spreiding der vacanties. Je KORT VERHAAL NIEUWS IN 'T KORT. Litteraire Jr u t tee1- en i n gen. (-3 vr0eg of laat met vacantie". onderhoud mei den heet' L". R. I'. Baror. li) een{{ eere-voorzittei' der Alg. Ned. Ver. voor ^'venliingenverkeer hebben wij gesproken over f-eetndei r(jeei}nJ der vacanties of wel: de va- bjj, betel e >:T5'01 grayenhoff zette de groote voordeelen van Sr" ^e^oen aan den nieuwen gang van zaken jdsti), Pleidooi om er bij voorkeur in het voor- of na-seizoen op uit te trekken uitstapjes naar de mooiste plekjes in Ne- aldus de heer Krayenhoff. Meer dan ooit hét zoo moeilijk en vaak onmogelijk is naar nd te gaan, belangstelling voor. De Ne- Spoorwegen, de A. N. V. V., de Vereeni- "Onland te gaan, belangstelling voor. De Ne- Ische Spoorwegen, de A. N. V. V., de Vereeni- voor Vreemdelingenverkeer en Horecaf doen rt de inenschen tot reizen, tot vacanties in iï> bewegen. Maar dan behoeft men er, als (f® nder kinderen op reis gaat, heusch niet per '.Vij 0f Augustus op uit te trekken. Men is im- .<-• i Nederlander, want dat ligt zoo in onzen Lous onze reizen in de eerste plaats op com- l Welnu, als men in Mei, in Juni en Sep- o\(t K'V"r"0D reis gaat, dan zal er veel meer dan in de ''"I! zomermaanden gelegenheid zijn dat comfort -krijgen; er is dan royaler hotelruimte beschik- de tarieven zijn lager en men kan beter be- worden, hetgeen natuurlijk tevens voor den T^ihouder van belang is, want die geeft gaarne %el mogelijk service. Een directeur van een der ;°\sie hotels aldus de heer Krayenhoff zeide iuist gisteren: als iedereen aan de nieuwe rege- wil meedoen, zullen wij U en de andere initia- W-mers dankbaar zijn. Want als het publiek in de ftels niet goed bediend wordt, moppert men. Maar er zitten aan de zaak nog veel méér belang de kanten. 'nenk eens aan de Spoorwegen, zegt baron Krayen- (l Voor de Spoorwegen heeft de nieuwe regeling M voordeel, dat zij het publiek veel beter kunnen "tvoerên, vooral nu om militaire redenen steeds 1/3 1 van het materieel geblokkeerd is en nu telkens «vele officieren en manschappen als verlofgangers vervoerd moeten worden. Ook de Spoorwegen wil- n het publiek natuurlijk zoo goed mogelijk bedie- en dat gaat nu eenmaal niet. als elkeen binnen erk van slechts enkele weken op reis gaat. Iedereen moet derhalve medewerken en wij hopen, dat allen, die met vacantie kunnen gaan wanneer zij éjHen, zullen helpen door er buiten het volle sei- aén op uit te trekken. Dit systeem moet rollen als een „sneeuwbal", steeds meer menschen moeten gaan meedoen. En, aldus de heer Krayenhoff, we hebben reeds meer enthousiasme ontmoet dan we dachten, ftat in het buitenland, ondanks allerlei pogingen daartoe, nog niet gelukt is, komt nu hier tot stand. groote publiek dient zijn medewerking te ver enen: vrijwillig. Want we kunnen die particu late vacantie-spreiding immers niet organiseeren. Dit is nu eens een zaak van uitnemend algemeen be- ]an«, los van elke politiek of beginselen en ons be roep op het Nederlandsche publiek zal zeker beant woord worden. Van vele kanten is ons-dit gebleken en ook tal van organisaties van werkgevers en werk nemers betuigden ons reeds haar sympathie en zegden daadwerkelijke medewerking toe! Vele deelen van het land zijn van groote schoon heid in het voorjaar. „Ik denk bijvoorbeeld aan de bloembollen velden, Zuid-Limburg, ons Klein-Zwit- «erland. dat in Mei op zijn schoonst is met al die nuances in het groene landschap," zoo zei de heer Krayenhoff. Men denke ook aan de zeilsport. Vroeger kwamen reeds in Mei de Engëlschen naar de Friesche meren Wij doen hier nog veelte weinig aan zeilsport. Men behoeft in 't geheel geen eigen boot te hebben. De trein brengt U naar de meren en men huurt er een boot om tochten te ondernemen. Vooral in Mei of ook in Juni met de lange avonden. Mei, de Meimaand, lente-hoogtij. Men bezoeke dan de Zuid-Hollandsche eilanden en Zeeland en vindt er het landschap, de rivieren, de zee wonder schoon.... de Betuwe, welk een prachtstuk land om in Mei te bezoeken, met de kersenboomgaarden in bloei. Kruis over de Veluwe als de dagen lang en mooi zijn en aanschouw het wonder van den jongen aan plant in het Nationale Park als er de herten schuch ter te voorschijn komen. Ja, Nederlanders, trekt in het voorjaar uw land in! Schenk aandacht aan de vogels en hun broei, zooals in het duinenreservaat bij Schoorl. Breng een bezoek aan Vlieland, Texel en Ter schelling, tal van verbindingen staan het reizend pu bliek ten dienste. Overal in het land kan men het voorjaar gaan ontdekken en genieten. En in September, als de grootste zomerdrukte voorbij is, make men een ontdekkingsreis in den Wieringermeerpolder. hel meerendeel der Neder landen weet nog niets of veel te weinig van de in poldering der Zuiderzee. Men verlustige zich in het schouwspel van het, binnenhalen der oogsten, men bewondere er de vlotte en vlugge Amerikaanschc wijze van werken in den landbouw Welk een nij verheid heerscht er. hoe groot zijn er de schuren hoe modern de koeienstallen. Wie belang stelt in der landbouw ga ook in September naar Friesland en Groningen, hij aanschouwe er tevens ons mooie vee. In Drente bezoeke hij de turfontginningen, die immers nieuw zijn voor de meeste Nederlanders, die het eigen land nog ontdekken moeten. Wie op reis gaat in Mei, Juni of September heeft het bij zijn fiets- of wandeltochten ook lang zoo warm niet als in den vollen zomer, hij vindt ruim schoots. stilte en rust in de natuur, nu de kinderen er geen groote drukte brengen en. schillen en doozen minder dan ooit het aangenaam verpoozen buiten bederven. Alom in den lande is ook in September het reizen een ongerepte vreugde. Zoo weet ik aldus baron Krayenhoff tot besluit van zijn rondreis in gesprek vorm dat Zeeland, inclusief Zeeuwsch-Vlaande- ren, juist in September zoo machtig mooi is. Wie boekjes en kaarten wil hebben van overal in ons land. kan bij den A. N. W. B.. de locale V.V.V.'s terecht, de Spoorwegen verstrekken alle gewenschte inlichtingen. Er is. oók nog in September zoo véél in ons land te genieten: de vennen in Brabant, de Gel- dersche lustoorden, Twente, neen, baron Krayenhoff raakt er niet over uitgepraat, maar zijn volgende conferentie roept hem niettemin en nog bij het afscheid herhaalt hij met klem zijn advies: neem uw vacantie in Nederland in Mei, begin Juni of Sopt. niemand zal er spijt van hebben en men bewijst er zoowel zichzelf als heel de gemeenschap een dienst mee, vroeg of laat gaat U tóch met vacantie: dus waarom niet vroeg óf laat? De verhouding der beide sexen. Op conferentie van den Centralen Jeugdraad besproken. Onder groote belangstelling is te Utrecht een conferentie gehouden, georganiseerd door den Cen tralen Jeugdraad over het onderwerp „De ver houding der beide sexen". Dr. J. v. d. Spek wees op den belangrijken fu- nesten invloed van den oorlog op de sexueele be loving. In verband hiermede betoogde spr. de noodzakelijkheid tijdig een sterke rem in het leven te roepen. Spreker memoreerde het groote belang, de kin deren opgroeiend tot rijpere menschen, ver ver wijderd van de flirt te houden en de moeder in eon gezond gezinsleven tot voorbeeld, tot ideaal te stellen. Tenslotte stelde spr. de noodzakelijkheid van de eerbied in het licht. Sexualiteit is critiek zonder eerbied. De eerbied adelt de sexueele sa menleving en brengt den mensch op een hooger niveau, aldus beter beantwoordend aan het schep pingswerk. De tweede spreker, dr. W. Banning, wees er op. dat betrouwbaar feitenmateriaal ten opzichte van sexueel wangedrag absoluut ontbreekt. Veel berust op fantasie. De begrippen staan niet vast, wij zijn zoo gewend te spreken over achteruitgang van de sexueele moraal. Het is buitengewoon moeilijk een onderscheid te constateeren tusschen het verleden en het heden en aan de hand van positieve feiten eer, conclusie te trekken. Spr. schilderde de toestanden op het platteland en m de groote steden, daarbij dieper ingaand op de jeugdgroep van de middelbare scholen. Vervol gens noemde spr. den funesten invloed van echt- «fleidingen en de werkloosheid op het sexueele j"en en in het bijzonder wijzend op der verderfe- ben invloed van den oorlog. Een aanwijsbare ach- eruitgang bij onze jeugd op dat punt is er volgens spr. niet. Spr. wees op de gelukkige remmende en «Eigende kracht, welke uitgaat van de jeugdbe weging, Bij de opgroeiende jeugd constateerde spr een schreeuwende behoefte aan een grondige en nnod- "Kehjke voorlichting. Concludeerend constateerde mfw32? kanc* van de bestaande feiten geen ver ontrustende achteruitgang op dit terrein. er van achteruitgang sprake, dan valt de «chold op maatschappelijke toestanden en verhou- %n en op de schuld der ouderen. e matste inleider, prof. dr J. A. M. M. Kors. Ofs op den grooten invloed van vbortplant.ingsin- 'jre' in hel menschelijke leven. .os middags vond een interessante gedachten- plaats. De Haagsche spionnagezaak. De overwegingen van het vonnis tegen ir. S. De overwegingen waarop de rechtbank van Rot terdam den vijftigjarigen F. W. J. H. P. S. wegens spionnage veroordeeld, heeft tot vijf jaar gevange nisstraf, zijn de volgende: De rechtbank overweegt, dat het van alge- meene beteekenis is, dat de plaats van legering en verplaatsing van troepen en officieren in 's lands belang geheim behoort te worden gehouden» het geen te sterker klemt tegenover mededeelingen aan een in oorlog zijnde- aan het eigen land gren zende mogendheid, in een week van verhoogde in ternationale spanning als die van 5 tot 11 Novem ber 1939, terwijl de instelling van een geheimen dienst vanwege het ministerie van defensie blijkens haar aard reeds verzwegen behoort te worden, hetgeen aan een man van de ontwikkeling van verdachte, die zelf als officier in Duitschen krijgs dienst is geweest, volkomen duidelijk moet zijn ge weest, hetgeen trouwens ook blijkt uit een brief van verdachte. Verd. Raadsman heeft wel betoogd, dat daar get. Daniëls bezwaar heeft gemaakt zich uit te laten over objectieve waarheid der door verd. gedane mededeelingen» niet bewezen is, dat ge heimhouding door het belang van den staat ge boden zou zijn, doch de rechtbank is van oordeel, dat binnen het bereik van art. 98 ook berichten Vallen, van welker waarheid de dader bij het over brengen overtuigd is, ook al zou achteraf blijken, dat zij niet of niet geheel juist zijn, omdat hij niet temin door zoodanige mededeeling te doen omtrent eenige zaak het belang van den staat, dat zwij gen over zoodanige 'zaken vordert, in gevaar kan brengen. Ten aanzien van de scheepslijsten acht de recht bank op grond van de door getuige van der Kooy afgelegde verklaringen, alsmede door de wijze waarop verd. zich de beschikking erover verwierf» bewezen, dat verd. wist, dat geheimhouding door het belang van den Nederlandschen staat was ge boden. Door het vervaardigen van filmcopieën heeft verd. een' begin van uitvoering van een voorgeno men misdrijf gemaakt. De voltooiing is niet tot stand gekomen door de niet van den wil van ver dachte afhankelijke omstandigheden, dat hij werd aangehouden. Mijnen-opvisrhdfeiist opgericht. Op Texel is de Eerste Nederlandsche Mijnen- opvischdiensl opgericht- Reeds lang bestonden hiertoe plannen. De gemeente Texel en twee polders zullen het bedrijf financieren, terwijl het rijk de levensver zekering betaalt. Bij het opvissehen van mijnen maakt men van twee motorvletten gebruik, waartusschen een groot /angnet wordt gespannen. Het demonteeren van de mijnen wordt overgelaten aan de Marine. De V.V.V. juicht doze totstandkoming toe. want nu vermindert het gevaar, dat de mijnen onhei! zullen stichten Onmidöelijk na ontdekking van de mijnen zal men er met het vangnet op uil trekken. NOTARIS A. J. HULSEBOSCH. Naai wij vernemen is bij Kon. besluit als opvol ger van wijlen den heer H. Fenseling. te Gennep, als notaris benoemd de oud-inwoner van Haarlem, de heer Ant. J. Hulsebosch, zoon van den bouw kundige en aannemer G, Hulsebosch. De nieuwbe noemde notaris was reeds verscheidene jaren can- didaat-notaris te Gennep. TENTOONSTELLING INZAKE BOLSJEWISME EN GELOOFSVERVOLGING. Maandagavond 22 April zal in de Groote Kerk een Finland-Rusland-avond worden gehouden. Sprekers zijn: Ds. E. Emmen. Herv. Predikant, ds. T. Viitasaari. Finsch pred., dr. A. Dubois, res. veld prediker uit Gouda, ds. W. Splïethoff. ,Ev. Luth. pred., ds. W. F, Laman, Chr. Geref. pred. en ds. J. W. Siertsema, Geref. pred. Het orgel zal worden beseeeld door mej. N. A. M. Barbas. Deze avond is bedoeld als inleiding voor een tentoonstelling inzake bolsjewisme en geloofsver volging, die van Dinsdag 23 April tot en met Vrij dag 26 April in de bovenzaal van het Concertge bouw wordt gehouden. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door het Nationaal Verbond „Gods dienst, Gezin, Gezag". Revisie-verzoek in strafzaak tegen ambtenaar. In een strafzaak, die twee en een half jaar ge leden voor de rechtbank te Amsterdam diende en die daarna in Maart 1938 door het gerechtshof in de hoofdstad werd behandeld, is Woensdag bij den Hoogen Raad een verzoek tot revisie ingediend. Deze zaak heeft, vooral in postale kringen veel opzien gewekt. Het betrof hier n.l. een pos'tambte naar, den vijftigjarigen C. J. L., die als ambtenaar opzettelijk geld of geldswaardig papier, dat hij in zijn bediening onder zich had, zou hebben ver duisterd. In het voorjaar van 1936 ontdekte men in de kas van dezen loket-ambtenaar van het hoofdpostkan toor te Amsterdam een tekort van f 2993.86. Er was een anonieme brief binnengekomen bij den directeur van het betreffende postkantoor, met drukletters stond op het papier „kas L vertoont een groot tekort". Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en inderdaad bleek bijna f 3900 uit L.'s kas ver dwenen te zijn. Met alle klem ontkende verd „nooit had hij één cent ten eigen bate aangewend". Hij opperde vele veronderstellingen: misschien had iemand uit het publiek in een onbewaakt oogen- blik kans gezien een greep in zijn kas te doen. Mis schien ook had een zijner collega's van de gelegen heid gebruik gemaakt. Er werd niets gevonden, dat er op wees, dat verd. groote -of bijzondere uitgaven had gedaan. Wel had hij al eens eerder een tekort in kas gehad, doch dit had hij zelf aangezuiverd Vei'dachte werd gedagvaard. Hij diende een be zwaarschrift tegen de dagvaarding in, een be- zwaarschrift. dat tot in hoogste instantie werd be handeld, doch dat slechts tengevolge had, dat de zaak naar de openbare zitting werd verwezen. De rechtbank légde zes maanden gevangenisstraf op.' Het Hof echter verdubbelde de straf en veroor deelde den ambtenaar op 24 Maart 1938 tot een ge vangenisstraf van een jaar. Het cassatieberoep werd in Juni d.a.v. voor den Hoogen Raad verworpen. Thans is door mr. H. G. Th, Keune, namens den ambtenaar een uitvoerig gemotiveerd revisie verzoek ingediend. UITREIKING IDENTITEITSBEWIJZEN VOOR BENZNEDISTRBBUTIE. Binnenkort zal, ter verdere voorbereiding van eventueele distributie van motorbrandstof en smeerolie, in Amsterdam worden overgegaan tot de uitreiking van identiteitsbevyijzen aan houders van motorrijtuigen en aan houders van benzine- en benzolmotoren, dienende tot andere doeleinden dan het voortbewegen van eij rij- of voertuig. Omtrent de data en plaatsen van uitreiking zullen de belanghebbenden een dezer dagen persoonlijk in kennis worden gesteld. Jantje's Ultimatum. door HANS DE LA RIVE BOX. E huisdokter was een klein, gemoedelijk mensch met een buikje, gevoel voor humoi en een kaal hoofd. Hij zat op de punt van een stoei, had Jantje op z'n rechterknie ge trokken en sprak met hem zooals men mag verwach ten dal een huisdokter met een kereltje van vlei pleegt te converseeren. Jantje's ouders stonden er een beetje verlegen bij. Zijn vader had het kantoor telefonisch la lei) weten dat hij een uur later zou ko men en zijn moeder had iets van radeloosheid in haar oogen. Deze blik was verklaarbaar, althans voor andere moeders, want heU valt niet mee je- oogappel aan het verstand te brengen, dat hel noodzakelijk is een lepel wonderolie te slikken. De situatie wordt oóg penibeler, wanneer het kind in kwestie reeds bekend is met den smaak van dezen dikken, doorzichtïgen .en kwalijkrielcenden drank. Na een kwartier met Jantje gepraat te hebben, veegde de dokter zijn bezweet voorhoofd af en Jan tje schudde energiek van neen. Hij hield zijn lippen stijf op elkaar en keek het fleschje met de vloeistof vijandig aan. „Met tact", wendde de dokter zich tot Jantje's moeder, „is bij Jantje veel te bereiken". „We hebben alles geprobeerd, dokter". „Probeert u het eens met tact", zei de vader en keek zijn spruit zuchtend aan. „Ik moet nu weg", legde de dokter uit en wierp een blik op zijn horloge. Hij sloot zijn instrumenten tasch en reikte Jantje zijn hand. Maar Jantje's anti pathie tegen geneeshteren was nog niet geluwd en demonstratief stak'hij beide handjes in de zakken van zijn rood gebreid broekje. „Je bent niets aardig, Jantje", zei zijn moeder „We zouden het met dreigementen kunnen pro- beeren", zei zijn vader. „Maar men kan toch niet boos -worden op zijn eigen kind". Probeert u het nog eens", raadde de dokter aan en liep de gang in. „Maar vooral met tact. Morgen kom ik terug". Na ongeveer al het speelgoed dat te koop is aan hun zoon te hebben beloofd volhardde Jantje it het dichthouden van zijn mondje. Zelfs een electri- sche trein en een heele t'lesch zuurtjes oogstten geen effect. Meneer was de eerste die opgaf. „Maar lieverd, het i s niet zoo naar", zei mevrouw die de wanhoop nabij was en ze goot een lepel vol en deed of ze er van proefde. Vermoedelijk was deze geste de tact waarop de dokter gedoeld had, want ineens was Jantje vol aandacht. „Moeder óók eten?" vroeg hij. Mevrouw schepte nieuwen moed. „Als moeder van die lekkere lepel eet eet Jantjp dan óók een lepel?" Jantje knikte. Mevrouw haalde diep adem, sloot haar oogen, bracht de lepel naar haar lippen, liet een hoeveel heid ter grootte van een theelepeltje in haar keel glijden, meende één oogenblik te zullen bezwijmen, maar zette door en forceerde een lachje. „Zie je wel, Jantje? Moeder vindt het heerlijk! Nu jij". Jantje schudde het hoofd. „Vader ook!" commandeerde hij. „Eh.hm.schrok meneer, maar een dwingende blik van mevrouw bracht hem over het doode punt heen en hoewel hij liever een week lang niet zou rooken dan een druppel olie drinken, hij liet zich vermurwen en tot groote voldoening van zijn zoon nam ook hij een hapje. „Nu jij!" zei mevrouw en trachtte streng te kij ken, maar wederom schudde Jantje het hoofd. „Wel met suiker", antwoordde hij en wierp een verlangenden blik op den gevulden suikerpot. Meneer en mevrouw zuchtten diep, wisselden een blik, grepen naar de suiker en Jantje keek voldaan. 1 "„Eerst een h'apjê zóó", stelde hij diplomatiek voor, „Tactvol zijn... mompelde meneer en Jantje's moeder stopte zoonlief een eetlepel zoetigheid in den mond. Jantje kauwde hoorbaar en ging wat ge makkelijker zitten. Toen nam mevrouw een kloek besluit, goot een paplepel vol wonderolie, tooverde daar een torentje suiker op en hield het heele geval ter hoogte van Jantje's neus. „En nu mond open, slikken!" zei zijn vader streng. —Even was het stil, toen rook Jantje aan de lekker- ïij en schudde zijn blond kopje. „Neen", zei hij op een toon, alsof hij enkele won derolie heerlijk vond, „Jantje houdt niet van won- dei'olie met suiker". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) (Berc.) Öp deze vergadering werd krachtig ge protesteerd tegen het verbod van doorgifte van het gesproken woord uit oorlogvoerende landen, „een beknotting van vrijheid, die het Nederlandsche volk onwaardig is". Aan het bestuur werd opge dragen andermaal moeite te doen wijziging in dit verbod te krijgen. Enkele-mededeelingen werden gedaan over den draadomroep; doordien overeenstemming met de omroepvereenigingen werd bereikt, mag worden verwacht» dat de radiocentrales binnenkort in staat zullen zijn gedurende eenige uren per dag een aanvullend Nederlandsch programma uit te zen den, verzorgd door de omroeporganisaties. Voor- loopig zullen ongeveer 220.000 radiocentrale- luisteraars hierop aangesloten kunnen worden. Hierna kwam ter sprake het ontwerp voor een gedwongen luisteraars-bijdrage, zooals dat door den minister van binnenlandsche zaken juist bij de kamers is ingediend. Dit ontwerp, waarin naar de meening van de vergadering groote onbillijkheden voorkomen, werd krachtig bestreden. Het bestuur werd opdracht gegeven alle maat regelen te nemen, welke er toe kunnen leiden, dat de aandacht der leden van Eerste- en Tweede Kamer wordt getrokken voor de misstanden, die van invoering dezer heffing het gevolg zullen zijn. De 24-jarige G Brand uit Nijmegen is in de duis ternis te Groesbeek van den weg afgeraakt en met zijn rijwiel in een greppel gestort. De man heeft daarbij den nek gebroken. Een achttienjarige motorrijder, die Zondag avond op den hoek van de Van der Pekstvaat en den Heimansweg te Amsterdam met een autobus van lijn B in botsing is gekomen en toen met zijn motorrijwiel over den kop is geslagen, is aan zijn verwondingen bezweken. BOND VAN EXPLOITANTEN VAN RADIOCENTRALES. Te Amsterdam is in „Krasnapolsky" een zeer druk bezochte ledenvergaderirig gehouden van den Bond van Exploitanten van Radiocentrales Op de letterkundige tijdschriften. Zoowel in de oude Gids van deze maand als in het jeugdige Criterium wordt aan twee proza schrijvers. wier namen nog wel niet bij iedereen bekend zullen zijn. doch wier werk de aandacht trekt, een plaats ingeruimd. J. Gans, die in Criterium het eerste hoofdstuk van zijn roman „Mette, een Deensch meisje" publiceert, heeft iets sprankelends in zijn ver haaltoon. De verteller, door Gans ten tooneele gevoerd, heeft Mette in Parijs ontmoet en zij ziin samen gebleven. „In het begin spraken wij geen enkele taal en onze verhouding was ideaal. Na twee jaar konden wij elkaar verstaan, wij spraken tenslotte zonder moeilijkheden en daar om kregen wij niets dan moeilijkheden". Gans levert een niet ongeestige variatie op het hier onlangs nog aangehaalde oud-Chineesche verhaal van den man, die bij den Schepper tel kens de hem geschonken vrouw kwam terug brengen om ze na korten tijd weer terug te ver zoeken. daar hij noch mét haar. noch zonder haar meende te kunnen leven. Zoo gaat het Mette en haar vriend ook een beetje. ..Zij is een stuk van mijzelf geworden. En nu ze zich pro beert los te rukken, vrees ik dat ik het niet ver dragen kan". De climax geeft Gans al in het begin van zijn verhaal; niet onhandig overigens, omdat daar door de lezer al dadèlijk voor het geval ge ïnteresseerd wordt; „Te bedenken, dat ik van deze vrouw gehouden heb en nog houdt en dat ik haar toch met evenveel liefde het. mes tusschen de ribben gestoken had. Zij stond in de portiek van haar atelier, naast den postzegel winkel". In „Angst" de eerste helft van het verhaal van Jan van Oosterburg in De Gids opgenomen, en dat op zwaarwichtïger wijze eenigszins parallel loopt 'met dat van Gans, in zoover dat het de onstandvastigheid der natuurlijke genegenhe den tusschen man en vrouw in een voor velen pijn doend licht stelt, wordt die pijnlijkheid wel verzacht doordat hier Anton, de man, een evident psychopaat is met een even duidelijken misdadi- gen inslag, die hem ten slotte tot den moord op zijn vrouw drijft. De schrijver doet hier een po ging om datgene wat er in brein en ziel van den man is omgegaan, in de perioden die aan den moord voorafgingen en er op volgden, bloot te leggen en geeft blijk fan een indringende fan tasie in die materie doóh voorkomt niet, dat men aan het fantastische te veel hangen blijft om van de gansche voorstelling van zaken eenige aestnetische bevrediging "te ondergaan. Het vreemde blijft, dat men door de veel luchtiger opgevatte Mette-historie van Gans meer ont roerd zou kunnen worden dan door den moorde naars ernst van Jan van Oosterburg. De Kroniek der Nederlandsche Letteren in De Gids van deze maand is door Antoon van Duin kerken geheel gewijd aan de verschijning van het nieuwe tijdschrift „Criterium", waarvan in ons blad de vorige maand gewag gemaakt werd. Van. Duinkerken verwacht van het nieuwe tijd schrift niet veel meer dan achtereenvolgens Het Getij, De Vrije Bladen, Forum en Werk geweest zijn en keert zich in' zijn uitvoerige besprekin gen hoofdzakelijk tegen de stelling die reeds in 1932 bij de oprichting van Forum geponeerd werd, de opvatting namelijk, dat „de persoonlijk heid het eerste en laatste criterium is bij de be- .oordeeiing van den kunstenaar". Daartegenover 'stelt van Duinkerken, dat door de geheele litte ratuur heen als het waarde-bepalende element niet de persoonlijkheid van den maker, doch de aesthetiek den doorslag gegeven heeft, en knoopt daaraan een aantal lezenswaardige op merkingen vast. Nu is het bij dergelijke con troversen immer mogelijk dat men het in den grond minder oneens met elkaar is, dan het op pervlakkig schijnt, doch dat neemt niet weg dat van beide zijden dingen gezegd kunnen worden, die het onthouden waard zijn. Zoo kan men het. bijvoorbeeld met Van Duinkerken's slotzin al licht eens zijn, waar hij schrijft: „De kunste naar heeft geen enkelen, plicht om als „per soonlijkheid". buiten hetgeen hij schrijft, hoe }~4oe sneller ze rijden, hoe meei benzine er oerspild roordl des le spoediger krijgen toe benzin.e-dislribufie en dan zou een paard ooor de a ulo goede dienslen kunnen bewijzen I ZACHTKS miDEH" 7UIN1E ZIIH MET BENZINE dan ook, interessant te zijn. Hij kan omwille tan zijn kunst den stelligen plicht hebben, zich vooral niet- interessant te maken. Hij mag in den omgang onderhoudend of saai, burgerlijk- beleefd of landelïjk-ongegeneerd, spraakzaam of stilzwijgend, attent of verstrooid, vurig of kalm zijn maar wat hij schrijft weze ontroerend door mooi te zijn. Hiermede begint alles en hiermede houdt alles op." Een aardig essay over den schilder Jan Steen door Willem van Beek werd opgenomen in De Stem van deze maand. Ons aller vriend en ons aller nar noemde de schrijver den populairsten der Hollandsche schilders en hij omkleedt die ti tulatuur met welgelukte beschouwingen, al slaan die dan ook meer op den mensch en de onder werpen die hij behandelt dan op Steen's schil derkunst. Willem van Beek, heeft zich met ken nelijk plezier met Steen's werk bezig gehou den en het stemt triest te lezen dat deze schrij ver, kort nadat hij zijn stuk aan De Stem had toegezonden, na een kortstondige ziekte te Delft overleed. De hoogst begaafde en in ons land veel gele zen Vlaamsche schrijver Gerard Walschap heeft het gewenscht gevonden zijn breken met de Katholieke kerk op grond van haar bemoeienis met zijn kunstproductie, te motiveeren in een brochure die met den titel „Vaarwel dan" is uit gegeven. Hij vertelt daarin wonderlijke dingen, waarover wij ons echter wel zullen wachten te oordeelen, daar ze per slot hoofdzakelijk voor de bij zulk geval direct betrokkenen van belang zijn. Het zou ons echter spijten zoo deze per soonlijke aangelegenheden en hun openbaar making van invloed zouden gaan worden op de groote waardeering die de schrijver in ons land geniet. Zijn romans- zal men als in hun soort volmaakte litteraire kunstwerken dienen te blij ven waardeeren. Elsevier's van April geeft veel artikelen over beeldende kunst. Van het litteraire gedeelte memoreeren wij een korte schets „De Turksche Schommel" door Elisabeth Augustin. Naar aanleiding van een pas verschenen En gelsch boek met herinneringen door den schil der A. S. Hartrick bespreekt Dr. H, E. van Gel der diens ontmoetingen met Vincent van Gogh en Matthijs Maris' kennismaking met denzelf den. Door Hartrick's boek met herinneringen ziet de schrijver de legende bevestigd, dat de twee merkwaardigste kunstenaars van Nederland in de vorige eeuw met elkaar in aanraking geweest zijn. Verder zijn artikelen over Multatuli- portrefcten door Du Perron en kunstbeschouwin gen door Hammacher en J. G. van Gelder nog te vermelden. J. H. DE BOIS. Marktberichten en besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 18 April. Tarbot 106—100 ct. per K.G. Tong 7661 ct. per K.G. Heilbot 145—116 ct. per K.G. Griet f 36—f 28 per 50 K.G. Middel schol f 31—f 25 per 50 K.G. Zetschol f 23.50—f 21 per 50 K.G. Kleinschol f 22—f 13 per 50 K.G. Schar f 12.50—f 9 per 50 K.G. Tongschar f 29f 20 per 50 K.G. Poontjes f 10f 15 per 50 K.G. Kleinmïddel schelvisch f 31f 26 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 29f 18 per 50 K.G. Groote gul f 21 per 50 K.G. Kleine gul f 16.50f 15 per 50 K.G. Wijting f 15—f 6 per 50 K.G. Makreel f 6f 4.40 per 50 K.G. Versche haring f 6f 3.20 per 50 K.G. Kabeljauw f 82f 37 per 125 K.G. Vleet f 1.15—f 0.50 per stuk Leng f 4.80-f 1.40 per stuk Koolvisch f 1.40f 0.50 per stuk. Afslag 1181 kikten versche haring. Besommingen Trawlers: Manden: 1400 Delft IJM 17 f 6970 1400 Norrha Maria IJM 6 f 6010 235 Schamrock IJM 129 f 3890 200 Uiver iJM 384 f 3450 1145 Cornelis IJM 15 f 5620 280 Prinses Beatrix IJM 117 f 3760 Kotter HD 2 f 770. UITBREIDING VAN DE VLOOT VAN „DE DAAD" Eenige dagen geleden meldden wij dat de Vis- scherij Mij. „De Daad" twee trawlers heeft aan gekocht. Naar wij thans vernemen zijn door genoemde reederij aangekocht de „Ita" IJM. 22 en de „Corrie" IJM. 21, beide van de Noord zee Expl. Mij. Over den aankoop van een derde boot wordt nog onderhandeld. VERTROKKEN TRAWLERS. Woensdag is naar zee vertrokken Bruinvisch IJM. 97. CONTROLE VAN DE ALARMSIRENES. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst verzocht ons te melden, dat de automatiseerihg van de alarm-sirenes van den Luchtbeschermingsdienst wederom zal worden gecontroleerd. Dit heeft plaats op Vrijdag 19 April van 9 tot 18 uur en zoo noodig op Zaterdag 20 April van 9— 13 uur. Het geluid der sirenes behoeft dus geen ver ontrusting te veroorzaken. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 17en April 1940. Spinazie per kist 5070 Andijvie per kist 6070 Raapstelen, 100 bos 23 Koolrapen per zak 1.50 Wortelen per K.G. 4 Bieten per K.G. 4 Aardappelen, klei per K.G. 47 Roode kool per K.G. 8 Savoye kool per K.G. 5 Uien per Kilo 23 Sla per 100 krop 46 Rabarber per bos 14 Pieterselie per bos 4 Selderie per bos 4 Peren per Kilo 1014 Brusselsch lof per Kilo 812 SANTPOORT EMMABLOEM- COLLECTE. Donderdag a.s. wordt hier ter plaatse de jaarlijk- sche Emmabloem-collecte gehouden. Zij die hierbij behulpzaam willen zijn, kunnen zich aanmelden bij mevr. dr. A. de Groot-Schotman en mevr. Ol- demen-Stoker. MELK OP DE SCHOLEN. In verband met het feit, dat in navolging van andere gemeenten ook hier plannen bestaan melk- voeding op de scholen in te voeren, wordt heden avond in het Vereeniigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente een propaganda-avond gehouden. TOONEEL. De tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" voert Zondag a.s. in „De Weyman" op het blijspel „Millionnair tegen wil en dank" naar George Barr door Jaap v. d. Pol. De rolverdeeling is: Robey Smith, A. Soeters: Daesy, mevr. Holtmans; Mary, mevr. Tabernal; Charley Stafford, J. v. Deelen; William Harrison, A. Voogd; La Rosita, mevr. Nol; Frank, A. H. de Vries; Mr. Swan en Mr. Plucky, J. Dortmunt; Barbara Drew, Dolly v. Dommelen: Piccolo, mej. Nol.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3