Weet wot U wt! VaataC in dezen tijd ülunipers' Weeding HOLLYWOOD Het goedkoopst te biigven voor Heeren- en Kinderkleeding Alléén STATIONSWEG 161 uniformen DONDERDAG 21 MAART 1940 Het gevaar van zicli niet te legitimeeren. Fortwachter werd in pyjama weggevoerd. Er zijn fort wachters en fortwachters, dat wil zeg gen, dat er fortwachters zijn, die een militairen rang bekleeden, maar ook, die eenvoudig burger lijk ambtenaar zijn in 's Rijks dienst en dus ressor teeren onder de Ambtenarenwet. Dit kan op be paalde oogenblikken aanleiding geven tot incidenten, welke een omvang kunnen aannemen, waarvan de betrokken rijksambtenaar nooit gedroomd had. Ergens in Nederland heeft zich in verband hier mede dezer dagen het volgende afgespeeld: Een com pagnie soldaten kreeg van haai* superieur opdracht, voor het ten uitvoer brengen van een nachtelijke oefening en wel op en rondom een nabijgelegen fort, waar toevallig de wachter géén militairen rang be kleedt, zoodat hij ook niet in uniform loopt. „Jullie zult waarschijnlijk het hek gesloten vinden bij het fort," aldus instrueerde de superieur zijn man schappen maar dan wek je den fortwachter maar en deelt hem mee, welke orders jullie hebt." Toen de soldaten in het nachtelijk .uur bij het fort arriveerden, was het hek geopend, zoodat zij zich de moeite konden besparen, den wachter in zijn zoete nachtrust te storen. De militairen betraden dus een der Nederlandsche verdedigingswerken, en als er andere soldaten die eveneens bepaalde orders hadden het fort wilden naderen, dan klonk het op luiden toon: „Halt, wie daar!" Door dit geroep ontwaakte de fort wachter en hij besloot, zij het dan ook in nachtelijke kleedij, eens een kijkje te gaan nemen. Toen hij op een der met gras begroeide heu vels soldaten ontdekte, vroeg hij hun, wat zij daar uitvoerden, maar de aldus toegesproken militairen, die een burger vóór zich zagen, dien zij niet kenden (onze jongens zijn nu eenmaal over het geheele land verspreid) vroegen op him beurt aan den fort wach ter. wie hij was. „Dat gaat je geen blaan," klonk het vrien delijk bescheid. Met een dergelijke repliek is echter een militair en vooral in een streek, welke in staat van beleg is verklaard, niet tevreden en de soldaten hielden dus voet bij stuk. De fortwachter toonde zich zeer ont stemd over dit optreden, maar zijn ontstemming zou nog een veel hoogeren graad bereiken, want even la ter kwam een korporaal ter plaatse, die dezelfde vraag stelde alleen nog iets dringender dan de soldaten gedaan hadden, maar wéér gaf de bur- ger-fortwachter hetzelfde onvriendelijke antwoord. Tot onbeschrijfelijke verbazing van den beheerder van het fort, gaf de korporaal den soldaten nu het bevel, eerstgenoemde vast te grijpen en weg te voe ren. Hoe deze ook mocht sputteren en op hoogen toon protesteeren tegen deze behandeling, het mocht hem niet baten. „Maar ik ben de fortwachter," riep hij hoogst verbolgen uit, „ga maar mee naar mijn huis, dan kan ik je mijn papieren toonen." „Dat had je dan maar eerder moeten zeggen," klonk het antwoord van den korporaal en de fort wachter, gekleed in pyjama, waarover in alle haast een jas was geworpen, terwijl 's mans bloote voe ten in een paar los aangeschoten schoenen staken, werd nu onder militair geleide naar het bureau van den militairen staf geleid. Ook daar verklaarde de miskende fortwachter uitdrukkelijk, wie hij was, maar.ook de hoogere militairen, voor wie hij nu ter verantwoording werd geroepen, waren in het kleine stadje niet bekend en dus werd de plaatselijke politie te hulp geroepen.' Deze kon tenslotte naar waarheid verzekeren, dat de man in pyjama toch heusch de fortwachter was, waarop hij zich weer naar zijn woning mocht begeven. Maar.den volgenden dag werd bij het betrok ken militaire gezag een uitvoerig rapport ingediend over hetgeen zich 's nachts had afgespeeld en de fortwachter zal er bij een volgende nachtelijke oefe ning wel eerder toe overgaan, zich te legitimeeren. CHEMISCH GEREINIGD ÉN GEPERST! „Phobos" aan den grond gezet. Twee gewonde Chineezen te Vlissingen aan wal gezet. Wij vernemen van de eigenaars van het motor- schip „Phobos", dat volgens de laatst ontvangen berichten het schip wordt gesleept door drie En- gelsche sleepbooten. Gistermiddag werd verwacht, dat het schip bij de Engelsche kust aan den grond zou worden gezet. De ontploffing geschiedde in stuurboord-tank no. 5. Dertien van de veertien Europeesche opva renden zijn te Ramsgate geland.. Gelijk bekend, wordt de eerste stuurman ver mist. Voorts zijn twee en dertig Chineezen te Ramsgate aan wal gebracht, die geen letsel had den bekomen. Daarnevens zijn nog 7 Chineezen aan land gebracht, die verwondingen hebben op- geloopen en die in het hospitaal zijn opgenomen. Aan boord van het Grieksche stoomschip „Tas- sia" bevinden zich nog twee gewonde Chineezen. Indien de omstandigheden zulks toelaten zullen de kapitein en de bemanning van de „Phobos" aan boord van dit schip teruggaan, zoodra dit tijdelijk aan den grond is gezet. Het Grieksche schip „Tassia" is Woensdagavond in Vlissingen 'aangekomen. De beide geredde Chineezen' zijn door een ma rinesleepboot van het op de reede liggende schip gehaald. Een van hen was gewond aan armen en beenen en moest per brancard van boord worden gehaald. De andere bleek geheel overstuur te zijn. Beide mannen spraken slechts Chineesch, doch uit hun gebaren viel op te maken, dat de „Phobos" door twee ontploffingen moet zijn getroffen. De zeven opvarenden, die bij de ramp het leven heb ben gelaten, bevonden zich in hun kooien toai het ongeluk gebeurde. Ter hoogte van hun slaapplaat sen werd het schip getroffen. De beide geredde Chineezen waren in de machinekamer en werden geheel met olie overdekt. Zij geraakten in zee, waar zij een tijd lang hebben rondgedreven in een dikke laag olie. Het Grieksche s.s. „Tassia", waar- mede zij thans te Vlissingen aankwamen, pikte hen op. Ook nu nog hadden de beide mannen veel hin der van de olie, welke bij den gewonden Chinees nog steeds uit de ooren te voorschijn kiyam. TWEE BOERDERIJEN TE MADE IN DE ASCII GELEGD. Woensdagavond zijn te Made twee kapitale boer derijen van de landbouwers Vermeulen en Ma- chieisen door brand geheel verwoest. In beide gevallen wordt de schade door verze kering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. Naar aanleiding van verschillende berichten, die dezer dagen in de pers hebben gecirculeerd, waar in o.m. melding werd gemaakt, dat van hooger- hand zou worden aangedrongen op het aftreden van den voorzitter en den secretaris der vereeni- ging, verzoekt het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Luchtbescherming te melden, dat noch het hoofd bestuur, noch functionarissen van genoemde ver- eeniging voornemens zijn als zoodanig af te treden of hun ontslag te nemen. Instituut zal Nederlandsche economische belangen in liulië behartigen. Woensdag heeft in het kabinet van den minister van Economische Zaken de oprichting plaats ge had der stichting: „Instituut voor Nederlandsche Economische belangen in Nederlandsch-Indië". De oprichting geschiedde door den minister van Eco nomische Zaken, den minister van Koloniën en den voorzitter van den Nijverheidsraad, ir. W. H. van Leeuwen. Als doel van het instituut vermeldt de stichtings- acte: a. het bevorderen van den afzet van Nederland sche goederen in Nederlandsch-Indië. b, het verzamelen van gegevens betreffende de industrieele ontwikkeling van Nederlandsch-Indië en het met behulp daarvan bevorderen van de aan wending van Nederlandsch kapitaal bij die ont wikkeling. Op de rijksbegrooting voor 1940 is ten behoeve van het instituut een bedrag van f 75.000.— uit getrokken. Tot voorzitter van het bestuur van het instituut is door den minister van Economische Zaken in overleg met zijn ambtgenoot van Koloniën be noemd de heer mr. D. A. Delprat, directeur der N.V, Stoomvaartmaatschappij Nederland. Tot le den van het bestuur zijn door den minister verder benoemd de heeren W. N. J. Baekers, mr. G. H. C. Hart, H. P. Gelderman, ir. F. H. E. Gul jé, dr. E. Heldring, mr. W. G. F. Jonge jan, prof. H. A. Kaag, dr. T. P. van der Kooy, ir. W. H. van Leeuwen, prof. mr. A. N. Molenaar, ir. P. F. S. Otten, ir. C. T. Stoi'k, J. de Waard, E. J. Weenink en S. Wouda. De heer J. de Waard zal in het bestuur optreden als gedelegeerde van den minister van Economi sche Zaken, de heer mr. G. H. C. Hart als gedele geerde van den minister van Koloniën. Tot lid van den raad van advies der stichting zijn door den minister van Economische Zaken, mede in overleg met zijn ambtgenoot van Kolo niën, benoemd in de eerste plaats alle gewone le den van den Nijverheidsraad en vervolgens een aantal figuren uit de takken van het Nederland sche bedrijfsleven de industrie, het bankwezen, den exporthandel en de scheepvaart die be trokken zijn bij Nederlandsch-Indië. Overhemden NIEUWSTE DESSINS. Groote keuze vanaf ƒ1.95 JAC. NIERSE. Kalverstraat 116 IJmuiden-Oost. (Adv (ngez. Med./ PAASCHTAARTEN PAASCHGEBAKJES Het koekje van de week BOTERJANHAGEL 35 ct. p. pond tfCazen&ecQ.'s Ie klas (Banketbakkerij. ZEEWEG 227 - Tel. 4313 - IJMUIDEN-O. 'Adv ingez'; Med.) ONE HOUR CLEANING SERVICE (Adv ingegj Med.) De installatie der stichting heeft Woensdagmid dag te 's-Gravenhage plaats gehad in de De Lai- resse-zaal door den minister van Economische Za ken, terwijl de minister van Koloniën mede aan wezig was. Voorts waren het bestuur en de raad van advies nagenoeg voltallig bij de installatie aanwezig. De minister zeide o.m.: De wenscheljjkheid om tot een constructie als deze te- komen is door het bedrijfsleven sinds ja ren gevoeld. De minister herinnerde in dit verband met waardeerirg aan vroegere voorstellen van den Nijverheidsraad en aan het initiatief van het Verbond van Nederlandsche werkgevers door het vestigen eener eigen vertegenwoordiging in Indië. Het plan en de vorm, waarin het thans gegoten is, berust op voorstellen, gedaan door de commissie voor economische samenwerking die in 1938 te Batavia haar besprekingen voerde. "Spr. eindigde met te zeggen, dat zijn ambtgenoot van Koloniën en hij zelf de taak van het instituut zien als een nationale zaak, een onmisbare steen in het gebouw der rijkseenheid. Het is de bedoe ling den arbeid van het instituut zooveel mogelijk een particulieren inslag te geven en te doen dra gen door.de kennis en het initiatief van het be drijfsleven zelf. Van de durende belangstelling en medewerking van de regeering kan het instituut verzekerd zijn. Na de openingsrede van den minister van Econo mische Zaken heeft ook de minister van Koloniën het woord gevoerd. Minister Weiter verklaarde en kele oogenblikken de aandacht der aanwezigen te willen vragen teneinde duidelijk te doen uitkomen, dat hij volkomen en onvoorwaardelijk de inzichten van zijn ambtgenoot omtrent het belang en de be teeken is van het instituut, dat heden wordt op gericht, deelt. De eenheid des rijks aldus de minister moet meer zijn dan een staatsrechtelijke figuur alleen; het woord der Grondwet moet leven en werkelijk heid zijn en blijven, wil het niet ineenschrompelen tot een fictie. BREESTRAAT Q TEL. 36 73 O 'Adv uige-. Mea Meenemen van levensmiddelen naar het buitenland. De regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 21 Maart is de regeling betref fende het medenemen van levensmiddelen als reisbagage naar het buitenland gewijzigd. Deze re geling luidt thans als volgt: Naar hef buitenland reizende personen kunnen, mits voorzien van een geldig paspoort, zonder uit- voermachtiging van de betrokken monopoliehoud- ster eenmaal per week voor eigen gebruik de hier na vermelde levensmiddelen tot een maximum van 3 K.G. in totaal medenemen: boter maximaal 1 K.G., kaas maximaal, 1 K.G., eieren maximaal 1 K.G., vleesch in blik, worst, spek, en reuzel teza men maximaal 1 K.G., koffie een half pond, thee een half pond, chocolade een half pond, zeep een half pond. Van de medegenomen hoeveelheden wordt door de douane'in het paspoort van den reiziger aantee- kening gemaakt. ALBERT VAN DALSUM EN LOUIS SAALBORN. De Tooneeispiegel meldt, dat Albert van Dal- sum 't Nederl. Tooneel vaarwel zal zeggen en po gingen m het werk zal stellen om tot stichting van een eigen gezelschap te geraken. Louis Saalborn zal het volgend seizoen als re gisseur-acteur aaii het Nederlandsch Tooneel verbonden zijn. nu de prijzen VOORTDUREND STIJGEN, zetten wij er ALLES op een pracht sorteering in COSTUUMS, REGENJASSEN, PLUSFOUR PAKJES, SPORTCOSTUUMS, DAMES GABARDINE MANTELS en WERKMANSKLEEDING enz. enz. IJMUIDEN-OOST - Telef. 4683 - bij het viaduct. 35 oeikoop- maqaiiiaen- Ciqen (aixiekeu (Adv. Ingez. Med.i Berucht inbreker werd op heeterdaad betrapt. Vier jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de groote villa van mevrouw de weduwe L. Schwarz te Amsteradm, hield op den avond van den 14den Januari j.l. een groote en kostbare auto stil. In de Oranje-Nassaulaan is dit een weinig opvallende gebeurtenis en niemand schonk dan ook eenige aandacht aan den goedgekleeden man, die met een zwaai het portier achter zich sloot, de stoep van 't heerenhuis opliep, den sleutel in het slot stak en naar binnen ging. De recherche echter had reeds den geheelen avond haar volle agndacht aan de woning ge schonken. De man, die juist naar binnen was ge gaan was geen legitieme bezoeker, het was de be ruchte inbreker Piet de J.^ die pas korten tijd te voren uit de gevangenis ontslagen was. Het bleek, dat de inbreker een goede slag zou hebben geslagen, indien de recherche minder waakzaam zou zijn geweest. De inbreker was blijkbaar precies op de hoogte van de situatie ge weest. Hij wist, dat zoowel de bewoonster van de villa, mevr. Schwarz, als haar huishoudster afwezig waren. Rustig had hij de geheele villa doorzocht en letterlijk alles wat hij van waarde vond aan sierraden, diamanten, zilver etc., had hij in de gang gedeponeerd. Voor ongeveer dertig duizend gulden had hij buitgemaakt. Bijna! Want toen hij zijn neus buiten de deur stak keek hij in de loop van een politierevolver. Het bleek, dat de handige inbreker 'n uitstekend nagemaakte huissleutel bij zich had. Dit wees er .op, dat Piet relatiess had, die over een huissleutel beschikten. Het bleek, dat de huishoudster dien avond met een kennis van den inbreker naar de bioscoop was geweest. Ook zij werd ingerekend en een paar dagen later volgden nog twee arrestaties, n.l. een vriend van Piet de J„ den fabrikant C. M. en de vrouw, met wie hij samenleefde. De huishoudster ontkende van de inbraak ook maar iets af te weten, wel geeft zij toe,, dat zij vroeger eens een broche en een gouden vulpotlood heeft weggenomen. De fabrikant M. en de vriendin houden ook vol onschuldig te zijn. De op heeter daad betrapte inbreker nam aanvankelijk alle schuld op zich, later gaf hij toe, dat M. ook van de zaak op de hoogte was geweest en dat deze de sleuter weer in het taschje van de huishoudster had teruggesmokkeld, nadat de J„ die den sleutel had gestolen, hem had laten namaken. Later legde hij weer een nadere verklaring af Woensdag stonden Piet de J„ de fabrikant M„ de huishoudster en de vriendin van den fabrikant terecht voor de vierde kamer der rechtbank, ge presideerd door mr. J. Boon. Tegen Piet de J. en den fabrikant M. werd vier jaar, tegen de huishoudster negen maanden en de vriendin van den fabrikant acht maanden gevan genisstraf geëischt. De begrafenis van Lou>s de Vries De rouwstoet verlaat den Stadsschouwburg te Amsterdam VERLOF VRIJWILLIGERS VAN DE VRIJWILLIGE LANDSTORMKORPSEN MOTOR- EN VAAR- TUIGENDIENST. Blijkens een legerorder heeft de minister van de^- fensie bepaald, dat wanneer een lichting dienst plichtigen van den motordienst in het genot van on bepaald klein dan wel groot verlof zal worden ge steld, vrijwilligers van het vrijwillige landstorm korps motordienst, die met betrekking tot hun dienstplicht tot dezelfde lichting als .genoemde dienstplichtigen behooren, op hetzelfde tijdstip als 'die lichting in het genot van dat verlof kunnen wor den gesteld. Indien dienstplichtigen van de orpedisten in het genot van dat verlof worden gesteld, geldt een over eenkomstige regeling voor de daarvoor in aanmer king komende vrijwilligers van het vrijwillig land storm korps vaartuigendienst Zoodra een datum van het vertrek met verlof voor een lichting der vorenvermelde dienstplichti gen is vastgesteld, kunn ende vrijwilligers, die tot die lichting worden gerekend te behooren en van vo renstaande regeling gebruik wenschen te maken, daartoe een verzoek indienen, en wel de vrijwilli gers van het vrijwillig landstorm korps motordienst bij den commandant van het depot motordienst, de vrijwilligers van het vrijwillig landstormkörps vaar tuigendienst bij den commandant van het depot vaartuigendienst te Rotterdam. CHEM. REINIGEN 8. PERS^ (Adv ,n$<u. 1 1,1 de dr°omfaln (Van onzen Amerikaanschen reisco VEERTIGJARIG BESTAAN VAN DE AMSTER DAMSCHE WINKELIERSVEREENIGING Op de Woensdagmiddag gehouden receptie ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de Am- sterdamsche Winkeliers Vereeniging heeft de bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, mede- deeling gedaan, dat het de Koningin heeft behaagd den voorzitter van de Amsterdamsche Winkeliers Vereeniging te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Grijsaard onder boerenwagen geraakt. Vrijwel op slag gedood. In de Korte Noordstraat te Middelburg is Woens dagmiddag een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de zeventigjarige koopman C. Schout, wo nende te Sint Laurens, om het leven is gekomen. De oude man die zich op zijn rijwiel bevond, wilde af stappen teneinde een zwaar beladen met twee paar den bespannen boerenwagen te laten passeeren. Tij dens deze manoeuvre kwam hij ten val. Hij geraakte onder het linkervoorwiel van den wagen en werd hoogst ernstig gewond. Op weg naar het op korten afstand gelegen ziekenhuis is de heer Schout over leden. LETTERS OP DISTRIBUTIEKAARTEN Het is gebleken, dat in de groote gemeenten bij sommige ingezetenen misverstand is ontstaan over de beteekenis van de letters a, b, c, enz., voorafgaan de aan het nummer,'' voorkomende op de distributie stamkaarten. Velen hebben deze letters in verband gebracht met de aanduiding van de groep, waartoe ze zouden behooren bij een eventueele evacuatie. De beteekenis der letters is echter de volgende: In gemeenten van meer dan 100.000 inwoners heeft men, teneinde het oploopen der nummers van de stamkaarten te beperken, deze kaarten in series van 100.000 verdeeld en elke serie voorzien van een letter. Deze letter, voorafgaande aan het nummer van de kaart, geeft derhalve geen enkele aanwijzing, dat men in een bepaalde groep van geëvacueerden is ingedeeld. Minister Bolkestein hervat volgende week zijn departementale werk. Naar wij vernemen, is de minister van Onderwijs, de heer G. Bolkestein, in zooverre van zijn langdu rige ziekte hersteld, dat hij gistermiddag enkele uren op zijn departement is geweest en met eenige hoofd ambtenaren besprekingen heeft gevoerd. De volgende week Dinsdag zal de minister zijn werkzaamheden ten departemente hervatten. vee? Bij lamplicht en hemdsmouwen h- schmink en poeder, in doode straten leven daar maken knappe die gij en ik, van San Francisco fat't 4ji Wellington tot Cuyk aan de Maas l neer het werk is gedaan en de gpp-t °°®5: wil dwalen. in Van den laatsten dag in de Vereen' na een jaar de meest zakelijke werk? gestroomlijnd, in cellophaan verpakt p -^ ceerd doorleefd te hebben werden afgenomen om Warner Brothers' TW Hollywood te bezichtigen. Zoo dikwijls is de filmstudio ons bêsri, het niet zoo vreemd meer was. Maar»'?" merkwaardig op voorzichtige teen tusschen kabels en draden getui°e T een filmopneming met Flora Robson Z'; Rains. Midden in een reusachtige hal] wafi seling, tusschen rommel van requisieten 1 buffet, het interieur van een moderne half restaurant: de troonzaal van eeuwsch paleis. Een schitterende zaal me' 1 meubels en tapijten, met spiegels en kaarlf* met hellebaardiers en hovelingen Voor"? wand zag ik de nuchtere dagelijksche van een regisseur in hemdsmouwen van in blauwe overalls die de lampen richter* dikken heer met een groote sigaar. Wanneer ningin en haar hovelingen hun drip zinnen gezegd, wandelt een blonde kapster de tr binnen om aan Harer Majesteits coiffure verschikken; een onverschillige neger vloer aan en de hellebaardiers nemen een gom-pruimpje. Zoo gaat dat twaalf keer keer de lampen gericht, twaalf keer dezelk zinnen. Alles gaat rustig en geduldig 7{Z telkens weer opnieuw. Twintig meter film Z Francisco en Cuyk aan de Maas. Ik wacht d-- tienden keer niet af. Krijg er pijn van in mib En een kriebeling in mijn handen. Zoo veelekt zijn de droomconsumenten van Deventer iington, dat één zoo'n scène vijftig maal it, den herhaald om-den droom zoo schoon te do? als ge voor vijftig cent entrée verwachten rr;r, Wij sluipen tusschen de kabels, langs een sche zolderkamer, een halve kazerne en dri» Middeleeuwsche kathedraal, naar buiten er', in Warners doodenstad. Een wonderlijke. mende gewaarwording te loopen in een New-* sche straat met New-Yorksche huizen, eoffee-j straatlantaarns, een bioscooptheater en reclamj den, heelemaal écht van den buitenkant, dcc wendig een dor skelet, een stad van gevels e der diepte een twee-dimensionale beklec Ge loopt de New-Yorksche straat uit en zijtin?- en wanneer het Parijsche straatje uit is, danfej ge u in Benares zoo gaat dat kilometers'! bereizend in enkele tientallen minuten de hèe's reld, samen gedrukt op één stukje grond in 5 wood. Het is vreemd en spookachtig. Maar men fabriceeren i s vreemd en de illusies vat menschen in schijn en voor enkele uren ben gen, dat is een spookachtige professie. Zoo dwalen wij de laatste kwartieren op h Amerikaanschen grond door een wereld die ware wereld ontrukt is. Ga deze geweldige hal binnen en ge zijt aan rand der zee: een schip deinend op de golve: een ondergaande zonde branding ruisch' schuimt. Open een deur:' een vrouw ligt snu op een bed, een man buigt zich over haar, drie ren in hemdsmouwen zitten er zwijgend bij teh ten en een vierde, in wien ge kardinaal Rich, herkent, staat zich electrisch te scheren. Achter gindsche deur zit een verliefd paar gras tusschen de bloemen en tien meter verdei de beul zijn zwaard om een stouterik van te ontdoen, Naast een Duitsch dorpspleiptje, de muziek vroolijk speelt, is het oerwoud van zilië waar een zweetende man zijn wanhoop whisky tracht te verdrinken, terwijl een heer en met een zwierigen hoogen hoed op het tineerde hoofd er aandachtig een pijp bij rookt! heele wereld en de heele menschheid, alle vree: alle wanhoop, alle spanning, vertwijfeling, zoh en sensatie achter vijftig deuren en op acht vk te kilometer. Dat is de aanraking met de droomfabriek, laatste uur in Holly wood, het afscheid van de Vs eenigde Staten. Wij loopen door New-York, door Parijs, dcKi Middeleeuwen en langs de zee, over een Dui: dorpspleintje,--door een Braziliaansch oerwoud, la kardinalen, kóningen, beulen en wereldreiziffl aan-den-drank naar de auto die buiten staat wachten om ons naar den trein te brengen. In vier en twintig uur een nacht en een door Californië en Arizona bereiken wij het Ma caansche grensstation Nogales. Mr. E. ELLAS (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehoud: En toch.... Een hoed van NIERSE is bets Een moderne hoed, nieuwste tinten vanaf J2Ü KALVERSTRAAT 116 IJMlIlDEN-OOSi (Adv. mgez. Mei- Inbreker wilde viool leeren spelen. Goede vangst der Haagsche politie. De Haagsche politie zet haar offensief tegen inbrekersgilde met onverminderde kracht voor» Aan de oplettendheid van twee in burger surveu* leerende agenten is het te danken, dat thans derom van een succes melding kan worden ge maakt. Deze twee agenten patrouilleerden Zate.- dagavond in Marlot, waar zij in de Hoogwerlia te 's-Gravenhage een man zagen, die hun vc o vjxav ciiiidgc cL.il Illdli ids611, - voorkwam en wiens aanwezigheid zij op uur het liep tegen middernacht in deze tïge villawijk moeilijk konden verklaren. De as ten hielden den man, die op een fiets reed, staa de en achtten het raadzaam hem mee te ne voor nader onderzoek. Op het politiebureau hij gefouilleerd en nu bleek, dat de agemen de arrestatie van dezen man een zeer goedeo hadden gemaakt. De gearresteerde bleek te J een 24jarige los-werkman, in de residentieiW achtig. In zijn zakken vond men een c0"1i, e brekersuitrusting, waarbij gummi handscno n loopers,' glas-snij-apparaten, een zaklantaarn^ Eenige rechercheurs bezochten nog denz avond de woning van den man. Daar von een groot aantal goederen, welke bij n?derj. zoek o.m. afkomstig bleken te zijn uit v 5 Wassenaar. Hierbij waren ook eenige siera e talrijke kleedingstukken. tand De gearresteerde werd geducht aan den gevoeld en bekende tenslotte inbraken te gepleegd in Wassenaar en in Den Haag. De politie heeft het grootste gedeelte aer =- len goederen in het huis van den gearresie= bij opkoopers teruggevonden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6