Frankrijk's oorlogskabinet. NTREDE IN MEXICO. PROGRAMMA VRIJDAG 22 MAART 1940 De definitieve samenstelling. van het en minister Oorlogscomité zal driemaal per tfeek onder presidium van Reynaud vergaderen. i, de officieele ministerlijst «Sktóinet-Eeynaud bekend. F"5 SnaaudU minister-president er "tXSandsche zaken. .limns vice-premier. gffer.tandsverdedigtag. j-f'bmnenlandsche zaken. Sri, inlichtingen. «"chtvaart. Srtsarïaut, opvoeding. Mandei, koloniën. S" handel en nijverheid. De Monzie openbare werken en transporten. Smaret arbeid Jules Julien. XP'T' T' Rio koopvardij. Queuille, ravitailleering. Thellier, landbouw- Dautry, bewapening. Marcel Heraud, gezondheid. Rivière. pensi°enen. gorges Monnet, blokkade CAMILLE CHAUTEMPS, ondervoorzitter van den Franschen ministerraad. Onderstaatssecretarissen Champetier de Ribes, ministerpresidium. Bchuman, vice-ministerpresidium. Ducos, landsverdediging en. oorlog, jacquinot, binnenlandsche zaken Laniel, financiën. Février, inlichtingen. La Cour Grandmaison, marine. Amaury de Lagrange, handel en nijverheid. Albertin. openbare werken en transporten. Pinelli, koopvaardij. Mény en Blanchot, bewapening. Hachette, nationale huishouding. Vanmorgen is het nieuwe kabinet bijeenge weest en vanmiddag zal de regeering zich aan de Kamer voorstellen. Het nieuwe kabinet telt evenveel leden als het oorlogskabinet van Clémenceau, doch er zijn twee nieuwigheden. Er is in de eerste plaats een oorlogs comité, bestaande uit den ministerpresident, den plaatsvervangenden minister-president en de ministers van defensie, koloniën, fi nanciën en blokkade. Dit comité zal drie maal per week onder voorzitterschap van Reynaud vergaderen. Verder is er een interministerieele economi- gche raad, bestaande uit den minister van fi nanciën, en de ministers, wier taak van economi- schen aard is. Deze raad vergadert ten minste eens per week onder leiding van den premier. Volgens Havas is het eerste kabinet-Reynaud door de Fransche pers buitengewoon gunstig ontvangen, vooral daar Daladier zijn gewezen minister van financiën terzijde blijft staan en het oorlogsprogramma van Frankrijk, ondanks de wisseling van ministerie hetzelfde blijft. Een Italiaansche persstem. De „Popoio di Roma" wijst op de zeer gunstige ontvangst van het kabinet-Reynaud te Londen, waar men hoopt, dat men dank zij de pro-Russi sche gezindheid van den nieuwen Franschen regeeringschef, Moskou 'van Berlijn kan trach ten los te maken. Doch men meldt het as. bezoek van Molotof aan Berlijn. Dit be zoek, aldus het blad. wordt vooral in verband ge bracht met het voornemen van Berlijn, in sa- Lagerhuisklachten over de blokkade De invoer van ruwe katoen in de neutrale landen. In het Engelsche Lagerhuis hebben de liberale afgevaardigde Mander en de conservatief Boothby gisteren geklaagd over het bestaan van ernstige „lekken" in de geallieerde blokkade. Mander zeide dat de overeenkomsten met de neutralen blijkbaar waren tot stand gekomen op den grondslag van den wederuitvoer naar Duitschland onmiddellijk voor den oorlog, toen Duitschland voorraden aanlegde. Mander vergeleek den invoer van ruwe Ameri- kaansche katoen in de neutrale landen gedurende September en November 1939 met dien over dezelf de periode 1938. De invoer in Zweden, zeide hij, was verviervoudigd, die in Noorwegen en België verdubbeld, die in Nederland verdrievoudigd, die m Joego Slavië met de helft toegenomen, die in Hongarije 20 maal en die in Zwitserland 160 maal Zoo groot geworden. Men moge ten aanzien van deze cijfers een zekere reserve in acht nemen, dan nog olijven zij genoeg verwondering wekken, aldus Mander. Hij zeide voorts dat er iets moet worden gedaan tegen het transport van Zweedsch ijzererts door de Noorsche territoriale wateren naar Duitsch land en beschuldigde Noorwegen en Zweden er van dat zij het Volkenbondshandvest hadden geschon den door Britsche troepen den doortocht naar Fin land te weigeren. Boothby zeide, dat er over Triëst en Genua te veeli materiaal naar Duitschland gaat. Jn zijn antwoord zeide Butler dat de te berde gebrachte vraagstukken de ernstige aandacht der regeering hebben, in het bijzonder de katoenkwes- r aanz'en van Noorwegen's en Zweden's ver plichtingen uit het handvest herinnerde Butler er aan dat de Scandinavische staten te Genève alle voorbehoud hebben gemaakt voor de maatregelen der Volkenbondsresolutie, die op sancties geleken, geloof, dat wij het meest bereiken, indien wij. menwerking met Rusland en Italië, den Balkan en het oosten te onttrekken aan den Fransch- Britschen druk, welke erop gericht is deze lan den te maken tot een economisch monopolie of oorlogsbondgenooten. Volgens hetzelfde blad be gint men zich te Londen ongerust te maken over de werkelijke soliditeit van het FranschBrit sche verbond met Turkije. Een nieuw Zweden ontstaan, constateert minister Bagge. De beteekenïs van de hulpverleening aan Finland. Gösta Bagge. minister van openbaar onderwijs en kerkelijke aangelegenheden en sedert 1935 leider der conservatieve partij, heeft te Stockholm een redevoering gehouden, waarin hij de eischen van den tegenwoordigen politieken toestand heeft behandeld. „De jongste gebeurtenissen waren van zooda- nigen aard. dat zij een zeer gelukkige wijziging hebben gebracht in de houding van het Zweed- sche volk nopens de nationale verdediging. Het geloof in een vaderland, dat waard is verdedigd te worden, het geloof in de kracht der Zweden het land zelfs tegen machtiger vijanden te ver dedigen en vooral de wil zich persoonlijke op offeringen voor Zweden te getroosten, dat alles is het gemeenschappelijk ideaal geworden van het Zweedsche volk. Een te voren in het binnen ste van het Zweedsche volk sluimerende kracht is aan het licht getreden. Bagge sprak vervolgens over de aan Finland verleende hulp. Hij noemde in dit verband een bedrag van ongeveer een half milliard kronen. De Zweedsche industrie heeft, naar hij zeide, in belangrijke mate ten behoeve van Finland ge werkt. Zonder aan de belangrijkheid te kort te doen van de door andere landen verleende hulp, aldus Bagge, is het duidelijk, dat zonder de be reidvaardigheid der Zweedsche regeering zich deze inspanningen te getroosten op beslissende oogenblikken en op beslissend gebied Finland niet den geweldigen tegenstand had kunnen bieden, welke door de geheele wereld naar waarde is ge schat. Het alternatief van den brutalen vrede van Moskou, dat velen onzer duchtten, was de vol ledige vernietiging van Finland, de verlamming en bolsjewïseering van het Finsche volk. Toch heeft men sinds Januari geweten dat dank zij de buitengewone waakzaamheid van het Finsche leger en de Zweedsche hulp het mogelijk is ge weest een vrede te sluiten, wel is waar op buiten gewoon harde en bedroevende voorwaarden, maar een vrede, welke het voor Finland toch mogelijk haakte zijn bestaan als vrije en onafhankelijke natie te handhaven. Wij .hebben gezien, dat zelfs de Finsche mi nister-president de conclusie heeft getrokken, dat de inmenging der Westersche mogendheden aan Finland niet voldoende snel en doel treffend hulp zou hebben gegeven en dat zij oorzaak zou zijn geweest dat Finland in den grooten oorlog zou zijn betrokken. Voor wat aangaat de Zweedsche militaire inter ventie in Finland, daaraan heb ik niet mijn goed keuring kunnen geven, daar ik van meening was dat zij voor Zweden dezelfde gevolgen zou heb ben als de interventie der Westersche mogend heden. Finland dankt liet buitenland. President Kallio richt zich tot vrijwilligers en buitenlandsche pers. Kallio, de president van Finland, heeft tij dens een ontvangst van de buitenlandsche pers te Helsinki het woord gevoerd en zijn dank be tuigd aan allen, die Finland hebben geholpen, in zijn beproeving. Hij zeide: „Wij werden aan gemoedigd door de sympathie welke wij overal hebben ondervonden. In eenige gevallen ging deze sympathie uit hoven aan particulieren te stellen grenzen, daar, zooals wij weten, de Weste- lenke mogendheden bereid waren, indien de omstandigheden gunstig zouden zijn geweest, ons een meer actie ven steun te verleenen dan anderen. Het is mijn dankbare taak de vrijAl- ligers uit de verschillende landen dank te zeg gen, die geïnspireerd door het vrijheidsideaal naar voren traden om te vechten. Mijn dank is in het bijzonder gericht aan de Zweedsche vrijwil ligers, die de eersten waren om zich naar dit land te spoeden. Kallio bracht hulde aan het werk der corres pondenten in Finland, die, naar hij zeide, de waarheid hadden verzonden, zooals zij deze aan troffen en het nieuws voor zichzelf lieten spre ken. De president voegde hieraan toe: Wij zijn der openbare meening op de wereld dankbaar. Als een onzichtbaar leger heeft zij overal de kleine natie gesteund, welke voor haar onafhan kelijkheid vocht. Spaak noemt België's positie zeer krachtig. „Verdediging wordt met den dag sterker." Op een vergadering van de afdeeling Brussel van de Belgische Werkliedenpartij, heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Spaak, gezegd, dat de Belgische politiek eerlijk en duidelijk is: Zij aanvaardt geen verplichting, die zij niet kan nakomen: Zij is gerechtvaardigd door het échec van den Volkenbond en bekrachtigd dooi de waarborgen der groote mogendheden. Nie mand. aldus Spaak, kan zeggen of wij voor den oorlog bewaard zullen blijven, doch onze verde diging wordt met den dag sterker en het zou, voor wien ook, zeer gevaarlijk zijn onze neu traliteit te schenden. Onze toestand is beter dan die, van welk ander Europeesch land ook; wij hebben ons geen enkele beperking op te leg gen en onze grondstoffenvoorraden zijn grooter dan in September. liefst ui samenwerking met Frankrijk, ons tot de neutralen wenden en hen herinneren aan de jaren, <Ut wij naast elkander gewerkt hebben," AARDAPPELEN-JONES GEWOND. Zijn schip door mnchinegeweervuur getroffen. VIER LEDEN DER BEMANNING OMGEKOMEN. United Press meldt uit Londen, dat het Britsche s.s. „Barnhill" (5439) na met bommen en machine geweervuur te zijn bestookt, thans in den haven van Londen is aangekomen. Van de opvarenden werden vier man gedood. Het schip, vroeger „Canadian Chancellor" ge noemd, stond onder bevel van „Aardappelen-Jones", den Engelschen gezagvoerder, die met het doorbre ken van de Spaansche blokkade voor Bilbao inder tijd vermaardheid heeft verworven. Jones moest in een ziekenhuis worden opgenomen; hij heeft een zenuwschok en een schouderfractuur. Ook de „Queen Marv" heeft New-York verlaten. Vermoedelijk eveneens met verzegelde orders. NEW YORK, 21 Maart. De „Queen Mary" is hedenmorgen om acht uur twee en twintig uit gevaren. Vermoedelijk zal het schip dezelfde ge dragslijn volgen als de „Mauretania" namelijk het anker uitwerpen nabij het Ambrose-liehtschip en dan de verzegelde orders betreffende de bestem ming openen. Duizenden treinreizigers, die zich op weg van New Yersey naar Manhattan op de veerpont be vonden, keken belangstellend naar het schouwspel, toen de „Queen Mary" langzaam de rivier afvoer. Maar zelfs op een afstand van een halve mijl was het moeilijk het groote schip waar ter nemen door de doelmatige camouflage, die de gi-ijze verf bood. Men gelooft dat het schip eerst naar Boston vaart om de kiel te laten schuren in het eenige Ameri- kaansche droogdok, dat groot genoeg is om aan dit schip plaats te bieden. Er deden-nog steeds hard nekkige geruchten de ronde dat de „Queen Mary" en de „Mauretania" beide troepen zouden vervoeren van Australië naar het Nabije Oosten. De „Maure tania" lag bij Sandyhook te wachten op de „Queen Mary" om tegelijk met deze verder te varen; (United Press). Nieuw Duitsch projectiel tegen vliegtuigen Britsche piloten hebben het bij den aanval op Sylt waargenomen. Een van de Britsche piloten, die Dinsdagavond Sylt hebben gebombardeerd, heeft gezegd dat, naar het schijnt, een nieuw vijandelijk projectiel werd opgemerkt. Het vertoonde zich als een tien tal roodachtige kogels, welke zich verspreidden en met groote snelheid omhoog schoten. Een andere vlieger noemde dit nieuwe anti-vliegtuigwapen een „nieuw kanon, dat dingen omhoog zendt, welke op Romeinsche kaarsen (een soort vuur werk) lijken, wanneer zij uit elkander springen". Geringe schade op Sylt? Met eenige andere buitenlandsche correspon denten die, daartoe uitgenoodigd, een bezoek ge bracht hebben aan het eiland Sylt, is een United Press-correspondent in de gelegenheid gesteld geworden waar te nemen dat de op het eiland Sylt aangerichte schade gering zou zijn, zoo meldt ons het genoemde bureau. De correspondent bericht hierover dat slechts een vleugel van het hospitaal werd getroffen door een voltreffer, terwijl voorts te Hörnum slechts „kleine onbelangrijke civiele gebouwen" licht beschadigd werden en dit gedurende een luchtraid van 7 uur door naar Duitsche schat ting tachtig Britsche vliegtuigen. Slechts drie arbeiders werden getroffen, door granaatscher ven en scherven van luchtafweermunitie. Ontploffing in Engelsche mijn. Acht dooden, vier gewonden. Acht personen zijn gedood en vier gewond bij een ontploffing in de Mossfield steenkoolmijn in Noord Staffordshire. In de vier schachten van deze mijn te Longton werken ruim 1000 arbeiders, 840 onder den grond en 255 boven den grond. Richard Tauher Engelschman geworden. Richard Tauber, de bekende zanger, van ge boorte een Oostenrijker, heeft gisteren zijn natura lisatiepapieren onderteekend en den eed van trouw afgelegd. Daarmede heeft hij de Engelsche natio naliteit verworven. DEENSCH MOTORSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Van de opvarenden vijf personen omgekomen, OVERLEVENDEN DREVEN TIEN UUR IN ZEE ROND. Het Deensche motorschip „Algier" is volgens een Reuterbericht uit Londen, in den Atlanti- schen Oceaan door een Duitsche duikboot ge torpedeerd en binnen drie minuten gezonken. Vier leden der bemanning en een vrouwelijke passagier hebben het leven verloren. De „Algier", een schip van 1654 ton, werd, naar Reuter nader meldt, zonder waarschuwing getorpe deerd. Twintig geredden negentien leden der be manning en een vrouw die in zee hadden moe ten springen, zijn Donderdag in een haven aan de noordkust aan wal gebracht. Zij waren door een te Aberdeen thuisbehoorenden trawler opgepikt, nadat zij tien uur in een reddingboot doornat en in barre koude, hadden rondgedreven. Een der overlevenden moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De „Algier" was te middernacht getorpedeerd. Leden der bemanning hebben verklaard dat na den aanval drie reddingbooten en twee vlotten wa ren neergelaten, doch alle, op een na, vielen te water. Kapitein Larsen gelastte toen alle opvarenden in zee te springen. Op vijf personen na hebben allen dit gedaan. Deze, waarbij de hoofdmachinist en twee oliemannen, zijn met het schip ondergegaan. Ook de „Minsk" getorpedeerd? Negen leden der bemanning van het Deensche stoomschip „Minsk" (1229 ton), dat Dinsdagavond aan de noordoostkust van Schotland is gezonken, zijn gisteren door een Britsch oorlogsschip in een Schotsche haven aan wal gebracht. Vroeger op den dag waren zij door het oorlogsschip opgepikt, nadat zij 36 uur in een bootje hadden rondgezwalkt. Vijf leden der bemanning moesten in een zieken huis worden opgenomen. Elf leden der bemanning worden vermist. Men gelooft dat de „Minsk" door een Duitsche duikboot is tot zinken gebracht. Er deed zich een ontploffing voor. Het schip is in ongeveer drie minuten gezonken. Handelsovereenkomst met Engeland geparafeerd. LONDEN, 21 Maart. (Reuter.) Het ministerie voor den economischen oorlog deelt mede: „De besprekingen, die sedert eenigen tijd tus- schen Britsche en Nederlandsche vertegenwoor digers te Londen zijn gevoerd over handelskwes ties, voortvloeiende uit den oorlogstoestand, zijn thans met succes bekroond: vandaag is een over eenkomst geparafeerd. Er is een gemengde com missie ingesteld, die te Londen of te 's Graven- hage zal bijeenkomen ter bespreking van alle vraagstukken, die bij de nakoming der overeen komst kunnen rijzen." (Bij informatie te bevoegder plaatse vernamen wij, dat inderdaad heden de parafeering van een regeling inzake den aanvoer van goederen van overzee werd verwacht. Red. A.N.P.). Eerste indrukken. (Van onzen Amerikaanschen reiscorrespondent.) E vriendelijke Consul van Mexico te San Francisco had zijn dikke handjes wanhopig ton hemel geheven: neen, er was geen bericht uit Mexico-City geko men dat hij ons het, visum moest geven. En zij hebben het den Nederlandschen zaakgelastig de beloofd. Senor Schmidt! Ja, dat kon wel zoo zijn, maar beloven en doen is twee en in Mexico zijn ze zoo zakelijk niet als in de Ver- eenigde Staten; ze doen daar alles nog een beetje op hun gemak. Het speet den lijvigen heer Anto nio Schmidt héél erg en hij wilde erg graag den Nederlandschen journalist ter wille zijn, maar hij had geen opdracht een visum te verstrekken en dan kon hij dat natuurlijk niet. doen Maar in Los Angeles lag een telegram van den Nederlandschen zaakgelastigde in Mexico. Alles was in orde en mijn vrouw en ik zouden ongehin derd de grens bij Nogales kunnen overschrijden. Zoo was het ook en na een dag en nacht reizen stapten wij uit op Mexicaansch grondgebied, in de Mexicaansche helft van dat stadje. Dat was een nieuwe oude wereld. En nergens ter wereld is een grenslijn zoo definitief als hier. Aan den Amerikaanschen kant was het Ame- rikaansch: heldere kapperszaken, een keurige eenheidsprijzen-winkel en een kruidenier tus- schen zijn smakelijke en zakelijke blikjeswaar. Good old America: hygiënisch, gestroomlijnd, gestandaardiseerd en onromantisch. Het land van de dollars, de coca-cola en de tankstations. Maar met één stap door het hooge hek zijt ge in Mexico: slordige huizen, onwelriekende slage rijen, reusachtige stroohoeden en mannen, in kleurige dekens gewikkeld, op muil ezeltjes. Er was tijd te over om aan de nieuwe sfeer, de nieuwe geuren, de zwarte bloote voeten en de bedelaars te wennen. Want de trein, die ons langs de kust en dwars door het barre, schoone Noorden van Mexico naar 's lands tweede stad: Guadalajara zou brengen, was^acht uur te laat. Waarover geen enkele Mexicaan zich druk maakte. De kruiers hingen in de felle zon tegen het groezelige stationsgebouwtje. De douane-beamb ten, die er als elegante officieren uitzagen, rol den hun sigaretten; de reizigers drentelden rond in het oude, smerige stadje of zaten op hun koffers en kisten de zonnige, stoffige wereld in te staren. Er was een aardig pleintje met vervelooze ban ken en een zwerm van schoenpoetsers, met stal letjes waar ondefinieerbare, vette en walmende etenswaar een grage prooi voor dikke vliegen was. De zon was warm en uit het eenige bioscoop theater van Nogales kwamen Mexicaansche ra diomelodieën, zoo muzikaal en melodieus voor wie een heel jaar jazz te hooren had gehad, dat het hart de cadenzen scheen over te nemen en er een soort kalm geluksgevoel in mij werd gebo ren, zooals ik in jaren niet had gekend. Op mijn bankje in de zon liet ik mijn schoe nen poetsen door een jongetje, wiens oogen even zwart waren als zijn handen en voeten. Ik liet de wereld maar gaan zooals zij ging. Wie zou, met voldoende peso's op zak om een maand lang te eten, te slapen, te rooken en zijn schoenen te laten poetsen, zich zorgen maken? De muziek uit de bioscoop hield op, doch Mexico zonder muziek is Mexico niet en zoo vormde zich een groepje muzikanten met tokkelaars, een trom pet en refreinzangers, een orkestje dat men hier „mariachi" noemt, wat het zelfde woord is als het Fransche marriage. Oorspronkelijk speelden zulke muzikanten op bruiloften. Honderd meter verder, in de Vereenigae Staten spelen gramöfoons voor een stuiver-in-de-gleuf uw geliefde jazz-moppen; hier in Mexico staan vijf slordige kerels bij elkaar en zij. laten uw hart en uw ziel en uw blijheid dansen op de oeroude rhyfchmen van hun volkszangen. Hun samenzang is vol en sonoor en hartstochtelijk. De violen zingen, de guitaren geven het rhythme aan en de trompet zingt de melodie oip eigen gelegenheid erboven uit.. Wanneer ge een peso missen kunt en die in zoo'n breeden hoed laat vallen, dan zegt de muzikant-in-lompen„grazias, signore, multas grazias" en zij spelen en zingen dóór lied na lied en liefdeszang na liefdeszang. Mijn schoenen blinken als de oogen van het poetsertje, de Mexicaansche sigaret is geurig, in het plantsoentje staan rozen, bougainvillea en geraniums in vollen bloei. Dit is Mexico. Er komt een vrouw voorbij met een aarden kruik op het hoofd. De man naast mij spuwt op den grond en begint zich zorgvuldig te krabben. Een limonadeverkooper, twee blinkende kope ren emmers aan een juk; vraagt of ik een koelen dronk wil koopen. „No, signore, grazias". Een vrouwtje met een walmende schotel ge roosterd geitenvleesch blijft vragend voor mij staan. „No signorita, grazias". Het orkestje zingt het liedje van verlangen: „Guadalajara". Dat is ook mijn verlangen. Guada lajara, de schoone trotsche hoofdstad van den staat Jalisco. De schemering gaat vallen over het pleintje. De avond komt over Nogales. Honderd meter van mijn bankje af stralen de lichten uit de bars en de huizen en de win kels. Dat is het Westen. De beschaafde wereld. Het nieuwe land. Hier, in het oude Mexico heerscht de schemering onbeperkt. Het muziekje heeft opgehouden. De man naast mij slaapt, met een uitgedoofde sigaret bungelend in zijn mondhoek. Ik ga naar de douane. Krijg driftige krijtkrassen op mijn koffers. Een oude, vervelooze trein staat klaar. De expresse Nogelas-Mazatlan-Guadalajara. Twee dagen en twee nachten zullen" wij in den trein zitten. Mr. E. ELIAS. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) Vijf „zware jongens" gearresteerd. Van verschillende groote inbraken verdacht. Woensdagavond poogde een nian door middel van een valschen sleutel een damesmodemagazijn in de Leidschestraat te Amsterdam binnen te dringen. De eigenaar was echter nog aanwezig en wist den man aan de politie over te leveren. Hij werd, verdacht van poging tot diefstal, in het bureau Singel opge sloten. Zooals te doen gebruikelijk pluisde de politie de zaken van haar arrestant terdege uit. Men bleek te doen te hebben met een Italiaan, van wien de poli tie wist, dat bij deel uitmaakte van een complot, en zij ging eens op bezoek bij zijn kameraden. In den loop van den nacht en den ochtend wei-den daarop nog vier mannen, twee Italianen en twee Amster dammers in hun woning aangehouden en naar het bureau overgebracht. Een der heeren voelde zich blijkbaar bij het zien van de politie zoo schuldig, dat hij maar meteen op de vlucht sloeg. Hij rende naar boven en het dak op, waar de politie hem echter spoedig wist te grijpen. Tevens werden huiszoekingen vex-richt. Hiei'bij werden voor de' aangehoudenen dermate compro- mitteei-ende zaken gevonden, dat de politie hoopt aan de hand hiervan verschillende groote inbraken in den loop der laatste jaren in de hoofdstad gepleegd, te kunnen opheldei-en. De politie noemde in dit ver band de inbraken bij het reisbui-eau Lissone in de Leidschestraat, bij de Hema in de Kalverstraat en bij de Galei-ies Modei-nes in de Reguliersbreestraat. Naar men zich zal herinneren werden in deze za ken de brandkasten a la sardine opengesneden en van hun aanzienlijken inhoud beroofd. Zoo werd on der andere bij het reisbureau ongeveer tienduizend gulden gestolen. Generaal-majoor Carstens commaiw dant van het eerste legercorps. Naar wij vernemen is generaal-majoor N. T. Carstens, tot voor kort sous-chef van den generalen staf en laatstelijk benoemd tot in specteur der artillerie, thans benoemd tot commandant van het eerste legercorps, als opvolger van wijlen generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau. Alle peulvruchten oogst 1940 moeten worden ingeleverd. Naar wij van officieele zijde vernemen heeft de minister van economische zaken besloten, dat alle in 1940 te Oogsten peulvruchten, uitgzonderd die, welke voor versch gebruik worden geteeld en zaai- peuvruchten, aan de regeer,ng moeten worden in geleverd. Het zal den telers derhalve niet meer meer worden toegestaan, de fijnere soorten recht streeks aan den handel te verkoopen. De prijzen, welke bij inlevering zullen worden betaald, zullen hooger zijn dan de ovei-nemings- prijzen voor de peulvruchten van den oogst 1939. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 20 Maart is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Grieksche taal- en let terkunde: dr. W. J. W. Koster, thans conrector aan het openbaar gymnasium te Zwolle. Bij K.B. van 20 Maart is aan K. P. Roege, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wanneperveen, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem als zoodanig bewezen. Heerlenaar sinds 2 Maarl spoorloos verdwenen. Sedert Zatei-dag 2 Maart is te Hèei-len spoor loos verdwenen zekere J. W. Dien dag begaf hfj zich naar Aken, zijn vrouw mededeelende, dat hij daar ging werken. Na dien dag heeft men taal noch teeken van hem vernomen. De man is gehuwd en vader van drie kinderen. ZATERDAG 23 MAART 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Brichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gi-amofoonmuziek. (Om 12.45 Be richten A. N. P.). 1.30 Orgel en Zang. 2.00 Esperan- lo-uitzending. 2.20 Gi-amofoonmuziek. 2.30 Muzi kale causei-ie. 3.00 Reportage. 3.30 Community- singing (opn.). 3.45 VARA-oi-kest. 4.304.50 Vra- genbus. 4.55 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist (opn.). 5.50 Oi-gelspel. 6.15 Twentsche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Fe licitaties. 7.10 Politiek radiojouiTiaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling SOS-Berich- len. 8.03 Bei-ichten A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.05 „De Gordiaansche knoop", toespraak. 9.10 VARA-Varia. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 En nu.... Oké. 11.15 Be richten A. N. P. 11.25—12.00 VARA-strijkorkest. HILVERSUM n, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.30 Paaschmis. 9.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Be richten. 12.15 Klokgelui (opn.) 12.30 Gramofoon muziek. (Om 12.45 Berichten A. N. P.). 1.10 KRO- erkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuui-tje. 4.00 KRO-Melodisten en solist. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmu- ziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmu ziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramo- foonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Juridische cause rie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Bei-ichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO- kamerorkest en solisten. 9.50 „De Paaschei-actie", toespraak. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Ber. A. N. P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek ENGELAND, 391 en 449 M. Van 10.20—11.35 n.m. ook op 342 M. 11.00 Het Engelsche ensemble. 11.35 Het Manches ter Hippodrome-oiicest. 12.20 Berichten. 12.30 De Entr'acte Players. 1.00 Marine-orkest. 1.35 Cause rie. 1.40 Lichte muziek uit Holland. 2.30 Declamatie. 2.50 BBC-orkest. 3.35 Reportage. 4.20 Berichten en causerie (Welsch). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berich ten. 5.35 Nieuws van het Wetstelijk Front (opn.) 5.50 Het Luton-orkest. 6.20 Radiotooneel. 6.50 Actueele uitzending. 7.20 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Nieuws uit Amexüka. 8.55 BBC-orkest. 9.35 Kerkdienst. 9.50 Cabaretprogramma. 10.20 Henry Hall's orkest. 11.00 Declamatie. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel, 9.20 Concert. 11.10 Vioolvoordracht. 11.20 Geva rieerd concert. 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Vereeniging voor oude instrumenten. 2.20 Muzikale causerie met illustraties door het Fc'lix Raugel-koor. 2.50 Populair programma. 3.50 Zang. 4.45 Ortambert-kwartet. 5.20 Opera-uitzen ding. 9.20 Radiotooneel. 10.20 Chansons. 10.35 Ra diotooneel. 11.2011.50 Lichte muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.558.20 Schrammel- ensemble. 9.05 Gi'amofoonmuziek. 9.309.50 Kamer muziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Militair con cert. 1.45 Populair concert. 2.20 Bont programma. 5.05 Folkloristisch programma. 5.25 Gramofoonmu ziek. 6.50 Concert. 7.45 tot sluiting: Zie Deutschland- sender om 7.35. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gi-amofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.251.55 Cause rie over jazzmuziek. 2.20 Cecilia-koor, orkest en solisten, ca. 5.05 Omroeporkest, soliste en gramo foonmuziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 7,20 Cabaret programma. 8.35 Folkloristisch programma. 8.55 Lente-programma. 9.35 Zang en gramofoonmuziek. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.55 Jean Steurs' accordeonensemble. 2.20 Zang met piano begeleiding. 2.35 Jazz-pianoduetten. 3.05 en 3.35 Gramofoonmuziek. 4.55 Zang en hoorn met piano begeleiding. 5.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor sol daten. 7.50 Radiotooneel. 8.50 en 9.30 Radio-orkest en soliste. 10.05 Dansmuziek (gr.pl.) 10.5011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Operetteconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Omroep- kleinorkest, solist en H. Munsonius' kwartet. (Om 10.20 Politiek overzicht). 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.26—1.20 Militair pro« gramma.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5