IJmuider Courant Nederlandsche aanvoer geregeld. DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Ministeries. Van Maandag af loopt alles via de A.N.I.C. Twee dooden op onbewaakten overweg. DANCING WILHELMINA Nieuwe Heffingen. ELZER's ZONDAG 7 APRIL speelt 7lic. White W. KUIPERS ZN. TRITAX TEL.353S )e Haagsche spionnagezaak 25e JAARGANG No. 132 lourens Coster. Maatschappij voor Viigave w c urani-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. .at 93 Haarlem, Telefoon 10724 Burëau list ra a1 7 Hou' iJinulder Telefoon Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven „..rome" voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM V ZATERDAG 6 APRIL 1940 Abonnementen per week /0.12H, P« maand 0.52^4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regela ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. i veranderingen die in de samenstelling der 1 phe regeering gebracht zijn, kunnen bezwaar- E"f6 °°ten indruk in het buitenland hebben ge kt Voor het Engelsche volk zelf zal alleen de oing van een comité van defensie, met Chur- fjfals voorzitter en de ministers van Oorlog, chtvaart en Bevoorrading als zijn medeleden, een Ellende gebeurtenis zijn geweest. Maar soo erg 0pV was ook dat niet eens. Want het was en allang duidelijk geworden, vooral sinds het TJcM.o_"RnliaVia rJpf aan dpnavtpmcn- aftreden van Hore-Belisha, dat aan de departemcn- die zich direct met de oorlogvoering bezighou- T Churchill de meest energieke figuur, de meest drijvende "kracht was. Daar komt dan nog bij dat in Engeland altijd veel meer belang heeft ge- Tld in de vloot dan in het leger en de Luchtvaart, S dat het nauwelijks denkbaar zou zijn dat zoo'n mité van defensie door een anderen minister dan !L van Marine zou worden gepresideerd. pe leidende figuren der Engelsche regeering zijn de jongste herzieningen precies dezelfden gebleven E-i'dat is de hoofdzaak, die er werkelijk ingrijpend belang aan ontneemt. Chamberlain is nog steeds emier, een leiderspositie die veel" meer practisch P ,erwicht geeft dan die vari minister-president (eigenlijk slechts: tijdelijk voorzitter van den mi nisterraad) in ons land. Hij is inderdaad de leider dei regeering en van eenige werkelijke verzwak king van zijn positie is op dit oogenblik niets merk baar. Integendeel is het opvallend met welken geest drift'hij hl de laatste weken telkens weer door het Lagerhuis is bijgevallen als hij zijn verklaringen aflegde. Het vertrouwen in zijn persoon en beleid is blijkr baar nog altijd groot, zeker bij zijn eigen partij, de Conservatieve, die op zichzelf een aanzienlijke meer derheid in het Huis heeft. En zijn voornaamste me dewerkers zijn nog steeds Lord Halifax, Churchill, Sir Samuel Hoare en Sir John Simon. Men kan hoogstens zeggen dat door de „promotie" van Chur chill als leider van het comité van defensie deze nu dichter bij een eventueele opvolging in het premier schap-is komen te staan dan Sir Samuel Hoare, die daar altijd op aangezien werd. Maar die opvolging zelf schijnt op dit oogenblik nog heelemaal niet aan de orde te zijn en zelfs in dat geval zou men toch in politieleen kring nog wel even aarzelen tegenover de figuur Churchill. Zijn populariteit bij de massa wordt daar niet geëvenaard. De wijzigingen in de Fransche regeeringen heb ben geen groote, ingrijpende verandering gebracht. Die in de Engelsche evenmin. Men moet zulke her zieningen ongetwijfeld minder als koersverande ringen beschouwen dan wel als uitingen van een stemming, die wat anders wil en wat nieuws ondernemen al houdt het dan in wezen niet veel in omdat de zonderlinge wijze van oorlog voeren tot zékere geprikkeldheid aanleiding geeft. Dat' is' een heel begrijpelijk menschelijk ver schijnsel, Het moet een wonderlijkestemming te- weegbrengen als men zich steeds maar sterker be wapent, steeds maar meer troepen in het veld zendt en alle krachten des lands op de versterking van de weerbaarheid samentrektzonder dat men. tot andere daden komt dan de blokkade ter zee. Dat zulke gevoelens zoowel in Frankrijk als in Engeland bestaan is te begrijpen. Zij moeten ook in Duitschland voorkomen als persoonlijke ver schijnselen maar omdat daar het régime der dictatuur heerscht en openbafe critiek ontbreekt kunnen zij niet tot uiting komen en merkt het bui tenland er niets van. Als deze oorlogstoestand blijft voortduren zal de behoefte tot verandering in de verdeeling en bezet ting van belangrijke posten zich in Engeland en Frankrijk van tijd tot tijd wel blijven uiten. Men moet zich, terwijl men kracht vergaart in het ein- delooze, zonder die tot losbarsting te brengen, in het ■openbaar toch wel met zekere maatregelen en ge beurtenissen bezig houden. Ook al.om het volk afleiding te geven. Hetgeen wat gemoedelijk klinkt maai- daarom niet minder noodig' zal zijn. R. P. Snel werkende controle op contrabande. IN een persconferentie op het departement van algemeene zaken zijn Vrijdagmiddag eenige mededeelingen gedaan over het tusschen Nederland en Engeland getroffen arrangement op handelsgebied. Zooals werd bekend gemaakt zijn de onderhan delingen, die de Nederlandsche delegatie sinds einde October, zij het met' onderbreking, te Londen heeft gevoerd, beëindigd door de parafeering van een arrangement. Dit arrangement zal in' enkele dagen in werking worden gesteld. DOEL DER BESPREKINGEN. Reeds spoedig na het uitbreken van den oorlog werd de noodzaak gevoeld met de verschillende landen, waarmede wij een belangrijk handelsver keer in stand houden, overleg te plegen om de han delsbetrekkingen aan te passen aan de zoo zeer gewijzigde omstandigheden. Wat nu onze verhouding tot Engeland betreft, hier bleek het gewenscht tot een regeling te komen over de toepassing van het contrabande-systeem. Twee problemen toch lagen inhet bijzonder de Nederlandsche regeering na aan het hart: de aan voer van overzee en de scheepvaart. VERLOOP DER BESPREKINGEN. Een eerste contactneming met de Engelsche re- Vrijdagavond omstreeks 8.30 is op den onbe waakten overweg in de Kortfoortstraat te Oss een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 26-ja rigen Eksters uit Nistelrode en den 24-jari gen Verhoeve uit Nuland het leven heeft ge kost. Eksters bestuurde een vrachtwagen van de firma van der Oort uit Heesch. Verhoeve zat bij hem in de cabine. Bij het passeeren van den overweg werd de vrachtauto gegrepen door den trein uit 's-Hertogenbosch, welke om 20.20 uur te Oss moet stoppen. De auto werd in een langs de spoorlijn loopende sloot geworpen en totaal vernield. Beide in zittenden waren vrijwel op slag dood. UITGEEST Zondag a.s. van 3—6 uur en vanaf 7 uur Wegens enorm succes nogmaals optreden van de bekende Radio- en GraiAofooniband Jack de Vries Internationals. Als Lady Croo ner Liesje Poons. Overdekte rijwielstalling. (Adv. Lngez. Med.) 't Zal natuurlijk noodig wezen, Dat wordt algemeen beseft, Maar 't is toch niet prettig lezen, Over wat men straks weer heft. De regeerders zijn toch kranen Met veel hefvermogen, maar Wij, de arme onderdanen, Zuchten onder 't lezen zwaar. Al telt d'een een punt voornamer Dan de ander, tot en met, J Wordt hierover in de Kamer - Ook een hefboom opgezet. Men jongleert weer met millioeneri,.. Als zoo menig vorig keer, En wij voelen ons citroenen, Zuur, maar niet erg sappig meer. 't Zal ons alles pijnlijk treffen, In een weinig fraai verschiet Hoe en wat men ook mag heffen, Hartverheffend is het niet. geering had plaats einde September van het vorige jaar, toen een delegatie naar Londen vertrok, De eigenlijke onderhandelingen begonnen een maand later: de delegatie keerde na een verblijf van zes weken in Londen naar Nederland terug om de voorloopige resultaten aan de Nederland sche regeering voor te leggen. Begin Januari vertrok de delegatie wederom ter vervolging van de besprekingen over het arrange ment, dat op 21 Maart werd geparafeerd. BETEEKENIS VAN HET ARRANGEMENT. Het arrangement moet eigenlijk worden be schouwd als de consolidatie van de situatie, zooals deze gedurende de onderhandelingen is geregeld en is erop gericht de moeilijkheden en bezwaren voor de beide partijen voort spruitende uit den oorlog zooveel mogelijk te verminderen. Dit geldt voor wat Nederland betreft vooral de wijze waarop de aanvoer is geregeld. De thans getroffen regeling is erop gericht dezen zoo ongestoord mogelijk te doen verloopen en het oponthoud van de schepen zooveel mogelijk te bekorten door een vergemakke lijking van het onderzoek op contrabande. Het behoeft geen "betoog, dat een zoodanige rege ling niet kan werken zonder dat van Nederlandsche zijde maatregelen worden getroffen, die belichaamd zijn in een tweetal Koninklijke besluiten, welke in de Staatscourant van Vrijdagavond zijn versche nen. De aanvoer van overzee. Het eene K. B. noemt verschillende goederen, waarvan de invoer verboden is, tenzij vergunning is verleend door de Algemeene Nederlandsche In voer Centrale (A.N.I.C.) voor de aan dit lichaam geadresseerde goederen. Deze regeling berust op de invoernoodwet, welke met het oog op den oorlogs toestand werd tot stand gebracht ter verzekering van den voor ons land onontbeerlijken aanvoer. Door deze maatregelen ontvangen de impor teurs en de scheepvaart waarborgen, dat goe deren op deze wijze behandeld, zonder moei lijkheden de Britscbe controleposten zullen kunnen passeeren. In herinnering zij gebracht, dat tot nu toe een gemakkelijke aanvoer alleen kon worden bereikt door het afleggen van de bekende verklaringen voor de Britschè consulaire ambtenaren. Hier be hoeft niet te worden gewezen op de bezwaren aan deze procedure verbonden: ,in dit verband zij ver wezen naar het door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp ter zake. Het afleggen van deze verklaringen zal voor de aan de A.N.I.C. geadres seerde goederen, waarvoor toestemming ten invoer is gegeven, niet meer noodig zijn. Hetzelfde geldt Otoaktabak „Lska" taont da 3toe lijn een pijpje smaken kan~! N.V. v.h. P. Schuckink Kool, Beverwijk i I (Adv. lngez. Med.) voor den aanvoer van goederen, die zonder de tus- schenkomst van de A.N.I.C. zullen worden aange voerd, dit zijn dus alle goederen, die niet in het Koninklijk besluit zijn genoemd. Zij zijn te be schermen als „vrije" goederen. Uiteraard voorziet het arrangement met Engeland voor deze goederen ook faciliteiten inzake het contrabande-onderzoek. Niet tc veel formaliteiten. Bij de uitwerking van deze aangelegenheid is er mede rekening gehouden, dat deze grootere ze kerheid voor den aanvoer niet door te vele of te tijdroovende formaliteiten aan effect zal Inboeten. Bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken zul len aanvraagformulieren beschikbaar zijn, welke een snelle afdoening van zaken door de A.N.I.C. zullen bevorderen. Voor den invoer van goederen, die van overzee worden aangevoerd, wordt op deze aanvraagformulieren machtiging tot adresseering „aan de order van de A.N.I.C.en vervolgens een invoervergunning verleend. Het is de taak van de belanghebbenden steeds tijdig zorg te dragen, dat zij in het bezit zijn van het A.N.I.C.-adres de rest volgt dan vanzelf. Voor den invoer over de lands grenzen is afgezien van aanvraagformulieren zullen namens de A.N.I.C. de Kamers van Koop handel en Fabrieken zonder nadere formaliteiten, de consentgelden betaald zijnde, overgaan tot uit reiking van de vereischte vergunningen. Het con- sentgeld is gesteld op niet meer dan 1 pro mille. Door de aangelegenheid op deze wijze te regelen, mag worden verwacht, dat handel en verkeer, zoo min mogelijk belemmering zullen ondervinden van de terzalce ingevolge het arrangement getroffen maatregelen. In denzelfden gedachtengang zijn vrijstellingen verleend voor goederen, welke be stemd zijn voor persoonlijk gebruik, terwijl goede- deren welke vóór 8 April werden afgezonden, even eens uitgezonderd zijn. De uitvoer. Het andere K. B. regelt den uitvoer, zooals deze van Nederlandsche zijde is vastgesteld op grond van het met de Britsche regeering ge pleegd overleg. Het uitgangspunt is tweeledig'. 1) voor een aantal producten, waaronder voor namelijk die vallen, welke overzee plegen te worden aangevoerd, zal geen dispensatie wor den verleend voor den uitvoer naar een der belligerenten, welke het ook zij. Daarnaast zal voor een groote reeks van goederen wel een uitvoermogelijkheid naar de belligerenten mo gelijk zijn, zij het dat deze aan een voor alle belligerenten gelijkelijk geldende limiet is ge bonden. Deze regeling is relatief gunstig te achten voor onze landbouw-, veeteelt- en tuin bouwproducten. die een niet onbelangrijke uitvoermogelijkheid naar de belligerenten be houden. 2) als beginsel valt de liandpl met neutrale landen buiten het arrangement, met uitzonde ring van een aantal landen in Europa, waar heen de uitvoer op dezelfde wijze zal worden gecontroleerd als ten aanzien van de bellige renten zal geschieden. Voor alle landen zal evenwel dispensatie moeten worden aange vraagd voor de uitvoerverboden, die immers een algemeen karakter dragen. De niet-Euro- peesche landen vallen allen buiten het arran gement. Ter uitvoering van het arrangement zal de uit- voerverbodenwet 1914 nader worden toegepast. Het desbetreffende Koninklijk besluit dat een dezer da gen zal worden gepubliceerd, bevat een herziening van de bestaande uitvoerverboden-, aangevuld met een aantal nieuwe. De in de wet op de uitvoerver boden voorziene dispensatie-mogelijkheid blijft van la-acht. Ter verkrijging van uitvoervergunningen dient men zich te wenden tot het crisis-uitvoerbu reau, resp.,,voor zoover het betreft monopoliepro ducten, tot de desbetreffende monopoliehoudsters (centrales). Bilateraal handelsverkeer. Tenslotte zij nog de aandacht er op gevestigd dat het arrangement niet regelt het bilaterale han delsverkeer tusschen Nederland en Engeland in den zin van de handelsovereenkomsten in vredestijd, doch slechts het raam uitmaakt van de aanvoer en uitvoermogelijkheden, waar binnen met de ver schillende betrokken landen ingevolge de bestaan de of te sluiten handelsovereenkomst handel kan worden gedreven.. 'Moedcll Fenomenale band, 9 personen. In de dancing van Hotel „HET HUIS ASSUMBURG", ASSENDELFT. UW BRIL STUK? GEDIPLOMEERDE OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 - TEL. 12726. (Adv. lngez. Med.) HET VLIEGTUIGINCIDENT TE PERNIS. Te Rotterdam is Vrijdagmiddag onder groote be langstelling' het stoffelijk overschot van-den bij het lucht-incident te Pernis verongelukten Canadee- schen onderofficier vlieger J. E. Miller met mili taire eer ter aarde besteld. Vrouw uit het raam gevallen en gedood. Vrijdagmiddag om twee uur was in de derde Wit- tenburgerdwarsstraat te Amsterdam de 38-jarige bewoonster van de derde verdieping van perceel nummer 52 bij het open raam bezig met het af schuieren van een kleed. Het kleed gleed haar daar bij-uit de handen, zoodat de vrouw, toen zij het wil- de grijpen, het evenwicht verloor en uit het raam vjel. Zij kwam terecht op den betonnen vloer van de binnenplaats en was vrijwel op slag dood. Er waren geen getuigen van het ongeluk. De vrouw was alleen thuis met haar twee kinderen van respectievelijk vier jaar en vier maanden. HE EREN MODEHUIS ZEEWE.G 78 IJ M I D E N - OOST Cnocme uoocjaacscatlectie (Adv. lngez. Med.) NEEM EEN BEVER.UI IJ Kj (Adv. lngez. Med.) (Adv. lngez. Med.) Tegen ir. Sturm acht jaar gevangenisstraf geëischt. Vrijdag stond wegens spionnage voor de Rot- terdamsche rechtbank terecht de vijftigjarige ir. F. W. J. H. Sturm van Duitsche afkomst, die, zooals men weet, een belangrijke rol heeft ge speeld in de Haagsche spionnagezaak, waarbij mr. B., en de heer van H. en echtgenoote be trokken waren. Aan Sturm is ten laste gelegd overtreding van de artikelen 45 en 98 W. v. S.: poging tot opzettelijk openbaar maken aan een buiten- landsche mogendheid en het mededeelen of in handen 'spelen van berichten en inlichtingen omtrent zaken, waarvan geheimhouding in het belang van den staat wordt geboden. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Als getuigen waren opgeroepen dr. Th. P. van der Kooy, van het departement van economische zaken, de kapitein van den generalen staf, J. Da niels, en de heer van H. Verdediger was mr. D. A. van der Linden. De officier van justitie heeft een gevangenis straf voor den tijd van acht jaar geëischt. De hooge eisch van den officier van justitie vindt zijn oorzaak in een samenloop van feiten, waar door de maximum straf van 6 jaar met een derde werd verhoogd. In zijn requisitoir bracht de officier van justitie, mr. J. C. v. Meischke naar voren, dat S. reeds eens is veroordeeld wegens bigamie en oplichting. Uitspraak op 17 April a.s. GEEN HOOG ER BEROEP VAN HET ECHTPAAR VAN H. De referendaris aan het departement van sociale zaken, de heer G. W. F. van H., die in verband met de Haagsche spionnage-zaak is veroordeeld tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf, zal van dit vonnis niet in hooger beroep gaan. Naar verluidt zou ook de echtgenoote van den heer Van H., die zooals bekend is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, in het vonnis hebben berust en van hooger beroep hebben afgezien. Weer een Nederlandsche patrouille over de Duitsche grens. De „Limb. Koerier" meldt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag wederom een Nederland sche patrouille bij vergissing over de Duitsche grens is geraakt. Thans had de overschrijding van de grens nabij Swalmen plaats. Tot heden zijn de Nederland sche soldaten nog niet teruggekeerd. Laat in den avond van Woensdag was de patrouille bestaande uit een sergeant, een korporaal en acht manschappen, van den commandopost naar de grens gefietst, om te patrouilleeren in de omgeving van Swalmen. Toen de volgende patrouille, die de eerste moest aflossen, om twee uur in den nacht op de plaats van samenkomst kwam, wachtte men tever geefs. De eerste patrouille keerde niet terug. Aanvankelijk vermoedde men, dat de militairen door een of andere oorzaak oponthoud hadden ge had, doch toen men de heele route nauwkeurig na ging, vond men nergens een spoor, en rees het ver moeden, dat de soldaten, door de duisternis misleid, ergens in de bosschen langs de grens bij Swalmen, bij vergissing op Duitsch gebied waren geraakt. Op dat gedeelte van de grens is namelijk nergens een afzetting of versperirng en in het nachtelijk Huister kan men daar in die dichte bosschen, die aan weers zijden van de grens zijn, gemakkelijk op Duitsch gebied komen, zonder dat men het merkt. Van het moment af, dat de patrouille is uitgereden, heeft men niets meer van de soldaten gehoord. Po gingen, om iets te vernemen, of om de soldaten -naar Nederland te doen terugkeeren, hadden tot -nu toe nog geen resultaat. Het stoffelijk overschot van den Canadeeschen onderofficier-vlieger J. Miller, die het leven verloor tijdens een noodsprong uit den neergeschoten Engelschen bommenwerper, is Vrijdag met militaire eer op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam ter ruste gelegd.; De laatste eer bewijzen -aan 6e groeve Geen beperkingen meer in den afzet van zeep. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de ondernemingen, welke zijn ingeschreven bij de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten, van 1 Mei a.s. af geheel vrij te laten in de door hen te verkoopen, af te leveren of in eigen bedrijf te ge bruiken hoeveelheden zeep. De thans bestaande quoteering van den afzet komt dan dus te vervallen. Mocht het in de toekomst noodzakelijk blijken op nieuw tot quoteering over te gaan, dan zal de pe riode van 1 September 1938 tot 1 September 1939, weder als basisperiode gelden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1