Grooter bevoegdheden voor Churchill. Qi&caltai IJmuider Courant Econo Aan het hoa(d det tnyefache ministers vaat de tand&veidediqinq,. Wijzigingen in het Britsche kabinet. Wacht na# eaen^ wnaar Groeneweg JJheatef IHIET DWAZE SPOOKTOIEATI® ti biedt zich aan een (linke laeckstei voor 40 cent per week Rubli Stofzuiger DAGBLAD VÜÜB VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORI EN OMSTREKEN iinische Oorlog. Britsche premier heeft Dinsdag in het Lager- rede gehouden waarvan de strekking was De economische oorlog tegen Duitschland met de (ste scjierpte zal worden gevoerd. Chamberlain 5 ujt 0Ver de maatregelen, genomen om Duit- vrachtschepen uit Scandinavië tegen te houden. #1 bekende kwestie die voornamelijk den janvoer van Zweedsche er-tsen via de Noorsche ""^Narvik naar Duitschland betreft. In het alge- kaVeD verklaarde hij omtrent de neutralen, dat niet langer kan toestaan dat „een dubbele ]iteit" zooals hij dat noemde geldt, DeU bii Duitschland voordeel heeft van zijn 'drei- optreden tegen de neutralen terwijl de geel roden hen nauwgezet eerbiedigen. Uit het Brit- tth Rijk zullen derhalve geen producten meer aan •■neutralen geleverd worden tenzij zij waarborgen, zjj bun handel met Duitschland zullen beper- Ik vestig er de aandacht op dat hier alleen ke is geweest van producten, afkomstig uit het Britsche Rijk, dus niet uit de overzeesche gewesten koloniën van de neutralen zelf niet omdat er verwacht werd dat Chamberlain dit laatste verkla- ren zou, maar terwille van de duidelijkheid. In deze rede beriep de Britsche premier zich trou- wenZ onder applaus van het Lagerhuis, op de met tucce's gevoerde onderhandelingen over handels- jccoorden-in-oorlogstijd met Noorwegen, Zweden, IJsland, België en Nederland en op het accoord dat dienzelfden middag met Denemarken was gesloten. Dit kan men niet anders beschouwen dan als een bewijs van ingenomenheid met die accoorden en als een bevestiging van het voornemen, ze nauwkeurig na te komen. Daarom is er ook geen reden zichte bten alarmeeren door den nogal merkwaardigen brief van Lord MacMillan, ex-minister van Voor lichting, die gistermorgen door de Times (met hoofdredactioneele instemming) is gepubliceerd. MacMillan schrijft daarin: „Het lot der neutralen hangt evenzeer van het resultaat van den oorlog af als dat. van de oorlogvoerenden zelf. Daar dus de overwegingen, die geleid hebbèn tot het opstellen van de neutral iteitsregels in het onderhavige geval niet aanwezig zijn, kunnen deze regels zelf niet toe gepast worden of zijn ze althans niet juist. Het gaat wéllicht te ver, te zeggen dat de omstandigheden van dezen oorlog de neutraliteitsregels buiten wer king stellen. Maar wanneer de zaak, waarvoor wij vechten/ evenzeer de zaak der neutralen is als de onze, schijnt het althans niet onredelijk te vragen, dat zij aan deze regels een welwillende en niet een strikte uitlegging geven". Lord Mac Millan was geen succes als minister van Voorlichting, hetgeen tot zijn aftreden geleid heeft. Hij geldt evenwel als een bekend jurist. Zijn juridi sche reputatie zal door een betoog als het hier geci teerde ook niet gediend worden. Maar de laatste zin, die een beroep op de welwillendheid der neutralen, inhoüdt, maakt het voor de Times zeer gemakkelijk bijval aan zijn betoog te verleenen. Het raakt na tuurlijk kant noch wal te beweren dat aangezien de omstandigheden van een oorlog volgens een der oorlogvoerenden zus en zoo zijn, de overwegingen die tot het opstellen van de neutraliteitsregels heb ben geleid niet meer bestaan. „Onjuridischer" kan het nieti Chamberlain heeft niets van dezen aard ten beste gegeven. Toch móeten wij de aangekondigde ver scherping van den economischen oorlog niet licht opvatten. Van het een komt in oorlogstijd veelal het ander en daarom citeer ik met instemming het Zweedsche blad „Stockiholms Tidningen", dat gis termorgen het volgende betoogd heeft: „Wij moeten ons allen er op voorbereiden, van de zijde der oorlogvoerenden blootgesteld te wor den aan druk, die grooter is dan ooit. Doch het is niet de moeite waard, ons te beklagen. Want de toestand is geworden dat de oorlogvoerenden de neutraliteit zoo uitleggen, dat deze uitsluitend verplichtingen en geenrechten meebrengt Wat de neutrale landen het beste kunnen doen is. zich te vereenigen in nauwere samenwerking en een gemeenschappelijke basis te vinden voor hun politiek, en daadwerkelijk hun onderlinge hulp tot ontwikkeling te brengen. De druk zal misschien niet overal gelijk zijn en wij moeten elkaar helpen om hem gelijk te maken. De samenwerking der Oslo-groep is tot dusver slechts in woorden ge schied. Thans moet zij tot werkelijkheid gemaakt worden, alvorens de gevolgen van een steeds felleren strijd tusschen de groote mogendheden zich geheel en al doen gevoelen'" 'Tot hernieuwd overleg tusschen de ri neutralen schijnt inderdaad alle aanleiding te bestaan. En het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat dit geens zins alleen of in hoofdzaak de economische oorlogs maatregelen der geallieerden geldt. Men leze vooral met aandacht het protest van onze regeering tegen he beschieting van Nederlandsche trawlers, vooral tegen, den aanval op de Protinus. „Tegen wien voert Engeland eigenlijk oorlog?" vraagt de Völkischer Beobachter. Men is geneigd deze vraag tot Duitsch land te richten als men de beschieting van onze trawlers overdenkt. En andere aanvallen op onze en andere neutrale schepen. Chamberlain's rede gold alleen het voeren van economischen oorlog en het optreden van de vloot. Geen woord óver eenig komend offensief te land. Ten aanzien van mededeelingen der Duitsche pro paganda, dat Engeland van zins zou zijn den vrede °P den Balkan te verstoren; gaf hij zelfs een cate gorische ontkenning en zeide te vertrouwen, dat de accoorden met Turkije integendeel op de meest doeltreffende wijze hebben bijgedragen tot de hand having van den vrede en de veiligheid in Zuid- Oost Europa. Woensdagmorgen heeft Goering in. een radiorede, tot de Hitier-jeugd gericht, hierop een antwoord ge- SOven in dezen trant: „Gedekt van achteren èn op de vleugels richt de Duitsche strijdmacht zich als een hécht blok tot Engeland en Frankrijk in het Wésten, aar moet de beslissende slag vallen en voor dézen aslissenden slag heeft onze Führer al onze hulp bronnen gemobiliseerd". Maar Göering zegt niet hoe en. nog minder wan- OFFICIEEL wordt uit Londen medege deeld, dat de volgende wijzigingen zullen worden gebracht in de Britsche regeering: Lord Chatfield treedt af als minister voor coördinatie. Samuel Hoare wordt minister van lucht vaart. Winston Churchill zal, als oudste van de ministers van de departementen van de landsverdediging, voorzitter worden de com missie van deze ministers (n.I. leger, vloot en luchtvaart), die regelmatig zullen vergaderen met de chefs van de drie staven als adviseurs om ten behoeve van het oorlogskabipet de voornaamste factoren van den strategischen toestand te bestudeeren, alsmede de vooruit gang in de operaties. Van tijd tot tijd zal deze commissie aan het oorlogskabinet voor stellen doen ten aanzien van de oorlogsvoering. Winston Churchill blijft Eerste Lord van de Admiraliteit. Kingsley Wood wordt Lord Privy Seal en Lord Woolton minister voor het voedingswezen. Verder wordt Majoor Try on kanselier voor het graafschap Lancaster. Ramsnotham, rijks commissaris voor de werkverschaffing, wordt minister voor opvoeding en graaf Delawarr, de minister van opvoeding, wordt commissaris voor de werkverschaffing. Morrison wordt minister van P.T.T. De parlementaire secreta ris van het ministerie van marine, Shakespeare, wordt minister voor den overzeeschen handel. Warrender, de financieele secretaris van het ministerie van oorlog wordt parlementair en financieel secretaris van het ministerie van marine. Sir Edward Grigg, parlementair secretaris van het ministerie van inlichtingen, wordt financieel secretaris van het ministerie van oorlog. Kingsley Wood wordt voorzitter van de com missie voor binnenlandsche politiek, wélke alle sociale vraagstukken en andere binnen landsche kwesties zal behandelen. Ook zal hij voorzitter worden van de commissie voor de vöedselpolitiek, welke het voedselvraagstulc en den landbouw zal bestudeeren. Sir John Simon blijft minister, van financien en zal voorzitter van de commissie voor de economische politiek blijven. met het koopen van Uw nieuwen motor. Binnenkort verplaatsen wij onzen Motorhandel, vanouds Stationsweg 175, hoek Meidoornstraat Daar kunt U de modellen 1940 bezichtigen Cf. 1. (Dictus Mxxtathandel (Adv. Ingez. Med.) neer. Het is niet denkbaar dat als een groot militair offensief in het Westen op korten termijn door Duitschland beraamd werd, hij op deze wijze te voren zou waarschuwen. Het is een antwoord aan Chamberlain, tot de massa der volken gericht, dat weer sterk aan den zenuwen-oorlog doet denken. R. P. SIR KINGSLEY WOOD trad af als Engelsch minister van luchtvaart. Sir Samuel Hoare zal op het ministerie van luchtvaart worden bijgestaan door Lord River- dale als vice-voorzitter van den raad voor de voorraden van het ministerie van luchtvaart, welke zich bezighoudt met de productie van vliegtuigen. In de officieele mededeeling wordt gezegd, dat het feit, dat sommige ministers een minder belangrijke post aanvaarden, niet ten doel heeft hen achteruit te zetten, doch alleen om van iederen minister in tijd van oorlog het beste gebruik te maken. Er zal .geen minister van coördinatie wor den benoemd in opvolging van Lord Chatfield. Het ministerie voor de voorraden is gevoegd bij de commissie, waarvan Winston Churchill voorzitter is. Tenslotte wordt nog vernomen dat Hudson ver moedelijk tot minister voor de scheepvaart zal worden benoemd. In den brief met zijn ontslagaanvrage zegt Chat field dat de ondervinding hem heeft geleerd dat hoewel het ministerie in tijd van vrede noodzake lijk is, in tijd van oorlog de' minister voor de coör- SIR SAMUEL HOARE, de nieuwe Britsche minister van luchtvaart. vraagt uwe belangstelling vanaf Vrijdag 5 April en volgende avonden voor het grandioze filmwerk mei £ticü (ton StcaAeim en CV'wiane Romance Vóór de pauzeOLE OISEN en CHIC JOHNSON in Een groote komische, mysterieuze, sensatiefilm. FOX WERELDNIEUWS. PROFILITI'S HOLLANDSCHE ACTUALITEITEN. (Toegang 18 jaar.) (Adv. Ingez. Med.) JT Voor 40 cent per week kunt U eigenares zijn van een met 2 jaar schriftelijke garantie (Despeciaaêzaaka (Radia en S,t(4<wiq.ecs IJl. de lüeiiec C. H. MOENSSTRAAT S2 BEVERWIJK TELEF 5708 X (Adv. Ingez. Med.) dinatie minder verantwoordelijkheid draagt, aange zien de besluite,n automatisch meer in handen van den minister-president liggen. Minister-president Chamberlain antwoordde, dat hij tot zijn spijt hiermede in moet stemmen en dat hij in de toekomst >geen voldoende mogelijkheid ziet om de kwaliteiten van Lord Chatfield in het kabinet voldoende tot ontplooiing te zien komen. Hij neemt derhalve het ontslag aan en dankt hem. voor de bewezen diensten. De parlementaire correspondent van Reuter verneemt in de wandelgangen van het paiTemènt, dat Winston Churchill op zijn. nieuwen post goed zal worden ontvangen. De benoeming van Hoare in het ministerie van luchtvaart, waarvan hij reeds twee keer de leiding heeft gehad, zal eveneens goed worden ontvangen, vooral omdat men steeds meer van meening is dat in het ministerie een nieuwe drijfkracht wel noodig zou zijn. Men weet dat Hoare in staat is om de productie bij dit depar tement tot een maximum op te voeren. Engelsche pers niet tevreden. Een nader Reuterbericht meldt: De Britsche pers verwelkomt de benoeming van Churchill tot opperste leider van de landsverdedi ging, doch de overige wijzigingen in het kabinet worden met gemengde gevoelens ontvangen. Men betreurt over het algemeen, dat geen klein, compact oorlogskabinet is gevormd. De „Times" is van meening dat de wijziging geen groot enthousiasme te weeg zal brengen Het voor naamste doel schijnt de. capaciteiten van verschei dene minister op verschillende plaatsen te onderzoe ken. „De Daily Telegraph" had gaarne een soort coalitie-kabinet gezien. Doch het blad merkt op, dat dit niet mogelijk is door het besluit van de socialis tische partij, dat geen van haar leden een minister zetel zal aanvaarden. De „Daily Mail" dringt aan op de vorming van een oorlogskabinet. Opgebrachte logger weer in Scbeveningen terug. Woensdagmorgen is te Scheveningen binnenge komen de logger „Sch. 15", welke, zooals men zich wellicht herinnert, onlangs door een Duitschen ma rinetrawler werd aangehouden en opgebracht. Het schip was op dat moment pas op de vischgronden gearriveerd en vischte op een afstand van 10 mijl van een Duitsch mijnenveld. De logger is toen ter inspectie opgebracht onder den wal van Borkum. Daar werden de scheepspapieren onderzocht. Na een dag werd de logger vrijgelaten met de mededeeling andere vischgronden op te zoeken. Het schip heeft verder ongemoeid kunnen visschen. De schoolwerktuinen in Amsterdam zijn Woensdag weer opengesteld en de jeugd was weldra ijverig in de weer met schoppen, schoffels en harken, om den grond te bewerken Haarlemsche verzekeringsagent tot 10 jaar (met aftrek) veroordeeld Moord en brandstichting niét doodslag wèl bewezen geacht Tot tien aar gevangenisstraf met aftrek van de geheele preventieve hechtenis heeft de Haarlemsche Rechtbank hedenmorgen den 33-jarigen Haarlemschen verzekeringsagent veroordeeld, die in den nacht van 11 op 12 Mei van het vorige jaar in de Hertzogstraat zijn 25-jarige collega P. A. F. J. de la Cham- bré met hamerslagen heeft gedood. De Officier van Justitie had in zijn requqisitoir aangenomen, dat de verdachte zich had schuldig ge maakt aan moord en brandstichting en had een ge vangenisstraf gerequireerd voor den tijd van 20 jaar. De verdediger Mr. Frangois Pauwels had er in zijn pleidooi op gewezen, dat men deze zaak een zaak kan noemen met vele veronderstellingen'maar met weinig'zekerheden. Verder had hij de tenlaste legging bestreden en achtte hij de moord noch de brandstichting bewezen. Volgens pleiter was hier al leen sprake van zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende. In haar vonnis heeft de Rechtbank alleen de doodslag bewezen verklaard en de beschuldiging van moord en brandstichting verworpen. Op grond van de verklaringen van den getuige en van den ver dachte, heeft de Rechtbank den verzekeringsagent schuldig verklaard aan doodslag volgens art. 287 van het Wetboek van Strafrecht. Het betreffende artikel luidt: Hij, die opzettelijk een ander-van het leven berooft, wordt, als schuldig aan doodslag, ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf tien jaar. Bij haar vonnis heeft de Rechtbank in aanmerking genomen de verklaringen van de deskundigen dr. C. Klein en dr. L. Coenen, dat deze daad den verdachte niet ten volle kan woren toegerekend. Naar wij ver nemen zal de Officier van Justitie zich nog beraden of hij van dit vonnis in appèl zal gaan. Hij zal zich daartoe in verbinding stellen met den Procureur- Generaal van het Gerechtshofen te Amsterdam, dit speciaal omdat de verdachte is vrijgesproken van de ten laste gelegde moord en brandstichting. Zooals men weet bevond verdachte zich sinds vo rig jaar Mei in preventieve hechtenis. De geheele preventieve hechtenis zal van de straf van 10 "jaar; worden afgetrokken. JAARGANG NO. 130 Lourens Coster Maatschappij voor t urant-UI,gaven en Al9em Drukkerij N.V.. Gr. ox Haarlem, Telefoon 10724 Bureau jutstraa' Ijiiuiltf0' telefoon ei'"0""" Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad. worden kosteloos In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirwtiet P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 4 APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ01234, p« maand ƒ0.5234, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1