'liet JOient en Jan Oiie&oi. Kt Minister van Boeyen en de luchtbescherming Algem. Ned. Metaalbewerkersbond. Huldiging J. Stolp. Zondagmorgen heeft in het Rex Theater de hul diging plaats gehad van den heer J. Stolp, ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar bestuurs lid van de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond is geweest. Het Rex Theater was gel»eel bezet. Met een kort welkomstwoord, gesproken door deg voorzitter den heer R. de Waal, werd de bij eenkomst geopend. De heer de Waal sprak zijn groote tevredenheid uit over de groote schare, die was opgekomen voor deze feestvergadering. Of schoon de toestand niet noopt tot feestviering, heefi het bestuur gedacht het jubileum van den her Stolp niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan. Deze tijd, hoe donker, is een tijd om elkander te vinden en ons sterk te maken voor de toekomst. Hierna werd een journaal-film vertoond waarna den heer J. Landman, bondspenningmeester, ge volgd door den heer Stolp, onder luid applaus, het podium betrad. De heer Landman zeide dat het hem een groote vreugde was om namens het hoofd bestuur en de afdeeling den heer Stolp te mogen feliciteeren met zijn 25-jarig jubileum als bestuurs lid. Namens de afdeeling bood hij den jubilaris een kistje sigaren en namens het hoofdbestuuur een enveloppe met inhoud aan. De heer Landman zeide vervolgens, dat hij gaarne de echtgenoote van den jubilaris hier óok had willen ontmoeten Door om standigheden was zij verhinderd en werd haar plaats ingenomen door de oudste dochter van den jubilaris. Namens de afdeeling werden haar bloe men aangeboden. Hierop schetste de heer Land man de beteekenis van de vrouw in het organisatie leven en wees hij op de belangrijke hulp die me vrouw Stolp haar man als bestuurslid geboden heeft. Verder sprak hij over hetgeen de heer Stolp ge durende de 25 jaren als bestuurslid heeft gepres teerd, hoe hij steeds ten volle de achting en het vertrouwen van het hoofdbestuur heeft gehad. De heer Stolp behoorde niet meer tot de jongeren, toen hij lid van den bond werd, maar hij heeft door ijver en vastberadenheid vele jongeren beschaamd, Het was geen mooie tijd toen Stolp lid werd. Het was evenals nu een tijd van oorlog en geweld. Velen dachten, even als nu weer het geval is, dat het einde der wereld nabij was. Stolp dacht zoo niet; hij geloofde aan den opbouw van een beteren nieuwen tijd. Daarom kwam hij in de ar beidersorganisatie. Wij zijn, zoo vervolgde 'spreker, nog niet aan het einde, maar we staan voor een nieuwe periode. De ontwikkeling, niet te stuiten, zal zijn weg zoeken,.gji de arbeiders hebben dit te he grijpen. Het geloof aan den nieuwen tijd is voor Stolp een groote kracht geweest om steeds, onver moeid, mee te helpen de organisatie in goede banen te leiden. Hierbij stelde spreker den heer Stolp ten voorbeeld aan allen in 't bijzonder aan de jongere garde. Hij roemde de kalmte, waarmee hijsteeds werkzaam was en zijn vertrouwen in de leiding der organisatie. De tegenwoordige toestand moet ons doen verzinken, maar we moeten ons beraden wat ons in dezen tijd te doen staat. Niet ons laten afleiden door allerlei geruchten maar vast te staan in het geloof van de verheffing der arbeidersklasse, zooals de heer Stolp en velen met hem gedaan hebben. Onder luid applaus speldde-de heer Land man daarop namens het hoofdbestuur de gouden eere-medaille op de borst van den jubilaris, waar bij hij den wensch uitsprak dat deze dit eere metaal in gezondheid mag dragen. Onder den indruk van het gebeurde sprak de heer Stolp eenige woor den van dank tot het hoofdbestuur en de leden der organisatie. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen en werd nog vertoond de film: „De vrouw die kwam".. Deze schitterende film werd door allen met de gi'ootste belangstelling gevolgd, zoodat allen voldaan huiswaarts zijn getogen. JAARCIJFERS OVER DE VISSCHERIJ. Als no. 34 der Verslagen en Mededeelingen van de afdeeling Visscherijen van het Departement van Economische Zaken zijn verschenen de jaar cijfers over de visscherij gedurende het jaar 1939. Deze jaarcijfers zijn verkrijgbaar gesteld bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage tegen betaling van 0.50. WAT DOEN DE DEENSCHE KOTTERS? De overrompeling van Denemarken door Duitsfthland heeft e.g. land zij het ook zonder zijn wil gemaakt tot vijanden van Groot-Brit- tannië, zoodat de Deensche visschers, die tot nu toe. zij het in een beperkt gebied, vrijwel onge stoord hun bedrijf op de Noordzee konden uit oefenen. dit thans niet meer kunnen. Nu de Deensche kust door Engeland geblok keerd is, is het uit met deze vrijheid der Deen sche visschers en zullen zij er op kunnen reke nen, dat ze naar Engeland opgebracht zullen worden, wanneer ze in het vaarwater komen van Engelsche oorlogsschepen. Misschien zouden ze nog met een zekere veiligheid nabij de Neder- landsche kust kunnen visschen. maar daar het alle snurrevaadvisschers zijn, die dieper water noodig hebben, moet dit vrijwel uitgesloten wor den geacht, tenzij ze er met een'kor op uittrek ken. Op het oogenblik liggen vijf Deensche kot ters in onze haven en naar alle waarschijnlijk heid zullen ze daar voorloopig wel blijven lig gen. Als gevolg van den gewijzigden toestand is het natuurlijk ook uit met de consignatiezendin gen van visch uit Denemarken, Êen en ander is ongetwijfeld een tegenslag voor den binnen - landschen handel, die maar al te gaarne de Deensche visch kocht. BENOEMING PATER FREDEGANDUS. Naar wij thans vernemen is pater Fredegandus O.M. Cap. benoemd tot Aalmoezenier bij het leger te velde in den rang van majoor, met tot standplaats Kesteren. Door 'nefóntslag van pa ter Frumentius was deze plaats vacant gekomen, waardoor het klooster van paters Capucijners alhier thans den tweeden Aalmoezenier tijdens deze mobilisatie levert. Oud-Katholieke Kerk. De installatie van pastoor E. Wijker. Onze plaatsgenoot pastoor E. Wijker, is Zondag op plechtige wijze door den Bisschop van Haarlem, Mgr. H. T. J. van Vlijmen, als pastoor der O. K. ge meente te Krommenie geïnstalleerd en heeft als zoo danig zijn eersten dienst gedaan. De plechtigheid in het oude, eerst kort geleden in gebruik genomen gerestaureerde kerkgebouw werd door velen bijgewoond, waaronder talrijke IJmuide- naren, het gemeentebestuur van Krommenie verte genwoordigd door burgemeester Kalff en enkele wethouders, vertegenwoordigers van de Doopsge ?inde gemeente en pastoor en leden van de O. K. gemeente te Zaandam. Tijdens den dienst, aan welks begin de bisschop mededeeling deed van de door hem bekrachtigde benoeming van den nieuwen herder, gevolgd door aflegging der belofte van trouw en gebondenheid als pastoor en herder der gemeente door dezen, wa ren Mgr. Van Vlijmen, gekleed in paarse toga, pastoor A. H. Guddee te Zaandam 'terzijde van het altaar gezeten. De nieuwe pastoor en gemeente wei-den door den bisschop toegesproken naar aanleiding van het psalmwoord: „Laat ons blijde opgaan naar 's Heeren huis", waarin de hoogeerwaarde spreker getuigde van de groote dankbaarheid, welke allen bezielde en den jongen pastoor en diens vrouw een zegenrijken arbeid toewenschte. Nadat het koor een zegenbede ten gehoore had gebracht sprak pastoor Wijker naar aanleiding van Rom. 5 29 en 30 de aanwezigen toe, dank brengend aan 'de verschillende vertegenwoordigers om den tekst tenslotte op zichzelf van toepassing te brengen en zijn prediking met een innig gebed, mede van dankbaarheid, te besluiten. Nadat gezang 157: „U, o God, U loven wij" was gezongen en de bisschoppelijke zegen was gegeven, werden de plechtige installatie en eerste bediening op de gebruikelijke wijze besloten. Vele aanwezigen maakten van de gelegenheid ge bruik om met den jongen pastoor en diens vrouw in kerk of pastorie kennis te maken. „MET DE TREKKERS OP STAP". Dat onze plaatsgenoot, de heer G. ten Napel, oud-hoofd van school H. ondanks dat hij de zeventig reeds is gepasseerd en hij ook niet meer voor de klas staat, den band met de jongens- kiel en de jongensziel nog niet verloren heeft, bewijst deze bekende schrijver van jongensboe ken met zijn laatste werk „Met de trekkers op stap". Tal van mooie jongensboeken zijn van zijn hand verschenen, zoowel onder zijn eigen naam als onder 't pseudoniem G. Geertsemt en alles wat hij schrijft, wordt gaarne gelezen, niet al leen door de jongens voor wie ze geschreven zijn maar ook door hen, die nog zoo graag jongens zouden willen zijn. „Met de trekkers op stap" is het verhaal van eenige echte Hollandsche jongens, die er met de fiets op uittrekken, slapende in het hooi van een boerderij of bij een familielid enz. Het is een verhaal, dat boeit van het begin tot het einde. Ongetwijfeld zal ook dit boek van den jeugdigen grijsaard gaarne door jongelui in den leeftijd van 10 jaar tot dien van den schrijver gaarne gele zen worden. PRO REGE. A.s. Vrijdagavond heeft in het Protestantsch militair tehuis de jaarvergadering plaats van de burgerafdeeling ..Pro Rege". De agenda voor deze vergadering, die een eenigszins feestelijk karakter zal dragen, vermeldt, met de gebruike lijke verslagen de verkiezing van twee bestuurs leden wegens periodiéke aftreding- van de heeren K. Tijssen en G. Morriën. Verder zal als spreker optreden de voorzitter van het hoofdbestuur de heer B. Geleijnse. VERTROKKEN TRAWLERS. Onderstaande trawlers bevonden zich Zondag avond acht uur nog op zee. Vertrokken Donderdag 4 April: Willy SCH 61. Vertrokken Vrijdag 5 April: Jacqueline Clasina IJM 10, Bergen IJM 16. Vertrokken Zaterdag 6 April: Prinses Beatrix IJM 117, Uiver IJM 384, Reiger IJM 106, Libra IJM ~~i, Bruinvisch IJM 97, Shamrock IJM 129. Vertrokken Maandag 8 April; Cornelis IJM 15, Eveline IJM 115, Erin IJM 12. Vertrokken Dinsdag 9 April: Gloria IJM 37, Norma Maria IJM 6. Vertrokken Woensdag 10 April: Gerberdina Johanna IJM 38, Delft IJM 17, Perseus IJM 45, Neptunus IJM 87, Isabel IJM 14. Vertrokken Donderdag 11 AprilPoolzee IJM 77, Maria IJM 95. Condor IJM 72. Vertrokken Vrijdag 12 April: I. S. Groen IJM 13Cf, Maria Elisabeth IJM 114, Zwarte Zee IJM 94, Adelante IJM 19. Er bevonden zich Zondagavond acht uur 26 trawlers op zee. Hedenmorgen waren aan de markt vier traw lers n.l. de Jenny Elsa IJM 88, Elie Chenevière IJM 161, Haarlem IJM 9 en de Caroline IJM 26. Binnen zijn nog de Alma IJM 44, Dolfijn IJM 103. Knikker IJM 4, Ewald IJM 48, Utrecht IJM 73, Hercules IJM 196. Viking Bank IJM 183. Cla sina Luther IJM 59 en Hom Rif IJM 155, in totaal trawlers. Er zouden dus 39 trawlers in totaal in bedrijf kunnen zijn. CONCERT MANDOI.INECLCB ..EXCELSIOR". In „Ons Huis" aan den Umuider straatweg, dat reeds heel wat jaartjes oud is. maar dat weer eens geheel opgefleurd was door het onder handen nemen van het interieur, gaf de arbeidersmando lineclub „Excelsior" Zondagavond een concert. Toen de voorzitter, de heer J. ten Hagen, den avond opende, kon hij een flink aantal belangstel lenden welkom heeten. hoewel het beter gekund had. Maar daar zullen de gebeurtenissen dezer dagen niet vraamd aan geweest zijn. Het programma van „Excelsior" kenmerkte zich ook ditmaal door een gevarieerd optreden dei- verschillende medewerkende groepen: adspiranten A en B, de Hawaiianclub en het corps zelf. De heer G. Versteeg, tenor, verleende aan dezen avond als zangsolist zijn medewerking. De adspiranten A openden met een marschje en een walsje, dat door deze kleinen verdienstelijk werd gespeeld, vooral het laatste, waarin de mu zikantjes toonden, dat zij zich aan de leiding van den directeur wisten te onderwerpen. Adspiranten B, de meergevorderden in jaren zoo wel als in speelcapaciteiten dan de A-ers maakten een veelbelovenden indruk en speelden met animo den pittigen Westfrieschen mandolinistenmarsch, alsmede de Terédici-ouverture, welke in goed-be- studeerd werd uitgevoerd. Het allegro-gedeelte had deze gedisciplineerde schare geheel onder den knie; het zangthema werd met inachtnemen der teekens voorgedragen. B is een reserve-afdeeling, die het zeker doen zal. Excelsior, de concertgeefster, verraste ons na Johan B. Kok's Vita Mandolinistica met een fan tasie, In sprookjesland geheeten, een vierdeelige suite, welke voor mandoline-orkest terecht een dankbaar werk is. De eerste mandolines gaven er blijk van hun technische vaardigheid. Maar dat niet alleen, er werd zeer muzikaal gemusiceerd met goed aange voelde voordracht en een volkomen beheerschen der partituur, zoodanig Zelfs, dat het ons geheel en al boeien kon. Wie nog wil beweren, dal deze tokkel-muziek monotoon is ga eens dit Excelsior- ensemble hooren. De gelukkig-gevonden Vita-Mandolinisticamarsch, muzikaal door gewerkt, klonk in de bezetting van dit corps uitstekend. We hebben in het bijzonder plezier gehad in de voornaam klinkende midden- en lage registers. Johan B. Kok had de stemmen afgewogen op de juiste wijze en liet Excelsior ge zond musiceeren, d.w.z. zonder sentimenteeele accenten of ritardandi. Het geheel vernieuwde podium, voorzien van een plafond en zijschotten maakte, dat de acoustiek er zeer op voor vooruit is gegaan. Er kunnen nu geen noten meer verdoezeld wor den, hetgeen de accuratesse der spelers zeker ten goede zal komen. Twee artistieke werken als de Suite Espagnole van Galdberg en de knapgevonden Ouverture in D-dur. van K. Wölki met haar effectvolle dynami sche schakeeringen completeerden het repertoire van Excelsior, waarvan de uitvoering voor de vereeniging weer als alleszins geslaagd gekenmerkt mag worden. De heer G. Versteeg is in het plaatselijke zan gersleven geen onbekende. Reeds jaren heeft deze tenor, die over een goed getimbreerd geluid be schikt en zijn liederen muzikaal weet te vertolken, in de mannenkoren en kwartetten in de omgeving meegezongen. Wij hoorden van hem het bekende Droomland en de populaire aria van Nadir uit de Paarlvis- schers, waarmede hij veel succes oogstte. Hij be wees begrip te hebben van ademhaling, voordracht, techniek en wat dies meer zij en ook zijn stem in alle opzichten te beheerschen. Zoo karr de bijval voor zijn optreden welverdiend genoemd worden. Hij was een gewaardeerde medewerker. De Hawaiianclub wist aller aandacht op zich te vestigen door een vlotte en melodieuze vertol king van een zestal nummers in het. genre van dit ensemble. Zooals' altijd kon het den toets der critiek doorstaan en was het een geapprecieerde varatia in het programma. Wegens het gevorderde uur hebben we den avond niet tot het einde kunnen bijwonen, maar hetgeen we gehoord hebben getuigde van den ernst, waarmede Excelsior zich van haar taak kwijt. Iets waar we trouwens nooit over te kla gen hebben gehad. W. R. K. VOLKSBOND. Voor den bestuursraad van den R.K. Volks bond afd. Velsen, zal Dinsdagavond a.s. pater Prof. Dr. Gerards van het Missiehuis te Drie huis, spreken over Oostenrijk. ONZE SCHUILLOOPGRAVEN. In verband met het stukje in ons blad van .1. Zaterdag mogen wij niet nalaten er op te wij zen. dat juist verleden week een begin is ge maakt met het bouwen daarvan en wel op een terrein nabij ..Voorduin" aan den Velserduin- weg. VOOR DE KINDEREN NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND De afdeeling IJmuiden van den Nederl. Christen Vrouwenbond houdt a.s. Woensdag in „Kennemerhof" haar 16e jaarvergadering-. Hij haalde het lange eind aan den voorkant door, zette zijn knie tegen een kist en trok uit alle macht. Op hetzelfde oogenblik klonk een heftig geschreeuw. Verschrikt keek de Dikke om zien neen. Krent, nep hij, kijk eens wat er aan de hand is. Krent, die inmiddels buiten was gekomen, kon geen woord uitbrengen van schrik bij het zien van den schreeuwenden en vastgebonden professor. Hij wees met een bleek gezicht naar den achterkant van de auto. De Dikke haalde zijn schouders maar eens op, want hij kon niets uit Krent wijs worden.... Cabaretavond van Papyrus. De cabaretavond, welken de personeelsvereeniging der Papierfabriek „Papyrus" tot besluit van het sei zoen met medewerking van „Het Gooisch Variété" Zaterdagavond in de Centrale Cantine heeft gege ven, is inderdaad een groot succes geworden, waar aan de medewerking van de militaire band 12 R.I. zeker veel heeft bijgedragen. De heer C. Pels, voorzitter, die dezen avond open de, sprak er zijn voldoening over uit. dat trots het gemis van Concordia, het bezoek zoo groot was Een eigenaardige omstandigheid noemde spr. het. dat de militairen in Concordia waren en de Papyrus leden in de miltiaire cantine. De heer Pels richtte woorden van dank tot de militaire autoriteiten, die de cantine ter beschikking van Papyrus hadden ge steld en tot de cantinehouders, die het hunne hadden bijgedragen om de zaal een behoorlijk aanzien te geven. Ook de muziek werd in het dankwoord be trokken. Om het knalprogramma, dat den aanwezigen werd geboden, in zijn geheel weer te geven is niet mo gelijk, doch wij volstaan met enkele grepen daaruit te doen. Mr. Johnnie, die een alleszins insla'ande conferen- i' ce verzorgde, bleek bovendien de juiste man op de rechte plaats om met zijn liedjes en refreintjes het publiek mee te voeren. Bovendien ontpopte hij zich ,als een verdienstelijk goochelaar, wiens verbluf fende staaltjes van behendigheid herhaaldelijk tot instemming lokten. John Koch, de leider van het gezelschap, be speelde een prachtige en waardevolle accordeon, op welk instrument hij veel virtuositeit aan den dag legde en waarvan het publiek zeer genoot. Een even groote dosis vingervlugheid als beschaafdheid bleek in zijn pianospel. Coos Billy, de man met de duizend vesten, had onmiddellijk de lachers op zijn hand. Als muzikale clown maakte hij zich verdienstelijk op een één- snarig instrument met de klank van een violoncel, alsmede met een Schotsche harmonica en op xylo- phoon, terwijl hij tevens blijk gaf een aardig jong leur te zijn. Mr. Santo met zijn sprekende pop Gusto deed zich kennen als een goed buikspreker die dit zeer zware nummer volkomen behëerschte en bijzonder veel succes had. Al met al een zeer geslaagde cabaretuitvoering, welke de heer Pels sloot met een woord van dank aan alle medewerkenden, waarbij opmerkend, dat het daverende applaus voor het gebodene een bewijs was voor de groote voldoening. Een gezellig bal be sloot dezen avond. DE G.V. „SPARTA" 35 JAAR OUD. Een jubileum-uitvoering in „De Pont". De Gymnastiek Vereeniging „Sparta" is verleden jaar 35 jaar oud geworden en dit feit zal deze oude en toch jonge vereeniging Donderdag 18 April a.s. herdenken met een jubileum-uitvoering in „De Pont". Eenige bijzonderheden uit het leven van deze kranige vereeniging met haar vele kranige leden mogen hier niet onvermeld blijven. De vereeniging werd opgericht 8 October 1904 met veertien leden. Het bestuur bestond uit de heeren A. Koene, voorzitter. G. Blom, vice-voor- zitter, H. Doorn, secretaris en E. Daniëls, penning meester. Tot directeur werd benoemd de heer J. Mulder, sergeant te IJmuiden. De directie der Papierfabriek Van Gelder Zonen stelde de vereeniging in staat, toestellen aan te 'schaffen, zoodat reeds op 31 October 1904 met de oefenavonden kon worden begonnen. In den be ginne ging het niet naar wensch, maar na het op treden van de meisjes en jongens van de G.V. „Eri ca", die 140 leden telde, werd besloten een afdee ling voor jongens en meisjes op te richten. Dat was voor „Sparta" het keerpunt, want er was veel animo onder de jongelui van Velsen en reeds op 29 October 1905 kon een uitvoering worden ge geven met ongeveèr .120 leden. Nadien ging „Sparta'1 laiïgzaam. opwaarts en het eerste lustrum kon gevierd worden met'een uitvoe ring. waaraan ongeveer 150 leden medewerkten. Zoo verliepen de eerste jaren met hun jaarlijks terugkeerende uitvoeringen en een ledental dat nu eens omhoog ging, dan weer terugliep. En zoo was het ook met de kwaliteit der uitvoeringen. Het 10-jarig bestaan viel in het begin van de mobilisatie 19141918. Sparta raakte haar zaal en haar oefenlokaal kwijt en elf maanden lang was men gedwongen rust te houden. Daarna ging het weer op den ouden voet verder. De baby was een stevige jongen geworden. Sparta kon deelnemen aan uitvoeringen van K.N.G.V. en Kennemer Turnkring. Op Zondag 30 Juli 1929 verzoi'gde de vereeni ging de openluchtuitvoering van den K.T.K., zulks ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Dit werd een ongekend succes voor de zilveren jubi- laresse. Nadat in den loop der jaren de heeren G. Boeke en Alewijk als directeur de vereeniging in goede banen hadden geleid werd in 1932 de tegenwoordige directeur, de heer J. van Geel tot leider benoemd. Aan hem is „Sparta" veel verschuldigd, want de uitvoeringen werden een stijgend succes. Inmiddels was is December 1930 een dames- senïorenafdeelingen opgericht, die zich onder leiding van den heer G. Boeke geducht weerde. Thans, met de viering van haar 35-jarig jubi leum zit „Sparta" voor dezelfde moeilijkheden als in 1914 bij haar 10 Jarig jubileum. Ook toen voelde men de nadeelen van de mobilisatie. „Sparta" raakte ook nu haar zaal kwijt, maar zij vond een gastvrij onderdak in het gymnastieklokaal van de Christelijke school en Donderdag 18 April wordt in de bioscoop „De Pont" een jubileumuitvoering gegeven, waarvoor een mooi programma is samen- steld. O.a. zal een „gymnastiek schouwspel" te zien worden gegeven. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: N. de Ligt, voorzitter, mevr. A. BerghuisSchaap, vice-voorzitster, J. Groeneveld, secretaris, mevr. G. Kat, penningmeesteres, mevr. A. BoerKoster, mevr. G. v. d. BergKok en G. Duineveld. Direc teuren de heer J. van Geel ep G. Boeke. De bakkerijtentoonstelliw O twiow. Dbakkerij tentoonstelling weU, zaal van iiet gebouw der Vereent? iev.-1 werd gehouden en die het besluit vSlii 1 tienripri vakcursus vnnr hoi-i._ vjr™ tienden vakcursus voor bakkersee? ïi'u' niseerd door de afdeelingen van h en Christelijke bonden, is Zalm-!) sloten. dveraagav Wij vernamen,' dat het bezoek aan waaraan ter herdenking van het tr een wedstrijd was verbonden voor zeilen en bakkerszonen, zeer bevr Vooral van de zijde der vakgenooten t- langstelling voor de tentoongestelde05 os groot. Na de sluiting gingen de heerlijk* lOA flooun ,- SS Koexjes, cue eeiuge aagen een streelïn'c -n 1 oog vormden, aan hun natuurlijke j!0 Vo°r fc beantwoorden. Menigeen keerde met rlruUio- i-inrvcSnolr nf mot i-.. «./w declig doosje kopk of met eeiv feen voon weinig geld huiswaarts. laaK voj De prijsuitreiking zal a.s. Zaterdag, dezelfde zaal geschieden. Deze ok l°ni wordt gevolgd door een feestavond, inspanning de geestelijke balans w'eer ina wicht zal brengen. 111 even. Oud-plaatsgenoot overleden, Te Hilversum is op 76-jarigen leeftiid den de heer R. W- Meenken, die ongeveer I!1'5' ren geleden in de Breestraat alhier Pp in manufacturen opende. Na aanvankeiV hoogte van Stoutenbeek's WoninriJtc gevestigd te zijn geweest werd de z^;. overgeplaatst naar een nieuw pand nabfd gijnestraat, waar „De Duif" nu nog of--—e De onderneming werd later een Nv° de N.V. Beverwijksche Manufacturen!!^ v.h. Gebr. Meenken. De heer R. m» 1 werd directeur. ZAAK OVERGEPLAATST. De bekende meubelzaak van den heer u fenberg, die tot nu toe gevestigd was Kon-, straat 25 is overgeplaatst naar het wmkewl Breestraat 152. De Peperstraat aan de beurt. Nu de bestrating van de Meerensteinstraat ge reed is zijn de voorbereidende maatregelen ge troffen om de Peperstraat van een nieuw weg dek te voorzien. Ook in deze drukbereden straat zal een mo derne klinkerbestrating worden aangebracht. STRAWBERRIES—IJSVOGELS 6—0. Strawberries heeft zich door deze stevige over winning op de bovenste plaats weten te hand haven. De Strawberries waren veel sterker, kee per v. d. Bliek kon vrijwel werkeloos toezien De doelpunten werden gemaakt door Brunink. Bas en Stada. De back Brandhoff schoot drie straf- corners in. Volgende week wacht Strawberries den zwaren strijd tegen B.M.H.C. II. De volledige uitslagen van Zondag waren: Dames: AmsterdamStrawberries lio Kraaien IIStrawberries II, niet doorgegaan Heeren StrawberriesIjsvogels 60 Strawberries n—T.H.C. '25 21 Programma voor Zondag 21 April- Dames. Rood-Wit- -Strawberries Heeren: B.M.H.C. IIStrawberries Strawberries II—H.B.S. 11 Als twee kijven hebben ze beiden or.gelijk. Dit dikwijls het geval en zoo komt het me voor, thans ook met betrekking tot de botsing tusscka Binnenlandsche Zaken en de tegenwoordige If. ding van de Nederlandsche Vereeniging Luchtbescherming. Na wat we tot nu toe van de twee kanten i& ben gehoord en gelezen, is het verre van eenvok dig om uit te maken, waar precies het gelijk lig Ronduit gezegd is de hoofdindruk, die thans ii blijven hangen, deze, dat men hier in belangrijk! mate met een typisch voorbeeld van incompaé; lité d'humeur te doen heeft. De leiding van de vereeniging, dat nemen we to stond aan, zal wel een aantal fouten begaan h& ben. Misschien heeft zij niet steeds voldoende till tegenover het Departement van Binnenlandse Zaken aan den dag gelegd, terwijl verder te twijfelen valt of wel steeds een juist beleid :s voerd met betrekking tot de pogingen om voor reorganisatie van de vereeniging en de herzien^ van de statuten zoo flink mogelijk medeweitq van de afdeelingen te verkrijgen. Bepaald onjuist kwam het ons voor, dat men_ Regeering te vergaande bemoeiingen ten opzie?*» van de bestuurssamenstelling verweet. Wat li. nister Van Boeyen in dat opzicht wenscht, wascj zichzelf zeer begrijpelijk, al moge misschien vu zijn kant daarbij ook niet alle takt zijn wend. die wenschelijk ware geweest. Aangaande de door leden van het Dagelijkss Bestuur gevoerde tegenwerkende actie in verba met de herziening van de statuten, verklaarde ei voorzitter, de heer Klein, dat hetgeen hieromtre:'. in een aantal ambtseedige verklaringen was op?;- nomen, ten eenen male in strijd met de waarhï: was. Alleen een onpartijdig onderzoek zou .mis schien kunnen uitmaken, hoe deze-vork in dn steel zit. Voor Binnenlandsche Zaken vonden wij ÉK hoogst bedenkelijk, dat men daar op allerlei vra gen van het Bestuur der vereeniging nooit geant woord zou hebben. Het viel ons in dat verband te- paald moeilijk om de gedachte van ons te werpe dat wellicht zekere hoofdambtenaren, die eigenlijk boter o-p hun hoofd hebben, doordat het in belang rijke mate hun schuld is, dat het Departement vet te lang niets of althans te weinig gedaan heeft c; het gebied van de bescherming der burgerbevol king tegen luchtgevaar. de vereeniging en haar lei ding, stelselmatig hebben tegengewerkt. Dat niet antwoorden op vragen en adviezen van belang, dat niets doen, hetwelk misschien wel zijn hoogtepus'. vindt in het onmiskenbare, naakte, tevens bescha mende. feit, dat tot den huidigen dag het Depar tement. noch eenige daartoe door het Departemea: aangewezen instantie, ook maar iets gedaan heeli om richtlijnen ten opzichte van de gezinsbescher ming te verstrekken, moet de bestuurders van i'. vereeniging voor luchtbescherming wel kregel heb- ben gemaakt. En waarlijk niet hen alleen. De minister gaat er thans van uit, dat overheids bescherming en zelfbescherming niet van elkaar te scheiden vallen, dat hij ook voor het laatste de verantwoordelijke leiding heeft te voeren. Dit is verklaard, nadat jarenlang de ambtenares van zijn Departement in dit opzicht zoo goed als niets hebben gedaan, gelijk trouwens in het alge meen gezegd moet worden, dat het Departement ter zake van deze materie een al te werkloozen indruk heeft gemaakt. De vereeniging voor luchtbescherming nu, heel de rol willen vervullen van de vrienden, welke den minister en zijn staf hun feilen zouden toonen. Maar daarvar waren Zijne Excellentie en de on der-Excellenties niet gediend. Alles tezamen genomen, zou het o.i., gezien al hetgeen er zich tusschen minister van Boeyen mt. de zijnen en het tegenwoordige bestuur van os Vereeniging voor Luchtbescherming heeft voorge daan. bepaald aanbeveling verdienen, wanneer gansch de luchtbescherming der burgerbevolking onder een ander Departement zou komen. Een'g vertrouwen, dat Binnenlandsche Zaken het strais eindelijk goed zal gaan doen, hebben wij. op gread van het poovere verleden, allerminst. Voorts zo,J natuurlijk de minister, aan wien dan wel deze aan gelegenheid zou worden toevertrouwd, de zeer heid moeten hebben, dat de vereeniging een be- jtuur zou krijgen, waarmee hij, en onder hem gestelde personen en instanties, gwv zou kunnen samenwerken. De regeering zou er P aan moeten kun ren. dat de bestuurders zich, DU de vervulling van wat de heer Klein zelf noemi0®' hun dienende taak. strikt naar de aanwijzingen v de overheid zouden richten. De minister in yves zou. ook ten opzichte van de zelfbescherming, leiding moeten hebben, terwijl hij dan met heloog op voorlichtend en propagandistisch werk com° zijn aanwijzingen, voor de uitvoering daarvan vereeniging met haar afdeelingen zou dienen - te schakelen. Wil er echter van een en ander veel mogelijk terecht komen, dan is het zaak fensie of anders Algemeene Zaken, met ,pn terie te belasten. En dit liefst oznder verdei' ar WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avonöi betaald te- zijn daar de bezorgers op Donderdag moeren

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2