IJmuider Courant lezstaq, nabij Tlwwik OsCa ut Duitsche fuutden- Tweede Noorsche regeering gevormd DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUlDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VERLIEZEN AAN BEIDE ZIJDEN. Bloembollenbedrijf opnieuw getroffen. Zweden blijft neutraal. Het zwakke geslacht, j Noorsche berichten over onderhandelingen worden tegengesproken W. KUIPERS ZN. J5e AARGANG NO. 135 Lourens Coster, Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V.. Gr. 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, □mulderi, 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos LliigBve (,„.^"9avsn H0utstrao' Diiiüld®' f,19(00" epgagever» nae norne" in de Kennemer Courant. Diiwtie. P W PEEREBOOM EN ROBER1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 10 APRIL 1940 Abonnementen per week D.12J4, pa» maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Adverlentlën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer ƒ0.10. LONDEN, 10 APRIL (Reuter). E ADMIRALITEIT deelt mede dat vandaag bij het aanbreken van den dag tijdens operaties ter hoogte van Narvik het Britsche oor logschip „Hunter" gezonken en het Britsche oorlogsschip „Hardy" aan ,jen grond geloopen is. De verliezen van den vijand zijn nog niet met zekerheid bekend, doch loens een onbevestigd bericht uit Stockholm is een Duitsche kruiser lot zinken gebracht. Een Britsche duikboot heeft gisteravond in de Zuid-Noorsche wateren een vijandelijken kruiser getorpedeerd en men gelooft, dat de kruiser is gezonken. Volgens geruchten, die te Stockhelm de ronde doen, zou de getorpedeerde Duitsche kruiser de Gneisenau" zou zijn. officieel is dit echter nog niet bevestigd. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Dinsdagavond bekend: Op e van ontvangen rapporten van verken ners zijn vanmiddag sterke eenheden van het Duit sche luchtwapen uit Denemarken en Noorwegen op. gestegen. werden vijandelijke slagschepen, zware en lichte kruisers, zoomede torpedojagers gesignaleerd. Volgens tot nu toe ontvangen radioberichten is als eerste gedeeltelijk resultaat vast te stellen dat door i van zwaar kaliber werden getroffen: twee In het noordelijk deel van de Noordzee «3Cet Sluis. Assumêucg.» Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeeit dancing soa fi/tt- afe tif Coc Jilegn- slagschepen elk door drie voltreffers, twee zware kruisers, eveneens door zware voltreffers, een schip ligt met zware slagzij, een ander staat in brand. Groote olievlekken bedekken het zee-oppervlak over een groot gebied. De Britsche admiraliteit publiceerde de volgende tegenspraak: De Duitsche bewering, dat twee slag schepen en twee zware kruisers zijn getroffen en door bommen ernstig beschadigd, is niet juist. De waarheid is dat geen slagschip is beschadigd, doch dat twee kruisers zeer lichte schade door scherven hebben opgeloopen. Vrij Entrée (Adv. Ingez. Med.) Spoedige uitbetaling van regeerings- steun dringende eisch. Ofschoon de internationale situatie zich thans ieder oogenblik wijzigt 'en van de verdefe ont wikkeling nog niets te zeggen is, kan men toch constateeren dat de jongste gebeurtenissen waar schijnlijk weer een ongunstigen terugslag op het bloembollenbedrijf zullen hebben. De beteekenis van Denemarken en Noorwegen als exportlanden was de laatste jaren wel teruggeloopen in Denemarken had men contingenteering doch dat neemt niet weg, dat juist in dezen tijd -nu de uit- voermogelij'kheden toch al zoo beperkt zijn, de be zetting van deze landen door Duitsche troepen voor het bloembollenvak weer een flinke slag is. Hoewel het waarschijnlijk lijkt, dat men van Duitsche zijde het economische leven dier landen zoo weinig'mogelijk moeilijkheden in den weg zal leggen is het onder de gegeven omstandigheden toch wel te verwachten, dat de vraag naar bloem bollen gering zal zijn. Dat deze situatie ook op den Zweedschen handel haar invloed zal doen gel den is eveneens wel aan geen twijfel onderhevig. Men kan slechts hopen, dat de Zweedsche regeering het bij de beperkende maatregelen, die'zij pas be treffende den invoer van luxe-artikelen heeft ge nomen zal laten. Een nog" drastischer beperking zou het nu toch al zoo zwaar getroffen bloembollen vak voor schier onoverkomelijke moeilijkheden plaatsen. Intusschen wordt het nu wel duidelijk, dat alleen een krachtige regeeringssteun in staat zal zijn een ruïneuze ontwrichting van het geheele bloembollenbedi-ijf te voorkomen. Van groot belang is het dan ook,- dat de regeering nu niet langer meer wacht en den toegezegden steun zoo snel mogelijk uitbetaalt. Elk uitstel beteekent een nadeel voor het bloembollenvak en maakt de positie van dit bedrijf nog moei lijker, HAARL. VOETBALBOND. Fusie tusschen ,,De Kemphaan" en „Brederode". 0p den dag, nadat „Brederode" aan „De Kemphaan" de eerste nederlaag in competitie ver hand had toegebracht, kwam zij in Hotel „De Vier sprong" te Santpoort bijeen, teneinde het voorstel van het bestuur, een fusie aan te gaan met de vereeniging „De Kemphaan", te behandelen. Ter vergadering was o.m. aanwezig de bescherm heer van Brederode, dr. Meindert de Groot, die 'n een krachtig betoog pleitte vóór de fusie, daar mede ook de meening van het bestuur weer gevende. Uit de vergadering kwam oppositie van. de zijde van den heer j. van Vliet, die de noodzaak van fusie ontkende en meende, dat zij niet in het be- hng van Brederode zou zijn. Toen het voorstel tot fusie in stemming werd gebracht, werd het met groote meerderheid aan genomen. Nader vernamen we nog, dat dienzelfden avond °°k „De Kemphaan" over ditzelfde onderwerp vergaderd heeft en dat ook de ledenvergadering van deze vereeniging met groote meerderheid de fusieplannen goedkeurde. Op 17 April a.s. zal een gecombineerde ledèn- srgadering worden uitgeschreven. Geen stappen inzake de jongste Duitsche actie De Duitsche regeering, zoo meldt het D.N.B. heeft de Zweedsche regeering Dinsdagmorgen een memorandum overhandigd, waarin zekere ver zoeken en navragen nopëns de houding van Zwe den ten aanzien van de Duitsche maatregelen in Denemarken en Noorwegen worden gedaan. De Zweedsche'minister van buitenlandsche zaken heeft gisteravond den Duitschen gezant te Stock holm het antwoord op dit memorandum over handigd. De Zweedsche regeering verklaart In dit antwoord dat zij wenscht vast te houden aan haar politiek van strikte neutraliteit en geener lei stappen denkt te ondernemen, welke ge richt zijn tegen de Duitsche" maatregelen in Denemarken en Noorwegen. De Zweedsche regeering doet in haar antwoord verder uit komen dat zij niet voornemens is eenigerlei maatregelen tc nemen, welke aanleiding zouden geven tot een conflict tusschen de Duitsche en de Zweedsche regeering. Reuter meldt uit Londen dat, hoewel de berich ten over algemeene mobilisatie in Zweden onjuist bleken, Zweden op alles .voorbereid is. Zweedsche kringen verklaren, dat hun land zich tegen iederen inval zat verzetten, doch zal trachten een. volledige neutraliteit te handhaven, indien geen pogingen Worden gedaan zijn souvereiniteit te schenden. Noorwegen heeft geen beroep op Zweden gedaan. Een bericht uit New-York dat Hitier Zweden voor de keuze tusschen aanvaarding van de Duit-*- sche bescherming en een Duitschen inval zou heb- geplaatst, wordt in de Britsche hoofdstad uit geen enkele bron bevestigd. Emotioneele nacht in Kopenhagen. Zweedsch zakenman vertelt. STOCKHOLM, 10 April. Een Zweedsch za kenman, die tot de laagten behoorden, welke De nemarken verlieten voordat de Duitsche troepen binnenvielen, heeft aan een United-Press-corres- pondent een beschrijving gegeven van zijn drama tische ontsnapping: „Om zes uur in den morgen werd ik wakker door de sirenes, diie door geheel Kopenhagen gilden, toen ik in de hall van 'het hotel kwam zag ik een groot aantal opgewonden menschen, dat zoo spoedig mogelijk wilde vertrek ken. Buitengekomen zag ik dat -overal groote groen en witte plakaten aangeslagen, die de bevol king er van op de hoogte stelden dat „de Duitsche troepen Denemarken kwamen helpen tegen de Engelsche aanvallen". In het eerste oogenblik vertrouwde niemand deze aankondiging, maar zij toonde duidelijk aan dat de autoriteiten geen weer stand wenschten te bieden aan de Duitsche troe pen. Op het Centraal Station zeide het personeel dat er geen enkele trein zou vertrekken, maar dat men de orders van de Duitsche autoriteiten' af wachtte. Ik nam een taxi naar Helsingö, waar nog niemand iets van de Duitsche bezetting wist. Ik haalde de laatste pont en bereikte Zweden". (United Press). (De Amerïkaansclie aviatrice Jac- j queline Cochrane heeft het wereld record 2000 KM. geslagen met een gemiddelde uursnelheid van 521.428 KM.) Ha, ziedaar weer een dier vrouwen, Die haar mannetje kan staan, Neen, veel sterker nog, in tr.ouwe, Die haar mannetje kan slaan. Op tweeduizend kilometer Is zij wereldkampioen. Want" zij deed het weer veel beter, Dan. een man het ooit kon doen. Weer is er wat afgeknabbeld Van den roem van 't sterk geslacht, Dat zich achter d'ooren krabbelt, Nu een vrouw dit stuk volbracht. Wat blijft over van den vlinder, Die slechts luchtig fladdren kan? Vliegensvlug, en dan niet minder, Maar zelfs beter dan de man. 't Is geen aartje naar haar vaartje, Want haar vaartje kon dit niet, Maar een vaartje naar haar aardje, Als ze zoo door 't luchtruim schiet. Vrouwen waren duizend mannen Vaak te erg, dat wist men wel, Als z' er zich maar voor gaan spanfien, Zijn z' ook duizenden te snel. Tegenstrijdige berichten over de houding der regeering- Nygaarsvold STEEDS DE NIEUWSTE MODELLEN VOORRADIG. GEDIPLOMEERDE OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 - TEL. 12726. (Adv. Ingez. Med.) Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Dinsdag bevonden zich aan het einde van den dag alle militair belangrijke steunpunten vast in Duitsche handen. In het bijzonder zijn o.m. Narvik, Trondjhem, Bergen, Stavanger, Christiansand en Oslo door sterke strijdkrach ten bezet. Daar waar eenigszins sterke tegen stand werd geboden, zooals te Oslo en Christian sand, is hij gebroken. De lcustversterkingen, welke voor een gedeelte in nauwe samenwer king door oorlogsmarine en luchtwapen met stoottroepen van het leger werden genomen, zijn ter afweer van vijandelijke aanvallen even zoo gereed als sterke deelen van het lucht wapen. Het Noorsche telegraafagentsehap bericht, dat de Duitsche troepen Dinsdag in den loop van den. middag de buitenwijken van Oslo bereikten en daarna de strategische punten in de stad bezet ten De evacuatie werd stopgezet. Duitsche vlieg tuigen vlogen den geheelen dag boven Oslo. Waar Duitsche troepen bij de bezetting van Denemarken landden. Van Kopenhagen strekt zich langs de Sont naar Helsingör de groote moderne autostrada uit, die een der voornaamste verbindingen vormt tusschen die Deensche hoofdstad en de Noordelijk gelegen plaatsen Vidkun Quisling, leider der Noorsche nationaal socialisten, aan het hoofd. Duitsch schip nabij de Zweedsche kust getorpedeerd. Opvarenden gered. Uit Lysekill wordt aan het Zweedsche Telegraaf agentschap gemeld dat het Duitsche stoomschip „Amasis" (9000 ton) gistermiddag ter hoogte van de westkust van Zweden werd getorpedeerd. De bemanning werd door loodskotters uit Lysekill ge red. De „Amasis" is nog steeds zinkende. Het schip was met een lading steenkolen van Stettin op weg naar Oslo» Het Duitsche Nieuwsbureau meldde Dins dagavond: Om half negen vanavond heeft Vidkun Quisling voor den Noorschen omroep de pro clamatie voorgelezen van een niemve Noorsche regeering aan het Noorsche volk. De proclamatie, waarin Quisling zich voorstelt als chef van de nieuwe regeering, verwijst in de eerste plaats naar de schending der Noor sche neutraliteit door Engeland, welke uit de legging van mijnenvelden e.d, heeft bestaan. De proclamatie verwijst voorts naar de „niets zeggende protesten" der voormalige Noorsche regeering. Thans heeft een regeering van „nationale con centratie" het bewind overgenomen om de be langen van Noorwegen op dit oogenblik ïvaar te nemen, zoo vervolgt de proclamatie. De regeering van Nygaardsvold is afgetreden en door een nationale regeering vervangen. In dë verklaring worden alle Noren aangespoord de handen ineen te slaan om den toestand het hoofd te bieden. Quisling zeide dat verdere tegenstand gelijk te stellen is met de misdadige vernietiging van waar den. Tenslotte volgde een oproeping aan de weer macht de nationale regeering te gehoorzamen. De leider der nieuwe regeering, Vidkun Quisling, heeft tegelijkertijd de portefeuille van buitenland sche zaken op zich genomen. Majoor R. Wosslow is benoemd tot minister van landverdediging, Gul- brand-Lunde tot minister van sociale zaken, Jonas Lie tot minister van justitie en professor Ernst Skanske tot minister van arbeid. Vidkun Quisling heeft na den oorlog als secretaris behoord tot het comité van Nansen voor hulp aan de noodlijdenden in Rusland. In 1932 werd hij minister.van landsverdediging. Later trad hij evenwel uit de regeering en richtte hij de,beweging „Nasjonal Samling" op. (De „Nasjonal Samling" partij der nationale eenheid was gevormd naar het model van de Duitsche nationaal socialistische partij. In het Stor ting, dat honderdvijftig leden telt, was zij niet ver tegenwoordigd.) Later berichtte het D. N. B.: Naar thans bekend wordt, heeft slechts een ge deelte der oorspronkelijke regeering Oslo in de och tenduren verlaten en zich naar Hamar begeven. Ver scheidene ministers zijn in de hoofdstad gebleven om het contact met het Duitsche gezantschap te kunnen handhaven. Naar verder wordt bericht hebben zich in den namiddag, nadat, reeds weder een vergaande kal meering was ingetreden, twee der naar Hamar ver trokken ministers naar Oslo terug begeven en daar een ontmoeting gehad met de daar achtergebleven leden van het kabinet. Naar men verneemt hebben de te Oslo vertoe vende leden der regeering de politiek van het rompkabinet te Hamar niet goedgekeurd. De te Oslo aanwezige ministers hebben zich bezig gehouden met de vorming van een nieuwe regee- .ring, welke intusschen, naar reeds gemeld, onder i voorzitterschap van Vidkun Quisling is gevormd. Het Noorsche afweergeschut is toen nog in actie geweest. Er schijnen echter geen bommen geworpen te zijn. Een Duitsch vliegtuig en een of twee Noorsche toestellen zijn neergehaald. Uit Oslo in Zweden ontvangen berichten melden dat de bezetting der Noorsche hoofdstad reeds gis termiddag om 2 uur voltooid was. De Duitsche luchtmacht heeft een zeer groot aandeel in de bezetting gehad en een groot aantal vliegtuigen vloog boven de stad terwijl de af deelingen infanterie slechts weinig talrijk waren. Volgens „Jamtlands Tidning' zijn te Trondjhem ongeveer 12.000 Duitschers in de hotels en scholen der stad ondergebracht. Zij schijnen voor een ver blijf van langen duur te zijn uitgerust. De stad is verduisterd en de schoolkinderen en zieken zijn geëvacueerd. Volgens den correspondent van het genoemde blad verwachtte men te Trondjhem gedurende den nacht belangrijke gebeurtenissen. Men geloofde dat de Britsche vloot zou trachten door te breken tot de haven der stad. De Noorsche kuslbatterijen zouden gisteren te Dröbank in de Oslofjord een Duitsch oorlogsschip, waarschijnlijk een torpedoboot jager, tot zinken gebracht hebben. Radio Rome meldt dat volgens een uit Stockholm ontvangen bericht, een Duitsche torpedoboot jager ernstig beschadigd de haven van Stockholm is binnengeloopen. De Duitsche gezant, te Oslo, dr. Brauer, heeft des middags de Noorsche pers ontvangen en haar mededeeling gedaan van een nieuwe oproeping, die hij tot de regeering-Nygaarsvoid had gericht. De tekst luidde: „Met herhaling van de oplossing van vanochtend wil ik er de Noorsche regeering met allen ernst nogmaals op wijzen dat Noorsche tegenstand tegen de door ons begonnen actie vol komen waardeloos is en slechts tot een allergrootst» verergering van den toestand voor Noorwegen kan leiden. Ik herhaal dat Duitschland niet het oog merk heeft door zijn maatregelen de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van het Koninkrijk Noorwegen thans of in de toekomst aan te tasten". De gezant verklaarde, dat de Duitsche maatrege len in Denemarken zonder gevechten en vlot ten uitvoer werden gelegd. De Deensche regeering heeft op formeele gronden weliswaar geprotesteerd, doch materieel heeft zij de Duitsche eischen aan vaard en met juist begrip haar neutraliteit onder Duitsche bescherming gesteld. De evacuatiemaat regelen, aldus de gezant, kunnen weinig bijdragen tot de kalmeering van het land. Voor het gebouw van het Duitsche gezantschap waren dubbele posten geplaatst. Geruchten over onderhandelingen. Volgens een bericht van het Noorsch telegraaf agentschap, dat te Stockholm is ontvangen, maakt Noorwegen zich gereed om met Duitsch land te onderhandelen. In het bericht wordt gezegd dat het Noorsche parlement gisteravond in het stadje Elverum bij een is gekomen. Elverum ligt ten oosten van Hamar, waar de regeering thans zetelt. Het par lement keurde het voorstel van de regeering-om een commissie van drie personen te benoemen, welke met de Duitsche autoriteiten moet onder handelen overeenkomstig de door den minis ter-president opgestelde richtlijnen, goed. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de oud-minister-presidenten Lykee en Mo- winckel, alsmede Sundby. Aldus dit bericht van het Noorsche Telegraaf agentschap, dat vervolgt: De voorzitter van de Storting Hambro, deelde mede dat de regeering bovendien volmacht verzocht om drie ministers van staat te benoemen om de noodzakelijke besluiten te kunnen nemen tot hef. weer mogelijk zou zijn het parlement op normale wijze bijeen te roepen. Hij voegde hieraan toe, dat de Storting niet kan worden ontbonden. Het is even wel noodzakelijk dat een aantal afgevaardigden wordt aangewezen, dat snel bijeen kan worden ge roepen voor besprekingen met de regeering. De Stor ting wees vervolgens twee leden van iedere partij aan. Minister-president Nygaarsvold dankte de leden voor het vertrouwen dat zij in de regeering hebben gesteld en verzocht hen, wanneer zij naar huis te- rugkeeren het volk de groeten over te brengen in deze moeilijke droeve tijden. Hij verklaarde over tuigd te zijn, dat het volk wil, wat de regeering wil, n.l. dat de ramp, welke het land heeft getroffen een gelukkig einde zal hebben. Voorzitter Hambro vereenigde zich met de woor den van den minister-president en verklaarde te hopen dat het volk kracht en de wil zal hebben om een nog moeilijker periode van overgang te dragen en dat in de toekomst het land voor de kinderen be waard zal blijven. Hij sloot zijn rede met de woor den: „Moge God ons vaderland zegenen." Deze woorden werden door alle aanwezigen her haald, waarna het volkslied werd gezongen. De zit ting werd vervolgens verdaagd. Officieele Noorsche kringen te Londen weten volgens Reuter echter niets van onderhandelin gen ULSschen de Noorsche regeering en Duitsch land. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht dat onderhandelingen worden overwogen. Van Britsche zijde wordt aangeraden het bericht, met veel voorbehoud op te nemen. Het is niet onmo gelijk, dat de Duitschers het verzonnen en van Oslo uit de wereld ingestuurd hebben, zoo wordt gezegd. Ook de Finsche radio heeft de geruchten over onderhandelingen tusschen Noorwegen en Duitschland tegengesproken en medegedeeld dat de wettige Noorsche regeering, bij monde van minister-president Nygaardsvold, in een te Elve rum gehouden bijeenkomst van 't Storting heeft verklaard, dat Noorwegen vast'gesloten is, den strijd voor zijn integriteit en onafhankelijkheid voort te zetten. Het Storting heeft dit besluit met algemeene stemmen goedgekeurd.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1