IJmuider Courant De „Admiral Scheer" getroffen. Narvik door de Duitschers prijsgegeven 't sfVaarder op een mijn geloopen. Hef gerucht onze ergste vijand. Marine-vliegtuig neergestort. Het gerucht. Ontplofte granaten j 4ARGANG No. 139 loure"s pl.uiig8Ve0 Coster, Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Hsa'lem. Courant: 5301, Postgiro yon Telefoon 10724 Bureau Kennemerlaan 42, llmuiden. 310791 Alle Advertenties, worden kosteloos voor dit blad, de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH VELSEN, IJMIJ1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dimatter P W PEEREROOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 15 'APRIL 1940 Abonnementen per week 012J4, pa* maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex* Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Redelijk drie slachtoffers. .Jein ging aanvankelijk met |et schip naar de diepte. arriveerde op de reede van n een buitenlandsch stoomschip, aan ^waarvan zich bevonden de kapitein, de ^pinkster uit Groningen en de stuurman 1(1h tte uit Kampen, van het motorschip 1 dat Vrijdagavond om kwart voor fl,°bü d'c Engelsche kust op een mijn is ge- ir3 en vrijwel onmiddellijk is gezonken. De drie leden van de bemanning, de 53- leDiachinist H. Kamp uit Amsterdam, de matroos C. Harms uit IJmuiden en de >e kok F. A. D. van het Padt uit Amster- ^die op het moment van de ontploffing in 'ooi lagen, zijn, naar wordt aangenomen, bij °ramp om liet leven gekomen. torschip „Velocitas" mat 197 bruto regis- behoorde toe aan de reederij Polder te Len Het was gebouwd in 1932. ehiP was Vrijdagavond met een lading steen- ik Engeland vertrokken met bestemming Ant- Door onbekende oorzaak liep het schip om Snor elf op een mijn, waardoor de voorstéven geheel werd weggeslagen. Binnen enkele JlJen was het schip gezonken. je stuurman en de kapitein, die zich aan dek jonden, werden door de kracht van de ont,- lolling over boord geworpen. De stuurman reeds spoedig de eveneens over boord ge in reddingsboot te bereiken en daarin te jimincn, De kapitein echter raakte verward in bi hekwerk en ging aanvankelijk met het schip jfe in de diepte. Gelukkig wist hij zich echter BdCr water te bevrijden en met behulp van zwemvest drijvende le houden. n de stuurman eenmaal in de reddingsboot zat, ite hij met de eventueele overlevenden door L contact te komen. De kapitein, di'e toen is een half uur in het water lag, hoorde deze len en wist door terug te roepen de aandacht stuurman op zich te vestigen. Het kostte sluurman in de dikke duisternis echter groote den kapitein te vinden. Toen ook de kapi- de reddingsboot was geklommen, trachtten mannen, na aanvankelijk nog naar de overige leden van de bemanning gezocht te hebben, den te hereiken, Zaterdagmorgen omstreeks negen werden zij opgemerkt door een stoomschip, dat maar Vlissingen heeft gebracht, waar zij Zatér- tmiddag omstreeks vier uur arriveerden. Van bevoegde militaire zijde schrijft men ons: In deze dagen, nu de spanningen buiten onze grenzen Nederland meer dan ooit voor bereid vinden op iedere eventualiteit, is het gerucht onze érgste vijand. Het gerucht immers veroorzaakt ook daar spanningen, waar daarvoor geen enkele aan leiding bestaat. Het blaast alledaagsche fei ten op. tot bedenkelijke symptomen en wijst normale gebeurtenissen aan als teekenen an dreigend gevaar. Zoo is door sommigen zelfs de nachtelijke militaire oefening, die Vrijdag in Den Haag wrd gehouden, opgevat als een zoodanig teeken. Wie echter dergelijke opvattingen ligt heult' met onzen vijand het ge- Oefeningen van een gemobiliseerd bewijzen uitsluitend, dat dit leger zijn gewonen dagelijkschen plicht doet. Dit doet men toch overal. In plaats van hierin een dreiging te zien, hoort men dit op te vatten als een geruststelling. Dat de Nederlander gerust kan zijn in het tesef beschermd te worden door een krach tige en vaardige, weermacht, zal hem thans en ook later werkelijk uit nog wel meer oefe van die weermacht blijken Uiterst lichtvaardig gerucht tegengesproken. De regeeringspersdienst meldde Zaterdag- Rond: Heden viel een nieuw voorbeeld te signa len van het in omloop brengen van een ai'erst lichtvaardig gerucht met betrekking t«t ons land. Het te Washington verschijnende blad Evening Star" vermeldde, naar de Duitsche Mo mededeelde, dat een troepentransport ingeland had verlaten. Het Amerikaansche ^tod trok daaruit op eigen gezag de conclu- !l{' dit troepentransport op weg zou zijn Har Noorwegen ofnaar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze Mcdeeling Zaterdagavond ook verder ver ted door het Berlijnsche dagblad „Nacht- ausgabe". Waarschijnlijk heeft hierop betrekking het lin Ned. tijd door de Britschc radio uit monden bericht, dat uit Duitsche bron op- j-Uw geruchten komen als zoude van Brit- ■c e zijde een aanslag worden voorbereid op 5 er'and. Daaraan werd door de Britsche 'adio een even stellige als ondubbelzinnige ?enspraak toegevoegd in dezen vorm: 1 is zulk een fantastische onzin, dat nie- and buiten Duitschland er ook maar een «fiiblik &e,oof aan zal hechten, aldus de Bfitsche radio. Je tegenspraak is nog door een ongeveer tegenspraak van Reuter Volgens mededeeling van de Britsche Admiraliteit is de Duitsche oorlogsbodem „Admiral Scheer" door meer dan één torpedo getroffen. De waterverplaatsing van t de „Adm. Scheer" bedroeg 10.000 ton en de bemanning 926 koppen. De bewapening bestond uit 6 kanonnen van 28 c.M., 5 van 15 c.M., 6 van 10Vi c.M. en 10 machine geweren. Voorts 8 torpedolaneeerbuizen en 2 vliegtuigen. De „Admiral Scheer" werd gedreven door 8 Dieselmotoren, die gezamenlijk 54.000 P.K. ontwikkelen. Het schip dateert van 1933. ET DUITSCHE vestzakslagschip „Ad miral Scheer" is volgens een officiëele li Engelsche mededeeling door den Engelschen onderzeeër „Spearfish" aan gevallen en vermoedelijk door meer dan één torpedo getroffen. Berichten van Zweedsche zijde spreken zelfs van den ondergang van den Duitschen oorlogs bodem. Men laat hier in het midden of het schip door een mijn of een torpedo verloren is gegaan. Zaterdagavond meldde de Engelsche Admiraliteit dat dien dag bij een aanval In de fjord van Narvik zeven Duitsche torpedojagers tot zinken waren gebracht. Ook het Duitsche Nieuwsbureau vermeldt dit gevecht. Volgens dit bureau zijn aan beide zijden verliezen geleden, welke nog niet te overzien zijn. De Engelsche torpedojager „Cossack" zou echter in brand geschoten en gestrand zijn. Te Londen gelooft men dat de Duitsche troepen Narvik hebben prijsgegeven Hierover zijn uit Noorwegen berichten ontvangen. Het is in de Engelsche hoofdstad echter niet bekend of in Narvik Britsche troepen ontscheept zijn. Over de operaties in Noorwegen deelde het D. N. B. mede dat Duitsche troepen Zondag, komende van Halden, het grensstation Kornsjö aan de Zweedsch-Noor- sche grens bereikt hebben. De grensbewaking aan de Noorsche grens werd door Bij een nachtelijke oefening Beide inzittenden om het leven gekomen. De regeeringspersdienst meldde Zondag: Bij het beoefenen van nachtvluchten is het marïnevliegtuig W 9 hedennacht ter hoogte van Petten in zee verongelukt. De in zittenden, de officier-zeewaarnemer le klasse Koninklijke Marine-reserve H. E. G. Langen- hoff en de sergeant-vlieger C. H. J. Knaa- pen zijn daarbij beiden om het leven ge- komen. Het lijk van den sergeant-vlieger Knaapen kon reeds geborgen worden. Britsch vliegtuig bij Babberich brandend neergestort. Door Duitschen jager getroffen De regeeringspersdienst meldt: Zondagmiddag is een Britsch bombardeer vliegtuig, na in een luchtgevecht te zijn ge wikkeld, voorzoover kon worden nagegaan boven Duitsch gebied, op Ncderlandsch terri toir in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandsche grens bij Babberich brandend neergestort. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Man doodt zijn nicht. Drama bij de Belgisch-Nederlandschc grens. Zaterdag heeft zich in het plaatsje' Ophoven in België een drama afgespeeld, dat een vervolg heeft gehad in de Nederlandsche gemeente Thorn, die ten Zuiden van Weert ligt. De onge veer dertigjarige mijnwerker P. H. heeft eerst zijn nicht in Ophoven, met wie hij sedert eenige jaren intieme relaties onderhield, gedood en daarna heeft hij zelfmoord gepleegd. H. is werkzaam in de mijn „Maurits", doch ver moedelijk had hij Zaterdagochtend vrij. Hij begaf zich naar Ophoven om een bezoek te bréngen aan zijn nicht H. H. S., echtgenoote. van zijn neef, met wie hij relaties onderhield. Vermoedelijk hebben de man en de vrouw een woordenwisseling gekregen, welke tenslotte zoo hoog is geloopen dat H. een re volver te voorschijn haalde en de vrouw dood schoot. Hij is daarna weer naar Nederland terugge keerd en bracht een bezoek aan zijn broer, die ii Thorn woont. Tijdens dit bezoek werd H. niet wel. Hij begaf zich naar buiten en enkele oogenblikken later hoorde zijn broer tot zijn grooten schrik een revolverschot. Hij snelde naar buiten en vond P. H. ontzield ter aarde liggen. P. I-I. was ongehuwd en woonde in bij zijn vader te Wessem. Hij stond over het algemeen gunstig be kend. De vrouw H. H. S. was ongeveer 35 jaar oud en reeds langen tijd gehuwd. Zij dreef in de gemeen te Ophoven een klein cafétje terwijl haar man tim merman is. Zij laat twee kinderen achter, een meisje van 18 jaar en een jongen van 15 jaar. hen overgenomen. (Voor uitvoerige berichten zie men elders in dit nummer.) Veiligheidsmaatregelen in België. Voor de departementen, verscheidene openbare gebouwen en het gebouw van den radio-omroep- zijn militaire posten geplaatst. De maatregelen zijn analoog aan die, welke in andere landen zijn ge nomen. Zij worden in België steeds toegepast in tijden van internationale spanning, aldus het pers bureau Belga. CONGRES SPOORWEGPERSONEEL UITGESTELD. In verband met het feit, dat de omstandig heden niet veroorloven om aan het spoorwegper soneel op normale wijze verlof te verleenen, waar door een groot aantal afgevaardigden uit alle deelen des lands niet in de gelegenheid is het congres te bezoeken, heeft de personeelraad be sloten het voor 18 April a.s. te Den Haag uitge schreven besturen-congres te verdagen. Om een onvoorzichtig voetganger te sparen. Ernstig motorongeluk het gevolg. Zaterdagavond reed op den Rijksweg onder Ede een auto uit de richting Ede naar de Klomp, toen op een gegeven oogenblik een voetganger dwars den weg overstak. Om dezen man te spa ren remde de autobestuurder krachtig, waarbij hij een hevigën klap hoorde. Hij stopte en ging kijken wat er was gebeurd. Het bleek, dat een motorrijder, die vermoedelijk vlak achter de auto had gereden, door het remmen met den wagen in botsing was gekomen. De man, W. P. uit Maas- hree, had verschillende ernstige verwondingen opgeloopen o.a. een sehedelbasisfractuur. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een overzicht van de haven van Bergen aan de Noorsche Westkust, welk belangrijk handelscentrum en strategisch steunpunt vooral de laatste dagen m het brandpunt der internationale belangstelling staat Wees rustig vriend alleen beducht Voor dien misleider: het gerucht, Een vijand voor ons allen; Het vliegt met groote snelheid rond, Van oor tot oor en mond tot mond, Om plots ineen te vallen. 't Beweegt zich in den aanvang traag, Dan is het nog te zwak, te vaag, Het heeft toch ook geen basis; Het zet zich nog niet vast in 't hoofd, Er wordt voorshands niet aan geloofd, Omdat het al-te dwaas is. Dan knoopt er iemand iets aan vast, Dat in zijn redeneering past, Hij blijft er wat op broeien En zegt zijn combinatie voort, Tot schrik van iemand, die het hoort, En het gerucht gaat groeien. Het groeit zoo snel in korten tijd, Dat het den schijn la-ij gt van een feit, Omdat zoovelen 't zeggen; Het is wel ongegrond en valsch, Maar velen hebben moeite als Zij 't pogen te weerleggen. Een valsche vijand is 't gerucht, Dat zoo komt vallen uit de lucht, Geboren uit vermoeden, Uit vrees of uit sensatiezucht Vertrouw het nimmer op zijn vlucht. Die giftige verdachte vrucht, Weet u ervoor te hoeden; Bedenk dat de ervaring leert, Dat het, hoe stellig gelanceerd, Weer steeds blijkt dood te bloeden; 't Is goed dat g'u ertegen weert, 't Is wenschlijk dat bij het negeert, En 't is in elk geval verkeerd, Dat gij het helpt te voeden. P. GASUS. verwekken consternatie te Zandvoort. Op drie plaatsen ingeslagen Zondagmcrgen ongeveer half tien zijn boven Zandvoort enkele granaten ontploft. Een der scherven kwam terecht in een opslagplaats van strandstoelen aan den Paradijsweg en richtte veel schade aan. De scherven drongen zoowel door het dak als door den zolder heen. Zondagmorgen ongeveer half tien werd het Zuidelijk deel van Zandvoort opgeschrikt door een drietal ontploffingen, waarvan een zeer luid klonk. Bij onderzoek bleek, dat een granaat was ingeslagen in een timmer manswerkplaats aan den Paradijsweg, die met het aangebouwde zomerhuisje thans dient als bergplaats voor strandstoelen en ander strandmateriaal. De granaat koos zijn weg, door het dak en den zolder en door een tusschenschot en vernielde tenslotte nog een tafeltje in het genoemde zomerhuisje. De scherven drongen 'door tot in de keuken en de gang van een perceel aan de Ooster parkstraat, dat met de achterzijde dicht bij de werkplaats staat. Van dit perceel werden enkele ruiten en een schilderijtje in de-gang vernield. Een tweede granaat sloeg op de Brederode- straat voor perceel no. 53 neer. Een plek in de harde klinkers toont de plaats waar het projec tiel ontplofte. Een scherf werd van den trottoir band afgeslagen, terwijl de scherven eenige gaten en deuken in de houten tuinschutting maakten. Een tweetal kleine scherven vloog nog door de ruiten van een gemeubileerd doch onbewoond perceel. Een derde granaat doorboorde een raamkozijn van een slaapkamer van perceel Brederodestraat 39. De ontploffing veroorzaakte een ware ravage in de slaapkamer. Groote scherven kwamen in het bed terecht, dat eenige oogenblikken van te voren nog werd beslapen. Het mag een wonder heeten, dat geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. De luchtbeschermingsdienst kwam onmiddel lijk in actie. Nauwgezet werd gezocht naar gra naatscherven, waardoor het mogelijk zal zijn de herkomst der granaten vast te stellen. Voorloopig is over de herkomst nog niets mede te deelen. Naar aanleiding van de scherven, die ons wer den getoond, schatten wij de doorsnede der gra naten op 4 c.M. Zij zijn 'vérnïoeétlijk afkomstig van het afweereesohut van een der küstdoel- batterijen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1