Hitler maakte een Dezelfde, die Napoleon beging bij den inval in Spanje. Hevdt's 18-nrTTffTM -JJpAG 13 KPRIC 1940 ^mLL CONSTATEERT: Bezetting der Far- Oereilanden door Je Britten. Geallieerden hebben geen Noor- sche havens genomen. Lagerhuiszitting van Donderdagmiddag Vö°r ae zeer groote belangstelling, vooral met od de verklaring, die Churchill zou gaan a£- Buiten het Lagerhuis stond een dichte me- $eD'j; Qhurchill toejuichte toen hij het gebo.uw dl?n de zittingzaal heerschte een atmosfeer ««nine en met ongeduld liet men het vragen- .Lrbiigaan. In de loge der diplomaten be- - il 7irh de ambassadeurs van Polen, België, ,v Ac Soviet Unie en de Vereenigde Staten, d gezanten van Nederland, Estland, Zwe- Tnego Slavië en Finland. Ook de eerste secre- der Noorsche legatie bevond zich in de diplo- 'chili werd met luide toejuichingen ontvangen hij de zittingzaal betrad. Hij begon zijn rede ^Jjp woorden: it hen er zeker van, dat ik de toegevendheid van J Huis zal kunnen krijgen, wanneer door een of Jïe omstandigheid er een vergissing van onder- hikt belang in een feit of in bijzonderheden zal Somen in de verklaring die ik ga afleggen. „REEDS LANG VOORBEREIDE ACTIE" zeide hij: De spanning en de onna- i'jke kalmte der paar laatste weken is Maan- ÏSfen verbroken door den Duitschen aanval op Svegen en Denemarken. Deze misdaad was na- £jhj lang en uitvoerig voorbereid en werd feite lijk in de laatste week van Maart in beweging ge- ^fedurende verscheidene maanden hebben wij in- KfHingen ontvangen over groote aantallen Duitsche taiovaardijschepen, die uitgerust werden als trans- Ischepen en over talrijke kleine schepen, die Meen gebracht werden in de Oostzeehavens en in mondingen van de Elbe. :nd echter kon zeggen of zij gebruikt zouden of tegen welk vreedzaam land zij zouden worden gebruikt. Nederland, Denemarken, Noorwe- L en Zweden schenen allen evenzeer blootgesteld zijn aan een plotselingen, brutalen, grilligen en mieder geval onuitgelokten aanval. Welk van deze iaden gekozen zou worden als eerste slachtoffer of wanneer de eerste slag geslagen zou worden bleef onvermijdelijk een zaak van zuivere veronderstel lingen, De nationaal-socialistische regeering is ge woon om door al haar kanalen een voortdurenden stroom van bedreigingen en geruchten te versprei den door middel van agenten in de neutrale landen, door „bijloopers" van hun gezantschappen en am- bassad'en en door personen, die met haar sympathi- teeren en haar steunen, waar zij ook maar kunnen worden gevonden. Ik kan het Huis de verzekering geven dat mijn opmerkingen op niemand persoon- Ijk van toepassing zijn. 'Al deze landen zijn bedreigd geweest en aangezien de Duitsche regeering niet weerhouden wordt door wet of scrupule en daar zij een klaarblijkelijke voorkeur heeft voor het slaan der zwakken, liever dan de sterken, waren en zijn alle kleine landen aan de Duitsche grenzen nog in een hoogen staat van alarm, Zelfs de neutralen, die het meest hebben ge daan om Duitschland te kalmeeren en die van Duifschland van de grootste hulp zijn geweest, kon den geenerlei zekerheid gevoelen dat zij niet zon der reden of zonder waarschuwing zouden worden aangevallen, snel onder den voet worden geloopen, tol slavernij worden gebracht en beroofd van al hun bezittingen," in het bijzonder de eetbare. De vrees was derhalve algemeen in al deze ongelukkige lan den en niemand hunner en ook niemand van ons kon zeggen wie van hen als volgende verslonden zou worden. In de vroegs uren van Maandagochtend verna men wij dat Noorwegen en Denemarken de onge lukkige nummers hadden getrokken in deze si-' nistere loterij. Denemarken had bijzondere rede nen voor ongerustheid. Niet alleen omdat het de meest nabije en zwakste van de Duitsche naburen was maar ook omdat het kort geleden een verdrag met Duitschland had gesloten, dat het land voor iedere molestatie waarborgde. Denemarken voerde een actieven handel zoowel met Duitschland als met Groot-Brittannië, welks voortzetting in oor logstijd voorzien was door Duitschland en gewaar borgd werd door speciale handelsovereenkomsten iusschen de Duitsche en Deensche regeeringen, klaarblijkelijk bracht dit het land in een positie van bijzonder gevaar. DE NOORSCHE CORRIDOR. De buitengewone vorm van de Noorsche west- ust geeft een Corridor of gedekten weg, waar doorheen de neutrale handel en Duitsche schepen van alle soorten oorlogsschepen en anderen af en aan konden varen door de geallieerde blok kade heen binnen de territoriale wateren van Noorwegen en Zweden tot zij kwamen onder doel treffende bescherming van de Duitsche luchtstrijd krachten in Noord-Duitschland. Het bestaan van. dezen aardrijkskundigen en Wettigen weg vormde het grootste nadeel, dat wij geleden hebben en het grootste voordeel dat '""Mand had in zijn pogingen om de Britsche en !erde blokkade te niet te doen. Oorlogssche pen voeren af en aan, zooals zij dit passend acht ten. Duikbooten maakten er gebruik var». Zwer vende Duitsche mailschepen en koopvaarders trachtten van de buitenzeeën langs dezen weg over een lengte van achthonderd mijlen Duitschland te ™eiken langs een kust, welke men op ieder wille- "jrig punt kan binnen varen. Er is geen grooter belemmering geweest voor de hiokkade van Duitschland dan deze Noorsche Oor boor. Zoo was het ook in den vorigen oorlog en JI)o is het in dezen oorlog. De Britsche vloot was gedwongen een eindeloozen stoet van Duitsche en j»U!e schepen aan te zien, die contrabande van „lerlei aard vervoerden naar Duitschland, welke op ieder oogenblik had kunnen aanhouden, waar ,z'j z'ch echter weerhouden gevoelde door de- prae conventies van het volkenrecht, die Duitsch_ fv'" dezen oorlog evenals in den vorigen met de "tste verachting heeft behandeld. In den vori- oorlog, toen wij samengingen met de Ver- Stoten, waren de geallieerden van gevoe- dat zij zoo groot letsel kregen van dezen ge- weg, die door duikbooten werd gebruikt bun uitvaart op strooptochten dat de Brit- lam j3nsc'ie en Amerikaansche regeeringen te men de Noorsche regeering er toe brachten een ynenveld te leggen in haar territoriale wateren, J"!5 ovei' den gedekten weg om duikbooten te wmderen misbruik te maken van dit kanaal. anders dan 'natuurlijk dat de Ad- ü*eit van den aanvang van dezen oorlog ai dit Winston S. Churchill. moderne en zeer respectabele precedent ter kennis heeft gebracht van de Britsche regeering en dat wij er op aandrongen, dat ons vergunning zou wor den gegeven een eigen mijnenveld te leggen in de Noorsche wateren, teneinde al dit verkeer, dat Duitschland in- en uitvoer, te dwingen op open zee te komen en de kans te nemen onder contra bandecontrole gebracht te worden of te worden buitgemaakt als prijs voor den vijanid door onze blokkade-eskaders en flottieljes. Het was niet meer dan natuurlijk en terecht dat de regeering lang uiterst schoorvoetend is geweest o,m zich het verwijt op den hals te halen zelfs van een technische schending' van het volkenrecht. Ten slotte streven wij er alleen naar, de heerschappij te vestigen van het volkenrecht. Dat was het di lemma. Geleidelijk echter nam de overtuiging toe dat toe te staan dat dit verkeer voortging betee- kende een zware last te leggen op de geallieerden. Het was onduldbaar om te zien hoe week na week schepen voeren langs dezen Corridor met ladingen ijzererts voor het vervaardigen van gra naten, die jonge mannen van Frankrijk en Enge land zouden fieervellèn in de campagne van 1941. Er werd derhalve tenslotte besloten en de ge wetensbezwaren hebben nadeel veroorzaakt, ter wijl zij ons te'rzelfdertijd eer aandoen dit ver keer te verbreken en het de open zee te doen opvaren. Iedere voorzorgsmaatregel werd genomen om het geringste gevaar te vermijden voor neutrale schepen of het verlies voor vijande lijke schepen door de mijnvelden die gelegd werden en die Maandag bij hét aanbreken van den dag bekend werden gemaakt. De nationaal-socialistische regeering heeft het trachten voor te stellen alsof haar aanval op Noor wegen en Denemarken het gevolg was van onze actie tot sluiting van den Noorschen corridor. Er kan echter buiten twijfel bewezen worden dat zij niet alleen bijna een maand tevoren haar voorbe reidingen had getroffen, maar dat de feitelijke bewegingen der troepen en schepen aangevangen waren, voordat de Britsche en Fransche mijnenvel den werden gelegd. Er is geen twijfel aan of zij vermoedden dat die mijnenvelden gelegd zouden worden. Inderdaad moet het hun onbegrijpelijk hebben toegeschenen dat zij niet reeds lang tevoren waren gelegd. Zij besloten derhalve in de laatste week van Maart om gebruik te maken van den Noorschen corridor teneinde leege ertsschepen naar het Noorden te zenden gevuld met militaire voorraden en met Duitsche soldaten, die onder de dekken waren ver borgen met het doel om op een gegeven moment verschillende havens op de Noorsche kust, die zij van militaire waarde achtten, in te nemen. Ook zetten zij aanvalstroepen in beweging, die zij reeds lang hadden voorbereid tegen twee der onschul dige neutrale landen want er zijn andere, die nog niet betrokken zijn die hen op zoovele wijzen hadden geholpen. Wij hebben de diepste sympathie met het Noorsche volk? wij hebben het verschrik kelijk dilemma, waarin het was geplaatst, begre pen. Zijn gevoelens, evenals die van ieder ander kleine land, waren bij de geallieerden. Zij hoopten, waar geen hoop meer was, dat op het laatste oogenblik hun bodem en steden niet zouden worden bezoedeld door de stampende Duitsche colonnes en dat hun vrijheden en bestaan niet zouden worden weggenomen door vreemde tyrannen. Deze hoop echter is vergeefseh geweest. Een nieuwe, felle wandaad is door het nationaal socialistische Duitschland gepleegd tegen een kleine en bevriende mogendheid en de Noorsche regeering en het Noorsche volk staan thans ge wapend gereed om hun haardsteden en huizen te verdedigen. Wij zullen hun hulp geven zoo goed wij kunnen. Wij zullen den oorlog gemeenschappelijk mei hen voeren en alleen dan vrede sluiten, wan neer hun rechten en vrijheid zijn hersteld (toejuichingen). Hun groote, wilde, bergachtige land, is schaarsch bevolkt en ruw en vol plaatsen, waar vrije mannen beschutting kunnen vinden en strijden. Zij moeten in staat zijn om een krachtigen en langdurigen weerstand te handhaven tegen hen, die hen willen onderwerpen aan hun tyrannie. Deze Noorsche episode vormt een voorbeeld voor andere neutrale landen, dat vrienschappelijke betrekkingen met Duitschland of vriendschappelijke verzekering van Duitschland, niet degering ste bescherming bieden tegen een moorddadigen aanval op het oogenblik, dat Duitschland denkt er voordeel uit te kunnen trekken. Wanneer de Noorsche reg'eering niet zoo erg strikt en streng was geweest bij het handhaven van haar neutraliteit jegens ons en in het open houden van den Corridor voor Duitsche operaties en machinaties, wanneer zij in vertrouwelijke be trekkingen met ons was getreden, zou het zeer ge makkelijk zijn geweest om haar tijdiger en meer van pas steun te verleenen, dan thans mogelijk is. Ik vertrouw, dat het feit, dat de strikte inacht neming der neutraliteit door Noorwegen een oor zaak is geweest, welke heeft bijgedragen tot het leed, waaraan het thans is blootgesteld en oorzaak van de beperkingen der hulpverleening, die wij thans kunnen bieden, overdacht zal worden door andere landen, die morgen of over een week of een maand zelf het slachtoffer kunnen blijken van een even uitgebreid uitgewerkt plan voor hun vernieling en slavernij. Ik kom thans tot hetgeen in sommige kringen is gevraagd, n.l. wat doet de vloot? Ik zal trachten daar zoo goed mogelijk op te antwoorden, maar hel Huis zal niet van mij verwachten dat ik den sluier oplicht, die behoorlijk de toekomstige ope raties of de thans gaande zijnde operaties moet bedekken. SCAPA FLOW. Gelijk ik reeds eerder heb gezegd hebben wij de lange wintermaanden geen gebruik kunnen maken van de strategische voordeelen van Scapa Flow. Wij hebben er echter aan gewerkt om dat tot een veilig en zeker thuis voor de vloot te maken. Onge veer vijf weken geleden is de thuisvloot terug gekeerd naar Scapa Flow en is daar sindsdien ge bleven of heeft van daar geopereerd. Er zijn talrijke luchtaanvallen op ondernomen, maar wij hebben thans zeer krachtige luchtafweer- batterijen in actie en ook andere defensie methoden, terwijl zeer goede regelingen zijn getroffen met de Koninklijke Luchtmacht en ons eigen marine luchtwapen, zoodat een behoorlijk aantal eskaders binnen trefafstand ter beschikking staat.. De vloot was in een oogenblik gereed in Sscapa Flow, toen wij Zondagnacht van onze luchtver- lcenningen, die over de geheele Noordzee gaan, het bericht ontvingen, dat een Duitsche slagkruiser met een aantal andere kruisers en destroyers zeer snel in noordelijke richting voeren. De opperbevel hebber stak terstond in zee om ze op te zoeken en ze tot een gevecht te brengen. Ter zelf dertijd en on afhankelijk daarvan naderde een sterke Britsche vlootmacht Narvik om een mijnenveld te leggen buiten de Noorsche kust voor het omschreven doel. Het mijnenveld werd gelegd volgens het plan bij het aanbreken van den Maandag. De mijnenleg- gers trokken zich toen terug om het gevaar van een botsing met Noorsche oorlogsbodems, die de neu traliteit van het land handhaafden, te voorkomen. Een der destroyers die de mijnen ging leggen, ver loor Zondag een man, die overboord sloeg en bleef eenigen tijd achter om hem op te pikken. Deze destroyer, de „Glowworm", voer in noordelijke richting om zich bij de strijdmacht te voegen, toen hij om acht uur des morgens eerst een en vervolgens twee vijandelijke destroyers zag, waarmede hij den strijd aanbond. Daarop meldde hij, dat onbekende vijande lijke schepen in het Noorden waren ver schenen. Deze berichten werden na elkander door ons ontvangen met tusschenpoozen van enkele minuten, maar het laatste bericht ein digde plotseling en wij kunnen daaruit slechts de gevolgtrekking maken, dat de „Glowworm" tot zinken is gebracht door veel sterkere vij andelijke strijdkrachten. Er is echter geen reden, waarom niet een groot deel der bemanning zou zijn gered, wanneer de gewone menschelijkhéid der strijdende mannen hetgeen een andere zaak is, dan de menschel ijkheid van de Duitsche regeering door den vijand is uitgeoefend. Deze toevallige ontmoeting toonde aan, dat groote elementen van de vijandelijke vloot op zee waren en dat aanzienlijke gebeurtenissen bezig waren zich te ontwikkelen. Sindsdien ging de strijd nacht en dag zonder ophouden voort, zooals hij thans nog voortgaat. Een groot deel, van wat- geschied is en zelfs meer dan dat, is door de dag bladen gemeld. Wij hebben havens op de Noorsche kust, waarvan melding gemaakt is, niet bezet. Dit zijn geruchten uit neutrale bronnen. Ik zal slechts trachten de voornaamste gebeurtenis sen samen te vatten. Maandagmorgen zag het er naar uit. alsof de vijandelijke strijdkrachten, die de „Glowworm" tot zinken haden gebracht en waarbij een Duitsche slagkruiser en andere vijandelijke schepen be vonden, gevangen zouden worden tusschen onze strijdkrachten in het noorden en het hoofddeel der thuisvloot, die beide sterker waren, zij ontsnapten echter. Dinsdag kruiste de vloot naar het zuiden ongeveer ter hoogte van Bergen, toen zij voort durend door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen. De gebruikelijke verhalen werden door de Duitsche zenders uitgegeven, over tot zinken brengen of ernstig beschadigen van verscheidene slagschepen en kruisers. In feite echter werden twee kruisers licht beschadigd waarvan hun werk geen hinder ondervindt. BOM OP DE „RODNEY". Een zeer zware bom trof het vlaggeschip „Rodney", maar zijn zeer sterke dekpantser bood weerstand aan den schok en het had geen ander nadeel van de ontploffing dan dat vier officieren en drie manschappen gewond werden. Voor zoover de structuur van onze oorlogs schepen betreft, moet dit incident als zeer be vredigend worden beschouwd. De kruiser „Aurora" werd vijf maal vergeefs aangevallen. De torpedojager „Gurka" echter werd zwaar getroffen. Hij helde zwaar over en zonk na 4'.'2 uur, in welken tijd het grootste deel dei- bemanning werd gered. Dien zelfden middag bracht de destroyer „Zulu" een Duitsche duik boot buiten de „Orkaden" tot zinken. Intusschen zag bij het aanbreken van den Dins dagochtend de „Renown", een van onze slagkrui sers, in de verte de „Scharnliorst" en een kruiser van 10.000 ton, die klaarblijkelijk den vorigen dag met de strijdkrachten was meegekomen. Er stonden een hooge zee en een woedende storm,, maar onze slagkruiser opende het vuur van een afstand van 13.000 yards, waarop de vijand na drie minuten antwoordde. DE „SCIIARNHORST" GETROFFEN. Hij wendde zich terstond af en na negen minuten nam de „Renown" treffers waar op den voorsten bovenbouw van den Duitschen slag kruiser en zijn geheele bewapening hield op te vuren, ofschoon later de achterste geschut- toren begon te vuren. De snelheid van de Duitsche slagkruiser was zeer groot en de „Renown" moest 24 knoopen varen door een zware zee. Nog weer twee minuten later werd een verticale rookzuil waargenomen van een mogelijken tweede treffer op de Scharnhorst, die terstond met groote snelheid wegvoer. De 10.000 tons kruiser trok een rookgordijn voor de „Scharn horst" en beide schepen trokken zich met groote snelheid terug. Ten slotte slaagden zij er tot mijn spijt in weg te komen. Men kan mij vragen, waarom ik dit stil gehouden heb tot vanmiddag. Ik heb mij er alles gelegen aan laten liggen om deze inlichtingen te verkrijgen, maar de seinen van de „Renown" bra ken af op het oogenblik, dat zij interessant werden en wij hoorden niets meer van dit schip over het onderwerp tot eenige uren geleden. Vervolgens gaf Churchill een beschrijving var den slag in de Westfjord Dinsdagavond, zooals reeds door Chamberlain was gegeven. De Admiraliteit achtte deze operatie zoo hachelijk dat zij den com mandant mededeelde dat de Admiraliteit ieder be sluit, dat hij zou nemen, zou steunen. In het begin van zijn verslag deelde hij alleen mede -wat wij hadden verloren. En aangezien wij alle nieuws goed en slechts willen publïceeren. maken wij dat ook be kend. Verder besprak Churchill den aanval van twee groepen van twaalf vliegtuigen op twee Duit sche kruisers in de fjord van Bergen, welke de Duitsche troepen, die daar geland waren, dekten. Een van deze kruisers werd getroffen en sindsdien is er niets meer van gezien. Gisteravond zijn drie treffers geplaatst op den tweeden kruiser in Bergen. Later werd gemeld, dat van deze kruiser alleen nog maar een olievlek was te zien. Voorts werden vijan delijke schepen in de haven van Trrondjhem aange vallen, in de hoop een kruiser van de „Hipper- klasse" te treffen, die zich daar moest bevinden, maar die des nachts vertrokken was. Een torpedo jager werd echter door een torpedo getroffen. De strijd gaat thans voort en over eenigen tijd zou spreker een nadere verklaring afleggen. De heerschappij der geallieerde vloten over de zee be- teekent niet dat zij altijd en overal heerschen, maar v/el, dat zij overal, waar zij willen, hun wil kunnen doordrijven. Zijn rede vervolgende, zeide Churchill: Naar mijn mecning. welke gedeeld wordt door mijn bekwame adviseurs, heeft Hitier een ernstige strategische dwaling begaan door den oorlog zoo ver naar het noorden uit te breiden en de Scandinavische volken uit hun houding van neutraliteit te dringen. De „vermaledijde" Corridor is thans voor altijd gesloten. Hitier heeft Duitsche troepen van ver schillende Stérkte geplaatst op vele punten van de Noorsche kust en het onschuldige koninkrijk Dene marken neergeslagen. Wij echter zullen van deze Noorsche kust nemen, wat wij willen met een enorme vergroo ting en verbetering van de doeltreffendheid onzer blokkade. Wij bezetten ook de Far Oer, die aan Denemarken behooren en een strate gisch punt vormen van groot belang en waar de bevolking alle bereidheid heeft getoond om ons hartelijk te ontvangen. Wij zullen deze eilanden beschermen tegen alle gestrengheid van den oorlog. Wij zullen ons er over zee en door de lucht op aangename wijze nestelen tot het oogenblik zal ko men dat zij zullen worden teruggegeven aan de kroon en de bevolking van Denemarken, bevrijd van de voortdurende slavernij, waarin hét door de Duit sche agressie is gedompeld. De kwestie van IJsland behoeft verdere overweging. IJsland is als het ware een dominion van het Koninkrijk Denemarken. Al wat ik voor het oogenblik kan zeggen is dat geen Duitsch schip zal worden toegestaan er ongestraft te komen. De marine is van meening dat wij door het- geen in Scandinavië en in de Noordelijke wate ren is gebeurd in strategisch en militair opzicht ten zeerste hebben gewonnen. Ik zelf ben van meening dat de actie van Hitier Scandinavië bin nen te vallen een even groote strategische en po litieke fout is als die, welke Napoleon heeft ge maakt, toen hij Spanje binnenviel. Hitier heeft de onafhankelijkheid en het grondge bied geschonden van krachtige volken, die met Britsche en Fransche hulp in staat zullen zijn een langdurigen tegenstand te bieden aan zijn soldaten en zijn Gestapo. 1-Iij heeft de doeltreffendheid van de geallieerde blokkade vrijwel verdubbeld. Chur chill kon niet zien welke voordeelen Hitier zijner zijds heeft behaald. Onze vloot en die der Fran- schen is veel sterker dan de Duitsche marine, al dus spreker. Wij hebben voldoende strijdkrachten om de controle op de Middellandsche Zee te hand haven en tegelijkertijd onze operaties in de Noord zee ten uitvoer te leggen. De Duitsche verliezen. Vier Duitsche kruisers - bijna de helft van de totale voor-oorlogsche en veel meer dan die der bestaande sterkte in kruisers en een aan tal Duitsche torpedojagers en verscheidene duik booten zijn tot zinken gebracht. Dit alles sinds Zondag. De Duitsche marine moet als ernstig verminkt worden beschouwd, met het oog op deze uiterst belangrijke en onontbeerlijke krui sersterkte. Onze duikbooten hebben een zwa- ren slag toegebracht aan Duitsche transport- en voorraadschepen, welke overstaken naar Scan dinavië. Wij hebben hun de meest volledige vrijheid van handelen gegeven voor alle gevallen, waarin de menschelijkheid geen beperking oplegt. Alle Duit sche schepen in het SkageiTak en het Kattegat zul len tot zinken worden gebracht als de gelegenheid ons gunstig gezind is. Wij zullen den vijand niet toe staan zijn legers aan de andere zijde van deze wa teren ongestraft te ravitailleeren. De Duitschers hebben reeds alle koopvaardijschepen bevel gegeven dit gebied te verlaten. In dat opzicht valt ons advies samen met het hunne. Tot nu toe zijn reeds een tiental schepen, waaronder een groote tonnage in het Kattegat of andere deelen van de Noordzee of bij pogingen de te Narvik aan land gezette troepen te ravitailleeren tot zinken gebracht of buitgemaakt. Ik moet de Duitsche vloot in belangrijke opzichten als onbruikbaar gemaakt beschouwen. De roekeloosheid, waarmede Hitier en zijn raadgevers de belangen van de Duitsche marine op het water hebben gebracht, om er alles te ont moeten, wat er zich op beweegt, doet bij mij de meening opkomen, dat deze stoutmoedige en kostbare operaties slechts het voorspel kunnen zijn voor veel grooter gebeurtenissen, welke te land te wachten staan. Wij zijn waarschijnlijk gekomen tot de eerste groote knauw van dezen oorlog. Wij vinden in de feiten van hetgeen zoo juist gebeurd is, geen reden en in onze eigen harten nog minder reden om terug te deinzen voor verdere krachtmetingen-, welke ons te wachten zouden kunnen staan. Hoewel wij niet zullen profiteeren of pochen op slagen, welke nog geleverd moeten worden, gevoelen wij ons bereid het hoofd te bieden aan de uiterste kwaadaardig heid van den vijand en al onze menschelijke krach ten in te zetten om de overwinning te behalen voor hetgeen de zaak van de wereld is. Churchill heeft 63 minuten gesproken. De (koek, die li zoekt fiee^t dieifdt! Bij HEYDT, de Speciaalzaak in broeken, is de sortering zo groot, het matenstelsel zo ruim\, de prijs zo laag, dat U steeds een broek naar Uw genoegen kunt vinden. ANEGANG De Speciaalzaak in broeken. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM PROGRAMMA Als het zwaar geschui zijn onhenspeiiende stem doet hooren Geweldig is de detonatie bij het losbranden der groote op rails gemonteerde Duitsche kanonnen aan het Westelijk front, wanneer de 300 K.G. wegende projectielen de lucht in worden ingeslingerd ZATERDAG 13 APRIL 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.059.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12,00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten A. N. P., Gram of oon muziek. 1.10 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Rococo octet. 4.30 KRO orkest. 5.15 Film praatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO- Nach tegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Theologische lezing. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8,15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. In de pau ze: Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A. N. P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Ber. A N. P.). 1.00 VARA-orkest, 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 Uitzending ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Nelson-revue. 2.35 Gramofoonmu ziek. 3.00 Reportage. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentieorkest. 5.305.45 Zang. en piano. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbe weging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 „Mobilisatieproblemen", toespraak. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle- uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.05 ,,'t Sal waer- achtigh wel gaen". toespraak. 9.10 VARA-Varia. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Amsterdamseh Joodsch koor en solisten. 9.55 VARA-Varia. 10.44 En nuOké! 11.15 Berichten A. N. P. 11.25—12.00 VARA-Strijk- orkest. ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Kenneth Sydney Bayn.es' orkest. 12.05 De clamatie. 12.20 Berichten. 12.35 Cowboy-liederen. I,00 Causerie. 1.20 BBC-Harmonie-orkest. 1.50 Dansmuziek, 2.00 Gevarieerd programma. 2.55 Va riété. 3.35 BBC-ork'est. 4,20 Berichten en causerie (Welsch). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten, dialoog over voedselproblemen. 5,35 Nieuws van het Wes telijk front (opn.). 5.50 Causerie. 6.05 BBC-oi'kest. 6.50 Gevarieerd en actueel programma. 7.20 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 „From the front bench", cau serie. 8.55 Variété. 9,35 Avondwijding. 9.50 Radio tooneel. 10.30 Harry Roy en zijn Band. 11.20 Be richten. RADIO PARIJS, 1648 M. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Gevarieerd concert. 11.10 Pianovoordracht. 11.20 Gevarieerd concert. 12.05 Zang. 12.35 Vioolvoor dracht. 1.05 en 1.30 Pianovoordracht. 2.20 Muzikale causerie met illustraties door het Félix Raugel-koor. 2.50 Optreden van bekende artisten. 3.50 Zang. 4.45 Viool en piano. 5.20 Opera-uitzending. 9.20 Radio tooneel. 10.20 Chansons. 10.35 Radiotooneel. 11.20 II.50 Lichte muziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Omroepdansorkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroepdansorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.55 Garceau Burton's Musette-orkest. 2.20 Gra mofoonmuziek 2.35 Kamermuziek. 3.05 Dansmu ziek (gr.pl.). 4.05 Gramofoonmuziek. 4.35 Piano- voordracht (met toelichting). 5.05 Gramofoonmu ziek. 5.35 Orgelconcert. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 „La Grande Duchesse de Gérol- stein", operette. 9.50 Omroepdansorkest. 10.3511.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Omroepkleinorkest, Omroeporkest en solis ten. 8.20 Berichten. 8.50 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.26—* 12,20 Militair programma.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5