NEDERLAND—LUXEMBURG. ZJe tazhznde Qacfra. N1NOTCHKA. HEEMSKERK De eerste officiëele ontmoeting. Bespreking van haar nieuwe film: Een nieuwe Garbo leeft in Metro-Goldwyn-Mayer's NINOTCHKA! „,ii„ zoo van die dingen, die je elken dag ge- ii nóch maar ééns per jaar heb je vacantie, ■linde 365 dagen ga je over (of niet) als je op I bent, en krijg je opslag (of niet) wanneer 'in de maatschappij werkt. En zoo krijg je ook 1 .r eens msschen 1 Januari en 31 December de om Greta Garbo te zien, want die treedt niet maar alle dagen in een film op. En juist nu, Z01' jieeren, mijne dames, in dezen tijd vol rilheid waarin zelfs de grootste optimist ertoe o, ki.nnén komen om een lang gezicht te krijgen r ht Greta Garbo, verbreekt „die Göttliche" haar 5k woordelijk geworden ernst, en ontvouwt ze Sar mond, die zich tot een smalle streep be- Srkte tot den weelderigen plooi van de vroolijk- Jiri Ja er is een moment in deze nieuwe film vinotchka", die Vrijdag voor het eerst in ons jand draaide, waarin Garbo lacht totdat ze erbij "SSljlc wanneer de graaf, alias de ooiijkerd BB Douglas, na zich alle moete' te hebben ge- Sven om door eenige daverende intellectueele fflODDen de Sovjet-af gezante Ninotchka te ont dooien daarin eindelijk slaagt, als hij op de meest nrdinaire wijze van zijn stoel tuimelt. Het is prettig te zien dat „Garbo" de ban van har ernst heeft mogen verbreken, zooals alles Jat ervoor wordt gespaard om een dogma te wor- frisch en levendig aandoet, ie of het publiek op deze lachende mensche- Garbo zal reageeren? Zal men zich wellicht In zijn moderne afgoderij aangetast voelen, zal men meenen iets mysterieus, dat boven den alle- L stond, kwijt te zijn? Misschien, en dat is dan de bedoeling van Hollywood niet geweest, maar een ieder, die het met de film wel meent, kan er dan blij om zijn dat er weer een stukje afgoderij uit de cinematografie verdwenen is. Zal Garbo zich op dit „menschelijke niveau" handhaven of zal ze zich weer naar haar verheven voetstuk be geven? Wellicht nog interessanter dan deze la chende Garbo is degene, die erna zal komen. Het is moeilijk om deze film te beoordeelen. Itubitsch U weet wel die man met die groote fear den mond heeft een kostelijke come- die gefilmd met vele trouvailles. We' wenken bijv. aan de hoogoplaaiende feestvreugde der Sovjet- afgezanten in het Parijsche hotel, een vreugde die zich afteekentop den buitenkant van een deur. Door die deur gaan de spijzen en dranken Ernst Lubitsch, die NINOTCHKA regisseerde naar binnen, en ten leste maken ook de „sigaret tenmeisjes" er haar entrée, en wij toeschouwers hooreh alleen de reactie en zie n slechts de deur open en dicht gaan. Dat deze scene van een groote komische kracht is dankt men aan het meesterschap van Lubitsch. Want dezelfde trou vaille had evengoed flauw kunnen zijn, wanneer ze niet zoo goed was verwezenlijkt. Lubitsch heeft vele geestige dingen in deze film verwerkt, het drietal Sovjet-afgezanten is op zich zelf reeds een trouvaille door de vertolking. We zien zoowaar Felix Bress'art (wie herinnert zich hem nog uit Renate Müller's onvergetelijke ihivé-Secretaresse" als één hunner. De persi flage van het communisme is wat Oppervlakkig, men kan trouwens deze „Kameraden" evengoed bezien als symbolen van stroomingen, die in elke maatschappij voorkomen, en in Ninotchka, de Sovjet-afgezante, die in Parijs controle op het drietal moet uitoefenen bij den verkoop van juweelen, kunnen we evengoed het prototype zien van een blauwkous, die slechts koelbloedige in teresse kent voor de maatschappelijke welvaart der massa, en liefde de uiting vindt van een che misch proces, dat men „als mensch zijnde" be- heerschen moet. Veel gebeurt er in deze film niet. Het zit 'm allemaal in de fijne trekjes, en het gaat er maar om dat de Parijsche graaf van de Russische ledepop, van de „sergeante", die een Poolsch soldaat kuste voordat hij door haar wa pen 't hoekje om ging met eenige trots laat Ninotchlp een krijgswond in heur hals zien! een liefhebbend vroolijk vrouwtje maakt. Melvyn Douglas valt volstrekt niet weg in de schaduw van de groote Garbo, integendeel hij staat in deze comedie op één plan met haar, en geeft dikwijls den komischen toon aan. Juist doordat de film bet vaak van dialoog moet hebben kan men zich niet aan den indruk onttrekken dat Lubitsch de effaire wel wat lang rekt. Misschien komt dat •ook omdat Greta Garbo tenslotte geen 100 pCt. comedienne is, en veeleer in dit milieu van de comedie verschijnt als curiosum. Met eenige nieuwsgierigheid gaat men deze j»po „Ninotchka" zien; „Hoe zal Garbo lachen?" Met nog meer nieuwsgierigheid verlaat men de mc" „Wat zal er na Ninotchka komen?" v. H. HOCKEY HET PROGRAMMA VAN DE STRAWBERRIES Het programma van de Hockeyclub „De Straw berries"voor morgen luidt als volgt: Dames Strawberries B. D. H. C. II, 10.30 uur.. Strawberries IIH. B. S. II, 12 uur. Heeren Zand voort IStrawberries I, 2 uur. B. M. H. C. Ill—Strawberries II, 2 uur. Opstellingen: Dames I* M. v. d. Zee B. Poldervaart, B. v. Malsen. A. Veuger, A: Lamboo, R. v. Ronkel, G. Schaap, J. Bekker, T. Lefering-, K. Ophoff, H. Graper. Dames J. de Waard. R. v. d. Veen, R. Dekker, L. Eriks, T. v. Gelder, T. Dobbenga, B. Loot, M. Lindeblad, D. Laman, E. Behr, C. v. Dorp, Heeren I- v. d. Bliek. Ferment, Brandhoff. B'angma, v. Randtwijk, de Mooy, Witkamp, Brunink, Bas, Sluiters, Stada. Heeren II: Pleyler. Gomes, v. Veen. Bekker, v. 't Hoff, Uiling, Modderman, Rodenberg, Korstanje, Bleeker, Mantje. VOETBAL K.F.C.—STORMVOGELS. Stormvogels komt uit met: Kraak, Haak, Schipper, Van Pel, Tol, Gerrits, Jtademaker, Woudenberg, Verdam, Prins, Van Kempen. V.S.V.—'t GOOI. V.S.V. verschijnt' met: Michel, Kunst, Van der Gevel, Heins, De Vries, Van Os. Döring, De Zeeuw, Van der Lugt, Balvers, Sterk. „KONINGINNEDAG EN HARDDRAVERIJ' Vrijdagavond hield de vereeniging „Koninginne dag en Harddraverij" haar jaarvergadering in café „De Oranjeboom". Wegens afwezigheid van den voorzitter en den vice-voorzitter, die beide* verhinderd waren, werd de vergadering geleid door de heer P. Klaasse. De voorzitter deelde mede dat door de hard' draverij een partij touw is aangekocht. Met dit touw zal de baan tijdens de harddraverij worden afgezet; dit zal goëdkooper zijn dan een afzetting met draad. De loterij heeft een winst opgeleverd van f 103.96.1/2. De penningmeester, de heer A. E. de Wildt. bracht het financieel verslag uit. Er was een saldo van f 121.11. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden de heeren J. Tromp, Th. 'Koopman, P. Klaasse en A. E. ck Wildt bij acclamatie herkozen, "'e voorzitter deelde mede, dat dit jaai weder- een loterij' zal worden georganiseerd. 1-Iij bracht dank aan de loterij commissie voor hel vele verrichte werk. CABARET-A VOND. Vrijdag werd in de canline der Maria-school een goedgeslaagde cabaret-avond gegeven Mede werking werd verleend door „The two Hodlars". Voor een stampvolle zaal mei militairen sprak Geert' Dils het openingswoord. Zooals altijd was hel een uiterst gez'elLige avond o.a. verleenden hun medewerking de cabaretzanger Bethelehcm, de komiek Vaütar en dc pianist Baren- dvecht Geert Dik gal eenige liedjes bij de luit ten beste, Maar hel grootste succes was wel voor „The. two Hodlars". VAN DEN WAGEN GEVALLEN. Vrijdag is de ruim 60-jarige veehouder G. S. an den rijdenden wagen gevallen. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Na onderzoek bleek dat S. een hersenschudding had opgeloopen. PERSONALIA. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Warder (N.-H.) is benoemd mej. C. Rijnders, alhier. D.E.M.A.D.O. Voor dezen wedstrijd komt A.D.O. als volgt it: Kloes, Beentjes Sr., Beentjes Jr., Burger, Rozing, Zonneveld, Voormeer, Brasser, v. d. Kolk, Groot, N.N. VOETBAL Bijeenkomst van Doopsgezinde Jongeren. Dr. A. Vis over Tagore. Gisteravond hield de onlangs opgerichte Doopsgezinde Jongeren Kring een bijeenkomst in het kerkgebouw aan de Meerstraat. De pre sidente verwelkomde in het bijzonder den ker- keraad en de afgevaardigden van andere Jonge ren kringen. Zij besloot haar openingswoord met den wenseh uit te spreken dat deze avond mocht bijdragen meer bekendheid aan het doel en streven van den D.J.K. te geven. Na 't gemeen schappelijk zingen van lied 124 uit den Neder - landschen Protestantenbundel las de secretaris de heer Sleyser de notulen der oprichtingsverga dering, waarna hij een beknopt overzicht gaf van het werk, dat reeds verricht werd. Vervolgens droeg een der leden een fragment voor uit een boek van Anne de Vries. Na de pauze, waarin thee geserveerd werd, was het woord aan Dr. A, Vis, die een lezing hield over den wijsgeer-dichter Rabindranath Tagore, waarbij spr. diens teere, fijne zangen en typisch Oostersehe verhalen be handelde. Wat deze Oostersehe wijsgeer uitzingt leeft, aldus Dr. Vis, zij het dan vaak onbewust, op den bodem van ons aller hart en het luiste ren naar de schoonheid, die Tagore ons onthult is als een oase voor den modernen mensch in deze ruwe wereld met haar jachtig en zelfzuchtig le ven. Na het zingen van lied 183 werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. Vereeniging van postzegel verzamelaars. Gisteravond hield de Beverwijksche Postzegel club haar eerste ledenvergadering in gebouw „Adrichem". Na een welkomstwoord van den heer Mos-k deelde deze mede, dat het bestuur als volgt was samengesteld: voorzitter J. Mosk; E. Ma joor, secretaris; M. Los, penningmeester en P. Nielen, commissaris van rondzending De heer Bakker werd tot tweeden penning meester gekozen. Vervolgens werd besloten een postzegelboekje onder de leden te laten circulee- ren, waardoor dezen in de gelegenheid gesteld worden hun verzameling aan te vullen en uit te breiden. Wat betreft de té volgen werkwijze op de vergaderingen, werd besloten deze zooveel mo gelijk te besteden aan het ruilen van zegels. Hierna werden nog eenige serie's kmderzegels en Hongaarsche zegels verloot. Geen ooggetuigeverslag voor de radio. Zondag zal dus in het Feijenoord-stadion te Rot terdam de eerste offïcieele landenwedstrijd tus- schen Nederland en Luxemburg gespeeld worden, want vroeger hadden er alleen maar ontmoetingen plaats tusschen een Luxemburgsche ploeg en een elftal van Zuid-Nederland. Slechts tweemaal heb ben de Luxemburgers een Nederlandsch elftal ontmoet, maar dat was niet voor officieele wed strijden. In 1920 won Nederland namelijk in het Olympisch Voetbaltournooi te Brussel met 30 en zeventien jaar later wonnen onze landgenooten te Rotterdam in de voorronde van het Wereldbe- ker-tournooi met 40. Het merkwaardige van deze twee wedstrijden was zeker wel, dat de te genstanders van Oranje geen enkel doelpunt heb ben kunnen scoren. Met meer dan gewone belangstelling zal men dus naar het resultaat van den wedstrijd van mor gen uitkijken, vooral nu er een gansch ander Ne derlandsch elftal in het veld komt. Er zijn slechts twee spelers overgebleven, die de debacle in Ant werpen hebben meegemaakt, namelijk Paauwe en Drager. Maar de negen anderen zijn ook geen kin derachtige jongens. Neem bijvoorbeeld den Feijen- oord-keeper Van Male, die zich weer voor de Oran- jeploeg beschikbaar heeft gesteld en die in dertien competitiewedstrijden voor zijn club slechts tien maal gepasseerd werd. Nee, over de bewaking van het Nederlandsche doel zijn we heelemaal niet bang. En mocht onverhoopt zijn vervanging noo- dig blijken, dan heeft men nog de beschikking over den E.D.O.-keeper Wille, die misschien een goede kans gemaakt zou hebben zijn naam werd in dit. verband reeds vaak genoemd -, als niet plotseling het „conflict" tussohen de Keuzecom missie en Van Male was opgelost. Doordat Caldenhove geblesseerd is en Wilders bij de groep reserves werd gevoegd, krijgen we een geheel nieuwe achterhoede in de Oranjeploeg, die ditmaal bestaat uit Choufour van A.D.O. en Slot van Blauw Wit, twee spelers die het klappen van de zweep he-usch wel kennen! Geïnterneerde Duitschers maakten communistische propaganda. Vier arrestaties in kamp in Frankrijk. Na een onderzoek, ir-gesteld door den comman dant van het kamp van Gurs, heeft de rechter van instructie te Pau een. bevel tot voorgeleiding uit gevaardigd tegen vier Duitschers, die geïnterneerd zijn in het kamp van Gurs en die anti-Fransche communistische propaganda maakten. De vier Duit. •reber's zijn in Pau opgesloten. Havas bericht voorts dat cle politie een huiszoe king heeft verricht in den boekhandel van de „Editions Sociales et Internationales" en een aan zienlijke hoeveelheid Sovjet-propaganda in beslag heeft genomen. De Haagsche spionnage-affaire. s-GRAVENHAGE29 Maart. Naar wij ver nemen hebben zoowel de officier van justitie als IV. B. J. B. afstand gedaan van hooger beroet) Het vonnis op 28 dezer door de Haagsche echtb^k gewezen, waarbij mr. B. wegens mede plichtigheid aan poging tot het misdrijf van art. 98 'V. S, veroordeeld is tot een gevangenisstraf voor oen tijd van twéé jaar. ueze zaak zal dus niet voor het gerechtshof «handeld worden. In de middenlinie heeft Paauwe natuurlijk zijn plaats behouden; op de spilplaats staat de Schie dammer Poulus en aan den anderen kant naast hem speelt De Vroet van Feijenoordwaarlijk geen slecht denkbeeld, om voor dezen in de Maas stad te spelen wedstrijd vier Rotterdammers en een Schiedammer te kiezen! Dat scheelt minstens wel eenige honderden toeschouwers! In de voor hoede is de Sparta-spe- ler Drok weer eens op genomen en Vroomen van Juliana is tot aan valsleider van de Oran je-voorhoede geprocla meerd. Aan Lenstra van I-Ieerenveen is de ondankbare taak opge dragen, den Haarlem mer Smit en diens zwerverstochten te doen vergeten. We zijn benieuwd, hoe de Fries het er af zal brengen. Aan een voorspelling van den uitslag wagen we ons natuurlijk niet. De strijd, die door den Belgischen scheids rechter S willen geleid zal worden, begint te Om de bekende redeiTheeft'de K.N.V.B. beslo ten, van dezen wedstrijd door den heer Hollander geen ooggetuige-verslag te laten geven. Weliswaar zijn -nog verscheidene pogingen aangewend, om den K.N.V.B. te verzoeken, alsnog op dit besluit terug te komen de Phohi heeft o.a. namens duizenden voetballiefhebbers in Indië een tele gram aan het bestuur van den K.N.V.B. gezonden maar uit betrouwbare bron vernemen wij, dat dit bestuur zijn besluit niet zal herzien. Men zal dus moeten wachten op den rust- en eindstand, die we zooals gewoonlijk weer zoo spoedig mogelijk op onze nieuwsborden en aan de andere bekende adressen zullen publiceeren. De elftallen zullen als volgt worden opgesteld; LENSTRA, de plaats vervanger van Smit. NEDERLAND Van Male, Slot, Choufour, Paauwe, Poulus, De Vroet, Drager, Drok, Vroomen, Lenstra, LUXEMBURG Kemp, Mengel, Feller, Libar, Fischer, Becker, Dumont, Witry II, Witry I, Jaeger. Bergman. Everard. Typ.sen mu^msche dansen van Langkat werden op het groote voorerf van het Sultanspaleis gedemonstreerd tijdens het verblijf van den Gouverneur-Generaal bij den Sultan van Langkat, Finland's eerste taak: wederopbouw van het land. Akkergrond ter beschikking van de verhuisde bevolking. De Finsche minister van buitenlandsche zaken Witting heeft tegenover United Press ver klaard dat de toekomstige buitenlandsche poli tiek van Finland gebaseerd zal worden op haar geografische positie. Hij verklaarde dat Finland de handelsrelaties wenschte te hervatten; die door den oorlog afgesneden werden met alle landen, die bereid zijn met Finland handel te voeren, waaronder Rusland. Hij zeide dat Fin land's voornaamste taak méér op hét gebied dei- reconstructie dan. op dat. van de buitenlandsche politiek ligt. „De oriëntatie van Finland's bui tenlandsche politiek zal natuurlijk dezelfde rich ting uitgaan als die van haar Scandinavische buren," zoo zeide Witting. „Het is Finland's zaak niet tusschen de groote mogendheden te vech ten." In een persconferentie heeft de plaatsvervan gende minister van landbouw een overzicht ge geven van de inspanning, die Finland zich voor zijn herstel moet getroosten. Hij zeide dat de 430.000 bewoners van de aan de Sovjet-Unie afgestane streken hun haard steden vrijwillig hadden verlaten en dat ten aan zien van deze menschen twee problemen belang rijk zijn: de huisvesting en de middelen van be staan. Zweden zal het hout zenden, dat noodig is voor den bouw van huizen voor 60.000 gezin nen. De Finsche regeering bereidt een ontwerp voor agrarische hervormingen voor, krachtens hetwelk "alle akkergrond ter beschikking van de geëvacueerde bevolking zal worden gesteld. Groote ondernemingen, trusts en gemeenten zullen daartoe tegen een schadevergoeding, te betalen door den staat, een deel van haar grond moeten afstaan. Voor de evacuatie'en den ge- heelen herstelarbeid is een bedrag van 12 mil liard mark noodig. De regeering wil zich dit geld verschaffen door binnenlandsche leeningen, bij -zondere heffing op eigendommen en zoo mogelijk buitenlandsche leeningen. Het is noodig, aldus de plaatsvervangende minister, dat de geheele wereld het belang van een snel herstel in Fin land beseft. HONGKONG, 30 Maart (Reuter). Naar verluidt ontwikkelt zich te Macao, de Portu- geesche nederzetting aan de Kanton-rivier, een ernstige situatie. Vernomen wordt dat de Japanners van de regeering van Macao o.a. het volgende eischen: Ontruiming door de Portugeezen van de buiten Macao gelegen eilanden Lappa en Wantsai. Erkenning door de Portugeezen van de door de Japanners ingestelde „schijnregeering" in het district Tsjoengsjan. Aanvaarding te Macao van de Japansche militaire yen-biljetten. Het recht, huiszoekingen te verrichten voor het opsporen van anti-Japansche elementen. De Japansche conculaire autoriteiten te Hong kong kunnen deze berichten niet bevestigen Macao zelf heeft zich tot dusver eveneens in stilzwijgen gehuld. Chamberlain spreekt Dinsdag over -ie biieenkomst van den Oorlogsraad LONDEN, 29 Maart (Reuter). Verwacht wordt dat Chamberlain Dinsdag in het' Lagerhuis een verklaring zal afleggen over de gisteren gehouden yergadering van den Oppersten Oorlogsraad. De competitiewedstrijden. V.S.V. ontvangt 't Gooi. Wat men populair wel eens pleegt te no.emen" „nakaarten", helpt natuur lijk niets, maar toch kunnen \ye niet,, nalaten even te wijzen op het feit, hoe belangrijk deze ontmoe ting voor V.S.V. geweest zou zijn, als zij Zondag j.l., zooals door zeer velen verwacht werd, eens van Stormvogels gewonnen had! Dan toch zouden de roodwitten, dank zij de nederlaag van Blauw Wit tegen Haarlem, met één wedstrijd meer ge speeld nog maar vier verl-iespunten meer gehad hebben dan de Amsterdammers en zou de kans op de bovenste plaats in verband met het falen van de Stadion-bewoners na de ijs- en sneeuw- periode zeker niet denkbeeldig zijn geweest. Theoretisch heeft V.S.V., dat 26 punten kan halen, terwijl Blauw Wit er nog „maar" 20 heeft, natuurlijk nog haar kans, maar in de praktijk zal wel blijken, dat zij geen ernstige bedreiging meer vormt. Ook 't Gooi is -in verband met de bovenste plaats aan de ontmoeting tegen V.S.V. natuurlijk weinig gelegen, maar dat was enkele weken geleden ook 't geval, toen zij'bij Stormvogels op bezoek waren en toch speelden de Hilversummers toen een pittig partijtje, waarmee we maai- zeggen willen, dat de ontmoeting V.S.V.'t Gooi best het aankijken waard zal zijn. De Stormvogels gaan naar K.F.C., die dit seizoen in weinig grootschen vorm speelt, een uitspraak, waarin de overwinning van Zondag j.l. op het al evenzeer uit vorm zijnde Ajax geen verandering kan brengen. Als we nog even nagaan, hoe hecht Zondag j.l. de IJmuider defensie was, dan gelooven we zelfs als we de onproductiviteit der blauw-witte voorhoede in aanmerking nemen, op een overwin ning voor de bezoekers te mogen rekenen. Ten opzichte van de Groep C-ers hebben we het in ons vorige overzicht niet ver mis gehad. Inder daad boekten Kennemers, Beverwijk en Kinheim, zooals wij verwachtten, resp. een overwinning, een gelijk spel en een nederlaag, maar we willen er bij aanteekenen, dat we ons zoowel de overwinning van Kennemers als de nederlaag van Kinheim grooter gedacht hadden, m.a.w. de 32 zege van Kennemers viel -ons tegen, terwijl de kleine Kin- heim-nederlaag ons meeviel, waaruit zou geconclu deerd worden, dat de Velsenaren zich aan het her stellen zijn. Toch durven we tegen H.F.C. nog niet op een overwinning te rekenen. Als de Kennemers een beetje op hun tellen pas sen, zullen zij morgen op eigen terrein van Z.V.V. kunnen winnen. In ieder geval rekenen we op een gelijk spel. Beverwijk speelt Zondag tegen E.D.O. Op eigen terrein verloren de rood-witten op 17 Maart slechts met 10. We houden het maar op een kleine nederlaag voor Beverwijk. De C.S.V.-ers verrasten ons met een 31 over winning op Bergen. Thuisspelend tegen Alkm. Boys 2 achten we ze in staat wederom een overwinning te behalen. V.S.V. 2 beleefde wederom een „narrow escape", thans tegen T.H.B., doch de Kennemers-reserves boekten een éclatante 84 overwinning op de Zeemeeuwen. Morgen spelen beide ploegen een uitwedstrijd. Tegen Zandvoort 2 wordt het voor de Kennemers nog even oppassen, doch zijn ze inderdaad op hun quï-vive, dan wordt 't zeker een overwinning. Ook V.S.V. zal tegen Vliegende Vogels wel op beide punten beslag leggen. Al verloren de V.V.B.-ers Zondag jJ, wederom, tegen Zeemèeuwen 2 geven we ze een gelijk spel. LOCOMOTIEF RIJDT OP TREIN MET ARBEIDERS IN. BERLIJN, 29 Maart. Een spoorbeambte werd gedood, drie spoorwegbeambten gewond en vijf entwintig passagiers gewond toen nabij Lörrach een locomotief op een trein met aan den Westwall werkende arbeiders liep, welke met verlof gingen. Van de zjjde der spoorwegmaatschappij wordt ver nomen dat de gewonden buiten gevaar zijn. Om- Itrent de grootte'der-schade-'is niets bekend. (United Press) j

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 9