'liet JOtwt en Jxm Oliebol. Twee Nederlandsche visschersvaartuigen naar een Duitsche haven opgebracht. Kerkconcert te Beverwiji Spoedig weer vrijgelaten. Twee Nederlandsche visschersvaartuigen n.l. de stoomtrawler Bruinvisch IJM. 97 en de log ger Bep SCH. 15 hebben het laatst van de vori ge week op de Noordzee een avontuur beleefd, dat weliswaar beter is afgeloopen dan de be trokkenen hadden durven denken, maar dat opnieuw bewijst, dat van een rustig visschen op de Noordzee geen sprake meer is, al behoeft daarbij niet direct aan mijnengevaar gedacht te worden. Zaterdagmiddag heeft schipper A. Vuijl van de Bruinvisch zijn reederij radiotelefonisch medege deeld, dat zoowel zijn schip als de SCH 15 door de Duitschers was opgebracht. Het bericht werd uit gezonden door middel van het toestel aan boord van laatstgenoemden logger, omdat de Bruinvisch geen radiotelefoniezender bezit. Ziehier wat wij nader omtrent deze zaak verna men: De Bruinvisch bevond zich Donderdagmorgen te gen zonsopgang op ongeveer 50 mijl ten N. van Terschelling. Men had juist het net aan boord ge haald en de matrozen waren bezig de vangst in het ruim te werken toen men een gewapenden Duil- schen trawler zag naderen. De Bruinvisch kreeg be vel om te stoppen, waaraan natuurlijk gevolg werd gegeven. Vijf Duitschers kwamen met een eigen boot aan boord van de Bruinvisch als prijsbeman- ning en schipper Kuijl kreeg order, den Duitschen marinetrawler te volgen. Zijn schip zou naar een Duitsche haven worden opgebracht. Dat was na tuurlijk geen prettig bericht. Het beteekende in de eerste plaats dat men dwars door de mijnenvelden zou moeten stoomen en voorts had de Bruinvisch een prachtige vangst, o.a. bestaande uit 1600 k.g. tong. En niemand wist natuurlijk, om welke reden de trawler werd opgebracht. Wat beteekende dit? zoo vroeg men zich aan boord van de Bruinvisch af. Wat heeft men met ons en onze vangst voor? Het vooruitzicht, misschien in Duitschland geïnterneerd te worden of althans voor wie weet hoe lang daar Het „kopgebod" en zijn gevolgen. Alleen van toepassing op de grovere vischsoorten. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat de overheidsbemoeiingen diep grijpen in het maat schappelijk leven. Er is geen bedrijf of het heeft rekening te houden met bepalingen die de overheid noodzakelijkerwijs moest invoeren ter wille van de versterking van de economische positie van ons land. Landbouw, veeteelt, vele industrieën en ook de visscherij kennen maar al te goed de circulaires van de verschillende crisisbureaux, waarvan 't „het is verboden. de quintessens vormt. De jongste circulaire van de Nederlandsche Vis scherij centrale betreffende de invoering van een „kopgebod", waaromtrent in ons blad van j.l. Za terdag reeds het een en ander werd meegedeeld, vermeerdert het aantal verboden met een verbod, dat hierop neerkomt dat de grove vischsoorten van de Nederlandsche afslagplaatsen IJmuiden, Scheve- ningen, den Helder en Rotterdam niet vervoerd mo gen worden, tenzij deze van den kop zijn ontdaan. Een maatregel, die alleszins is toe te juichen, al hoewel men voorzichtig moet zijn, aan de beteeke- nis er van geen al te groote waarde toe te kennen. Men weet waar het om gaat. Het is inderdaad juist, dat er heel wat afvalstoffen van den visch- handel verloren gaan. En dit niet alleen in de vis- schersplaatsen, maar ook in de vischwinkels, daar vooral wat de koppen betreft. En waar zooals bijv. van de kabeljauw de kop ongeveer 1/5 van het to tale gewicht uitmaakt, is te begrijpen dat er zoo nier en daar veel verloren gaat. En dit geschiedt, terwijl onze vischmeelfabrieken het bedrijf wegens gebrek aan grondstoffen hebben moeten stopzetten. En juist in een tijd dat er meer dan ooit behoefte is aan vischmeel, een voor vele bedrijven haast onmisbare voederstof. De betreffende circulaire van de Nederland sche Visscherijeentrale deelt thans mede, dat met ingang van Donderdag 28 Maart a.s. het Koninklijk Besluit te wachten is, krachtens het welk het verboden zal zijn, bepaalde soorten rondvisch te vervoeren, tenzij de kop er af is. Het „kopgebod" geldt voor kabeljauw (met uit zondering van de z.g. uitleg-kabeljauw) grooter dan 55 c.M., hake (stokvisch), koolvisch, groo ter dan 55 c.M., zeewolf en leng. Het vervoerverbod geldt niet, indien ten genoegen van de Nederlandsche Visscherijeentrale is aange toond, dat het vervoeren plaats vindt van en naar de bovengenoemde afslagplaatsen onderling. En evenmin is het verbod van toepassing op het ver voer van visch bestemd voor het buitenland. De visehkoppen moeten aan de Nederlandsche Visscherijeentrale worden afgedragen die daarvoor 2 cent per k.g. betaalt. Wij zeiden reeds, dat deze maatregel toe te jui chen is. Het is echter jammer dat de Nederland sche Visscherijeentrale er niet een maandje eerder mee is gekomen, want er ligt een periode van zeer groote kabeljauwvangsten achter ons en 'zoodoende zijn duizenden Kilo's koppen verloren gegaan, die anders tot grondstof van de vischmeelfabrieken hadden kunnen dienen. Maar gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer. Of de vischmeelfabrieken door dit „kopgebod" van voldoende grondstoffen worden voorzien om weer met volle kracht te kunnen gaan draaien, staat nog te bezien. De dagen van de verre-visscherij zijn voorbij en al levert de Noordzee nog heel wat ka beljauw en koolvisch op, dat met de koppen daar van in de behoefte aan grondstoffen van deze fa brieken eenigszins behoorlijk voorzien zal kunnen worden is een vraag, waarop de practijk het ant woord zal moeten leveren. De gevolgen voor den handel Behalve dan de „uitleggers" zal dus voortaan alle kabeljauw en ook alle koolvisch grooter dan 55 c.M. gekopt moeten worden. Een groot bezwaar voor den vischhandel lijkt ons dit niet. Het geeft wat meer merk, dat zich door de opbrengst van de koppen echter wel laat betalen. Voor de vischwinkels in den lande is de zaak even anders. Die hebben graag een kabljauw met den kop er aan in hun étalage. Wanneer ze deze „blikvangers" willen behouden, zullen ze aan de duurdere „uitleggers" moeten. Het koppen van hake, leng en zeewolf zal op den gang van zaken van weinig invloed zijn. Hake- koppen zullen de vischmeelfabrieken weinig te zien krijgen, want deze visch gaat bijna alle naar het buitenland. En ook leng is geen massaproduct, ter wijl zeewolf toch altijd al gekopt en gevild werd verzonden. Het „kopgebod" heeft een niet onbelangrijk be zuinigend effect, doordat de koppen voortaan in IJmuiden blijven en er dus geen vracht voor betaald behoeft te worden. Juist vanwege de vrachtbespa ring wordt kabeljauw en koolvisch, bestemd voor bet buitenland, veelal zonder kop verzonden. te moeten blijven, was natuurlijk verre van aan lokkelijk. Als gedeelde smart inderdaad halve smart is, dan was er voor de bemanning van de Bruinvisch spoe dig reden, om de helft van hun smart over boord te gooien. Want wat geschiedde? Nauwelijks was het convooi op weg naar de prijs- haven welke dit was wist men toen nog niet of daar zag men den logger SCH. 15 aankomen. Déze liep den Duitschers er was inmiddels nog een marinetrawler bijgekomen als 't ware in de ar men. Deze logger was op weg naar de visscherij. Hij onderging hetzelfde lot als de Bruinvisch„Mit- fahren!" zoo luidde het commando. En ook de schipper van den logger had geen keus. Vrijdagmorgen 11 uur kwam het convooi voor Borkum, het eerste Duitsche Waddeneiland. Nabij een inham moesten de schepen voor anker gaan en daar op orders blijven wachten, hetgeen natuurlijk geschiedde onder bewaking. Officieren van de ma rinetrawlers gingen met de papieren van beide vis- schersvaartuigen naar het eiland, j In spanning wachtte men aan boord van de .Bruinvisch en de SCH 15 de dingen af, die komen zouden. Na een paar uur te hebben gewacht kwamen de officieren weer terug. Wat zou het resultaat zijn? „Sie können wegfahren!" Algemeene vreugde aan boord van de beide vis schersvaartuigen. Men liet zich dit niet tweemaal zeggen. Er kwam een sleepboot langszij en deze heeft beide schepen uitgeleide gedaan, maar niet voordat er monsterrol werd gehouden, waarbij bleek dat alles in orde was. Schipper Vuijl is later aan boord van de SCH. 15 gegaan om zijn reederij van zijn avontuur in kennis te stellen. De Bruinvisch zette koers naar IJmuiden, waar de trawler inmiddels is aangekomen, de SCH. 15 zette de reis naar de visscherij voort. Wij vernamen nog, dat de visschers zeer correct door de Duitschers behandeld werden. De beman ningen der gewapende Duitsche trawlers bestonden hoofdzakelijk uit trawlervisschers. SCHOOLVOETBAL In tegenstelling met den eersten dag, toen er in afdeeling D geen enkele wedstrijd aanspraak kon maken op het praedicaat spannend, hadden meer dan drie wedstrijden van deze afdeeling Zaterdag j.l. juist een uitermate spannend verloop. Het B- en C-elftal der Nijverheidsschool brachten het niet verder dan een gelijk spel (44). Straf schoppen moesten de beslissing brengen en hierin waren de B'ers het knapst. Een even spannend verloop had de ontmoeting tusschen H. B. S. 3, dat met 30 van H. B. S. 4 had gewonnen en Nijverheidsschool B. Met de rust leid de laatstgenoemde school met 10, doch daarna wisten de over 't geheel kleinere H. B. S.-ers niet alleen gelijk te maken, doch zelfs ook het winnende punt te scoren, door welke prestatie zij zich in de winnaarsronde plaatsen, waarin Nijverheidsschool A en D en U. L., O. 2 reeds een plaatsje gevonden hadden. Voor de C-afdeeling werden Zaterdag 6 wedstrij den gespeeld. Bijzonder onfortuinlijk speelde wel de Duinwijkschool door onverdiend haar beide wed strijden met den oneven goal te verliezen. Het B- elftal der Nijverheidsschool daarentegen wordt wel zeer door Fortuna begunstigd. Het heeft nog geen enkelen wedstrijd gewonnen doch door steeds bij het strafschoppen nemen meer goals te scoren dan de tegenpartij, komt het heden in de finale uit. Tegen het 2de elftal der Creutzbergschool zal het het ove rigens niet gemakkelijk hebben. De uitslagen van Zaterdag waren: Afdeeling D Nijverheidsschool BIdem C 44 B wint. HBS 4—HBS 3 O—3 Nijverheidsschool BH. B. S. 3 l2 Afdeeling C: Eerste ronde: Nijverheidsschool D—Creutzbergschool 2 0—6 Creutzbergschool 3—Duinwijkschool 1o Tweede ronde (winnaars): H. B. S. 2Nijverheidsschool B 2—2 B wint. Creutzbergschool 2Idem 3 41 Tweede ronde (verliezers) Nijverheidsschool C—Nijverheidsschool A 0—5 Nijverheidsschool D—Duinwijk 3_2 TE VERWACHTEN TRAWLERS. Onderstaande trawlers -bevonden zich Maan dagavond tien uur nog op zee. Vertrokken Woensdag 13 Maart: Bergen IJM. 16; Adelante IJM. 19. Vertrokken Donderdag 14 Maart: Geen traw lers naar zee vertrokken. Vertrokken Vrijdag 15 Maart; Eveline IJM. 115; Knikker IJM. 4; Zwarte Zee IJM. 94; Alma IJM. 44; Claesje R. 46; Clasine Luther IJM. 59; I.S. Groen IJM. 130; Maria van Hattem IJM. l'. Vertrokken Maandag 18 Maart: Willy, Sch. 61, Perseus IJM. 65; Vikino Bank IJM. 183. Vertrokken Dinsdag 19 Maart: Jenny Elsa, IJM. 88; Neptunus IJM. 87; Caroline IJM. 26; Hercules IJM. 196; Haarlem IJM. 9, Condor IJM. 72. ENGELSCHE CAVALERIE IN PALESTINA. Een afdeeling paardenvolk verlaat Nazareth op palrouilletocht door het Heilige Land. Vertrokken Woensdag 20 Maart: Uiver IJM. 384: Poolzee IJM. 77; Utrecht 73. Vertrokken Donderdag 21 Maart: Norma Maria IJM. 6; Prinses Beatrix IJM. 117 Ewald IJM. 48. Vertrokken Vrijdag 22 Maart: Cornelis IJM. 15; Libra IJM. 98. Elie Chenivière IJM. 161. Vertrokken Zaterdag 23 Maart: Christine IJM. 2. Er bevonden zich Maandagavond tien uur nog 31 trawlers op" zee. Hedenmorgen waren er aan den afslag 9 traw- ders, nl. de Jacqueline Clasina IJM. 10; Renger IJM. 106; Gloria IJM. 37; Delft IJM. 17; Erin IJM. 12; Bruinvisch IJM. 97; Maria IJM. 95; Isabel IJM. 14; Dirkje R.O. 53. Eén trawler bevindt zich nog binnen de Ger- berdina Johanna IJM. 38. welke in de reparatie is. In totaal zouden er dus 41 trawlers in de vaart kunnen zijn. REDDINGVLOT OPGEPIKT De alhier binnengekomen logger KW 125 heeft op 30 mijl van IJmuiden een reddingvlot opgepikt. Het vlot is ter beschikking gesteld van de mili taire autoriteiten. OPDRACHT. Het maken van- rioleeringen in den Wagenweg en omgeving te Haarlem is opgedragen aan de fa. Joh. Dienaar en Zn. alhier, die laagste inschrijfstèr was met f 52.""" TERAARDEBESTELLING P. EEUWIJK. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmid- op de begraafplaats De Biezen de teraardebe stelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer P. Eeuwijk, hoofdopzichter dei- bouw- afdeeling van het Hoogovenbedrijf, alhier op 47- jarigeri leeftijd overleden. Aanwezig waren ir. A. H. Ingen Housz, directeur, namens de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken; ir. A. H. van Rood, architect en hoofd der bouwafdeeling, vele ingenieurs, bedrijfs- chefs en leden van het personeel, bestuursleden van de personeelsvereeniging De Gieteling, leden van den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te Be- verwijk; bestuursleden en leden van de Loge der Odd Fellows te Beverwijk; A. de Wit, directeur van de bedrijven gas en water, R. Verbeek, administrateur van het provincieel ziekenhuis te Santpoort en lid van den gemeenteraad, A. A. Oosterwijk, arts te IJmuiden-Oost, W. v. d. Kragt, hoofdopzichter bij de Amst. Ballast Mij. te Amsterdam, vroeger bij de Hoogovens e.a. 4 Ir. A. H. van Rood sprak namens de directie der Hoogovens en namens de bouwafdeeling. Spr. memoreerde dat de overledene 21 jaar geleden bij de Hoogovens kwam als jong, energiek en talent vol bouwkundige. Aan zijn energie paarde hij een scherp verstand, oorspronkelijkheid van gedach ten, architectonischen aanleg en een ingenieus in zicht in de dingen. Het kostte spr. weinig moeite en hem in te leiden in dit speciale bouwvak. Zijn eigenschappen zijn niet compleet, als spr. ook niet noemde zijn wanne hart. Deze eigenschappen maakten, dat hij niet alleen een goed ambtenaa* werd, maar dat allen van hem zijn gaan houden. VOOR DE KINDEREN Krent vloog op hem af en klampte zich aan hem vast: Zeg dat niet, stamelde hij ik sterf al als ik alleen maar aan spoken denk! Ach toe Dikke, laten we alsjeblieft vluchten. Man, zei deze smalend, je zag toch hoe we net met die tralies getracteerd werden. Krent zag in, dat het onbegonnen werk was en viel als een gebroken man in den stoel neer. Gemorrel aan de deuren Minah stapte binnen, met een blad beladen met spijzen. Vertel mij eens, zwarte schoonheid yroeg Krent"wat is dat hier voor een rare boel? Spr. zelf zal hem buitengewoon missen. Hij, die dagelijks geleerd heeft de lessen van het leven, zal rechtvaardig staan voor koningen, zei de wijze Sa lomo en spr. meende te mogen zeggen, dat de over ledene recht zal kunnen staan. De heer A. Mijs, architect, sprak als voorzitter van de personeelsvereeniging De Gieteling en zeide dat men van den overledene, die een der oudste leden was, met weemoed afscheid nam. Hij was een goed en trouw lid en zijn vele vrienden zijn hem zeer dankbaar voor de vriendschap. De heer Herb. Blom sprak als voorzitter der loge van Odd Fellows te Beverwijk en herdacht hoe de overledene Woensdag nog gezond was en plotseling werd weggenomen. Onze mooie idealen hebt gij in praktijk gebruikt, zeide spr., ge hebt veel liefde en vriendschap gegeven. Tenslotte sprak ds. J. Ph. Haumersen namens de Evang. Luth. gemeente en zeide dankbaar te zijn voor wat de overledene als lid van den kerkeraad was geweest. Hij was het nog maar een jaar, maar hij deed, wat zijn hand vond te doen en hielp, waar het mogelijk was. Hij was geen man van woorden, maar van de daad. Spr. dankte hem voor alles, wat hij in het belang der gemeente had ge daan. Een zeer groot aantal bloemstukken en kransen werd op het graf gelegd. Een vriend dankte voor de groote belangstelling, BONTE AVOND VOOR MILITAIREN. Het Bui'gercomité Velsen Noord en Zuid voor O. en O. voor militahren heeft voor Donderdag 28 Maart a.s. beslag weten te leggen op het cabaret van Chiel de Boer met zijn liedjes, conferences en schimmentheater. Deze zal met medewerking van Antoine Brusta in bioscoopzaal „De Pont" een knal-bonten avond verzorgen, welke uitvoering uitsluitend voor militai ren is bedoeld. De band van 42 R.I. zal tusschen de verschillen de nummers musïceeren. Voorts staan den bezoe kers vele verrassingen te wachten. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende organisaties zijn voor de week van 25 tot en met 30 Maart vastgesteld als volgt: Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond 11.0011.20 Werkloozenvereeniging 11.3012.00 Alg. Ned. Bouwarb. Bond 10.3510.55 IJm. Transport Fed. N.A.S. 10.10—10.25 Ongeorganiseerden 9.0010.00 R.K. Bonden 11.0011.40 Kleine Bonden 11.4512.00 Chr. Bond van Fabr. en Transportarb. 9.209.50 Oud-Kath. Vakverbond 9.009.15 IJmuider Federatie 11.0011.40 Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur. De plaatselijke afdeeling van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur houdt Vrijdag avond in Hotel „Ter Burg" een ledenvergadering. Na afhandeling der huishoudelijke aangelegen heden zullen gekleurde lantaarnplaatjes van de in Februari alhier gehouden bloemententoonstelling worden vertoond. Het programma voor tie 1 Mei-viering. Het Mei-comité van 'de S.D.A.P. en den Bever- wijkschen Bestuurdersbond heeft het programma voor de viering van 'den 1 Meidag reeds vastge steld. Het Meifeest wordt gehouden in het Kennemer Theater.. Medewerking verleenen de Arbeiders-zangver- eeniging „De Daad", de turngroep van den N.A.S.B. en de A.J.C. De Meirede wordt gehouden door den heer H. J. v. d. Born, vorzitter van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Woensdag. Lijn I: 8.Hilversum I. Lijn II: 8.Hilversum II. Lijn III: 8.Keulen, 10.20 Diversen, 10.30 Parijs 11.05 diversen, 11.20 Parijs, 12.05 diversen. 12.20 Brussel Ned. 2.20 Keulen, 2.50 Londen Reg., 3.35 Duitschland-zender of diversen. 4.20 Parijs. 4.35 Londen Reg. 5.20 Parijs. 6.20 Londen" Reg. 7.40 diversen. 8.20 Brussel Fr. 10.20 Brussel Ned. 10.35 Keulen. Lijn IV. 8.Brussel Ned. 9.20 diversen. 10.35 Londen Reg., 12.05 Nationaal programma. 9.20 Lon den Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.Brussel Ned. 9.20 diversen. 11.05 Londen Reg., 12.50 Brussel Ned. 2.20 Nationaal programma. 4.20 Parijs 4.35 Londen Reg., 5.20 Na tionaal programma. 6.20 Londèn Reg., 7.40 Nationaal programma. 8.20 Londen Reg. 8.30 Keulen. 7.008.00Eigen gramofoonplatenconcert. DE EMMABLOEMCOLLECTE. De jaarlijksche 'Emmabloemcollecte zal alhier op Zaterdag 20 April worden gehouden. De Zwaluwen op de tweedy Hoorn—Zwaluwen (;S) Zwaluwen heeft Zondag haar 0v voortgezet met een stevige 5__2 !nVmnir'I^-« Het iS evenwel niet zoo gemakkebiv5 :V- Je uitslag wel zou doen verniM„ half uur voor het einde was de u ''::- gelijk. Aanvankelijk leek het echte"1 r:' luwen een groote overwinning zon k' nauwelijks was begonnen of de l Hoorn schoot in eigen doel (0—1\ Even daarna bracht Dubbeld met den stand op 02. Hierna kwam Hoorn los en na kwartier spelen scoorde de middem-„°n2EVl (1—2). VOor vai Even daarna moest Steenbeek ten visschen en was de stand weer seli'n Tot rust ging de strijd gelijk op Een kwartier na rust wist K. de Reuv weer de leiding te geven. Van nu ai^ weinig of niets meer. in te brengen n sprong werd regelmatig opgevoerd door punten van A. de Reuver en R. Henn met welken stand het einde kwam en lot Door de overwinning op Hoorn wist 7 de 2e plaats te bereiken. Het wachten het struikelen van Sport Vereent en ri de Zwaluwen, mits zij blijven winnen oL plaats komen. p°5 De stand luidt: Sport Vereent 9 7 1 j Zwaluwen 8 6 0 2 Voorwaarts 8 5 12 Hou Stand 1-9 2 2 6 Vanko 5 0 3 2 Hoorn 8 0 2 6 Zaandam 2 0 1 Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld: ZaandamZwaluwen Zwaluwen 2Achilles 2 De Aquariuuivereeniging vergat, De Vereeniging van Aquarium- en T<L* S houders „Kennemerland" zal Woensd "'5 de bovenzaal van Hotel „Ter Burg" vergadering houden. In deze bijeenkomst zal de heerP. J. Rade-- c een causerie houden. Tevens zal een voorstelt 1 behandeld tot wijziging van artikel 2 A vü huishoudelijk reglement. Deze wijziging be'si een verlaging van de contributie van 55 p cents, voor adspirantleden van 20 tot 15 cents plaats van een entreegeld van 50 ct. betalen nis- leden 25 ets. voor een statutenboekje en een' maatschapskaart. Tenslotte zal een proganganda-actie voor aanwerven van nieuwe leden aan 'de orde v- gesteld. CREMATIE MEJ. A. C. A. SEPP. Zaterdagmiddag heeft in het crematorium Velsen onder zeer veel belangstelling de .crems' plaats gehad van het stoffelijk overschot van ci A. C. A. Sepp, die hier vele jaren apotheken; geweest en bestuurslid van verschillende vers gingen, op 62-jarigen leeftijd te Hilversum leden. Het departement Noord-Holland van de Kei Maatschappij tot bevordering der pharmacies vertegenwoordigd door den heer R. H. J.. Schors te Alkmaar. Verder waren er uit Be verwijs i heer C. Dingier, voorzitter, mevrouw Lamms Schuit, mej. W. Helmers en de heer Timmer. 5 stuursleden der afdeeling van Het Witte K-. mevr. v. d. Werf, bestuurslid van het Zieken!:; dr. W. W. Muys v. d. Moer, F. C. R. Rijken:, van den gemeenteraad, H. E. Wijnvelt, A. Schaafsma, ir. K. L. Moens, H. v. d. Kolk, opvö der overledene als apotheker, G. M. Teer, mevr? G. W. ZuidemaStoutenbeek, R. Pletting, A, v. d. Hijden. Dan waren er nog dr. A. Schuckink Kool, c, directeur van den gemeentelijken geneeskunq dienst te Utrecht; C. J. van Heemskerek. Diï apotheker te Hilversum, mej. M. A. v. d, Ven apothekei'es te Bakkum, D., F. en W. G01& J. de Gx-oot, directeur der Zeevaartschool V,'ii Barendz te Terschelling; J. H. Brandon, Hilverm mej. W. J. Leenderts, Utrecht, A. A. Th. Forur. A. Krijger e.a. Er werd niet gespi'oken. De organist s} „Wir setzen uns mit Tranen nieder" u Matthaus Passion van J. S. Bach, het Largo Handel en bij het dalen van de kist „Bovea Sterren" van Fr. Abt. De oudste broer heeft v: de belangstelling bedankt. Beverwijk's Groote Kerk, welker hooge t tot heel ver in den omtrek zichtbaar is, staat heel eind verwijderd van den grooten verkeersas en daardoor zullen betrekkelijk weinig n& Beverwijkers het oude gebouw ooit vz nabij gezien hebben. Toch loont het de moeite va een omweg, vooi-al indien het tijdstip ook binne:- treden veroorlooft. Want, zoo het uiterlijk sleets door zijn massiviteit moge imponeeren, het it- wendige is met zijn luchters, zerken, wapenborde kei-kbanken, kansel en orgel een monument, ci den geest van het Protestantisme uit vroeg" eeuwen treffend weergeeft. Strak en streng K- de meeste lijnen, en de witte pleisterlaag d( eenigszins kil aan, maar het kan zijn, dat die la bouwkundige schoonheden vermomt. En in I orgelfront herkent men terstond dezelfde hand, di het beroemde Haarlemsche orgel wrocht, al aj& afmetingen en dispositie veel kleiner. Het speet ons dan ook, dat we door aanzienlijs vertraging in den treinenloop het eerste nunpfi van het „Buitengewoon Concert", dat de organs G. J. Moed gaf, moesten missen; immers in Bacns g min. Praeludium en Fuga zouden we ten volle hebben kunnen hooren, wat de mogelijkheden van het Instrument zijn en wat de habiliteit van aa bespeler vermag. Het Andantino van Francs Soa die slechts ten deele openbaren; de stijl van fc- vriendelijke, uit 1858, dus uit Franck's z.g tweec- periode, dateerende wei-kje, sluit zich niet gen» bij de omgeving aan. En de „Introduction, Doppe* fuga und Choral" waartoe deze Fransen* Duitsch-Italiaansche mixtuur in den titel. als compositie te veel verbrokkeling, te weinx. logica in opbouw, stemmenvoering en harmonis overgangen, dan dat er van een ongestoord geniet spi-ake kon zijn. Als begeleiding van koorzang verrichtten inst ment en organist zeer goede diensten; z00^e, klankkwaliteit als de samenwerking, al werd 0a laatste bemoeilijkt dooi'dat de organist den diri0 niet kon zien, waren te roemen. Bij dit concert n.l. verleenden hot 1 ,,Die Spaernesanghers" en „Haarlem's Vro koor", beide onder leiding van Lieven Duv welwillende medewerking. Het mannenkoor met de a capella-vertolking van den „Gesang Pilger" uit Wagner's „Tannhauser" niet erg S lukkig: in de gevaarlijke chromatische mod raakten de baritons den koers kwijt. Doch s werkend met het vrouwenkoor presteerde ne goeds, zoowel in de schoone contrapunten, die vosel aan oud-Nederlandsche melodieën hee gevoegd als. in de polyphonie van Handelscne in Duvosel's „Montes et colles cantabuut Het vrouwenkoor was op zijn best m capelle-zangen van Caplet, die op enkele goede intonaties na, zuiver vertolkt werden- dan in den voorafgeganen „23e Psalm' van bert, waarin vele te lage intonaties te const waren. In den gemengden zang onderscheid het vrouwenkoor zich gunstig. En de goede tiek van het kerkgebouw werkte mede om resultaten te bereiken. TnM/- K. DE

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2