IJmuider Courant DAGBLAD VOOH VELSEiN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Luxemburg. Mitrailleurschoten als waarschuwing? De „Zeeland". TniTAX TEL. 3535 LEVENSLANG HOCKEY. 25e JAARGANG NO. 128 Lour®"8 Coster, Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V., Gr. I 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau W* (*nM«9'v,n «in"" Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, liquid®' 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, ./Oor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Coursnl. genome" Directie. P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofd redacteur i ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 2 APRIL 1940 Abonnementen per week 01255, par maarid ƒ0.5234, per 5 maanden 1-55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 5 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.40, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het is natuurlijk erg naar dat wij den voeibal- ■VI tegen Luxemburg verloren hebben. Men verliest niet van Luxemburg. Het is. te klein. Maar sisschien zit er ook wel een heilzame kant aan bet staande als een der kleine neutralen, is i maal zoo gróót. En het verschil in be- derheden omtrent de afmetingen van Luxem- grondgebied en bevolking meen. ik u niet te besparen. Laat ons den moed hebben, de r ijkheid tenvolle onder oogen te zien. Welnu :e[ £het groothertogdom Luxemburg, dat pas sinds volkomen onafhankelijk is en dus niet op de lange zelfbewustheid kan bogen, uit onze bestreden vrijheid gegroeid, kan slechts bogen grondgebied van 2586 K.M.2. Dat is zeer in Nederland,, althans Europeesch Nederland. 'telfte kiina vijftien ingstotalen is. nog indrukwekkender. Het spijt het te moeten zeggen, maar tegenover ongeveer millioen Nederlanders staan slechts. 300.0.00 hamburgers. Ze zijn dus ruim tweemaal zoo ta'l- ais de Haarlemmers. Nu kan men opmerken dat zulke cijfers wel iets als het om nationaal vermogen, aantallen i en dergelijke dingen gaat Luxemburg's macht telt slechts 450 man en bestaat dan nog ten halve gendarmes maar niets met •staties te maken hebben. En daar zit wat in. tjt ben ook waarschijnlijk niet de eenige, die niet verge-ten is dat na den wereldoorlog, waarin Duitsche e°rs achteloos door het groothertogdom wandelden, Luxemburgers een merkwaardige revanche op Europa namen. Zij zonden toen namelijk een ploeg ynateur-boksers op tournée, die in vele Europee- sche hoofdsteden in den ring verscheen en zonder aanzien van nationaliteit zijn tegenstanders velde. Waarmee weer bewezen werd dat er niet alleen velé dingen bestaan waarin een kléin land groot kan zijn maar ook, dat tot die dingen zelfs kracht en ge weld behoorenmits men het aantal strijders en de bewapening aan zekere regelen onderwerpt. Het geen-eenvoudig sportief, is en ook al in de Oudheid bleek, toen de Horatiï de Guriatiï versloegen. Dat waren drietallen. Maar het is niet eens noodig zoo'n oud wedstrijd-verslag op te halen. Want wij komen er met dit soort redeneering ten aanzien van onze nederlaag tegen Luxemburg toch niet. Het baat al evenmin te veronderstellen, zooals ik Zondag Iemand vriendelijk heb hooren doen, dat wellicht alle jonge mannen onder de 300.000 Luxemburgers goede voetballers zijn terwijl die onder de 9.000.000 nu eenmaal tot de zeldzaamheden behooren. Want zoo is het helaas niet. De Lüxemburgsche Voetbalhistorie wordt niet gekenmerkt door over winningen op zulke grootmachten ik spreek nu In verhouding als Nederland, België en derge lijke. Herhaaldelijk hebben districtselftallen zo.oals Zuid-Nederland of reserve-elftallen zooals België B zonder groote moeite de Luxemburgers verslagen «n zich daar niet eens op beroemd, ook. Men ver wachtte het wel. Dus kunnen we ook niet zeggen: Nou ja, wij hebben meermalen van zulke groot machten als Duitschland, Frankrijk en Engeland gewonnen; dus moeten de Luxemburgers, in de zelfde verhouding, ook eens van ons winnen. Het gaat niet op. Het is, u vergeve mij het meedoogenlooze en niet zeer hoog-Nederlandsche woord: een sof dat wij ons met 54 door de Luxemburgers hebben laten slaan. Volgenid op een andere sof:.de nederlaag met 17 in Antwerpen. Maar ik zei dat er iets heilzaams in zou kunnen zitten. Ja. Een beetje minder lawaai en opschroe- verij over het Nederlandsch Elftal zou ertoe kunnen leiden dat het in de toekomst zijn tegenstanders niet meer onderschat. Wie met dat gevoel begint, in lauw tempo, i§ bij voorbaat al geslagen. De tegen stander merkt met verrassing dat hij er tegen op kan, neemt het initiatief dankbaar in handen en staat het niet meer af. Wie het initiatief neemt het Is niet alleen zoo op het voetbalveld maar overal in de menschelijke samenleving heeft een voor deel in handen dat, als hij het vast weet te houden, beslist. Zijn moed en zijn zelfvertrouwen stijgen naarmate die van zijn tegenstander zakken. Zijn goede begin, het halve werk, wordt tot het heele. Een kostbaar artikel, initiatief. Er. is meer mee ge wonnen dan met superieure bekwaam- en begaafd heid en die twee zijn er telkens weer mee verslagen. Natuurlijk had het Nederlandsch Elftal, voor hèt in het veld ging, ook even aan die Luxemburgsche boksersploeg kunnen denken. Dat zou heilzaam ge werkt hebben. En het had kunnen beseffen dat er meer leeuwen zijn dan alleen de Nederlandsche. Het Luxemburgsche wapen bestaat uit een opge richte» dubbelgestaarten, goudgekroonden, getong- één rooden leeuw, op een blauw schild met tien zilveren strepen; in later en tijd wordt de leeuw dik wijls gedekt door het Nassau'sche schild.... Alleen dat laatste had al kunnen waarschuwen. Men onderschatte trouwens anderer leeuwen nim mer. En onth'oude zich Van zelfverheerlijking, die er - vóór de beide soffen gewe'êst is. Men doe zijp voordeel met het lesje! Mijn gêlukwensch aan Luxemburg. Duidelijke Duitsche mededeeling gewenscht. „Condor" gisteren nog uitgevaren. Hoewel het aanvankelijk leek als qf alle traw lers Maandag binnen zouden blijven, is in den na middag de trawler „Condor" IJM 72 van de reede- rij Maresaten uitgevaren en waarschijnlijk zullen heden de overige schepen wel weer volgen. Uit de rapporten, welke de laatst binnengekomen trawlers „I. S. Groen" IJM 130 en „Vikingbank'^JM 183 hebben uitgebracht, heeft mén volgens het A'.N.P. in IJmuidensche reederskringen den indruk gekre gen, dat het de Duitsche vliegtuigen in de eerste plaats er om te doen is, de visschersschepen te la ten stoppen om dan nauwkeuriger te kunnen na gaan, of men inderdaad met Nederlanders en niet met gewapende trawlers te doen heeft. Deze veronderstelling baseert men, aldus meldt het A. N. P. op het rapport van den schip per van de „I. S. Groen", die mededeelde dat een Duitsch vliegtuig een salvo mitrail leurschoten voor den boeg in het water af schoot. De schipper had onmiddellijk gestopt.'Het vliegtuig, dat aanvankelijk voor het schip langs had gevlogen, cirkelde toen eenige malen er om heen, waarna een der inzittenden met de hand naar de opvarenden wuifde, en het toestel zich ver wijderde. Dicht in de buurt voer .de „Vikingbank". Ook hier meende men het neerkomen van mitrailleur kogels in het water voor den boeg te hebben waar genomen. De schipper was toen volle kracht gaan varen, waarna volgens zijn rapport, het vliegtuig eenige bommen dicht bij het schip in het water heeft laten vallen. Het is internationaal voorschrift, dat een koop vaardijschip moet stoppen voor een oorlogsschip, wanneer het als waarschuwing een kanonschot voor den boeg krijgt. Aangezien een vliegtuig slechts over mitrailleurs beschikt, acht men het in IJmuidensche reederskringen niet uitgesloten, dat de D.uitsche vliegtuigen eveneens een bevel tot stoppen bedoelen wanneer zij voor den boeg der visschersvaartuigen een, mitrailleursalvo afschie ten. Het is hun opgevallen, dat ook de opvarenden van de „Protinus" vertellen, dat zij meenden een doordringend fluitend geluid te hooren van een machinegeweersalvo, voordat de vliegtuigen terug kwamen om het schip te bombardeeren. Indien deze veronderstelling juist is, zou het ge- Ware overstroomingsramp in de Ver. Staten. Reeds tientallen slachtoffers. Brandende benzine op de Susquehanna. Tengevolge van de door het smelten van de sneeuw en regens in de staten van New- York, Pennsylvania en Californië veroor zaakte overstroomingen zijn tientallen per sonen om het leven gekomen. De schade wordt op verscheidene millioenen dollars geschat. Het oostelijk deel van Pennsyl vania is het ergst getroffen. Men raamt dat 12.000 personen in dit gebied hun woningen heb ben moeten verlaten. De bevolking vlucht van de oevers van de ri vier Susquehanna weg over een gebied van 100 mijl stroom afwaarts van Wilkesbarre. De kust wacht helpt met booten de ménschen uit de hui zen van het overstoomde gebied. Talrijke kelders zijn overstroomd en verscheidene straten zijn riviertjes geworden. Nader vernam Reuter hedenmorgen uit Wil kesbarre 1 De inwoners van het door het water van de Susquehanna-rivier overstroomde gebied hebben een verschrikkelijken nacht meegemaakt. Duizenden, die voor het water gevlucht waren, hebben enkele uren slaap genoten op geïmprovi seerde bedden in kerken, scholen en andere ge houwen. Ondanks de pogingen van hulpploegen zijn de dijken te Wilkesbarre en Sunbury bezweken, zoodat duizenden mannen, vrouwen en kinderen een goed heenkomen moesten zoeken. De verwarring werd nog vergroot door de vlammen, die opstegen uit de olie, afkomstig uit vier olietanks, die reeds eerder op den dag ontploft waren, en welke thans op het water dreef. De was van de rivier is thans tot staangeko- men, doch daar de hoogwaterperiode voor de deur staat, is het gevaar nog steeds zeer groot. HOOG WATER IN JOEGO-SLAVIë. BELGRADO, 1 April (D.N.B.) De over- stTöomingen in verschillende deelen van Joego slavië en vooral in de Donauvallei, dreigen den omvang van een ramp aan te nemen. Save ên üonau hebben het recordpeil van 1932 bereikt. Belgrado staan reeds geheele wijken onder er: het verkeer wordt daar onderhouden door ooten. Ook verschillende stations en vele pak- ugen staan blank. In de aan den Donau liggende .Ledenten Oosten en ten Westen van Belgrado m sommige wijken ontruimd, Y „Balkan sympathiseert met de geallieerden". Oud-minister Amery over mogelijke Duitsche actie in Zuid-Oost Europa. In een Maandagavond van Londen uit gehouden radiotoespraak heeft de vroegere Britsche minis ter van koloniën, Amery, de vraag gesteld wat^het antwoord zou moeten zijn op een „zet" van Hitier op den Balkan. 1 Amery zeide: Het werkelijke antwoord is een, dat slechts kan worden gegeven in bewoordingen van mannen, geschut, schepen en vliegtuigen. Het is de beheesching van de Middellandsche Zee, de kracht van het Turksche leger en van de Geal lieerde strijdkrachten, welke er voor de bedreigde Balkanstaten over zullen beslissen, in hoeverre zij» op succesrijke wijze hun onafhankelijkheid zullen kunnen verdédigen en mogelijke medeplichtigen in de Duitsche agressie zullen doen aarzelen. De open bare sympathie in de Balkanlanden, aldus Amery, is' aan onze zijde, doch het optreden hunner regee ringen zal beinvloed worden, niet zoo zeer door hun sympathieën dan wel doordat zij kennis hebben van de hulp welke wij kunnen geven en prompt zullen geven. Wij moeten duidelijk maken, aldus besloot Amery dat wat ook gebeure, wij de schaal kunnen doen overslaan ten gunste van hen, die voor zichzelf op de bres staan en voor de eenheid en vrede van bet gebied, dat zoo'n gedenkwaardig verleden heeft en op zoo'n schoone toekomst kan blikken. wenscht zijn dat men van Duitsche zijde duidelijk mededeelde, dat men voortaan deze wijze van waarschuwing toepast om beter de nationaliteit der visschersvaartuigen te kunnen vaststellen. Inmiddels zullen de schippers der Nederlandsche visschersvaartuigen er echter verstandig aan doen, gezien de ervaring der andere trawlers, wanneer belligerente vliegtuig klaarblijkelijk voor con trole boven hun schip komen cirkelen, te stoppen en niet, door met normale snelheid of zelfs op volle kracht verder te varen, den Indruk te wekken, alsof zij zich aan deze controle willen onttrekken en dus iets te verbergen hebben. Het bestoken van Nederlandsche trawlers. Een verklaring van de Hmuider Federatie. De IJmuider Federatie van Transportarbeiders, afdeeling van den Centralen Bond van Transport arbeiders, zendt ons de volgende vei-klaring: „In een in de pers verschenen bericht, afkomstig uit IJmuider Reederskringen, wordt over het be schieten van .den treiler „I. S. Groen" en het bom bardeeren van de „Viking Bank" gezegd, dat in het eerste geval waarschuwingsschoten waren ge lost, waardoor men stopte. Hierop wuifden de vliegers met de hand en verdwenen. De „Viking Bank" echter zouop volle kracht zijn gaan varen en waarschijnlijk daarom zijn gebombardeerd, waaruit de conclusie werd getrokken, dat het de vliegers waarschijnlijk te doen zou zijn om te zien, of men met gewapende of ongewapende treilers te doen had. Wij verklaren echter op gezag van een aantal op varenden van de „Viking Bank", waaronder de schipper, die wij los van elkaar hoorden en waar door aan de mededeelingen niet kan worden ge twijfeld, dat er op de „Viking Bank" niet is ge schoten, dat 'men thuiskomende reeds op volle kracht voer, zoodat men dus niet op volle kracht is gaan varen toen er door het Duitsche vliegtuig met bommen werd gegooid, en dat de „Viking Bank' direct en zonder voorafgaande waarschuwing met bommen is bestookt. Wij verklaren dit, omdat uit het bericht van de readers zou kunnen worden opgemaakt, dat het gevaar niet zoo groot zou zijn en dat het bombar- *deeren van de „Viking Bank" in feite aan een ver keerde handeling van den schipper te wijten zou zijn. Deze aldus op den schipper van de „Viking Bank" gelegde onverdiende blaam, moet worden weggenomep, mede omdat uit een en ander zelfs conclusies zouden kunnen worden getrokken, ten aanzien van de aan de „Protinus" overkomen ramp". Twee trawlers vertrokken. IJMUIDEN Dinsdag Alhoewel vijf booten gereed liggen om te vertrekken zijn er hedenmorgen half twaalf twee kustbooten naar zee gegaan nl. de Jenny Elsa IJM 88 en de Maria Elisabeth IJM 114. - Van de Noordbooten Caroline IJM 26, Hercules IJM 196 en Haarlem IJM 9 is het vertrek nog zeer twijfelachtig. Er is voor dit drietal een complete bemanning aanwezig, r-maar een groot deel der op varenden van deze drie trawlers neemt vooralsnog een afwachtende houding aan. Schipper van de I. S. Groen aangeklaagd. Klacht ingediend omdat men is blijven visschen toen de seheepsboot verloren was gegaan In ons nummer van gisteren hebben wij gemeld, dat de seheepsboot van de I. S. Groen IJM 130 reeds op 17 Maart verloren was gegaan, doch dat men, ondanks het ruwe weer en de dreigende oor logsgevaren, was blijven visschen. Men besloot pas naar IJmuiden terug te keeren toen men tengevolge van het verschijnen van Duitsche vliegtuigen den schrik te pakken kreeg. De adjunct-inspecteur voor de Scheepvaart te IJmuiden, de heer J. H. Th. Eerman, heeft dit door blijven visschen na het verloren gaan van de reddingboot een zoo ernstige nalatigheid geoor deeld, en een zoo ernstig in gevaar brengen van menschenlevens gevonden dat hij zich verplicht heeft gevoeld daarover een klacht bij den inspec teur-generaal voor de scheepvaart in te dienen. Engeland's plannen in de Noord-Europeesclie wateren. Te Londen wordt ontkend „illegale actie" op het oog te hebben. Reuter meldt: Ten 'aanzien van berichten, volgens welke de geallieerden op het punt staan him blokkade van Duitschland uit te breiden, is de diploma tieke correspondent van Reuter er van in kennis gesteld dat voor zoover deze berichten het denk beeld ingeven, dat Engeland territoriale wateren zou kunnen binnenvaren, of er politiediensten verrichten, dan wel zou overgaan tot een of an dere uiterste of illegale actie van dien aard, deze berichten ronduit tegengesproken kunnen wor den. Het is wel mogelijk dat een groote verscher ping van de blokkade op het punt staat aan te vangen, maar de uitgewerkte plannen behooren tot het terrein van de geallieerde kabinetten of den opifèrsten oorlogsraad, die ze nog niet heb ben gepubliceerd: Sensationeele voorspellingen, die vooruitloopen op de door Chamberlain in het Lagerhuis uit te spreken redevoering, kunnen van de hand gewezen worden. Minister Erossard in Engeland. Overleg met Sir John Reith Frossard. de Fransche minister van voorlichting, is per vliegtuig té Londen aangekomen om er met Sir John Reith, zijn Brltschen ambtgenoot, over leg te plegen. (De Maatschappij Zeelandwel ker schepen door de tijdsomstan digheden moesten worden opgelegd heeft zich om steun gewend tot de regeering die in twee wetsontwer pen voorstelt deze hulp Ég ver- leenen.) De „Zeeland" heeft zich weer gericht Tot hen die ons regeeren, Met deze vraag van groot gewicht: Wilt ons nog eens sauveeren. Men gaat met onze maatschappij Niet meer uit passagieren En in dien toestand kunnen wij Het niet meer financieren. De baren kunnen in een tijd Als nu, slechts zorgen baren, Voor ons is 't een onmooglijkheid Niet varend.wèl te varen. Dè strijd gaat boven onze macht Door ovennacht en ergo Al worstlen (luctor) wij met .kracht, W' ontkomen niet (emei*go). De landsregeering heeft gemeend, Héb ik zoo jüfst gelezen, r Die steun moet nu ook maar verleend, 't Is „opgelegd" bewezen, Dat sprake is van hoogen nood, Die dreigt te overstelpen, We zitten samen in de boot, We moeten dus maar helpen. Met dezen oorlog is voorwaar Geen land ook te bezeilen, En ook op zee kan het voor haar Niet zeilen meer en reilen. Het loope niet volkomen mis, Wij moeten, waar wij kunnen, De „Zeeland" die-gehavend is Een veilgen haven gunnen. Door tijdig reiken van die hand Is zij voorshands geborgen, Al heeft de „Zeeland" wel het land, Zij houdt geen zee van zorgen. NEEM EEN BEVER.Ol IJ Kj (Adv. Ingez. Med.) De Zweedsche uitvoer van ijzererts. Bestemming is zoowel Duitschland als Engeland. Uit gezaghebbende Noorsche bron is een ver klaring uitgegeven, waarin gezegd wordt: „De uitvoer van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Duitschland sedert het uitbreken van den oorlog is slechts een fractie geweest van wat hij was in vredestijd. Sluiting van de haven van Narvik voor den doorvoer van Zweedsch ijzererts zou niet noodzakelijk een essentieele verminde- rinp;, met zich medebrengen van den totalen export van deze grondstof naar Duitschland, aangezien het grootste deel verscheept zou wor- dén uit Lulea en andere Zweedsche havens, zonder dat het noodig zou zijn de capaciteit dier havens op eenigerlei wijze te vergrooten. Ge raamd wordt dat waarschijnlijk meer dan negen tienden van den totalen ijzerertsexport uit Zwe den naar Duitschland uit die havens zou kunnen worden verscheept. Men moet er rekening mede houden dat de doorvoer van Zweedsch ijzererts via Narvik niet alleen ten gunste komt van Duitschland, want een aanzienlijke hoeveel heid van het over Narvik uitgevoerde erts gaat naar Engeland en de verschepingen van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Enge land hebben een duidelijke neiging tot een aanzienlijke stijging sedert December j'.l. ver geleken met dezelfde periode van het vorige jaar. Volgens de offlcieele Noorsche statistieken zijn de cijfers als volgt: 1939: Duitschland: Januari 487.890 ton, Fe bruari 475.482 ton. Engeland: Januari 67,730 ton Februari 70.234 ton. 1940: Duitschland: Januari 281.740 ton, Fe bruari 99.391 ton. Engeland: Januari 148.210 ton Februari 131.855 ton. Wanneer beweerd wordt dat het ijzerertstrans port naar Duitschland geschied, onder be scherming van de Noorsche territoriale wateren, dan is het slechts billijk wanneer er aan herin nerd wordt dat dit eveneens van toepassing is op de verscheping van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Groot Brittannië. Door dit tran sito-vervoer toe te staan, zonder aanzien van de bestemming der afzonderlijke ijzerertslading houdt Noorwegen zich strikt aan zijn rechten en plichten als niet-oorlogvoerende mogendheid". Finsche bodem wordt herverdeeld. Staat en alle grondbezitters zullen een deel afstaan. De Finsche regeering zal volgens Havas over gaan tot een bestudeering van het wetsontwerp inzake een landbouwhervorming dat door den ge wezen minister-president Kivimaki was ingediend met het doel een herverdeeling te verzekeren van den grond, welke regeling zou mogelijk maken, dat de geëvacueerdën uit de afgestane gebieden zich opnieuw zouden vestigen Het beginsel der hervor ming is, dat alle grondbezitters verplicht zullen zijn een deel van hun grond af te staan voor de vesti ging van geëvacueerden. De nieuwe boerderijen zouden niet grooter zijn dan 15 H.A. De terreinen zullen naar vooroorlogsche prijzen worden 'be paald. 'Ook de staat zal zijn deel afstaan. Maatregelen te New-York tegen dreigende staking. Bij de ondergrondsche willen 27000 man het werk neerleggen. NEW YORK. 2 April (Reuter). Burgemeester Laguardia heeft alle stedelijke departementen ge mobiliseerd in verband met een dreigende staking van 27.000 man personeel van de ondergrondsche. Het personeel wenscht handhaving van de politiek van de „closed shop" (waarbij geen personeel mag worden aangenomen, dat niet bij de vakvereeniging is aangesloten) wanneer binnenkort de stad de beide particuliere maatschappijen overneemt. Tweeduizend politie-agenten staan gereed om zoo noodig in te grijpen. Als de staking doorgaat zul len eenige millioenen New Yorkers, die dagelijks van de ondergrondsche gebruik maken, in ernstige moeilijkheden - geraken. luidt het vonnis in dé moordzaak Leidschendam De Haagsche rechtbank heeft heden uit. spraak gedaan in de strafzaak tegen den 29- jarigen koopman R. A., wien ten laste was ge legd, dat hij op 27 October van het vorige jaar den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam heeft vermoord en hém van het geld, dat deze bij zich had heeft beroofd. De officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra, had op de zitting van 19 Maart tegen R. A. levenslange gevangenisstraf geëischt. Conform dezen eisch heeft de rechtbank hedenmorgen R. A. ter zake van moord tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis zal verdachte in beroep bij het gerechtshof komen. Twee Fransche vliegtuigen verloren. De legerherichten. Het Fransche legerbericht van Maandagavond vermeldt: „In de streek onmiddellijk ten westen van de Vogezen een bijzonder onderhouden artillerievuur. Krachtige activiteit der beide luchtmachten. Er hebben zich verscheiden luchtgevechten voor gedaan, welker resultaten nog niet bekend zijn.- Alle vliegtuigen zijn in hun basis teruggekeerd. Op 31 Maart is een onzer patrouilles jachtvliegtuigen op veel talrijker vijandelijke luchtstrijdkrachten gestooten. Twee onzer eenpersoonsvliegtuigen wer den omlaag geschoten? Een der vliegers wist zich met zijn valscherm te redden. De andere toestellen zijn op hun bases teruggekeerd". Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Over het algemeen een kalme nacht. Weder- zijdsche actie der kazematten aan den Rijn in den Opper-Elzas". Duitsch legerbericht. BERLIJN, 2 April (D.N.B.) De tekst van het heden uitgegeven legerbericht van het opper bevel der weermacht luidt als volgt: „Aan het Westelijk front geen gebeurtenissen .van belang. De luchtmacht zette gisteren haar verkennings- vlüchten boven de Noordzee en boven Oost-Frank rijk in versterkte mate voort. Daarbij ontstonden herhaaldelijk luchtgevechten tusschen afzonderlijke Duitsche verkenningsvliegtuigen en vijandelijke jagers. Een Dornier verkenningstoestel schoot een Franschen jager neer van het type Cürtiss en een ander verkenningstoestel schoot een machine van het type Morane omlaag. Een Engelsch verken ningsvliegtuig, dat probeerde de Duitsche bocht binnen te vliegen, werd door een Messerschmidt 109 neer gehaald. Een Duitsch verkenningsvliegtugi keerde van een vlucht tegen den vijand niet terug. Zand voort—Strawberries (0—8) Hield Zandvoort in de eerste helft nog zoo goed mogelijk tegen de overmacht stand, in de tweede helft was Strawberries volkomen de baas. De gasten hadden trouwens wel een zeer goeden en produc tieven dag. Met de r.ust was de stand nog slechts 02, maar het einde kwam mét niet minder dan 08. Hiervan scoorde Sluiters drie doelpunten: de uitblinker Bas ditmaal slechts één, evenals Wit kamp, terwijl Brandhof een drietal straf corner» benutte. TUSSCHENRONDE J. D. TRESLING-BEKER. H. H. IJ. C. 3—H. B. S. (2-5) De Haarlemmers waren veel sterker en hadden met de rust reeds een 40 voorsprong, dank zij twee doelpunten van de Keizer en doelpunten van Erke- lens en Koppen. H. B. S. deed het in de tweede helft wat kalm aan; H. H. IJ. C. 3 kon deze kalme periode benut ten voor een tweetal doelpunten. H. B. S. liet echter blijken toch waakzaam te zijn; een doelpunt "van Mesritz bracht de stand op 52, waarmede het einde kwam. Competitiestanden. Afdeeling Gooi A. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Amsterdam 11 8 0 3 16 37—18 Hilversum 11 7 2 2 16 34—20 Be Fair 10 7 1 2 15 37—25 Gooi 10 7 0 3 14 32—20 Baarn 13 5 2 6 12 46—42 Laren 11 4 0 7 8 29—33 S. C. H. C. 10 1 1 8 3 17—52 Pinokkio 10 1 0 9 2 20—41 Afdeeling A dén Haag/Rotterdam. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. H. D. M. 10 8 1 1 17 29—10 H. H. IJ. C. 10 8 0 2 16 26—19 T. O. G. O. 11 5 4 2 14 22—19 B. M. H. C. 10 4 1 5 9 26—22 S. O. S. 11 3 3 5 9 21—20 Studenten 9 2 4 3 8 18—20 Leiden 7 2 2 3 6 15—21 Victoria 9 1 3 5 5 14—27 H. O..C. 9 0 2 7 2 19—24 Afdeeling Amsterdam/Haarlem A. Strawberries B. M. H. C. 2 Ijsvogels Alkmaar H. B. S. Oh Kay Zandvoort- Alliance gesp- gew. gel. verl. jpnt._y.rt. 10 9 10 4 0 16 30—10 3 1 13 26—19 3 9 4 7 7 6 fi l 11 23—24 17—16 13—17 24—20 17—31 7—29

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1