IJmuider Courant REX pcesenteectr BERICHT Britsche jpinmenwerper tot daling gedwongen. Zware fabrieksbrand te Berlijn. Vonnissen in Haagsche spionnage-affaire. Menschelijke bemoeiing Nieuwe belastingen worden ontworpen. NederlandLuxemburg. Internationale Conferentie in den Haag. 2)e cftond van de Jbaskewiltes IDE 101 Wandelsportfestijn te Utrecht. JAARGANG NO. 124 0» lourens Coster, Maatschappij voor .Uiigaïen en Algem Drukkerij N.V., Gr. *»ni-u - ni Haarlem, Telefoon 10724 Bureau jotra»' 5301. tJit' nomen Courant Kennemerlaan 42, O muf den. postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad. worden kosteloos 3 Kennemer Courant. foestel door vuur van fiederlandschen jager getroffen. {eland in de' nabijheid van Pernis. DEN HAAG 28 Maart. regeeringspersdienst meldt: Hedenmorgen jS een Britsche bommenwerper, die zich ""^steBjke richting over ons land bewoog, pillis bij Rotterdam door het vuur van """[Irferiandschcn jager getroffen.Het toestel 'de nabijheid van Pernis geland. Vier der ■-rillenden verlieten het vliegtuig. Een hunner licht gewond. Een vijfde inzittende is, naar <r bleek, uit het toestel gesprongen en dood- gevallen. toestel is verbrand. te overlevenden worden geïnterneerd. Hummen waren kilometers ver te zien. n, lucht boven het noorden van Berlijn was Jeravond rood gekleurd door een brand die ]ïl0et zijn in de Bergmann-fabriek van electrische producten. Hoewel de politie de ,-aten had versperd, waren de geweldige vlam- Jen op kilometers afstand te zien. Omstreeks middernacht woedde de brand nog itoeds hoewel het scheen, dat de brandweer het vuur «bedwang kreeg. In de fabriek van Bergmann, waar 7 brand is uitgebroken, wordt munitie van klein kaliber vervaardigd. De brand was om tien uur in ta avond uitgebroken. De politie trok twee cordons e de fabriek. Burgers zonder speciale vergunning 1 «Men niet meer passeeren. De verslaggever van United Press was echter in Éat'tot de fabriekspoorten door te dn gen, waal lij werd aangehouden door een politie-agent, die rklaarde: „Wij geven geen enkele inlichting meer." De verslaggever zag echter, dat de brandweer- ïden de eene slang naar de andere naar de briek brachten. Na middernacht waren de lammen niet meer zichtbaar boven den on- êveer drie meter hoogen muur, die de fabriek om- p!t. Wel zag men dikke rookwolken opstijgen. De fcrar.d was toen blijkbaar tot één afdeeling van de fabriek beperkt. Niet meer dan vijftig toeschouwers stonden tegen Biddernacht op straat buiten de fabriek. Zij sloegen denbrand zwijgend gade. Lieden, die in de nabijheid van de fabriek wonen, hebben verklaard, dat zij ont ploffingen gehoord hebben in de fabriek, die blijk baar van munitie van klein kaliber afkomstig waren. Het waren geen hevige ontploffingen. Tengevolge van de verduistering viel de brand te neer op. De brandweerwagens, die in de omliggende straten stonden, waren voorzien van groote blauwe schijnwerpers, hetgeen er nog toe bijdroeg de omge ving een luguber aanzien te geven. De brandweerlie den deden hun werk snel, zwijgzaam en niet opge wonden, Het D. N. B. verstrekt over dezen brand de volgen de mededeeling: „Op een industrieterrein in de Berlijnsche voor stad Wilhelmsruh brak in de late avonduren in een houtloods een brand uit, die met groote snelheid om lich heengreep. Ondanks het krachtig ingrijpen van de brandweer brandde de loods, waarin zich groote hoeveelheden snel brandbare materialen bevonden, volledig af. Men kon verhinderen, dat de brand naai de overige fabrieksgebouwen oversloeg." DAGBLAD VOOH V ELS EN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dircwtie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREHOOM Hoofdredactenri ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 28 MAART 1940 Abonnementen per week 0.12J4, p®r maand 0.5254, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0J5, elke regel meer ƒ0.10. tGRAVENHAGE 28 Maart. De Haagsche rechtbank heeft heden uitspraak gewezen in de za ten tegen mr. W. B. J. B., hoofdcommies van het departement van economische zaken, G. W. F. van H, referendaris van het departement van sociale twen en diens echtgenoote mevrouw A. H. van H. van A., die terecht hebben gestaan, ver dient betrokken te zijn in een spionnagezaak, waarbij de genaturaliseerde Duitscher ir. F. W. J. ES. gegevens betreffende in het buitenland ingehouden Nederlandsche schepen aan een (pelen mogenc^laeid heeft getracht in handen te De drie verdachten, over wie vandaag vonnis is sjezen, zouden ir. S. behulpzaam zijn geweest bij tffls plannen. De officier van justitie heeft tegen mr. B. een f| 'angenisstraf van twee jaar, tegen Van H. een Uangenistsraf van twee en een half jaar en tegen Mvromv van H. een gevangenisstraf van een jaar JwlSOtlt, rechtbank heeft alle drie verdachten wnuldig verklaard aan medeplichtigheid aan Poging tot „het opzettelijk bescheiden omtrent b zaak waarvan de geheimhouding door het ing van den staat wordt geboden, aan een roitenlandsche mogendheid mededeelen of in JJfen sPelen" (artikel 98 wetboek van straf eis! deswege mr- B- veroodreeld conform den sen tot twee jaar gevangenisstraf, mevr. van .tot een jaar en zes maanden en Van H. tot e Jaar en acht maanden gevangenisstraf. P* rechtbank heeft de gevangenneming van de erdachten gelast, overwegende, dat, voordat nmssen in kracht van gewijsde zullen zijn ge- gj.' ?evaar v°or vluchten bestaat. ^'getrokken tra^Gn *S Preven^eve hechtenis niet dat aan deze verdachten kon wor- Itt inav was 2 2/3 jaar gevangenisstraf, n.l. et qr w Um van zes jaar> dat °P het misdrijf van tt-i rterrfVan s*aaï> tweemaal verminderd met v.m_ e ,0ITidat slechts medeplichtigheid aan de Mr R ?et m*sdrijf ten laste was gelegd. Van ij °urller zal voor zijn cliënten het echtpaar "H-.toger beroep aanteekenen. De menschheid put zich uit in strijd. Vol achterdocht en haat en nijd, Vervreemd van vriendschap en vertrouwen: Zij breekt tot aan de basis af, Wat de gelegenheid haar gaf, Om samenwerkend op te bouwen In die verspilling van een kradht, Die zooveel schoons heeft voortgebracht. Ligt de tragedie van het heden; Waar nieuwe vreugde heerschen kon In 't stralend licht der lentezon Wordt nu veel duister leed geleden De mensch die zelf zijn weg bepaalt Is ver van de natuur gedwaald, Die hem zoo mooie les kan leeren; Die in de teerste vormen spreekt Van 't nieuwe leven dat zij kweekt, Waarvan de mensch kan profiteeren. De kleine kievitmoeder lei Weer in de voorjaarsvreugd haar ei, Met teere moederlijke wenschen; Wanneer die niet worden vervuld, Dan ligt ook daarvan weer de schuld, Bij de bemoeiing van de menschen. Motorrijtuigenbelasting per maand betaalbaar Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over heffingen ten behoeve van het leening- fonds 1940 is het volgende ontleend: Het bedrag, dat tot dekking zal strekken van de gewone uitgaaf op de fondsbegrooting, f 18 mil- lioen zal verkregen worden door het onderhavige wetsontwerp. Als vaststaand mag reeds worden aan genomen, dat het volgende jaar met de opbrengst van dit wetsontwerp niet zal kunnen worden vol staan. In dat jaar zal, volgens het ordangs aangeno men ontwerp tot instelling van een leeningfonds, meer benoodigd zijn een bedrag, gelijkstaande met een 15-jarige annuïteit van de in 1940 te doene mobilisatie-uitgaven, nadat deze laatste zullen zijn verminderd met de aan den staat komende bate van de herwaardeering van het goud. In dit meerdere zal door het onderhavige wetsontwerp nog slechts voor f 9 millioen wordën voorzien. Immers de op brengst ervan, welke voor het loopende jaar (waarin het slechts gedeeltelijk zal werken) op f 18 millioen is geraamd, zal in 1941 bedragen f 27 millioen. De meergemelde f 9 millioen zullen, in dien de oorlog het geheele jaar voortduurt, waar schijnlijk niet veel meer dan een vijfde beloopen van wat de gewone dienst van het leeningfonds in 1941 boven dien van het loopende jaar, aan uit gaaf en dus aan inkomst zal vergen. Ook indien de oorlog vroeger eindigt, zal een versterking van de jaarlijkschc middelen van het leeningfonds tegen 1941 noodig zijn. Het voornemen bestaat dan ook, te dien aanzien in het aanstaande najaar voorstellen bij de Sta- ten-gencraal in te dienen. Den aandrang van een aantal leden om reeds thans een verder gaanden belastingdruk ingevolge den oorlogstoestand op te leggen moet de minister evenzeer afwijzen als den aandrang van andere le den om de inwerkingtreding van de voorgestelde heffingen nog eenigen tijd uit te stellen. Geen bezwaar daarentegen zou hij er tegen heb ben, aan de voorgestelde heffingen een tijdelijk karakter te geven. Een termijn van vijf jaren zou dan b.v. in aan merking kunnen komen. - De aangevoerde bezwaren tegen de voorgestelde heffingen op koffie en suiker zijn onmiskenbaar, maar in dezen tijd niet overwegend. Voorzoover be kend, is Nederland tot dusver het eenige land in Europa, waar de koffie onbelast is. Dat dan op dit oogenblik, nu naar een uitzonderlijke versterking der middelen moet worden uitgezien, allereerst aan deze uitzonderlijke ontheffing een eind komt, ligt toch wel zeer voor de hand. Suiker is tevoren reeds belast geweest met een hooger percentage dan er thans op zal drukken. Dat een verhooging. van den huidigen accijns met slechts 2 1/4 cent per K.G'. in dit tijdsgewricht redelijke grenzen zou overschrij den valt bezwaarlijk vol te houden. Met betrekking tot de bezwaren, tegen de ver hooging van het bijzonder invoerrecht op benzine geuit, is de minister het eens met de leden, die be- toogen, dat deze bezwaren, voor zoover ze al niet te breed uitgemeten zijn, nu de noodige middelen tot dekking van de buitengewone uitgaven gevon den moeten worden niet zoo zwaar wegen, dat de verhooging van genoemd invoerrecht daarop zou moeten afstuiten. De minister is bereid met zijn ambtgenoot van Waterstaat in overleg te treden nopens een wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet in dien zin, dat de mogelijkheid voorde geopend de motorrijtuigenbelasting per maand te betalen. De bezwaren, die worden aangevoerd tegen de voorgestelde heffing van 15 opcenten op de succes siebelasting, worden door den minister onderschre ven. Hij zeide dit reeds in de memorie van toe lichting, maar voerde daar tevens de redenen aan, waarom, ondanks bedenkingen, in de gegeven om standigheden die heffing zijns inziens als onver mijdelijk behoort te worden aanvaard. Een vei-hooging van de vermogensbelasting, waar van in het ontwerp tot invoering van een „nationale inkomsten- en winstbelasting" een verlaging werd voorgesteld, kan niet in aanmerking komen. Evenmin kan worden gedacht aan een verhooging van de inkomstenbelasting voor het leeningfonds, nu een verhooging van die belasting met f 30 mil lioen voor hun normalen dienst wordt voorbereid. Sterk gewijzigd Nederlandsch elftal. J. Wille (E.D.O.) reserve-keeper Mijn slaat groot gat in Petten's zeewering. PETTEN, 28 Maart. In den afgeloopen nacht te kwart voor drie is alhier een mijn ge strand en tot ontploffing gekomen tengevolge waarvan een groot gat in de zeewering is ge slagen. Groote brokken steen werden met kracht weggeslingerd en kwamen enkele hon derden meters verder in het land terecht. Te Petten is een groot aantal ruiten, ge sprongen en van verscheidene woningen wer den de dakpannenafgerukt. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. On middellijk zijn werklieden van den Rijkswa terstaat aan den arbeid getogen om het gat. waarvan de omvang nog niet precies bekend is, te dichten. Van Male. (aanvoerder). De Keuze-commissic van den K. -JI. V. B. heeft het Nederlandsch elftal, dat Zondag 31 Maart te Rotterdam tegen Luxemburg speelt, thans defini tief als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord) aanvoerder. Achter: Slot (Bl.Wit) en Choufour (ADO) Midden: Paauwe (Feijenoord). Poulus (SVV) en De Vroet (Feijenoord). Vóór: Drager (DWS), Drok (Sparta), Vroomen (Juliana), Lenstra (Heerenveen) en Bergman (Blauw-Wit). Reserves zijn: J. Wille (EDO), Wilders (Blauw Wit), Loof (ADO) De Heer (ADO) en Stijger (Blauw Wit). De Bondstrainer Bob Glendenning heeft de spe lers Dijkstra, Caldenhove en Vente bezocht, die zoo als men weet reeds in het elftal voor Luxemburg waren gekozen, doch die dezer dagen geblesseerd werden. Glendenning heeft aan de Keuze-commis sie medegedeeld, dat zijns inziens alle drie spelers in verband met hun blessures a.s. Zondag niet opge steld konden worden. Uit de nieuwe samenstelling blijkt, dat mede in verband met de blessures van enkele spelers, slechts twee spelers, die ook tegen België te Antwerpen van de partij waren, Zondag a.s. tegen Luxemburg zullen uitkomen, n.l. Paauwe en Drager. Hel „Comité voor den Economischen Vrede". Te 's Gravenhage wordt een conferentie gehou den, waarvan de er aan deelnemende economen te zamen vormen „Het Comité voor Economischen Vrede", welk comité tijdens het congres te Kopen hagen in den zomer van het vorige jaar is gesticht door het bureau van de Internationale Kamer van Koophandel en door de Carnegie Endowment for International Peace. De bijeenkomst te 's Graven hage heeft ten doel het toekomstige programma van de Internationale Kamer van Koophandel te be spreken. Woensdagavond om 7 uur is de Belgische oud premier, de heer Paul van Zeeland met zijn eigen auto in den Haag aangekomen. Hij logeert in Hotel des Indes en heeft daar, spoedig na aankomst, ge dineerd in een aparte zaal met de overige leden van het „Comité voor Economischen Vrede". Tegen half tien was het diner geëindigd en ont ving de heer Van Zeeland een paar journalisten. De Belgische staatsman begon het gesprek met de verklaring, dat hij geen interview kon toestaan. Gedurende zijn vele reizen en trekken van den laat- sten tijd heeft hij nooit een verklaring aan de pers willen geven, omdat hij meent, dat dit onder de hui dige omstandigheden niet gewenscht is. Als onder daan van een neutralen staat gaat het niet aan nu een verklaring over den algemeenen toestand te ge ven. „Dat standpunt moet u als Hollander begrij pen", voegde de heer Van Zeeland hieraan toe. Bo vendien, zelfs al zou men wat willen zeggen over economische aangelegenheden, dan is het toch niet te vermijden, dat men politieke kwesties aanroert, omdat alle vraagstukken van den dag met elkaar verband houden. Men weet, dat de heer Van Zeeland juist uit Ame rika is teruggekeerd, waar hij de mogelijkheden van een oplossing van het vluchtelingen vraagstuk heeft onderzocht. Ook daarover wilde de oud-minister- president geen concrete gegevens verstrekken. „Zou ik over dit punt wat vertellen, dan zou ik de zaak schaden, waarvoor ik werk", aldus de heer van Zee land. „Over een paar weken zou hierover wel wat te zeggen zijn, maar dan ben ik hier niet meer." Immers, einde April wordt de heer van Zeeland in Amerika terugverwacht en dan zal hij zijn bespre kingen over het vluchtelingenvraagstuk voortzetten en, naar hij verwacht, tot een goed einde brengen. Tenslotte vernamen wij nog, dat het Comité heden den geheelen dag zou vergaderen en dat de heer Van Zeeland gedurende de paar dagen dat hij in den Haag is gelegenheid hoopt te vinden met verschil lende vooraanstaande Nederlanders in verbinding te treden, o.a. met dr. Colijn. Duitsche duikboot in Noorwegen geïnterneerd. OSLO, 28'Maart. De Noorsche autoriteiten hebben de Duitsche duikboot U 21 geïnter neerd. BRANDJE IN DE LANGE MOLENSTRAAT. HAARLEM. Donderdag. Hedenmorgen kwart over zeven werd brand ge meld in de fabriek van de firma J. J. Beijnes aan de Lange Molerstraat te Haarlem. Het bleek, dat een hoeveelheid mot in een buis door onbekende oorzaak in brand was geraakt. Hoewel er brand- bluschmiddelen in de fabriek aanwezig zijn, werd veiligheidshalve de brandweer gewaarschuwd. Toen deze echter gearriveerd was, had het perso neel het vuur reeds met een straal op de water leiding gebluscht. Er werd geen schade aangericht. Vanaf VRIJDAG A.S.: I. Duizend mysteries in één film U las het boek? Zie thans de film Tino Rossi en Viviane Romance in 3tet Qebeutde ut Tlapets HENRI JEANSONS, de schrijver van „Het Balboekje" en ..Pépé Ie Moko" schreef deze film. ZONDAGMORGEN 11 uur op veelvuldig verzoek nog één cultuurfilm Een symphonie in beeld en muziek over TS3ECHO-SLOWAKIJE. (Adv. Ingez. Med.) Wandelaars zoo min mogelijk op de groote verkeerswegen. „Een Vierdaagsche met een Ster tocht", het plan van de Neder landsche Wandelsport Federatie Wandelaars zoo min mogelijk op de groote verkeerswegen. „Weg van de groote verkeerswegen!" Het parool, voor het door de Nederlandsche Wandelsport Federatie over vier maanden te Utrecht te organiseeren wandelsport-evenement,, dat in de plaats van de Vierdaagsche zal komen, is er reeds. De voorzitter der N. W. F." de heer K. H. Broek- hoff, waarnemend hoofdcommissaris van politie, te Amsterdam, stelt dit meteen op den vóórgrond, als hij, bij een bezoek aan Utrecht, toevallig een vertegenwoordiger van de pers ontmoet. Het ge sprek- dat zich ontwikkelt, gaat meteen over de wandelsport in het algemeen, het niet-doorgaan van de Vierdaagsche Afstandmarschen te Nijme gen en het komende wandelsportfestijn te Utrecht, dat, met enkele modificaties, toch ook een Vier daagsche zal zijn, waarschijnlijk met 'n stertocht, in het bijzonder. De heer Broekhoff heeft, tijdens een recent ver blijf in Amerika, deze gelegenheid benut om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling der wandelsport aldaar. Onmiddellijk constateerde hij, dat nien zich in Amerika ook aan de leuze houdt, waarmede hij het gesprek opende. •,Hoe het in Utrecht zal worden? Ja de N.W.F. is met de organisatie natuurlijk nog niet gereed. Maar wel staat vast, te meer nu Friesland de plannen om in de plaats van Nijmegen een evene ment te organiseeren, beeft laten schieten, dat er in de vierde stad des lands tijdelijk een wandel sportfestijn zal komen. De N.W.F., de zes jaar oude Federatie, die thans ongeveer 3500 leden telt, kan stellig een dergelijk evenement organiseeren. Het moeilijkste probleem vormt natuurlijk het logies van de deelnemers. En dat zal de N.W.F. niet alleen kunnen oplossen. Gelukkig is er van zoo vele zijden medewerking toegezegd er zal naar alle waarschijnlijkheid een commissie gevormd worden onder voorzitterschap van Utrecht's burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, om het vraagstuk van het logies te bestudeeren dat ik er van overtuigd ben, dat ook dit zal gelukken. Of Nijmegen zich niet gepasseerd zal voelen? Neen, daarover behoeft men zich geen zorgen te maken. Want wij hebben van onzen kant alle po gingen in het werk gesteld om in de eerste plaats Nijmegen te bewegen, een nood-Vierdaagsche te laten organiseeren. De gemeente kan ons echter, wegens den ongunstigen financieelen toestand, daarbij niet steunen. De heer K. H. Broekhoff, voorzitter van de Nederlandsche Wandelsport Federatie, waar nemend hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Nu het vaststaat, dat Utrecht wèl steun kan verleenen en dit ook krachtig zal doen is het logisch, dat de N.W.F. het terrein van haar activi teit naar het Sticht verplaatst, ook al omdat het bestuur van de Jaarbeurs bijv. reeds zijn mede werking toezegde, wat het eventueel onderdak brengen van de deelnemers van de Utre'chtsche vier- daagsche in de Jaarbeursgebouwen betreft. Natuurlijk begrijpen wij zeer goed- dat onze plannen, waarvan het doorgaan thans vast staat, door den Ned. Bond voor de Lichamelijke Opvoe ding, die al 26 jaar lang de Vierdaagsche te Nij megen heeft georganiseerd, niet met bijzonder groote instemming zijn ontvangen. Omdat het Departement van Defensie zijn medewerking aan 't logies der deelnemers niet kon verleenen moest de N.B.LO. tot het besluit komen, de afstandsmar- schen dit jaar niet te houden. Onmiddellijk na de publicatie van dit laatste heb ik mij met een brief tot den vice-voorzitter van den N.B.L.O., majoor Breunese, gewend. Daarin heb ik er op gewezen, dat de leden van de Federatie aandrongen op de organisatie van een dergelijk sportfestijn en dat de N.W.F., die o.m. door het Nederlandsch Olympisch Comité erkend wordt als de organisatie welke de wandelsport in Nederland vertegenwoordigt, daartoe de aangewezen instantie was. Daarbij heb ik op den voorgrond gesetld, dat de N.W.F. in geen geval misbruik wilde maken van de positie van den N.B.L.O. en dat het de bedoeling was om tegemoet te komen aan den wensch, die in wandelsportkringen steeds meer naar voren kwam, om toch iets dergelijks als de Vierdaagsche te organiseeren. Zaterdag j.l. is de bestuursraad van de N.W.F. bijeen gekomen, waarbij het besluit is genomen om ons met een telegram tot den N.B.L.O. te wenden. Op dit telegram hebben wij, zooals bekend is, een kort en krachtig „neen" ten antwoord gekregen. Overigens doet dit „neen" niets af aan ons vast besluit, om toch tot een Vierdaagsche te komen. De moeilijkheid was alleen: waar moet deze Vierdaagsche gehouden worden en wat moet het precies worden? De kwestie van het onderdak brengen der deelnemers moest eveneens van alle kanten bekeken worden, in verband met het feit, dat de kazernes niet beschikbaar waren. De N. B. L. O. heeft dit vraagstuk met de medewerking van het Departement van Defensie elk jaar kunnen op lossen, zoodat de deelnemers aan de Vierdaagsche tegen betaling van f 6.50 niet alleen aan de afstands- marschen konden deelnemen, maar ook voor dit bedrag logies en voedsel kregen. Welnu: de oplos sing zal, door de groote medewerking van Utrecht's gemeentebestuur, ook voor de komende wandelsportgebeurtenis gevonden worden. Aangezien Nijmegen niet voor 1940 in aanmerking kwam, is de stad Utrecht, met haar prachtige om geving de Stichtsche lustwaranda! aangewezen om het middelpunt te worden van de wandelaars. Met den A.N.W.B. wordt bovendien overleg ge pleegd om de mogelijkheden na te gaan van het organiseeren van een stertocht voor wandelaars naar Utrecht, behalve de gebruikelijke afstands- marschen, waarbij voor de laatste zooveel mogelijk parcoursen via de wandelwegen uitgezet zullen wor den. Dit laatste brengt tevens het voordeel met zich mede, dat er niet een verkeersregeling door politie, marechaussee enz. als in Nijmegen noodzakelijk is. Ik wensch er met nadruk op te wijzen, dat de organisatie voor 1940 zuiver en alleen bedoeld is als een tijdelijke vervanging van het wandelsport evenement te Nijmegen. In dit opzicht sta ik precies op hetzelfde standpunt als Utrecht's burgemeester: -,Zoo fair mogelijk handelen ten opzichte van Nij megen en den N.B.L.O." Natuurlijk zal de mogelijkheid niet uitgesloten- zijn, dat de tijdelijke organisatie een groot succes wordt, omdat aan de deelnemers aan de marschen meer variatie op het gebied van natuurschoon ge boden kan worden. Het zal dan kunnen zijn, dat de wandelaars in de toekomst op het organiseeren van deze marschen, met Utrecht als centrum, zul len aandringen. Maar dat is een kwestie van later zorg. Het geldt thans in de eerste plaats, er voor te zorgen, dat er iets komt, dat de zoo traditioneele afstandsmarschen te Nijmegen, zoo goed mogelijk vervangt. Wij hebben thans nog vier maanden voer den boeg en daarin zal zeer veel werk verzet moeten worden om de plannen, welke thans zijn gerezen, ten uitvoer te brengen. Ik hoop, dat de N.W.F. er in zal slagen een nationale gebeurtenis te organiseeren, die met behulp van de gezamen lijke Utrechtsche burgerij zal slagen. De kansen daarop zijn groot". Wij hebben naar aanleiding van het bovenstaan de ook nog even geïnformeerd naar de 'plannen van een Nijmeegsch comité, dat zelf de organi satie van een nood-Vierdaagsche ter hand zou wil len nemen. Uit een kort gesprek met den burge meester van Nijmegen bleek ons echter, dat het organiseeren van een dergelijk evenement in 1940 voor Nijmegen zeer onwaarschijnlijk is. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1