IJmuider Courant V.S.V.-T GOOI REX THEATER ELZER's DAGBLAD VOOK VELSEIS. IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN T3UTAX TEL. 3535 ZONDAG 31 MAART speelt 1lie. White Economische samenwerking met België. „de Aatde Hupt" 25e JAARGANG NO. 126 Ultgav® Courant- lourens Costef, Maatschappij voor en Algern Drukkerij N.V., Gr. t-Ültgsven 93 Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Kennemerlaan 42. llmufcJen, Houtstraat «.ld" 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, fe'8'° voor dit blad, worden kosteloos ...nomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directief P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 30 MAART 1940 Abonnementen per week ƒ01254, por maand ƒ0.5254, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels IL25, elke regel meer ƒ0.10. Voorbereiding. 6 millioen gevraagd voor de luchtbescherming InDen Haag heeft het „economisch comité voor a" van de Internationale Kamer van Koop' "jTeen paar dagen vergaderd en z«n L besloten met een gemeensehappelijken - S,.6j jjet heeft zich uitsluitend met economi- ®aaltlJangelegenheden bezig gehouden en ervoor SChe 3(i zelfs den schijn te vermijden, dat het zich ^litiek gebied bewoog. Zoo heeft de Belgische flP/° emier prof. Paul van Zeeland alleen zijn t"e bij onzen minister van Buïtenlandsche Za- 'fgegeven en hem geen bezoek gebracht, ken- krk'met de bedoeling, onjuiste gevolgtrekkingen rermijden. Dit doet wel eventjes grappig aan ie v is niet zoo komiek als men bedenkt hoe- Diaaronverantwoordelijke dwazen er in dezen tijd die voorzichtig-begonnen overleg beder- veel door fantastische veronderstellingen te ver- iPHefcomit0 vergaderde ingevolge een opdracht bet in Juni 1939 te Kopenhagen gehouden VaÖ es van de Internationale Kamer dat het in- Tlde Er was toen nog geen oorlog, maar men was Tin de oorlogseconomie beland, zooals ieder zich 2 innert. Vandaar dat toen al besloten werd, den 'Lkeer naar vredeseconomie te onderzoeken. En ,er'is nu |)0P voorbereidend oriënteerende wijze", is de N. R -Ct, na een interview met Van Zee- fnd verklaart, geschied. Er is ook een communi- 3 uitgegeven, dat uiterst sober is. Het zegt: „Het Li dezer bijeenkomsten was, eenige der voor de internationale Kamer aan de orde zijnde onder- en te bespreken, zooals de algemeene werk- W dieden van de Kamer (Hof van Arbitrage, toe- it van de bouwnijverheid, invloed van den oor- privaatrechtelijke overeenkomsten, vraag- stukken betrekking hebbend op economischen we deropbouw voor den tijd na den oorlog). Het resul- taat van deze bijeenkomsten, zal aan de nationale van de Internationale Kamer van Kwphande1 worden voorgelegd. Dit ziet er vaag genoeg uit. Maar men kan niet zonder belangstelling kennis nemen van de namen der aanwezigen, tot. wie be- e de Nederlanders dr. H. Colijn en dr. F. H. Fentener van Vlissingen (die presideerde) zoowel Duitschers als Engelschen en verder Scandinav.iërs e genoemde Belgische oud-premier behoorden. Daarbij komt dat zij allen mannen van beteekenis zijn. De Tel. noemt enkelen van hen: staatsraad Karl Lindeman uit Bremen is directeur van den Norddeutsche Lloyd en voorzitter dér Duitsche afdeeling der Intern. Kamer van Koophandel. Dr. G. Riedbei'g uit Berlijn is permanent vertegenwoor- .diger vair Duitschland van de Intern. K. van K. professor A. Bredow uit Kiel is directeur van het Instituut voor Wereldeconomie te Kiel, Malcolm Davis is directeur -van het Europeesch centrum van de „Carnegie endowment for international peace" •met'zetel te Parijs James O. Neil is Amerikaansch vertegenwoordiger van de Intern. K. van K., Owen Jones is Engelsch vertegenwoordiger in deze kamer, professor Ohlin is lid van den Zweedschén Senaat, Sigfrid Edström uit Stockholm is president van den Intern, K. van K. en tevens president van de mach tige A.S.E.A., het grootste Zweedsche electriciteits- concern. Er is reden tot de opmerking dat het toch wel iets bijzonders mag heeten dat midden in een oorlog zulke prominente figuren uit oorlogvoerende landen tezamen overleg plegen, met neutralen maar ook met elkaar, al geschiedt dat dan ook in nog zulk een voorloopig-oriënteerenden zin, al wordt de poli tiek er buiten gehouden en al wappert boven dit samenzijn slechts de neutrale vlag van de Inter nationale Kamer van Koophandel. Het is toch iets nieuws, er zit op zichzelf iets verheugends in dat zooiets mogelijk is en het trekt de aandacht. Van Zeeland, vlak tevoren per vliegtuig uit Amerika ge komen, waarheen hij binnenkort weer vertrekt, heeft verklaard dat hij „toch in België moest zijn", maar zijn reis eenige dagen vervroegd had toen hij de uitnoodiging kreeg, aan deze bijeenkomst deel te nemen. Dat duidt dan toch wel op bijzondere be langstelling. Wij zijn trouwens het rapport-Van Zeeland niet vergeten; deze nog jonge Belgische ex-premier wordt gerekend tot de knapste deskun digen op internationaal economisch gebied, Zoo is dit géval, in dezen vreemden oorlogstijd die zooveel verschijnselen biedt die een ongekend geheel vormen, weer een bewijs dat er al voortdu rend krachten en strevingen aan het werk zijn die zich met de organisatie van den komenden vrede bezighouden. Het schijnt niet gewaagd ook de veel besproken reis van Sumner Welles Donderdag be ëindigd, toen hij te Washington aankwam en meteen zijn eerste onderhoud met president Roosevelt en minister Cordell Hull had in dit licht te zien. Sumner Welles heeft politieke inlichtingen verza meld, maar het spreekt vanzelf dat hij die met zijn president en zijn minister niet slechts bespreekt als EÊn belangwekkend overzicht maar als grondslagen voor een beschouwing die zich ten doel stelt: iets nieuws op te bouwen. Wat is eruit te maken? Het bereiken van den vrede is meer dan het sta ken van de vijandelijkheden en het regelen van eenige grenskwesties. Het is de schepping van een nieuwe orde in Europa en deels ook daarbuiten. En het bewustzijn van deze noodzaak ziet men ook in het werk van minder officieele personen tot uiting komen: in den arbeid bijvoorbeeld van diegenen, <he plannen voor federatieve samenwerking van staten hebben ontwikkeld. Het comité van de Internationale Kamer van Koophandel heeft zich tot economische aangele genheden bepaald. Die zijn natuurlijk van zeer groote beteekenis, al zijn ze niet beslissend. Als de mogendheden zich alleen door hun economische hèlangen lieten leiden waren zij nimmer in dezen onzinnigen oorlog verzeild geraakt, die zoowel de oorlogvoerenden als alle neutralen verarmt en op oen.duur zou uitputten. D# geldt, zelfs voor de [de Staten, waar ondanks de groote leve- De minister van Binnenlandsclie Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot wijziging en verhooging van de be grooting van zijn departement voor 1939. De minister stelt voor een verhooging van den gewonen dienst met f 879.078, van den ka- pitaaldienst met, 5 millioen, zoodat de geheele dienst verhoogd wordt met f 5.879.078. De 5 millioen wordt aangevraagd voor een nieuwe afdeeling luidende: afvoer burgerbe volking. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Het overbrengen van verschillende gemeenten naar een hoogere gevarenklasse bleek onvermijde lijk. Enkele gemeenten konden in een lagere klas se worden geplaatst- De kosten, welke ingevolge de wet bètreffende bescherming tegen luchtaanvallen uit deze herclas sificatie voor het rijk voortvloeien, zijn geraamd op rond f 280.000, welk bedrag als volgt is sa mengesteld. Aanschaffing van gasmaskers f 45.000 Aanschaffing van brandspuiten f 87.000 Aanschaffing van beschermende kleeding f 117.000 Aanschaffing van sirenes c.a. f 31.000 Voorts werd het, in verband met de huidige bij zondere omstandigheden, noodzakelijk geacht een aantal maatregelen te nemen in verband met de bescherming, van de bevolking tegen luchtaanval len. De beoogde geleidelijke uitvoering daarvan moest plaats maken voor een spoedig handelen. Tot deze maatregelen behoorde in de eerste plaats de outillage der alarmeeringsinriohtingen in de gemeenten, gerangschikt in de eerste en tweede gevarenklasse. Voor. aanschaffing en opstelling van een aantal sirenes is f 192.000 in het aangevraagde bedrag begrepen. Door de regeering is onder de oogen gezien de noodzakelijkheid om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke worden ondervonden bij het Evacuatie eischt voorloopig f5 millioen. LOÜPEN KIJKERS COMPASSEN ALLEEN THERMOMETERS ZIJLSTRAAT 97. BAROMETERS (Adv. Ingez. Med.) NEEM EEN BEVER.W IJ K (Adv. ingez. Med.) Fenomenale band, 9 personen. In de dancing van Hotel „HET HUIS ASSUMBURG", ASSENDELFT. (Adm. ingez. Med.) Prof. Gelissen ziet een tolunie in het verschiet. voorzien van de burgerbevolking van gasmaskers. Dit doel wordt bereikt door tusschenkomst te ver- leenen bij den aankoop. Daarvoor is de beschik baarstelling van een bijzonder crediet noodzakelijk. De kosten, met inbegrip van die van distributie, zijn voorloopig geraamd op rond f 400.000. Het laat zich aanzien, dat het geheele voor dit doel aangevraagde bedrag geleidelijk onder de middelen zal terugvloeien. Het komt de regeering gewenscht voor de bu reaukosten (f 3.000) van Algemeen Steuncomité 1939, op dezelfde wijze als zulks geschiedt voor het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden, voor rijksrekening te nemen. Evacuatie-kosten. De buitengewone omstandigheden, welke de re geering hebben doen besluiten tot de mobilisatie der land- en zeemacht, maakten 't noodig rekening te houden met de mogelijkheid, dat bepaalde ge bieden van ons land om redenen van militairen aard door de burgerbevolking zouden moeten wor den ontruimd. Op kleine schaal is reeds tot evacua tie van enkele gebieden moeten, worden overge gaan. Bleek de bevolking in deze gevallen nog in staat elders zelf een tijdelijk onderdak te vinden, bij ontruimingen van grooteren omvang zal de zorg voor de huisvesting van de geëvacueerden in hoofd zaak bij de regeering moeten berusten. Welke bedragen met een en ander eventueel ge moeid zullen zijn valt zelfs bij benadering niet op te geven. Teneinde echter op alle gebeurtelijkhe- den voorbereid te zijn, acht de minister het nood zakelijk, dat voorloopig een crediet van f 5000.000 voor dit doel te zijner beschikking wordt gestéld. Indien het onverhoopt noodig mocht blijken, op grootere schaal tot evacuatie over te gaan, zal met dit bedrag in elk geval de eerste stoot kunnen worden opgevangen. Overigens zullen, behalve de uitgaven, welke reeds zijn gedaan in verband met de evengenoem- de evacuaties van kleineren omvang, uit dit. crediet ook bestreden worden de kosten van voorbereiden de voorzieningen, noodig voor de ontvangst van geëvacueerden in de als vluchtoord aangewezen gebieden, benevens die van de commissie, welke belast is met de voorbereiding en zoo noodig met de algemeene leiding van de huisvesting en verzor ging der te evacuéeren bevolking en van de aan de commissie toegevoegde commissarissen, waar van de kosten voorloopig op f 1500:000 kunnen worden gesteld. Vandaag is te Brussel een Nederlandsch-Belgische dag gehouden, ter gelegenheid van de 38ste jaar vergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, welke vóór den middag plaats had. De jaarvergadering werd gevolgd door een zakenlunch en een Nederlandsch-Belgische bij eenkomst, waarbij vele prominente figuren aanwe zig waren en waarin prof. ir. Paul Heymans en prof. ir. H. C. J. H. Gelissen over de economische samen werking tusschen beide landen het woord voerden. Rede prof. Gelissen. België, Luxemburg en Nederland zijn thans, vol gens prof. Gelissen, politiek rijp om economisch sa men te werken, vooral sedert de in 1936 ingetreden koerswijziging in de Belgische buïtenlandsche poli tiek. Uit een onderzoek naar de economische struc tuur van België en Nederland blijkt, dat er op het gebied van beroepsindeeling eigenlijk geen groot verschil meer tusschen beide landen bestaat. Spr. acht het thans zeer wel mogelijk, dat voor bepaalde artikelen wederzijds preferen- tïeele rechten zouden worden verleend. Zoo zou het eerste begin gelegd kunnen worden. Van groot belang acht spr. ook, dat handels afspraken tusschen bedrijven in beide landen door de respectieve regeeringen, o.m. in haar contingenteeringspolitiek, zouden worden er kend, wanneer zou blijken, dat het economische belang onzer landen met dergelijke afspraken wordt gediend. De samenwerking zou eveneens tot uiting kunnen komen op het gebied van de industrialisatie van die bedrijven, die of in onze beide landen nog niet be staan, of wegens de kleinheid van het economische achterland niet levensvatbaar blijken. Ook op het gebied van credietverkeer kan nog meer economi sche samenwerking plaats hebben dan thans het geval is. Prof. Gelissen bracht verder de agrarische politiek en de havenpolitiek in beide landen ter sprake.. In eerstgenoemd opzicht beveelt hij aan, dat nu reeds overleg zou worden gepleegd tusschen Belgische en Nederlandsche deskundigen op agrarisch gebied, ter wijl hij anderzijds deed uitschijnen, dat afspraken omtrent haventarieven e.d. beter aan de economie Lijk van lid der „Grutto"- bemanning aangespoeld? Vrijdagmorgen is bij paal 9 op het strand van Texel een lijk aangespoeld. Vermoedelijk is het lijk het stoffelijk overschot van Ruurt Teensma, een der opvax-ende van het s.s. „Grutto" van de firma Smith en Van Ommeren te Rotterdam, dat sedert het begin van deze maand wordt vermist. Het signalement luidt: lang 1.70 meter, zwaar postuur, grijs krullend haar, rond vol gezicht, gaaf gebit. De kleeding bestaat uit een grijs colbert costuum met vischgraatpatroon. In het pasje staat de naam met ldeedingmagazijn Jos, Cohen en Zn., Scheepstimmerlaan 11, Rotterdam. Voorts een grijs overhemd met -vaste boord, een blauwge- streepte stropdas, hooge zwarte schoenen, maat 43, een wollen hemd en een tricot onderbroek. In de zakken van de broek zaten een zakmesje, waarop R. G. Boonstra, een zilveren horloge met ketting, een sleutelbos en een scheepsflult. Aan de rechterhand droeg de verdronkene een trouwring zonder inscriptie. Het lijk is overge bracht naar de algemeene begraafplaats te Den Burg. ZONDAGMORGEN 11 uur een pracht Cultuurfilm Beelden en .muziek uit het mooie TSJECHO-SLOWAKUE. van beide landen ten goede zouden komen, dan eert onderlinge moordende concurrentie, die gelukkig tot het verleden behoort. Om een juist inzicht te krijgen in het effect on zer economische samenwerking zou de basis hier van, met inzet „ons beider belang", in een econo misch verdrag' van langeren duur dienen te worden omschreven. Met een dergelijke samenwerking zou spoedig een begin moeten worden gemaakt, om dan middeler wijl te kunnen nagaan of het mogelijk is het te ver volmaken in een algemeen tolverbond. Intusschen zal men elkaar veel beter leeren begrijpen en volle dig vertrouwen. Al schijnen groote moeilijkheden daartoe te moe ten worden opgelost, toch is spr. van meening, dat de economische samenwerking tusschen beide lan den op economisch gebied uiteindelijk zal dienen te geschieden via een tolunie, maar dat het echter ge wenscht is rekening te houden met een zekeren aan looptijd. Rede prof. ir. Paul Heymans. Na prof. Gelissen voerde prof. ir. Paul Heymans, oud-minister van economische zaken in België, het woord. Ofschoon het denkbeeld van een tolunie hem niet afschrikt, prijst hij deze uiterste oplossing niet on middellijk aan. Spr. acht de voorwaarden thans gunstig tot het experiment van een tusschenstadium, mits dit niet gekenmerkt wordt door halve maatrege len, vaak aan elkander tegenstrijdig, waardoor ten slotte meer na- dan voordeelen zouden ont staan. Wanneer hij de mogelijkheid onderzoekt van een stelsel, van preferentieele tarieven onder de betrokken landen, stelt spr. de vraag of de clau sule van de meest begunstigde natie ook dit maal weer tegen ons ingeroepen zou worden en of wij in dat geval de mogelijkheid eener eco nomische toenadering zouden moeten verzaken, alleen omwille van een kwestie van benaming. Want zou eenzelfde feitelijke toestand niet even goed door een z.g. tolunie kunnen worden tot stand gebracht, wanneer die tolunie zou worden verzacht door contingenteerings- en fiscale maatregelen, als dit het geval zou zijn door een gewone entente met preferentieele rechten? Al leen op de werkelijkheid komt het aan niet op het etiket. (Adv. ingez. Med.) HEEREN MODEHUIS ZEEWE.Q 78 IJ M U I D E N - OOSI ringen aan de geallieerden de economische malaise maar blijft voortduren. Men moet wel steeds sterker de noodzaak gaan voelen, reeds tijdens den oorlog den vrede te gaan voorbereiden. Op meer dan éen gebied, in meer dan één sfeer. Daarvan is ondanks de soberheid van haar agenda, deze Haagsche bespreking een treffend voorbeeld. R. P. Drie vreemde vliegtuigen boven Rottum. Protesten te Londen en Berlijn uitgebracht. De R.P.D. meldt: Donderdagmiddag om kwart voor twee zijn boven het eiland Rottum twee Britsche militaire vliegtuigen' waargenomen. Zij zijn van den grond af beschoten en hebben zich daarop in Westelijke richting verwijderd. Dienzelfden middag is op het eiland een Duitsch landvliegtuig van het Junkertype 8 LHK waarge nomen, dat zich in noord-oostelijke richting heeft verwijderd. Protesten zijn respectievelijk te Lon den en Berlijn uitgebracht 9Ceeft de 9Caed, die 11 zoekt! (Adv. ingez. Med.) MORGENMIDDAG 2 UUR (Adv. Ingez. Med.) DANCING WILHELMINA UITGEEST Zondag a.s. van 36 üur en vanaf 7 uur Met muziek van de op Jubileum-Toumooi zijnde Jack de Vries Internationals. Als Lady-Crooner Liesje Poons. Overdekte rijwielstalling. (Adv. ingez. Med.) Weer magnetische storingen in de Ver. Staten. Aan de werking van een zonnevlek toegeschreven. De Continental American Telephone and Telegraph Company te New-York heeft Vrij dag laat in den middag gemeld dat alle trans atlantische radiotelefonische verbindingen tot zwi.jgen waren gebracht door magnetische sto ringen, welke werden toegeschreven aan de ac tiviteit van een zonnevlek. De muur van de Westerkade aan de Maas te Rotterdam, die sinds jaren aan het verzakken was, wordt vernieuwd. -* Het afbreken van de oude muur binnen den stalen damwand Vereeniging Néd. Fabrikaat bestaat 25 jaar. Propaganda voor Nederlandsch product heeft nut afgeworpen. Morgen zal het vijfentwintig jaren geleden zijn, dat de vereeniging Nederlandsch fabrikaat haar werk aanving. Evenals op dien 31 sten Maart van het jaar 1915, toen door de tijdsomstandigheden de propageering van het gebruik van Nederlandsche artikelen urgent werd, verkeeren wij thans weer in oorlogsomstandigheden, die doen gevoelen van hoe groot belang een zoo groot mogelijke onafhankelijk heid op economisch gebied voor ons land is. In een persconferentie heeft de algemeene secre taris-penningmeester, de heer H. F. R. Snoek, een en ander verteld naar aanleiding van dit jubileum, over oprichting, doel en resultaten der vereeniging. Het initiatief is uitgegaan van notaris jhr. C. W. F. C. van Lidth de Jeude, die in 1915 aan den lijve ondervond hoe moeilijk het was bepaalde industrie producten aan te schaffen ten gevolge van den ge stoorden aanvoer overzee. Hij zag mogelijkheden voor de Nederlandsche industrie en plaatste een oproep in de dagbladen, die een ongekend en on verwacht succes had: van alle zijden stroomden de adhaesie-betuigingen toe. Op 31 Maax-t 1915 werd toen door zeven personen in Den Haag de Vereeniging Nedeiiandsch fabrikaat opgericht. In de bestuursvergadering werd de heer Snoek be noemd tot secretai'is-penningmeester, zoodat hij eveneens morgen jubileex't. Plaatselijke afdeelingen werden gesticht en het ledental der nieuwe vereeniging breidde zich snel uit, wel een bewijs voor het feit dat er behoefte was aan een organisatie als deze. Uit .alle lagen en kringen der bevolking trad men toe. Zoowel pai-ticulieren als handelaren, en fabrikanten telt de vereeniging onder haar leden. Het Koninklijk Huis heeft steeds groote belang stelling getoond voor het werk der vereeniging. Reeds bij den aanvang ondervond de vereeni ging hoe moeilijk het was Nederlandsche producten te verkrijgen, bijv. bij het aanschaffen van post papier, doch de mentaliteit is thans, na 25 jaren arbeid der vereeniging, volkomen veranderd, al weet men, dat het gestelde doel nog niet ten volle bereikt is. In den beginne ondervond de vereeniging veel tegenwerking van fabrikanten en winkeliers, doch thans is de samenwerking uitstekend. Vooral bleek vroeger een verbluffende onkunde van de producten van anderen, doch door den bemidde lenden arbeid der vereeniging is een grootere kennis van Nederlandsche producten ontstaan. De vereeniging Nederlandsch fabrikaat heeft altijd met positieve middelen gewerkt en nimmer gebruik gemaakt van de'haat- of boycot-gedachte. Daardoor heeft men den steun gekregen van alle lagen en richtingen in de bevolking. Onder de energieke leiding van den tegenwoor- digen voorzitter, dr. ir. M. H. Damme, directeur- generaal van P. T. en' T., is de vereeniging de laatste jaren sterk vooruitgegaan, naar de secre- tai-is-propagandaleider drs. B. M. Sweers ter con ferentie mededeelde. Bovendien heeft een reorganisatie plaats ge had, waardoor behalve de werkgeversorganisaties en de regeering nu, ook de hulsvrouwen- en werk nemersorganisaties in het hoofdbestuur zijn ver tegenwoordigd. De officieele herdenking van het jubileum zal plaats hebben op den dag van de algemeene leden vergadering, die wordt gehouden op Donderdag "Juli in het Kui-haus 4e Scheveningen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1