IJmuider Courant De sidfd JmmoIP eiscfiw f r 1 2)e fBütteu in Tlawik in Zuidoost Tlooweyen^ Kongsvinger wordt dapper door de Noren verdedigd Natuurleven. wecden 7laotweqen aeocgeCegd Duitschers in het noorden van Noorwegen op den terugtocht? UITGANG NO. 140 (.ourens ,..:-Uiigaven i 93, Haarlem. Coster. Maatschappij vooi a Algem Drukkerij N.V., Gr. Telefoon 10724 Bureau Courant Kennemerlaan 42, Dmulden, Sim Posigl'»3107" Alle Adv°'">ntiM. dil blad. worden kosteloos ÜAGBLAÜ VOOK VELSEJN. IJMU1DFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen voor imen Directie: P W PEEREROOM EN ROBER1 PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 16 APRIL 1940 Abonnementen per week 01254, pe< maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25, elke regel meer ƒ0.10 «rebeurt er? menschen verbazen er zich nu over dat men nieuws omtrent den oorlog in Noorwegen wat er eigenlijk precies gebeurt. ^.'jgheid betreft verschillende hoofdstuk- 'X! eenvoudigst aangeduid worden met na- Engeland, Noorwegen en Duitschland. "'•erheerschende vraag onder hoofdstuk I is '•-«middag tegen één uur eindelijk beant- :f\'ant toen kwam van Engelsche zijde het dat op verschillende punten aan de Noor- Engelsche troepen aan land waren gezet, ve lijding op til was kon men Zondagavond ce26 Want toen werd medegedeeld dat de En- een beroep op de Noorsche bevolking had- aan om hun troepen huisvesting, voeding Kwenschte voorlichting te verleenen waar ^ter daarom gevraagd zou worden. •T ïjjk rijzen nu onmiddellijk volgende vragen. 'X ze geland? Hoe sterk zijn ze? In welke rUkken ze op? Van dit laatste zal wel genoeg iets blijken. Door de gevolgen na- Maar de antwoorden op de eerste twee vra- men niet spoedig vernemen. Vooral die op -«de niet. Want de Engelschen zullen niet zoo door teveel publiciteit de tegenstanders in •hten. Evenmin als de Duitschers dat hebben {in die ook nooit bekend hebben gemaakt hoe den zjj op den eersten dag van hun aanval aan land hebben gezet en hoeveel doorwegen i «•«rkingen zij later hebben gezonden. fy-'eden week keeft het Enëelsclle departement Marine gezegd dat de vloot „een zwijgend wa- Als de schepen met radio-uitzendingen niet arzichtig zijn kan daardoor de tegenstander prille peilen. Zoodat zij zwijgen als zij in actie Maar het is niet alleen de vloot die veel zwij- 'moet: meer dan ooit sinds vliegtuigen zoo snel tlaalse kunnen zijn. Hetzelfde geldt voor de en natuurlijk niet alleen voor het Engelsche p- oak voor het Noorsche en het Duitsche. Daar- "wroi een door snelle berichtgeving zeer ver- j-e wereld maar zoo spaarzaam ingelicht omtrent tverloop der militaire gebeurtenissen en krijgt zij (i te hooren aangaande troepensterkte. Omtrent Isalste zijn er alleen wat geruchten, die geen yde hebben en ramingen van de tegenpartij, die aig waarde hebben en die ook wel eens opzette- 1 onjuist kunnen zijn. Want men werkt in zijn ;$-publiciteit niet alleen met directe propa- ;£j!ische middelen, maar ook met list. Ik vestig eens de aandacht op deze dingen omdat zoo- menschen schijnen te vergeten dat de in vroe- ooriogen toegepaste geheimzinnigheid omtrent orbereiding van krijgsoperaties en troepensterkte j altijd toegepast moet worden. Dat de snelheid technische nieuwsvoorziening zoozeer vergroot '::engt daar geen enkele verandering in. Als de •Ischen tevoren hadden laten weten dat hun ansportschepen onderweg waren zouden die zeker :or Duitsche vliegtuigen overvallen zijn. En nu bericht hebben dat zij op verscheidene punten [Noorwegen troepen aan land hebben gezet betee- i dat niet, dat dit vlak tevoren gebeurd is maar de landing al vele uren geleden, wellicht al 2 etmaal geleden voltooid moet zijn. Zoodat men sjevolge van de bekendmaking geen verrassingen :eer heeft te vreezen en het grootste deel der troe- pal in het binnenland' is. Wat beteekent deze landing? Ten eerste dat de 'litschers niet de geheele Noorsche kust in hun Eicht hadden, hetgeen trouwens bij een dergelijke TiTcarlijke kustlengte zeer onaannemelijk scheen, rjtdaar zou een geweldige troepenmacht met e dito kustverdediging, tellende tallooze batte- jen en schepen in de honderden inhammen, voor codig zijn geweest. Ten tweede beduidt de lan- ing der Engelschen, dat de door zoovelen aan het tettront verwachte landoorlog nu in Scandina- losgebarsten is. spreekt vanzelf dat de Engelschen hun Ian- havens niet zullen loslaten, dat zij uit die ■ütsen verbindingslijnen met hun troepen moeten tóerhouden en dat hun vloot en hun luchtvloot die a'oindingslijnen vasthouden en bewaken. Want de «epen moeten natuurlijk met levensmiddelen, wa as en munitie worden gesteund. Een expeditie- aat zoo maar niet uit troepen en wapens, een heelen bagage- en munitietrein noo- la daarachter weer een heel stelsel van aanvoer, op zichzelf weer voortdurend bewaakt en ver bid moet worden. Sinds de ontwikkeling van het bchtwapen eischt dat laatste meer zorg en meer h'triaal dan ooit tevoren. En hetzelfde is natuur- p met het Duitsche expeditieleger in Noorwegen k geval. Ia dat land vol bergen en kloven, vol diepe rivier- •-a ook, kunnen de strijdende partijen eikaars •.-"Sïsch natuurlijk ernstig belemmeren, soms on- •soiijk maken, door het opblazen van spoorwe gbruggen en tunnels. Daarbij worden Duitschers fwel als Engelschen gehinderd door hun onbe- Mdheid met het terrein. De laatsten hebben het •wdeel dat de aan hun zijde strijdende Noren hen she macht helpen zullen. hs Duitschers zullen de landing van Engelsche natuurlijk pogen te beantwoorden met het -ien van versterkingen. Maakt de Engelsche vloot -•onmogelijk de Duitsche heeft in de Noorsche -•-raeming al zeer zware verliezen geleden en was al veel zwakker dan zouden de Duitschers icht tot het zenden van troepen door Zweden ^■on overgaan en daarmee Zweden in den oorlog bekken. -j is ernstige mogelijkheid dat thans een groote ^oorlog in Scandinavië losbarst. Zouden de !chers in Zweden doordringen en de kust van etnische Golf bereiken dan zou Rusland zijn "-rwicht in de Oostzee weer kwijtraken, zoodat ahicht ook een meetellende factor in het spel R. P. Halden weer door de Duitschers ontruimd? Reuter verneemt uit Stockholm, dat de Duit- schers in Noorwegen aan het Zuid-Oostelijk front aanzienlijke plaatselijke successen boeken. Zij "pro- beeren de Noorsche troepen, die met een flank dicht tegen de Zweedsche grens worden gedrukt, „op te rollen". Het einddoel schijnt daarbij te zijn noordwaarts op te rukken en de Noren terug te dringen in de bergachtige streken. De toestand te Kongsvinger wordt kritiek geacht. Volgens „Social Democraten" hebben de Duit schers er naar schatting minstens 16.000 man. De Val van de stad wordt spoedig verwacht, ondanks den dapperen tegenstand der Noren. Militaire krin gen verklaren evenwel dat deze snelle successen weinig tellen, tenzij voortdurend versterkingen worden gezonden. Voorts wordt uiteengezet dat de Duitschers zware artillerie en andere voorraden moeten hebben, welke niet door de lucht kunnen worden vervoerd. Gezegd wordt, dat de Duitschers reeds met een benzine tekort beginnen te kampen en dat Zondag twee vliegtuigen in Zweden wegens benzinegebrek noodlandingen hebben moeten maken. Volgens den correspondent van „Aftonbladet" te Kongsvinger gelooft men dat de Duitschers op zes mijl van Kongsvinger zijn aan den spoorweg van Stockholm naar Oslo. Zij wenschen de spoorweg verbinding af te snijden. Gemeld wordt dat Duit sche troepen zich ook in de strfeek van Skarnes op 12 mijl ten Westen van Kongsvinger ophouden Bij Elverum wordt de strijd voortgezet. Verklaard wordt, dat de Duitsche troepen Kornsjö, een grens station in het uiterste Zuid-Oosten van Noorwegen, dat zij hadden bezet, hebben ontruimd. De Duitschers zijn volgens dezen correspondent op Halden bij de kust teruggetrokken. Zij vreezen een verrassing van de zijde der Noorsche troe pen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede dat tijdens de operaties der Duitsche troepen ten Zuid-Oosten van Oslo bij het bedwingen van den Noorschen tegenstand 300 gevangen .zijn gepiaakt en zeven stukken geschut, vele geweren en munitie zijn buit gemaakt. Een in het gebied van Christiansand gestation- neerd, Duitsch bataljon, zoo bericht het N.N.B. verder, is bij den opmarsch in den loop van den dag op stei-ke Noorsche strijdkrachten gestooten. Het betrof hier drie Noorsche bataljons, welke door artillerie waren versterkt. Ondanks de grootere getalsterkte hebben de Duitsche troepen aangevallen. Na een kort gevecht hebben de Noren de wapenen neergelegd. 150 offi cieren en 2000 man hebben zich overgegeven. Bij de bezetting van Hönefodss door de in het gebied van Oslo opereerende Duitsche troepen is de kruitfabriek aldaar bezet. Op het Noorsche oefen terrein Hvalsmön en in de wapenfabriek van Kongs- berg is 'n groote hoeveelheid lichte en zware wapens in beslag genomen. De wapens, die te Kongsberg in Duitsche handen zijn gevallen, bestaan in hoofdzaak uit geweren, machinegeweren, een groot aantal kanonnen van 2 c.m. en talrijke stukken luchtdoelgeschut van 40 m.m. Met het oog op den geringen omvang der Noorsche wapenfabricage is dit resultaat van bij zondere beteekenis. De omroep te Oslo heeft medegedeeld, dat de arbeiders der marinewerven te Oslo zich heden ochtend op het werk moesten aanmelden. De Noorsche radiozender Notodden. dié de laat ste dagen zijn anti-Duitsche uitzendingen heeft voortgezet, is door de Duitsche troepen opgeblazen. DUITSCHE PARACHUTISTEN GEDAALD. De zender van Stockholm heeft een bericht van den radiozender der Noorsche regeering bekend gemaakt waarin wordt verklaard, dat Duitsche parachutetroepen bij Dombaas, een knooppunt van spoorwegen, zijn gedaald. DUITSCHE TEGENSPRAKEN. Het Duitsche Nieuwsbureau ontkent dat de Duit sche luchtmacht opdracht heeft koning Haakon Het nieuwe Engelsche mijnenveld in de Noordzee i 4 1 7~ .v i 'fel' \9 „5 IX ■~jx -- J 1- r~ r> fj e i" t» i fs V i i A D, V* -\ 7f ?P-i 7 X, v* - i i - J'" l'rf- fb -*T" J van Noorwegen persoonlijk te achtervolgen, zooals beweerd moet zijn. Ook is niet waar, zooals in een onder den naam van koning Haakon uitgegeven op roeping aan het Noorsche volk werd verklaard, dat de Duitsche luchtmacht de burgei'bevolking van Noorwegén aanviel met mitrailleurvuur en bommen. Volgens het D.N.B. bewijst dit dat ofwel de naam van koning Haakon wordt misbruikt, ofwel dat hij verkeerd voorgelicht wordt door onver antwoordelijke raadslieden. De Noorsche regee- rings-„camarilla", welke ten noorden van Oslo een strijd zonder hoop op succes voert tegen de Duitsche troepen sleept koning Haakon als een ge vangene mee. Bij de vlucht door de wouden in het noorden kan de koning zich geen juist beeld schep pen. van den toestand in Noorwegen. Overal, waar de Duitsche troepen zich bevinden, is het rustig. De Engelsch-gezïnde machthebbers doen een laatste wanhopige poging. Zij maken misbruik van den naam van koning Haakon om de Duitsche weer macht en in het bijzonder de luchtmacht, welke zich streng houdt aan de bepalingen van het vol kenrecht, te beschimpenen het eigen volk te misleiden, aldus het D.N.B. WAT AAN DEN DUITSCHEN INVAL VOORAFGING. (Hier en daar zijn de bollenvelden reeds kleurig in bloei.) Het leven wordt in deze dagen, Waarin je veel van 't slagveld leest, Soms moeilijk als een vreugd te dragen, Door een beklemming van den geest. Maar er is van de bollenvelden, Zoo langzaam aan, van dag tot dag, Gelukkig ook nog nieuws te melden, Daar zijn de bollen aan den slag. Daar komen weder frissohe kleuren, Geordend tot een bloemtapijt, Daar speurt de neus weer zachte geuren. Zooals in eiken voorjaarstijd. Al houdt het koele weer wat tegen, De zon verwekt den nieuwen groei, Geholpen door den voorjaarsregen, Komt toch het bollenland in bloei. Het nieuws moge dan droevig wezen, En vaak beklemmend bovendien, Wij krijgen niet slechts nieuws te lezen Wij krijgen ook weer nieuws te zien Wanneer gij moe zijt van het werken. O mensch zoek in uw vrije uur, Om lichaam en om geest te sterken, Uw troost en vreugd bij de natuur. P. GASUS. STOCKHOLM 16 April (Havas). Het Noorsche Telegraafagentschap deelt in een memorandum over den toestand mede dat op hetzelfde tijdstip, dat de Duitsche troepen Noorwegen binnenrukten, de Duitsche gezant de regeering te Oslo een nota met twaalf eischen overhandigde. Deze twaalf eischen kunnen als volgt worden samengevat: 1. De regeering en het volk van Noorwegen moe ten zich beslist van elk verzet tegen de Duitsche operaties onthouden. 2. De Noorsche regeering moet het Noorsche leger opdracht geven met de Duitsche troepen vriend' schappelijke betrekkingen aan te knoopen. 3. Alle middelen zullen ter beschikking van de Duitsche troepen worden gesteld om de veiligheid van Noorwegen te verzekeren. 4. Aan het Duitsche opperbevel moet een gede tailleerd document over de mijnversperring worden gezonden. 5. Het Noorsche grondgebied zal zoo noodig ver duisterd worden om luchtaanvallen te weerstaan. 6. Alle telefoon-, telegraaf- en spoorwegverbin dingen zullen onder Duitsch toezicht worden gesteld. 7. Aan Noorsche koopvaardijschepen zal verboden worden, de havens te verlaten. 8. Noorsche loodsen zullen instructie krijgen, zich ter beschikking van de Duitsche marine te stellen. 9. De telefonische, telegrafische en postverbindin gen zullen tot nader order verbroken worden. 10. De pers en de radio zullen onder Duitsche controle worden gesteld. 11. De verkoop van oorlogsmateriaal buiten de Noorsche grenzen zal verboden worden. 12. Er zal van codetelegrammen gebruikt gemaakt worden om te verhinderen dat de tegenstanders van het Rijk bepaalde berichten in handen krijgen. De Noorsche minister van buitenlandsche za ken Koht verklaarde dat een land, dat op zijn onafhankelijkheid prijs stelde, dergelijke voor waarden niet kan aanvaarden en hij herinnerde hierbij aan de wooi'den van Hitier, dat „een land, dat zonder slag of stoot voor geweld buigt, geen aanspraak kan maken op het recht,om te leven." Kohf maakt Hitler's woorden tot de zijne. Een andere belangwekkende passage van het me morandum heeft betx-ekking op den stap van den Duitschen gezant bij den koning van Noorwegen, op het oogenblik waarop de groote aanval op El- verum wei'd ingezet. De gezant drong formeel aan op benoeming van de regeering-Quisling, overeen komstig den uitdrukkelijken wensch van hel Duit sche staatshoofd. De koning antwoox'dde „dat ma joor Quisling niet het vertrouwen van het volk ge noot en dat het niet meer dan een regeering van het genre-Kuusinen zou zijn. De Duitsche gezant stelde daraop minister Koht de vraag, of Noorwegen tegenstand zou gaan bie den. Koht antwoordde dat Noorwegen inderdaad allen mogelijken tegenstand zou bieden. Mijnen drijven op onze kusten aan. Petter zeewering loopt weer gevaar. Tengevolge van den storm zijn weer ver schillende mijnen losgeraakt en naar onze klist gedreven. Te Petten zijn vanmorgen vier mijnen aan gespoeld. Zij liggen tegen de zeewering tussclien Petten en Kamperduin. In verband daarmede heb ben de militaire autoriteiten den weg Petten- Kamperduin afgezet. De mijnen leveren groot gevaar op. Een kilometer ten Noorden van Egrnond aan Zee is een mijn en twee kilometer ten zuiden van Eg- mond zijn twee mijnen aangespoeld. Zij zijn onder militaire bewaking gesteld. Volgens de laatste berichten te Londen uit Zweden ontvangen hebben Britsche marine detachementen onder dekking van zwaar ge schut een gedeelte van Narvik bezet. Te Londen wordt niets medegedeeld omtrent de plaatsen, waar de Britsche troepen aan land zijn gegaan. In berichten van Zweëdsche zijde wordt gezegd, dat de Duitschers zich uit Narvik teruggetrok ken hebben langs den spoorweg, welke naar Kiruna in Zweden leidt. De Noren zouden trachten, hen te omsingelen. Het Fransche blad „Temps" heeft vernomen dat ook op de Lofoden de eilandengroep voor de fjord van Narvik een Engelsch expeditie- leger aan land is gegaan. Te Dronthjem zouden eveneens Engelsche troepen ontscheept zijn. De Noorsche regeering heeft naar Reuter meldt, het Noorsche volk gisteravond in een boodschap opgedragen Engelsche en Fransche betaalmiddelen in ontvangst te nemen, daar de geallieei-de troepen niet voldoende tijd hebben gehad Noorsch geld +e verkrijgen. De officieele koers zal worden bekend gemaakt na een tusschen de Noorsche Staatsbank en de Bank van Engeland te sluiten overeenkomst. In een boodschap der Noorsche regeering aan de Noren wordt gezegl: De hulp van Noorwegen, waar om de Noorsche regeering aan de Bx-itsche en Fi-an- sche regeering heeft gevraagd, wordt gegeven en neemt grooten omvang aan. De eerste teekenen daarvan zijn de herovering van Narvik en het om die stad liggende gebied. Een aantal Noorsche loodsen heeft reeds werk zaamheden bij de marine aangevangen. Noorsche officieren, die gedetacheerd zijn bij het expeditie- leger, zijn op 15 April in Engeland aangekomen. Zij hebben het contact met de militaire autoriteiten tot stand gebracht. De mededeeling behandelt voorts ook nog de kwestie der betaalmiddelen. Alle Noox-sche militaii-e en civiele autoriteiten heb ben opdracht gekregen met de Britsche en Fran sche bondgenooten een zoo nauw mogelijk contact te onderhouden en hun allen bijstand te verleenen, welken zij kunnen geven. STAVANGER OPNIEUW AANGEVALLEN Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat het vliegveld te Stavanger gisteren opnieuw gebombardeerd is. Het Britsche ministei'ie van luchtvaart xneldt hierover: „De verkenning van-, de Noorsche kust 'is den geheelen dag voortgezet. Den on- gunstigen weersomsandigheden ten spijt is het vliegveld van Stavanger weer gebombax-deei-d. Aan deze actie werd deelgenomen door ver scheidene af deelingen der luchtmacht, die alle zonder verliezen terugkeerden". Van gezaghebbende Engelsche zijde woi'dt verno men dat minstens twee Duitsche watervliegtuigen te Stavanger zijn tot zinken gebracht, toen het vliegveld en de basis voor watervliegtuigen op nieuw door Britsche Blenheims werden aangeval len. De watervliegtuigen lagen gemeerd, toen zij door de Britsche vliegtuigen uit machinegeweren werden beschoten. Kort daarna zagen Britsche vliegres deze wa tervliegtuigen ondei-gaan. DUITSCH COMMENTAAR. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde Maandag avond: Naar van welingelichte zijde over de En gelsche beweringen inzake landingen van Engel schen in Noor-wegen wordt vex-klaax-d zou het tot nu toe onbevestigde bericht over een landing ergens in Noox-d-Noorwegen misschien van het standpunt der Engelsche px;estige-propaganda een zeker succes beteekenen voor diegenen te Londen, die ter ge ruststelling van hun volk iets dergelijks dringend noodig hebben. Een landing in de onherbergzame fjoxrien is na tuurlijk op een of andere plaats mogelijk, doch mi litair zinloos. Een dergelijke landing zou geen en kel militair belang hebben. Tusschen Di-ontjhem en Narvik strekt zich een meer dan 600 K.M. lang woest Noorsch hoogge bergte uit. Tusschen Narvik en Drontjhem bestaat geen spoorwegverbinding. Een operatiemogelijkheid in deze buurt van even tueel gelande Engelsche troependeelen tegen de basis der Duitsche oorlogvoering in het Noorsche gebied, dus tegen Midden- en Zuid-Noorwegen, 'dat vast in Duitsche handen is, zou daardoor niet zijn ontstaan. Aan dit het bovenstaand ging een D.N.B. bericht uit Oslo vooraf, waarin gezegd werd dat in de door Duitsche troepen bezette plaatsen en 'streken geen Engelschman Noorschen bodem betx-eden had. Narvik, zoo werd medegedeeld, bevindt nog-steeds in Duitsche handen. Scherp toezicht op vreemdelingen in Indië. BATAVIA, 15 April. (Apeta'ANP). Het lid van den Volksraad, de heer Van Helsdingen, richtte een sehx-iftelijke vraag tot de regeering, waarin hij er op wijst, dat, volgens berichten in de pers, in Noorwegen de leden van de Duitsche kolonie mili tair georganiseerd en van opdrachten voorzien zijn geweest. Voorts zouden voor elk militair object, vliegveld of radio-station reeds lang tevox-en in- landsche Duitsche bezettingsdetachementen zijn aangewezen, en zouden deze, gebruikmakend van hun plaatselijke kennis en van het feit dat er blijkbaai- geen vooi-zorgsmaatregelen tegen hen waren getroffen, den Duitschen overval hebben voorbereid en aan de uitvoering daarvan hebben medegeholpen. Duitsche toeristen zouden zich aan soortgelijke feiten hebben schuldig gemaakt. In vex-band met e.e.a. vraagt de heer Van Hels dingen, of de regeering bereid is: Inlichtingen in te winnen of deze berichten in hoofdzaak juist zijn, en zoo ja, een scherp toezicht te doen houden op alle in Ned.-Indië gevestigde onderdanen van belligerente mogendheden, gezien de ervaring in Noorwegen in de eerste plaats op Duitschers: Indien bij hen voorhanden, bij hen alle wapens te doen innemen, alle vreemdelingen in Indischen dienst, ook al zijn zij Nederlandsche onderdanen, en" speciaal die op de kwetsbare en belangrijke posten gestald, buiten de mogelijkheid te plaatsen om de Ned.-Indische overheid te schaden; In het bijzonder den aard en inhoud van de z.g. Liebesgaben, welke de bemanningen van de in In dische havens liggende schepen ontvangen, te doen onderzoeken; En, voor zoover déze maati-egelen niet kunnen worden toegepast zonder b.v. afkondiging van den staat van oorlog of van beleg, een zóodanigen toe stand in het leven te roepen LANDAANWINNINGSWERKEN IN DEN DOLLARD. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en an'dex-e zakelijke x-echten, noodig voor landaan- winningswerkén in den Dollard, zich uitstrekkend in de gemeenten Termunten, Nieu'wolda, Finster- wolde en Beerta. Verbetering van de haven van Delfzijl. Kosten op 300.000 geraamd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het verkeersfonds voor 1940, waarbij de minister van waterstaat 300.000 vraagt voor verbetering van de haven van Delfzijl. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Sedert het uitbreken van den oorlog heeft het havenvei'keer te Delfzijl zich, wegens uit den oor logstoestand voox-tgekomen gevax-en voor de vaart langs Nederland's Westkust sterk ontwikkeld. Daar bij is dit verkeer van een geheel andex-e structuur geworden. Was namelijk Delfzijl in hoofdzaak een haven, waar de producten, afkomstig van en be stemd voor Noordoostelijk Nederland wex-den gelost en geladen, (invoer van steenkolen en kunstmest stoffen, uitvoer van stroocax-ton, ijzeraarde en aardappelmeel), sinds September j.l. is de haven van Delfzijl van beteekenis voor ons geheele land geworden. Over Delfzijl vindt thans de invoer plaats van producten, bestemd voor geheel Nederland, ter wijl ook de uitvoer niet meer een overwegend regionaal karakter draagt. De haveninrichting, en -outillage passen echter niet bij het huidige verkeer. Het algemeen belang vereischt, dat zoo spoedig mogelijk voorzieningen Worden getx-offen om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden, ontstaan door de toeneming en gewijzigde structuur van het havenverkeer. Daartoe zou noodig zijn, dat de ligplaats voor binnenschepen wordt verbeterd en uitgebreid, dat een gedeelte van de haven door uitbaggering ge schikt wordt gemaakt als ligplaats voor diepgaande schepen en dat een aantal voorzieningen voor het meren van schepen worden getroffen. De uitvoering van deze werken zal vermoedelijk een bedrag van ten hoogste 300.000 vorderen. NEDERLAND—BELGIE. Gaat door. Het is te begrijpen, dat in verband met den inter nationalen toestand geruchten verspreid zijn, welke er toe zouden kunnen leiden, dat men hier en daar in de meening zou kunnen verkeeren, dat het door gaan van den wedstrijd Nederland-België op Zondag 21 dezer twijfelachtig zou rijn. Het bestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond deelt ons mede, dat van een niet-doorgaan van den wedstrijd geen sprake is. SPECIALE TREIN VOOR BELGISCHE BEZOEKERS Het laat zich aanzien, dat de wedstrijd een flink contingent Belgen naar Amsterdam zal trekken. De V. V. V. „Amsterdam" deelt mede, dat de maatschap pij der Belgische Spoorwegen in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen Zondag a.s. een spe- cialen trein laat loopen, waardoor een eendaagsch bëzbek van Belgen aan Amsterdam mogelijk wordt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1