beverwijk Lange agenda, die vlot werd afgehandeld Raad Velsen. Het kerkpad wordt verbeterd, maar er is geen grond voor de trottoirs. Geen eerepenning dergemeenfe Gemeente-ontvanger krijgt geen salaris meer uitbetaald. Gisteravond vergaderde de voltallige gemeente raad ter behandeling van een agenda van niet min> der dan 16 punten. Maar de zaak werd vlot afge handeld en wanneer er geen besloten vergadering van 50 minuten was geweest, zou er, per agenda punt gerekend, zeker een snelheidsrecord gemaakt zijn. VERWEER TEGEN EEN INGESTELDE RECHTSVORDERING. B. en W. stellen voor, in eersten aanleg verweer tc voeren tegen een vordering van 1 336 ingediend door J. G. Handgraaf, echtgenoote van J- R. Schuijt te Haarlem, wegens vergoeding van kosten, arbeid en winstderving en verbreking van de met haar gesloten overeenkomst inzake het schoon houden van een school. De heer Heeremans (r.-k.) zal tegen het voorstel stemmen, omdat B. en W. deze zaak buiten den Raad om hebben behandeld. Het voorstelwordtmet 5 stemmen tegen aan genomen. ONDERHANDSCHE VERHURING VAN EEN GEDEELTE ZEESTRAND. B. en W. stellen voor een gedeelte zeestrand na bij Wijk aan Zee wederom onderhands te verhuren aa nde N.V. Buffet Mij. „E Puribus Unum". Goedgekeurd. VERKOOP VAN GROND. B. en W. stellen voor te verkoopen aan H. M. v. d. Pieterman ongeveer 588 M2. grond tegen den prijs van f 3200. Goedgekeurd. DaaROM GEEN BROEK- BERGENPLEIN. Aug. R. W. Draisma te Santpoort had in overwe ging gegeven, aan het punt van- samenkomst van de Broekbergenlaan, de Anemonenstraat, den Ha- gelingerweg, de Hoofdstraat en de Velserbroek- straat den naam te geven van Broekbergenplein. Omdat dit -punt van samenkomst een uitgespro ken regelmatigen pleinvorm mist, meenen B. W. dat niet tot het geven van een afzonderlijken naam aan dit ipunt moet worden overgegaan. De raad gaat hiermede accoord. IN DIENST HOLDEN VAN EEN OPZICHTER. B. en W. stellen voor J. Schipper, reeds gedu rende enkele jaren als opzichter 2e klas in dienst van het bedrijf Openbare Wei-ken, wiens contract B. en W. na het gereedkomen van "hét politiebu reau wenschten te ontbinden, in verband met de vele werlizaamheden aan dat bedrijf-, voorloopig tot het einde van dit jaar in dienst te houden. De heer G ro en eve ld (c.-'h.) heeft zich afge vraagd, of het voor de gemeente van belang is dezen -man, die een bekwame ambtenaar is, op ar beidscontract in dienst te houden. Waarom krijgt ■hij geen vaste aanstelling? De heer V'érme,ul.en (a.-r.) merkt op, dat niet de vraag of de man bekwaam is of niet, be paalt of hij een vaste aanstelling krijgt of niet. Dit wordt bepaald door de vraag of de gemeente hem noodig heeft. De heer Dunnebier wethouder zegt, dat B. en W. dit tijdstip nog niet geschikt achten om tot een vaste aanstelling over te gaan. Het voorstel wordt goedgekeurd. AANKOOP VAN GROND TE SANTPOORT. B. en W. vragen een crediet van f 41555 voor den aankoop van 16369 M2. grond aan het Kerk pad te Santpoort, voor den bouw van woningen in het belang der volkshuisvesting met steun van Rijk en Gemeente. De heer Verbeek (v.-d.) heeft met volle waardeering kennis'genomen van dit voorstel. Het treft spreker onaangenaam, dat bij de eerste poging tot verbetering der volkshuisvesting een groot offer moet worden gedaan voor den aankoop van grond. Het bedrag van f 1.80 per vierk. meter vindt spre ker rijkelijk hoog. Daarom geeft hij met eenig be zwaar zijn stem aan dit voorstel. De heer Heeremans (r.-k.) vraagt of, als de raad het voorstel heeft goedgekeurd, bebouwing kan geschieden, zonder dat er verdere grondaan koop geschiedt. De heer V e r m e u 1 e n( a.-r.) onerkt op, dat de commissie van O. W. heeft geadviseerd, den grond te koopen wanneer deze niet duurder is dan f 1.50. Spreker acht f 1.80 te hoog.Waar gaan we naar toe, als we f 18000 voor een bunder grond betalen. Dat wordt voor bouwrijpen grond f 6. Wat doet de gemeente orö onredelijke grondprijzen te voorko men? De gemeente doet veel verstandiger, maar eens een keer ^een" te zeggen. De eigenaars moe ten dan zelf maar eens probeeren, den grond te exploiteeren. De koop van dit terrein brengt imeer met zich mee. Er is nog een stuk van Böhm en daar moeten we straks (misschien nog meer voor betalen. Om des beginsels wil zal spreker zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer Van He ijst (n.-p.) zal zijn stem ge ven- in het -belang van de ontwikkeling der gemeen te. Bol krijgt voor zijn grond een gulden en deze eigenaar krijgt f 1.80. In de doorbraakbeweging zit geen systeem. Het is jammer, dat we met han den en voeten aan zulke prijzen vastzitten. De heer Ten Broeke (c.-h.) merkt op, dat we dezen grond niet eenvoudig als tuingrond moeten beschouwen. De grond ligt midden in de bebouwde kom en daarvoor moet altijd meer betaald worden. Spreker aoht den prijs niet buitensporig hoog. Hij meent dat f 6 voor bouwrijpen grond niet te duur is. De heer Roelse (s.d.a.p.) is ook de meening toegedaan dat de prijs te hoog is. Wat de heer Ver meulen wil, helpt ons niet uit de impasse. Er moet een doorbraak komen en hoe langer we wachten, hoe duurder het wordt. De. heer Ge el en (r.-k.) meent, dat de raad het voorstel moet goedkeuren, al is de prijs rijkelijk duur. We zullèn daar niet goedkooper terecht kunnen. De heer N ij s s e n, wethouder van Financiën ontkent, dat daar voor tuingrond maar 3500 gld. wordt betaald. Voor grasland is daar al 7000 gld. gegeven. De heer Dunnebier zegt, dat ook het college van meening is, dat de prijs aan den hoogen kant is. Dit deel van de gemeente vraagt een oplossing en daarom meende het college, dezen prijs te moe ten aannemen. Bij den eersten woningbouw ter plaatse werd f 1.75 betaald. Er is wat veranderd. Onze exploitatieregeliing heeft den prijs van den grond wel gedrukt, maar hier moet de gemeente toch uitbreiden. Den grond van Böhm hebben B. en W. 'voor denzelfden prijs over willen nemen, ondanks dat die grond onvoordeeliger is, maar de eigenaar was daartoe niet bereid. Spr. is er heele- maal niet ongerust over, dat de grond niet spoedig bebouwd zal worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heer V e r- meulen wil geacht worden te hebben tegenge stemd. f 21.000.— VOOR VERBETE RING VAN HET KERKPAD. B. en W. vragen een crediet van f 21000 voor verbetering van het Kerkpad in dien zin, dat dit pad, -dat thans alleen voetpad is, ook ander verkeer kan opnemen. Hiervoor is noodig de aankoop van 581 M2. grond tegen den prijs van f 2 per M2. van de N.V. ,,'t Clooster". Dit voorstel wordt toegejuicht door den heer Verbeek (v.-d.) De verbetering van het Kerk pad zal ongetwijfeld bijdragen tot de ontwikkeling van dit deel der gemeente. Eén ding heeft spreker gefrappeerd, nl. dat er nu wel -middelen zijn om de sloot op dit terrein te rioleeren. terwijl er nooit geld was, om deze sloot, waar ze in de bebouwde kom loopt, te rioleeren. De heer Heeremans (r.-k.) vraagt of de gedachte verbreeding tot stand kan komen zonder dat. men daarvoor grond van Böhm noodig heeft. De heer Dunnebier, wethouder zegt, dat er geen voldoende grond is om het trottoir te maken. Het voorstel wordt goedgekeurd. EEREPENNrNG DER GEMEENTE. B. en W. wenschen over te gaan tot de instelling van een eerepenning, bestemd om bij voorkomen de gelegenheden te worden toegekend aan perso nen, die zich in bijzondere mate verdienstelijk heb ben gemaakt jegens de plaatselijke gemeente. Het college vraagt een crediet van f 50 voor het doen maken van een model. Een rij van sprekers wenscht hierover het woord. Er is lof voor het voorstel, maar ook cri- tiek. Deze komt van den kant van den heer We ij (c.p.), die meent, dat er andere belangrijker din gen zijn. „Warm noch koud" voor het voorstel is de heer Verbeek. De heer Homburg (a.-r.) wil den- raad inschakelen bij de uitgifte van de penning, opdat de raad, wanneer er ernstig be zwaar is, zijn stem kan laten hooren. De fractie van den heer Ten Broeke is er niet erg warm oor. De toekenning toch berust op subjectieve ge voelens, vooral wanneer een college het doet, dat een bepaald politiek tintje heeft. De heer Roel- (s.d.a.p.) en zijn fractie zijn niet erg enthou siast over dit voorstel. Het lijkt of we eens groot willen doen. In een groote gemeente 'is misschien behoefte om zulk een eerepenning, maar in onze gemeente hebben we weinig groote manren. Onze groote" mannen zijn mannén' met middelmatige verdiensten. De tijd is voor een dergelijke zaak niet rijp en daarom moesten B. en W. het voorstel maar intrekken. De voorzitter heeft met eenig leedwezen bezwaren tegen het voorste] gehoord. We zijn met onze gemeente langzamerhand gekomen tot een, die niet imeer tot de dorpsche behoort. In andere ge meenten \&n dezelfde grootte heeft men ook deze penningen. Er zijn koninklijke onderscheidingen, maar spreker acht het een gemis dat er geen onr-, derscheiding is voor bepaalde gévallen. Is hét Wel verstandig bij het toekennen den Raad in te scha kelen'7 Dit kan gevoeglijk aan het college worden overgelaten. Het voorstel wordt verworpen met 15 stemmen tegen. EEN COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR DE VOLKSHUISVESTING. B. en W. zijn van meening, dat de bemoeiingen an het gemeentebestuur op het terrein der volks huisvesting in de naaste toekomst in omvang zullen toenemen. In verband hiermede stellen zij voor, een vaste commissie van bijstand voor dezen tak van de huishouding van de gemeente in te stellen. Mevrouw Tho masse n—L i n d (S.D.A.P. juicht het voorstel toe. Spreekster zou graag willen, dat alvorens tot woningbouw wordt overgegaan het advies van de vrouwenorganisatie wordt inge wonnen. De heer Vermeulen stelt een technische wij ziging voor (geen stem aan den voorzitter). De heer Van Leusen, wethouder van Volks huisvesting wil gaarne het advies van mevrouw Thomassen in overweging nemen. Het bezwaar van den heer Vermeulen geldt voor alle commissies en daarom acht hij deze incidenteele wijziging onge- wenscht. Het voorstel wordt goedgekeurd. UITBREIDING DS. H. W. CREUTZ- BERGSCHOOL. In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen der Ds. H. W. Creutzbergschool verzocht het schoolbestuur den gemeenteraad, de benoodigde gelden te mogen ontvangen om de school te ver- grooten. Daar door inwilliging van het verzoek naar de meening van B. en W. de normale eischen niefc worden overschreden en de aanvrage aan de wet telijke eischen voldoet, stellen B. en W. voor, de gevraagde medewerking te verleenen. Mevrouw T h om assen viijdt de eischen bui tensporig. Op welke gronden wordt verwacht, dat het aantal leerlingen tot 160 zal stijgen? Men heeft 20 jaar noodig om van 120 tot 138 leerlingen te ko men. Waarom heeft men dan ruimte voor 210 leer lingen noodig? Wethouder Van Leusen zegt, dat hetleerlin gental sneller is gegroeid dan mevrouw Thomassen meent. Daarmee is deze aanvrage volkomen recht vaardig. Theoretisch zou men met een minder groote uitbreiding kunnen volstaan, maar het is goedkoo per thans voor 210 leerlingen ruimte te maken. Het voorstel wordt goedgekeurd. WIJZIGING AMBTENARENREGLEMENT. B. en W. stellen den Raad voor, tot wijziging van het Ambtenarenreglement,' verordening gemeente politie en Arbeidsovereenkomstenbesluit over te gaan ten aanzien van, de regeling inzake de bezol diging van gemobiliseerd gemeentepersoneel. Deze regelingbeteekent een bezuiniging voor de gemeente van f 13.000. Bezwaren komen er van den kant van den heer Verbeek. Wat gebeurt met den pensioengrond slag? Spreker vreest, dat ambtenaren door de wij ziging van den pensioengrondslag schade zullen lijden. Hij vestigt er dan nog de aandacht op, dat er rekening mee moet worden gehouden dat wan neer de pensioengrondslag lager wordt, ook de pre mie, verlaagd moet worden. De heer Visser, wethouder van Sociale Zaken, wijst er op, dat de gemeente gerechtigd is waartoe ook de particuliere werkgevers gerechtigd zijn. De pensioenkwestie is safe. De zaak is in het G. O. -van alle kanten bekeken en daar heeft men ook ingezien, dat er ten aanzien van den pensioengrondslag geen gevaar aanwezig is. De menschen krijgen evenveel uitbetaald als anders en de gemeente maakt ge bruik van een recht, waardoor een belangrijke be sparing wordt gekregen. De heer Verbeek is nog niet-overtuigd, maai de heer Groene veld wijst er op, dat de ge meente ten allen tijde het recht heeft, bepaalde in komsten tot pensioengrondslag te verklaren. Het voorstel wordt met de stem van den heer Verbeek tegen, aangenomen. WIJZIGING EN AANVULLING TOT REGELING DER BEZOLDIGING VAN DE AMBTENAREN. B. en W. stellen voor de mogelijkheid te openen tol het aanstellen van adspirant-opzichters bij de leéhnische bedrijven en op grond daarvan de Ver ordening tot regeling der bezoldiging van de Amb tenaren dienovereenkomstig te wijzigen. Na eenige discussie wordt het voorstel goed gekeurd. WIJZIGING DER KINDERBIJSLAG REGELING. B. en W. stellen voor, over te gaan tot wijziging der Kinderbijslagregeling en deze in overeenstem ming te brengen met de bepalingen der Kinder bijslagwet. Aldus wordt besloten. WIJZIGING VERORDENING GEMEENTEPOLITIE. In verband met eenige opmerkingen van den J minister van Binnenlandsche Zaken in verband met de voorgestelde wijziging van de Verordening ge meentepolitie stelt de burgemeester voor, de be treffende verordening dienovereenkomstig vast te stellen. Goedgekeurd. BENOEMINGEN. Tot onderwijzer aan de openbare school voor U. L. O. te IJmuiden wordt benoemd de heer K. H. Zijlman te Groningen, nummer twee van de voor dracht. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school E te IJmuiden wordt benoemd de heer D. de Bruijn te Dordrecht, eveneens nummer twee van de voor dracht. Verder wordt benoemd tot directeur van de Ge meentelijke Handels-avondschool de heer A. Wiede- meijer en tot leeraar in de Nederlandsche taal en correspondentie de heer J. W. K. de Jager. Tot leden van de commissie van bijstand voor de Volkshuisvesting worden benoemd de heeren Maas. ten Broeke, Eikelenboom, Luikman en Van Kleef, Om negen minuten over vijf sluit de voorzitter de deuren. De besloten zitting duurde tot bij tienen. INGEKOMEN STUKKEN. Een adres van bewoners van de woonwijk ten Oosten van den Wijkerstraatweg houdende verzoek om maatregelen te nemen, waardoor een goede ver binding ontstaat met den Wijkerstraatweg vindt ssteun bij den heer H. M e ij e r. Volgens het ant woord van den wethouder wordt er aan gewerkt. Een schrale troost voor de betrokkenen. De heer Heeremans ondersteunt een verzoek van bewoners van de Uitendaalstraat te Santpoort om verbetering van genoemde straat, waarvoor de gemeente volgens B. en W. geen gelden beschikbaar heeft. Zoo ook de andere Santpoortsche afgevaar digden de heer De Groot en Verbeek. DE SCHORSING VAN DEN GEM EENTE - ONTVANGER. De Wethouder van Financiën deelt den raad het standpunt van B. en W. mede inzake eventueele doorbetaling van het salaris van den ge meente-ontvanger. De conclusie van het college is, dat geen doorbetaling van het salaris dient te ge schieden, welke conclusie gebaseerd is op drie gronden. De raad zal thans moeten beslissen over al of niet doorbetalen van het salaris. Uit verdere mededeelingen van den wethouder blijkt nog, dat wanneer het salaris wordt doorbe taald, beslaglegging tot 100 pet. ten faveure van de verzekeringsmaatschappij mogelijk is. De voorzitter merkt nog op, dat de juiste oplos sing is het salaris niet uit te betalen. De betrokkene kan dan trachten via het scheidsgerecht doorbe taling te. ^«krijgen. - - - -,rr - u-. Het voorstel van geen salaris" uit te betalen wordt met 189 stemmen aangenomen. Na een- korte rondvraag kwam het slot. TWINTIG JAAR A. J. C. Een feestvergjidering in „Ons Huis" l De afdeeling Velsen herdenkt 21 April haar 20- jarig jubileum, welk jubileum gevierd zal worden met een feestvergadering in „Ons Huis" op Zater dag 20 April. Uit de geschiedboeken van de plaatselijke A.J.C. die in den loop van haar bestaan veel heeft bijge dragen tot de cultureele en lichamelijke opvoeding van de jongens en meisjes uit de kringen van S. D. A. P. en moderne vakbeweging blijkt, dat het eerste bestuur was samengesteld uit mevrouw Schaar, Woud, wijlen mevr. De Vries en de heeren Heiligers, B. v. d. Nulft en Hendriks. Als sportleider werd toegevoegd de heer P. van 't Hoff. Met Pinksteren 1921 vond het eerste Pinkster feest plaats. Dit werd gehouden op een terrein dat welwillend was afgestaan door baron Van Tuyll van Serooskerken. Aan dit feest werd deelgenomen door de afdeelingen Amsterdam, Zaandam, Koog- Zaandijk, Hoorn, Alkmaar en Velsen. Baron Van Tuijll stelde er prijs op, het eten dat in een cen trale kampkeuken was bereid, zelf te proeven. Dr. De Weerdt uit Velsen verleende belangeloos eerste hulp bij ongevallen. Dit Pinksterfeest was de eerste centrale bijeen komst der A.J.C. Er was een kamp van 37 tenten, een bestuurstent en een consumptietent, welke door het leger beschikbaar waren gesteld. Ook van de zijde van het gemeentebestuur mocht de kamp leiding volledige medewerking genieten. Dit eerste feest was hoofdzakelijk gewijd aan de sport, er werd gevoetbald, gehandbald, gekorfbald,hard- geloopen, touw-getrokken enz. En Velsen won den eersten prijs met voetballen, een medaille. Korten tijd daarna besloot net congres, dat de A.J.C. niet' zou zijn jeugd-„zorg" maar jeugd-„beweging", waardoor de ouderen het bestuur gingen verlaten." Tweede voorzitter werd de heer P. van 't Hoff, die deze functie 14 jaar heeft bekleed. In den loop der jaren kreeg de AJ.C. haar eigen sfeer en karakter en voltrokken zich groote ver anderingen. In 1923 werd in Velsen weer een Pinksterfeest gehouden. Zaterdags vóór Pinksteren kwamen de leden uit de provincies Noord-Holland en Utrecht bijeen in het z.g. Van Heijstpark bij Driehuis. Eer sten Pinksterdag hield de heer A. H. Gerhard zijn bekend geworden „Zondagmorgen-preek bij den vijver". Op dit Pinksterfeest had de première plaats van het symbolische spel van Marie Vos „Goud- vreugde's Ontwaken", dat elk jaar nog opgevoerd wordt bij den Paaschheuvel te Vierhouten. Vele malen voerde de A.J.C. spreekkoren op, ingestuurd door haren secretaris den .heer H. P. Brits. Ook werd de volksdans beoefend. Op Jiet Meifeest van 1928 werd het spreekkoor opgevoerd van den heer H. P. Brits „De strijd om geluk". Reeds vroeg zag men in, dat de afdeeling in het bezit diende te zijn van een eigen gebouw. Iedere week spaarden de leden hiervoor en organiseerde men bazars en acties. En in November 1935 kon worden overgegaan tot de opening van het eigen gebouw. Nadat Piet van 't Hoff zijn functie als voorzitter had neergelegd werd hij achtereenvolgens opge volgd door Dirk Metselaar en Wim Dienaar. Thans mevr. ThomassenLind voorzitster en wel sedert 2 jaar. Verdere bestuursleden zijn Piet Barbiers, secretaris, Bram Kramer, penningmeester, Gerrit Schaar, troepleider, A. van Berkum, spaargeldbe heerder, L. Aptroot, agent Verkoopcentrale, H. P. Brits gedelegeerde S.D.A.P. en Wim Dienaar, ge delegeerde IJ.B.B. In 1928 werd besloten tot de invoering van het Roode Valken-werk. Van Juni 1929 af is Gerrit Schaar troepleider. Hij is verreweg de oudste be stuurder der afdeeling. Tooiieelvereuniging „Varia". „Sally's Vaders". Voor haar laatste uitvoering in dit speelseizoen heeft de tooneelvereeniging Varia extra-hard ge blokt om haar donateurs in een vlotte voorstellin; eens te laten zien over welk een goed ingespeeld ensemble zij de beschikking heeft en daarenboven hoe dit ensemble zich vol animo heeft overge geven aan de zakelijke leiding van de nieuwe regisseuse, mevrouw Johanna Opdam uit Aerden- hout, die thans bij Varia de teugels in handen ge nomen heeft. Laten we onmiddellijk erkennen, dat mevr. Op dam het leeuwendeel van het succesvolle verloop van den avond toekomt. Wij weten uit eigen aan schouwing, dat zij zich met onvermoeibare energie gewijd heeft aan de aan haar leiding toevertrouwde troep en de resultaten zijn Dinsdagavond in het Thalia Theater duidelijk merkbaar geweest. Dat zij eer van haar arbeid gehad heeft zal een ieder, wien het wel en wee van Varia ter harte gaat, ongetwijfeld genoegen doen. Groote aandacht heelt zij gehad voor de jonge hoofdpersoon in dit alleraardigste blijspel „Sally's Vaders", voor Rie Bakkernes, die hoewel het jong ste lid van Varia zijnde, aangewezen was de rol van Sally, het meisje met de drie vaders, te ver stolken. Zij heeft dit gedaan op een wijze, welke op de repetities voor deze uitvoering reeds bewezen, dat mej. Bakkernes serieus studeert en met liefde voor het dilettantentooneelspel bezield is, zich zoo doende een goed lid van dit reeds meer dan jaar oud zijnde ensemble toonend, Tusschen de ervaren Varianen een rol van het eerste plan te moeten spelen is geen sinecure. Er waren dan ook weliswaar enkele momenten aan te wijzen, waarin onvoldoende routine zich even liet gelden. Maar er stond daartegenover zooveel lolfe- lijks in hetgeen zij het geheele spel door te zien gaf» dat we haar een compliment voor de weergave van deze Sally, mengeling van Pygmalion en Peggy my dear, niet willen onthouden. Het was terdege be studeerd en frisch en vlot. Sinds haar vorige'optreden is haar houding en haar dictie zeer vooruit gegaan. Ze toont begrip te hebben van haar rol en ook is haar acteeren los ser geworden. Zij heeft bewezen, dat men haar bij Varia zeker een rol van groot formaat kan toe vertrouwen als zij onder vakkundige leiding verder werkt. Gr'ooten steun genoot zij van de meer ervarenen als de heeren Boeree en Holtslag. De eerste was als dr. Perryn een vlot type, die in een lastig parket geraakte toen op zijn verlovirigspartijtje een dochter van duizend weken, kersversch uit Austi'alië binnenrolde. Boeree gaf uitstekend samenspel te zien en wist, vooral in het vroolijke eerste bedrijf, het spelpeil flink op te voeren. Ook in 3 deed zijn invloed zich merkbaar gelden en zagen we staaltjes voorteffelijk spel tusschen hem en Sally. Sir Thomas Ocleve, eveneens een der vaders van Sally, vond in den heer A. H. Holtslag een gezelligen vertolker, die zooals we dit van heni ge woon zijn» als het ware het tooneel weet te vullen, wanneer hij zich in zijn bonhomieeens laat gaan. Prachtig was de openingsscène in 1, wanneer Sir Thomas de toast op het gelukkig-verloofde paar uitbrengt, kostelijk van humor zijn bekentenis, dat ook hij meent Sally's vader te zijn. Mevr. Róza was 'een lieve, begrijpende lady Occleve, zooals de schrijver zich die ongetwijfeld zoo heeft voorgesteld en door deze speelster op voorname» rustige wijze werd weergegeven. Voor mevr. Boeree was de rol van de a.s. schoon mama van den dokter een kolfje naar haar hand. Déze vlijmscherpe,'bemoeizuchtige èn stijve mevr. Róssquilter gaf 'op de juiste wijze gestalte. De a.s. bruid Dorothy was bij Jo van Ossenbrug gen in vertrouwde handen. Het weergeven van deze ijspegelige, hooghartige jongedame deed zien, dat zij zich rneer en meer ontwikkeld tot een lid van Varia's werkenden lering, dat daar op haar plaats is. Zij is voor het ensemble een gewaardeerde jonge kracht geworden, die reeds flink wat tooneelroutiné- heelt opgedaan. Het spel van Harm Schoone als Carey, die uit eindelijk Sally's uitverkorene wordt, werd met voortschrijden der tafereelen steeds losser. Zoo kan de climax van zijn actie in 3 op de juiste wijze gelegd worden en hebben we met genoegen ge zien, dat hij in een vlot tempo Sally tegenspel gaf, dat in alleraardigste scènes culmineerde De typeering van den Australischen kroegbaas, die ook al pretendeert de vader van Sally te zijn, was bij niemand in betere handen geweest dan bij den heer Roza; zijn onderhandelingen met de andere geïnteresseerden in Sally's geluk waren kostelijk en zijn spel was op de manier afgewogen, zooals dit aan Roza zoo goed is toevertrouwd. Welverdiend en van harte gegund was het open doekje, dat hij voor dit optreden verwierf. De beide factotums Turpin en John, kleine rollen maar niettemin absoluut onmisbaar, werden door de heeren D. J. Bais en Dick Heere ge speeld. Het gezellige blijspel deed het goed bij het publiek dat zich geamuseerd heeft en de voor stelling, welke zich als vlot en sluitend kenmerkte, oogstee een nadrukkelijk en langdurig applaus. Al met al een succes voor Varia. WONINGBOUW. Door den heer H. M. v. d. Pieterman alhier zullen aan de Ratelsstraat vier woonhuizen gebouwd woe den. Scheèpvaartbeweging Noordzeekanaa.l In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 21 stoom- en motorschepen, welke alle voor Am sterdam bestemd waren. Vlootuitbreiding. Het nieuwe vrachtmotorschip Catharina, ge bouwd voor rekening van kapt. H. Kramer te Gro ningen op de werf van den heer G. v. d. Werf te Westerbroek maakt j.l. Zaterdag een goed geslaagde proeftocht op de Eems. Het schip, dat een laadver- mogen van 280 ton heeft, is 262 br. t. en werd ge bouwd onder klasse Scheepvaart-Inspectie groote kustvaart. Op de gemaakte tocht behaalde het in ballast een vaarsnelheid van 8. mijl. Finsch stoomschip in Duitschland leeggehaald.. Het j.l. Zaterdagmorgen van een Finsche haven naar Amsterdam gepasseerde Finsche stoomschip Raune rapporteerde bij aankomst alhier in Duitsch land geheel leeggehaald te zijn. Het schip was met een lading hout op weg naar Antwerpen doch kreeg orders om de geheele lading in een Duitsche con trole haven te ontschepen, waaraan gevolg gegeven werd. Hierna werd de reis voortgezet met bestem ming Amsterdam, waar het schip weer lading zal inschepen. Nederlandsche koopvaardijvloot. In de afgeloopen maand werden aan de Neder landsche handelsvloot toegevoegd de motorschepen Alice (291 brt.j ex-Nomadisch) uit Zwartsluis. Heigo (265, ex Grunda) uit Rotterdam, Bornrif (336)Jan Brons (400) uit Groningen, Prinses Irene (400) uit Groningen, Surte (244) uit Groningen, Wilda (250) uit Amsterdam, het ds-motorschip Elisabeth (348 (ex Eland) uit Rotterdam, stoom schip Jupiter (1464 ex Jonge Johanna) uit Am sterdam en de motoraak Spera (105) uit Wilder- vank. Gedurende dezelfde maand werden afge voerd de stoomschepen Amor, St. Annaland, motor schip Elziena, tanker Eulota, alle vergaan door oorlogsevenementen, de motorsr* Flores vergaan, motorschip Gr-r?en- Bu&ri, kocht naar Engeland, de slooms! 3 Vecht, motorschip Rijnstroom all Gr'" schip Klazina verkocht naar BeK ftl Jupiter naar Duitschland, tank^T6, naar Zweden alsmede motorsch'° ^-D Ms eens verkocht naar Zweden, n<!P Slafnat Grunda, Jonge Johanna en .V0 Sc!%t, tj. eigenaar veranderd, zie boven SÏT' Kortenaer en Mies. %enal» De Emmabloém-coÜ^r Alle hens aan dek. Het bestuur van het Witte Kruis opneming van het volgende: A.s. Zaterdag is de dag van de collecte. Het is natuurlijk bekend brengst hiervan aangewend wordt' strijding van de tuberculose Bijna hT bedrag komt ten goede aan plaatsL51?et* voor herstel van gezondheid naar rorium uitgezonden moeten worden 4 Bij deze uitzending blijven godvfiB.„ politieke richting geheel buiten Wij bevelen daarom deze collecte driS?-"' aller belangstelling aan. Het cemP0! la doet op het gebied van de t.b.c-beS^ het- mogelijkerwijze maar doen kan -- - zoo heel veel noodig. Eén keer a A1iM i voor u een grootevoldoening* zijn, er is, geeft u dan met milde hand. Het mof j te werken, dat vader, moeder of kind het gezin weerkeert. Hun vreugde wordt aï de uwe. Plaatsgenooten, laat deze colle succes worden. Collectanten kunnen zich opgeven heër P. J. Timmer, Akerendamlaan 16. Jaarvergadering van de B. E. T.-veiling. Ziekten in aardbeien en boonen, Gisteravond hield de B.E.T,-veiling haar vergadering in het veilinggebouw aandevü straat. De heer D. Teer opende de ver»3 Nadat hij op de bijzondere tijdsomstanto* had gewezen en de moeilijkheden, die hit- speciaal voor den tuinder voortvloeien had memoreerd. zeide hij, dat de tuinders,niét de pakken moesten gaan neer zitten, maa^- moeten gaan met hun werk ter verbetering het product en met het steunen van de onfej kingen op dit gebied. Hierna was het woord? mej. Ir. Kronenberg, die sprak over de zkh in het aardbeiengewas en de resultaten; haar onderzoekingen. Zij gaf een overzicht; de ziekten, die het aardbeiengewas teistere: waarvan de oorzaken voornamelijk aan lane; kevers moeten worden toegeschreven. He: eischt een diepgaande studie om te kunnen |s -stellen in welk stadium van hun ontwik^ deze dierlijke vijanden van het aardbeien* de grootste schade aanrichten. Mej. Kronenberg deelde mede. dat, prce,t met bespuitingen, warmwaterbehandeling i gasbehandelingen zijn gedaan, doch' dat voor de practijk niet bevredigend of op ara schaal uitvoerbaar konden v/orden geacht. Ir. Huiskens besprak de ziekten in de bo:c- en wijdde in het bijzonder aandacht aan de: zaïek-ziekte. Deze wordt veroorzaakt door dc"; Virus en is zeer besmettelijk. Vervolgens bet delde Ir. Huiskens de verschillende afwijkir; welke de plant vertoont en de nadeelen hieraan voor den tuinder verbonden zijn. ziekte komt alleen voor bij de sla-, bruine-,- te- en spekboon. Uit onderzoekingen is geb!;ï< dat de snelle verspreiding van de ziekten hco! zakelijk veroorzaakt wordt door de zwarte tui luis. Spr. raadde hierom de aanwezigen ari zorgen, dat de planten in haar jeugd jg groeien. De onderzoekingen ter bestrijding vam mozaïekziekte gaan hoofdzakelijk naar resisted variëteiten en hierin is men met de reeds tot goede resultaten gekomen, ds soort is die immuun is voor de Virus. In Ame:^ heeft men verschillende soorten resistente nen, zoodat men nu door kruisingen wil traclv.ii een ziektevrije boon die aan de consunw::: eischen voldoet, te verkrijgen. Ir. G. W. v. d. Helm. Rijkstuinbouwconsüj: te Amstelveen sprak hierna over de mogelijktë om de aardbeien onder glas twee keer te pluk ken. Hiervoor is het noodzakelijk, dat de plat ten eind Mei te beginnen gedurende zes weka een nacht van twaalf uren krijgen. Bij dezes- handeling bloeiden de aardbeien in Septem ber voor de tweede maal en werd een goede oogJ verkregen. De heer N. Tervoort bracht verslag uit ore de vergadering van het Centraal bureau va Veilingen. Hierna volgde de bespreking regex£ aardbeienmanden. Medegedeeld werd. da: if manden dit jaar 6 Vb cent zullen kosten. Be- treffende de keur van aardbeien dankte de hef! Tervoort voor de medewerking, die hierbij wü ondervonden en zeide, dat dit zeker niet zou na laten den naam van de Beverwijksche aardbei nog beter te maken. Tenslotte gaf de heer Ter- voort een overzicht van 't rapport van den keur- 1 FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche Rechtbank werden op Dins dag 16 April de volgende faillissementen uitgespit ken: M. H. A. Gouwenberg, voorheen caféhouder, to nende te Haarlem. Emmastraat 24, curator Mr t> van Giffen te Haarlem: J. Ravestein. landbouwer, wonende te HaaJje®' ynermeer. Aalsmeerderweg 347. Curator Mr. D. Jong te Haarlem; G. F. van Markelenberg, kantoorbediende. nende te Haarlem. Stalpert v. d. Wielenstraal Curator Mr. D. de Jong te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissement Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem, Wegens gebrek aan actief werden faillissementen van: r de N.V. ..Boschrigt". gevestigd te Hillegom. «eer- straat 154. Curator Mr. A. C. Rueb te Haa[lera.t.nt A. F. G. Kozielek. exploitant van de st'anmem Zeezicht" aan het Zuiderstrand te IJmuiden. Velsen. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Bevewg Door het verbindend worden der Uitdeelingj .- is geëindigd het faillissement van mevr. de w M. Mathot-Huybers. winkelierster in h«"JoUf goederen, wonende te Haarlem. Curator Mr. - Leyenhorst tp Haarlem. BURGERLIJKE STAND HAAKLEM - 16 A'ri Bevallen: u^rmcen. 12 April: W. P. J. van Houwelmgen-Harm-'"' d. 13 April: N. Koel-Eek, z. - H April. Staats-Pruis, d. G. Stui-Schipper, z. den Ban-Maerten, z. 15 April: A C. B. Woude-Jimmink. d. J. van Wijnen-van bergen, z. C. H. van Avezaath-Teeuwen. - C. ,W. van Toor-van Kolk, z. Apru. v Mokkenstonn-de Boode, 2.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2