IJmuider Courant „Volstrekt ontoelaatbare gewelddaad tegen de Protinus" DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen gen Groot Schrijver. Ernstig vertoog tot Berlijn tegen beschieting van trawlers gericht. Slagen. W. KUIPERS ZN. Alleen Zy 1st raat 97 Voorloopig geen nieuwe sigarenwinkels. Moderne Maatcostuums JOH. DE WAARD'S ZONDAG 7 APRIL speett 1lie. White, JAARGANG No. 129 l/Iigavo Court"1' is Coster. Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Kennemerlaan 42, IDmulden, lljuiitrtat ||,i# Courant: j iffoe'n 5301» Postgiro 310791. Alle Advertenties, gogoven voor dit blad, worden kosteloos gnomon In do Kennemor Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur i ROBERT PEEREBOOM WOENSDÏG 3 'APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ01254, P« maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25, elke regel meer ƒ0.10. dag was het een eeuw geledén dat de Fran- manschrijver Emile Zola geboren werd. Dat !C"e aanleiding tot herdenking van zijn werk en iS jüet minder van zijn persoonlijkheid. Overal V°°l Westersche samenleving worden die her- In ons vorig nummer schetste onze mede- t'r H. St. in een zeer knap en doorwrocht goia's arbeid, het streven naar Waarheid dat - 'leven beheerschte, zijn geloof in den roman-als- jte-wetenschap. Deze medewerker, wiens be- uwing ik in uw bijzondere belangstelling aan- iCel herinnert er daarbij aan dat hét de tijd was °e' dé positivistische ontwikkelingsleer van. het V,dwinnende materialisme, van de gedachte rdat !|i waarheid in de wetenschap te vinden zóu zijn. "zola was kunstenaar,was dichter, bezat gen -chtige fantaisie, kon zijn kunstenaarschapniet Swingen in de begrenzingen van zijn eigen leer. Er'is meermalen gespot met de gewoonte,' leven werk van groote figuren uit het verleden te her- tnken als het vijftig of honderd of meer jaren ge leden is dat zij geboren of gestorven zijn. Zulke 6 ligt dan ook erg voor het grijpen. En andêr- herinner ik mij het antwoord van den dirigent pjter van Anrooy aan iemand, die hem in een Schubert-ja ar" vroeg of hij den componist niet herdenken zou. „Meneer, ijc denk eiken dag aan zei Van Anrooy. Dat was een scherpe critiek. Het is waar dat jaartallen en data op zich- beschouwd alleen statistische waarde hebben dat het dwaas zou zijn als men die juist moest afwachten om zich voor de groote scheppers en scheppingen van het verleden te interesseeren. Voorzoover het zich tot een mode-van-den-dag het dan ook zeker dwaas. Maar voor heel éeél menschen, die in het overhaaste tempo en den overweldigenden vloed van indrukken, die het leven van de twintigste eeuw kenmerken, moeite hebben at het verleden te wenden, moeite hebben te doen en tijd en rust missen zich op de wording der. dingen en de evolutie der gedachten te bezinnen, zijn die herdenkingen veel waard. Of zij dechts op data gebaseerd zijn doet er niet toe. Er een aanleiding zijn: dit is de meest gereede. En zoo. geloof ik dat de herdenking van. Zola's leven werk, als voorlichting voor velen, van groot be- g zai blijken omdat zij uit die beschouwingen levensschetsen beseffen zullen hoe die gedach- tensfeer van de tweede helft der negentiende eeuw ontvloden is. De tijd van het wassende mate rialisme, van zoo veler geloof in de natuurweten schappen als opperste bron der Waarheid, is voorbij en begraven. De tijd yan Zola niet alleen maar ook van Darwin, Spencer, Guyot, Stuart Mill is eéri historisch curiosum geworden en wie daarvan, leest zal hét, gevoel krijgen dat het Heden ondanks al zijn ontwrichting en onzekerheid, ondanks al zijn ge varen en rampen, dieper en rijker is en-groote be loften inhoudt. Hij zal, doordenkend, wellicht ook sterk gaan voelen dat de fouten van de tweede helft (Ier negentiende eeuw zich wreken aan de eerste helft van de twintigste. 'Men leest Zola niet meer. Zijn werk is litteraire historie geworden. Zijn geweldige cyclus Les Rou- gon-Macquart, tellende twintig deelen, behoort evenmin meer tot de „boeken die bleven" als zijn Evangiles, zijn Trois Villes of zijn gansch verschil lenden roman-in-sprookjèssféer Le Rêve. Toch is zijn persoonlijkheid blijven leven als die van een schier legendarischen strijder voor de'Waarheid, niet alleen door de niets ontziende openhartigheid van zijn „naturalisme" ongezonde nieuwsgierig heid had trouwens indertijd ook veel invloed op den enormen verkoop van romans als La Terre, l'Assommoir en andere maar ook en vooral door zijn moedig, nobel optreden ten voordeele van den onschuldig-veroordeelden Alfred Dreyfus. Hij, de gevierde schrijver, onderging daarover verachting, hoon, vervolging en was zelfs genoodzaakt uit te wijken om gevangenisstraf te ontgaan. Hij won zijn pleitten' koste van groote persoonlijke opoffe ringen en verdriet. Zulk een werkelijken moed en zelfverloochening vergeet de wereld niet. En het streven naar volko men waarheid en openhartigheid in zijn werk heeft op den duur zeker bijgedragen tot het veld winnen van ruimer inzicht, het verdwijnen van veel dat ach terbaks en huichelarij was. Zola's carrière blijft een bewonderenswaardig voorbeeld van onvermoeid'en arbeid. Hij overwon da groote moeilijkheden" van een jeugd in armoede en zonder hulp, ook de tegenslagen van zijn -mis- lukte eerste werk en hij bleef een harde werker en een 'eenvoudig mensch ook toen deroém hem op aen voetstuk gezet' had., Enfant gaté de la Fortune, bedorven fcind van Fortuna, is hij nooit geworden. Hij'heeft gewerkt zoolang het dag was en ge streefd naar zijn ideaal. Al zien wij dat nu als be driet en als onbereikbaar langs den weg dien hij koos, hij blijft de man die voor de Waarheid streed, door zijn groote kunstenaarsgaven schoonheid sabiep die zijn tijd ontroerde en zich in de episode, d'ezijn ,,j'Accuse!" inleidde als een ridder zonder Vrees of blaam deed kennen. Een groot schrijver en fcn groot mensch. R. P. Chauffeur gaf geen richting aan. Motorrijder dientengevolge levensgevaarlijk gewond. wnsaagavond is de motorrijder A. uit'Tilburg op ;en Rijksstraatweg 's Hertogenbosch—Grave, ter ™ogte van het kruispunt te Heesch, in volle vaart !=eo een tegemoet komende militaire vrachtauto potst, De motorrijder sloeg eenige keeren over den ®P en werd zwaar gewond opgenomen. Met een jj^nschudding en zwaar gewond aan het gelaat is e ongelukkige naar een ziekenhuis te Tilburg vei> voord, tJsgen den militairen chauffeur, die zonder rich- itl Seven, een zijweg wildé inslaan, waar- ■0: den motorrijder we weg werd afgesneden, is wees-verbaal opgemaakt. De Regeeringspersdienst meldt Met betrekking tot de vliegtuigaanvallen op Nederlandsche vischtrawlers, n.l. de „Protinus", de „Viking Bank" en de „I. S. Groen", heeft Harer Majesteits gezant te Berlijn opdracht gekregen een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten waarin tegen deze beschietingen met den meesten nadruk opgekomen wordt. Met name tegen de volstrekt ontoelaatbare gewelddaad jegens de „Protinus". Het officieele onderzoek naar den bij daglicht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch bevestigd dat terwijl de trawler van talrijke duidelijke Nederlandsche nationaliteitskenmerken was voorzien, onder meer ook aan de bovenzijde met de kleuren van de Nederlandsche vlag was beschil derd, een Duitsch vliegtuig het heeft gebombardeerd en beschoten, als gevolg waarvan de kapitein en een schepeling aanstonds zijn gedood, het vaartuig tot zinken is gebracht en van de in de sloep redding zoekende opvarenden 2 door uitputting zijn gestorven. De Nederlandsche regeering verzoekt maatregelen tegen de schuldigen en be houdt zich een eisch tot schadevergoeding voor. K(Het bloembollenvak is wel gesla gen, maar niet verslagen, verklaar de Dr. A. J. Verhage in de alge- meene vergadering van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur.) Wel geslagen/niet vèrslagen, Zoo sprak voorzitter Verhage Van de Bloembollencultuur; Het zijn zeer benarde tijden, Waarin allen moesten strijden, Koel van hoofd en toch vol vuur. Wel geslagen, niet vèrslagen. Door den nood van deze dagen, Waarde lezers, hoort u dit? Wat er ook voor komt te kijken, Worstelen, en nimmer wijken, Dat is de geest van Jan de Witt Wel geslagen, niet vèrslagen, Dat beduidt ook: niet versagen, In goed Nederlandschen zin; Buigend soms, maar nimmer brekend. Met den kop of, anders sprekend, Met den bol ertegen in. Hoeveel zorg ook is te dragen, 't Is niet in den bol geslagen, Bij de leiders van het vak; Hoe de lasten mogen groeien, Bollen-zullen steeds weer bloeien, Ondanks alle ongemak. Wel geslagen, niet vèrslagen, Wat het vak ook mag belagen, 't Staat door alle stormen pal; Deze leus kan garandeeren. Dat men door den nood te keeren* Dwars door alles slagen zal. GEDIPLOMEERDE OPTICIENS HAARLEM TELEF. 12726 (Adv. Inaez. Med.) Spertijd afgekondigd. In de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag is een beschikking van den minister van economische zaken gepubliceerd waarhij wordt overgegaan tot het instellen van een zoogenaamden spertijd op grond van de vest- tigingswet kleinbedrijf 1937 voor den klein handel in tot verbruik bereide tabak. Met ingang van 3 April 1940 is het derhalve verboden een inrichting, bestemd of mede be stemd voor de uitoefening van dezen bedrijfs tak te vestigen zonder vergunning van den minister van economische zaken. Deze vergunning is evenzeer vereischt ten aan zien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van dezen bedrijfstak, zoomede ten aanzien van de voortzetting van den in een inrichting uitgeoefenden kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, ingeval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. Onder de uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak wordt verstaan: het ten ver koop aan het publiek in voorraad hebben zoomede het aan het publiek verkoopen van sigaren, sigaret ten, rooktabak, pruimtabak of snuif. Onder de uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak wordt niet verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben, zoo mede het aan het publiek verkoopen van evenge- noemde artikelen, voor zoover zulks geschied in hotels, cafés, sociëteiten, lunchrooms, rijkscan tines, militaire tehuizen, theaters, bioscopen, restauraties en wachtkamers van stations van de Nederlandsche Spooi'wegen en aan boord van "vaartuigen van on dernemingen, welke personen tegen betaling ver voeren, onder welke vaartuigen veerbooten zijn be grepen. ZAL ENGELAND DEN AANVOER VAN IJZER ERTS UIT SCANDINAVIë NAAR DUITSCHLAND VERHINDEREN? Wij geven.-hierbij een kaartje van de ijzererts- gebieden in het Hooge Noorden met de twee uit voer havens Nar-vik (Noorwegen) en Lulea (Zwe den). De Noorsche Transitohaven Narvik voert ijzer erts uit zoowel naar Duitschland als naar En geland. Duitschland ontvangt echter langs twee Scan dinavische havens ijzererts. De geallieerden zouden vastbesloten zijn de onbelemmerde doorvaart van Duitsche ertssche pen te verhinderen. Op het nevenkaartje overziet men de zeewegen, waarlangs het Zweedsche ijzererts, wordt ver voerd. Vier en veertig mijnwerkers werden bedolven tengevolge van een explosie in de Willow Grove mijn te Bollaire, in den Amerikaanschen staat Ohio. Honderd en dertien andere werklieden ontsnapten ternauwernood aan de ramp. Het oogenblik, waarop een aantal "eredden in een wagen aan de oppervlakte der aarde gebracht word' Ifaliaansche onthullingen over Sovjet Polen. Arrestaties en executies. Het ItaliSansche blad „Corriera Delia Sera" maakt melding van tal van arrestaties, welke den laat- sten tijd zijn verricht in dooi-, de Sovjets bezette ge bieden. De activiteit der Gpeoe heeft zich in het bij zonder gericht tegen dé vertegenwoordigers der intellectueele groepen in deze streken. De arrestaties betroffen, aldus het Italiaansche blad, Poolsche en Oekraiïnsche schrijvers en kunstenaars, die .vervolgens voor het meerendeel zouden zijn doodgeschoten.. Het blad voegt hieraan toe, dat de nieuwe Rus sische grenzen scherp worden bewaakt en dat 'de soldaten het vuur openen op iedereen, die pro beert de grens te naderen. Overigens is het aantal pogingen uit te wijken, aanzienlijk verminderd. Geen her-uitvoer van katoen uit Nederland naar Duitschland. Minister Cross beantwoordt vragen in het Lagerhuis. De Engelsche minister voor economische borlog- voering, Cross, heeft in het Lagerhuis gezegd: „Cijfers over importen over een korte periode voor een enkel land kunnen ernstig misleidend zijn". Dit geschiedde als antwoord op een vraag over de stij ging van den kantoeninvoer in Nederland in de maanden September, October en November. Crossverklaarde er van overtuigd te zijn dat de stijging niet in verband stond met herëxporten naar Duitschland. Hij haalde officieele Nederland sche statistieken aan, waaruit bleek, dat geen ka toen gereëxporteerd was naar Duitschland in ge noemde periode. De Nederlandsche invoer van katoen in het geheele jaar was geringer dan in 1937. De conservatief Sir Derrick Gunston vroeg nog: „Is het niet waar dat de importen van alle neutrale landen rondom Duitschland ten zeerste zijn ge stegen, vergeleken met het vorige jaar?" Cross antwoordde hierop dat hij het niet eens kon zijn met een algemeene verklaring van dien aard. Het moge juist zijn voor een afzonderlijk exporteerend land, maar spreker moest een onder zoek instellen naar de importen uit alle landen. Het water van de Susquehanna daalt. Watersnood beroofde 30.000 menschen van hun woning. Reuter verneemt uit Wilkesbarre (Pennsyl- vanië) dat het peil van de Susquehanna thans eenigszins gevallen is. Intusschen zijn ploegen mannen op koortsachtige wijze bezig de dijken met zandzakken te dichten en te versterken, en huis raad weg te halen uit de laag gelegen streken, uit voorzorg tegen een mogelijke - nieuwe onver wachte stijging. Gedeelten van den staat New York bij Albany, Binghamton en Syracuse staan ook onder water tengevolge van overstfoomingen van de Susque hanna en de Chenago. Het water keert thans naar de rivierbeddin gen terug. United Press verneemt dat in tótaal twaalf menschen bij de overstroomingeri zijn omgekomen. Vijf personen worden vermist en dertigduizend zijn dakloos. In vier steden met een totale bevolking van 150.000 schijnt 't gevaar voor uitbreiding nog niet geweken. Sunbury, een stad met 15.000 inwoners, is voor een derde deel overstroomd. Het Roode Kruis organiseerde hulpexpedities en zond vlieg tuigen met sera ter voorkoming van epidemieën. Uit de stad Sayre wordt gemeld dat drie groote autobussen door de overstrooming geïsoleerd zijn; zij vervoeren honderdtwintig passagiers. Door het overstroomde gebied heen onderneenit. de politie reddingspogingen. Een groote brug over de Susquehanna bezweek onder den druk van het overstroomde water. Het verkeer over een tweede brug is stopgezet, omdat daar eveneens een dergelijk gevaar dreigt. Solide stoffen, prima coupe in prijzen van f 45, f 49 enz. Enorme collecties. HEERENMODEMAGAZIJNEN Kanaalstraat 46/48, Tel. 4054, IJmuiden (Adv. Ingez. Med.) Fenomenale band, 9 personen. In de dancing van Hotel „HET HUIS ASSUMBURG", ASSENDELFT; (Adv. Ingez. Med.) Britsche en Fransche propaganda gecoördineerd. Ministers zullen op gezette tijden overleg plegen. Sir John Reith. De Britsche minister van inlichtingen, Sir John Reith en zijn Fransche collega Frossard hebben in een gisteren te Londen gehouden bijeenkomst besloten tot practische maatrege len van samenwerking tusschen beider depar tementen op ieder gebied,, in het bijzonder wat betreft de propaganda der geallieerden in de neutrale landen. Tevens is besloten dat de ministers op ge zette tijden, beurtelings te Parijs en te Londen, bijeen zullen komen. Gisteravond hebben de ministers voor de Engel sche radio toespraken gehouden. Reith verklaarde er van overtuigd te zijn dat het aldus tusschen de minister en ministeries tot stand gebrachte contact zeer gelukkige resultaten zal hebben. Hij gaf het woord aan Frossard, die met name zeide: In den oorlog, welke aan onze beide landen is opgelegd en die zij zijde aan zijde zullen voeren tot de overwinning, zijn voorlichting en propaganda er toe bestemd een steeds belang rijker rol te spelen. Als Fransch minister van voor lichting heb ik onverwijld in contact willen treden met mijn Britschen ambtenoot. Wïj hebben de zelfde zorgen en al onze inspanningen moeten sa mengaan voor het gemeenschappelijke werk.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1