PREDIKBEURTEN Stemming. Jb. Schoemaker - Kapper ONS KNIPPATROON Visscherij Snufjes VELSER IJZERHANDEl] Luchtalarm en nog wat. Rustig en zonder zorg leven wij Nederlanders op ons vredes-eiland midden in de zee van oorlog. In Velsen wonen we in een zóne van de hoogste gevarenklasse en we vinden het goed en als we niet dicht bij ons hadden de zee met haar mijnen en de trawlers, die zoo nu en dan eens be schoten of gebombardeerd worden, dan vonden we het zelfs uitstekend, zooals het ons nu gaat. De werkloosheid neemt snel af en het lijkt wel of er in de landen en de zeeën om ons heen, niets aan de hand is. En daarom is het zoo goed, dat we af en toe er eens aan herinnerd worden, dat we feitelijk op een vulcaan leven. Gisteren zijn we aardig uit onzen dommel ge wekt door de sirenes van de luchtbescherming, die geautomatiseerd zijn en daarom zoo nu en dan eens beproefd worden. Daar is niets op tegen. Het is niet prettig, als zoo'n instrument af en toe eens gaat loeien, zelfs al gaat dat den geheelen dag door; dit is een noodzakelijk kwaad, want er mag niets aan mankeeren, daarvoor hangt er té veel van af. We troosten ons met de hoop, dat het nooit zoover zal komen, dat het ernst wordt.... Maar als het eens ernst wordt, wat dan? Den lOen October 1939 nam de Raad een voorstel aan van B. en W. om het college f 10.000 beschikbaar te stellen voor het aanleggen in werkverschaffing van 16 schuilloopgraven, 12 in IJmuiden en 4 in Velsen-Noord. Dat is nu ruim vijf maanden ge leden. De eerste spade moet nog in den grond worden gestoken. En daarom vragen we nogmaals: als het eens ernst was met dat luchtalarm, wat dan? We zullen geen realistische schilderij ophangen van een luchtaanval, maar we kennen uit die landen waar men op dit gebied eenige ervaring heeft, de stereotype mededeeling in de bladen: van.... tot.... was er luchtalarm in.De bevolking begaf zich kalm naar de schuilloopgraven. Dat is toch wel een bewijs, dat daar waar men meer ondervinding heeft dan bij ons van de schuilloopgraven een nut tig gebruik wordt gemaakt. Er wordt in onze gemeente door de autoriteiten nog al eens geklaagd over de onverschilligheid van onze bevolking ten aanzien van de maatregelen der luchtbescherming. De burgemeester heeft nog op deze onverschilligheid gewezen toen de zaak van de schuilloopgraven in den Raad behandeld werd. Maar hoe kan men van de bevolking belang stelling verwachten, wanneer de autoriteiten zelf zoo weinig ernst aan den dag leggen? Waarom zijn die 16 schuilloopgraven er nog niet? Zeker, van die vijf maanden, die er inmiddels ver streken zijn, hadden we zes weken strenge vorst en kon er dus moeilijk aan gewerkt worden, maar toen de vorst intrad was het besluit al twee maanden oud en het dooit nu al weer bijna twee maanden. Minstens 3V2 maand had men er al aan kunnen werken dus.... ze hadden nu al klaar kunnen zijn, als er wat flink aangepakt was. Wat zit hier achter? Zijn er geen werklooze grond- arbeiders meer in onze gemeente, zoodat de uit voering niet meer in werkverschaffing kan ge schieden? Dan maar niet in werkverschaffing, al kost het dan misschien een paar duizend gulden meer. Van tweeën één: men hecht geen waarde aan deze schuilloopgraven en dan trekke men het voorstel in en men bouwt ze niet; men hecht er wel waarde aan en dan bouwt men ze zoo spoedig mogelijk. In werkverschafifng als het kan, als ge woon werk tegen het geldende loon, als het niet kan. Zouden we hier Dinsdagavond in de raadsverga dering niet eens over gaan praten? S. B. SCHOORSTEENBRAND IN DE MELKLAAN. Gistermorgen kwart over acht werd de brand weer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in een woning aan de Melklaan, bewoond door den heer v. d. k. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur zonder water te bedwingen om daarna den schoorsteen die totaal vervuild was, flink on der handen te nemen. De bewoners, die getracht hadden met een tuinslang, aangesloten op de waterleiding, het vuur te blusschen, maakten daardoor de ravage in de woning erger dan in normale omstandig heden het geval zou zijn geweest als de brand weer zich alleen daarmee had bemoeid. SPEELTUINVEREENIGING „KINDERVREUGD". De Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" zal op Woensdag 17 April a.s. haar jaarvergade ring houden in het clubhuis aan den Doodweg. Verslagen zullen worden uitgebracht door den secretaris en den penningmeester, alsmede door de controlecommissie. Periodiek zijn aftredend de 1ste voorzitter, de heer P. Hanse; de 2de penningmeesteresse, mevr. Stapper en de commissarisse mevr. Van As. welke alle herkiesbaar zijn. Wegens vertrek van den heer H. Mol zal in diens plaats een an der moeten worden benoemd. Voorts zal voor 19401941 een controle-com missie worden benoemd. Het hoogtepunt van de agenda wordt gevormd door de bespreking van het 15-jarig bestaan van den speeltuin, wat men in Augustus 1940 hoopt te kunnen vieren. VOOR HET EERST VOOR HET VOETLICHT. De tooneelclub „Het Voetlicht" van Van Leer's Personeelvereeniging zal Zondagavond voor de eerste maal een uitvoering geven. Onder regie van den heer H. Rijsenbrij wordt opgevoerd het bekende spel van gijn en nonsens „Filmmaniak ken" van Henk Bakker. Optredenden zijn de dames R. Duker, R. Blee- ker, G. de Graaf. K. Kloes, S. Kloes, R. de Vries en T. Berkenkamp en de heeren C. Beentjes, J. Berkenkamp, H. Rijsenbrij, H. G. Houtwipper, J. Bleeker en J. van Vlissingen. De voorstelling vindt plaats in de concertzaal van Ge'or. Dam te Heemskerk. SANTPOORT KRIJGT GEEN BROEKBERGEN- PLEIN. De Raad stelde, den 30en Januari j.l. in han den van B. en W. om advies een schrijven van Aug. R. W. Draisma, Broekbergenlaan no. 8 te Santpoort, warbij in overweging wordt gegeven om aan het punt van samenkomst van de Broek bergenlaan. de Anemonenstraat, den Hageb'nger- weg, de Hoofdstraat en de Velserbroekstraat aldaar, den naam te geven van Broekbergenplein. Voorts werd bij die gelegenheid door het lid den heer A. de Groot, verzocht, bij vaststelling van het advies ook den naam Eijndenhoefplein te overwegen. B. en W. merken thans ten aanzien hiervan het volgende op: Het bovenbedoelde punt van samenkomst mist, zooals mede uit de bij de stukken gevoegde teeke- ning kan blijken, een uitgesproken regelmatigen pleinvorm. Het is een knooppunt van wegen, doch daardoor nog geen plein. Wordt aan dit knoop punt het praedicaat „plein" gegeven dan zal dit hoogstens kunnen zijn ten nutte van de drie op de gemelde teekening met roode kleur aangegeven perceelen. Daartegenover zullen de gebouwen, staande aan het gedeelte van den Hagelingerweg dat dan tot het plein zal gaan behooren, van een andere huisnummering moeten worden voorzien. Op deze gronden meenen B. en W. dat niet tot het geven van een afzonderlijken naam aan het bovenbedoelde punt moet worden overgegaan. VERWEER TEGEN RECHTSVORDERING. Aan de gemeente is een exploit beteekend waar bij J. G. Handgraaf, echtgenoote van J. R. Schuijt te Haarlem in rechte van de Gemeente vordert een bedrag van f 336 aan vergoeding van kosten, arbeid en winstderving wegens tusschentijdsche opzegging en verbreking van de met haar gesloten overeen komst inzake het schoonhouden van een school. Op grond van het rechtskundig advies stellen B. en W. den Raad voor, in eersten aanleg tegen deze rechtsvordering verweer te voeren. DE HEER B. LA VOO VRAAGT ONTSLAG. De heer B. Lavoo, onderwijzer aan de O. L. school D te IJmuiden heeft met ingang van 1 September a.s. ontslag gevraagd, welk ontslag B. en W. voorstellen eervol te verleenen onder dank betuiging voor de bewezen diensten. Het laatste mag zeker als meer dan een for mule beschouwd worden. De heer Lavoo heeft meer dan 40 jaar het openb. onderwijs in deze gemeente gediend en zoowel de gemeente, als honderden ouders en duizenden kinderen zijn hem veel dank verschuldigd voor de wijze waarop hij zijn taak heeft verricht. Met zijn groote bescheidenheid en met de toewijding waarmede hij zijn moeilijke functie vervulde, heeft hij aller achting verwor ven. Als hij na afloop van dezen cursus de school voorgoed gaat verlaten, zullen velen hem mis sen. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende organisa ties zijn voor de week van 15 tot en met 20 April vastgesteld als volgt: Algemeene Nedèrlandsche Bouwvakarbeiders bond 99.20 uur. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond 9.259.45 uur. Werkloozenvereeniging 9.5010.20 uur IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 10.30 10.45 uur. Ongeorganiseerden'll12 uur. Kleine bonden 99.15 uur. R.K. bonden 9.2010 uur. IJmuider Federatie 10.2011.05 uur. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders 11.10—11.40 uur. Oud-Katholiek Vakverbond 11.4512 uur VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Het jaarverslag van den secretaris. Aan het jaarverslag van den secretaris der Ver eeniging tot Bestrijding der Tuberculose, den heer W. Chr. Suwerlnk ontleenen wij het volgende: Aan het Consultatie-Bureau werden door den medischen leider 93 .zittingen gehouden, terwijl 1976 onderzoekingen werden veri-icht. Er meldden zich 389 personen aan voor een eerste onderzoek. Wij brengen dr. Kielstra gaarne dank voor zijn goed en nuttig werk en voor de prettige samen werking met ons bestuur. Bij de uitzending van patiënten mochten wij wederom veel steun ont vangen van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst en van den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor de huisbezoeksters werd door de moeilijke tijdsomstandigheden het werk dikwijls zeer moei lijk gemaakt. Met blijdschap kwijtten zij zich echter van haar taak tot volle tevredenheid van den medischen leider en ons bestuur. In 1939 werden afgelegd 4792 bezoeken in 792 gezinnen met 1434 patiënten. Het ledental onzer Vereeniging steeg van 620 tot 670, tot groote vreugde van propagandist Peek, die in een en ander een werkzaam aandeel had, en die ook overigens in 1939 overal aanwezig was, waar toevallige baten voor de vereeniging waren te verwerven. In 1939 werden 19 personen naar sanatoria uit gezonden, terwijl 8 patiënten in een ziekenhuis werden opgenomen. In 9 gevallen werd door de verstrekking van een ligtent bevorderd, dat de patient bij zijn woning kon kuren. In totaal werden 37patiënten thuis verpleegd. Op 1 Januari 1939 hadden 549 gezinnen met 1053 patiënten huisbezoek. In den loop van 1939 werden ingeschreven 243 gezinnen met 381 patiën ten,, terwijl werden afgeschreven 215 gezinnen met 333 patiënten. Alzoo stonden op 1 Januari 1940 onder het toezicht der vereeniging 577 gezinnen met 1101 patiënten. De woningtoestand van deze gezinnen was van 508 „goed" en van 69 „vol doende". Een gezin werd door een huurtoeslag ge holpen, terwijl 5 woningverbeteringen werden be vorderd. In een geval werd bemiddeling verleend bij verhuizing naar een betere woning. Door de vereeniging werden 118 artikelen uit geleend ten behoeve van 33 patiënten. Aan 23 patiënten werden versterkende middelen verstrekt, terwijl in zes gezinnen werd voorzien in de hulp in de huishouding. Een dertiental ontsmettingen had plaats. Het bestuur onzer vereeniging kwam negentien maal bijeen om de zaken der vereeniging en de belangen der patiënten te behartigen. Ik eindig dit verslag, met een oproep tot de inwoners onze gemeente, om ook in 1940 aan onze vereeniging weder den grootst mogelijken steun te verleenen tot heil van onze patiënten. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van J. H. Ramer- man, van beroep caféhouder, wonende te IJmuiden, cm een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoorlocaliteit van het perceel Pr. Hendrikstraat no. 68 te IJmui den. Vóór 25 April 1940 kan een ieder tegen het ver leenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. DE PONT. De vertooning van vangenoemde film beteekent weer de premiere voor Kennemerland, zoodat we ook nu weer liet initiatief van de directie van dit theater mogen prijzen. Deze film is vol roman tiek en vol avonturen. We leven in deze film temid den van een aantal helden der lucht, die eiken dag den dood voor oogen hebben; het is een film vol actualiteiten en de regie is voortreffelijk. Een film, die men niet mag overslaan. „Sloofje" is het verhaal van een asschepoester, komisch en toch vol levensernst. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zonda; waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aange wezen voor den nachtdienst in de komende week. VEREEN. V. KENNEMERLAANBEWONERS. In de laatst gehouden bestuursvergadering van de Vereeniging v. Kennemerlaanbewoners is beslo ten, voorloopig, in verband met de tijdsomstandig heden, „op de plaats rust te houden". In verband hiermede werd tevens besloten over 1040 geen contributie te heffen. We leven dan weer in historische dagen. Gevoelens van twijfel gaan ons weer belagen, Wij krijgen geen antwoord óp rusteloos vragen; Waar gaat onze wereld naartoe? Wij doen allen druk aan gepraat 'en gefluister, Voorspelling, discussie, gespannen geluister, Maar één ding blijft ons toch door alles heen duister: Wanneer komt het einde en hoe? Hoe ver moet de nood van de wereld nog stijgen, Waar zullen nog strijd en vernietiging dreigen, Wat zal oud-Europa te lijden nog krijgen. Gesleurd in een warrende kolk; Wat zullen wij alles nog hooren en lezen, Hoe slingeren nog tusschen hopen en vreezen, En weer wat zal 't einde van alles nog wezen, Wat wacht nog ons land en ons volk? Wij kunnen ons vaag aan voorspellingen wagen, Wij zullen, wat komen mag, flink blijven dragen, Niet vruchteloos klagen en nimmer versagen, In woord niet alleen, maar in daad; Wij zullen ons werk niet verknoeien met praten, Van plannen en daden van strijdende staten, Maar een zijn, als burgers, met onze soldaten, In ernstige kalmte paraat. P. GASUS. 'n fauna Remanent ÏOaae Voor den normalen prijs van 2.50. Dan kunt U over tuigd zijn dat 't „af" is en.van DA COSTALAAN 9 - DRIEHUIS - TELEF. 511? (Adv. Lngez. Med.) Jaarvergadering Ziekenfonds „Velseroord". En viering van het 25-jarig jubileum. Vrijdagavond herdacht het Ziekenfonds „Velser oord" het feit dat 25 jaar geleden de oprichting plaats vond. Tevens was het een 25-jarig jubileum van den penningmeester den heer G. van Telgen. Het podium van de groote-zaal van het Patro naatsgebouw "was versierd met een groot aantal prachtige bloemstukken. Toen de voorzitter de heer P. D. Khit de vergadering opende, was de zaal groo- tendeels gevuld. Het deed spreker een groot genoegen de aan wezigen welkom te mogen heeten. Het verslag van den penningmeester geeft, on danks eenig ledenverlies ben prettig beeld. Spr. wees op de ongewone entourage, de vele bloemen manden. Dit vindt zijn oorzaak in het 25-jarig be staan. Tijdsomstandigheden beletten dit met 'n groot feest te vieren. Ook meende het- bestuur de kosten aan feest verbonden beter 'te kunnen besteden. Ook de secretaris-penningmeester jubileert vanavond. Deze dag kan daarom niet onopgemerkt voorbij gaan. De weinigen die onder voorzitterschap v$n den heer De Wit op 12 April 1915 bijeenkwamen, hadden wel niet kunnen denken, dat het kleine plantje zoo'n groote boom zou worden. Begonnen werd met 80 verzekerden, thans zijn het er 6600. Dr. O'Breen was de eerste dokter. Toen kwam dr. Oosterwijk, die jaar. lang eenige huisarts was,- Door zijn werk is het fonds groot geworden. Spreker .wees, op de uitbreiding, der artsen met de artsen Bussemaker, Boosman en Van Leusen en memo reerde eenige feiten uit de geschiedenis van het fonds. Enkele oprichters zijn thans nog lid van het fonds. Wij mogen ons verheugen in het bezit te zijn van een penningmeester als Van Telgen. Blij zijn wij om wat wij bereikt hebben maar tevreden zijn wij niet. Want nog staan .er teveel buiten onze rijen. Wij moeten reserve kweeken omdat ook ons strijd te wachten kan staan. Bestudeerd moet worden de mogelijkheid tot oprichting van eigen apotheek. De voorzitter hoopte, dat in de gem. Velsen een sterk zelfbeheerend zie kenfonds zal mogen groeien dat op zijn leden reke nen kan. De notulen van 13 April 1939 werden op een enkele opmerking na goedgekeurd. De bespre king van het jaarverslag was zeer kort gezien het feit dat niemand daar het woord over vroeg. Hierna was de controlecommissie aan het woord die de boeken in orde bevonden had en de verga dering adviseerde, het bestuur décharge te verlee nen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden werden herkozen. Het voorstel tot aanstelling van een heilgymnast- masseur-magnetiseur werd door mevr. De Ruiter toegelicht. Besloten werd met de aanstelling tot betere tijden te wachten. De tweede voorzitter van den Centralen Bond van Ziekenfondsen de heer De Munnick kreeg nu het woord. De weg van de eigen beheerde fondsen gaat niet over rozen. Het onderling be heerde fonds wint het ten allen tijde van de anders beheerde fondsen. De geschiedenis dezer fondsen is een strijd tegen de Maatschappij-ziekenfondsen. Spr. wenschte het fonds met zijn 25-jarig jubileum geluk en hoopte dat de tijd mag komen, dat er maar een fonds bestaat het „onderling beheerde". Spreker wenschte de fondsleden geluk met het bezit van een penningmeester als den heer Van Telgen dien hij geluk wenschte onder aanbieding van een bloemenmand. De toekomst bevat nog meer strijd, vervolgde spreker. Bereikt is reeds samenwerking met „Vel sen". Aan u is de taak het ziekenfonds zoo sterk mogelijk te maken. De verkiezing van een voorzitter had tot resul taat, dat de heer Klut werd herbenoemd met 98 van de 183 uitgebrachte stemmen. De heer A. van Bodegraven verkreeg 82 stem men; 3 stemmen waren van onwaarde. HULDIGING VAN DEN HEER VAN TELGEN. Hierna vond de huldiging plaats van den heer Van Telgen. De voorzitter wees er op, dat de jubi laris het initiatief tot de oprichting van het zieken fonds had genomen. Het bestuur van toen gaf blijk van menschenkehnis door den heer Van Telgen tot penningmeester te benoemen. In deze 25 jaar is veel gebeurd. De zaak van het ziekenfonds gaf den jubilaris vaak meer zorg dan zijn eigen zaak. Daarvoor kan het fonds den heer Van Telgen niet genoeg danken. Ook de vrouw en de dochter van den jubilaris werden in de hulde betrokken. Bij zijn goede wenschen bood de voorzitter den jubilaris een bureauldok aan. Met eenige woorden dankte de jubilaris voor de hulde en voorts voor de medewerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden. Verder werd de heer Van Telgen nog gecom plimenteerd door den heer P. de Vries (met bloe menmand) en namens de commissarissen door den heer Stevens. UITBREIDING TANKVLOOT. De tankvloot van de N.V. Standard Amerikaan- sche Petroleum Compagnie N.V. te 's Gravenhage zal binnen enkelen tijd nog mef een vierde motor schip worden uitgebreid, dat op een Nederlandsche werf zal worden gebouwd. "Naar wij reeds meld den worden over een driétal tankers ondei'hande- lingen gevoerd. MIDDAGJAPON De middagjapon is gedacht van effen zijde of van dunne wollen stof. Het model, heeft een zeer bescheiden halsuitsnij ding. Mooi werkt het aansluitende middenstuk, dat een langere taillelijn aangeeft. Vierbaans rok met eenigszins klokkende onderlijn. Het pdtroon is in maat 42. Ben. stof 3 M. 130 breed of 4 M, van 1 M. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag' af gedurende een week verkrijgbaar bij Kennemer- laan 42, IJmuiden en Breestraat 29, Beverwijk. NEDERLANDSCHE TANKMOTORSCHIP PHOBOS AANGEKOMEN. Het óp 20 Maart j.l. nabij de Engelsche kust op een mijn geloopen Nederlandsche taiikmotorschip Phobos (meergemeld), dat met ernstige schade een haven aldaar binnengesleept Werd, arriveerde j.l. in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg. Het schip, dat voorloopige reparaties had ondergaan werd geassistèerd door de Nederlandsche sleepboot Roode Zee naar Pernis opgesleept waar het in een dok zal worden opgenomen ter uitvoering van de definitieve herstellingen. BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN NEDERLAND. Zeegat aan den Hoek van Holland Schietoefeningen. Op 17 en zoo noodig op 18 en 19 dezer a.s. zal van 9 uur tot 16 uur en van 21 uur tot 23 uur of later worden geschoten met geschut van uit Hoek van Holland. Van een uur voor den aanvang tot het einde der schietoefeningen zal beN. den Nieuwen Water weg overdag een roode vlag en bij duisternis een rood licht worden getoond. Er wordt geschoten in een sector, begrensd door de richtingen W. en N.N.W., -getrokken uit de semaphore tot een af stand van 6090 M. uit de kust en een hoogte van 30.0 M. Bij een der grenzen van den sector zal zich nabij de territoriale wateren een vaartuig van de Kon."' Marine bevinden. Dit vaartuig zal overdag het contrasein, waaronder de internationale seinvlag B en bij duisternis, behalve de normale verlichting, een rood rondom schijnend licht toonen, van een uur voor den aanvang tot het einde der schiet oefeningen. Zeevarenden zullen, gedurende de schietoefenin gen, dezen sector mijden, terwijl uitloopende schepen, welke voor om den Noord bestemd zijn, hun route moeten nemen beS de lichtbrulboei voor den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg. JEUGDDIENST „GOEDE HERDER-KERK". A.s. Zondagavond te 5.30 uur wordt in de Goede Herder-kerk" aan den Velserduinweg een Jeugddienst gehouden, die geleid zal worden door Ds. G. F. Callenbach. Het onderwerp voor de prediking is: „De Heer is mijn Herder". Het gemengd dubbel-kwartet „Laudamus" zal „rhythmisch" zingen Gezang 201: „Mijn goede Herder is de Heer". Vóór den dienst zal de orga nist spelen over Gezang 198: „De Heer is mijn Herder". CDL. We loopen met de visscherij weer magere dagen, want het gaat niet erg vi0+naar de '1 naar zee gaan van de trawlers, sedert beke worden, wat er met de Adelante is JlV* Mijn geachte lezers hebben het dezer al in onze krant kunnen lezen, zoodat ik 01 geschiedenis zelf niet terug behoeft te komp 06 ik wil toch nog even mijn verwondering at te kennen geven, dat men van zekere zijde ,0Vt; al te lichtvaardig is geweest door het i' voorkomen alsof trawlers, die op de eerste s direct stoppen, verder ongemoeid gelaten w De Adelante lag gestopt en kreeg desondank?"' tweede salvo, waarbij de schipper de ko2e|S €ea z'n ooren hoorde fluiten. Geen wonder d»001 menschen vooralsnog weinig lust vertoonen vertoonen ier van de booten naar zee gegaan, w.o. de Adelante t, denk dat de menschen van deze trawler na h 1 avontuurlijke vorige reis niet zoo plezierie boord zijn gegaan. 8 355 naar zee te gaan. Er zijn gisteren vier van a - - vo« ae acht aan d Er kwamen deze week maar elf booten markt, in hoofdzaak kustbooten, want het"" vooral de Noordbooten, die onder de huidige standigheden het moeilijkst naar zee te ^r-0rn" zijn. En er waren mooie reisjes bij de kus"- dan zij de ruime tongvangsten. Voor de booten is het vet er zoo'n beetje af; die er nu een heele kluif aan om boven de 6000 guilf0 te komen. Deze week was er ten minste gen eniJ" die dit bedrag heeft gehaald. e' Dat er ondanks dat de trawlers weer zoo'n bee' aan het afzeakken zijn toch nog aardig wat vjJ? vooral platvisch en zwartvisch aan de markt komt danken we aan de loggers en de kotters, die over het algemeen prachtige reizen maken. Behalve on Maandag, bleef er bijna geen enkele logger o£ kot. ter beneden de 1000 gulden. Er kwamen eenkè loggers boven 2000 gulden en Zaterdag bracht rL K.W. 76 het zelfs tot ruim f 3500! Het merkwaardige zagen we deze week gebeuren dat de trawlers het bij de loggers en de kotten moesten afleggen, wat het totaal kunner besom, mingen betreft, zoodat de kleine kustvisseherij* zonder de kleinste, de schokkers en de botters, de trawlers yan de bovenste plaats hebben gegooid. Ik kom voor de trawlers op 'n totaal van ca. f 44000 en voor de loggers en de kotters op ruim f 75000 Dat is een zeer opvallend verschijnsel, dat wel te denken geeft. Er blijkt uit, dat de loggers en <j« kotters, waarvan er deze week resp. 39 en 30 bin. nen kwamen, geregelder varen dan de trawlers, En het laat zich aanzien, dat de verhouding zich in de toekomst hoe langer hoe meer in deze richting zal wijzigen. Het is natuurlijk te hopen, dat ook de trawlers spoedig weer rustig voor zoover er in dezen tijd van rust sprake kan zijn kunnen vis. schen. Dan wordt de verhouding natuurlijk weer normaler, maar met onze steeds kleiner wordende trawlervloot die zoo langzamerhand bijna 25 booten kwijt is geraakt en nog wel van de beste gaat het er toch leelijk uitzien. Voor IJmuiden is dat een onprettig verschijn... want in onze haven moeten we het toch in de eerste plaats van de trawlers hebben. PIETERMAN. CASTRICUM Gevonden: een paar bruinlederen handschoenen met kap, P. Bruggeman, Dorpstraat 13, Castricum; een gymnastiekschoen, Jac. Brakenhoff, Sifried- straat, Castricum; een bruinlederen dameshand schoen met kap, C. Borst, van Oldebarneveldweg 25, Bakkum: vier zinken pijpen van pl.m.. 1 M. lengte, P. Veldt, Brakenweg 77, Castricum; een hondenhalsband, een portemonnaie, een koopmans beurs, politie, Castricum; een sigarenaansteker, C Leenaars, Mient 52. De burgemeester van Castricum maakt bekend, dat den laatsten tijd voorwerpen uit zee zijn aan gespoeld, welke als volgt worden omschreven: peer- vormig, drijvend voorwerp, lang 85 c.M., diameter max. 38 c.M. Aan den spitsen onderkant is een oogbout aangesmeed. Uit den boogvormigen boven kant steekt een cylindrische bus. Deze voorwerpen zijn zeer gevaarlijk. Bij vinding van zoo'n voorwerp wordt het pu bliek aangeraden terstond de plaatselijke autoritei ten te waarschuwen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Thea Johanna Maria, dochter van A. de Graaf en J. M. Biersteker, Mr. Ludwigstraat 34; Joseph Simon Cornelis Maria, zoon van G. Louter en M. P. Bakker, Torenstraat 17; Elisabeth Maria Louisa Frederika, dochter van B. J. van der Schaaf en J. van Reijn, Dorpstraat 107; Mai-garetha Anna. dochter van J. E. Zonneveld en J. W. Burgmei.jer. Heereweg 195; Jane, dochter van W. ten Wolde en M. Beuse, Dorpstraat 60. Ondertrouwd: Elbartus Bai'ten, oud 25 jaar, op zichter, wonende te Raalte ën Stijntje Mulder, oud 25 jaar, zonder b., wonende te Castricum; Arie Krom, oud 28 jaar, houtbewerker, wonende te Uit geest, en Johanna Jacoba Goofier,-oud 26 jaar, zon- derberoep, wonende te Castricum; Hendrik Been tjes, oud 31 jaar, chauffeur, wonende te Heemskerk, en Johanna Zonneveld, oud 22 jaar, zonder bei-oep. wonende te Castricum. Getrouwd: W. Korsman en M. Schuit, Dorps straat 81, Castricum. Overleden: Wilhelmina Schoonenberg, oud 52 jaar, zonder beroep, wonende te Amsterdam; GERO ZILVER en ZILMETA. 1 GERO MESSEN. GERO ZILVER Lepeltjes met wapen van Velsen. Telef. 3060 Beverwijk, KRUISSTRAAT 16—18 VELSEN-NOORD. (Adv. lngez. Med.) BLOEMENDAAL UNTVERS. EERED. (Soefi-Beweging). Kerkpl 18, 11: Mevr. F. Kamp-Compas. Maandag 8.15 Cursus voor belangstellenden. Aca« cialaan 28. SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. Veenhuizen, te Amsterdam. N. H. KAPEL. 10: Ds. G. J. Waardenburg, Haarlem. 5: Ds. W. A. Hoek. Amsterdam. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: C. Redert, van Zeist. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. Lagerwey, Bed. H. Doop. 5.30: Ds. D. Tromp, Zandvoort. BETHLEHEMKERK. James Wattstr. 10: Ds. G. F. Callenbach, IJmuiden O. HERV. EV., Oranjestr. 8. 10 en 5: Luytjes, Leiden. GER. KERK, Wilhelminakade. 10: Ds. S. E. Wes- bonk. 5: Ds. J. Kapteyn. GER. KERK, Rambonnetlaan. 10: Ds. J. Kapteyn, 5: Ds. S. E. We§bonk. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND. Helmstraat 9. 10.301 Ds. Milatz. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEILS. Edisonstr. 10: Heiligingsdlenst 8: Verlossingssamenkomst, o.l.v. Kol. Visser, A'dam Donderdag 8: Heiligingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK. Goede Herderkerk. Velserduinweg 10: C. P. v. Andel, Hulppred. 5.30: Ds. G. F. Callen bach, Jeugddienst. HERV. VER. GEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugddienst. VRIJZ. HERV., Vereen.geb Stationsweg. Velsen, 10.30: Ds. R. Riphaagen, Zutphen. GER. KERK., Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. LUTH GENOOTSCH. Afd. Velsen. Willebrordstr 10 10.30: Ds. W. Spliethoff. BAPTISTENGEM., Willemsbeekweg. Vrijdag 8j Ds. L. de Haan. pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst v. Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst Spr. P. Wilson, Oud-Zendeling Borneo. Maandag en Dinsdag 8: Samenkomst. HERST APOST ZENDINGSGEM... Willebrordstr, 10. 10.15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst ROZEKRUISERS. Stationsweg 65. 10.30: Tempel- dienst. Zaterdag 7.15- Genezingsdienst VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. J. Peters. Veldprediker. VELSEN-NOORD GER. KERK. Gr Hout- of Koningsweg. 10 en 5: D& F. E. Hoekstra. BEVERWIJK N H KERK Kerkstraat. 10- Ds J de Vries. VRIJZ. HERV., Parklaan. 7: Dr. H. Faber. Schiedam. DOOPSGEZ. GEM., Meerstr. 10: Ds. A. L. Broer, van Hilversum. EVANG LUTH GEM.. Koningstr. 10.30: Ds. d. ra. Haümersen. GER KERK C. H Moensplein. 10 en 5: Ds H. Holtrop VRIJE EVANGELISATIE ...MARANATHA", Aan- ehemstraat 31a. 10: Samenkomst. Dr. Schuitstraat 32:- Maandag 2.00 Naaikrans, o. Mandolineclub Donderdag 8 Biibelkring. CASTRICUM tft EVANG ELI SA TI E V KR E EN "Bakkummerstr. 10' us, M. G. Blauw, van Overveen n ':PR K F Ft K ,Vpb 32 10 eD 6.30 Ua J Krüger HEEMSKERK N H KERK 10 Ds Joh IJzerman WI1K AAN ZE F EN DUIN N. H KERK, II) Geen dienst H" fseheMspr«™a,l! van Ds. J. A. L. Hovy. VEREEN1GINGSGEBOUW Populierenlaan. 10: C. Luuring, hulpDrediker

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2