m kient Gevoel voor humor ooox den Zomer" R" Nieuwe Uitgaven. Weet je waar ilc weieens bang voor ben, dat Tmeisie van mijn zoon geen gevoel voor humor «vertelt zijn moeder met een bezorgd gezicht Hf pen vriendin. Dingen waar wij om lachen, doen haar zoo dui- rk zichtbaar heelemaal niets, dat ik zelfs wel moet denken dat ze een onbewogen natuur eenl en Wat moet zoo'n huwelijk dan worden! nP vriendin protesteert, zij vindt dat het meisje -eel zin voor humor heeft en allerminst-, een "'bewogen indruk maakt, integendeel, blijk geeft °Hn een warmen aard. T die moeder nu zoo overmatig critisch of ziet vriendin het mooier dan het is? Geen van beiden moedelijk. maar de zin voor humor en daarmee Jjf oogenaam de bewogenheid liggen bij de móéder en heel ander terrein dan bij haar vriendin en ul het meisje van haar zoon. eigenlijk kan men daarom nooit zeggen: die of heeft geen gevoel voor humor, als het ten- Se.n®te niet over een houten klaas gaat, die inder- 5 nooit lacht en die op geen enkel grapje rea- rt Maar gevoel voor humor hebben is zoo'n ^kbaar begrip, en wat de een humor noemt vindt r!n ander intens flauw en omgekeerd, terwijl zelfs goede definitie van het woord humor allerminst stall is om precies uit te drukken waar de hu- JJor ophoudt en waar de flauwheid begint. Natuurlijk, een stel giechelende meisjes, die om ets lachen, hebben met humor op dat oogénblik- "iet het minste verband, maar wie durft zeggen: w js fjjne humor, terwijl een ander er misschien «en lach om krijgen kan? Natuurlijk zijn er ook frove grappen, maar wie zal nauwkeurig durven beweren, waar de scheidingslijn precies ligt, het hangt immers vaak van de omstandigheden af, hoe het gezegd wordt, door wie het gezegd wordt en wat wordt bij gefantaseerd, of zelfs wat er soms wordt Z. Wij lachen om dezelfde dingen, daarom kun nen* wij goed met elkaar opschieten heb ik eens een naar menschen hooren zeggen eri dit is werke lijk in den omgang van menschen onder elkaar een belangrijk ding. Daarom is het omgekeerd ook best mogelijk, dat het meisje van dien jongen man op Hen duur hem overhaaalt tot haar eigen gevoel voor humor, zonder dat zij er overigens veel moeite voor behoeft te doen. Ook ons gevoel voor humor kan ontwikkeld worden, en een heel anderen kant uit gaan, dan waar het oorspronkelijk naar toe scheen te leiden. Daarom is het niet alleen kortzichtig om te bewe ren dat een ander gevoel voor humor mist, maar het'is ook onwaar, het is eenvoudig, dat'wat wij zelf grappig vinden, door een ander heelemaal niet als zoodanig wordt gewaardeerd. Maar dan moeten wij niet zoo eigengereid zijn om te meenen, dat ons gevoel voor humor nu juist het e'enige ware is, want dat is zeker en vast niet het geval. Men kan hoogstens denken: ik vind dat grappig, jammer V.oor jou dat je liet niet vindt. Hoogstwaarschijnlijk denkt de ander op_ haar beurt dat weer van ons bij een andere gelegen heid, en daar is niemand dan iets minder om. Bij de opening van het tennisseizoen, plaatsen we nog eens een eenvoudig maar goed sluitend tennisvest. Het vest is voor maat 42 tot 44 en ge breid van witte bouclé wol in patroon 1 recht, 1 averecht. We gebruiken hiervoor 250 gr. wol, 2 pennen, no, 2% en 2 pennen no. 3y2- We beginnen met den rug en zetten hiervoor op pennen no. 2y2 70 st. op. We breien 15 pennen lr. la. en gaan dan over op pennen no. Sy2. We ver volgen met hetzelfde patroon maar meerderen om de 6 pennen links en rechts een steek bij, zoo dat we na 60 pennen 90 st. hebben. Nu kanten we voor het armsgat 11 st. af (432—2). Als we 100 pennen boven den boord gebreid hebben, laten we aan weerskanten 20 st. staan voor den schouder, de rest steken we op een reservepen voor den hals. Den schouder breien we schuin op, door van den hals af 15 st. te breien, dan 10 st.. daarna 5 st., waarna we alles afkanten. Voor het linkervoorpand zetten we 46 st. op en breien dan weer 15 pennen lr. la. op pennen 2y2. Nu rijgen we 10 st. op een draadje (deze zijn voor de voorbies en worden later afzonderlijk op pennen no. 21/2 doorgebreid) en de rest breien we door op pennen no. 3yz, maar aan den zijnaadkant meer deren we om de 6 pennen weer 1 st. bij. Na 60 toeren kanten we voor het armsgat 11 st. af, als boven, en na 95 toeren laten we aan den voorkant, voor de halsuitsnijding, eerst 5 st. en dan nog 5 keer 4 st. staan. De overgebleven 20 st van den schouder breien we evenals boven schui... op en kanten ze af. Het rechtervoorpand breien we evenzoo maar in den boord maken we na 10 toeren een knoops gat van 4 steken, 3 st. van den kant af. Nu nemen we de 10 st., die zijn blijven staan van het linkervoorpand en breien op pennen %y2 een bies van lr. la. die evenlang wordt als het voorpand, tot waar de hals begint..Voor het rechter voorpand doen we dat evenzoo, maar telkens na 22 pennen breien we een knoopsgat van 4 st., 3 st. van den kant af. We nemen nu bovenaan bij de 10 st. van de bies de steken van den hals op, de schouders, den rug en zoo door tot we bij de 10 st. van de andere bies komen; alles op pennen no 2'/z. Waar groote gaten komen, nemen we extra steken op, zoodat we in totaal 115 st. hebben en breien dan een boordje van 10 toeren, dat we tame lijk strak afkanten, en waarin we na 5 toeren ook weer een knoopsgat breien. Nu stikken we op de machine de biezen aan hel voorpand, en de schouders en de zijnaden aan elkaar. Voor de mouw zetten we, aan den kop te be ginnen 40 st. op en' breien lr. la. op pennen ho. 3'/2. Nu meerderen we elke derde pen een steek, voor en achter, tot er 70 st. op de pen staan. Dan in een keer voor en achter 7 st. bijmaken en met deze 84 st. 4 pennen breien. Nn elke derde pen 1 st. voor en achter afminderen, tot we van den kop af 60 pennen hebben gebreid. We breien nu nog een boordje van 10 pennen op Pennen no. 2y2. De mouw wordt boven stijf ingehaald en ook weer op de machine ingestikt. Het vest sluit met 7 knoopen naar keuze af stekend of in de kleur van de stof SP.TH* De mode kenmerkt zich door groote soberheid Kleuren zijn: grijsgroen, koningsblauw, scharlakenrood met tal van bijtinten. Onze teekening laat u (van links naar rechts zien: Een jersey- japon, versierd met groote zakken en ceintuur van ander materiaal. Een wollen jurkje in marineblauw met witte strik (Let op den elegan- ten vorm der zakken en de plooitjes aan dè taille). Een aardig voorjaarsjurkje in groen met grijze ge ruite stof, versierd met zwart. 't Figuurtje op den achtergrond draagt een parelgrijs toiletje met breede Scbotsche ceintuur en wit kraagje. Jiecepten Nog gieren gure vlagen door straten en langs wogen, maar iedere rechtgeaarde vrouw zit reeds met haar hunkerende gedachten midden in den heerlijken zomer! En..-.natuurlijk verwijlen deze gedachten ook bij de' zómermode. Parijs hoéft-zjch in zooverre bij de tijdsomstan digheden aangepast,. dat de modellen, die: de „Maisoris-, de haute couture" tooneri, niét bijzonder tahijk zijn. Maar dit' is misschien alleeri maar een beetje jammer vópf de dames niet het onbeperkte budget, die ervan houden te zwelgen in buiten sporigheden; voor de- bescheidener., georiënteerde en zélfs vo.r haar, die er prijs op'stelt zeer chique gekleed te gaan, is, er nog keuze' in overvloed. De nieuwe mod&vertobnt dus geen buitensporigs raffinementen eri-weinig „knal-effecten": zij is zeer practisch van samenstelling. De silhouet is weinig veranderd. Voor de rokken wordt nog altijd veel stof gebruikt, hoewel ze-niet meer zóó wijd zijn als bij de wintermodellen. De rokken der gewone dagjaponnetjes dè beroemde „petites robes", waarmee de Parisienne wonderen doet! zijn heel interessant.er zijn er die in ver scheidene baantjes verloopen en voorts ziet -men een serie pantalon-rokken. Een zekere luxe vertoonen de namiddag-toiletjes, 'hoewel ook deze binnen bescheiden grenzen is gehouden. Dè japonnetjes hebben frissche witte gar neer ing en kraagjes. Stoffen zijn-: wol, tweed, jersey, meest effen en w.einig imprimés voor het voorjaar. Enkele nouveautés: de verwerking van zachte haarsoorten en de gar neering met zakken. De taille is bizonder smal, waardoor de mode-1940 een wel zéér vrouwelijk, elegant cachet krijgt. Chocolade met stekelvarken (4 personen). Benoodigdheden: l/2 1. melk, 20 gram cacaopoeder, 20 gr. maïzena, 60 gr. suiker, een weinig vanille suiker, 1 ei, enkele amandelen. Bereiding: Roer de cacaopoeder, de maizena en de suiker droog door elkaar. Voeg hierbij de eidooier en een weinig koude melk zoodat een dun papje ontstaat. Breng de rest van de melk met de vaniilesuiker aan de kook. Giet het papje onder goed roeren bij de kokende melk. Laat de vla 5 minuten doorkoken. Koel de vla snel af bijv. in een bakje met koud water. Roer er zoo nu en dan in om velvorming te voorkomen. Zet onderhand de amandelen op met koud water. Breng het water aan de koojt en giet het af. Overspoel de amandelen nu met koud water. Wrijf met duim en vinger het bruine velletje van de amandelen af. Snijd de amandelen in lange snippers. Sla het eiwit stijf vlak voor het binnen brengen, daar het anders weer uitzakt. Leg nu een berg eiwit in het midden op de chocoladevla die in een glazen schaal is gedaan. Steek de amandel snippers in het eiwit op regelmatige afstanden als de stekels van een stekelvarken. Dien de vla direct op. Levermaaltijd. Benoodigdheden: Om voor 4 personen een levermaaltijd samen te stellen, die alle voedings- stoffe* in voldoende hoeveelheid bevat, dus vol ledig is te noemen, hebben we noodig: 1 pond lever (varkenslever is heel goed en goedkoop) 2V2 a 3 K.G. aardappelen (deze koken), 1 K.G. uien, ruim 100 gram vet. Bereiding: De lever in het water zetten, zoodra deze van den slager komt. Wasch de lever, snijd hem in plakken en wrijf ze in met peper en zout. Wentel ze door bloem en hak ze in de' koekepan aan beide kanten mooi bruin. Voeg wat water toe en laat de lever diclit- gedekt nog 15 minuten zachtjes stoven. Schil de uien, wasch ze en snijd ze in plakken. Bak deze ook in de koekepan mooi goud bruin (vooral niet te donker, daar uien gauw bitter gaan smaken). Laat de uien met lever even mee stoven. N'.B. Het beste kunnen eerst de uien gebakken worden en dan in dezelfde koekepan de lever. Hutspot half rauwkost (4 personen). 1 Benoodigdheden: 1 K.G. winterwortelen, 1 pond uien, 2 K.G, aardappelen, .zout, 80 gram vet. Bereiding: Maalt de wortelen, de uien en de aardappelen schoon en wasch ze. Snijd de wortelen (op 2 na) in plakken, evenals de uien, de aard appelen in vieren. Zet de wortelen en de uien op met weinig water. Voeg na uur koken de aard appelen en het zout toe. Laat alles gaar en droog koken. Stamp de hutspot goed dooreen. Voeg het vet toe en stoof de stamppot 10 minuten. Rasp de overgebleven wortelen, roer deze er door en laat ze even goed mee door warmen. Dien d stamppot dan direct op. Oudef fijn-gekleurde prenten brengen haar reeds tot ons EEDS sedert eeuwen en eeuwen heeft het Oosten een bijzondere aantrekkingskracht op het. Westen uitgeoefend. Nieuwsgierig en geïnteresseerd lazen onze voorouders in de 13e eeuw, de reisbeschrijvingen van. Marco Polo, die wonderverhalen over het Hemelsche rijk wist te Vertellen en slechts êen honderdtal jaren later verschenen reeds de sensationeele mededeelingen van den' Franciskaan Ódorik in druk. Deze mon nik. die van 1322 tot 1328 in China reisde, weet zelfs reeds te vertellen van de ontzettend lange nagels dei- voornarrieChineezen en van de onmo gelijk kleine voetjes dér dames. In dè Middeleeuwen bestond slechts een landver binding tusscben Indië en China en op deze wijze kwamen ook soms de Chineesche waren als zijde, porcelein en lak als vurig bewonderde sprookjes- gaven naar Europa. De handel kwam echter eerst tot;bloei toen de zeeweg naar' het Oosten door de Portugeezen werd ontdekt. Dit was in 1515. In de 17e eeuw beheerschten daarna de Hollanders de Oost-Aziatische markt, totdat ze in de 18e eeuw door de Engelschen verdrongen werden. Onze eerste degelijke kennis van Chineesche toe standen danken wij aan de Jezuïten, die in 1581 naar China trokken, waar zij dank zij de groote godsdienstige verdraagzaamheid, die daar heersch- te, weldra vasten voet kregen 'en zélfs aanzienlijke posities aan het Hof bekleedden. Na hun eerste brieven volgen dan de uitvoerige beschrijvingen van Hollandsche reizigers, die in 1665 en 1675 ver- schènen en de eerste vertalingen van Chineesche klassieken. 't Lag voor de hand, dat tengevolge van dezen stortvloed van „sprookjeslectuur" dé mode in de 18e eeuw een uitgesproken Chineesch stempel droeg. De kunstenaars in dén rococotijd grepen in hun scheppingen als tuinen, paviljoens ep binnen huiskunst onwillekeurig naar Chineesche motieven. Zeer populair waren de Chineesche tapijten, dié in alle deftige huizen prijkten. En uit den rijken schat der Chineesche schilderkunst waren het bloemen en diervoorstellingen, fantastische bouwwerken, krijgsvoorstellingen. derrionen, geesten en feeën, die de salons sierden of in mappen- werden bewaard. Op deze oirde prentén wordt- ook de Chineesche 'dame op velerlei wijze aan de' vergetelheid ont rukt. Talloos zijn de waaiers, kakemono's en wand schilderingen die haar uitbeelden in haar fijnge- tinte kleeding en mét haar kunstig geschminkt ge laat en meer dan iets anders brengen die oude prenten de ziel der Chineesche vrouw tot ons. Wat hierbij het meest opvalt, is de popperige fijnheid van de gelaatstrekken, die volgens een vast cliché gemodelleerd schijnen. Alle Chineesche vrouwen hebben amandelvormige oogen, haar fijne gepenseelde wenkbrauwbogen, kleine, vuurroode mondjes: van individualiteit is weinig te bespeuren. Het kapsel van de Chineesche dame, dat lang niet iederen dag wordt overgemaakt, is doodeenvoudig Het.haar wordt.in een,-„knoedeltje" boven-op het hoofd vastgestoken, terwijl soms een puntige lok, over het voorhoofd gelegd, de richting van den neuswortel uitwijst. Eenige kammen en haarnaal den, een diadeem en in den zomer enkele levende bloemen, die nauwkeurig met de kleuren van de kleeding harmonieeren, vormen de versiering. De klassieke kleeding der Chineesche dame be staat uit een zeer wijde pantalon met breede ge borduurde randen, dié door een sjerp, vaak met franje aan de einden, om het middel wordt vastge houden. Daarover draagt zij een tot over de knieën reikend jak van zachte stof met enorme mouwen. De bewoonsters van Mandsjoekwo dragen panta lons die om de enkele worden vastgebonden en korte jakjes zonder mouwen. Op straat wordt meestal een geplooide onderrok en een langer, wij der jak gedragen. Bij vrouwen uit het volle wordt de kleeding meest gemaakt van blauw katoen, terwijl bij de voorname dames zijden kleedingstukken in fijn op elkander afgestemde tinten een groote rol spelen. Als sieraad draagt de Chineesche dame bij voor keur oorringen met lange hangers, verder armban den en ringen ip groote verscheidenheid. Ook de knoopen van het opperkleed, volgens oude ongeschreven wetten steeds ten getale van vijf, worden tot de juweelen gerekend. Koraal, turkoois en nefi-ïet worden 't meest gebruikt. Door zichtige edelsteenen vallen bij den Chinees niet in den smaak. Een eigenaardige versiering vormen ook soms de acht tot tien centimeter lange foudralen die de lange, welverzorgde vingernagels beschermen. De ze uitzonderlijke verfijningen worden echter voor degelijke gehuwde dames als niet passend be schouwd Hoewel'ook iri China de rpode steeds wisselt, verandert de spit van het traditioneele Chineesche costuum zeer weinig. Dés té meer echter stof en versiering! Het gebruik van het insnoeren der voeten be gint heel langzamerhand onder de meer ontwik kelde Chineezen uit te sterven. Toch zijn er in het onmetelijke Hemelsche rijk nog millioenen kleine meisjes, die hierdoor bitter moeten lijden. Twee verschillende manieren van voetbehande ling beter gezegd mishandeling zijn in ge bruik: In de lagere volksklassen worden enkel de vier kléinere teenen van de meisjes onder de voet zool gebonden, waarna de voet stevig wordt om zwachteld. De andere manier, die meest in Zuid- China en onder de voorname klasse wordt toege past, is zeer langdurig en pijnlijk; hierbij wordt onder de holte der voetzool een metalen cylinder vastgebonden, waardoor de bovenste voetteentjes uit hun verband worden gerukt en omhoog ge duwd, totdat ze afsterven of uitzweren, waarbij de moeders soms „meehelpen" door de beentjes stuk te slaani,Deze gruwelijke „schoonheidsbehande- ling" duurt meest van het vierde tot het zesde le vensjaar. 't Is overigens bijna onbegrijpelijk, ho« de Chineezen bij hun tegenwoordige ontwikkeling deze mismaakte voetjes nog mooi kunnen vinden. Immers weliswaar wordt de lengte tot 7 a 8 c.M. gereduceerd, maar daar staat tegenover, dat de gang afschuwelijk wordt. Het lichaamsgewicht komt voornamelijk op de hakken te rusten en de meeste Chineesche vrouwen loopen dan ook alsof de rest van den voet niet bestaat. Gelukkig komen in den laatsten tijd in China ook millioenen vrou wen met normale voeten voor. Met de voeten is in China overigens hetzelfde fatsoensbegrip verbonden, dat wij ons denken bij het decolleté.. Te lage halzen gelden bij ons als ze deloos of tenminste on-gedistingeerd, in China is het vertoonen van de blootei voeten, zelfs aan den echtgenoot, een regelrechte schande. Wanneer op een prentje 'van een Chineesche dame de voeten zichtbaar zijn, dan kunt u er van op aan, dat die dame „niet veel bijzonders" is. Een fatsoenlijke vrouw verbergt haar voeten onder de randen van de pantalon, en zeer zeker als ze zich laat ver eeuwigen. Natuurlijk gelden deze fatsoensbegrippen uitslui tend voor de traditioneele Chineesche dracht; bij Westersche ldeeding zijn ook de zedelijkheids maatstaven veranderd. Hoewel natuurlijk in het moderne China allerlei Westersche begrippen zijn doorgedrongen, zouden wij ons stellig verbazen over de opvattingen van de echte Chineesche dame, die in wezen eigenlijk nog precies dezelfde zijn als 200Ö jaar geleden. In de gegoede standen krijgen de meisjes een zeer zorg vuldige opvoeding. Ze leeren lezen, schrijven, een of meer instrumenten bespelen en worden ook in de beginselen der wijsbegeerte ingewijd. De „geschiedenis der deugdzame uit ouden en nieuwen tijd", een werk, dat stamt uit de le eeuw v. Chr., welks schrijver de beroemde Lin H-iang is en zijn „Anecdoten van deugdzame vrouwen", een boek in vier dikke deelen, bevinden zich in het be zit van alle welopgevoegde Chineesche dames. De huwelijken worden zeer jong gesloten, hoofd zakelijk door de wederzijdsche ouders. Toch zijn huwelijken uit liefde in China geen zeldzaamheid en het merkwaardige is, dat ook de conventioneele huwelijken dikwijls heel gelukkig worden Dit vindt zijn oorzaak in het collectivistisch denken van den Chinees, die in de eerste plaats denkt aan het belang van zijn nageslacht en allerlei indivi dualistische gevoelens, die dit voor hem allerhoog ste belang in gevaar zouden kunnen brengen, stel selmatig onderdrukt en negeert. Heel merkwaardig is, dat wij Westerlingen, na een lang tijdperk van tot in het overdreven voort gezet individualisme in huwelijksaangelegenheden, nu weer eenigszins hiervan beginnen terug te ko men. Er zijn oogenblikken, dat de opvattingen van de Chineesche dame, die het zich eenvoudig tot een eerste plicht rekent, haar man lief te hebben, ons niet meer zóó vreemd voorkomen als.nu laat ons zeggen viïf-en-twintig jaar geleden. Waarmee we maar willen zeggen, dat er niets nieuws is onder-de zon! L. S. Zondag. Vermïcellisoep, Roastbeef, Snijboonen uit blik, Aardappelen Chocoladevla met stekelvarken. Maandag. Koude roastbeef, Gestoofde prei, Aardappelen Havermoutpap. Dinsdag. Gestoofde varkensnier, Andijvie, Aardappelen Maizenapudding, met gedroogde vruchten. Woensdag. Varkensschijf, Hutspot half rauwkost, Rijst met krenten. Donderdag. Macaroni met varkensvleesch en haas Spercieboonen (uit blik) Fruit. Vrijdag. Gebakken schol, Sla, Aardappelen Beschuit met bessensap. Zaterdag. Gebakken lever, Gebakken uien. Aardappelen, Griesmeelpap. HOEDJES VOOR DEN ZOMER Een ware bloemenweelde wordt over onze hoofden uitgestort! Als we dit schrijven, kan niemand bekijken, of u op den eerstvolgenden Zondagmorgen met een jubelkreet naar uw nieuw voorjaarshöedje zult grijpen ofblij zult zijn, dat de bontmuts nog niet is opgeborgen! Maar eens zal 't toch zeker weer zomer worden. Laat ons dus gauw iets vertellen over de komen de hoedenmode. Dat 1940 staat ii» het teeken der bloemen, hebt u natuurlijk zelf allang opgemerkt. Een overvloed van bloemen zal in letterlijken zin o\»er onze hoofden v/orden uitgestort en veldbloe men, anemonen en viooltjes zullen hiei'bij een groote rol spelen. Camelia's, rozen en andere „klas sieke bloemen" blijven evenwel niet achter. De mode zal dan ook weer een bijzonder jeugdig as pect vertoonen. Kenmerkend voor deze hoedenmode is verder, datlint, sluiers en andere garneering aan den achterkant van den hoed worden gedragen. Som mige echt fleurige zomerhoedjes lijken met hun tros gekleurde lintjes, die in den nek van de draagster wapperen, wel een beetje op de roman tische mandolines van zéér populaire tokkelaars. En zelfs op het breede elastiek, dat de hoedjes om het hoofd vasthoudt, worden toefjes bloemen ge stoken. Een versiering, die meestal verschuifbaar is en nu eens links, dan weer rechts of in 't midden worden gedragen. En dan zijn er de gekleurde haarnetjes: een nouveauté, die stellig opgang zal maken, vooral omdat zij kleurig en tegelijkertijd keurig is en het haar feilloos bijeenhoudt. En nu nog een woord over de kleuren van onze hoedjes? Ziedaar dan: we krijgen allerlei pastel tinten: een kleurengamma van rood, blauw, lila, waardoor elite feeërieke jurk de finishing touch ontvangt. En de vormen? U begrijpt, dat er door die ach terkant-garneering een heele omwenteling in den. vorm van onze hoedjes heeft plaats gehad. De typische voorjaarshoed is het kleine „dopje" dat voorover in de oogen wordt getrokken. En dan verder: matrozenhoeden met tamelijk grooten, rechten rand en kleine, rechte bol, die eenigszins „getailleerd" is. De echte „bloemenhoedjes" prijken voor op het hoofd en maken een capricieus-vroolijken indruk. De „babyhoaden'' met van voren neergeslagen rand worden daarentegen aohter op het hoofd ge dragen. HUISMIDDELTJE. Een goedkoop en afdoend middel om kunstge bitten van zwarten aanslag te reinigen is het vol gende: Een theelepel bleekpoeder in een bakje lauw water oplossen en hierin het gebit gedu rende een half uur laten staan. Daarna goed na spoelen en borstelen en het gebit is als nieuw. Het slaat dan ook niet zoo spoedig meer aan. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „Kos mos" te Amsterdam is een tweede verbeterde druk verschenen van „Radiotechniek", een handboek voor de studie van radio zend- en ontvangtechniek door Ing. J. Roorda Jr. Bij de N.V. Haagsche Drukkerij en Uitgevers Maatschappij is verschenen „De Pachtwet een handboek voor studie en practijk, door mr. Ph. de Vries, advocaat te 's-Gravenhage. Dit is een tweede herziepe druk. Bij de N.V. Heerenveensche Boekhandel is verschenen „Gemeentezaken" een beknopte be handeling van de voornaamste wettelijke bepa lingen betreffende gemeentezaken door A. van Ek, a.t.s te Heerenveen, met medewerking van W. J. van der Ven. Bij de N.V. Bosch Keuning te Baarn is ver schenen „Zooals het was zooals het is", door W. W. Reys, leeraar Aardrijkskunde en geschie denis. Dr. J. A, vor der Hake schrijft een woord vooraf. Dit boëk is verlucht met fraaie foto's en teekenin- gen. Bij de uitgeverij J. H. Meulen'hoff te Amsterdam zijn in de serie Handelscorrespondentie in mo derne talen" verschenen: „Duitsche Handelscorres pondentie in de praktijk" door F. Augustin, en „Fransche Handelscorrespondentie in de praktijk" door Y. Dubosq. De Amsterdamsche Universiteit heeft ..haar Almanak voor 1940 bij de Handelsdrukkerij A. B, Jonker-te Amsterdam het licht doen zien, -

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7