IJmuider Courant IÜE2S ocaaqtr Britten ontscheepten troepen te Harstad en Bodö. Cordell Huil antwoordt Arita. 2Je 7lacht dcc tBestissing) DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Tegen verandering van den status quo in den Stillen Oceaan. Engeland verliest zijn vijfde duikboot. Beperkende bepalingen voor de scheepvaart. Mc. Moto en de schat van 't Oosten Stavanger en Dronthjem opnieuw aangevallen. NIEUWS IN 'T KORT. Showcoom Qcoeneiaey Rechtshouden! 25e JAARGANG NO. 142 tiiigave £0U'811'' Kouistf331 ö^ulde' jelefoon Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, 5301, Postgiro 310791, Alle Advertenties, n voor dit blad, worden kosteloos «P9®g m de Kenneme, Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur] ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 18 APRIL 194Ö Abonnementen per week ƒ0.1254, p« maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. WASHINGTON, 18 April (Reuter). pe Vereenigde Staten hebben een beroep «daan op andere landen, in het bijzonder Japan, dan status-quo van Nederlandsch- JJdië te eerbiedigen, ongeacht wat er ge beurt ten aanzien van Nederland. pit is gebleken uit een officieele verkla ag welke Coi'dell Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, gister- morgen heeft afgelegd. Een inmenging in de bïnnenlandsche aan gelegenheden van Nederlandsch-Indië of eenige wijziging in den status-quo van deze archipel op een andere wijze dan langs vreedzamen weg, zou schadelijk zijn voor de stabiliteit, den vrede en de veiligheid niet slechts in de zone van Nederlandsch-Indië maar in het geheele gebied van den Stillen Oceaan". Aldus verklaarde de minister, wiens betoog een „ntwoord was op de j.l. Maandag afgelegde ver- Waring van den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken Arita, die uitdrukking gaf aan ie bezorgdheid van de Japansche regeering over bet behoud van den status-quo in Neder landsch-Indië. De verklaring van Cordell Huil luidt verder als T°Elke wijziging in den status quo van Neder landsch-Indië zou rechtstreeks de belangen van vele landen raken. Nederlandsch-Indië is van Lr ffr0ote beteekenis voor de internationale ver houdingen in den geheelen Stillen Oceaan en vormt tevens een belangrijke factor in den han del van de geheele wereld. Ik baseer mijn ver- Baring op twee belangrijke overeenkomsten, v/aarvan de een vervat was in de nota's welke in November 1908 zijn uitgewisseld tusschen de Vereenigde Staten en Japan, waarin elk der beide regeeringen verklaarde dat haar politiek er op gericht was den bestaanden status-quo in De Paus wekt op tot gebed voor den vrede. „Mogen (Ie menschen zich in broederlijke liefde vereenigen, opdat orde en rust worden hersteld." De Paus heeft den kardinaalstaatssecretaris mgr. 'Maglïohe een brief doen toekomen, waarin hij aan beveelt dat gebeden gestort zullen worden om den vréde'tusschen "de volken te herstellen. Toen de hemel zich het vorige jaar met dikke wolken bedekte' en het dreigende wapengekletter alle volleen in ongerustheid bracht, heb ik, zoo schrijft de Paus, alle Christenen verzocht te bidden, opdat de eendracht tusschen de volken zou mogen terugkeeren. Thans, nu de oorlog is losgebroken en den toestand heeft verergerd en bijna onbereken bare verliezen en smarten heeft teweeg gebracht* kunnen wijniet nalaten er bij al onze zonen en dochteren over de geheele wereld -op aan te drin gen ziqh te scharen rondom het altaar van de Moeder Gods, eiken dag opnieuw in de komende Meimaand, die haar bijzonder is toegewijd en tot haar onze smeekbeden te richten. Ons hart is vervuld van zeer groote droefheid, niet alleen om het verschrikkelijke lijden waar door de oorlogvoerende volken worden getrof fen, doch tevens om de steeds grootere gevaren Paus Pius XII. welke ook de andere volleen bedreigen. Doch al hebben wij geen menschelijke hulp- Middelen nagelaten om dezen vloed van ellende te doen verdwijnen, toch stellen wijvoor alles ver houwen in Hem, die alleen alles vermag, en in Wiens macht zich met het lot der volken ook de Heest en de wil van hun leiders bevinden. °e Paus doet vervolgens een dringend beroep op de geloovigen zich te richten, tot de Moeder Jf°ds, „omdat God wil dat alles door de bemidde- nng van Maria tot ons komt" en vooral ook de kin deren te laten bidden, opdat door de tusschenkomst yan die de bemiddelaarster van den vrede 's> een tijdperk van vrede voor de volkeren zal aanbreken. Mogen de gemoederen, zoo besluit de Paus, |ot rust komen en mogen de menschen zich in moederlijke liefde vereenigen opdat een ware orde en' rust in de wereld wordt hersteld, op- Gat er zoo spoedig mogelijk vrede zal zijn en .aan gelukkiger tijdperk voor de menschheid zal ^den. (Havas). h Cordell Huil. het gebied van den Stillen Oceaan te handha ven. De andere overeenkomst was vervat in de nota's welke de Vereenigde Staten, Frankrijk, het Britsche Rijk eh Japan in Februari 1922 gezonden hebben aan de Nederlandsche regee ring en waarin elk dezer vier regeeringen ver klaarde vastbesloten te zijn de rechten van Ne derland met betrekking tot diens eilandbezittin- gen in het gebied van den Stillen Oceaan te eerbiedigen". Een afschrift van de verklaring van Cordell Huil zal aan het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken worden overhandigd bij wijze van hoffelijkheid en ter informatie. Noorscli schip wordt vermist. Het ruim 6000 ton metende vrachtschip „Rinda". Het Japansche persbureau Domeai meldt hit Yoko hama: Men verkeert in ongerustheid over het 6029 ton groote Noorsche vrachtschip „Rinda",' van de W. W. Wilhelmsen Cy. Het schip is reeds vier dagen over tijd. De „Rinda" is met 3000 ton klipzout uit Europa aan boord op 10 April uit Sjimonoseki naar Yoko hama vertrokken, waar het schip op 13 April had moeten aankomen. OOK EEN FINSCH VAARTUIG VERMIST. Het 2300 ton metende FinVche s'.s. Signe uit Ma- rienhamn wordt met de 19 opvarenden vermist. Het schip was op 29 Maart naar. Engeland ver trokken. Vreemdelingen in Zweden worden nauwkeurig gadegeslagen. Buitenlandsche zeelieden mogen in oorlogs havens niet aan land gaan. De Zweedsehe minister van sociale zaken heeft in de Kamers de maatregelen uiteengezet, die ge nomen zijn om de in het land verblijvende vreem delingen in het oog te kunnen houden teneinde spionnage te voorkomen. Verscheidene havens, o.a. de oorlogshavens, staan onder politietoezicht en zeelieden van buitenlandsche nationaliteit kunnen er niet aan land gaan. De minister heeft nog medegedeeld dat andere maatregelen in voorbereiding zijn, o.a. het invoe ren van bewaking door betrouwbare arbeiders van fabrieken en werkplaatsen. Deenscli leger gedemobiliseerd. Op enkele bewakingsdiensten na. Het Deensche ministerie van oorlog en marine heeft gisteravond medegedeel ddat het leger is ge- heeft gisteravond medegedeeld dat het leger is ge- bewakingsdiensten bestemd, na. Ook de militairen, die zijn ingedeeld bij de officiersopleiding blijven in dienst. De opleiding voor officier en anderofficier blijft bestaan. De marine zal eveneens geleidelijk worden demobiliseerd. De „Thistle" had 53 man aan boord. Uit Londen wordt gemeld* dat de Engelsche duikboot „Thistle" de vijfde Engelsche onderzeeër is, die in den oorlog is ondergegaan. De andere vier waren de „Seahorse", de „Undine", de „Starfish" en de „Oxley", welke laatste vernield werd door een bij ongeluk ontstane ontploffing. In het begin van den oorlog had Engeland 57 duikbooten en Duitschland naar schatting 71. De Duitsche verliezen tijdens den oorlog worden ver schillend geraamd. Sommige autoriteiten aldus Reuter stellen ze op 60. De heden door de Admiraliteit gepubliceerde verlieslijst van de Thistle", bevat de namen van vijf officieren en 48 minderen. Auto in de Lek gereden. Kaashandelaar verdronken. Woensdagmiddag is een aiito, bestuurd door den kaashandelaar A. de Jong uit Rotterdam, te Ammerstol in de Lek gereden. Hoe het ongeluk is gebeurd, is niet precies bekend. Vermoedelijk is de auto defect geraakt, waardoor de bestuur der de macht over het stuur kwijtraakte. Hij kwam eerst nog in botsing met een andere auto en reed daarna van den dijk de Lek in. Omstanders schoten onmiddellijk toe en slaagden er na eenigen tijd in den heer De Jong op het droge te brengen. Het was toen echter te laat, want de levensgeesten bleken reeds ge weken te zijn. In tijden van oorlog. Naar aanleiding van een advies, aan den minister uitgebracht door de commissie voor de veiligheid ter zee is de wensehelijkheid ge bleken, het mogelijk te maken, dat de vaart van schepen in geval van oorlogsgevaar aan beperkende bepalingen wordt onderworpen. Een thans bij de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp heeft ten doel, de mogelijkheid van zulk een maatregel in deSchepenwet neer te leggen. De Schepenwet geeft in artikel 16 den ambte naren van de scheepvaartinspectie de bevoegdheid een schip aan te houden, indien de veiligheid van schip en opvarenden door een gebrek van het schip zelf in gevaar wordt gebracht. Deze wijze van aanhouding en sanctie op handelingen, daar mede in strijd, zijn mede in de wet geregeld. Het komt den minister voor, dat eveneens aan houding moet kunnen geschieden indien de wèn- schelijkheid blijkt op grond van anddre veiligheids overwegingen het varen van een schip te beletten. Het spreekt vanzelf, dat dwang niet zal behoeven te worden toegepast in gevallen, waarin te voren gegeven wenken en raadgevingen niet zouden wor den gevolgd. De ruime redactie van de. ontworpen bepaling maakt het mogelijk haar naar behoefte toe te passen,, bijvoorbeeld, zoo noodig, alleen voor de vaart bij nacht. De nieuwe bepaling luidt als volgt: Indien onze minister in geval van oorlogsgevaar van oordeel is, dat de vaart te groote gevaren op levert, kan hij een schip door een ambtenaar van de scheepvaartinspectie doen aanhouden. vanaf morgenavond uw belangstelling voor O POLA NEGRI in een modern spannend filmverhaal (f) PETER LORRE de man der duizend mysteries als Avontuurlijk Fantastisch I Verrassend t Fox Wereldnieuws - Profilti's Hollandsche actualiteiten Heden 8 uur laatste voorstelling La Béte Humaine (Adv. Ingez. Med.) Het eerste contingent Duitsche burgers, die in Frankrijk gevangen zijn genomen, is thans te Gciiève aangekomen. Zij worden uitgewisseld tegen Franschen, die in Duitschland gevangen hebben gezeten. -Het zijn meest vrouwen, kinderen en oude lieden. Het Engelsche ministerie voor de economische oorlogvoering deelt mede dat met het oog op den toestand in Noorwegen en Denemarken 30 schepen op bevel van het ministerie zijn Vastgehouden, o.a. 14 Ndórsche, 7 Deensche en 6 Zweedsehe. Binnen het kader der veiligheidsmaatregelen, die den laatsten tijd in Brussel zijn genomen, is ook het Belgische, telegraafagentschap ,»Belga" onder militaire bewaking gesteld. De Italiaansche stad Bari aan de Adriatische Zee is tot verboden gebied verklaard. Woensdagavond zijn in een Sehotsehe haven 42 Duitsche krijgsgevangenen, naar men gelooft op varenden van een schip, dat door eigen bemanning tot zinken gebracht is, aangekomen. Naar het Chineesche persbureau mededeelt, hebben de Chineezen de belangrijke handelsstad Matsjeng, 100 kilometer ten Noord-Oosten van Hankau, heroverd. Het Belgische interneeringscentrum dat in Ruysselede gevestigd zal wordenVolgens het besluit van den laatsten kabinetsraad, zal drie duizend personen kunnen herbergen. Het zal uitsluitend ge reserveerd worden voor verdachte of ongewenschte vreemdelingen. Q. 9. Dictus Tïlotachandel thans Stationsweg 175, Pmuiden-O. ZATERDAG 27 APRIL A.S. zijn naar de eïschen des tijds ingerichte hoek Meidoornstraat. Eenige Speciaalzaak hier ter plaatse. (Adv. Ingez. Med.) Uit Stockholm verneemt Reuter, dat Brit sche troepen geland zijn te Harstad, ten noord westen van Narvik, en te Bodö, ten zuiden van Narvik, en dat zij nu waarschijnlijk zullen pro- beeren de Duitschers te omsingelen. Er liggen in de haven en op de reede van Nar vik en Harstad Britsche oorlogs- en troepen transportschepen van aanzienlijke sterkte. De Engelsche Admiraliteit deelt mede dat Woensdagochtend vroeg het vliegveld van Sta vanger gedurende een uur en twintig minu ten hevig gebombardeerd is door de Britsche vlpötstrijdkrachten Toen de schepen van deze 'operatie terugkeerden, werd een kruiser door een bom getroffen. Hij liep eenige schade op doch kon de reis naar de thuishaven voort zetten. Het Britsche ministerie van Luchtvaart meldt dat in den nacht op Woensdag 't vliegveld te Drontjhem door zware bommenwerpers van de Britsche luchtmacht werd aangevallen. Men zag als gevolg daarvan een grooten brand uitbreken. Ook een vijandelijke basis voor wa- tervlïegtuigen in de nabijheid werd gebombar deerd. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau kreeg, bij de luchtaanvallen voor de Noorsche west kust een Britsche kruiser Woensdag een vol treffer van een bom van het zwaarste kali ber. Het schip zonk onmiddellijk. Nog twee kruisers werden bestookt 'met in totaal drie voltreffers van het zwaarste kaliber. De bom men veroorzaakten zoo zware vernielingen dat de schepen aldus het D.N.B. waarschijn lijk den terugtocht over de Noordzee naar een Britsche haven niet meer zullen kunnen vol brengen. NOORSCH LEGERBERICHT. Het Noorsche hoofdkwartier, dat zich „ergens in Noorwegen" bevindt publiceert volgens het Zweed sehe Telegraaf Agentschap het volgende commu niqué: „In het zuidoosten zijn Noorsche troepen onder be vel van generaal Erichsen de Zweedsehe grens over getrokken. Zij werden geinterneerd. Kongsvinger. is in handen van den vijand gevallen. Noorsche strijd krachten trekken naar het noorden terug. Onze troe pen hebben aan beide zijden van het Mjoesmeer hun posities gehandhaafd. Bij Nakadal hebben detache menten skitroepen den vijand groote verliezen toe gebracht. Wij hebben ongeveer 150 gevangenen ge maakt. Verscheidene Duitsche vliegtuigen werden omlaag geschoten. De positie der Noorsche troepen in an dere deelen des lands is onveranderd." Het Noorsche contingent, dat de Zweedsehe grens is overgetrokken, bestond volgens het Zweedsehe Telegraaf Agentschap uit 88 man, waaronder 16 ge wonden. De Noorsche troep bestond oorspronkelijk uit 200 man, die zich langs de spoorlijn terugtrokken, toen Narvik door de Duitschers werd bezet. De No ren werden bij Björnfell door eenige honderden Duitschers verrast. Zij moesten zich op de Zweed sehe grens terugtrekken. Men gelooft, dat een deel der afdeeling in Duitsche handen is gevallen en groote verliezen heeft geleden. Havas zegt in een bericht uit Stockholm dat de haven van Narvik van de bombardementen nog niet veel geleden heeft en dat de Engelschen de stad thans volkomen beheerschen. Men gelooft dat thans op ongeveer 100 K.M. ten Noordoosten van Oslo de grootste slag sedert het begin van den inval aan den gang is. Een Zweed sehe 'correspondent te Kongsvinger bericht, dat de Noorsche en Duitsche voorposten den geheqlen dag in actie zijn geweest. De geheele spoorweg van Drontjehem naar Stor- lien aan de Zweedsehe grens is naar het schijnt in Duitsche handen, doch hij wordt door een zeer ge ringe troepenmacht bewaakt. Volgens mededeelingen, die de Zweedsehe bladen van particuliere zijde hebben bereikt, zouden de Duitsche troepen er de voorkeur aan geven, de. wijk te nemen naar de Zweedsehe grens, liever dan - in handen der Engelschen te vallen. Vijf Duitsche soldaten zijn gisteren de Zweedsehe grens gepas seerd. Het Noorsche Telegraafagentschap weet te mel den dat te Hönofors voor het eerst Duitsche tanks gezien zijn. De kanonnen van het fort Hegra, dat gisteren door Duitsche vliegtuigen is gebombardeerd, zou den zich niet meer laten hooren, doch het schijnt, dat Hegra zelf nog steeds in Noorsche handen is. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen* wond ongeveer 19 uur: Meest zwaarbewolkt tot betrokken, kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. rHERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 49 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 46 BAROMETERSTAND: Hedenmorgen 9 tiur 757 m.M. Neiging: Stilstand. Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 86. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 0.31 uur; n.m. 12.56 uur. Zaterdag v.m. 1.23 uur; n.m. 1.45 uur. Zondag v.m. 2.08 uur; n.m. 2.3Ö uur. (Bij een beschouwing over een sta tistiek van verkeersongevallen merkt de Knac o.a. op, dat onvol doende rechtshouden van auto's nog altijd een groote bron van ge varen vormt.) Ja, om dat nogeens te zeggen En er dan ook uiteraard Stevig nadruk op te leggen, Is meer dan wat drukinkt waard. Automobilistelingen Denk, wanneer gij snelverkeert, Aan dit punt vóór alle^dingen, Gij zijt allen rechts-geleerd, Aan die leer moet gij u houden, Links zijn komt niet in 't geding, Bij een jongen of een ouden Automobilisteling. Maar, den middenweg gekozen I§ als leuze evenzeer Bij chauffeeren uit den booze, Die 's niet gulden in 't verkeer. Waarlijk bruikbaar als een leuze Is daar het rechts-richt-u slechts, Houd dus, zonder andfe keuze, Op den weg rechtswege rechts. Laat uw rechtsbewustzijn gelden, Door den kant des rechts te gaan, Laat de Knac nu niet meer melden: Daar mankeert nog heel wat aan, P. GASUS,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1