IJmuider Courant QecdCieexde. minewetden- in Noorsche territoriale wateren DAGBLAD VOOK VELS EN. IJMUIDFN. SANTPOOR 1 EN OMSTREKEN Duitsche scheepvaart op Narvik onmogelijk gemaakt Reeks ernstige verkeersongelukken. Potspel. Militair vliegtuig Jie JAARGANG NO. 133 «u"» Lourens Coster. Maatschappij vooi i en Algem Drukkerij N.V. Gr. ^..n.Uitgaveo 03 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau UflUl5'r8fl Courant Kennemerlaan 42, IDmul.den, Mid* sim Postqiro 310791. Alle Advertenties, jjlflloonWUI' voor dit blad, worden kosteloos epg®98 de Kennemer Courant. cp9er momen h Verschijnt dagelijks, beoalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEERKBOOM EN ROBER'I BEEKEBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM MAXNDXG 8 XPRII. 194Ö Abonnementen per week 012J4, pa-r maand 0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentïën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De geallieerde regeeringen hebben vanochtend te Londen en Parijs over Je radio een verklaring laten omroe pen, waarin onthuld wordt dat zij Noorwegen er van in kennis hebben gesteld dat zij zich het recht voor behouden alle maatregelen te nemen, welke zij noodig mochten achten om het Duitschland moeilijk of on mogelijk te maken, in Noorwegen hulp bronnen of faciliteiten te verkrijgen. De Britsche en Fransche regeering hebben besloten het gebruik van de territoriale wateren voor het vervoer van contrabande onmogelijk te maken. Zij hebben medegedeeld dat drie s der Noorsche territoriale wateren door mijnen gevaarlijk voor de scheepvaart gemaakt zijn en dat schepen, die de wateren mochten binnen varen, zulks op eigen risico doen. Iet voorkoming van de mogelijkheid, dat Noorsche of andere schepen onbe wust deze gebieden zouden binnenvaren, zal er aldus vervolgt deze mededee- j door Britsche marinevaartuigen worden gepatrouilleerd tot 48 uur na het leggen van de eerste mijn. In de verklaring worflt nóg gezegd dat de geallieerden nooit het Düitsche voorbeeld van m geweld zullen volgen en dat het leggen der mijnen niet den vrijen toegang van Noorsche (fchepen tot hun eigen havens zal belemmeren. fan bevoegde Britsche zijde wordt vernomen dat het leggen der mijnen in de Noorsche wateren vanochtend bij het aanbreken van den dag ivas voltooid. Het is gezamenlijk gedaan door de Fransche en Britsche vloot. „STELSELMATIG ONWETTIGE MAAT REGELEN VAN DEN VIJAND." PARIJS 8 April (Havas). De Fransch-Bx-itsche verklaring, welke vanochtend over de radio is om geroepen, vormt den inhoud van de nota, welke de geallieerde regeeringen de vorige week aan de Noorsche regeering hebben overhandigd. Ter itileidinig wordt in de Fransch-Britsche mede- deeling een schildering gegeven van de Duitsche wijze van oorlogvoering ter zee. De toestand is deze, aldus wordt betoogd, dat Duitschland op flagrante wijze het recht der neutralen schendt om de geal lieerden te treffen en tegelijkertijd wijst op de nood zakelijkheid van een zeer strikte naleving der neu- traliteitsbepalingen, telkens wanneer 't daaruit eenig voordeel kan trekken. Het internationale recht heeft een oorlogvoerende steeds het recht toegekend om, wanneer zijn vij and stelselmatig zijn toevlucht nam tot onwettige maatregelen, op te treden op een wijze, zooals-de door de onwettige daden van dezen vijand gescha pen toestand vereischte. Een dergelijk optreden, zelfs als het niet in overeenstemming is met het onder normale omstandigheden geldende recht, wordt dan, op grond van de rechtsschending door- dén'anderen belligerent, algemeen als legaal erkend. De geallieerde regeeringen achten zich derhalve gerechtvaardigd, de maatregelen te nemen, welke zij onder de huidige omstandigheden noodig achten. Welke politiek de Noorsche regeering onder de Duitsche bedreigingen en druk op het oogenblik ook moet volgen, de geallieerde regeeringen kunnen niet langer een toestand dulden, dank zij welken Duitschland onontbeerlijke grondstoffen voor het 'voortzetten van den oorlog ontvangt en zich van faciliteiten in Noorwegen verzekert, welke dé ge allieerden in een onvoordeelige positie plaatst. De matsten hebben daarom de Noorsche regeering er reeds van .in kennis gesteld dat zij zich het recht voorbehouden, die maatregelen te nemen, welke zij noodzakelijk mochten achten om het Duitschland moeilijk of onmogelijk te maken, in Noorwegen de hulpbronnen of faciliteiten te verkrijgen, die uit een oogpunt van oorlogvoering in zijn voordeel en in het nadeel der geallieerden zouden zijn. Tenslotte wordt de juiste ligging opgegeven van de Noorsche territoriale wateren, waarin de scheep vaart door de gelegde mijnen gevaarlijk is. DE LIGGING DER MIJNENVELDEN. LONDEN 8 April (Reuter). De Britsche mij nenvelden ter hoogte van Noorwegen dekken drie Kleine, maai- belangrijke gebieden vlak aan de Aoorsche kust en beheerschen elk een fjord en een aven. De belangrijkste van de drie gevaarlijke .ones ligt in de buurt van Bodö en beheerscht den j^afn§ hot de Vest-fjord en Narvik, vanwaar mtschland het Zweedsche ijzererts verkreeg. Alle "e punten liggen ten noorden van de voornaamste iropeesche scheepvaartroutes. Het zuidélijkste Punt is Stadland aan den. ingang van de noordelijke lord en 110 mijl ten noorden van Bergen. Het der- «Weld ligt ter hoogte van Christiansund, mijl ten noordoosten van Stadland. OFFICIEELE NOORSCHE VERKLA RING VERWACHT. 8 April (Noorsch Tel. Ag.) Een uittrek- octo a SeaLheerde nota aan Noorwegen is van- lend de gewone uitzending van persberichten van de Noorsche radio voorgelezen.Er is nog geen officieel commentaar te. verkrijgen Om tien uur -zal een gemeènschappëlijke bij eenkomst worden gehouden van .de regeering en de commissie'van buitenlandsche zaken uit het Storting en na deze vergadering wordt een officieel communiqué verwacht. Intusschen toó'nen niét-officieel'ê leringen zich zeer terughoudend. Verontwaardiging in Zweden. STOCKHOLM, 8 April. (Reuter.) Het leggen van mijnen in de Nooi-sche watex-en door de ge allieerden wordt in officieele Zweedsche krin gen als een flagrante/schending van de neutra liteit beschouwd, die niet te scherp veroordeeld kan worden. Er is nog geen officieele mededee- Jing gepubliceerd. Volgens een .telegram uit Oslo aan de„BexTingskè Ti'dende" hebben de Noorsche premier eri de minis ter. van buitenlandsche zaken hedenochtend vi'oeg besprekingen gevoerd. Vernomen wórdt dat de Britsche én de Fransche gezant té Oslo .vanochtend-om 7 uur. een bezoek'aan het Noorsche ministerie van- buitenlandsche- zaken hebben gebracht. Een wielrijder, de bejaarde parapluiekoopman V., werd, toen hij voor een militaire colonne op de Barcliman Wuytierslaan te Amersfoort wilde oversteken, gegrepen door een vrachtauto, die in dezelfde richting reed als de militaire colonne. De man liep o.m. een gecompliceerde beenbreuk, alsmede een schedeltoasisfraetuur op. Hij werd naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. De vracht auto reed na het ongeluk tegen een boom en werd grootendeels vernield. De chauffeur liep een hoofdwonde op. Lichte motor verongelukt. Zondagmiddag omstreeks half vijf is op den Rijksstraatweg Amsterdam'Utrecht nabij den spoorwegovergang onder de gemeente Abcoude op tot hu toe onopgehelderde wijze, doch vermoe delijk door een kuil in het wegdek, een lichte motorfiets omgeslagen. De bestuurder, de 39- jarige 'bakkersknecht C. van Dolen uit Duiven- drecht, werd hierbij vrijwel op slag gedood. De op de duo gezeten 41-jarige G. Scholman, even eens bakkersknecht van beroep en ook uit Dui- vendrecht afkomstig kreeg vrij ernstige verwon dingen en bleef bewusteloos liggen. Nadat door een geneesheer uit Diemen de eerste hulp was verleend, is hij per ziekenauto naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amsterdam overge bracht. Het motorrijwiel is bij het ongeluk, dat in een bocht van den weg gebeurde, vernield. Tragisch ongeluk. Tijdens de groote verkeersdrukte, welke Zondag op den rijksweg te Oegstgeest heerschte, zijn Zondagmiddag omstreeks half zes op korten af stand van de Postbrug twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In den eenen wagen, welke uit de richting Amsterdam kwam. waren gezeten mevrouiw van Montfoort, de echtgenoote van den op Waalhaven verongelukten luitenant- vlieger. een andere dame en een militaire chauf feur, die opdracht had beiden naar genoemd vliegveld te brengen. De tegenligger werd bestuurd door den' 47-jarigen heer E. Perez, wiens mede passagiers waren de heeren Kruger en Kina- banian, allen uit Amsterdam. Het ongeluk ge schiedde op het oogenblik, dat beide auto's een anderen weg wilden passeeren. waarbij de in de richting van de hoofdstad rijdende auto te veel op een der beide voor de andere rijrichting be stemde baanvakken schijnt te zijn gekomen. Beide voertuigen werden ernstig gehavend. De drie heeren, die op weg naar de hoofdstad waren, kregen allen vrij ernstige verwondingen, voor namelijk aan het hoofd, waarbij de heeren Perez en Kruger bovendien een hersenschudding op liepen. Zij zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De heer Kianbanian is in het Diaconessenhuis aldaar ter verpleging op genomen. De beide dames .kregen alleen eenige snijwon- den door brekend glas. De militair bleef onge deerd. Met een andere atito konden zij de reis spoedig voortzetten. Doordat-na het ongeluk uit gebreide politiemaatregelen genomen werden, ondervond het' verkeer ter plaatse geen opont houd. Jongetje zwaar gewond. Zondagavond stak een vijfjarig jongetje te Maarssen den weg over, juist toen een personen auto uit de richting Utrecht naderde. De be stuurder deed nog krachtige pogingen een aan rijding te voorkomen, hetgeen hem evenwel niet gelukte. Ernstig gewond werd de kleine opgeno men en per ziekenauto naar het Diaconessen- ziekenhuis te Utrecht overgebracht. (Een jaar geleden zijn in Kenne- merland potscherven gevonden, die wijzen op een zeer oude bewoning. Het Rijk heeft thans voor verdere opgravingen ter plaatse een subsi die verleend.) Ik vind graven in 't vei'leden Altijd machtig intressant, En, dat spreekt, met extra reden, Als 't gebeurt in eigen land, Vorig jaar mocht men bij 't wroeten ïn de buurt van Oud Santpoort Scherven (dus geluk) ontmoeten, Daar graaft men nu strakjes voort. Onze knapste pottenkijkers Komen er geleerd aan bod, In het speuren naar iets rijkers, Dan slechts scherven van een pot. 'k Wensch hun gaarne als belooning Meer nog dan men nu al vond, Over vx-oegere bewoning Van den vaderlandschen grond. Wat (als 'k een idee mag wagen) Uit die eerste vondsten sprak. Was, dat men in vroeger dagen, Ook weieens een potje brak. En in viermaal duizend jaren, (Heb ik ook geconcludeerd) Heeft hier Vader Tijd als 't ware. Altijd nog niet potverteerd. Zal men, durf ik verder vragen Uit dit graven Ieeren, dat 't Kleine potje in die dagen Ook al groote ooren had? Alles intressante zaken, Maar één ding nog tot besluit, Op het punt van scherven maken Zijn wij d'oudheid ver vooruit. P. GASUS. gewoonlijk op 59 en 60 gr. N.B. visschen, ter hoogte van de Doggersbank gebleven. Er worden daar niet die groote hoeveelheden gevangen, welke het visschen op een hoogere breedte op levert, zoodat de gevolgen van de raadselachtige waarschuwing van de „Adelante" wel spoedig in den vischaanvoer merkbaar zullen zijn. ZESJARIG KNAAPJE BIJ HET SPELEVAREN VERDRONKEN Zondagmiddag omstreeks vijf uur waren eenige kinderen aan het spelevaren op een schuit liggende in het Joh an van Hasseltkanaal te Amsterdam. Een zesjarig knaapje, wonende in de Vijfde Vogelstraat, geraakte te water. Pogingen om het ventje te redden bleven vruchteloos. Het lijkje is later opgehaald en naar de ouderlijke woning overgebracht Waarschuwing van de „Adelante" werd niet in den wind geslagen. „Kom niet verder naar het Noorden" was de waarschuwing, die de stoomtrawler „Haarlem" jl. Vrijdag van de „Adelante" ontving, toen laatst- gexioemde trawler visschende was in de Noord zee op 58 gr. N.B. Welke gebeurtenis de „Adelante" aanleiding gaf, deze waarschuwing uit te zenden, is ook nu nog niet, bekend en zij heeft op het vertrek van de booten, die zich in de haven, bevonden, geen invloed uitgeoefend. Het is ook niet bekend, of de „Haarlem" de waarschuwing van de „Ade lante" in acht heeft genomen. Maar wat wel bekend is, is dat de trawlers, die sindsdien naar zee zijn vertrokken, er wel degelijk rekening mee gehouden hebben, want blijkens uit zee komende berichten, zijn deze alle, dus ook de booten, die Smirnoff vloog vijftig maal als gezagvoeder naar Indië. Jubileumvlucht trok belangstelling. MEDAN, 6 Apx-il (Aneta). Bij aankomst op het vliegveld te Medan vertelde gezagvoerder Smixmoff dat hij overal langs de route blijken van belangstelling had ontvangen, in vex-band met zijn vijftigste Indië-vlucht als gezagvoerder. Te Napels had hij een kleinen gouden jubileum-krans in ont vangst te nemen, welke hulde thans de deur van de cabine siert. Smirnoff vei-haalde nog over zijn eerste vlucht naar Indië in 1928 en haalde nog eens de algemeen- bekende record-vlucht met de „Pelikaan" op. „Het gaat nog altijd goedzoo zeide de piloot en ik hoop dat het zoo zal blijven gaan, dan kan ik er nog vijftig vluchten bijdoen Ook Batavia heeft gezagvoex'der Smix-noff een hartelijke ontvangst bereid. Er waren vele belang stellenden op het vliegveld aanwezig, toen de „Nandoe" aankwam. De ontvangst dx-oeg ge enofficieel karkater, doch zij werd gekenmerkt door gx-oote hartelijkheid, daar Smirnoff zich ook in Indië in den- loop der jaren 'n gx*oote populariteit heeft weten te verwerven. De heer Versteeg van de,K.N.I.L.M. heette hem wel kom, evenals de heer de Stoppelaar, van de K.L.M. Tevsn werd hij begroet door den heer v. Waveren, penningmeester van de Kon. Ned. Ind. Ver. voor de Luchtvaart. Alle drie spx-akèn „Tux'k" hartelijk toe en boden hem souvenirs aan. Verder werd hem na mens de „Java-Bode" een krans overhandigd. Smirnoff heeft thans reeds vier millioen kilometer gevlogen, waardoor hij een absoluut wereld-record heeft gevestigd. De narcissen bloeien langs de rivier de Tamar in het Engelsche district Devonshire. De pluk dezer lenteboden is er in vollen gang over den kop geslagen. Eerste luitenant op slag gedood; sergeant licht gewond; Zondagmiddag omstreeks drie uur is op het vliegveld Waalhaven een militair vlieg tuig van het type G 1 na een patrouillevluchfc bij de landing over den kop geslagen en vrij ernstig beschadigd. De 32-jarige eerste lui tenant-vlieger II. C. A. van Montfoort is daai'bij om het leven gekomen. De mitrailleur- schutter, sergeant Lijs, werd licht gewond. De heer van Montfoort, die reserve eerste lui tenant-vlieger was, maakte deel uit van het korps K.L-M.-piloten. Ongeveer vijf jaar was hij bij de K.L.M. in dienst. Hij behooi'de laxigzamer- hand tot de oudste tweede bestuurders op de Indië- lijn exi had de bevoegdheid van gezagvoerder voor het Europeesche luchtverkeer. In normale om standigheden zou hij binnen afzienbaren tijd tot gezagvoerder op de Indië-route bevorderd zijn. Pas tegen het einde van 1939 was de heer van Montfoort onder de wapenen geroepen. Bij het ongeluk moet hij op slag gedood zijn. Het stof felijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis over gebracht. De vei-wondingen van den tweeden in zittende, sergeant Lijs, waren van dien aard, dat hi,i naar zijn woning kon worden vervoerd. De glazen cabine in den neus van het vliegtuig was bij het ofxgeluk diep in den grond gedrongen en tot een vormloozen klomp in elkaar gedrukt. Ook de schroeven hadden zich diep in den grond gewerkt. De rest van de machine was grooten deels vernield. Omtrent de j.uiste oorzaak van het ongeluk wenscht men zich van militaire zijde nog niet uit te laten. De deskundigen moeten zelf eerst de restanten van het vliegtuig, die. nadat de ma chine opnieuw over den kop was gelrokken, met vrachtauto's over het veld naar een der hangars zijn gesleept, zorgvuldig onderzoeken. Wel staat vast, dat er iets gehaperd heeft, ver moedelijk aan de remmen, De mogelijkheid van een vliegfout acht men, gezien de bekwaamheden van luitenant Van Montfoort, geheel uitgesloten. De echtgenoote van den verongelukten vlieger werd. toen zij na het ongeval o,p weg was naar Waalhaven, door een auto-ongeluk getroffen, waarvan wij elders melding maken. Mevrouw van Montfoort liep vei-schillende snij wonden op. Doodelijk ongeluk tijdens een jachtrit. Tijdens een jachtx-it, die Zaterdag te Wassenaar is gehouden, is een doodelijk ongeluk gebeurd, waarbij de jagex-meester, de heer R. J. J. Hiemstx-a, eigenaar van de 's-Gravenhaagsche Manége en een in ruitex-kringen zeer bekende figuur, 't slachtoffer is geworden. Het ongeluk gebeurde in de z.g. Meeu wenvlakte vlak bij Meyendell, 'waar het paard van den heer Hiemstra struikelde. De ruiter viel 'og den grond en kwam onder het paard terecht. Hij kreeg zulke ernstige inwendige kneuzingen, dat hij onmiddellijk overleed. Het stoffelijk overschot werd naar het politiebureau in Wassenaar overgebracht. De lieer Hiemstx-a bereikte den leeftijd van 62 jaar. De jachtrit, die was georganiseerd door de Zuicl- Hollandsche Jachtvereenigïng en de Kon. Ned. Jachtvereeniging werd terstond afgelast. Opkomst buitengewone dienstplichtigen lichting 1940. De regeeripgspersdienst meldt: De buitengewone dienstplichtigen van de lichting 1940, die in werkelijken dienst moeten komen, wor den ingedeeld bij de hierna vermelde korpsen. De data van opkomst zijn hierbij aangegeven'. Regimenten motorartillerie 17 Juni 1940. Korps rijdende artillex-ie 17 Juni 1940. Artilleriemeetafdee- ling le ploeg 17 Juni 1940. Regimenten luchtdoel artillerie, le ploeg 17 Juni 1940. Regimenten ini'axi- terie (inbegrepen de regimenten grenadiers en ja gers) 8 Juli 1940. Kox-ps motordienst 8 Juli 1940. 3d® x-egiment genietroepen, le ploeg 6 Aug. 1940. Batal jon geneeskundige troepen, le ploeg 2 Sept. 1940. Bataljon geneeskundige troepen, 2e ploeg 1 Oct. 1940. Compagnie intendancetroepen 1 Oct. .1940. 2da regiment genietroepen 1 Oct. 1940. Artilleriemeetaf- deeling, 2e ploeg 1 Oct. 1940. 3e regiment genietroe pen, 2e ploeg 4 Oct. 1940. Regimenten luchtdoelar tillerie, 2e ploeg 16 Dec. 1940. 1ste x-egiment genie troepen 3 Febr. 1941. Regimenten veldartillerie (be- x-edenen en onberedenen) 16 Juni 1941. Buitengewone dienstplichtigen van deze lichting kunnen alleen voor de opleiding tot reseive-officier of tot onderofficier-administrateur worden be stemd, indien zij een verbintenis sluiten om te die nen op den voet van een gewoon dienstplichtige. De aanvraag daartoe moet worden gericht aan den mi nister van defensie. Er mag echter bij voorbaat niet op worden gerekend, dat dergelijke aanvragen steeds worden ingewilligd. Zulks houdt verband met de beschikbare plaatsen voor de officiersoplei ding en de opleiding tot ondei-offïcier-administra- teur. Buitengewone dienstplichtigen van deze lichting kunnen, eventueel met wijziging van daaromtrent reeds bij de keuring geuite wenschen, aan den com mandant van het indeelingsdistrict nader kenbaar maken bij welk der genoemde korpsen zij gaarne zouden worden ingedeeld. Het verzoek moet de dienstplichtige vóór 15 April a.s. richten aan dén indeelingsdistrictscommandant, die woont in de hoofdplaats van de px-ovincie, waarin hij voor den dienstplicht is ingeschreven. Hiervan zijn uitgezon derd de dienstplichtigen uit Drente, Amsterdam en Rotterdam. Deze zenden hun aanvraag onderschei denlijk aan den indeelings-districtscommandant te Groningen, Amsterdam en Rotterdam. In de opgaaf vermeldt de dienstplichtige: a. zijn geslachtsnaam en voornamen; b. de gemeente waar hij woonplaats heeft; c. de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven; d. de wenschen omtrent zijn indeeling; e. de reden, waarom op deze ind.eeling wordt prijs gesteld; f. zijn beroep, betrek king en genoten onderwijs; g. of hij met paarden kan omgaan; h. of hij in het bezit is van een xij- bewijs a of b, dan wel kan chauffeeren of motor rijden. De data van opkomst van de gewoon dienstplich tigen van de lichting 1940, die reeds bij de. zee macht of bij een korps van de landmacht zijn inge deeld, doch wegens verleende vrijstelling van den dienstplicht in de positie verkeeren van buitenge woon dienstplichtige en als zoodanig wex-kelijken dienst moeten vervullen, worden nog nadër vastge steld.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1