IJmuider Courant Britsche luchtmacht in den aanval COUPONS 2 v.MOORSEL aan de Noorsche kust ELZER's Zweden in Gevaar. Kruiershulde. extra lage prijzen!! 25e JAARGANG NO. 138 Uitg»v® fturanl' tourens Coster, Maatschappij voor [.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V.; Gr. Hout»traat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau j u|der Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, j lafoon 5301' P°st9,r0 310791 A,,e Advertenties, ,an voor dit blad, worden kosteloos cpg«9even In de Kennerner Courant. DAGBLAD VÜOK VELSEIN. IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 13 APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ0,1234, per maand ƒ0.5234, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. de Düitschers Denemarken bezet hebben en voeren tegen Noorwegen, verkeert Zweden ernstig gevaar om ook in den strijd betrokken worden. Het was al in een zeer moeilijke positie toen de Russisch-Finsche oorlog woedde. Van zijn wensch om de Finnen te hulp te komen het afzien onder een Duitsche bedreiging, 31 •jihield dat het zou worden aangevallen als het «deed. Daardoor werd gewapende bijstand aan Finnen bij voorbaat onmogelijk, want als de Zweden zich in eigen land tegen de Düitschers oeslen verdedigen zouden zij natuurlijk de Finnen jet kunnen helpen. Intuss.chen verkeerden zij maandenlang in de onzekerheid of Finland bezwij ken zou en de Russen hen dan zouden aanvallen. >)je onzekerheid was benauwend, omdat in Zweden één in de historie gewortelde beduchtheid voor en ^Kr van Rusland heerschen. De vrede van Moskou, waarbij Finland wel ge bied m°est afstaan maar onafhankelijk bleef, bracht voor Zweden een oogenblik van groote vreugde en verlichting. Onmiddellijk werden plan nen geraamd om een Noordsch defensief verbond jwt Finland en Noorwegen te sluiten en daarmee een nieuwen, veiliger toestand te scheppen. Maar jij bleken niet uitvoerbaar en de tijd van respijt duurde ook maar heel kort. Want nadat het gevaar uit het Oosten was verdwenen dreigde spoedig een nieUW uit het Westen, toen Noorwegen in toe nemende moeilijkheden raakte. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben dit natuurlijk gewel dig vergroot. Ondanks het met Berlijn gevoerde diplomatieke contact, waarbij Zweden vragen ge steld kreeg, die het blijkbaar ten genoege van de Düitschers beantwoordde toen het zijn strikte neutraliteit toezegde en beloofde zich te onthouden èan alles dat tot- eenig conflict met Duitschland aanleiding zou kunnen geven vreest men nieuwe ontwikkelingen in den toestand. Natuurlijk wordt er gedacht aan de mogelijkheid dat de DuitscherS troepen, bestemd voor Noorwegen, in Zweden aan land zouden willen zetten. Dat zouden zij in de Oostzee kunnen doen buiten bereik v§n de Engel sche vloot, die nu hun transporten naar Noorwegen niet alleen bedreigt, maar ze zelfs grootendeels getorpedeerd schijnt te hebben. Dat de Noren stand houden doet dit is de ironie der feiten het gevaar voor Zweden eer toe- dan afnemen. De stemming in Stockholm is merkbaar zeer ner veus. Vrijdagmorgen meldde Helsinki dat volgens geruchten in Stockholm groote Duitsche troepencon centraties nabij Kopenhagen plaatshadden. Dat is vlak tegenover de Zweedsche haven Malmö. Is het juist? Het woord „gerucht" noopt tot twijfel. Als een slecht teeken zullen de Zweden het beschouwen, dat in de Duitsche pers Vrijdag een soort campagne tegen de Zweedsche bladen begonnen is, die bé~ sc'nuldigd worden van tekort in neutraliteit omdat zij „te groote publiciteit geven aan de berichten over de Britsche hulp aan Nporwegen". De Zweden zijn van stoer, gezond ras en in het algemeen geen menschen die licht vatbaar zijn voor onrust en opwinding. Maar zij zijn zoolang gewend geweest dat zij ver buiten de Europeesche crises bleven, zij hebben tijdens den wereldoorlog hun land zoo veilig geweten en in de laatste jaren van stijgende spanning in Europa er zoozeer op ver trouwd dat zij weer ver buiten schot zouden blij ven, dat de gebeurtenissen der laatste maanden hen geestelijk-onvoorbereid hebben getroffen. In dat opzicht zjjn zij minder gehard en doorwinterd dan wij Nederlanders. Merkwaardig is dat in Zweden tot Vrijdagmorgen nog steeds niet tot mobilisatie was besloten en het leger zich dus nog beperkt tot de vredessterkte. W el ke overwegingen deze houding beïnvloeden is niet bekend. Zij is des te eigenaardiger omdat m den laatsten tijd door de Zweden wel maatregelen schijnen genomen te zijn om de defensie in andere opzichten te versterken. Als Zweden, op welke wijze dan ook, in de oor- logsramp betrokken zou worden zou dat in ons land wel zeer diepen indruk maken. Van de Scan dinavische boeken, die alle op een hooge ontwik keling en cultuur kunnen bogen, is Zweden ons nog wel het allernaast. Vele Hollanders hebben er belangrijke handelsrelaties mee en. kennen daar door land en volk goed. Dat betreft vooral den houthandel. Maar een veel uitgebreider 'contact tusschen het Zweedsche en het Nederlandsche volk is gelegd door de Zweedsche litteratuur, vooral door de werken van de onlangs overleden groote schrijfster Selma Lagerlöf. Sommige van haar ro mans, met name Gösta Berling en Nils Holgers- son's Wonderbare Reis, zijn door zooveel Hollan ders gelezen en bewonderd dat zij liefde voor het Zweedsche land en volk, zijn legenden en zijn ro mantiek hebben gewekt. De Zweedsche architec tuur heeft ook bij onze bouwers immer groote be langstelling en erkenning gevonden. De Zweedsche wetenschap heeft vele belangrijke figuren voort gebracht. Het instituut der Nobelprijzen heeft Zweden's wetenschappelijk standing in de ge- beele wereld bevorderd. En ook op het gebied van lichaamscultuur heeft het Scandinavische volk baanbrekend werk verricht, dat in ons land groo- ten invloed heeft doen gelden. De Zweedsche historie is een rijke bron voor allen die zich voor geschiedenis interesseeren. Die historie heeft, evenals de onze, zeer stormachtige tijden gekend, al liggen die ver achter het tegen woordige Zweden. Een oud en felbewogen maar °ok al weer romantisch tijdvak in de Zweedsche geschiedenis: dat der korte regeering van Koning Erik XIV, die leefde in de zestiende eeuw en 'met een boerenmeisje, Karin Mansdotter, huwde is be schreven in een boeiende en knappe Nederlandsche roman uit de vorige eeuw. In 1883 verscheen die cn hoevelen van ons hebben ook later, in hun Jeugd, de drie deelen van „Vorstengunst", door A-S. C. Wallis, gelezen! (Kruiers van veertig spoorwegsta tions hebben bijgedragen aan een tegeltableau, aangeboden aan de Spoorwegen ter gelegenheid van het eeuwfeest en dezer dagen op het Haarlemsche station onthuld,) Het. groote spoorwegjubilé Bracht ook de welbekende lieden In witte kielen, op 't idee, Een mooi cadeautje aan te bieden. Dit wordt bijzonder gewaardeerd En dat is maklijk te verklaren, Met kruiers wordt zou nauw verkeerd, 't Zijn huisgenooten, als het ware. Ook kruiers hebben met elkaar Onder den druk en last der tijden, Die schaarsch is en hun dus te zwaar, Als zooveel anderen te lijden. Het internationaal verkeer Is zoo bedroevend afgenomen Dat er helaas ook lang niet meer Zoo vele witkielklanten komen. En wordt de treinenloop beperkt, Dan moet de last nog zwaarder drukken, Omdat een kruier, die graag werkt, Voor een gemis aan last moet bukken. Ik hoop voor dit zwaartillend gild, Dat andrer lasten graag wil dragen, Dat het gauw weder veel meer tilt, Dan men 't vergunt in deze dagen. Gevechten in de Christiartsand- fjord. Nieuwe modellen hoeden, groote collectie HEEREN MODEHUIS ZEEWE.Q 78 UMUIDEN OOST (Adv. Ingez. Med.) SPECIALE PRIJZEN VOOR DUBBELFOCUS GLAZEN ALLEEN ZIJLSTRAAT 97. GEDIPLOMEERD OPTICIEN. (Adv. Ingez. Med.) DANCING WILHELMINA UITGEEST ZONDAG van 3—6 uur de BELLINI'S en van 7—11 uur de PRETTY BOYS. (Adv. ingez. Med.) In een latere periode van Zweden's historie valt de regeering van den roemruchten Koning Gustaaf Adolf uit het Huis Wasa, in een nog latere de troons bestijging van dien schilderachtigen soldaat van Napoleon: Jean Baptiste Jules Bernadotte, zoon van een advocaat in Marseille, die maarschalk van Frankrijk, prins van Pontecorvo, later kroonprins van Zweden en tenslotte Koning Karei XIV Johan werd. Zesendertig jaar lang regeerde deze romantische figuur over Zweden. 'Hij was de eenige uit de „Na- poléonide" die erin slaagde een blijvende dynastie te scheppen. In 1844 stierf hij, 77 jaar oud en het is nog steeds het Huis Bernadotte dat den Zweedschen troon bezet. Ook schijnen de telgen uit dit Konings huis schier allen met een merkwaardige vitaliteit en een langen levensduur begiftigd te worden. De huidige Koning Gustaaf is daar weer een voorbeeld van. Hij is 82 en verbaast nog steeds door zijn levenskracht. De Zweedsche Koninklijke Familie is zeer uitgebreid; een breeden kring van prinsen en prinsessen, behoorend tot vier generaties, om geeft Z.M. Het Zweedsche volk telt maar zes millioen zielen en bewoont een zeer groot land, twaalf maal zoo ;root als het onze. Het is een prachtig land met zijn uitgestrekte bosschen, zijn geweldige meren, zijn vele machtige rivieren. De hoofdstad, Stockholm, op zeven eilanden te midden der wouden gelegen nabij de Oostkust, is een der modernste maar ook een der schoonste steden ter wereld., Evenals het romantische, bekorende landschap blijft ook deze stad ieder, die haar eens of vaker bezocht heeft, als een onvergetelijke herinnering bij. Het land is niet alleen schoon maar ook rijk: in bebossching en in mineralen. Het zijn de bodemschatten, de ertsen, waaraan Duitschland behoefte heeft, die het in zijn huidige crisis gebracht hebben. Moge de oorlog het bespaard blijven. R. P. ET ENGELSCHE ministerie van lucht vaart deelt mede dat Vrijdag sterke afdee- lingen Britsche bommenwerpers de Deensche en Noorsche wateren hebben afgezocht naar Duitsche vlooteenheden, welke, naar hun basis terugkeerden. Een afdeeling bommenwerpers drong de Christiansand-fjord binnen en heeft hier Duitsche oorlogsschepen aangevallen. De vliegtuigen stieten op krachtigen tegenstand. Een andere afdeeling ontmoette bij Stavanger een sterk escadrille vijandelijke jachtvliegtuigen. In een hevig gevecht werden vier Messerschmidt- toestellen omlaag geschoten en vermoedelijk zijn nog twee verloren gegaan. De eigen verliezen bedroegen acht vliegtuigen, terwijl twee andere op de thuisreis op zee moesten dalen. Van deze gevechten maakt ook het Duitsche Nieuwsbureau melding. Vrijdag avond, aldus dit bureau, hebben Britsche gevechtsvliegtuigen getracht Duitsche steunpunten aan de Noorsche kust aan te vallen. Door tijdig optreden van Duitsche Messerschmidt-toestellen werden deze aanvalln afgeslagen. In totaal zijn acht Britsche bombardements-vliegtuigen van het modernste type neergeschoten. Een United Press-bericht uit Riksgrausen weet te melden dat de Engelsche vloot in de Hergansfjord vijf Duitsche torpedojagers tot zinken heeft gebracht. Volgens hetzelfde bericht zitten de Düitschers te Narvik thans zoo goed als geïsoleerd. DE AANVALLEN OP DUITSCHE SCHEPEN. Reuter maakte verdere bijzonderheden bekend over de aanvalen van de Engelsche luchtstrijd krachten op de vijandelijke scheepvaart in het Kattegat en in den Grooten en Kleinen Belt Zij brachten een munitieschip tot ontplof fing en vielen bovendien acht tot tien sche pen aan, die in de nauwe wateren van den Grooten Belt voeren. Voorts werd een voorradenschip van 5000 ton naar men gelooft beschadigd. Ook werden i bomaanvallen gericht op een Duitsche water vlieg tuigbas is aan de Baltisohe kust. Het munatiesehip maakte deel uit van een formatie van acht groote, grijsgeschildere schepen, die men met groote 'snelheid zag opstoomen door dén Grooten Belt in noordelijke richting. Een treffer werd geplaatst op het munitieschip, dat met zoo'n geweld in de lucht vloog, dat het aanvallende vliegtuig schudde. Ver der noordelijk in de Oostzee werd een andere for matie van vijandelijke schepen, die in kiellinïe voeren, aangevallen en zwaar gebombardeerd. In het donker konden de resultaten echter niet wor den waargenomen. Havas deelt mede dat in den nacht op Vrijdag Britsche oorlogsschepen in de Oslofjord een Duitseh eonvooi, dat op weg naar Noorwegen was, hebben aangevallen. Een groot vrachtschip, dat ver moedelijlc troepen vervoerde, zonk ter hoogte van Stromstadt. Een tweede schip, geladen met mu nitie,, zou bij Marstrand gezonken zijn. De marine-me tie werker van de „Stockholm- Tidningen" scliat de verliezen van de Duitsche transporten naar Noorwegen op 25 tot 30 sche pen met een totaal tonnage van 70.000 tot 80.000 ton. De correspondent voegt hieraan toe, dat het verlies aan menschen en materieel niet kan worden geschat, doch aangezien elk schip minstens 200 man vervoerde, moeten on geveer 5000 man Noorwegen niet hebben be reikt. Velen van hen zullen verdronken zijn. Aangezien de wind naar het land gericht was, heeft men van de kust vele lijken zien drijven, ook heeft men groote olievlekken op zee gezien. De wind is thans gedraaid en de lichamen drijven naar zee. Uit Strömstad wordt vernomen dat men nabij Fax-der een patrouillevaartuig de „Pol 3", heeft ge vonden, dat zonder bemanning ronddreef. Het schip was ernstig door granaten beschadigd en men denkt dat het slag heeft geleverd met de Düitschers, waarbij de uit achttien koppen be staande bemanning om het leven is gekomen. Een Duitsche zeeman, een der overlevenden van de acht troepenschepen, welke ter hoogte van Go thenburg zouden zijn gezonken, heeft verklaard dat zijn schip 1600 man troepen vervoerde, die allen om het leven zijn gekomen. De man vertelde dit in het ziekenhuis te Marstrand, waar hij is opge nomen. ERNSTIGE SCHADE TE STAVANGER TOEGEBRACHT. Volgens een te Londen ontvangen bericht heeft de Britsche- luchtmacht Donderdagavond op het vliegveld te Stavanger belangrijke scha de aangericht Talrijke Duitsche gevechts- en Het bericht, dat de kustbatterijen van Oslo het Duitsche slagschip „Gneisenau" in de Oslofjord tot zinken hadden gebracht, wordt thans bevestigd door een officieel communiqué van de Noorsche autoriteiten. De „Gneisenau" behoorde tot de „Scharnhorst"-klasse, waarvan de beide schepen (Gneisenau en Scharn- horst) een waterverplaatsing hebben van 26.000 ton en een bemanning van 1461 koppen. De bewapening omvat 9 kanonnen van 28 c.M., 12 van 15 c.M., 14 van 10 c.M. en 16 van 37 m.M. Vier vliegtuigen kunnen per bodem worden meegevoerd. bombardementsvliegtuigen werden door ma chinegeweervuur vernield en vele leden van den staf en het personeel van de luchtmacht gedood. De aanvallen op het vliegveld werden onderno men door Wellington-bombardementstoestellen, die door gevechtstoestellen begeleid werden. De ge vechtsmachines kwamen het eerst boven Stavanger aan: zij doken boven het vliegveld en vielen bij verrassing aan."'Vóór de luchtafweer in werking kon treden, regende het kogelsop het veld.De vliegtuigen en de loodsen, zoo meldt Reuter. Drie Junker-bommenwerpers wreden ernstig bescha- digd: naar schatting werden 20 man van het Duit sche luchtmachtpei'soneel gedood of gewond. Toen cleze aanval eindigde, brak een hevis vuurvan luchtdoelgeschut en machinegeweren los, doch de Britsche machines wisten te ontkomen. Een half uur later kwamen de Wellingtontoe- stellen uit oostelijke richting boven het vliegveld, Zij lieten zware bommen vallen. Onverwijld werd een. hevig doch onnauwkeurig vuur op hen ge opend. De toestellen keerden terug en openden.een maohinegeweervuur op de vijandelijke 'mitrailleur- posten, de luchtdoelbatterijen, de loodsen eri de op het veld staande toestellen. Er werd aanzienlijke schade aangex-icht, terwijl er een groote brand uit brak. Daarna versohenen vele Duitsche vliegtui gen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij een Britseh toestel verloren ging. Jjtijxxende. Slaacqolf. daoc «DuCca=lüave de natuurlijke golven geëvenaard, compleet f 5.00 Voor IJmuiden en Omstreken alléén bij DULLER'S KAPPERSHUIS Kalverstraat 184 - Telef. 4516 - IJmuiden-Oost. (Adv. Ingez. Med.) Verkeersongevallen in groote gemeenten nemen toe. Een statistiek. Aan de maanidstatistiek van Verkeer en Vervoer, uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke 30 Maart jl. vex-scheen ontleent de A.N.W.B. de volgende gegevens: Het aantal vexkeersongevallen in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners is, ondanks de be- pex-kingen door den oorlogstoestand aan het vex-- keer opgelegd, in het jaar 1939 toch nog iets geste gen ten opzichte van 1938. De stijging bedraagt in totaal 742, dat wil zeggen pl.m. 3 pet. Mogelijk zou deze stijging zijn te wijten aan de gx-ootere gladheid der wegen door den strengen winter in begin en eimd 1939. Gelukig staat daar tegenover, dat het aantal on gevallen met doodelijken afloop met pl.m. 11 pet. is gedaald tot 125. Op het eerste gezicht zou men zich kunnen laten verleiden om deze daling onder meer toe te schx-ijven aan het verbod om 's Zon dags te rijden in de maanden October en Novem ber van het vox-ig jaar, doch een vergelijking van de statistische cijfers over de maand Februari in 1939 en 1940 voor geheel Nederland, in welke tijd vakken dus geen spx-ake is van een rijbeperking op den Zondag, wijst echter uit, dat eveneens een daling en wel een zeer belangrijke van pl.m. 30 pet. tot een totaal van 30 doodelijke ongevallen heeft plaats gehad, ondanks het feit. dat de maand Februari van dit jaar vele dagen met gladde we gen heeft gebx-acht. De conclusie ligt eenigszins voor de hand, dat hierin de door het publiek genomen bezuinigings maatregelen, b.v. het met beperkte snelheid rij den zooals door den A.N.W.B. wordt gepropa geerd, een rol hebben gespeeld. Immers kan men in het algemeen den ernst van een verkeersonge val px-ogressief evenredig stellen met de snelheid. In de grootste zeven gemeenten is in 1939 het aantal botsingsobjecten vermeerderd met pLm.. 3 pet. tot 54156 ten opzichte van 1938, doch het mag een verheugend verschijnsel heeten, dat het aantal bij botsingen betrokken rijwielen met 4J4 pet. is gedaald tot 15504. Helaas moet hierbij vermeld worden, dat dit cijfer voor vrachtauto's, autobussen personenauto's en motorx-ijwielen een stijging ver toont van respectievelijk pl.m. 12 pet. pl,m, 12 pet., pLm. 3yz pet. en pLm. 15 pet. EN SLECHTS Cm DAGEN ZATERDAG EN MAANDAG VOOR Gr. Houtstr. 31, bij Anegang, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) (Ketel «3Cet (Kuis Assuih&ucq» Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancing zzo lijn- als tij Coc JUeyn- Vrij Entrée (Adv. Ingez. Med.) MINISTER VAN KLEFFENS: Nederland volgt kalm de vastgestelde gedragslijn. ELKE AANVALLER ZAL MET DE WAPENS TEGEMOET GETREDEN WORDEN. ROME 13 April (Stefani), De Nederland sche minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft den correspondent te Den Haag van het Italiaan.sche persbureau Stefani een interview toegestaan, waarin hij o.a. ver klaarde dat de Nederlandsche regeering, die, wat de buitenlandsche politiek betreft, den steun der geheele natie geniet, onder de tegenwoor dige ernstige omstandigheden kalm de gedrags lijn blijft volgen, die zij bij het aan het bewind komen heeft opgesteld. Deze houding wordt niet alleen gekenmerkt door den wensch, buiten het conflict te blijven en nauwgezet de neutraliteit in acht te nemen, doch ook door den onwrikbaren wil, met de wapens iederen aanval op het land. vanwaar deze ook komt, af te slaan. Sedert September j.l., aldus mr. Van Klef fens, is niets nagelaten om de vex-dediging des lands zoo goed mogelijk te verzekeren. Neder land zal zich, als het wordt aangevallen, met de meeste enex-gie teweer stellen. BILJARTEN. NEDERLANDSCH KAMPIOEN- SCHAP 45-2. Van Vliet. Vx-ijdag zijn te Rotterdam de biljartwedstrijden om het Nedex-landsch kampioenschap 452 voort gezet. De Hagenaar Van Vliet verbeterde in zijn partij tegen Van Eymeren het Nederlandseh recox-d hoogste gemiddelde in één partij, dat gedurende dertien jaar op naam staat van Dommering met 57.14; Van Vliet bracht het op 66.66; hij maakte de 400 punten in zes beurten uit! De uitslagen waren: Van Eymeren 400 14 71 28.57 Jacobs 127 14 32 9.07 Dommering 400 20 86 20.— Van Vliet 312 20 93 15.60 Sweering 400 17 68 23,52 De Leeuw 362 17 75 21.29 Kobus 400 34 73 11.76 Gehrels 355 34 66 10.44 Van Vliet 400 6 204 66.66 Van Eymeren 99 6 49 16.50 Sweering 400 17 127 23.52 Jacobs 148 17 47 8.70 Dommering 400 8 136 50.— Gehrels 116 8 32 14.50 Dé Leeuw 400 24 76 16.66- Kobus 378 24 94 15.75 De stand is nu a s volgt: gew. part. pnt. brt. h.s. a. gem. Sweering 3 1200 51 196 23.52 Dommering 3 1200 55 136 21.81 Van Eymeren 2 899 55 75 16.34 Kobus 2 1178 76 94 15.50 Van Vliet 1 1102 44 204 25.04 De Leeuw 1 1052 76 76 13.84 Gehrels 0 653 59 66 11.06 Jacobs 0 613 58 79 W.57

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1