IJmuider Courant Geallieerden bij Scandinavië in het offensief Twee het in zeeslagen Skagerrak Hoe de Duitschers Noorwegen binnenvielen. Duitschers zouden ter zee ernstige verliezen lijden Noorsche kustbatterijen brengen de „Emden" tot zinken Troepentransportschepen vernietigd „Geen ton erts Hambro over het verzet der Noren. HARD TEGEN HARD jAÏRGANG NO. 136 yiigave Coufant" ,s Coster. Maatschappij vroor .UI,gaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. tijisl'""1 UmulrJe' 93 Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. jglefoon 5301 Postgiro 310791 Alle Advertenties, engenomeni voor dit blad, worden kosteloos de Kennerner Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDFN. SANTPOOR 1 EIN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dirertie: P W PEFRF.ROOM EN ROBERT PEEREROOM Hoofdredacteur» ROBERT PEEREBOOM 1 DONDERDAG 11 APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ01254, p©r maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel9 ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De Duitsche kruiser Emden. OVERAL langs de Noorsche kust zijn de Geallieerden in den aanval. Woensdagavond kwamen berichten uit Noorsche en Zweedsche bron lnniifn, dat de Engelschen Bergen en Trondjhem zouden hebben bezet, doch een bevestiging daarvan is niet uit Londen verkregen. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt de berichten definitief tegen. Voorts zijn de Ge allieerde vloten in den aanvalin het Skagerrak is op twee plaatsen slag geleverd, waarbij de Duitschers vrij ernstige verliezen zouden hebben ge leden. In een mededeeling uit Stockholm wordt gemeld, dat de Engel schen er in geslaagd zouden zijn door de mijnversperringen in het Ska gerrak heen te dringen. Vier Duitsche kruisers zouden tot zinken zijn ge bracht, alsmede tot 2 of 3 Duitsche troepentransportschepen. De Noorsche koning zou vandaag een proclamatie tot zijn volk richtenwaarin hij zou verklaren, dat de Noorsche regeering be sloten heeft zijde aan zijde met de geallieerden te strijden en niet voor Duitschland te capituleeren. De Britsche vloot zou voorts de Oslo-fjord zijn binnengedrongen. Aanvankelijk liep het ge rucht, dat aan de Duitsche bewindvoerders der Noorsche hoofdstad een ultimatum zou zijn gesteld om hedenmiddag de stad te ontruimen, daar anders tot bombardement zou worden overgegaan, doch dit gerucht is van geen enkele zijde bevestigd. De Noorsche troepen bieden op sommige plaatsen den Duitschers hardnekkigen tegenstand, o.a. bij Bergen, Kongvinger en Elverum. De twee zeeslagen van Woensdag werden, volgens het Zweedsche Tel. Ag., in de Noorsche wateren geleverd De eene ter hoogte van het eilandje Pater Noster; ten Noorden van Gothenburg, de andere aan de monding van de Oslo-fjord. Bij Pater Noster werd een tiental groote Duitsche transportschepen, welke door eenheden van de Duitsche vloot werden geëscorteerd, door Britsche oorlogs bodems aangevallen. Twee transportschepen zouden tot zinken zijn gebracht, de andere waarschijnlijk verspreid. Men hoorde een hevig kanonvuur. Verscheidene vliegtuigen hebben aan den strijd deelgenomen. Visschersbooten worden gereed gehouden om de overlevenden te redden. Aan de monding van de Oslofjord werd een Duitsche torpedojager, welke des ochtends aan den grond was geloopen, door Britsche vliegtuigen gebombar deerd en tot zinken gebracht. Bij het bombardement van Horten werd een Duitsche torpedojager van de Deutschlandklasse door het Noorsche oorlogsschip „Olav l'yggvason" tot zinken gebracht. Bij den strijd voor het fort Oscarsborg werden Duitsche schepen met een totalen Inhoud van 40.000 ton, tot zinken gebracht. Volgens een bericht van den Zweedschen radiozender, zoo meldt United Press, 's ook de Duitsche kruiser „Emden" (5600 ton) door het Noorsche fort Horten in de Oslo-fjord tot zinken gebracht. Kort nadien moest het fort zich overgeven. Vanmorgen werd uit Stockholm vernomen dat het Duitsche s.s. „Antares" (4000 ton) gisteravond voor de westkust van Zweden gezonken is. Te Lysekil zijn 34 overlevenden aan land gebracht. De geredden, waarvan er verscheidene gewond waren, verklaarden dat de „Antares", die als transportschip dienst deed, op een mijn is ge loopen. Het totale aantal soldaten, dat zich aan boord bevond, is niet bekend. Volgens een nader bericht wordt het aantal slachtoffers op 160 geschat. Onder de geredden bevinden zich verscheidene cavalerie- en vlieger officieren. De geredden zijn onder militaire be waking geplaatst. Verder wordt uit Lysekil gemeld dat ter hoogte van Hallo aan de westkust van Zweden een schip van onbekende nationaliteit getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Men gelooft, dat alle op varenden om het leven gekomen zijn. Uit Hallö en Smoegen komen berichten binnen dat vanochtend om drie uur kanonvuur werd ge hoord, dat in hevigheid scheen toe te nemen. WAT ZWEEDSCHE VISSCHERS ZAGEN.. STOCKHOLM, 11 April (Havas) Volgens de getuigenis van visschers op de westkust van Zweden, zijn minstens vier Duitsche troepentrans portschepen aan dat kustgebied tot zinken ge bracht. Volgens andere getuigen zouden het er zelfs vijf zijn, zonder mee te rekenen de mailboot van 10.000 ton, die troepen aan boord had en die de wijk genomen heeft in de Zweedsche haven Marmstrandt. Een der Duitsche schepen zonk onmiddellijk in de diepte weg. De andere vaartuigen zonken lang zamer, zoodat een deel der bemanning kon gered worden. Volgens de visschers zijn deze Duitsche verliezen toe te schrijven aan de actie van duikbooten en vliegtuigen der geallieerden. zal uit Narvik vertrekken" Aldus Reynaud tot den Franschen Senaat. Blokkade op volle kracht in werking. In den aanivang van de zitting van den Fran schen senaat, die gistermiddag plaats had, heeft Reynaud uit naam van dè regeering de volgentde mededeeling gedaan: Frankrijk heeft, een einde willen maken aan - het voortdurend zenden van Zweedsch ijzer erts naar Duitschland. Wij hebben de Noor sche zeeën geblokkeerd. Aangezien de neutra liteit niet meer bestond zijn wij handelend op getreden. De regeering neemt de algeheele verantwoordelijkheid van de tegen Duitsch land verrichte oorlogsdaad op zichJgp'één ton ijzererts zal uit Narvik naar Duitschland vers trekken.. Duitschianid is van zijn kant handelend opgetre den. Het is zelfs vóór ons handelend opgetreden. Het heeft uit zijn havens met bestemming naar Noorwegen zijn oorlogsvloot doen uitloopen. Duit sche matrozen, vermomd als koopvaardijmatrozen, hebben zich van de havens meester gemaakt. Voorts heeft Duitschland Denemarken overwel digd, jegens welk land Duitschland de verplichting had aanvaard om tot geen enkel betoon van ge weld over te gaan. Aan den eenen kant is er een blokkade-operatie geweest, aan den anderen kant de inval in Denemarken, die geen enkel verband höudt met de blokkade. De nieuwe schending van het recht door het nationaal-socialistische regime is voor ons geen verrassing. De blokkade der geallieerden zal morgen (heden dus Red.) met heel haar kracht worden toegepast op de gebieden, die onder worpen zijn aan de Duitsche controle. Meer dan de helft van de Duitsche vloot heeft zich bloot gesteld aan de homefleet en de Fran- sche vloot. Het Duitsche legerbericht doet ons van daag mededeeling van het verlies van twee Duit sche kruisers, de Blücher en de Karlsruhe. De an dere Duitsche schepen zijn geblokkeerd in de Noorsche havens. Zijn mededeeling eindigende bracht Reynaud hulde aan de Fransche vloot en marinemanschap- pen. Wij volgen hen, zoo zeide hij, in den slag met vurige en eensgezinde harten. De voorzitter van den senaat, Jeanneney, deelde vervolgens mede dat de agenda interpellaties ten aanzien van de defensie vermeldde. Martin, leider der democratische linkerzijde, verlangde dat de ge heime zitting werd uitgesteldtot Dinsdag om de regeering alle vrijheid te laten en haar te vei-oor- loven, handelend op te treden. (Luid applaus). Aldus werd besloten. De vergadering werd daar na gesloten. STOCKHOLM, 11 April. (Zw. Tel.. Ag.) De voorzitter van het Noorsche Storting Hambro, is gisteravond te Stockholm aangekomen. Hij verklaarde tegenover vertegenwoordigers van de pers, dat het Storting hem ter beschikking van de Noorsche regeering had gesteld voor werk zaamheden buiten de Noorsche grenzen, zoolang dit noodig geacht zou kunnen worden. Vervolgens gaf Hambro een uiteenzetting van de. gebeurtenissen in Noorwegen dei- laatste dagen. Hij vertelde o.a. dat de speciale trein, die den Koning met den kroonprins en de leden van regeering en parlement van Oslo naar Hamar vervoerde, te Lilleström aankwam, juist toen het nabij deze stad gelegen vliegveld Kjeller gebom bardeerd werd. De reizigers zochten een toe vlucht in het station en na afloop van het bombardement zetten zij de reis voort. Van de 150 leden van het Storting hebben er 145 de vergadering te Hamar bijgewoond. Daar uit de binnenkomende berichten bleek dat de Duitschers van plan waren zich van de regeering en het Storting te Hamar mees ter te maken, werd besloten den zetel der regeering naar Elverum over te brengen. Er werd order gegeven troepen te coricen- treeren om de wegen tusschen Hamar en Elve rum te blokkeeren. Op den weg naar Hamar bevonden zich geen troepen, doch slechts een kleine post van 15 man, die den strijd aanbonden met de 100 man sterke Duitsche voorhoede en deze den weg ver sperden tot de meesten der moedige Noren ge dood waren. Hambro voegde hier nog aan toe dat de goud voorraad der Noorsche Nationale Bank uit Oslo is overgebracht naar plaatsen, welke men veilig acht. Ten aanzien van de militaire operaties deelde Hambro mede, dat de Duitsche oorlogsschepen er niet in geslaagd zijn tot Oslo door te dringen. De Duitschers zetten daarop troepen aan land te Moss en te Hölen, alsmede 16 pantserauto's. De Duitsche troepen rukten van Moss uit op en bezetten het spoorwegstation Skiën, van waar uit zij Oslo binnendrongen. Zij vervoerden eveneens 2000 man naar het vliegveld Fornebu met behulp van verkeersvliegtuigen. Dit aantal is vervolgens nog vergroot, doch het is onmoge lijk, een juist cijfer te geven. Te Bergen zetten de Duitschers 5000man aan land. de Duitsche opmarsch van Bergen uit werd een weinig ten oosten der stad tot staan gebracht. Twee Duitsche oorlogsschepen drongen de Hardanger fjord binnen, teneinde hulptroe pen aan land te zetten en te trachten het schiereiland van Bergen af te snijden. Deze po ging schijnt niet geslaagd te zijn. Rond Elverum is verwoed gevochten en de Duitschers zouden zich naar het westen terug getrokken hebben. Hambro deelde voorts mede, dat het Noorsche oorlogsschip Olav Trygvason ter hoogte van Horten een groot Duitseh oor-, logsschip, waarschijnlijk de „G-neisenau" en twee kleinere schepen tot zinken heeft ge bracht. Twee Noorsche duikbooten zijn ge zonken. De „Olav Trygvason" heeft na een verwoed gevecht 400 man aan land gezet, die naar Oslo zijn opgemarcheerd. Ten slotte verklaarde Hambro nog dat de Wes telijke mogendheden alle hulp hebben aangebo den, zonder dat Noorwegen een desbetreffend verzoek heeft gedaan. Hij geloofde niet en dit in tegenstelling met andere berichten dat Noorwegen overwoog het buitenland om hulp te vragen. slag Duitsche opperbevel over den bij Narvik. BERLIJN, 10 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op tien April heb ben Engelsche zeestrijdkrachten bij het aanbreken van den dag geprobeerd Narvik binnen te dringen. De aanval werd door de daar liggende eenheden van de vloot met zware beschadigingen en ver liezen voor de Engelschen afgeslagen. Drie Britsche toi-pedojagers werden vernietigd, De Britsche admiraliteit geeft toe dat verder nog eèn torpedojager zwaar is beschadigd en buiten gevecht is gesteld. Op 8 April is bij een andere gelegenheid reeds een Britsche torpedojager tot zinken gebracht Gezanten verlaten Scandinavië. Fransche, en Poolsche legaties naar Zweden. De Deensche koning heeft .gisteren de gezanten van Engeland, Frankrijk en Polen in afscheids- audiëntie' ontvangen. De Britsche gezant in Noorwegen en de geheele stat van de Fransche en Poolsche legaties hebben Noorwegen verlaten en zijn naar Zweden gegaan. Vóór de pauze 'n 'Spannende film van Boeven en Burgers. FOX WERELDNIEUWS. PROFILTI'S HOLLANDSCHE ACTUALITEITEN. (Toegang 18 jaar.) Heden laatste voorstelling v. Gibraltar (Adv. Ingez. Med.) A.s. ZATERDAGMIDDAG 5.30 uur ONTHULLING van den gedenksteen op het graf van wijlen den heer J. VAN GAMEREN Sr. op de be graafplaats De Biezen. (Adv. Ingez. Med.) Maatregelen in Zweden. Reservisten naar de Noordelijke en Zuidelijke provincies. STOCKHOLM, 11 Api-il. Naar alle zijden worden de militaire voorbereidingen versterkt. Volgens neu trale diplomatieke bron zijn zoo snel mogelijk re servisten naar de noordelijke en zuidelijke provin cies gezonden. (United Press). Ongewone juweelendieven. Mieren sleepten brilliantjes weg. Het Soerabajaasch Handelsblad vernam uit den mond van een plaatselijk juwelier' een zeer buite nissig geval van juweelendiefstal dat waard is om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Deze juwelier had in zijn etalage een collectie losse brilliantjes'van kleine afmetingen voor ver koop uitgestald en bemerkte eenige dagen achter een dat de brilliantjes wijd en zijd verspreid in de etalagekast lagen. Navraag bij het personeel lever de geen resultaat op totdat de eigenaar bij toeval de oorzaak ontdekte. Op een morgen kwam in den winkel een kooper voor deze brilliantjes en toen de juwelier het met fluweel overtrokken plankje, waarop de brillian tjes lagen aan den klant wilde toonen, zag hfj tot zijn groote verbazing, dat een der brilliantjes „wegliep". Het bleek, dat een mier,Nde dader was, die vermoedelijk het kostbare gesteente voor suiker aanzag. Onmiddellijk hierop werd de geheele etalagekast uit elkaar gehaald met het resultaat, dat verschei dene steentjes nog tusschen het houtwerk gevon den werden. Voor zoover nagegaan kon worden hadden de mieren geen brilliantjes naar buiten ge- Gemeente-ambtenaar te Amersfoort gearresteerd. Op vermoeden van fraude heeft de gemeentepo litie te Amersfoort een ambtenaar ter gemeente secretarie gearresteerd, die in het bijzonder belast was met de verzorging van paspoorten. Hij is op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld, j

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1