■rico-5 Honderd gulden boete geëischt Een pleidooi voor onze trawler schippers. Waarom de I. S. Groen niet terugkeerde toen de scheepsboot weggeslagen was. Men schrijft ons van bevoegde zijde: In de commentaren ,die in de pers versche nen zijn met betrekking tot de aanvallen op Ncderlaiulsche visschersvaartuigcn zijn ver onderstellingen en beschuldigingen geuit, die een blaam inhouden voor de schippers van de „Viking Bank" en de „I. S. Groen" en die tot verkeerde conclusies zouden kunnen leiden ten aanzien van gebeurde met de „Protinus'. Een en ander is reeds van de zijde der IJmuider Federatie weersproken met betrek king tot het beleid van den schipper van de „Viking Bank", terwijl ook is komen vast te staan, dat meerdere opmerkingen ten aanzien van de uitrusting van de „Protinus" onjuist waren. Naar aanleiding.van de blaam, die geworpen is op den schipper van de „I. S. Groen", die zonder scheepsboot heeft doorgevischt in plaats van de thuisreis te aanvaarden en tegen wien een klacht is uitgebracht, zij het volgende opgemerkt. In normale omstandigheden is het geen gebruik, de thuisreis te aanvaarden, indien men de scheeps boot verliest, hetgeen herhaalde malen ieder jaar in de visscherij voorkomt. Men maakt dan meestal de reis uit en voorziet zich daarna van een nieuwe boot. In dit geval arriveerde de trawler na een moeilijke uitreis met slecht weer op de visscherijgronden, al waar men zich betrekkelijk veilig voelt, want het gevaar lag tot nu toe in de uit- en thuisreis. Dan toch gaat men door een betrekkelijk nauwen door gang tusschen twee mijnenvelden; terwijl bij de meer dan 300 vischreizen sinds het uitbreken van den oorlog naar het noordelijk gedeelte van de Noordzee tot nu toe het vischgebied gebleken is een veilig gebied te zijn. Op het moment, dat de weersomstandighe den eindelijk toelieten te gaan visschen, sloeg de scheepsboot over boord en nu stond men dus voor de keuze direct de betrekkelijk ge vaarlijke thuisreis te aanvaarden, dan wel eerst te visschen in dit relatief ongevaarlijke gebied en daarna de thuisreis te aanvaarden. De schipper heeft, doch eerst na gepleegd overleg met en medewerking van zijn beman ning, tot het laatste besloten; want men was van oordeel, dat het toch minder gevaarlijk was in dit mijnenvrij gebied te visschen zon der scheepsboot, dan met een scheepsboot te gaan door het door mijnen belendende gebied. Van het beschieten van Nederlandsche vis- schcrsvaartuigen was toen nog nimmer sprake geweest. Wanneer men nu verder in aanmerking neemt, dat deze schipper ook nu weer op bekwame wijze, evenals gedurende den geheelen oorlog, zijn schip tusschen de mijnenvelden door heeft gevoerd, bij het mitrailleur vuur van het Duitsche vliegtuig de noodige koelbloedigheid heeft betoond en veilig en wel bemanning en schip heeft thuisgebracht, dan gelooven wij, dat hem eigenlijk een woord van lof niet mag worden onthouden althans, dat hij zeker niet zulk een zware blaam, als uit de tegen hem ge formuleerde beschuldiging blijkt, verdient. Laat men er eerlijk voor uitkomen: aan het be oefenen van de Zeescheepvaart, zoowel als van de visscherij onder de huidige omstandigheden is een zeker risico verbonden, dat men blijkbaar wil ne men, omdat de beoefening van beide takken van bedrijf ook gedurende den oorlog voor de voedsel voorziening en het economisch bestaan van ons Ne derlandsche volk, noodzakelijk is. Het zou niet te verwonderen zijn, als menschen, dié over den groo- ten moed beschikken om hieraan mede te werken, andere grenzen stellen aan de gevaren, die zij wèl en die zij niét mogen nemen, dan diegenen aan den w-al, die thans over hen oordeelen. Het is niet juist, dat men het wil doen voorkomen, als zou de schip per van den stoomtrawler „I. S. Groen", die be kend staat als een energiek en bekwaam zeeman, die tenslotte toch zijn best heeft gedaan, onverant woordelijk spelen met het lot van menschenlevens. Wanneer straks het uiteindelijk oordeel onver hoopt zal zijn, dat de schipper in deze wel zeer bui tengewone omstandigheden anders had behooren te handelen, dan nog staat reeds nu wel vast, dat dit een kwestie van appreciatie zal worden, waarover ook anders kan worden gedacht en dat in elk geval geen sprake is van een verwaarloozïng van zijn plicht, als hoe de aanklacht wel moet worden ge lezen. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN KENNEMERLAND Laros in de finale. Dinsdagavond is het damtournooi om het kam pioenschap van Kennemerland voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: H. de Boer wint van Rietkerk. Rietkerk wint van Hoogerwerf LigthartB. Dukel uitgesteld. H. Laros wint van Hühl. Door zijn overwinning op Hühl heeft Laros 14 punten behaald en zich geplaatst in den wedstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland en om den meestertitel. Ook de Boer heeft zich practisch gesproken geplaatst. Alleen wanneer de Jong zijn drie achterstallige partijen wint kan deze nog gelijk komen. Laros is thans uitgespeeld en voor het damkam pioenschap van Kennemerland heeft Dukel nog drie punten noodig uit zijn twee te spelen partijen. Dukel moet nog spelen tegen Ligthart, en Bais, een programma dat te wisselvallig is om Dukel's kansen beter aan te slaan dan die van Laros. In de eerste klas hebben Hoek en Wolf zich in den eindstrijd geplaatst. In de tweede klas heeft Kloes met 5 gesp. 8 pnt. VERGADERING D. G. S. Kapelaan A. G'. v. d. Poll tot voorzitter benoemd. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „D. G. S." hield gisteravond in het O.-K. Vereenigings- gebouw een vergadering, welke goed was bezocht. De heer W. D. Wiljouw, "waarnemend voorzitter, opende deze vergadering met het gebruikelijke welkomstwoord, waarbij hij vertrouwde, dat de agenda een vlot verloop mocht hebben. De notulen werden onder dankzegging goedge keurd. Ingekomen waren twee stukken, welke beide een dankbetuiging inhielden namens een ver trekkend lid. Medegedeeld werd, dat, waar dit jaar geen vas tenavondviering heeft plaats gevonden de volgen de bijeenkomst een intiem feestelijk karakter zal hebben. De heer E. Vis bracht verslag uit namens de kascontrole-commissie en verzocht den penning meester te déchargeeren. Mej. J. Groen, 2e penningmeesteresse en de heer J. Wijker, 2e secretaris, werden bij acclamatie herkozen. Met groote meerderheid van stemmen werd ka pelaan A. C. van de Poll tot voorzitter benoemd, welke functie sedert het vertrek van pastoor P. J. Jans naar Amsterdam sedert vier maanden va cant was. Met betrekking tot deze benoeming zeide de loco-voorzitter te wenschen, dat kapelaan Van de Poll de goede reputatie der vereeniging mocht doen bestendigen. Voor den komenden, zomer zullen zoowel fiets als wandeltochten worden georganiseerd. In de pauze was de gebruikelijke verloting. Ka pelaan Van de Poll hield een lezing over „Het le ven van den liederen-componist Franz Schubert. Spr. zeide niet een muzikale beschouwing over de zen componist te houden, doch aan de hand van enkele ernstige en luimige voorvallen uit zijn te vroeg geëindigd leven een causerie te houden over zijn leven. Schubert was de vertegenwoordiger van het streven naar de romantisch begeleidende mu ziek om aan het gedicht meer uitdrukking te geven. Hij was een man vol van inspiratie, zoowel voor de vocale als de instrumentale muziek. Na ver haald te hebben dat Holzer de opleiding van den 11-jarigen maestro in handen ihad, waardoor Schu bert zich op reeds jeugdigen leeftijd in de groote muziekwereld onderscheidde, zeide kapelaan Van de Poll, dat de oorspronkelijke schoolmeestersloop baan den jongen Schubert niet aantrok, omdat de muziek hem meer lag om vervolgens het ontstaan van zijn ibekende muziekcompositie naar Goethe's gedicht „Der Erlkönig" te verhalen en dit gedicht te citeeren, waarrriede Schubert zijn eigen ideaal navolgen gaat. Het was vpor de aanwezigen een leerrijke avond. GESLAAGD VOOR PEDICURE. Onze plaatsgenoote mevr. G. KoppenBe rends van Loenen slaagde voor het diploma voor pedicure en voetkunde, uitgereikt door het Ne- derl. Instituut voor Orthopaedie, Voetkunde en Pedicure in Den Haag. GESLAAGD VOOR KRAAMVERPLEGING. Onze plaatsgenoote Zr. Truus Neijzen, ver pleegster in het Antonius Ziekenhuis is - geslaagd als kraamverpleegster in het O.L.V. Gasthuis te Amsterdam. VIER JUBILARISSEN BIJ VAN GELDER ZONEN Bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen zullen in deze maand vier ar beiders hun dertigjarig dienstjubileum herden ken. De heer G. van Leeuvfen, geboren 28 Sep tember 1880 te Leimuiden en werkzaam in de afdeeling Separatie van de Cellulosefabriek viert dit jubileum op 6 April a.s. De heer H. Schuilei', geboren 25 Maart 1875 te Zevenbergen en werkzaam in dé afdeeling Bui-, tenploeg herdenkt dezen dag op "15 April a.s. evenals de heer P. Baas, die op 18 Maart 1888 te Spanbroek werd geboren en sedert vele jaren verbonden is aan de afdeeling expeditie van de papierfabriek. Tenslotte zal de heer B. Wester, van de afdeeling Malerij der Papierfabriek en geboren 25 Juli 1881 te Beverwijk op 30 April a.s. de jubüea van deze maand sluiten. Havenverkeer Terneuzen. In'de afgeloopcn maand kwamen 96 zeesche pen de haven van Terneuzen binnen met een in houd van 113.573 b.r.t. en vertrokken 101 zee schepen met 114.697 b.r.t. tegen 186 zeeschepen met 249.628 b.r.t. aangekomen en 189 zeesche pen met 248.244 b.r.t. vertrokken gedurende diezelfde maand van het voorafgaande jaar. Vlootuithreiding. Het voor rekening van de Hollands'che Zeeree- derij te Rotterdam op de werf De Noord te Al- blasserdam in aanbouw zijnde vrachtmotorschip Lies is dezer dagen met gunstig gevolg te water gelaten. Het schip, dat een laadvermogen van ongeveer 660 ton heeft, zal worden voortgestuwd door middel van een 400 P.K. Deutz-Dieselmo- tor. Scheepvaart voor Hoogovens en Papierfabriek. f Ertsaanvoer. In de afgeloopen maand kwamen 13 zeesche pen met een hoeveelheid van 12.740 ton ijzer erts in de buitenhaven van het Hoogovenbedrijf aan tegen 10 schepen met 42.800 ton in dezelfde maand van het vorige jaar. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg die hoeveelheid 52,235 ton tegen 123.600 ton over hetzelfde tijd vak van het voorafgaande jaar, hetgeen in verband met den oorlogstoestand dus een vermindering van meer dan de helft beteekent in vergelijking met verleden jaar ge durende dat kwartaal. IJzerverscheping. Van uit de zeehaven van het Hoogovenbedrijf werden in de vorige maand slechts vier ladin gen piekijzer verscheept tegen 21 ladingen in diezelfde maand van vorig jaar. Over de eerste drie maanden van dit jaar be droeg dat aantal 10 ladingen of 35 minder dan over de overeenkomstige periode van 1939, wat ook weer toe te schrijven is aan den verscherpten internationalen toestand. Aanvoer houtstof. Aan de Papierfabriek te Velsen arriveerde in de leiding, gevolgd door Bal met 5 gesp. 7 pnt. De de vorige maand slechts 1 schip, welke een hoe stand der deelnemers luidt: Laros, IJmuiden Dukel, IJmuiden De Boer, IJmuiden Ligthart, IJmuiden Hühl, IJmuiden Rietkerk, Beverwijk Hoogerwerf, Beverwijk De Jong, IJmuiden v. d. Heide, IJmuiden Bais, Beverwijk Kloes, IJmuiden Bal, IJmuiden Beets, IJmuiden v. Leeuwen, IJmuiden ^Schager, IJmuiden Swier, IJmuiden Hofland, Beverwijk gesp.gew.rem.verl.pnt. PERSONALIA Op de deze week gehouden jaarvergadering van den Bond van Nederlandsche predikanten werd tot lid van 't dagelijksch bestuur benoemd ds. F. F. Mi- latz, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier. veelheid van 1600 ton cellulose aanvoerde tegen een drietal schepen in de maand Maart van 1939 met 1425 ton. Gedurende het eerste kwartaal van 1940 be droeg die aanvoer 5625 cub. vad. papierhout alsmede 2100 ton houtstof tegen in het geheel geen aanvoer van papierhout en 5100 ton cellu lose over de eerste drie maanden van het voor afgaande jaar. Opmerking verdient nog, dat in de maand Februari van dit-jaar nóch aanvoer van hout nóch van cellulose voor genoemd be drijf plaats vond. Estlandsch stoomschip Kodumaa gearriveerd. Het meergemelde Estlandsche stoomschip Ko dumaa arriveerde j.l. Dinsdagmorgen met een lading gezaagd hout van Pernau via Lübeck in de haven van Zaandam. Opnieuw in de vaart. Aan de Scheepswerf „Welgelegen" te Harlin- gen arriveerden j.l. Maandag een tweetal kust vaarders nl.' de vrachtmotorschepen Vaderland en Depa, voor het ondergaan van eenige repara ties aan casco en motor. Beide schepen, welke in de haven van Stavoren waren opgelegd in het begin van den oorlog, zullen, na gereed te zijn gekomen, wederom in de vaart worden ge bracht om aan de kustvaart deel te nemen. LUCHTBESCHERMING. Vergadering van blok 5. In Hotel Willem Barendsz heeft gisteravond een vergadering plaats gehad van blok 5 van de Ver eeniging voor luchtbescherming. De vergadering werd geopend door den blok- leider, den heer N. S. Bus. die zijn tevredenheid uitsprak over- de goede opkomst. Deze vergadering was feitelijk uitgeschreven om eens aan te toonen hoe men de gelden, bijeen gebracht in het blok, heeft besteed. De gereedschappen en hulpmiddelen die er zijn aangeschaft, droegen aller teyrèdenheid weg. Maai- bij al" hetgeen het blok-corhité reeds heeft aangeschaft, zal nog meer aangekocht worden. Voorts werd bijzonderen dank gebracht aan de activiteit van den secretaris ,den heer J. Sinjewel. en de dames collectrices. Hierna wérd een verslag uitgebracht door den secretaris. Dit verslag ge tuigde van 'een groote activiteit van het blók- comité en de bewoners van blok 5. Tevens werd een financieel overzicht gegeven. Veiwolgcns werd overgegaan tot uitbreiding van het comité. In hei comité zullen zitting nemén de heereh W. Zwem mer en H. Lynbac'n. Hierna #as het woord aan den heer Putmam—Cramer, hoofd van den Gem. Lucht beschermingsdienst, die begon te zeggen dat de tijd ons dringt paraat te zijn. Hij sprak hierbij den wensch uit, dat het nooit zoo ver zal" komen om daadwerkelijk te behoeven op te treden, maar de toestand wijst er op dat men op alles voorbereid dient te zijn. Spreker zette uiteen wat de taak is.van de lucht bescherming. Daarna werd het materiaal bezichtigd. Dit be staat uit een flinke collectie gereedschappen, zooals bijlen, zagen enz., voorts uit een flinke verband- kist met toebehooren, bluschmateriaal en herken ningsteekenen voor de hulpploegen. Een keurig, op schaal, geteekende platte grond van blok 5 gaf door cijfers aan de verschillende perceelen en het aantal personen waarmee ieder perceel bewoond wordt. De kleine tentoonstelling van het aangeschafte ma teriaal gaf een duidelijk beeld van den ernst waar mee het blok-comité zijn taak opvat. ee*i ttxcak&óïy voth. £wa&tect „Kouwe drukte" eu „Het laatste gevecht van Buffalo Bill". UITVOERING MANDOLINE-ORKEST O. K. K. In het bioscooptheater De Pont gaf Woensdag avond het mandoline- en hawaiian ,orkest O.K.K. onder directie van den heer George Blok een uit voering, welke vrij goed bezocht was. De zaal van dit theater is sinds de jongste restau ratie er heel wat op vooruitgegaan; de in frissche tinten beschilderde zoldering en wanden benevens de verzorgde, discreet "aangebrachte verlichting vormen een smaakvol geheel en zullen zeker den totaal-indruk van een in „De Pont" gegeven uit voering ten goede komen. Ongetwijfeld is de avoncl "van O.K.K. voor de leden van het ensemble en zijn energieken direc teur een geslaagde geweest. Op het programma prijkten met eere eenige werken als Vercolier's Fridesca-ouverture en Johan B. Kok's Andante grazioso, welke speciaal vóór mandoline-orkest zijn geschreven. De lichtere schotel vormden een viertal populaire liedjes met" als nummer 1 het on sterfelijke Rosamunde. Hetgeen een uitgesproken wanklank vormde, was de muziek, welke ons via den luidspreker bereikte voor den eigenlijken aanvang van het programma van O.K.K. Dezé gramqfoonplatenreeks werd in valsch gereproduceerd; wij vermoeden, dat de draaischijf niet constant op het juiste toerental draaide of dat dé platen best aftandseh zijn. Na een openingswoord van den voorzitter, de heer J. Schik, kon .Ó.K.K. met het afwerken van het programma aanvangen. Dit laatste was intus- sfchen drie maal .Y^i^rt^i'èté^ing-.^è^anderd, zoo dat ons hetvoordeel van'-eert- gedrukte volgorde der nummers ten eenen male onfging,.-..' Over den openingsmarsch zijn we niet verrukt; hij werd slap er niet scherp-rhythmisch gespeeld. Daarbij deden de zware podiumgordijnen op den achtergrond afbreuk .aan het toch al vrij subtiele geluid van een mandoline-orkest. Van de Fridesca-ouverture had directeur Blok veel werk gemaakt. Hij liet het O.K.K. met fraaie nuanceeringen uitvoeren en gaf er op muzikale wijze leiding aan. Het had o.i. meer tempo aan het slot mogen hebben, maar het voordeel was nu, dat het klaar en doorzichtig bleef. De verschillende onderdeelen van het ensemble kregen een goede verhouding in klank en kracht en het samenspel viel te loven. De teere compositie van Kok was zeer fraai van inzet; de heer Blok liet de artistieke doorwer king op even artistieke wijze uitkomen en hij ver dient een compliment voor de wijze waarop hij zijn orkest dit andante grazioso liet reprodu- ceeren. Het populaire genre werd vertegenwoordigd-door de Rosamunde, Pagan lovesong, Daddy en Darkies are singing plus het optreden van het duo en style super comique Willy et Lou. Hoe moeilijk het humoristische genre is merkten we ook nu weer 'eens op. „Das Unzulangliche" werd ook hier weer geen „Erreichnis". Een merkwaardig' verschijnsel, dat de concerten van O.K.K. steeds vergezelt (wij hebben er nu reeds 4 a 5 bijgewoond) is het pratende en fluiste rende kwantum jongelui, dat deze uitvoeringen regelmatig „opluistert" en een geanimeerd discours voert tijdens het musiceeren. Jammer genoeg vormt het een noodzakelijk-kwaad, want het brengt geld in het laatj^maar dat is ook alles. Want het is den ernstigen luisteraar tot last. Van het optreden van zijn orkest heeft O.K.K. en de dirigent George Blok dezen avond weer eens alle eer gehad. W. ■11 George Formby in „Kouwe Drukte". Van Vrijdag 5 April tot en met Donderdag 11 April komt de bioscoop „De- Pont" met een pro gramma waarvan de beide hoofdfilms van het lich tere genre zijn. „Kouwe Drukte" is een film, waarin George,Formby zijn toeschouwers anderhalf uur laat lachen en „Het laatste gevecht van Buffalo Bil!' is een film, diehet publiek boeit van het begin tot het einde. Van de eerste film zullen wij den inhoud niet ver klappen; de inhoud van de Wild Westfilm is als volgt: Na een gevecht tusschen voortrekkers en Indianen, vindt een der overlevenden op een dooden Indiaan een tooverpijl. Het is Majoor Trent, die deze vondst doet, terwijl Kit Cardigan hiervan getuige is. Jonge Wolf, een Indiaan, is de eigenlijke opvol ger van den medicijnman, doch zoolang hij de too verpijl niet heeft, kan hij ook niet naar den toover- grot gaan, die vol edelsteenen is. Hij roept de hulp in van Keen Blade, de eigenaar van de bar in Black Pool. Na het gevecht waren slechts 4 mannen over gebleven, wier namen vermeld staan. Blade gaat deze mannen stuk voor stuk na, doch wanneer er reeds 3 verdwenen zijn, heeft hij de pijl nog niet, zoodat de vierde man deze moet hebben en diens naam is Trent. Tot deze vier mannen heeft ook de vader van Kit Cardigan behoord. Majoor Trent komt, vergezeld van zijn dochter Barbara en zijn kleinzoontje Bill in Fort Henry aan, waar Generaal Custer en zijn mannen zich be vinden. Custer is een streng, doch rechtvaardig man. Hij verbiedt den verkoop van sterken drank, zoodat Belle Meade, de eigenares van de bar, de stad moet verlaten, waarna zij zich naar Blade in Black Pool begeeft. Door een intrige van Blade komt het tusschen de blanken en Indianen tot een bloedigen strijd, welke door de Indianen, die veel sterker in aantal zijn, ge- wonneru wor.dt. Custer-.en ..zijn jiiannen blijven echter 'tot het laatst moedig strijden. Intusschen zijn Barbara en haar vader gevangen genomen eii ter dood veroordeeld. Zij worden ech ter gered en kunnen ontsnappen. Kit besluit de veel omstreden tooverpijl aan een Indiaansch meisje te geven om deze aan haar volk te overhandigen. Nadat Kit nog met Blade heeft afgerekend, neemt hij ontslag uit den dienst en vertrekt met Barbara naar het Zuiden. 'op avontuur uit. Maandagavond werd aan de politie kennis ge geven, dat de minderjarige R. wonende alhier, des morgens van school was weggeïbopen en niet in de ouderlijke woning was teruggekeerd. Dins dagmorgen werd de jongen door de Amster- damsche politie in een spoorwagen gevonden, waarin hij den nacht had doorgebracht. De Amsterdamsche politie zorgde er voor, dat de jeugdige avonturier weer kwam waar hij hoorde: bij moeder's pappot. COMITé HULP AAN FINLAND. De presidente van het comité Hulp aan Fin land, mevr. H. A. KwintWiersum schrijft ons: Het comité voor Finland in de gemeente Vel sen kan met voldoening op zijn arbeid terugzien. Vele kisten, volgepakt met warme, bruikbare kleeren zijn verzonden. Tevens is een bedrag van ruim f 750 gegireerd. JAARVERGADERING DER VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER „VELSEN EN OMSTREKEN". Hedenavond 8 uur houdt de Vereeniging voor Veilig Verkeer „Velsen en Omstreken" haar al- gemeene ledenvergadering in het Vereenigings- gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan den Stationsweg. De agenda vermeldt behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en bestuurs verkiezing, ook een causerie over alcohol en snel verkeer of militairen en snelverkeer. Gezien het nuttige en zeer noodzakelijke werk, dat deze vereeniging verricht op het terrein Ronald Colman in de film „Het Licht, dat verdween." (Luxor Theater, Beverwijk.) van de verkeersopvoeding ucl jeu<,^ jaarlijks organiseeren van het Jeu^dve*. men te Velsen en Bverwijk maar 0n- rs**<- van de verkeersopvoeding van den we°L°p031 in de meest algemeene beteekenis, verw bestuur, dat alle leden der vereeniging oproep tot deelneming aan deze beUner?? gadering zullen gehoor geven, maar d?t naast ook velén. die symphatiseeren me' h - ven der vereeniging en belangstellino v."^" voor haar doel en arbeid acte de 1 De& zullen geven. Zij zullen hartelijk Gezien het groote aantal verkeersongeval! Z1'a' de statistieken van het Centraal Bureau ieder jaar te zien geven, is het werk der w ging van groot algemeen nut en heeft bij niet alleen den moreelen, doch ook de terieelen steun noodig van ons allen. Dan n*" kan zij haar nuttigen en zegenrijken' arbeid?? matig en ten volle blijven verrichten in? belang van de zorg van de beveiliging van kind en uzelf tegen de gevaren van het m<yi verkeer. Lezing voor Palrimouium, „In bewogen tijden". De plaatselijke afdeeling van het Ned. Werklk denverbond Patrimonium vergaderde gistei in het gebouw bij de Gereformeerde Kerk aan h C. H. Moensplein. De voorzitter, de heer r Slings, opende de vergadering met het lezen v-i Mattheus 24, waarna Ps. 68 werd gezongen. Hier/ was het woord aan den heer Verschoor, die sprak over het onderwerp „In bewogen tijden''. Ten eeuw geleden, .aldus de heei* Verschoor, 'schreef Da Costa zijn „Bezwaren tegen den geest der Eeuv,-" Na een historische inleiding over den persoon va- Da Costa en zijn bekeering van Israëliet tot Chris, ten gaf spreker een overzicht van het maatschap pelijk en politiek leven in het begin der vorige eeuw. De liberale politiek en de wijsbegeerte sloten den invloed van het Evangelie buiten, Willem Bil. derdijk v/as een der eersten, die het gevaar on- derkende en den strijd hier tegen aanbond. Mede door zijn invloed kwam Da Costa tot het Christel dom. Hij zag den verwoestenden invloed van de wijsbegeerte in en buiten de kerk, hoe het ware evangelie belachelijk gemaakt werd en hoe zij, die er nog pal voorstonden vervolgd werden. De men- schelijke rede bracht een dwepen met de ver- draagzaamheid terwijl de Goddelijke waarheid er niet op aankwam. Met zijn scherpen geest wist Da Costa op elk levensterrein de valsche weten schap te ontleden. Hij heeft met idealisme en ijver de hoop en het geloof in Christus gepredikt, Spr, besloot zijn rede met het gedicht „God met ons", Nadat de heer Verschoor nog eenige hem gestelde vragen had beantwoord sloot hij de vergadering met dankgebed. KANTONGEREClil Tegen den vader van Keesje de Ruyter HAARLEM, Woensdag. Het laatste woord juridisch dan altijd over Keesje de Ruyter is nog niet gesproken. Stond een week geleden weer een caféhouder terecht omdat Keesje des avonds in zijn café had gebiljart thans was het de vader van het Waalwijkschè biljartwon- der zelf, die als verdachte voor den kantonrechte! verscheen. Op 22 April van 't vorige jaar had Kees je in een café te Aalsmeer eenige wedstrijden tegen een ander gespeeld zoo vertelde zijn vader. Hij had f 17.50 ontvangen als vergoeding van de reiskosten voor hem en zijn begeleider. Deze wedstrijden wer den beschouwd als een soort oefening om Keesje voor te bereiden tot het beroep, dat hij later wilde gaan uitoefenen, namelijk dat van: „professeur de billard". Hij doet het zelf graag en ik wil hem er niet van terughouden. Zijn opvoeding moet toch worden vol tooid? Als U die opvoeding voltooit voor 8 uur 's avonds dan bestaat er niet het minste bezwaar te gen, merkte de Kantonrechter op. Of mijn zoontje nu wiskunde studeert en 's avonds op een zolderkamertje zit te blokken of dat-ie biljart, dat is nou zoo'n groot verschil niet, vond Keesje's vader. De café-houder van „De drie Kolommen" ver telde, dat Keesje na afloop van den wedstrijd nog eenige fantasie- en kunststooten had gedemonstreerd. De Ambtenaar begon zijn requisitoir met vast te stellen, dat het biljartwonder Keesje de Ruyter al heel wat stof heeft 'doen opwaaien en nog is al het stof niet neergedwarreld. Toen de kantonrechter te Alphen een vrijsprekend vonnis in deze zaak had gegeven dacht men dat deze kwestie daarmee geëindigd was. Dat was ze echter nog niet. Aan dezen vorm van kinderexploitatie moest echter een einde komen. Eenige caféhouders werden daarna geverbaliseerd en veroordeeld. Men was toen echter van oordeel, dat men het kwaad in den wortel moest aantasten en daarom heeft men de vader van Keesje gedagvaard. Dit is de eerste zaak van een reeks die tegen de Ruyter Sr. aanhangig ge maakt zullen worden. Spreker bestreed hierna de overwegingen, die de kantonrechter te Alphen tot zijn vrijsprekend vonnis hadden geleid De Ambte naar achtte het bewezen, dat de verdachte werk heeft doen verrichten en requireerde daarom een boete van f 100 subs. 50 dagen. Verdediger mr. A. W. Rassers uit Breda heen hierna in een uitvoerig betoog de dagvaarding be streden. Van kinderexploitatie is in dit geval geen sprake. Keesje biljart graag en hij is blij. als hij 's avonds wedstrijden mag spelen. Pleiter onthulde nog, dat Keesie nog een broertje van 9 jaar heett die nog beter schijnt te spelen. De verdediger brach verder naar voren dat men Keesje toch geen arbei der kan noemen in den zin van art. 8 der Arbeids wet. Stel nu eens, dat dr. Max Euwe, in een cafée® simultaan-séance zou geven en daar een vergoeding voor zou krijgen, dan zou toch niemand het in zijn hoofd halen om dr. Euwe een arbeider te noemen Op grond van drie feiten vroeg pleiter tenslotte vrij spraak. Ten eerste is de aard van het spel niet ju» in de dagvaarding ten laste gelegd, ten tweede is er geen sprake van arbeid en ten derde is het nus a twijfel onderhevig of er gesproken kan worden v het doen verrichten van arbeid door Keesje's va Na re- en dupliek besliste de kantonrechter, hij over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wijzen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2