IJ M UI D E N ft Rose of Washington Square en Schandaal op-school. Overhemden NIEUWSTE DESSINS. Groote keuzevanal ƒ1.95 JAC. NIERSE, Kalvers traat 116 IJmuidcn-Oost. (Adv ingez. Med.j Het Hex-Theater heeft gezorgd voor een uitste ltend verzorgd Paaschprogramma, met als hoofd film „Rose of Washington Square". De inhoud van deze film is als volgt: In het wereldje van tooneel en variété hebben de betrokken artisten altijd zorgen voor nieuwe engagementen, nieuwe rollen, nieuwe ideeën en nieuwen roem. En dan soms opeens vergeten zij heel hun dagelijksch gedoe en vieren zij feest, of reizen af en zijn vergeten, dat zij ooit ergens moei te voor hebben gedaan. Daar heb je bijv. Ted Cot- ter, die al niet zoo heel jong meer is en die zich de uiterste moeite geeft voor een gezamenlijk optre den van hen en dc jeugdige Rose Sargent. Hij stelt zich daar heel veel van voor, maar juist als hij een mooie kans maakt, is dé jonge dame verdwe nen, is zij er op uitgetrokken met een jongen man, Bart Clinton, die het leven wel een beetje erg makkelijk opvat. Zij behoort tot de schepseltjes, die de liefde héél ernstig opvatten, ook wanneer het voorwerp dier liel'de dit niet waard zou zijn. Nu, Bart Clinton krijgt een ernstige waarschuwing van den ouden rechercheur Harry Long, dat als hij zoo voortgaat, hij in de gevangenis zal belan den Maar Bart haalt lachend zijn schouders op, het leven is lang en lekker. En met de mooie Rose gaat hij eey reis maken naar Havana en of dat nu wel mooi uitkomt met de plannen van Ted Cotter, dat laat hem koud als ijs en nog kouder. Dus moet Ted bet maar in zijn eentje bolwerken. Zijn suc ces bestaat vooral in de neger-imitaties en zijn lied: „Mammie". Zoo ontwikkelt zich hier het stuk, waarin wij zien, hoe Clinton op zijn lichtzinnige manier ver driet berokkent aan Rose, die desondanks van hem blijft houden, terwyl Ted den jongen man haat, maar uit groote genegenheid voor het meisje haar zooveel mogelijk voorthelpt. Hoogtepunt in deze film is, nadat Bart Clinton onder zeer ernstige omstandigheden heeft moeten vluchten en als een opgejaagd dier door de stra ten dwaalt, een lied, dat Rose zingt en dat als het ware haar eigen levensgeschiedenis symboliseert: „My Man" ((Mon Homme"). Als Bart door een samenloop van omstandigheden in den schouwburg verzeild raakt en de meesterlijke vertolking hoort, die Rose hiervan geeft, beseft hij eensklaps, hoe zeer hij haar tekort heeft gedaan. Plet lied dringt hem diep in het hart en onder dezen indruk meldt hij zich bij de politie aan, om zijn straf te onder gaan, in de wetenschap, dat Rose nog altijd van hem houdt en op hem zal blijven wachten, tot zijn straftijd om is „Schandaal op school" is het verhaal van een onderwijzeres, de ziel van een school ergens in een achterbuurt van New-York. Deze onderwijzeres Agatha Stanton wordt het slachtoffer van een val- sche aanklacht, maar haar kinderen, die veel van haar houden, helpen haar uit de moeilijkheden. En toch.... Een hoed van NIERSE is beter. Een moderne hoed, nieuwste tinten vanaf £.25 KALVERSTRAAT 116 IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.j BRIDGECLUB IJMUIDEN. De overwinning op Bloemendaal. Zoo zijn dus ook op bridgegebied de wonderen de wereld nog niet uit. Wie had nl. kunnen den ken dat het onze IJmuider bridgers zou geluk ken het sterke Bloemendaal te slaan! Het was Woensdagavond de tweede wedstrijd, welke IJmuiden dit seizoen voor de competitie van den Kennemer Bridge Bond, Hoofdklasse, speelde. De eerste wedstrijd tegen Haarlem was in een over winning geëindigd, terwijl Bloemendaal reeds van de gevreesde Beverwij ksche Bridge Club ge wonnen had. IJmuiden's papieren stonden dan ook laag genoteerd. Niettemin, onze plaatsgenoo- ten hebben de tanden op elkaar gezet en ge speeld voor wat ze waard waren. Ziehier het in teressante spelverloop. Gespeeld werd eeif du plicate volgens Mitchell-systeem. Stand eerste ronde: 2 punten voor Bloemendaal, 2e ronde 4 punten voor IJmuiden, 3e ronde 9 punten voor Bloemendaal. 4e ronde 3 punten voor Bloemen daal. 5e ronde 14 punten voor IJmuiden, 6e ronde 30 punten voor IJmuiden, 7e ronde 6 punten voor Bloemendaal en 8e ronde 12 pun- tn voor IJmuiden. Derhalve won IJmuiden de zen wedstrijd met een verschil van 40 punten. De scores der teams waren resp.: Team I van IJmuiden wint 7 punten, team II van IJmuiden wint 23 punten, team III van IJmuiden wint 9 punten, team IV van IJmuiden wint 1 punt. Woensdag a.s. vindt te Haarlem de eerste van de twee vriendschappelijke wedstrijden plaats te gen de R.K. Bridge Club Haarlem. Ook hier wordt gespeeld een duplicate volgens Mitchell- systeem. in twee afdeelingen van elk 4 teams. Naar wij vernemen is voor elke afdeeling een be ker beschikbaar gesteld als prijs. In den loop van April vindt te IJmuiden de return wedstrijd plaats. BOLLENKWEEKERIJ OP DE R.-K. JONGENSSCHOOL. Door bijzondere omstandigheden kon de tentoon stelling van de planten, die door de leerlingen van de R.-K. Jongensschool, IJmuiden-Oost waren ge kweekt, niet doorgaan. Van den heer Grimbergen, die de leiding had, vernamen, wij. dat de resultaten over het algemeen veel beter waren dan het vorig jaar. De planten werden: gekeurd door den heer P. Nijssen. De heer Nijssen had ook de bollen gele verd, terwijl hij tevens fraaie prijzen in den vorm van bollen beschikbaar had gesteld. De prijzen werden als volgt toegekend: le prijs Jan Weber, 2e prijs Gert Geimbergen, 3e prijs Nies Jaspers, 4e prijs Joop Weber, 5e prijs Piet de Jong, terwijl een troostprijs verwierven Ko Kramer, D. Duijn, Jac. Burger, Ant. Meesters, Ant. Veldhuis, Fr. Sanders, Jan Beumer, Jo Peil, Ger. Stals. „Ziegfeld, de revuekoning". De directie van het Thalia-Theater heeft voor een bijzonder Paaschprogramma gezorgd. Zij ver- toont nl. William Powell, Luise Rainer en Myrna Loy in „Ziegfeld, de revuekoning", 's werelds grootste filmshow. „Unanieme prachtcritieken" is een woord, dat niets zegt, maar wat zeggen u de volgende lofzan gen uit de kranten van zoo uiteenloopende rich ting: Tel.: Deze film is het edelste tribuut aan den ge storven revue-koning Florence Ziegfeld. Luise Rainer is een openbaring, een der bekoorlijkste verschijningen die het witte screen ooit weergaf. Deze fantastische mogelijkheden van techniek heeft Ziegfeld zich wellicht gedroomd, maar zelf nooit kunnen realiseeren. In één woord: Brillant!" Alg. Handelsblad: „Een meesterwerk, de shows zijn overbluffend. Tegen wat de film op dit gebied presteert, kan geen revue op. Grootscheepsche ta fereelen!" Het Volk: „Ongekende pracht en praal. De onmo gelijkheden zijn in deze shows mogelijk geworden. Wanneer het toppunt aan luxe en schittering be reikt schijnt te zijn, wordt de verwachting nog tel kens overtroffen". Cetem: „Ideale vertolking, steeds somptueuzere orgiën van lijn en kleur. Pronkvolle shows die den meest verwenden toeschouwer van heden nog even ademloos doen toekijken. Een fijn en waardig her denken van den onvergetelijken pionier". Vaderland: „Groot- scheepsch eerbewijs van de Metro-Goldwyn-Mayer aan de nagedachtenis van Florence Ziegfeld, de ver werkelijking van Zieg- felö's droomen van schoon heid." Haagsche Courant: „Een imposante film, aan grijpend en groot, nog nimmer zijn zulke verbijste rend grootsche show-opnamen vertoond als in deze film. Wat Hollywood met deze film, met haar over weldigende pracht en praal, haar grootscheepsche tafereelen, haar uitgezochte collectie schoonheden, haar grootsche montages bereikte, grenst aan het wonderbaarlijke". Voorwaarts: „Er gingen herhaaldelijk „open doek jes" op, die als een voorteeken kunnen worden be schouwd van de sterke werking, die „The Great Ziegfeld" op het publiek zal uitoefenen". Thalia theater De bedrijfsresultaten, der papier fabriek. Gratificaties voor het personeel. Gisteren is aan het personeel van de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen bekend gemaakt, dat in verband .met de bedrijfs resultaten over het vorige jaar, een gratificatie zal worden gegeven aan hen, die tenminste drie maan-: den onafgebroken in dienst van de onderneming zijn geweest. De gratificatie bedraagt voor een vol jaar dienst over 1939 voor mannelijk- en vrouwelijk personeel boven 25 jaar f 22.50, eveneens voor gehuwden en kostwinners. Voor de leeftijdsgrenzen van 21 tot 25 jaar, van 18 tot 21 jaar, van 16 tot 18 jaar en van 14 tot 16 jaar zal deze gratificatie respectievelijk bedragen f 15, f 7.50, f 5 en f 2.50. De leeftijden en het gehuwd-zijn worden ge rekend naar den toestand op 1 Januari 1940. Ook aan hen, die door pensionneering en werk- vermindering zijn vertrokken, zal met inacht neming van den onafgebroken diensttijd van drie maanden in 1939 en naar verhouding van den duur der werkzaamheden een uitkeering worden ver strekt. Een bijzonder mooie en op prijs gestelde geste van de directie is, dat „gemobiliseerden" voor de volle uitkeering in aanmerking komen. Ongetwijfeld zal dit „meevallertje" waarvan de betaling Vrijdag 29 Maart a.s. zal geschieden, met vreugde worden tegemoet gezien temeer waar de afgeloopen strenge winter de „gezins-bedrijfson- kosten" aanmerkelijk hoog heeft gemaakt. Ouderavond van de Christelijke School. Leesmethode in nieuwe banen. Bovengenoemde school hield op Dinsdagavond LI. haar ouderavond, tevens afscheidsavond der leer lingen, die de school in den loop van het jaar ver lieten. Reeds om 7 uur waren de lokalen gevuld met j c uders, die nieuwsgierig waren naar de vorderingen i hunner spruiten. Op de banken waren schriften en rapporten uitgestald. Om 8 uur opende de heer M. v. Geelen de verga dering in het gymnastieklokaal. Na het zingen van Ps. 75 1 en het gebed sprak de voorzitter een kort openingswoord, waarna onmiddellijk de kinderen begonnen met het opvoeren van een samenspraak, die vlot werd gespeeld en veel succes oogstte. Een heele voldoening voor de leidster mej. A. Mulder. Na eenige aardige voordrachten van leerlingen der hoogste klasse nam de heer Wedsinga, het hoofd der school, het woord. Hij wees er op, dat hij. pas benoemd hoofd, afscheid moest nemen van de kin deren, die hij nog nooit had gezien, aangezien vele leerlingen reeds in September de school hadden verlaten. Hij herinnerde de jongens en meisjes er aan, dat ze op deze school de grondslagen hadden geleerd voor al hun verdere ontwikkeling. Straks zouden ze allemaal een mooi gecallïgrafeerd getuig schrift ontvangen, maar ook ieder een Bijbel. Hij wenschte dat zij dien vlijtig zouden gebruiken en daaruit steeds troost en leering zouden putten door de wetenschap, dat Jezus Christus ook voor hen was gestorven. Het voornaamste van het on derwijs is niet het lezen, rekenen enz., aldus spre ker, doch dit: dat zij zouden moeten zijn levende, ware Christenen, die bij alle bezigheden zich als zoodanig zouden toonen. Hierna reikte hij de ge tuigschriften en Bijbels uit. Na de rustpoos nam de heer Wedsinga het woord om mej. Mulder in te leiden, die een nieuwe lees methode zou demonstreeren.- Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling van het onderwijs en wees op de veranderde zielkundige inzichten. Het kind ziet anders, denkt anders dan volwassenen. Het kind ziet eerst het geheel, - daarna -de deeien. Daarom gaat een kind uit van een woord of een zin. Met vele aanschouwelijke voorbeelden, waarbij de aanwezigen een daadwerkelijk aandeel hadden werd deze methode van les geven „een wetenschap pelijke, welke het begrijpen voorop stelt". Deze voordracht werd met groote aandacht gevolgd. De voorzitter dankte het Hoofd en personeel voor hun prachtig werk en verzocht de aanwezigen als slot den Avondzang te zingen. Ook vermeldde hij, dat de school nu 230 leerlingen telt en bij den aan vang van den nieuwen cursus het aantal boven 260 zal komen. Nwe. Rott. Crt.: „Intuitie en techniek hebben in Luise Rainer's vertolking een zeldzame eenheid bereikt en in die eenheid de hoogst denkbare uit werking". Een verblindend schoon geslepen uiter lijkheid, waarin, als kostelijk refrein, de mensche- lijkheïd van Luise Rainer te dieper te glanzen ligt. De Tijd: „Daverende revuescènes, geraffineerd van fantasie, indrukwekkend van praal en met alle groote sterren, die de revue heeft opgeleverd". Vooraf, vertoont het Thalia-Theater een bijzon der verzorgd bijprogramma. Na het buiten- en binnenlandsch nieuws ziet men o.a. een Popeye en een Walt Disney teekenfilm. Wij kunnen u dit feestprogramma ten zeerste aanbevelen. Nieuwe aanbeveling voor gemeente-secretaris. 1. de Bruin en E. W. de Boer. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft Mr. F. A. Helmstrijd, gemeentesecretaris te Alphen aan den Rijn, die door den Raad van Velsen tot gemeente secretaris was benoemd, de benoeming niet aange nomen. Ter voorziening in de vacature bieden B. en W. den Raad thans de volgende aanbeveling aan: 1. J. de Bruin, gemeentesecretaris van Opster- land. 2. E. W. de Boer, referendaris ter secretarie te Velsen. Zooals men zich zal herinneren kwam de heer De Bruin als nummer twee op de eerste aanbeve ling voor. Hij verkreeg bij de verkiezing van Mr. Helmstrijd 8 stemmen. De bestemming van de Tuinbouw- winterschool. In verband met de mededeelingen in ons blad van Donderdag over de op handen zijde opheffing van de R.K. Tuinbouwwinterschool aan de Baan- straat, vernamen wij nog, dat inderdaad overwogen wordt in het vrij komende schoolgebouw de open bare school voor U. L. O. onder te brengen en de in dat'geval ter beschikking komende lokalen van het schoolgebouw in het Villapark ten deele te bestemmen voor het lagere tuinbouw-onderwijs. Hiermede moet verband houden het bezoek, dat de burgemeester in gezelschap o.m. van ir. A. W. v. d. Plassche inspecteur van het tuinbouwonder wijs en van ir. Bünnemeijer, directeur van de R.K. Tuinbouwwinterschool aan de u.l.o.-school heeft gebracht. Gisteren had het bestuur van de onderwijs- vereeniging van den L.T.B. over deze aangelegen heid nog geen beslissing genomen. Paascbvuur vau de Kruisvaart. Op het terrein aan de Populierenlaan zal op Zon dag 31 Maart het Kruisvaartcohort St. Paulus een Paaschvuur ontsteken. Eerst wordt een rondgang door de gemeente ge maakt, waarbij de te verbranden symbolische figuur „Oorlog" zal worden meegevoerd. Op het terrein vindt dan het traditioneele eierenzoeken plaats, waarna het Paaschvuur ontstoken wordt. Het elftal van Beverwijk. Het elftal waarmede „Beverwijk" op Paasch- Maandag tegen R.C.H. in het veld treedt is als volgt samengesteld: Doel: Van Roon. Achter: J. Vessies, C. Vessies. Midden: Grapendaal, Steenvoorden, Maenhout. Vóór: Koning, Marx, C. Albers, J. Albers, Teeiing. DE KENNEMERLAND-BOKAAL. Op Donderdag 28 Maart speelt het tweede team van Sans Atout den laatsten wedstrijd voor den Kennemerland-Bokaal tegen de Kennemers te Santpoort. DE REVUE VAN D.E.M. In het K.S.A.-gebouw wordt op Donderdag 28 Maart de D.E.M.-revue opgevoerd, een sportrevue in 15 tafereelen, géschreven door den heer G. Bonnema. Aan deze revue verleenen medewerking de dames-wandelafdeling D.D.E.M. de heeren- afdeelingen voetbal, athletiek en wandelsport, de tooneelafdeeling van St. Jozephs-Gezellenvereeni- ging, het mondharmonicakwartet „The Mixing Boys" en „iTmmer's Band". Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. ZATERDAG. Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keulen. 12.35 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned., 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned., 7.05 Brus sel Fr., 7.20 Parijs, 10.55 Brussel Fr., 11.20 Sche- veningen Radio. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 London Reg., 11.20 Nationaal programma, 5.00 Lon don Reg., 5.20 Nationaal programma, 8.20 London Reg., .10.20 Nationaal programma. Lijn V: Diversen,. 7.008.00 eigen gramofoonpla- tenconcert NIEUW LEVEN IN DE ZAAK. Het schoenenmagazijn Breestraat 27 zal vanaf heden onder den naam „Nieuw Leven" door een nieuwen eigenaar worden voortgezét. Ter gelegenheid 'van dezen overgang wacht het koopend publiek een even prettige als smaakvolle verrassing. j Kruideniers bespraken de distributie. Doeltreffende regeeringsmaatregelen. In het veilinggebouw „Kennenierland" is gisteravond, uitgaande van den Nederlandschen Kruideniersbond. een drukbezochte vergadering gehouden, waarin de heer S. de Hoo, leider van het Centraal Distributiekantoor te Den Haag, heeft gespróken over „De technische uitvoering van de distributie wet en de heer P. van dei- Linde. voorzittér van den Ned. Kruideniersbond, over het onderwerp „De moeilijkheden van het Kruideniersbedrijf in verband met den interna tionalen toestand". Onder de talrijke aanwezigen, w.o. winkeliers uit Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Velsenen de Haarlemmermeer, merkten wij op de chefs van de distributiebureaux van Velsen en Bever wijk, resp. de heeren J. D. Waardenburg en Schauïkes. De voorzitter van de afdeeling „Kennemerland" de heer C. Bos, opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarin speciaal de beide Sprekers betrokken werden. Na een kernachtige opwekking om den bond te steunen kreeg de heer P. van der Linde het woord. Vele kruideniers, al dus ving spr. zijn rede aan, zullen in dezen tijd de vraag gesteld hebben hoe zal he.t gaan met de ontwikkeling van hun bedrijven? De alge- meene gedachte was, dat de prijzen bij het uit breken van den oorlog zouden stijgen, doch in de afgeloopen maanden is wel gebleken, dat het niet zoo gegaan is. Een groot verschil is gele gen tusschen den aanvang van den oorlog in 1914 en dien van 1939. In 1914 werden de win kels bestormd en de prijzen stegen schrikbarend. Ook het zilvergeld werd schaarsch. Nu is van dezen toestand niets te bespeuren. Ook in 1914 nam de overheid maatregelen, doch -in 1916 werd de distributiewet pas ingesteld en in 1917 kwam de brooddistributie. In dien tijd was de nood echter al zeer hoog gestegen. Door de maatregelen, die nu, zijn genomen, is het vrijwel onmogelijk dat dergelijke toestanden terug zul len komen. Uit den verminderden aanvoer van .goederen uit het buitenland, wat spr. met cijfers aantoonde, blijkt echter, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat deze zal stagneer en, met het gevolg een prijsstijging van artikelen. De inleider was er echter van overtuigd, dat de overheid hier tegen zal waken, temeer daar de koopkracht in ons land in verhouding met 1914 veel minder ge worden is. De schaarschte aan artikelen, die dan kan ontstaan, zal dan evenals in den vorigen oor log zooveel mogelijk door den middenstand on dervangen worden door het gebruiken van ersatz. Hier moet de kruidenier echter zeer voor zichtig mee zijn, daar zooals ook na den wapen stilstand in 1918 gebleken is, schaarschte van som mige artikelen zoo maar opgeheven is, terwijl de kruidenier dan zit met een winkel vol ersatz- artikelen. Vervolgens gaf spr. een beschouwing over de periode 19291939, waarin de moeilijkheden niet minder werden, maar eerder nog zijn toe genomen. Ook ons land werd meegesleept in den crisis. In de eerste plaats kwamen de agrariërs in moeilijkheden. De overheid moest helpen en verleende ook behoorlijken steun, aldus spr. Maar ook de middenstand geraakte in moeilijk heden, maar het heeft heel wat voeten in aarde gehad, vóórdat gesteund werd. Juist toen kwam aan het licht, hoe buitengewoon slecht de mid denstand georganiseerd was. Ook nu achtte spr. de algemeene positie niet zoo rooskleurig en hij verwachtte in de toekomst nog grootere moei lijkheden voor de kruideniersbedrijven. Het welvaartspeil van de bevolking is gedaald, waar door een verscherping ontstond in de concurren tie tusschen de drie groepen: middenstand, coö peratie en groot-winkelbedrijven. De midden stand maakt echter nog 80 procent uit van het geheel en.de, inleider achtte in den middenstand toch genöèg krachten aanwezig om de omzet- vermindering het hoofd te bieden. Daarvoor is in de eerste plaats noodig een krachtige organi satie, maar buitengewoon jammer is het, dat men ook in dezen tijd nog niet in organisatorisch verband optrekt. De heer v. d. Linden bereurde het voorts, dat de handel in het distributiestelsel niet overal is ingeschakeld. De distributie van peulvruchten heeft volgens spr. te wenschen overgelaten. Nu is een verdeeling tot stand gekomen, die niet over eenstemt met het verbruik. Als de detailhandel hierbij was ingeschakeld had men tot een betere verdeeling kunnen komen. Aan het slot van zijn betoog wees spr. -er op, dat de concurrentie als gevolg van de daling- van de koopkracht tusschen de drie groepen zal kunnen toenemen. De bedrijven moeten hier tegen paraat .zijn. Wanneer de middenstand aan de eischen voldoet is er geen enkele reden waar om het publiek niet bij hem zal koopen. Met een krachtige opwekking om de organisatie te ver sterken besloot de heer v. d. Linde zijn betoog. Hierna heeft de heer S. de Hoo een inleiding gehouden over: „De technische uitvoering van de distributiewet". De heer De Hoo begon met te zeggen, dat een Nederlander altijd graag cri- tiek uitoefent. Toen de distributie begon kwam de critiek van alle kanten los. Er werd geen suiker genoeg ge geven; later werd de kruidenier weer over stroomd. Vele voorbeelden van deze critiek gaf spr., De heer De Hoo deelde mede, dat de boo- nen voor de derde periode reeds verzonden zijn. Bij distributie van artikelen wordt echter altijd wat gereserveerd om de voedselvoorziening niet in gevaar te brengen. Clandestiene handel is zeer veel gedreven. Kort geleden zijn nog 20 veroordeelingen, uitgesproken en daarbij zijn voor vaak kleine vergrijpen lang geen malsche straf fen uitgedeeld. Spr. juichte dit toe, omdat de bona-fideman van dezen sluikhandel de dupe wordt. Voorts vroeg spr. zich af waarom het kan toor overstelpt wordt met brieven vol klachten en vragen? Maar waarom worden deze vergade ringen, waar men ronduit kan zeggen wat er aan mankeert, zoo slecht bezocht? De betrokkene moet begrijpen, dat men er met thuis te pruttelen niet komt. Vervolgens behandelde spr. het ontstaan en de richtlijnen van de distributie Uit de ervaringen opgedaan in 19141918 zijn de richtlijnen ge steld-. In die periode kon de burgemeester een distributie van een bepaald artikel in zijn ge meente afkondigen, waaraan natuurlijk gewel dig veel bezwaren kleefden. Nu is dan ook als richtlijn aangenomen een landelijke distributie. In de tweede plaats werden in 1914 in de ge meenten gemeentelijke distributiebedrijven ge sticht. Maar de practijk leerde, dat een ambte naar nog geen kruidenier is. Ook dit werd in het huidige distributiestelsel gewijzigd. Nu gaat de distributie langs de kanalen van den handel. Ook waren in 1914 de kaarten strikt persoon lijk, wat spr. een dwaasheid vond. Nu is het dan ook niet het geval. Maar waarom gaan wij distribueeren? Er zijn drie gronden voor. In de eerste plaats dreigende schaarschte en in de tweede plaats de kwestie, dat artikelen vaak waardevoller worden, omdat het ruilverkeer in oorlogstijd op heel andere basis gegrondvest is dan in vredestijd. En in de derde plaats zou men kunnen krijgen een kunst matige schaarschte van artikelen. Vervolgens verklaarde spr., dat de geruchten, dat de suikerdistributie spoedig tot het verle den zal behooren volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Over de uitvoering van de distributie merkte spr. op, dat deze vrij eenvoudig is geweest, doch dat de bevoorrading die hieraan voorafging, "het zorgenkind was. De enquête, die hiervoor is ge houden onder de kruideniers, viel heel anders uit, dan verwacht werd. Er kwamen bin no formulieren, die verwerkt moesten word Uit deze enquête bleek o.m., dat de S ders plotseling geweldige suikereters worden. Het gemiddelde steeg van hoofd per week tot 526 gram. Bovendien deze enquête uit, dat er 16.000 mensoh ren, die minder dan 5 K.G. suiker perl zetten. Spr. waarschuwde de kruid? vooral geen suiker te verkoopen zonder w men dan tenslotte zijn eigen zaak verkorf''^ waarschuwde de inleider geen kunst?' halen met de bonnen omdat dit 9trenl wordt. 3 Tenslotte zei spr., dat wij in ons land heel weinig merken van den oorlog in ver» i? met andere landen waar al heel veel ar»? met alle moeilijkheden daaraan verbonrtJ !ei1 der de distributie vallen. Wij leven in Nefo' ondanks de bruineboonendistributie oer toestanden nog in een paradijs. Nadat van de gelegenheid tot hèt steil* vragen gebruik was gemaakt sloot de S? ter met een hartelijk dankwoord aan beid* kers de vergadering. e%s* Rest ons nog te vermelden dat versch*-- fabrikanten hun artikelen op de ver»ari*ri, exposeerd hadden. Paascliwijdingsavond jn ,je Geref. Kerk. Gisteravond werd in de Gereformeerde KpvV het C. H. Moensplein een Faaschwijdingsavonrt35'1 houden waarvoor groote belangstelling u„t Na het gemeenschappelijk zingen van P=alm 9s Ds. H. Holtrop voor in gebed. Vervolgens 7/1;? heer B. Tijl Jr. tenor, „Alle Menschen ben" een koraal van Bach. Nadat Ds. HoTtron gedeelte uit Jeremia had voorgelezen zonJ! Christelijk Gemengd koor „Hallelujah" en het w „Voxhumana" onder leiding van den heer Pos „Super Flumina Babylonis" van Ch. Gounod „Ein Deutsches Requeim" van Johannes Brah5 Prachtig klonk deze voortreffelijke zang mjf, kerkgebouw. Vervolgens werden recitatieven koren uit het onvoltooide Oratorium Chrisb!» van Mendelssohn uitgevoerd. In dit werk, oaT* twee dcelen „Gebuid. Christi" en „Leiden'Ch? bestond zong de heer Tijl de solo-partij. Tussch de deelen las Ds. Holtrop hierop aansluitende Rii belgedeelten. Na het gemeenschappelijk zingen „Dankt, dankt nu allen God" werd deze 1 avond met dankgebed gesloten. HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN ATOUT. De laatste ronde om het clubkampioenschia van de bridgeclub „Sans Atout" is gespeeld. Het paar J. BosG. de Boer behaalde met 8 wedstrijdpunten en 180% matchpunt het kam. pioenschap. De uitslagen van de laatste rond! luiden als volgt: 1. K. van der Wal—c. Sprul' 77 m.p., 2. J. BosG. de Boer 61 m.p., 3. De het» en mevrouw Dil 58 m.p., 4. G. Tabak—O Gelder, mans 56% m.p., 5. A. en C. Hoogeboom 56 mp 6. Berlee—J. Nijman 56% m.p., 7. G. Daalhuizen- W. de Boer 50% m.p.. 8. F. van der Linden-o Zoontjes 47% m.p.. 9. Mevrouw van der Linden- Th. Braam 39% m.p., 10. J. Bloemendaal-4. Tand 39 m.p. De eindstand luidt: 1. J. BosG. de Boer, wed- strijd pnt. 6, m.p. 180%, 2. A. en C. Hoogeb w.p. 11, m.p. 173%, 3. J. BerleeJ. Nijman w.p, 11%. m.p. 170, 5. De heer en mevrouw Dil w.p. m.p. 167%, 6. F. van der Linden—G. Zoontja w.p. 19. m.p. 159%, 7. G. Tabak—C. Geldermanj w.p. 19. m.p. 157, 8. Mevr. v. d. Linden—Th. Braam w.p. 19%, m.p. 148. 9. P. Daalhuizen—W, de Boe: w.p. 22%, m.p. 142%, 10. J. Bloemendaal—J. Kei w.p. 24%, m.p. 140%. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn; 1. W. Kleine—H. Pools 50 m.p.. 2. K. Kee—L.MÓu- ton 48 m.p., 3". T. Romijn—J. Broekhuizen-45', m.p., 4. Dames BraamTabak 42% m.p., 5. Mevr, SteenbergenJ. de Vries 40 m.p., 6. G. Steen bergenJ. Bakker 38 m.p., 7. de heer en mevroK Thomas 37% m.p., 8. J. van Leeuwen—A. Miche! 36% m.p., 9. de heer en mevrouw Admiraal 35 m.p., 10. Mevrouw Van AmstelH. van Essen 34 m.p., 11. P. van der Werff-A. van Groningen 32 m.p. HEEMSKERK EEN DER „HODLARS" BIJ DE SOLDATEN. Een der leden van de bekende accordeonspelel de „Hodlars", de heer E. Pïtters, trad in de cantine van de Mariaschool geheel belangeloos op voor de militairen. Door de militairen werd dit zeer op prijs gesteld. De soldaat Barendrecht bracht den heer Pitten dank voor zijn vrieiidelijkheid. R.K. V. V. „A. D. O." Het programma voor Maandag (2en luidt: A. D. O.Lïsse 2.30 uur Zeevogels 2A. D. O. 3 2,30 uur A. D. O. 4— U. S. V. 2 12.30 uur V. V. E. a—A. D. O. a 1 uur A. D. O. c—I. E. V. b 12.30 uur A. D. O. b—D. E. M. c 2 uur BLOEMBOLLENCULTUUR. In het café van den heer Henneman kield de afdeeling Heemskerk van Bloembollexcultuur een ledenvergadering. Op deze vergadering was aanwezig de heer F. v. Limburg, voorzitter van den Keuringsdienst „De Narcis". De vergadering, welke matig bezocht was, werd geopend door den voorzitter, den heer J. A. van Zanten, die allen welkom heette. Hierna werd het woord verleend aan den heer Limburg die sprak over „De Narcis en haar ziekte verschijnselen". CASTRICUM Vergadering van de S. D. A. P. De afdeeling van de S. D. A. P. hield een huis houdelijke vergadering in de lunchroom Kuilman te Bakkum. Als bijzonderheid was aan deze verga dering verbonden een z.g. clubuurtje, waarop de aanwezige leden gelegenheid zouden krijgen, in een ander dan het zakelijke vergaderingscontact de ver schillende kanten van het partijwerk eens te be spreken. Voorzitter Hellinga opende te ca. half negen ae vergadering: hoewel hij moest vaststellen, dat cle opkomst niet bijzonder groot was, vertrouwde hij toch, dat mettertijd dergelijke bijeenkomsten zouden kunnen leiden tot intensief contact. Bij de ingekomen stukken wordt o.m. mededee- ling gedaan van een nieuwe overeenkomst, h» partijbestuur heeft afgesloten met de BUMA, bona voor muziekauteursrechten, voorts omtrent te .ver schijnen propaganda-materiaal, speciaal voor tuin ders, en algemeen propaganda-materiaal. Over a vraag, of propaganda-materiaal al of niet tegen o taling beschikbaar gesteld dient te worden, on spon zich een discussie; een volgende vergaaenas zal de aard van de partij propaganda in het alg meen ter discussie stellen. ,f. Het door penningmeester Zijlstra uitgebracn rapport betreffende de financiering verkiezings actie wordt goedgekeurd. De voorzitter doet meae- deeling omtrent plannen, die voor de 1 Mti-vienns dit jaar zijn gemaakt: burgemeester In 't Vela Zaandam is wederom bereid gevonden, hier te men spreken, een vaandel-defilé zal plaats vin terwijl de Arb. Tooneelvereeniging „De Toorts opvoeren: „Onder één dak" van Jan ^akncl"?s" a Daarna volgt een vrije bespreking van di\- vraagstukken van meer of minder belang. u eerste proef heeft wel aangetoond, dat een derg lijke gelegenheid tot discussie het partijleven dienst kan zijn.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2