moeten zijn teweeggebracht. Mr. Kokosky: „Uit uw rapport blijkt, dat al deze verwondingen niet door een persoon kunnen zijn toegebracht, omdat ze van verschillende kanten moeten zijn gegeven Daar was te weinig plaats voor in de auto". Dr. Hulst: „De slagen kunnen ook later, buiten de auto zijn toegebracht". Mr. Kokoksky: „Zouden de slagen met de cx'ick zijn toegebracht?" Dr. Hulst „Dat is niet waarschijnlijk, er is geen hoofdhaar op de crick aangetroffen". Mr. Kokosky: „Is het mogelijk na te gaan van hoeveel personen bloed in de auto is gevonden?" Dr. Hulst: „Er is bloed van den verslagene ge vonden, verder onderzoek heeft niet plaats had". Dr. Hulst achtte het verder waarschijnlijk, dat er twee daders zijn geweest. Van der Horst woog 296 pond en een krachtmensch alleen zou hem kunnen ovei-weldigen, dat hij zich heftig verweerd heeft, blijkt uit de vele snijwonden aan zijn han den. Dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, politie-deskun- dige te Amsterdam heeft de in beslag genomen auto onderzocht en geconstateerd dat in dit voertuig inderdaad de moord is gepleegd. De auto zat vol met bloed. Op de voorbank moet zooveel bloed gelegen hebben, dat de kapok binnenin met bloed doox'drenkt was. Dx\ Van Ledden Hulsebosch leidde uit den aard der verwondingen en de plaatsen, waar bloed gevonden, af, dat de moordenaar achter zijn slacht offer moet hebben gestaan, toen hij zijn cynische plan voltooide. Mr. Kokosky: „Heeft u nog onderzocht van wie het bloed in dien wagen was?" Van Ledden Hulsebosch: „Neen, daar vond ik geen aanleiding toe, het stond voor mij vast, dat in dien wagen iemand vex-moord is." Dr. Van Ledden Hulsebosch achtte het niet onmo gelijk, dat de slagwonden met de crick zijn toege bracht. Getuigen a décharge. Vanwege de verdediging werden nog twee ge tuigen gehoord. De landbouwer Van Es, vader van VOOR DE KINDEREN De Dikke opende de ramen en bekeek critisch de tralies. - Ik geloor, dat het wei te doen is mom pelde hij ae neeleboel hier lijkt me nogal vervallen, dus dit ijzeren gedoe zal ook wel niet veel waard zijn. Hij trok zijn jasje uit en stroopte zijn hemdsmouwen op. Nou, daar gaat ie dan, zei hij tegen Krent. Eerst morrelde hij er hier en daar een beetje aan, pakte toen eindelijk één der tralies stevig beet en probeerde of deze iets meegaf. Plotseling slaakte hij een doordringende gil en wat Krent nu zag, deed hem verstijven van schrils. het dienstmeisje van Van der Horst heeft 4 voor de woning van Van der Horst zien «LN wijl de militair binnen was. „Achter in de auto lag een plaid» „daar kan best iets onder gelegen hebben» t reconstructie heeft men iemand onder de V' legd en toen was de situatie net zoo, zeide De Officier eischte in een requisitoir A. minuten duurde, levenslange gevangenisitnt Bij Kon. Besluit van 9 Maan 1940; bepaald dat de vervroeging met ég uur van den wettelijken tijd dit jjs zal aanvangen den 19en Mei en a eindigen den 6en October. Invoer van levensmiddelen it Engeland. Slechts met vergunning mogelijk, Het Engelsche ministerie van handel ma* bekend dat stappen worden genomen omee. heid te brengen in de controle op den h& del in ingevoerde levensmiddelen. Op 21 Maart zal een decreet van het e!. nïsterie van handel worden gepubliceerd waarbij de invoer van alle levensmiddels met inbegrip van veevoederf verboden ii zijn tenzij daar vergunning voor zal won? verleend. Uitzonderingen zullen slechts worden tos staan op wijnen en spiritualiën, versche en ie duurzaamde visch en levende dieren. De belangrijker levensmiddelen staan ie onder controle van het ministerie voor de vol selvoorziening. De nieuwe bepalingen zullen van toepass zijn op alle levensmiddelen, welke nog niet vergunning onderhevig zijn, na 20 Maart verzonden en na 27 Maart in O-root-Brittanü aangekomen. Tot nader order zal o.a. de ii van zekere soorten kaas zonder vergunning g toegestaan. Stoomschip op het IJselmeer gezonken. Bemanning gered. ENKHUIZEN, 19 Maart. Vanochtend 03 even over half negen zijn de stoomschep» „Stanfries III" van de reederij Stanfries te Am sterdam en „Van Hasselt" van de Nederlandsen Spoorwegen, welke den bootdienst Enkhuizon- Stavoren onderhoudt, op ongeveer twaalf kllou ter afstand van Stavoren tusschen de zandpla ten „De Kreupel" en „Hofstede", vermoede® tengevolge van het slechte zicht het was zei: mistig op het IJselmeer met elkaar In aan varing gekomen, waardoor de „Stanfries Dl" ii ;ezonken. De bemanning van dit schip is overgegaan c? de „Van Hasselt" en zal met dit schip, dat slecht! licht beschadigd is, omstreeks één uur te huizen arriveeren. Het stoomschip „Stanfries III" meet 1( en was op weg van Leeuwarden naar Amster dam Het stond onder commando van kapitetd De Jong. De bemanning bestond uit vier per sonen. Fransch schip voor de Britsche kus! Op mijn geloopen en gezonken. LONDEN, 19 Maart. (Reuter). - Het Fransche s.s. „Capiain Augustin" (3137 ton) is voor de oostkust van Engeland op een mijn geloopen_ gezonken. Twee leden der bemanning zijn gedccd De overigen zijn in Engeland aan land gebracht Zonder hulp. Alleenwonende vrouw ziek in haar woning gevonden. HAARLEM. - Dinsdag. Een bewoner van de Lange Poellaan te Haar lem vond het vanmorgen vreemd, dat hij alleen wonende vrouw in een der kleine huis;» in die laan sinds eenige dagen niet gezien had. Toen hij door een ruitje keek, zag hij haar bed liggen. Hij kreeg den indruk dat zij in hulp behoevenden toestand verkeerde. Daarom waarschuwde hij onmiddellijk de politie, die aC toegang tot de woning verschafte. Het bleek dat de vrouw in zeer ernstige we stand verkeerde. Vermoedelijk heeft zij reeas dagen geleden een beroerte gehad, waardoor w niet meer in staat was hulp te roepen or woning te verlaten. Al dien tijd heeft zij aam dus alleen gelegen zonder hulp. Op de tafel werd een brief gevonden a» 14 Maart gedateerd was. Die heeft de vrouw nog van te voren geschreven of ontvangen, omwonenden hebben haar het laatst op vnjo&s gezien. Per ziekenauto is de vrouw naar het St. E"58, beth's Gasthuis overgebracht.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6