IJmuider Courant DAGBLAD VUOH VELSEJN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Ijfjn-oefening. Verhuizen. Landingsplaatsen der Britten worden geheim gehouden. De havenstad opnieuw bestookt Directe belastingen voldoen aan de verwachtingen No. 141 L0urens Coster, Maatschappij voor "Agaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. uaarlem. Telefoon 10724 Bureau -iirJ'1 Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, sJBI. Poslgi'0 5,079r All° Advertentie», 5" uoof dH blad, worden kosteloos m de Kennemer Courant -oman|n Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 17 APRIL 1940 Abonnementen per week f012}$, pa# maand ƒ0.5254, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, Losse nummers 3 cent per ex, Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels R25, elke regel meer ƒ0.10. 25 April zal een alarm-oefening voor 'cr 3erming te Haarlem worden gehouden. |!b" waar0p de sirenes zullen loeien, en volgenS SeSeven voorschriften zal moe- zaj natuurlijk niet bekend woi-den aandelen, ogd door waarde van zoo'n oefening wordt sterk het onverwachte, dat haar trouwens 7 int in overeenstemming brengt met de dikheid. Hopelijk zullen wij die werkelijk- dit land nimmer beleven, maar niemand 111 met zekerheid. En daarom is het noodig, „^„gelijkheiden voorbereid te zijn. Het is pg dat de weermacht dat is; de burger- £g moet het ook zijn. In haar eigen belang. wordt dezerzijds ook nog eens extra aan- f fd tot algemeene medewerking. ^Commissaris van Politie zet ia een stuk, dat r jn dit nummer publiceeren uiteen e ieder verlangd wordt. Het is heelemaal rioeüijk of ingewikkeld, maar het moet prompt '„'voord worden. Commissaris heeft aan het slot van zijn- stuk breven: „Laat de stok'achter de deur, in den van een zware straf, gesteld op het niet berken aan de alarmoefening, niet gebruikt i'oeven te wórden". Die waarschuwing worde hier Haarlemmers ook nog eens in herinnering ge it Het zal hun niet baten aan te komen met jjutef in het genre van: „Ik wist er niets van", "at onzin zal wezen. ons verheugen dat de burgemeester van Het 'moge dom tot het houden van deze alarm-oefening sloten. Wie nog -niet inziet dat de gebeurte- 10 in Europa al dergelijke maatregelen niet al ia rechtvaardigen, maar noodzakelijk maken is Dezel of een struisvogel. gt deze oefening goed, dan zullen er toch Jffll onvolkomenheden aan den dag treden. Men a moeilijk anders verwachten. Ik hoop dat dus Ljjg tot een volgende zal worden overgegaan. htzou het ook nuttig zijn er eens een te hou- 2 (p een onverwachten dag, hetgeen weer wat ïwoordigheid van geest vereischt dan een eerwacht tijdstip op een tevoren vastgestelden Hoe meer initiatief de gemeentebesturen op het •oied van de luchtbescherming toonen, hoe beter, hoe meer zij de menschen vertrouwd maken de mogelijkhei'd van alarm, hoe beter ook dat zijn, Dat zal tot aanpassing, rustiger zenuwen iminder vatbaarheid voor onzinnige geruchten ;n. Het zal daarbij uitwerken dat vele menschen gemoedsrust het houden van alarm-oefeningen het leger verduren. Want daar ontbreekt nu nog wel wat aan. Alle onderdeelen van gemobi- srde legérs houden af en toe alarmoefeningen dat -anders kunnen? Neen, natuurlijk niet, ant dat hoort logisch bij de oefening der troepen. deii. wereldoorlog, toen ons leger eveneens mobiliseert} was, gebeurde het ook telkens. Ik héb' e alarm-oefening meegemaakt en in Bra- tioi werd de bevolking er zeker niet door ver wrikt. Deze dacht heusch niet dat er iets ergs op Als het midden in den nacht gebeurde en fe alarmsignaal met zijn gejaagde opeenvolging tonen.door de dorpen schalde draaide de be- rolking zich weer eens lekker in bed om en sliep sier in, Zoo gemakkelijk als toen heeft de burgerij het iel meer. Zij moet nu zelf aan alarmoefeningen jtofi de luchtbescherming deelnemen. En misschien wil het wel goed zijn er ook eens een 's nachts te houden. Waarom niet? Het zou zijn goede uit hebben en de noodzaak van gereedheid tok op dit gebied doen beseffen. onze regeering, hoe actief die ook op het ge lid der landsverdediging moge geweest zijn en nog k, is ten aanzien van de luchtbescherming weinig Het conflict tusschen den minister van Einnenlandsche Zaken en de Ned. Vereeniging voor totbescherming heeft daarvan verleden week nog tas een indruk gegeven. Blijkbaar heeft die ver- toging ook haar feilen, maar daartoe behoort niet aan activiteit en goeden wil. Ie dit blad is er ook al voor dat conflict her- de aandacht op gevestigd dat het ont leken 'van algemeene richtlijnen van de zijde der te overheid en van algemeene inspireerende 6 de ontwikkeling der luchtbescherming geremd en benadeeld. In dat tekort zal als- Mi voorzien moeten worden. Het is dringend noo- dat daar verandering in komt. Intusschen is toeentelijk initiatief voortreffelijk en kan op termijn tot groote verbetering leiden. Maar :i algemeene voorschriften en die actieve lei- uit Den Haag moeten er komen! R. P. SPOED W E R K WN OP GEWACHT WORDEN W. KUIPERS ZN. GEDIPLOMEERDE OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 - TEL. 12726. (Adv. IngezMed.) Men ziet overal weer verhuiswagens staan, Vari menschen die komen en menschen die gaan. Dit is het seizoen, zooals ieder jaar weer, Van 't meest intensieve verhuizingsverkeer. Een buurman gaat weg en er wordt door de buurt, Nieuwsgierig naar de tapissière gegluurd; 't Is jammer, het was wel een aardig gezin, Je wist wat ;je hadt, maar wie komt er nu in? Of wel: nou, die .zijn we dus eindelijk kwijt, Vijf jaar haast die menschen, dat was me een tijd. Een buurman verschijnt en de buurt gaat te gast Met blikken op hem en zijn vrouw (maar gepast!) Op 't eerste gezicht is de indruk niet kwaad. Maar 't blijft toch maar afwachten of het straks gaat. Er wordt weer verhuisd, 't is het drukke seizoen, En daarmee is zoo een en ander te doen. Niet alles kan mee, er moet heel wat van weg En dat op zichzelf eischt een boel overleg. Het wordt spoedig kaal en dan kaler dan kaal, En vader gebruikt soms wat krachtige taal, En moeder zit soms met de handen in 't haar, Hoe krijgt ze op tijd !t nieuwe huis nu nog klaar. Zij komt er vandaan of zij rent' er naartoe En 's avonds is moeder nog moeder 'dan mee. Verhuizen kan leuk zijn, maar 't is buiten kijf Een hevig kortstondig vermoeiend bedrijf; En in-dit seizoen wordt er druk aan gedaan, Door menschen die komen en menschen die gaan. P. GASUS. Vader van Keesje de Ruyter veroordeeld. Jodenvader van Keesje de Ruyter, het aa wijksche biljartwonder, had de Ambtenaar gpen dagen geleden f 100 boete subs. 50 da- MVtt wegens het laten verrichten van ar- 'iïonds e0n minder3ari©e acht uur des «finS-de<3iger Mr' A' W. Rassers uit Breda had che gronden vrijspraak gevraagd. De J^hter deed hedenmorgen uitspraak en ■-/Meelde den verdachte tot een boete van «öUO dagen. IJMUIDEN (J^kENNEM.L. 36 De kteexmakec vaot bete c maativexk (Adv. Ingez. Med.) Duitschland koopt geen eieren meer in ons land. Met ingang van gisteren zijn plotseling zonder eenige waarschuwing nieuwe bepalingen ingevoerd voor den uitvoer van eieren, zoowel wat betreft naar Engeland als naar Duitschland. Deze regeling, die een aanzienlijke beperking van den uitvoer betreft, dreigt voor de pluimveehouders catastro fale gevolgen te zullen hebben, vooral nu deze be perking komt in een tijd, dat de aanvoer aan vei lingen en markten elke week grooter wordt. Van deskundige zijde wordt ons medegedeeld, dat de beperking zoodanig is, dat naar schatting d,eze week reeds voor tusschen de 7 en 10 millioen eieren geen afzet te vinden zal zijn. Wel wordt natuurlijk" reeds een gedeelte in koelhuizen opge slagen, doch het is ten eenenmale onmogelijk, het geheele surplus op deze wijze onder te brengen. tDe bepalingen om welke het hier gaat houden in, dat de uitvoer yan eieren naar Engeland en Duitschland in een bepaalde verhouding moet ge schieden, vastgelegd 'iri: vb'ïï week'tot week toe te kennen hoeveelheden. De Duitsche regeering kan zich hiermede niet vereenigen en heeft derhalve het aankoopen van eieren in Nederland gestaakt. Duitschland kan hiertoe thans ongetwijfeld ge makkelijker overgaan nu het de beschikking heeft gekregen over 1150 millioen Deensche eieren, welke anders per jaar naar Engeland gingen. Normaal voerde Duitschland per jaar ongeveer 1650 millioen eieren in. NED. VLIEGTUIGENFABRIEK FOKKER KEERT 13 PCT. SLOTDIVIDEND UIT. Aan de binnenkort te houden algemeene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Neder- landsche Vliegtuigenfabriek Fokker zal worden voorgesteld over 1939 een slotdividend van 13 pCt. op de gewone aandeelen uit te keeren. Als interim dividend is reeds 7 pCt. gedeclareerd, zoodat in to taal over 1939, evenals in 1938 een dividend van 20 pCt wordt uitgekeerd. DE DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM Volgens een wijziging van de Petroleumbeschik- king, is ieder, aan wien éeri of-meer petroleumdistri- butiekaartèn of -bonnen zijn uitgereikt, verplicht bij wijziging in de omstandigheden, op grond waarvan de uitreiking is geschied, de kaarten of de bonnen, op welke hij ingevolge de veranderde omstandighe den geen aanspraak kan maken, in te leveren bij den distributiedienst van dén distributiekring, waartoe de gemeente, in welker bevolkingsregister hij is in geschreven, dan wel, in geval van verhuizing, wordt ingeschreven, behoort. Narvik nog in Duitsch bezit Reuter's militaire medewerker schrijft dat de voorhoede van het geallieerde expeditieleger zich thans in Noorwegen bevindt, doch dat de basis, die de afdeelingen hebben uitgekozen ge heim moeten blijven, omdat de Duitschers in 't onzekere moeten blijven tot de troepen aan de kust vasten voet hebben gekregen. Naar volgens dezen correspondent verluidt zenden de Duitschers reeds per vliegtuig versterkingen in Westelijke richting, naar hun geïsoleerde garnizoenen te Bergen en Dronthjem. Onder deze omstandigheden is snelheid daarom voor beide partijen van zeer groot belang. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde van morgen: „In Narvik is de toestand onveranderd. De Londensche propaganda-berichten als zou Narvik door Britsche troepen bezet zijn en de Duitschers zich teruggetrokken zouden hebben naar de Zweedsche grens, berusten op fantasie. De ertsspoorlijn van Narvik tot de Zweedsche grens bevindt zich in Duitsche handen. De in en om Narvik opereerende Duitsche troepen staan in permanent contact met de hoofdkwar tieren in Noorwegen. Verder bericht het D.N.B. dat Engelsche zee- strijdkrachtcn op den 16den April des avonds opnieuw de stad en de haven van Narvik be schoten hebben. Er werd echter geen poging ondernomen Engelsche troepen aan land te zet ten. ONTSCHEPING BIJ HARSTADT? Hetzelfde bureau maakt melding van een bericht van Europa Press, volgens hetwelk een Britsche landing waarschijnlijk bij Harstadt geschied is. Harstadt ligt op een eiland, dat hemelsbreed on geveer 70 K.M. van Narvik is gelegen. Narvik en Harstadt worden in de eerste plaats door een breede fjord gescheiden» tusschen het eiland Hin- noya, waarop Harstadt is gelegen en het schiereiland ten Noord-Westen van Narvik. Tusschen Narvik en dit eiland liggen de Lofoten- fjord en de Rombankenfjord. Het schiereiland zelf vormt een gespleten ten deele boschrijk hoogland, dat op verschillende {plaatsen tot meer dan 1000 meter stijgt. De moge lijkheden voor de beweging van groote troepen machten zijn hier buitengewoon gering. De nog volkomen wintersche temperaturen en sneeuwlaag maken alle bewegingen bijzonder moeilijk, aldus dit bericht. NOORWEGEN „DOOR MIDDEN GESNEDEN". LONDEN, 17 April. (Reuter). De Londen sche bladen publiceeren berichten uit Stock holm, volgenswelke de Duitschers van Trontjhem uit de Zweedsche grens hebben bereikt, waardoor zij Noorwegen in tweeën hebben gesneden. Volgens de laatste berichten uit Stockholm is Kongsvinger gisteren in handen der Duitschers ge vallen, doch in de dichte wouden bestoken de met geweren licht gewapende Noorsche skipatrouilles de Duitsche afdeelingen', die van. de sneeuw veel hinder ondervinden, én wier verbindingen worden afgesneden. De opmarsch van 16.000 man Duitsche troe pen naar Elverum is tot staan gebracht, De Noren voor Elverum versterken hun stellin gen en leggen enkele versterkingswerken aan. Zoodra de Duitschers zich weder kunnen rang schikken, wordt voor Elverum en Hamar een beslissende slag verwacht. Ook de burgerbevolking dwarsboomt de Duit schers door de levensmiddelenvoorraden uit de steden te verwijderen en in de provincie te ver bergen. In het uiterste Zuid-oosten hebben de Duit.schers naar verluidt thans de geheele provincie Oestfold bezet. Op verscheidene plaatsen, o.a. te Dombaas, zijn valschermspringers geland, doch zij zijn allen gedood of gevangen genomen. De totale sterkte der Duitsche troepen in Noor wegen wordt thans op 60.000 man geschat. Het Noorsche telegraafagentschap „ergens in Noor wegen" geeft het volgende overzicht van den Noor- schen opperbevelhebber, generaal Ruge. De Noorsche troepen zijn in het zuidoosten door sterke Duitsche afdeelingen aangevallen en hebben zich in oostelijke richting teruggetrokken. De strijd duurt voort ten westen van Kongsvinger, aan het Mjoesameer en nabij Hakedal, waar afdeelingen Noorsche skitroepen met succes de Duitschers in de flank zijn aangevallen. Twee Duitsche vliegtuigen werden neergehaald. Nieuwe valschermtroepen zijn vernietigd of gevangen genomen. In. de andere deelen des lands is de toestand on gewijzigd. Engelsche troepen zijn in het noorden van Noorwegen ontscheept en hebben contact gekregen met de Noorsche troepen, In een proclamatie zegt de generaal: Wij werden verrast, hetgeen de verwarring der eerste dagen ver klaart, doch wij beginnen de orde aan het front en daarachter te herstellen. Wij hebben vele harde klappen gekregen en zullen er nog meer krijgen, doch wij zijn. niet meer alleen, daar Engeland en Frankrijk tusschenbeide zullen komen. De Britsche troepen bevinden zich reeds in het land. Onze taak is, weerstand te bieden tot de hulp doeltreffend is ;eworden. Wij zullen succes hebben als wij volhou den en één zijn. Een D. N. B. bericht meldt nog dat Noorsche troe pen, die zich tegen den Duitschen opmarsch naar de Zweedsche grens verzetten, na korten strijd met aan zienlijke verliezen teruggeworpen werden. De Duit schers maakten een aantal gevangenen. Tweehon derd Noren werden over de Zweedsche grens ge drongen en geïnterneerd. Duitsch opperbevel bericht verlies van Engelschen kruiser. Geen bevestiging te Londen. Het opperbevel der weermacht maakt be kend: „Op 15 April is een Britsche kruiser voor de Noorsche kust door Duitsche gevechtsvliegtui gen aangevallen en door zware bommen getrof fen. De kruiser bleef eerst met zware slagzij drijven en zonk spoedig daarop. Bovendien werd een Sunderland-vliegboot vernield. De vliegboot werd door de Engelschen een „vliegend slag schip" genoemd. In marinekringen in Londen wordt van het bovenstaande geen bevestiging' gegeven. D. MEYER f Wij ontvingen het bericht van het overlijden van den heer Daniël Meyer te Heiloo em. predikant van de Belg. Evangel. Zending, in den lef tij d van 76 jaar. De heer Meyer was een schriftkenner bij uit nemendheid. Hij hield zich ook veel bezig met maatschappelijk werk en was een tiental jarén werkzaam als evangelist bij de Belg. Evang. Zen ding post Antwerpen. Toen hij daarna weder naar Holland ging heeft hij gedurende zes jaren ge regeld op Evangelische samenkomsten gesproken. Enkele weken geleden moest hij ook dit wérk op geven. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag 18 April op de Nieuwe Begraafplaats te Heiloo des namiddags 2 uur. Men waarschuwe tie politic. Indien projectielen of scherven neerkomen. ZANDVOORT Woensdag In overleg - met de militaire autoriteiten maakt de Commissaris van Politie Mr. Ph. L. J. Reijinga bekend, dat indien in de toekomst even tueel andermaal projectielen of scherven daar van in de gemeente neerkomen, door hen, die dit het eerst ontdekken, terstond de gemeente-po- litie (Tel. 2525) moet worden gewaarschuwd. Men late den toestand zooals deze is en waar schuwe geen andere gemeentediensten. Door de Politie zal dan tot bewaking van de betrokken plaats worden overgegaan tot de komst der door haar van het gebeurde verwittig de militaire deskundigen. I Rijksmiddelen in Maart Overige middelen" aan den lagen kant Aan het overzicht van den stand der rijksmid delen op ultimo Maart j.l. wordt het volgende ont leend: Wat de directe belastingen betreft kan wor den geconstateerd, dat de stijgende lijn van de gedurende het eerste kwartaal ten kohiere ge brachte bedragen zich thans opnieuw heeft vortgezet, waarmede een nieuw record is ge boekt. Wanneer we zien, dat het totaal dezer bedragen over het eerste kwartaal van 1936 ongeveer 4054 millioen beliep, welk totaal 'n 1938 klom tot ruim f 46 millioen, waarboven 1939 slechts met iets meer dan 1 ton boven uit kwam, dan mogen we bij een thans ten kohiere gebracht zuiver bedrag ad. f 52.488.577 geens zins ontevreden zijn, al moet bij de bcoor- dècüng van dit bedrag met enkele factoren worden rekening gehouden. Want, zooals men weet, is thans de belasting van de doode hand opgeheven en wanneer men het voor deze belasting op ultimo Maart van het vorig jaar ten kohiere gebrachte bedrag ad. f 1.128.202 buiten beschouwing zou laten, dan zou een vooruitgang geconstateerd kunnen worden van f 7.424.965. Deze vooruitgang is echter bijna geheel te danken aan de opbrengst van een nieuw gecreëerd middel en wel de opcenten op de gemeentefondsbelasting, welke thans ten kohiere gebracht is voor een zuiver bedrag van f 6.901.561 zoodat de andere middelen van deze groep in totaal slechts zijn vooruitgegaan met een bedrag van f 532.400. Uit het bovenstaande volgt, dat na vervanging van de belasting op de doode hand door de opcen ten op de gemeentefondsbelasting, thans in verge lijking met het eerste kwartaal van het vorig -jaar voor alle directe belastingen tezamen een hoogere opbrengst kan worden geconstateerd van f 6.296.763. Ten aanzien van de afzonderlijke middelen van deze groep kan nog het volgende worden opge merkt. De grondbelasting, waarvan het kohierbedrag in 1938 per ultimo Maart ruim 9!/2 millioen bedroeg bij een raming van 10.6 millioen en welke over het eerste, kwartaal van -het vorig jaar reeds was terug- geloópen tot bijna 5.2 mililoen, bief ook thans aan verdere daling onderhevig en kon slechts voor f 3.534.236 ten kohiere worden gebracht of wel f 1.648.000 lager dan het vorig jaar. De vermogensbelasting met een bedrag van f 6.788.064 bleef bij het vorig jaar f 79.300 ten achter en de verdedigingsbelasting noteerde met een opbrengst van f 3.464.739 ongeveer f 99.215 minder dan in het eerste kwartaal van 1939. Gelukkig bracht de inkomstenbelasting uitkomst» door met een zuiver-kohierbedrag van f 31.799.975 het bedrag van liet' vorig jaar met f 2.350.900 te overtreffen. DE OVERIGE MIDDELEN. Dc totale opbrengst van deze middelen over de maand Maart is met een bedrag van f 36.530.936 ten opzichte van de raming (37.541.666) niet geheel onbevredigend te noe men, terwijl het als een verheugend verschijnsel mag worden aangemerkt, dat ha de inzinking, welke Februari te zien gaf ten aanzien van Januari (van 42.8 op 35,8 millioen) de op brengst van Maart die van Fabruari weder met f 722.728 heeft overtroffen. Mede dank zij de gunstige opbrengst over Januari heeft ten slotte de opbrengst over het eerste kwar taal, welk f 115.150.748 heeft bedragen, de raming voor dit tijdvak nog met f 2.525.750 overschreden en kwam daarmede bijna 5.6 millioen boven de op brengst over het eerste kwartaal van het vorig jaar. Ten aanzien van de voornaamste dezer middelen kan nog het volgende worden opgemerkt: De dividend- en tantième-belasting, aan de op brengst waarvan over de eerste maanden van het jaar nog geen enkel beeld voor het' verdere ver loop/ kan worden ontleend, heeft bij een maande- lijksche raming van 2*4 millioen in Maart opge bracht f 1.309.509 terwijl de opbrengst over het eerste kwartaal ad. f 3.286.250 nog beneden de helft van de raming bleef. De rechten op den invoer, welke de eerste twee maanden van dit jaar in vergelijking met de gun stige cijfers van de laatste maanden van het vorige jaar een aanmerkelijke vermindering toonden heb ben zich thans weder hersteld en bedroegen over Maart f 11.237.243 (raming 9 millioen, in welke hoogere opbrengst echter mede zijn begrepen de meerdere invoerrechten, welke volgens het Kon. besluit van 9 Februari j.l. worden geheven. Mede aan deze laatste omstandigheden is het te danken, dat deze rechten over het eerste kwartaal de raming welke 27 millioen bedraagt, met ruim 3 millioen hebben overschreden. De omzetbelasting, welke in Januari een record opbrengst van bijna 12.7 millioen te zien gaf bij een raming van ruim f 6.9 millioen, doch die over Februari daalde tot ruim f 6.5 millioen, gaf thans over Maart 'n verdere daling te zien tot f 5.150.000. Dank zij het gunstige resultaat van Januari kwam de opbrengst over het eerste kwartaaal ad. f 24.405.000 toch nog bijna f 3.65 millioen boven de raming. De Duitsche troepen in Oslo. Met muziek voorop marcheert een afdeeling door de stratep der Noorsche hoofdstad Distributiebonboekjes komen in Mei of Juni. Naar het ANP verneemt, is men thans met de voorbereiding begonnen om eerlang over te kunnen gaan*tot uitreiking van de distributieboekjes op ver toon van de distributiestamkaarten. Verwacht kan worden, dat deze uitreiking eind Mei of begin Juni zal kunnen geschieden. NEDERLANDSCHE GEZANT IN TOKIO BIJ VICE-MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Generaal J. C. Pabst, de Nedérlandsclie gezant te Tokio, heeft, naar Domei meldt, een bezoek ge bracht bij den vice-minister van buitenlpndsche zaken, Masayoeki Tani, op het departement van buitenlandsche zaken. Er werd van gedachter ge wisseld over de-Nederlandsche belangen in Noord- China en over-den toestand in Europa.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1