Iffiee doei je qoed.1 f lIB eiKIHmi Het visscherijbedrijf leverde in Maart bijna 615.000.— op. Besommingen waren lager dan in t» Januari en Februari. Uit de omzetcijfers van den Rijksvischafslag blijkt, dat de maand Maart, de omstandighe den in aanmerking genomen. lang niet ongun stig was, alhoewel men hieruit niet mag aflei den, dat de maand voor het visscherijbedrijf zelf gunstig is geweest, De totale omzet be droeg f 614736.tegen f 736746.in Maart 1939. De omzet was echter ruim f 110.000 meer dan in Februari j.l. en overtrof die van Fe bruari 1939 zelfs nog met eenige duizenden guldens. De hoogere omzet van Maait werd in de eerste plaats bewerkstelligd, doordat er bijna 100 logger- reizen en 32 trawlerreizen meer te noteeren vielen. Het waren vooral de loggers, die het omzetcijfer een flinken sprong omhoog deden gaan. Hieronder zal blijken, dat de gemiddelde reisbesommingen in Maart belangrijk lager waren dan in Januari en Februari jl. Er kwamen in Maart 1940 binnen: 83 (181) stoom- en motortrawlers met f 389993 (f 517674), 131 (209) motorloggers met f 144700 (f 137182), 152 (625) motorkustvisschers met f 47272 (f 40222), 4 (16) open booten met f (f 481). 13 (28) Deensche motorkotters met f 16121 (f 30223) en 5 (0) Zweedsche met f 4061. De opbrengst der consignaties bedroeg f 12521 (f 10961). Is het omzetcijfer in dit eerste kwartaal dus elke maand geleidelijk gestegen, bij de reisbesom mingen zien we bij Februari vergeleken, een sterke daling, zoodat de resultaten per eenheid aanzien lijk, zelfs zeer aanzienlijk minder zijn geworden. Er is hiervoor, althans wat de trawlers betreft een goede verklaring te vinden, nl. het deelnemen aan de visscherij door een grooter aantal kustbooten dan in de eerste twee maanden van het jaar, toen er nog haast geen enkele kustboot in de vaart was, Maar ongetwijfeld was ook het gemiddelde der Noordbooten minder dan in Januari en Februari. Hieronder laten wij eèn overzicht volgen van de gemiddelde besommingen der trawlers en loggers in de eerste drie maanden van 1940 met ter ver gelijking die van 1939' Trawlers: 1940 1939 Januari f 5825 f 2900 Februari f 6630 f 2700 Maart f 4700 f 2860 Loggers: Januari f 1300 Februari f 1640 Maart f 1105 935 775 1 655 Bij de motorkustvisschers zien we het merk waardige feit, dat de 152, die in Maart binnenkwa men, evenveel besomden als de 61 van Februari Ook hier heeft het kleine materiaal de soep dunner gemaakt Het eerste kwartaal. In het eerste kwartaal van 1940 bedroeg de om zet f 1.457.971, tegen f 2.051.316 in hetzelfde tijd vak van 1939. Er kwamen binnen 168 (486) stoom- en motortrawlers met f 926.348 (f 1.375.354), 178 (551) motorloggers met f 215.625 (f 424.438). 364 (1166) motorkustvisschers met f 133.152 (f 112.498) 21 (49) open booten met f 180 (f 960), 62 (54) Deensche motorkotters met f 82603. (f 57965) en 10 (1) Zweedsche met f 8235 (f 506). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van 1939). Scheepsbouw Voor rekening van de N.V. J. Vermaas' Scheep vaartbedrijf te Rotterdam zijn onlangs, twee vracht motorschepen, bestemd voor de groote kustvaart, in aanbouw gegeven. Beide schepen, welke ieder on geveer 500 ton groot zijn, worden gebouwd op de Scheepswerf „De Noord" te Alblasserdam. Vrijgegeven. Het op 17 November van het vorige jaar met een lading gezaagd hout van Pernau naar Zaandam ver trokken Estlandsche stoomschip Kodumaa werd kort na hef vertrek in de Oostzee door Duitsche strijdkrachten aangehouden, welke het schip naar Lübeck opbrachten. In verband met de strenge vorst raakte het schip in het ijs beklemd, waaruit het eerst 28 Maart j.l. vrijgekomen is, zoodat het de reis naar de haven van bestemming kon vervolgen, waar het dezer dagen verwacht wordt. Met het lang durige controle-onderzoek, reisduur en ijsgang is het schip dus ruim vier maanden onderweg van laad- naai- loshaven. Scheepvaart N. R. Waterweg. In de afgeloopen week kwamen 38 zeeschepen den Nieuwen Rotterdamsehen Waterweg binnen te gen 59 zeeschepen in de voorafgaande week. BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND Zeegat van Texel. Texelstroom. Lichtboei uitgelegd. Op 53 gr. 3 min. 28 sec. Nb. en 4 gr. 46 El. (o gr. 0 min. 44 sec. El. A'dam) in den Texelstroom, wordt zoo spoedig mogelijk, voor tijdelijk, zonder nadere aankondiging, gelegd een zware lichtboei no. 3a, toonende een wit vast licht. Deze lichtboei en de x-oode lichtboei no. 6 Burg- zand liggen ongeveer in de lijn S lijke toren de Burg-Dijkzicht. INTERN. VEREENIGING BELLAMY. De afdeeling Velsen der Internationale Ver- eeniging Bellamy houdt morgen (Woensdag)- avond een openbare bijeenkomst in het Rex- Th eater. De heer Horsmeier Jr., uit Bloemendaal spreekt er over het onderwerp: „Quo Vadis?" ONTSPANNING IN DE POSITIE IJMUIDEN Donderdag 4 April wordt een filmvoorstelling in Tholia gegeven, met medewerking van de Band van 42 R. I. Als hoofdfilm wordt vertoond „De kassier vergist zich" met Heinz Rühmann in de hoofdrol. Toegang alleen voor militairen- VERORDENING VOOR HET WATERGEBIED VAN IJMUIDEN In algemeene bekendmaking rut. 25 van den op perbevelhebber van land- en zeemacht, die Maan dagavond in de Staatscourant, is opgenomen, worden eenige wijzigingen gebracht in de algemeene be kendmaking no. 21 d.d. 1 Februari 1940 van den op perbevelhebber van Land- en Zeemacht, waax'bij een vex-ox-denmg is vastgesteld voor het in staat van be leg vei-klaarde watergebied van IJmuiden. Lid 2 van artikel 1 van deze verordening moet thans als volgt worden gelezen: 2. Waar in deze verordening of in een krachtens deze verordening af te geven vergunning wordt ge sproken van „veilige vaargeulen", worden daarmede bedoeld een of meer hieronder sub a-e omschreven gedeelten van het watergebied- a. een strook gevormd door twee lijnen evenwij dig aan de lichtenlijn op een afstand van een halve mijl daarvan, beginnende bij de pïerhoofden en ein digende bij de grens van het watergebied, b. een strook ten Noorden en ten Zuiden van de haven van IJmuiden ter breedte van 1000 M., west waarts gerekend vanaf de laagwatexdijn. c. een strook langs de buitenzijden der hoofden van de haven van IJmuiden ter breedte van 300 M., die de vaargeulen sub a en b verbindt, d. het betonde vaarwater en de kanalen in het1 gebied genoemd in alinea 1, sub b van dit artikel, e. een buitenstx-ook van het territoi'iale zeegebied aan de westzijde van de i-echte lijn getrokken van Öe plinten 52 32' n, 4 32' 7-0 en 52 25' n, 429' 5-0. BLOKCOMITé VAN BLOK 5 VERGADERT Het Blokcomilé van Blok 5 der luchtbescherming houdt a.s. Woensdagavond een blokvergadering' in Hotel Willem Barendsz. De agenda bevat o.a. een 'oorstel tot uitbreiding van het comité, een cause rie van den heer Putman Cramer, hoofd van den Gem. Luchtbeschermingsdienst en een bespreking over de vorming der hulptroepen. Er beslaat gele genheid, het aangeschafte materiaal te bezichtigen. (Adv. Ingez. Med.) Kustvaarder van onneutrale handelingen verdacht. Na onderzoek vrijgegeven. Een -Nederlandsch marinevaartuig heeft den Ne- deriandschen kustvaarder „Vrede", Ihuisbehoorende te Rotterdam, een schip van ongeveer 250 ton, te IJmuiden binnengebracht, waar het door de marine autoriteiten aan een onderzoek is onder worpen. Het onderzoek werd ingesteld op verdenking van onneutrale handelingen. Na het onderzoek is het schip vrijgegeven, daar voor verdere vasthouding .geen gronden aanwezig bleken. VERGADERING VER. VAN JONGE OUD-KATHO LIEKEN D. G S. De vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „Door Geloof Saamgebracht" houdt op Woensdag 3 April a.s. een vergadering in het O.-K. Verenigingsge bouw. In deze bijeenkomst zal door de kascontrole commissie verslag worden uitgebracht en het zomer programma worden besproken. Omstandigheden wa ren oorzaak, dat eerst in deze bijeenkomst een be stuursverkiezing kan plaats hebben. Aftredend en herkiesbaar zijn mej. J. Groen en de heer J. Wijker. Waar nog steeds een vacature voor de voorzitters functie bestaat door het vertrek van pastoor P. J. Jans naar Amsterdam zal nu ook in deze vacature wox'den vooi-zien. Kapelaan A. C. v. d. Poll zal een causerie houden over „Het leven van den liederen- componist Franz Schubert". VERLOTING V. Z. V. Hoofdprijs op 1311. De trekking van de loterij ten bate van het V. Z. V. trainingsfonds heeft plaats gevonden en de hoofdprijs is gewonnen door den heer P. Jungbakker met nummer 1311. De lamp viel op nummer 402. terwijl de fietslamp op nummer 1763 is gevallen. Verder zijn de troostprijzen op de navolgende nummers gévallen: 1621, 345, 898, 323, 997. 878, 1189. 808, 316, 1545 1239, 1141, 1375. 784. 1874, 117, 2Ó37. 1060. 1541, 1769, 740. 833, 1330, 1993. EEN WAARSCHUWING EN EEN VERZOEK Namens het bestuur van de afd. Velsen en omstre ken van den Algem. Nederl. Bond van Verzeke ringsagenten verzoekt men ons, het volgende te plaatsen: Wie uwer kent niet de bekende advertenties in de dagbladen waarin een behoorlijke positie in uit zicht wordt gesteld, indien men bereid is zijn werk kracht in dienst te stellen van een of andei-e ver zekeringsmaatschappij Talloozen hebben zich, aangelokt door de schoone ooruitzichten, laten verleiden, om na enkele maan den van hard werken tot de conclusie te komen, dat het slechts te doen was, om in den familie- en vriendenkring van den betrokkene te kunnen doox-- dx-ingen. Na het bewei\ken van dit terrein wei'd (wox-dt) het slachtoffer te kennen gegeven, dat men op zijn diensten geen prijs meer stelt en wordt men zonder vorm van proces aan den dijk gezet. Ook komt het voor dat wex-kloozen, die voor het beheex-en van een agentschap geschikt worden ge acht, in „dienst" worden genomen tegen een z.g. vast loon. Dit loon varieert meestal tusschen de f 15 en f 20 per week (men houdt bij de vaststelling x-e- kening met het steunbedrag, dat de werklooze ont vangt) en laat hein een contract teekenen, waarin •oi-dt bepaald, dat het „loon" als een voorschot moet wox-den beschouwd, op nog te vex-dienen provisie. Deze laatste vorm van aanstellen van agenten in tiet Volksvei-zekeringsbedi-ijf heeft schrikbarende vormen aangenomen met alle gevolgen van dien. Welke deze gevolgen zijn voor de betrokkenen, hoe met deze menschen wordt gehandeld, zullen wij met enkele woorden aanduiden Indien een persoon onder b.g. voorwaarden wordt aangesteld, wordt hem het overeengekomen bedrag uitgekeerd, doch slechts zoolang als hij het door het steeds afsluiten van nieuwe verzekeringen weet te verdienen. Zoodra er eenige stagnatie in dit afslui ten komt, woi'dt het wekelijksch voorschot verlaagd, desnoods totdat er geen enkel bedrag meer wordt uitgekeerd en de beti'okkene alleen moet tex'en op de paai- guldens, di§ hij werkelijk met het aanbren gen van nieuwe verzekeringen verdient. .Ontslag wordt niet gegeven, zoodat een dusdanig slachtoffer zich niet eens als werkloos bij zijn vak bond kan melden, terwijl hij toch zoo goed als geen inkomsten meer heeft., Deze en soortgelijke wijze van aanstellen heeft reeds veel schade berokkend, niet alleen aan die genen die werden aangesteld, doch ook aan de werknemers, die i-eeds jaren als agent in het verze keringsbedrijf wei-kzaam zijn. Het is om al deze redenen, dat wij een dringend beroep doen op allen, die gehoor willen geven aan de verlokkende advertenties, of aan persoonlijke aanbiedingen, om, alvorens zich aan een of andere instelling te binden, zich om inlichtingen te wenden tot het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Verze keringsagenten, Lumeystraat 30. Amsterdam (West). IS HIER IETS VAN U BIJ? In de gemeente Velsen zijn gevonden de volgende voorwei-pen, waarover aan het Hoofdbureau van Po litie, Tiberiusplein 1, inlichtingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 1112 uur v.m. en van 45 uur n.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag (niet per telefoon). Een heeren rij wiel, een rozenki-ans, een Verka- de's ldst, een huissleutel, een collier, een tafelmes, een want, een witlederen handschoen, een porte feuille met diverse papieren, een bril met hoornen montuur, een kindermuts, een rechter nappa hee renhandschoen, een paar zwarte regenpijpen, een hoofddoek, een lederen halsband, een mondorgel, een licht,bi'uine dameshandschoen, een wieldop van Ford V. 8, eenige honden (soort: witte kees; Duit sche herder, kleur zwart-grijs; een pincher; een jonge bouvier, een fox en een wit-zwart straati-as). een gouden ring waarin 2 lettei-s gegraveerd, een zwarte vulpen, een zwarte damesparapluie, een grijs wantje, een kinderleidriem, een vierwielig kinder- vouwwagentje, een paar bruine motoi-handschoe- nen, een donker blauwe nappa handschoen, een papieren zakje inhoudende 4 gulden, eenige porte- monnaies, een kosteloos rijwielbelastingmerk, een notitieboekje, een hondenriem, eenig steigertouw, een hangslot met sleutel, een bruin lederen dames handschoen en een zakmes. Aanlal wcrkloozcn weer belangrijk gedaald. Ruim 100 minder dan verleden week. Opnieuw is het aantal werkloozen belangrijk ge daald. Bedroeg het op 23 Maart nog 1332, j.l. Za terdag was het nog maar 1221, met inbegrip van 48 pei-sonen beneden 18 jaar. Opvallend gering is het aantal weiidooze bouwvakarbeiders n.l. slechts 180, hetgeen een zeer belangrijke daling beteekent, ver geleken bij eenige weken geleden Het aantal ingeschreven wex-kzoekenden daalde van 1690 op 1683. Als zoodanig stonden op 30 Maart j.l. ingeschreven: 228 (234) bouwvakarbeiders, 146 (150) metaalbewerkers, 26 (30) houtbewerkers, 20 (23) landai-beidei-s, 183 (182) havenai-beidei-s, 216 (216) visschers, 20 (21) kantooi-bedienden, 575 (580) losse ai-beiders, 214 (209) ax-beiders in overige be roepen. Vei-der 40 (37) mannen onder 18 jaar, 12 (8) vi-ouwen boven en 3 (0) vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren ge plaatst 207 (146) arbeidei's. MINDERJARIGE WAS OP STAP GEGAAN. Door de Amsterdamsche politie is aan die van Velsen meegedeeld, dat in de hoofdstad in den nacht van Zondag op Maandag de minderjarige V. wonende alhier zwervend was aangetroffen. In overleg met de politie alhier is V. op transport naar Velsen gesteld. DIEFSTAL VAN EEN ROEIBOOT. Bij de politie alhier werd aangifte gedaan van diefstal van een i-oeiboot uit de Oostelijke bin nenhaven alhier, ten nadeele van Z. te Haarlem. De politie stelt een onderzoek in. WIE MIST Z'N FIETS? Aan het hoofdbureau van Politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een rijwiel merk „Westland". VERLOF B VOOR WESTERVELD Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn ingekomen verzoekschriften van de N.V. Begraaf plaats „Westerveld" te Amsterdam om verloven B, voor den verlcoo_p van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende perceelen en localiteiten: 1. de aula van haar Begraafplaats te Driehuis, plaatselijk gemerkt Duin- ëxvKxiuidbergerweg no. 4, aldaar; 2. de kleine ontvangzaal van haar Begraafplaats te Driehuis, plaatselijk gemerkt Duin- en Kruid- bergerweg no. 6, aldaar; 3. een kamer van de Villa „Westerveld", toebe- hoorende aan haar Begraafplaats, en plaatselijk ge merkt Duin- en Kruidbex-gerweg no .14, aldaar. Vóór 14 April 1940 kan een ieder tegen het ver- leenen van deze vex-loven schriftelijk bezwaren bij Bui-gemeester en Wethoudei-s voornoemd inbrengen. HEEMSKERK D. E. M.A. D. O. (2—0). De strijd waarvan de eerste plaats de inzet was, is rrfet 20 in het voordeel van de Wijkers geëin digd. Even "na den aftrap kreeg De Wit een vrij behoorlijke kans, maar zijn, schot was te zwak. Kloes in het A.D.O-doel kreeg veel werk; hij kweet zioh op goede wijze van zijn taak. Toch zijn de uitvallen van A.D.O. lang niét van gevaar ont bloot. De rust komt met blanken stand. De tweede helft zet in met een gelijk opgaanden strijd. Er is nog niet lang gespeeld als Slotemaker een voorzet van Tervoort in doel plaatst. (10). Na een half uur ontvangt Tervoort den bal. In zijn eentje rent' hij op doel af en met een schot in den beneden hoek is Kloes ten tweeden male ge- passeei'd. (20.) Verdere uitslagen zijn: ADO 2—IEV 0—0 ADO 3Meervogels 21 GVO 3—ADO 4 3—0 Meervogels-aADO a 11 ADO bMeervogels b 21 ST. DEUS-DEDIT. Maandag a.s. houdt de afdeeling HeemSkeik van den Landarbeidersbond „St. Deus-Dedit" een leden vergadering in het K. S. A.-gebouw. OPENING ZUSTERHUIS. Op Woensdag 10 April zal het pas voltooide zus terhuis van de Beatrix-stichting op plechtige wijze door pastoor v. d. Nou weiand worden ingezegend. CASTRICUM C. S. V. aan den kop. C. S. V. 1—ALKM. BOYS 2 (1—0). In een wedstrijd niet zonder spanning is het C. S. V. gelukt, het steike Alkm. Boys 2 met 10 te verslaan. Door een beter doelgemiddelde heeft C. S. V. kans gezien, zich boven aan de ranglijst te plaatsen. Het eei'ste doelpunt kwam, na vele gemiste kan- jen, 20 minuten voor rust. Uit goed samenspel van Mul en de Beui's belandde de bal bij Bood, die met een onhoudbaren kopbal den wedstrijd ten gunste van C.S.V. besliste. Na de rust werden wederom vele kansen gemist; Alkmaar's keeper wist inel handigheid en een dosis geluk, zijn doel verder schoon te houden. Daarte gen gelukte het de C.S.V.-baeks Peys en Van Ham enkele gevaarlijke aanvallen van A. B. onschade lijk te maken. Het was voor de C.S.V.'ers een op luchting toen het eindsignaal klonk. Holland's Glorie wordt vertoond. Op Dinsdag 9 April zal in de bovenzaal van het veilinggebouw „Centrum" de gekleurde film over de bloembollencultuur „Holland's Glorie" worden vertoond. Deze filmavond is georgani seerd door de vereeniging van jonge L.T.'ers. De film is beschikbaar gesteld door de Hobaho te Lisse. HISTORISCH GENOOTSCHAP MIDDEN- KENNEMERLAND. De jaaxdijksche algemeene vergadering van het Historisch Genootschap „Midden-Kennemerland" zal op Vrijdag 26 April in het Kennemer Hótel worden gehouden. De heer H. van Benthem, gemeente-secretaris van Heemskei'k, zal na behandeling van de gebrui kelijke jaarverslagen een lezing houden. JAARVERGADERING WERKMANSBOND. Dinsdag 16 April zal de plaatselijke afdeeling van den Nat. Christelijken Werkmansbond haar jaarvergadering houden in de bovenzaal van het Ned. Herv. vereenigingsgebouw. Deze vergadering, welke een feestelijk karakter zal dragen, zal o.m. gevuld woi-den met voor drachten en declamatie. UITVOERING VAN „HERCULES". Het programma van de uitvoeringen welke op 9 en 10 April door de Christelijke Gymnastiek Vereeniging „Hercules" in het Nederlandsch Her vormde Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat gegeven zullen worden, is als volgt samen gesteld: 1. Opmarsch-opening, 2. Spelletjes door de kleutei-s, 3. Stokoefeningen jongens, 4. Klassi kaal paard, jongste meisjes, 5. Veerplanklioog- springen, dames, .6. Hooge ladder, middelklasse meisjes. 7. Hooge ladder, jongens, 8. Spelen, middelklasse meisjes. 9. Brug en paard, oudste meisjes, 10. Paardoefeningen, heeren, 11. Klim- palen. jongens, 12. Hoogrek, heeren, 13. Brug, dames, 14. Springoefeningen, middelmeisjes- klasse; 15. Knotsoefeningen oudste meisjes, 16. Veerplank paard, heeren, 17. Sprongdans, da mes, 18. Sluiting. De Rijkspostspaarbank in Maart. Aan het postkantoor Beverwijk en het daaron der behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maart ingelegd f 77684.31 en terugbetaald f 74406,90. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21746. HOCKEYCLUB „DE STRAWBERRIES". De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden waren: ZandvoortStrawberries 0—8, B. M. H. C. IIStrawberries II 60. Dames: Strawberries' II—H. B. S. II 2—3. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per ld. kist 651.20 Rabarber II per bos 11 Aardappelen (klei) per K.G. 32TA Prei per bos 4^—11 Uien per K.G. VA^-2a/2 Witlof per K.G. 8—15 Waschpeen per K.G. 3—6 Breekpeen per K.G. 22y2 Bieten per K.G. 2lA3 Gele kool per K.G. 35 Roode kool per K.G. Spruiten per K.G. 25 Nex-o per K.G. 6 Sjalotten per K.G. 16 6—7 A Langs dc Lijn. Programma van de Radiocentrale. Woensdag: Lijn I: 8.Hilvex'sum I. Lijn II: 8.Hilversum II. Lijn III: 8.Keulen, 10.20 Diversen, 10.30 Parijs 11.05 divex-sen, 11.20 Parijs. 12.05 diversen, 12.20 Brussel Ned. 2.20 Keulen, 2.50 Londen Reg 3.35' Duitschlandsender of diversen. 4.20 Parijs 4.35 Londen Reg. 5.20 Parijs. 6.20 Londen Heg. 7.40 diversen 8.20 Brussel Fr. 10.20 Brussel Ned. 10.35 Keulexx. Lijn IV. S.-Brussel Ned. 9.20 Diversen 10.35 Londen Reg., 12.05 Nationaal progx-amma, 9.20 Lon den Reg. 10.20 Nationaal px-ogramixxa. Lijn V: 8.Bx-ussel Ned. 9.20 Divei'sen. 11.05 Londen Reg., 12.50 Brussel Ned. 2.20 Natioxxaal progi-amma 4.20 Parijs 4.35 Londen Reg., 5.20 Na tionaal px-ogx-amma 6.20 Londen Reg. 7.40 Nationaal px-ogramma 8.20 Londen Reg. 8.30 Keulen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Virus-ziekten, in verband met de tuur", die zij toelichtte met vele li<.Mi?Cr(!boWM'' Zij merkte op, dat er in het algetwr^ gx-oepen van ziekten te onderscheidend sitaire ziekten, en physiologische ziekt??"' P=?a. Terwijl de laatste zuiver stofwisseling waarbij geen parasieten een rol spelen parasitaire ziekten veroorzaakt door be VVOl^fo sieten (b.v. door schimmels of bacteriën?3105 N- Over het wezen der viren, de vero virusziekten loopen de opvattingen than/3^ 'Al De virus-aantasting bij bloembollen bP?§Uii^ de eerst beschreven verschijnselen va 0rer' bi Hoewel nog niet als „ziekte" onderkend in rlr» X fiHf* oomrr rnrsHc anhr-Al...» URdt r.,1" in de 16de eeuw reeds gebroken tulpenY'"51 Aanvankelijk wei'den in het algempm, esc^vtn •- -d- een verschijn" SANTPOORT VOETBAL. De''wedstrijd SantpoortSJC is geëindigd in een 43 overwinning der thuisclub. Wel scoox-de SJC het eerste doelpunt, doch Pieterman, Bakkum en Oosterhoek brachten den stand op 31. Toen scoorde SJC opnieuw, zoodat rust rnet 32 iixgiixg. Na de rust bi'acht Kaldenbach den stand op 42. Vijf minuten voor het einde verkleinde SJC den acliterstand (43), doch hierbij bleef het. DE JAARVERGADERING VAN DEN R. K. VOLKSBOND. De jaai'vergadering van de plaatselijke afdee ling van den Ned. R. K. Volksbond is vastge steld op Woensdag 10 April in het gebouw van de K. S. A. Behalve de jaarverslagen vermeldt de agenda een bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren F. Scholts- en B. Hoogeboom. De heer Hoogeboom heeft, zich niet meer herkiesbaar ge steld. Vergadering van Bloembollen cultuur. Interessantelezing- over Virusziekten. In de gistex-middag in het gebouw H. K. B. voort gezette vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd het jaarverslag van den algemeenen secretaris-penningmeester den heer H. J. Voors goedgekeurd. Bij de rondvraag vextzocht de afdeeling Wassenaar of het surplus geld nog in April uitbetaald kon wor den? De voorzitter dr. A. J. Verhage antwoox-dde, dat daartoe alle pogingen in het wei'k zullen wor den gesteld. Doordat de regeeringsbeschikking vrij laat afkwam, is echter xxiet zeker of voor 1 Mei nog alle betalingen kunnen worden gedaan. Dc afdeeling Voorhout stelde verschillende wa gen o.a. of het niet beter zou zijn de narcissen een jaar vast te laten staan dan later weer door de re geering gedwongen te worden lot een drastische be- pei'king. De voorzitter zegde toe dat deze kwestie in het bestuur nog onder de oogexi zal worden gezien Op een vx-aag betreffende de vergoeding van het plantgoed gedaan door de afdeeling Nooi'dwijkerhout deelde de voorzitter mede, dat die uitbetaling eiken dag verwacht kan wox'den. De heer van Till woeg of het waar was dat er een delegatie uit den Bond van Bloembollenhandelaren naar Engeland zou gaan om te trachten den invoer van bloembollen in dat land weer mogelijk te ma ken. Indien dit zoo was, dan drong spreker erop aan ook de bijgoedartikelen (anemoon, iris. cx-ocus etc.) bij deze besprekingen niet te vergeten. De voorzitter deelde mede, dat er indei'daad po gingen zullen worden gedaan om te tx-achten het Engelsche invoerverbod op te heffen. Ook aan de bijgoedproducten zal daarbij alle aandacht worden gewijd. Virusziekten Na de vergadering hield mejuffrouw dr M. P. de i Bruyn Ouboter. verbonden aan het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek een voordracht over len als gebroken tulpen, grijze hyacinten enz. niet al te zwaar genom^15' 'Oo"'i men ze toeschreef aan klimaatsinvloede6" degeneratieverschijnselen beschouwde Zn 26 moedelijk verscheidene waardevolle vari"? VeN Ioren gegaan: ze raakten z.g. „uitgeteeld» Vt'' De verspreiding der virus-ziekten geschil* algemeen dooi- bladluizen, die 't virus vans 'n '":1 plant op gezonde planten overbrengen. Hi" Zi?i? de bestrijdingswijze: men zal zooveel mogelijk de mfectie-bronnen mof 13 wijderen en voortkweeken met geselecteerd Vtr' men zuiver materiaal. Aan den anderen kantiV0"!0, luizen-bestrijding en wel voornamelijk '7^ men van aantasting door luizen ter hand worden. Daar bij vele virus-ziekten van bf"0"1"' len gebleken is dat men de ziekte door san h°e,nH sie kan overbrengen is het tevens raadzaam^ afsnijden der bloemen en het hollen en sniid"61 hyacintbollen infectiegevaar uit te sluiten eerste geval door eerst de zieke planten te deren, bij het hollen en snijden door elke hT';' een schoon mesje te behandelen. Tenslotte heeft in den laatsten tijd nog dere methode om virus-infectie tegen te ga spectieven voor de toekomst geopend. Een nl311»^ infeeteerd met een weinig schadelijk sornk1 symptoomloos virusras blijkt n.l. niet v'atbax te zijn voor infectie met een na verwant ra eventueel veel schade aan de plant doet Hie"-5 men dus een middel hebben om door infect?" weinig schadelijke virus-rassen infectie met si I*1 lijke rassen te voorkomen. Deze methode is S" nog zeer weinig uitgewerkt. cnï3 De Joden in het Protectoraat. fonda! den brand doch pmer itend. «at i ten»- PRAAG, 30 Maart, nieuw decreet uitgevaardigd, waarbyhet Von Neurath heeft m irdigd, waarbij het Joden verboden wordt zich na 15 April met.,' lff» Virarir'liö uit. Hra -(-ovfi/slii-icXiiot-,.;- ke branche uit de textielindustrie ook oezie houden. De joden zijn reeds lang uit de prod J geweerd, doch sommigen bleven zich actief k zig houden met de distributie en den kleinhS* del. Onlangs hebben Joden, die in de moderne» apartementen met centrale verwarming wonen het onvoorwaardelijke bevel ontvangen den ee sten April te verhuizen. (United Press ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (thuisr.) 1 April van Batavia. Kota Tjandi (thuisr.) 30 Maart v. Belawan, WtlKT AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam 1 April 19!), Ter veemarkt waren .aangevoerd: 398 Vette, koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8090 ct., 2e kwaliteit 6678 cl,, 3« kwaliteit 5264 ct. per K.G. slachtgewicht. 85 Melk- en Kalfkoeien f 180f 260 per stuk; !5 Vette Kalveren: 2e kwaliteit 7080 ct., 3e k\va« liteit 5868 ct. per K.G. levendgewicht; 268 Nuch tere kalveren f 6f 9 per stuk. Schapen f 7 per stuk. 495 Vaxicens: Vleeschvarkens, wegende van 90—119 K.G. 69—72 ct., Zware - varkens 69—72 ct. Vette varkens 6972 ct. per K.G. slachtgewich! Aangevoerd 4 wagons. Overzicht: Slachtrmxderen: ruime aanvoer, trage handel, prijzen vast. Melkkoeien: matige aanvoer en handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, handel vlug, prijzen lager. Nuchtere Kalveren: ruime aanvoer, handel vlug, prijzen constant. Schapen: geen noteering. Varkens: aanvoer ruim, handel levendig, prijzen lager. VEEMARKT. Rotterdam, 1 April. Aanvoer. Totaal 1986, vette runderen 804, vette kalveren 197, nuchtere kalveren 43, schapen en lammeren 298, varkens 644. Prijzen per K.G. vette koeien, le kw. 74—86,2e kw. 5872, 3e kw. 4656, vette ossen le kw. 74- 82, 2e kw. 60—72, 3e kw. 48—58, vette kalveren le kw. 130—145, 2e kw. 105—120, 3e kw. 90-100, varkens (levend gewicht) le kw. 61, 2e kw. 60, 3e kw. 59, schapen le kw. 64, 2e kw. 57. 3e kw. 43, lammeren le kw. 67, 2e kw. 60, 3e kw. 52. Prijzen per stuk schapen le kw. 40, 2e kw, 30, 3e kw. 21, lammeren le kw. 30. 2e kw. 22, 3e kwa liteit 15. Vette koeien en ossen, aanvoer: flink, handel: matig, px-ijzen als vor. week. Vette kalveren, aanvoer: als vox-, week, handel: redelijk, prijzen iets lager. Schapen en lammeren, aanvoer: grooter, handel: vlug, prijzen: als vorige week. Varkens, aanvoer: ruimer, handel: matig, prij zen: onverandei'd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 April. Bevallen 28 Maart: C. A. NijenhuisBruns, z-i 29 Maart: J. G. St.effensvan den Haak, z.; 30 Maart: W. H. Buijsvan Dijk, z.; J. van Roon-- Meijer, d.; M. H. Vogel—Vcssies, d.; A. C. CampfensDraijer, z.; 31 Maart: M. Blonk— Telege, z.\ G. N, TatesPeek, d.; W. T. Veerman— John, d.; M. B. WieldersPleger, d.; P- S. M- CampfensSmit, d.; 1 April: G. de Korte—Men, z.; A. M. A. Vlugt— Gerritsen, z.; E. M. W. Zand bergenGouw, d. Overleden 28 Maart: K. Hemminga, 79 j., Nassau* laan; J. D. H. Coene, 68 j., Neptunusstvaab j., d. v. H. J. Nijland, Hazepatefslaan; A. E. F'd" mannVroesom de Haan, 68 j., Westerhoutstrasi, J. H. van Leeuwen, 59 j., Aelbertsbergstraat; van der VeldtSlobbe, 83 j., Mr. Joostenlaan; - Maart: K. Damstra, 87 j., Lombokstraat:J5- Willems, 75 j., Kenaupark; E. C. Joustra—Hazen* kamp, 52 j., Gax-enkokerskade; 30 Maart: C, RozenheekPeper, 71 j., Groote Houtstraat: C. Breet—Wijnvort, 73 j., Stuyvesantplein. Maax-t: H. K. SehreuderHoenson, 79 j., Hotau straat; H. Mulder, 79 j., Korte Heerenstraat;-£■ J. du Maine, 62 j., Duirystraat

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2