IJmuider Courant Hernieuwde strijd Jlcdettaad in de Noorsche wateren. NEDERLAND heeft mat 11 loekt DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Deensclie handel in de war. Engelschen bij Narvik aan land? BON 20 voor boonen en erwten. BON 16 voor suiker. Zondag weer normale treindiensten. (Jïen pracht sorteering Nederland paraat. Duitschland verloor een tiende van zijn vloot. $1 JAARGANG NÓ. 137 Uiig»v0 Lourens Coster Maatschappij voor rant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. ot Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Houistraa' Courant: Kennemerlaan 42, ümulden, iJfflUlö0' I |00n 5301, Postgiro 310791, Alle Advertenties, „n voor dit blad, worden kosteloos epgegeven „(•i®"""111 0ak<iaain Ook wat gevaren van binnenuit betreft errompeling van de Scandinavische landen nuitschland, waarbij Duitsche soldaten optra- vermomming zich reeds in die gebieden jen' den als zoogenaamde toeristen of als beman- vaii koopvaardijschepen heeft de vraag doen of in ons land voldoende maatregelen geno- "if-ürt tegen zoo'n verrassing, n i deze aangelegenheid hadden wij een onder- J met een Hoofdambtenaar van den vreemde- ndienst, die onder het departement van Justi- fgorteert. Ons werd een kijkje gegeven in het "ic'pbreide werk van deze afdeeling, waardoor wij ctellige overtuiging kregen, dat ons land ook wat voorzorgen betreft volkomen paraat is. Het is absoluut uitgesloten dat Nederland door oVerval van buiten of binnen uit verrast zou worden op een wijze zooals dit in Noorwe gen is geschied. Fr zijn wel veel vreemdelingen in ons land, maar werden uitgebreide maatregelen genomen om on- Ivenschte elementen te weren. De Centrale Vreem- jLgendienst in Den Haag heeft steeds een nauw ontact met de politie in alle steden en met de Rijks- litie op het .platteland alle vreemdelingen stonden 110 staan onder controlen als er reden is pm aan hun !oede bedoelingen te twijfelen worden zij zonder Üardon over de grens gezet. Nederland is een gastvrij land voor vreemdelingen, maar van allen wordt ge jacht dat zij de neutraliteit van ons land volkomen e" -n en zich van alles onthouden, dat onze in gevaar zou kunnen brengen. voorzorgen waren noodig omdat in de af- geloopen jaren niet minder dan 17000 vluchtelingen uitDuitschland gekomen zijn. Een gedeelte van deze, menschen is later weer naar andere landen vertrok ken maar het aantal, dat hier bleef hangen, is toch nog' groot. Nu kan men aannemen dat in het alge meen onder zulke vluchtelingen weinig menschen zullen zijn, die snoode plannen tegen ons smeden, maar tóch waren onze oogen en ooren open- In enkele gevallen kwam ook uit dat voor onze voorzichtigheid aanleiding was. Iedere vluchteling weet evenwel dat zijn verblijfsvergunning aan een 2ijden draadje hangt, iets wat de overgroote meer derheid tot groote voorzichtigheid heeft aangemaand. Er zijn vele vreemdelingen, die hier werkvergun ning hebben, maar die werden alleen gegeven na een uitgebreid onderzoek. Zelfs voor korte bezoeken aan ons land wordt voor buitenlanders een visum ge- eischt. Voordat het verleend wordt heëft een uitge breid onderzoek plaats. Geregeld worden de vreem delingen gecontroleerd om te weten of zij zich wel uitsluitend bezighouden met de dingen, die zij opge geven hebben als het doel van hun bezoek bij het aanvragen van hun visum, De uniformenkwestie, die indertijd nog al veel gerucht verwekt heeft, droeg er natuurlijk toe bij om de waakzaamheid in ons land tot het uiterste te verscherpen. Er werd geen enkel risico genomen. Alles wat gedaan kon worden werd gedaan, Natuurlijk kunnen de maatregelen, die ge-1 nomen zijn, niet gepubliceerd worden, maar wij kre gen den indruk, dat zij niet alleen zeer uitgebreid maar ook afdoende moeten worden geacht. In Den Haag is men overtuigd dat er niet alleen gevaren vari buiten maar ook van binnen uit kunnen dreigen. Maar die wetenschap heeft ertoe geleid ook op dit gebied uitgebreide maatregelen te nemen, zoodat men de overtuiging heeft, dat ook dit gevaar, als het zich inderdaad mocht openbaren, in den kiem zal worden gesmoord. Het Nederlandsche volk kan er dus van verzekerd zijn dat ook op dit gebied ge daan is wat maar eenigszins mogelijk is. Twijfel over de waakzaamheid onzer regeering zou daarom mis plaatst zijn. Men ként in Den Haag de gevaren, die zouden kunnen dreigen, en daarom was het mogelijk afdoende maatregelen voor te bereiden. Stiidenlenbeloogingen te Brussel. Biitsch zaakgelastigde ontvangt delegatie der betoogers. Honderden studenten hebben de Engelsche en Fransche volksliederen gezongen tijdens een betoo ging voor de geallieerden buiten het --gebouw der Britsche ambassade te Brussel. Een delegatie der studenten werd later ontvangen door den Brit- schen zaakgelastigde, Aveling, die een toespraak hiold waarin hij uitdrukking gaf aan volledig'begrip voor de politiek der Belgische regeering, aldus meldt Reuter. Hij zeide: „Het Britsche volk bewondert hoogelijk de schitterende inspanning van België ter verzekering van de integriteit van zijn gebied. Mocht deze integriteit ooit worden bedreigd, dan zou België kunnen rekenen op den onmiddellijken steun van de geheele strijdkracht der Britsche en Fransche Rijken". Een soortgelijke betooging werd 'loor de studenten bij de Fransche ambassade ge houden. Een groep studenten, die trachtte naar de Du.it- sche ambassade te trekken om daar een betooging Ie houden, is tegengehouden door politie en gen darmerie. - Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 12 APRIL 1940 Abonnementen per week 0..12J4, pst maand 0.52)4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnêmenten belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0^5, elke regel meer ƒ0.10. Tengevolge van het stopzetten van den uitvoer naar Engeland. Het nieuwe Deensche kabinet is reeds begonnen ■net de bestudeering van den nieuwen economischen loestand, welke is ontstaan door de Duitsche bezet- tog. De gevolgen van deze bezetting zijn thans, na slechts enkele dagen reeds duidelijk merkbaar. In normale tijden bedroeg de Deensche export naar Engeland 66 pet. van den totalen Deenschen uitvoer ende import uit Engeland 44 pet. van den totalen mvoer. Deze cijfers waren voor Duitschland in nor male tijden ongeveer 26 en 27 pet Door de stopzetting van handel met Engeland moet net economische leven radicaal herzien worden. begrijpt dat de invoer van grondstoffen dras- "•h zal moeten worden verminderd Hier en daar i tengevolge van den nieuwen toestand reeds moeilijkheden ontstaan. Zoo weigert de Slachters- nnie varkens te slachten, omdat men geen geld méér neeft voor de betaling der varkens. De.boterkarners arnen niet meer, omdat de pakhuizen prop vol zit- cm De prijs der eieren-is van 90 tot 50 ore gedaald. De Duitsche handelsmissie, die op geregelde tij- en Kopenhagen bezocht, wordt .binnenkort weer afwacht. Naar haar komst .wordt reikhalzend uit- ezien- omdat men hoopt, dat het mogelijk zal zijn jn oplossing voor verschillende moeilijkheden te (United Press.) Berichten uit verschillende bron maken melding van nieuwe ge vechten in de Noorsche wateren. Zoo hebben volgens het Duitsche Nieuws bureau Duitsche vliegtuigen op 200 K.M. ten N.-westen van Trondjhein Britsche zeestrijdkrachten met succes aangevallen. Een vliegkampschip zou door een bom van zwaar kaliber op vernietigende wijze getroffen zijn en ook zou een kruiser geraakt zijn. Hetzelfde bureau bericht dat in den nacht van Woensdag op Donderdag in de Westfjord bij Narvik opnieuw twee Engelsche torpedojagers tot zinken zijn gebracht. Uit Zweedsche bron komt het bericht dat Donderdagmiddag op de reedé van Trondjhem slag geleverd is tusschen Engelsche en Duitsche oorlogsschepen. Bovendien zouden Britsche vliegtuigen hier Duitsche oorlogsbodems hebben aangevallen. Volgens inlichtingen te Stockholm uit gezaghebbende Noorsche bron ontvangen, moeten Britsche troepen aan land gegaan zijn op een punt aan de kust gelegen op korten afstand van Narvik. Anderzijds meldt het D. N. B. dat te Oslo, Bergen en Stavanger in den loop van Donderdag nieuwe sterke Duitsche troepenafdeelingen aan land zijn gezet. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 9 Mei geeft de met 2.0 genummerde bon der rijbsdistributic- kaart recht op het koopen van een kwart kilogram bruine boonen, witte boonen of andere gekleurde boonen, tuinboonen, capu- cijners of grauwe erwten. Britsche aanval op Stavanger. Het Engelsche ministerie van Luchtvaart deelt mede dat Donderdagavond twee aanval len zijn gedaan door de Britsche luchtmacht op het vliegveld van Stavanger, dat door de Duitsohers is bezet...Een van de Britsche vlieg tuigen is hierbij' niet' teruggekeerd. In den eersten aanval werd -het vliegveld -krachtig door bombardementsvliegtuigen aangevallen. De luchtmacht werd met .hevig vuur van de luchtdoel artillerie begroet, doch .zij wist haar bommen nauwkeurig te' plaatsen en behalve andere schade, geraakte een benzinereservoir in brand.. Bij den twééden' aaiiival openden laagvliegende vliegtuigen mitraill'eurvuur op een groot aantal vijandelijke vliegtuigen, welke op het vliegveld stonden opgesteld. De Britsche waarnemers hebben gezien dat veel schade is aangericht. Gedurende een aanval op een Noorsoh vliegveld heeft een Britsche vlieger, volgens Reuter, een Heinkel-toestel vernield en drie machines be. schadigd. Op de terugreis beschadigde hij een Jun kervliegtuig. Het Britsche toestel, dat op een hoog te van 30 meter over het vliegveld had gevlogen, was door 30 ontplofbare kogels getroffen. Het landingsgestel was defect, doch de bestuurder kon veilig dalen. Verder verneemt: Reuter dat boven de Noordzee een Britsch verkenningsvliegtuig gisteren een Duitsche Dornier-vliegboot neergeschoten heeft. Het Duitsche toestel stortte in zee. Niet de Blücher, maar de „Gneisenau" verloren? De marine-medewerker van de „Times" acht het niet uitgesloten, dat niet de Duitsche kruiser „Blücher" doch het slagschip „Gneiseau" in de Oslo-fjord door de Noren tot zinken is gebracht. Het is niet twijfelachtig, zegt het blad, dat een groote Duitsche oorlogsbodem in dé Oslo-fjord tot zinken is gebracht en honderden menschen moeten hiervan getuige zijn geweest, vandaar dat het verlies door de Duitschers wordt toegegeven. De Noorsche kustartillerie, die Oslo beschermt, om vat twee 11 duims-kanonnen. Een slechts licht ge pantserde kruiser met 8 duims-kanonnen schijnt nauwelijks in aanmerking te komen om met zulk een fort den strijd aan te binden. rEen verstandige commandant zou ongetwijfeld een linieschip ge bruiken. Dit,, wettigt de veronderstelling, dat- het in Oslo-fjord gezonken schip in wei-kelijkheid de „Gneisenau" is geweest, waarvan Het silhouet veel lijkt op dat van de „Blücher". De „Scharnhorst", Duitschland's eenige linieschip, was op dat tijdstip in een gevecht gewikkeld met de „Renown". Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt nog' vernomen dat Woensdag verkenningsvliegtuigen van het kustcommando over de haven van Bergen hebben gevlogen, waar zij constaterden dat de ankerplaats, waar een kruiser gemeerd gelegen had, voor hij werd aangevallen door het luchtwapen dei- vloot, ledig was. Inplaats van den kruiser werd een ontzaglijke olievlek gezien ter lengte van 1609 Meter, langs de pier en om de punt van de pier heen Van het oorlogsschip werd geen spoor waargenomen. De navigator van een der vliegtuigen verklaarde: „Bergen zelf leek een doode stad. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 2 Mei a.s. aécft de met 16 genummerde bon der rüks- distributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. Wij zagen niets bewegen, behalve een of twee sleepbooten. Niemand scheen eenige notitie van ons te hemen. Wij ontmoetten geen luchtafweer. Wij vlogen over de haven op een hoogte van ongeveei 2000 voet. Het eenige spoor van den kruiser was de olie. Om zeker te zijn wierpen wij nog een blik in de naburige fjorden maar nergens in de buurt bevond zich een- kruiser. UTRECHT, 12 April. Ingaande Zondag a.s. wordt de' nobmale dienstregeling van 15 October voor de reizigerstreinen- over het ge heele nét der Nederlandsche Spoorwegen-her steld. De normale dienstregeling der goederentrei nen wortd in den nacht van Zondag op Maan dag hervat Auto van Koning Haakon bestookt. De KoningPrins Olav en de minister-president ongedeerd. Havas meldt uit Stockholm: De Koning van Noorwegen, prins Olaf en minister-president Nygaarsvold zijn in vei ligheid. Het plaatsje Nyvergsund, waar de generale staf zich had gevestigd, is door Duitsche bommenwerpers vernield. De Ko ning, prins Olaf en de minister-president, die het hoofdkwartier hadden bezocht, za ten juist aan het diner, toen zes Duitsche bommenwerpers verschenen en 25 tot 30 bommen wierpen. Het bombardement duur de een uur en de vliegtuigen schoten ook met de mitrailleurs. De drie genoemde autoriteiten vluchtten in een auto, enkele minuten later keerden de vliegtuigen terug en begonnen de auto te bestoken. De inzittenden moesten de auto verlaten en door het bosch te voet verder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een ge wonde verbonden. Hierdoor kwam hij eenigen tijd later dan de Koning en zoo is vermoe delijk het gerucht ontstaan, dat hij vermist zou zijn. Een correspondent van „Svenska Dagbladet" die zich in het Noorsche hoofdkwartier bevond verklaart dat verscheidene gezanten, o.a. die van Polen en Engeland,, niet den minister van tuitenlandsche zaken, Koht een schuilplaats moesten zoeken inhet bosch. Zij moesten zich.' om aan de Duitsche mitrailleurkogels te ontkomen, verscheidene malen ter aarde werpen en zich tusschen de rotsen in veiligheid bren gen. Geen nieuwe Russische eischen aan Finland? Volgens prof. Voionma zijn de kwesties op bevredigende wijze geregeld. Prof. Voionmaa, Finsch gedelegeerde- te Moskou, spreek de buit'enlandsche beriGhten over nieuwe Russische -eischen tegen en verklaart dat de te Mos kou. besproken kwesties op bevredigende wijze zijn geregeld. De Finnen, die in het afgestane gebied van Hyr- syla zijn gebleven, kunnen tot 15 Mei kiezen tus schen vertrek naar Finland en blijven. Aan Rusland zijn afgestaan 40.000 boerderijen met een opper vlakte van 800.000 hectare akkerland en 2 miilioen hectare boschgrond. Een keur van Kinderjurkjes, Jongenspakjes .Blouses enz. Vistïa dames-japonnen£5.95 £euke mantels en Swaqqexs J 7.90 Mooie damesllouses vanaf 1.35 IJmuiden-Oost, Velsen-Noord, Santpoort (Adv. Ingez Med.) Officieus verluidt: Verrassende gebeurtenissen als die der laat ste dagen veroorzaken begrijpelijkerwijze ook onder de Nederlandsche bevolking sterke reac ties. De centrale ligging van ons land doet bovendien het gerucht welig tieren in tweeërlei vorm: liet gerucht geboren uit verklaarbare, maar vaak ondoordachte pogingen tot het door- en voorzien van de gebeurtenissen, maar ook het gerucht, met kwaadwillige be doeling en zelfs zonder fcitelijken grondslag door onvaderlandslievende elementen rond gestrooid. Dergelijke geruchten vinden veelal in den vorm van positieve berichten hun weg naar de wereldpers. Wie dit bedenkt, moet beseffen, dat een ieder, die oncontroleerbare, om niet te spreken van kwaadwillige, geruch ten helpt verspreiden, mede verantwoordelijk wordt voor buitenlandschc berichten over ons land, welke onder bepaalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met grooten ernst gewaarschuwd tegen het helpen verbreiden van geruchten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is, gesprekken achter wege te laten over onderwerpen van militair belang, die door onbekenden kunnen worden opgevangen, kan, naar de ervaring leert, niet krachtig genoeg worden herhaald. Wat voor de Nederlandsche bevolking in de eerste plaats van belang moet zijn, is op te merken, dat de regeering ten volle waakzaam is en zonder verwijl de maatregelen neemt, noodig om de grootst mogelijke veiligheid aan ons land te waarborgen. Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veiligheidsmaat regelen moeten toepassen en het kan zich, ge geven deze ligging, niet de weelde veroorloven welk risico ook te nemen. Hiervan is onze regeering ten volle doordrongen en zij handelt daarnaar. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor de uitwendige veiligheid, maar de inwendige veiligheid daarbij evenzeer onder de oogen wordt gezien. Het spreekt vanzelf, dat de regcering niet te koop kan loopen met de maatregelen welke zij dienaangaande neemt, en heeft voorbereid. Men behoeft cr echter niet aan te twijfelen, dat zij zich volkomen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet alleen de regeering sterk zijn, maar ook de bevolking. Deze hoede er zich daarom voor, in extra verdedigingsmaatregelen naar huiten en naar binnen reden voor ongerustheid te zien. Uit zulke maatregelen immers blijkt dat alles ge daan wordt om ons land zoo krachtig moge lijk te maken. Een duidelijke, overzichtelijke kaart, waarop men de Scandinavische landen, met de omringende ge bieden overziet. De voornaamste plaatsen zijn in Noorwegen aangegeven alsmede de plaatsen Hamar, Élverum, Eidsvoll en Nybergsand, Daar waar een kruisje is aangegeven, vond een zeeslag plaats. Ter oriënteering van eenige afstanden is van uit de Brit sche vlootbasis „Scapa Flow" een actiestraal getrok ken van 700 K.M.; dit is ook het geval van uit de Duitsche vlootbasis Helgoland. Van veel belang is het ingeteekende spoorwegnet in Zweden en Noorwegen. PAUL REYNAUD OVER DE ZEEGEVECHTEN: Beide partijen raakten in totaal 22 schepen kwijt. In zijn rede voor de Fransche Kamer heeft de Fransche mi nister-president Reynaud giste ren ten aanzien van de zee gevechten bij de Noorsche kust verklaard: „De Fransche vloot heeft geen enkel verlies geleden. De Britsche vloot verloor vier torpedobootjagers. De Duitsche marine heeft vier kruisers, die een tiende deel van de vloot vertegenwoordigen, een duik boot, een jager en 12 troepen transportschepen verloren. In totaal liggen 22 schepen, 4 En gelsche en 18 Duitsche, op den bodem der zee." „NA TACTISCH SUCCES EEN STRATEGISCHE FOUT. Hij zeide verder: Ik heb déze week verklaard dat de ijzerveldslag, door Duitschland geleverd om de kleine volken tot slaaf te maken, dit resultaat heeft: De IJzerweg is en blijft voor Duitschland afgesneden. Duitschland, dat staal noodig heeft i om ons aan te vallen,, heeft ons het schouwspel van een belegerd land gegeven. Na Denemarken besprongen te hebben heeft het zich op Noorwegen geworpen, denkende niet meer tegenstand te zullen ontmoeten dan in Oostenrijk in 1936, doch het is gestuit op den tegenstand, als dien .van België in 1914 (toejuichingen). Reynaud bracht hulde aan het volk, de regeering en den koning van Noorwegen, die besloten heb ben te vechten. De Fransche regeering zal alle mededeellngen over den strijd, die thans gevoerd wordt, publiceeren, goed of slecht. Hoewel de be richten thans schaarsch zijn, omdat de schepen niet van de radio-installatie gebruik kunnen maken, kan men toch reeds een oordeel vellen over de door Duitschland ondernomen operaties: Een tac tisch succes in den aanvang, doch een onmetelijke strategische fout. Nooit in de geschiedenis is een operatie, ondernomen met een beslissende minder heid ter zee, niet met een nederlaag geëindigd. Reynaud gaf vervolgens een opsomming van d# vlootverliezen .aan beide zijden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1