IJmuider Courant Jaascfaiummef Schandaal op School Reynaud Fransch kabinetsformateur. Suiker op bon 15 DAGBLAD VOOK VELSEJN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN jjet Fransche Bewind. Socialisten aanvaarden drie zetels. 1 TRITAM TEL. 3535 Vier Duitsche vliegers door IJmuider kotter binnengebracht. 'n Lenteprogramma ILAN<Gi AFSTANDEN HOEDEN 25c JAARGANG NO. 119 j jy0 LoUrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Utraat 93. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau courant: Kennemerlaan 42, IDmuIden, Umgloe' v I foon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen flP9' a,nomen In de Kennemer Courant. Directie» P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur» ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 21 MAART 1940 Abonnementen per week /0.12J5, pan maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, eike regel meer ƒ0.10. t aftreden der regeering-Daladier, nadat als 't van een geheime zitting der Kamer een ^'.van-vertrouwen in het holst van den nacht 0 'aangenomen met 239—1 stemmen en 300 ont eigen, heeft tot een onverwachten loop van h°ken geleid- President Lebrun's aanbod om een regeering te vormen heeft Daladier afge- omdat.hij aanvaarding „in strijd met de nieuwe slagen, tradities" achtte. Daarop is de op- levers trekt aan den minister van Financiën Thet afgetreden kabinet, Paul Reynaud. Op het U' blik dat dit geschreven wordt is nog niet be- J0ged of deze geslaagd is, maar hij schijnt wel goed weg te zijn. Blijkens de vanmorgen binnen ge komen berichten is hij bezig met hetgeen men in n°en Haag zou noemen „verbreeding van de basis" hebben de socialisten zich al bereid verklaard Tie ministers-zetels en drie onder-staatssecreta- rien te aanvaarden. Mocht hij niet slagen, dan is het mogelijk, dat de President der Republiek weer een beroep op Daladier doet. Of deze wellicht op- m zou worden in een kabinet-Reynaud is ook nog onzéker. Wel staat vast dat bij leven en welzijn zÜn ministerieele loopbaan niet afgeslo ten kan zijn. Hij heeft in zijn bijna tweejarig pre mierschap, dat aanving op 15 April 1938, en ook al daarvóór, als minister van Oorlog, zoo ontzaglijk Veel bereikt dat men hem wel als een man van bui tengewone gaven moet erkennen. Waarbij komt dat j algemeene achting geniet. Ook in het buiten land heeft de figuur van Daladier respect en be wondering verworven. Het is bekend dat hij met Kherp inzicht en onuitputtelijke energie het Fran sche leger heeft herzien, uitgebreid en gemoder niseerd, zoodat het bij den aanvang van dezen oor- tvg volmaakt uitgerust en geoefend bleek, hetgeen bij het begin van den wereldoorlog, in 1914, geens- s het geval was. Maar tevens is van Daladier „..eend hoe krachtig hij gestreefd heeft naar het behoud van den vrede. Na München, toen hij dit streven zag falen, hééft hij Frankrijks innerlijke verdeeldheid bestreden en. uitgeroeid op een wijze de heele wereld verbaasd heeft doen staan. Hij Et de algemeene staking van November 1938, twee maanden na München, gebroken en een vol komen herstel van arbeid en samenwerking be- reikt. Daarbij werd hij in de financieele saneering zeer krachtig bijgestaan door Reynaud, dien men als zijn voornaamsten medewerker is gaan be schouwen, Het is wel een zonderlinge loop van zaken, dat Daladier zich tot aftreden genoopt ziet na een debat juist over Finland, dat hij in materiëelen zin wel zeer krachtig heeft bijgestaan. De politiek kan tot vreem de dingen leiden. Op zichzelf is het al vreemd dat een regeering tot aftreden komt nadat een motie in de Kamer haar slechts één tegenstem bezorgd heeft. Het is waar dat er nevehs 239 voorstemmers 300 onthoudingen waren. Maar dat zijn blanco-stem men, die dus niet meetellen. Tegenstanders zijn dat niet. Des te vreemder is het geval, omdat de Kamer in den loop der laatste weken telkens met vrijwel algemeene stemmen haar goedkeuring aan het re- geeringsbeleid schonk en toch zeer wel wist wat er in Finland gebeurde. Er is reden voor de zeer nuch tere opmerking, die een medicus tot mij maakte, dat menschen die tot diep in den nacht vergaderen, op dien tijd geen beslissingen meer moeten nemen. Oververmoeidheid doet zich onvermijdelijk gelden en Kamerleden zijn in dit opzicht precies gelijk aan andere menschen. Nachtzittingen hebben vaak tot vreemde beslissingen geleid, waarvan men later spijt had. Maar dit zijn zulke eenvoudige en on weerlegbare overwegingen, dat de mensch er over heen kijkt. Ik heb nog nooit van een land gehoord waarin wettelijk bepaald is dat regeering en parle ment in den nacht geen besluiten mogen nemen. Men wordt bovendien blijkbaar bekoord door het dramatische effect van nachtzittingen.de 'mensch Is een vreemd wezen. Ook onze parlementaire ge schiedenis is er lang niet vrij van. In dit Fransche geval gold het buitendien een ge heime zitting, zoodat men niet weet wat er in het debat tegen de regeering is aangevoerd. Misschien heeft de toon van dat verzet meer dan de uitslag van de stemming tot het aftreden der regeering ge leid, Maar ook daarvoor geldt de bovenstaande nuchtere overweging. Was het een dagzitting ge weest, dan zou die toon in elk geval anders geweest zijn, Dat is toch wel een interessante overweging.. Intusschen heeft de loop van zaken in Frankrijk wel bewezen, dat men daar nog steeds aan den 'democratischen en parlementairen bewindsvorm vasthoudt en dat degenen, die sinds 1938 Daladier als een soort dictator hebben voorgesteld, onzin hebben verkondigd. Paul Reynaud, sinds 1919 in de politiek, thans 81 jaar oud, ex-minister van Koloniën (in welke functie hij indertijd Nederlandsch-Indië bezocht en ons koloniaal beleid daarna openlijk huldigde), ex-,.Garde des Sceaux" (Minister van Justitie) en gedurende de laatste twee jaar minister van Fi nanciën is zeker een geboren democraat. Oorspron kelijk is hij advocaat van beroep. Geen partijgan ger, zeer scherpzinnig, zeer helder van betoog trant, ofschoon evenmin als Daladier een man van lange en sierlijke redevoeringen, evenmin hetgeen wen in Frankrijk noemt „Un musicien de la pa role", heeft hij zich als minister van Financiën als aan zeer resoluut regeerder doen kennen. Zijn kwaliteiten zijn buiten kijf en in zooverre kan men zeggen dat, als hij de nieuwe premier wordt, Frankrijk er goed afkomt na de nachtelijke debatten Van een uitgeputte groep volksvertegenwoordigers. Maar de populariteit van Daladier bezit hij niet. Misschien zal hij een dergelijke algemeene erken- hwg winnen. Op dit oogenblik zullen vele gewone Wenschen in Frankrijk zich erover verbazen, waar- °W hun Daladier zou- moeten heengaan om plaats te je maken voor iemand, dien zij toch eigenlijk alleen kemien als een zeer bekwamen minister, Nog heden nieuwe regeering verwacht. De president der Fransche republiek heeft Woensdag Paul Reynaud, minister van financiën in het afgetreden kabinet-Daladier, belast met de vorming van een nieuwe Fransche regeering. Deze heeft de aanvaarding van de opdracht nog in beraad gehouden. Reynaud voerde Woensdagavond bespre kingen met Louis Rollin, Georges Mandel, Lamoreux en Queille. Hij heeft zijn consultaties om 9 uur van morgen voortgezet en ontving eerst Chichery, die bij het weggaan verklaarde dat hij de hem aangeboden portefeuille van land bouw niet had aangenomen, vervolgens Anatole de Monzie, Campinchi en Frossard. Om 10 uur ontving hij den minister voor de bewapening Dautry en de afgevaardigden Jacquinot en Pinelli, daarna Laurent Eynac, oudminister Louis Marin, den voorzitter van de Republikeinsche Federatie, Léon Blum, nogmaals Mandel en tenslotte Paul Faure. De socialistische partij heeft in de wandel gangen van de Kamer officieel medegedeeld, dat haar in het kabinet-Reynaud drie ministerzetels en drie onderstaatssecreta riaten zijn aangeboden, welke zij aanvaard heeft. Het ministerie zou omstreeks het midden van den dag kunnen worden gevormd en zich Vrijdag aan de Kamer voorstellen. President Lebrun had aanvankelijk Dala dier aangeboden het kabinet te reconstruee- ren, doch deze had dit aanbod afgewezen. In politieke kringen, die in nauwe betrekking tot Daladier staan, verklaarde men gister avond dat de afgetreden minister-president niet bereid was in Reynaud's kabinet zitting te ne men. Anderzijds is Havas de meening toegedaan dat Reynaud voor het ministerie van oorlog wel de gelijk .schijnt te kunnen rekenen op de mede werking van Daladier, die den wensch te ken nen zou hebben gegeven eenige dagen rust te nemen. Het wordt overigens niet uitgesloten geacht, dat Reynaud stuit op andere moeilijkheden, door 'verschillende elementen in de Kamer, om politieke redenen opgeworpen. Parlementaire wenschen. De Democratische Unie van Afgevaardigden, die 309 leden telt, heeft gistermiddag in verga dering een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het voor een volledige doeltreffend heid der regeering van Frankrijk noodig is dat een normaal functionneeren der republikeinsche instellingen, aangepast bij de behoeften der ver dediging, den verschillenden machten der demo cratie haar respectieve plaats en welomschre ven verantwoordelijkheid verzekert. De motie dringt er op aan dat het parlement door de re geering volledig en veelvuldig worde ingelicht. De motie wenscht verder een duidelijke om schrijving der opdrachten in een nieuwe regee ring, op dat er geen verwarring ten aanzien van de verantwoordelijkheid kan ontstaan. Zij wil dat zoowel de militaire als de civiele uitvoeren de ambtenaren voortaan op doelmatige wijze ge controleerd worden in het bijzonder door par lementaire delegaties, dat zij van onnoodige rompslomp van paparassen worden bevrijd, en dat zij. volkomen verantwoordelijk gesteld wor den voor fouten en mislukkingen, zoodat hun handhaving slechts door succes gerechtvaardigd is. Ook de radicaal-socialistische fractie kwam bijeen, onder voorzitterschap van Chautemps. Hetzelfde streven dat in de Engelsche openbare meening tot uiting komt verscherpt oorlogsbe- leid heeft in Frankrijk tot deze kabinetscrisis geleid. In Engeland heeft zich dat het sterkst ge uit buiten de vólksvertegenwoordiging, in Frank rijk blijkbaar juist in het parlement. Het doet wat eigenaardig aan dat in deze omstandigheden nu juist een premier, die als minister zijn meeste werk aan het departement van Oorlog heeft verricht, zou opgevolgd worden door een regeeringsleider die zich speciaal als financier heeft onderscheiden. Het omgekeerde ware begrijpelijker. Overigens moet men uit al het gepraat en ge schrijf, over scherper oorlogvoering volstrekt niet gaan afleiden dat er nu een groot offensief in het Westen op komst is. Daladier was niet geneigd tot wild beleid; van Reynaud kan men dat haast nog minder verwachten. Veeleer schijnt hij een man van koele, scherpe berekening, wars van alle rhe- toriek en pose. Dat is steeds de toon van zijn rede voeringen geweest: zakelijk en volkomen beheerscht. De gebeurtenissen in de geallieerde landen maken voorshands alleen den indruk dat men zich schrap zet en op uiterste waakzaamheid toespitst. Van avontuurlijke voornemens is nog niets gebleken. R. P Toni Richter verbetert wereldrecord Uit Weenen: Tijdens wedstrijden in het gewicht heffen is de Duitsche athleet Toni Richter er in ge slaagd, het wereldrecord in het vedergewicht tweehandig trekken, dat op naam stond van Juitso Nan (Japan) met 102,5 K.G., te verbeteren en te brengen op 103,5 K.G. De vergadering werd bijgewoond door de Se naatsfractie en het bestuur der partij. Hier werd met algemeene stemmen een motie aangeno men, waarin afgevaardigden en Senatoren uiting geven aan hun erkentèlijkheid jegens Da ladier, die, aldus de motie, met nimmer verzwak kende energie de moreele en materieele kracht van het land bijeengebracht heeft en den oor log gedurende zes maanden met wijsheid en vastbeslotenheid gevoerd heeft. Afgevaardigden en Senatoren spreken in deze motie hun ver trouwen in Daladier uit en verlangen, dat de ge heime Kamerdebatten gepubliceerd worden. Zij dat het volk volledig voorgelicht zal zijn. Zij verklaren slechts éeh doel te hebben: verzet tegen de buitenlandsche agressie in al haar vormen, in volmaakte eenheid met den trouwen bondge noot. Daladier bracht de vergadering dank en deelde mede dat hij het aanbod tot reconstructie van het kabinet, dat de. president der republiek hem had gedaan, had afgewezen Om trouw te blijven aan de parlementaire traditie. Nog wordt gemeld dat Reynaud des middags de-gebruikelijke bezoeken aan de voorzitters van Kamer en Senaat heeft gebracht. Na het avond maal begon hij zijn besprekingen. NEEM EEN BEVERWIJK^ (Adv. Ingez. Med.) Na 5 uur ronddrijven op vernield vliegtuig. Hedenmorgen vroeg is alhier binnengeko men de kotter IJM. 203 van den heer We zelman, die op de Noordzee op ongeveer 110 mijl van IJmuiden een drijvend wrak van een Duitsch vliegtuig had ontmoet met aan boord de geheele bemanning bestaande uit 1 officier en 3 onderofficieren. Het viertal werd door den kotter aan boord genomen en naar IJmuiden gebracht, waar zij ter beschikking werden gesteld van den positiecommandant. Zij hadden medegedeeld, dat zij reeds 5 uur hadden rondgedreven, vóórdat zij van het in zinkenden staat ver- keerende vliegtuig werden gered. Een van de vier vliegers had een arm ge broken een ander had een schotwond in de rechterknie. Nader vernemen we nog, dat toen de IJm. 203 Woensdag bezig was met visschen, vier Duitsche vliegtuigen het schip naderden en om het vaartuig gingen cirkelen. Schipper Wezelmah begreep eerst niet wat hun bedoeling was en het spreekt vanzelf dat hij zich niet weinig ongerust maakte. Voor alle zekerheid liet hij het net inhalen en ging hij opstoomen. Ook toen nog bleef een der vliegtuigen voortdurend om hem heen cirkelen, zoodat hij ten slotte wel begreep, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Toen hij een eind verder had gestoomd, kwam spoedig de oplossing van het raadsel. Hij zag een bootje ronddrijven met vier man er in. Het was een gummi-boot, zooals die gewoonlijk door vlieg tuigen, die over zee gaan, worden meegevoerd. Het viertal kon er nauwelijks plaats in vinden en het bleek dat de menschen door-nat waren. Geheel verkleumd van de koude werden ze door schipper Wezelman aan boord genomen en in het logies ondergebracht, waar de kachel extra werd opge stookt, zoodat de mannen spoedig opknapten. De officier bleek een gebroken been te heb ben en een der onder-officieren had een schotwond. Toen de IJm. 203 vanmorgen vroeg door de loods boot gepraaid werd heeft schipper Wezelman het geval gerapporteerd, zoodat toen hij binnenkwam reeds doktershulp aanwezig was. De vier Duitschers zijn voorloopig op het batterij- schip ondergebracht, in afwachting van een be slissing met wat verder met hen zal worden ge daan. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Naar wij ver nemen zal gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Maart a.s. tot en met Donderdag 11 April a.s. de met „vijftien" genummerde bon der rijksdistribu tiekaart recht geven- op het koopen' van een kilo gram suiker. De Haarlemsehe moordzaak. NDER tamelijk veel belangstelling is vanmorgen voor de Haarlemsehe recht bank begonnen de behandeling van de zaak tegen den 33-jarigen Haarlcm- schen agent van een levensverzekeringmaat schappij, die verdacht wordt van moord op zijn 25-jarigen collega P. A. F. J. de la Chambre. Men kent de feiten. In den nacht van 11 op 12 Mei brak brand uit in het bovenhuis Herzogstraat 16 rood in Haarlem-Noord. Toen de vlammen in kracht waren afgenomen en men de keuken van de geheel uitgebrande woning kon betreden deed men daar een afschuwelijke ontdekking. Voorover op den grond lag het verkoolde lijk van den be woner. Van den heer de la Chambre. Spoedig kwam vast te staan dat het slachtoffer 's avonds laat nog bezoek had gehad. Ondanks oproepingen in de bladen meldde deze late bezoeker zich niet bij de politie aan. De door 'de politie geraadpleegde deskundige dr. J. P. L. Hulst constateerde, dat de dood niet was ingetreden door verstikking zooals een oogenblik was vermoed maar door wonden aan het hoofd die waren veroorzaakt door het slaan met een zwaar voorwerp. Daarop arresteerde de- politie onder verdenking van moord en brand stichting een collega van het slachtoffer. Aanvan kelijk ontkende deze alles. Later gaf hij toe de la Chambre met een hamer op het hoofd te hebben geslagen. Er was ruzie ontstaan omdat hij van oordeel was dat zijn collega op ongeoorloofde wijze klanten bewerkte, die met hem in relatie stonden. Bij een vechtpartij zoo verklaarde de verdachte bij een latere bekentenis zouden toen de noedlot- tige slagen gevallen zijn. Van den brand verklaar de hij echter niets te weten. De hamer droeg hij altijd bij zich, zoo verklaarde hij verder om een spie aan te slaan op de crank van zijn fiets. Deze spie trilde herhaaldelijk los. Over deze kwestie bracht de Rotterdamsche inspecteur van politie, de heer J. V. Tas, advies uit. Hij concludeerde, dat de crank noch de spie sporen van hamerslagen droe gen. Merkwaardig waren ook de omstandigheden, die tot de arrestatie van den verdachte leidde. De jonge vrouw van den omgekomen verzekerings agent, die pas aan een kind het leven had ge schonken en in het ziekenhuis vertoefde vertelde aan de politie, dat haar man haar had verteld, dat 's avonds zijn collega bij hem op bezoek zou ko men om over zaken te spreken. Bovendien had een buurman voor het huis van De la Chambre een fiets met dubbel frame zi.en staan. Dit bleek de fiets van verdachte te zijn. Ook een politie-agent had de fiets gezien, en deze heeft nog nagekeken of het rijwiel wel op slot stond, hetgeen inderdaad het geval was. De recherche bracht systematisch bezoeken aan de kennissen van den heer de la Chambre. Een hunner werd gearresteerd, doch na dat hij een alibi had getoond werd hij weer op vrije voeten gesteld.In het huis van verdachte evenwel trof men reeds dadelijk de fiets met de dubbele stang aan. De Officier van Justitie Mr. W. M .Paardekoo- per Overman heeft in de eerste plaats ten laste gelegd moord, nl. dat verdachte opzettelijk en met voorbedachten rade, althans opzettelijk P. A. F. J. de la Chambre van het leven heeft beroofd, door hem opzettelijk na kalm beraad en volgens een te voren opgemaakt plan met een hamer, dien hij voor dit doel had meegenomen, verscheiden malen krachtdadig op het hoofd te slaan, tenge volge waarvan de schedel op verschillende plaat sen is gebroken en de hersens zijn beschadigd, waarna De la Chambre kort daarna is overleden. Subsidiair legde het O.M. doodslag ten laste. Ten tweede is aan verdachte brandstichting in de woning van De la Chambre ten laste gelegd: „Door opzettelijk in de keuken van dat bovenhuis, nadat de bewoner was neergeslagen en op den vloer van de keuken lag, dien vloer, het lichaam en de kleeren van het slachtoffer en andere voor werpen met petroleum te overgieten en in brand te steken. Door dien brand ontstond levensgevaar voor een in de onder die keuken gelegen kamer zich te bed bevindend persoon en gemeen gevaar voor aan anderen dan aan verdachte toebehooren- de woningen en meubelen te duchten was. Het O.M. riep 17 getuigen op benevens drie des kundigen, nl. J. V. Tas, inspecteur van politie te Rotterdam, J. P. L. Huls, arts te Leiden en Ds. C. Klein, zenuwarts te Haarlem. De verdediger mr. Frangois Pauwels, riep tien getuigen a décharge op, benevens den deskundige Dr. L. Coenen, zenuwarts te Haarlem. De verdachte is door Dr. Klein toerekeningsvat baar verklaard; Dr. Coenen is echter van oordeel dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. De zitting werd gepresideerd door Mr. E. J. W. Top. De terechtzitting. Als eerste getuige wordt gehoord, de hoofdin specteur M. Woud, chef van de justitieele afdeeling der Haai-lemsche politie, die vertelde, dat een der brandweermannen hem in den bewusten nacht van 11 op 12 Mei waarin de brand in het perceel Her zogstraat 16 rd. was uitgebroken, had gewaar schuwd, dat men in de keuken van het branden de perceel een lijk had gevonden. Het slachtoffer lag voorover. Het had den getuige direct getroffen, dat het slachtoffer nog een boord om had gehad. Bovendien was nog een stuk van het overhemd te zien geweest. Verdediger Mr. Pauwels: Wie had order gegeven het puin weg te ruimen? Getuige: Dat is gedaan voor men wist, dat er een misdrijf gepleegd was. Verdediger: Heeft u iets gevonden dat leek op net restant van een vouwbeen. Getuige: Nee, alles wat maar even van belang is, is naar het bureau gebracht. Verdediger: Indien de verdachte zijn geld in een portefeuille in een binnenzak had gestopt dan zou het waarschijnlijk heelemaal verbrand zijn? Getuige: Dal durf ik niet te onderschrijven. De volgende getuige is een 50-jarige agent van politie, die in den vroegen morgen van den 12den Mei in de Herzogstraat surveilleerde en den brand heeft ontdekt. Hij had onmiddellijk de bewoners en huurlieden gewaarschuwd. President: Hebt u nog gezien of er voor het per ceel Herzogstraat 18 een fiets stond. Get.: Nee. met FILMS naar Ieders hart. Vóór de pauze FOX WERELDNIEUWS - PROFILTI-S ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.i Voor betere OVERHEMDEN P— - HEEREN MODEHUIS l>| ZEEWE.G 78 IJ M U I D E N - OOST ENORME SORTEERING (Adv. ingez. Med.) En wij komen met één van onze ver warmde Luxe Auto's met ruime zit plaatsen. - Bijzonder geschikt voor Beleefd aanbevelend (Adv- Ingez. Med.) SCHITTEREND IS ONZE COLLECTIE in prijzen ƒ1.80 tot 13.50 GROOTSTE KEUZE. JOH. DE WAARD'S HEERENMODEMAGAZIJNEN. IJMUIDEN, Kanaalstraat 46/48, Telef. 4054 (Adv. Ingez. Med.) Officier: Hebt u hooren roepen, dat de bewoners van het brandende perceel niet thuis waren. Get: Ja. Een 46-jarige Haarlemsehe rechercheur, die om streeks vier uur in de woning was gekomen waar de brand had gewoed, had geconstateerd, dat de eigenlijke vuurhaard in de keuken was geweest. {De zitting duurt voort)'

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1