Pe Spoorwegen willen meer reizigers. De vloten der oorlog voerenden. 3ijnacker's scheeve toren bestaat niet meer. 24.50 stautenêeek De duim. „iSDEBDAG 18 APRIL 1940 Daarom komen er aanlokkelijke tarieven. -3edkoope retours en invoering een vastrechttarief. van Ar ir J- Goudriaan, PT°f- spoorwegen, vergeleek zich bij .•lano-ccn endraaimolen! Er ziin u directeur van de Ne- een pianue-— - gendraaimolen: Er zijn uren ^'Üllen maar half vol is en dat vindt de spul- Men maar nan ■-** nrlijk jammer. De molen draait immers pi:- Iia;"} hjj betere zaken zou maken als hij zoOC.jg ledige plaatsen voor half geld te ver- pza® nt de meerdere ontvangst wordt dan ppen, wanl staan er precies ^'Werlandsche Spoorwegen Jt.rLr Zii hebben ook veel ledige plaatsen k voo de tre"'etg ko'op geboden worden. 'ren die nu het publiek voor een schappe. - tr®!p te'koop geboden worden, prf populaire inleiding kwam de professor 3 Ser Goudriaan naar boven en begon hij •?r' ^rt.Conferentie die in het hoofdgebouw van *nJcnoorwegen te Utrecht gehouden werdV- terdag en Zondag wel van dit tarief gebruik ma ken. In den vacantietijd 1 Juli1 September geldt de bepaling niet. Iemand met f 4000 inkomen moet met zijn ge zinsleden tezamen ongeveer 2400 K.M. per jaar reizen om voordeel te hebben van het gezins-vast- recht. De week-end-retours en de vacantiekaarten die nu reeds bestaan worden in de toekomst gehand haafd want de Spoorwegen zien in, dat het vast rechttarief slechts langzaam zal inburgeren, zoodat daarvoor zelfs een termijn van 10 jaar wordt aan genomen. Wel zullen worden afgeschaft de goedkoope treinen naar bepaalde plaatsen. Die hadden ook weinig beteekenis, want er reden per jaar in ons heele land niet meer dan 200 goedkoope treinen die tezamen hoogstens 100.000 reizigers vervoer den. Dit is niet veel als men bedenkt, dat de Spoor wegen in totaal 300.000 a 400,000 reizigers per dag vervoeren. t geven over „economische bedrijfsvoering" Spoorwegen. Statistieken hebben aange- 4 dat de treinen slechts enkele uren van den "kPtiaald vol zijn, namelijk op den tijd dat de „9nr hun werk gaan of weer naar. huis •jnsen ndl11 avondretours waren al bedoeld om ?°keer in de stille uren aan te vullen, maar ■'nog niet voldoende gebleken, want ook op er vele uren, dat de conducteurs meer na» ziin er ui»>, Jithap kunnen gebruiken. naarom zullen, te beginnen met 19 Mei a.s. de zomerdienstregeling in werking treedt, r het tarief van de avondretours, goed- Ene dagretours beschikbaar gesteld worden, Je evenwel alleen geldig zijn in de treinen met blokjes in de dienstregelingen zijn aan- wordt het toegestaan met die dagre tours den volgenden dag terug te reizen mits it's morgens heel- vroeg gebeurt. Men reist dan voor slechts 1 1/4 cent per vM terwijl voor een gewoon dagretour 1 5/8 cent 'per K.M. betaald wordt. Maar de Spoorwegen hebben wat de tarieven 'aat nog grootere plannen, namelijk de invoe- w?van een vastrecht. Vastrecht hebben het ver- A van gas en electriciteit in ons land zoo po- ffjlair gemaakt, daarom hopen ook de Spoorwegen Ervan profijt te trekken. De overweging is dat het bedrijf loonend te ex- doiteeren is als elk Nederlander een zeker bedrag Lr jaar verreist. Als iemand daaraan voldaan leeft (het vastrecht) dan willen de Spoorwegen 4-n verder voor een koopje vervoeren want dan leeft hij immers al zijn plicht gedaan. Het is nog onzeker wanneer dit vastrechttarief «al worden ingevoerd, misschien al met den win- fndienst 1940—1941, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat het nog een jaar langer moet wach- zal een vastrecht komen voor zakenreizen en wor particulieren. Eerst iets over de zakenreizen. Er zijn veel menschen die veel reizen, maar toch siet toe komen aan het nemen van een jaarabon nement. Zij kunnen voor f 96 per jaar (in maan- delijksche'termijnen te betalen) een klein-abonne- ment nemen dat hun veroorlooft in het vervolg jlle reizen in alle treinen te maken tegen betaling van 1 1/8 cent per K.M. Er is uitgerekend, dat Iemand die ongeveer 1000 K.M. per jaar tusschen ée spoorwielen aflegt voordeel krijgt van dit abon- wment boven het reizen op gewone spoorkaartjes. Nu het vastrecht voor persoonlijk gebruik. Dit h gebaseerd op het inkomen van het hoofd van het jenn. Voor elke f 1000 die hij verdient moet hij f J aan de Spoorwegen als vastrecht betalen en dan mogen hij en zijn gezinsleden reizen voor 1 1/8 tent per K.M. in alle treinen. (De helft van het brief voor enkele reizen). Iemand met f 2000 in komen betaalt dus f 12 vastrecht, iemand met f 5000 f 30. Hoofd en gezinsleden kunnen hun rei len afzonderlijk maken, want allen ontvangen een reducfiekaart, die getoond moet worden bij het koopen van kaartjes. Om te maken dat het hoofd van het gezin van dit bijzondere tarief ook geen gebruik maakt voor zakenreizen wordt bepaald, dat mannen van 20 tot HO jaar op de eerste 5 werkdagen van de week niet op dit tarief kunnen reizen, gedurende 1 Januari 1 Juli en van 1 September tot 31 December slechts tusschen 8 en 18 uur. Daardoor wil men bereiken dat dit tarief niet gebruikt wordt voor zakenreizen, Voor familiebezoeken kunnen de mannen op Za- CHARLES VAN ISTERDAEL UIT HET RESIDENTIE-ORKEST. De heer Charles van Isterdael, solo-cellist van het Residentie-orkest, heeft per 1 Mei a.s. zijn ont slag aangevraagd. Dit ontslag is hem door het bestuur van het or kest, waarvan hij sinds de oprichting deel heeft uitgemaakt en waarin hij zijn verantwoordelijke taak steeds met boven allen lof verheven toewij ding heeft vervuld, op de meest eervolle wijze ver leend. Sociale verzekering van kleine zelfstandigen. Staatscommissie geïnstalleerd. De minister van Sociale Zaken heeft Woensdag «P zijn departement de onlangs ingestelde staats commissie tot uitbreiding van de verplichte sociale verzekering tot kleine zelfstandigen geïnstalleerd. De minister heeft daarbij een rede gehouden, waarin hij allereerst de beweegrederen uiteenzette, welke de regeering tot de instelling der commissie hebben geleid en vervolgens herinnerde aan de kak, welke de regeering haar heeft toegedacht. VVRIGLEY'S P.K. stelt U In staat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maal tijd, het sterkt Uw zenuwen en bevordert de spijsvertering. Bovendien helpt P.K. Uw tanden schoon, gaaf en Bterk te houden. Doktoren en tandartsen bevelen het aan. Koopt vandaag nog enkele pnkjes en hondt er steeds een paar bU de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AliliAitAAiAii (Adv. Ingez. Med.) ENCEPHALITIS NA INENTING. Verleden week zijn hier te lande twee gevallen voorgekomen van encephalitis na inenting, beide keeren bij kinderen boven den zoogenaamden ge vaarlijken leeftijd. Het eene geval betrof een jongen van 6 jaar, het andere een meisje van 7 jaar. Het meisje is aan de ziekte bezweken. Geen nachtelijk gevecht aan het Westelijk of Noordelijk front, doch magnesium- schieten met machine-geweren (tijdens de pyrotechnische feesten in Californië). Ned. Kabelfabrick maakte over 1939 meer winst dan over 1938. De netto winst van de N.V. Nederlandsche Ka- belfabriek bedroeg over 1939 f 2.259.490 (vorig jaar De commissarissen stellen voor uit het voor aan deelhouders uit de winst over 1939 ter beschikking komende bedrag, vermeerderd met het onverdeelde «ividendsaldo behalve de statutaire 6 pet. (onv.) een super-dividend van 19 pet. (onv.) uit te «eren, waarna voor aandeelhouders dan een be drag van f 70.718 (288.373) op nieuwe rekening overgaat. Aan de houders van oprichtersbewijzen komt een bedrag van f 183.949 (166.315) waaruit met inbe- fr>P van het onverdeelde saldo van het vorig jaar, een uitkeering van f 1415 (1142) per winstbewijs kan worden gedeclareerd. fviv,,<k ef*ec*en' waarin het stamkapitaal voor "Jdelijke ondersteuningen is belegd, moest even eens een koersverlies worden afgeboekt. Commis- esrissen stellen voor, de uit deze belegging verkre gen rente .weder aan dit fonds toe te voegen waar- Hio ^6Ze belegging dan met een bedrag van •318,550 (366.904) op de balans wordt genoteerd. Een vergelijking in getal en maat. Het -gezegde, dat Brittannië de zee beheerscht, is een gemeenplaats, die in dezen oorlog wel eens. wat in het gedrang schijnt te komen, als men be denkt, (hoe weinig men toch eigenlijk bemerkt van het ontzaglijke overwicht, waarop de Britsche strijdkrachten ter zee heeten te beschikken. Dat is inderdaad schijn. Wie de nuchtere cijfers laat spre ken wordt getroffen door een zóó in het oog loo pend verschil ten nadeele van Duitschland, dat de strijd in het einde toch, althars ter zee, in het voordeel van Engeland zou moeten eindigen. Na tuurlijk is dit een voorbarig oordeel. Strijdkrach ten te water staan nu eenmaal bloot aan zooveel invloeden stormschade, navigatiefouten, verras singen van strategischen aard bij den tegenstander dat de krijgskans ter zee nog heel wat meer on zekerheid biedt dan te land en in onzen tijd is het juist het groote materiaal, dat bloot staat aan ge welddaden van in verhouding geringe tegen standers als een vliegtuig of een torpedoboot. Met dat al is het zeker interessant, hier een paar cijfers te noemen. Het spreekt vanzelf, dat deze cijfers, die den toestand van November 1939 weer geven en ontleend zijn aan de jongste uitgave van 't Engelsehe standaardwerk „Jane's fighting ships" sindsdien alweer gewijzigd zijn. Wij hebben ons daarom bepaald tot het belangrijkste materiaal en rekening gehouden met bekende gebeurtenissen uit den laatsten tijd als het torpedeeren van de Royal. Oak het zinken van de Graf Spee e.d. ENGELAND. Groot Brittannië kan bogen op 11 slagschepen en negen in aanbouw. Het zijn de „Nelson" en „Rod ney", (33.950 ton), „Royal Sovereign", „Resolu tion", „Ramillies" en „Revenge" (29.150 ton), „Queen Elisabeth", „Warspite" en „Vaillant" (30.600 ton), „Barham" en „Malaya" (31.100 ton). De in aanbouw zijnde slagschepen hebben een ge zamenlijke tonnage van 335.000 ton. Bij de slagkruisers staat de reusachtige „Hood" met zijn 42.100 ton voorop. De overige, de „Re pulse" en de „Renown" meten intusschen elk nog 32000 ton. Een vloot van 5 vliegtuigmoederschepen stelt de vliegtuigen in staat, zich aan en van boord te be geven. De capaciteit per moederschip varieert van 15 tot 60 vliegtuigen. 6 zijn er in aanbouw. Dan de kruisers. Engeland had er in December 1939 52, terwijl er 15 in aanbouw waren. Voorts 20 Mijnenleggers. Niet minder dan 148 torpedojagers staan En geland ten dienste en 32 torpedobooten, 67 duik booten kunnen onder w,ater opereeren. Slagschepen Slagkruisers Kruisers Vliegtuigmoederschepen Torpedojagers Torpedobooten Mijnenvegers Onderzeeërs Hedennacht plotseling ingestort. Geen persoonlijke ongelukken. De bewoners van het landelijke dorp Pijn- acker in Delfland, zijn in den afgeloopen nacht tegen half één opgeschrikt door een doffen slag, die bij velen den indruk moet hebben ge wekt van een bombardement van het vredige dorp. Gelukkig was dit niet het geval, doch se dert enkele uren kan het dorp niet meer bo- gen op een bezienswaardigheid, welke in den lande bekend staat als de scheeve toren van Pijnacker. Jarenlang is deze toren, die uit de twaalfde eeuw dateert, en los 'stond van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, gaandeweg meer voorover gaan hellen en vooral in de laatste jaren maakte men zich bezorgd over de eventueele gevolgen. Vandaar dat het gemeentebestuur den gemeen te-architect den heer P. Steynis opdracht gaf om. nadat was komen vast te staan, dat voorzieningen dringend noodïg waren om erger te voorkomen, de toren te stutten. Dit geschiedde dan ook door het aanbrengen van eern z.g.- betonnen voet waardoor de toren werd ingehulst en juist dezer dagen was men met dit omvangrijk werk gereed gekomen. Men was er van overtuigd, dat het bouwwerk, zoo niet eeuwen, toch zeker tientallen van jaren zou kimnen trotseeren, totdat vannacht aan deze verwachting plotseling den bodem werd ingesla gen. Geheel onverwacht kwam deze ontgoocheling evenwel niet, want reeds de vorige week consta teerde men, dat de toren thans naar de andere zijde de Noordzijde ging hellen en onmiddel lijk nam het gemeentebestuur maatregelen om het gevaarte ook van dien kart te stutten. Voortdurend waren werklieden op hun qui vive om te voorko men dat hij naar die zijde zou instorten. Het blijkt nu tevergeefsch te zijn geweest. Met donderend ge raas is de toren over den weg, het Zuideinde, ii brokstukken gevallen, waarbij de kabel van het bovengrordsche net der electrische leiding gedeel telijk werd vernield. Gelukkig bevond zich nie mand op dat moment op den weg of in de onmid dellijke nabijheid van het vallend gevaarte. Ook het in de onmiddellijk nabijheid staande woonhuis van den tuinder de Vogel werd niet door het val lend gesteente getroffen. De schade aan het elec- trisch net is niet groot en kan spoedig worden her steld. Van het monument is slechts de voet, ter hoogte van twee meter blijven staan. Intusschen schijnen den laatsten tijd vele torpedo jagers te zijn bijgebouwd. Van de 67 duikbooten zijn er inmiddels een aantal verloren gegaan. Aan escorte-schepen heeft Engelarid 68 stuks en 52 mijnenvegers, waaraan er spoedig nog 10 zullen worden toegevoegd. Behalve dit alles heeft het land nog een gansche vloot van andere, kleinere schepen. DUITSCHLAND. Duitschland heeft vier slagschepen, die echter geen van vieren in de schaduw kunnen staan van "de Engelsehe wat tonnage aangaat. Het zijn de .Scharnhorst" en de „Gneisenau", beide 26.000 ton en de veel kleinere, z.g. vestzak-slagschepen van 10.000 ton. Hiervan had Duitschland er bij het begin van den oorlog drie stuks. De „Graf Spee" ging eenige maanden geleden verloren. De „Admiraal Scheer" werd dezer dagen zwaar getroffen en 'ook de „Gneisenau" heet gezonken te zijn, al is dit nog niet door Duitschland erkend. Twee vliegtuigmoederschepen, de „Graf Zeppe lin" en de „B", hebben elk een tonnage van 19.250 ton. Tot de „Hipper"klasse der zware kruisers be- hooren de „Blücher" (verleden week gezonken) en de „Admiral Hipper". Drie kruisers van deze klasse zijn nog in de maak. Aan lichte kruisers heef! Duitschland de „Ntirnberg", de „Leipzig" en de „Königsberg", alle 6000 ton. Drie gingen er reeds verloren. Ook Duitschland heeft een belangrijk aantal tor- pedobootjagers en wel 14 van de Roeder-klasse en 16 van de Maas-klasse. Bij het begin van den oorlog had Duitschland 71 duikbooten, terwijl er 28 in aanbouw waren. Reeds iu September gingen er 7 verloren en men weet, hoe aanzienlijk sindsdien het verlies, dat dit wapen leed, geweest is. Van mijnenvegers is Duitschland goed voorzien. Het had er 55 en zal momenteel wel de noodige in aanbouw hebben om de verloren gegane te rem- piaceeren. Hetzelfde geldt voor de torpedobooten, waarvan Duitschland bij het begin van den oorlog er 36 in de vaart en 11 in aanbouw had. FRANKRIJK. Met 7 slagschepen komt Frankrijk behoorlijk voor den dag. Het zijn de „Dunkerque" en de „Strasbourg" (26.500 ton), „Bretagne" en „Proven ce (22.189 ton), „Lorraine", „Courbet" en „Paris" (22.180 ton). De „Béam" is het eenig vliegtuig moederschip, doch twee, de „Joffre" en de „Pain- levé", staan op stapel. Slagkruisers heeft Frankrijk niet. Zijn grootste kruiser komt niet boven de 10.000 ton, doch de kruiservloot van 14 bodems is toch altijd vele malen grooter dan die van Duitschland. Twee mijnenleggers heeft Frankrijk en niet min der dan 58 torpedojagers. Twaalf torpedobooten van 6001000 ton hebben een dertig kleine broertjes, motortorpeaobooten, dwergen van een dertig ton, maar die een flinke snelheid kunnen ontwikkelen. 82 onderzeeërs staan de Fransche marine ten dienste, terwijl 26 mijnenvegers hun werk kunnen verrichten. Rangschikken we nu bovenstaande cijfers, dan komen we tot de volgende vergelijking: De H.A.C.O.-trckkingen. Zesde behandeling van dezelfde zaak. Voor de zesde maal heeft een rechterlijke instan tie zich met de H.A.C.O.-premie-trekking bezig ge houden. De kantonrechter te 's Gravenhage veroordeelde den directeur van de H.A.C.O. wegens overtreding van de Loterijwet tot f 3000 boete subs. 3 maanden hechtenis, welke de rechtbank in hooger beroep be vestigde. De Hooge Raad, voor welk college de zaak ver volgens gebracht werd, wees de zaak wegens vorm verzuim naar het Haagsche gerechtshof terug, dat besliste, dat de dagvaarding nietig was. Het O.M. teekende van deze beslissing cassatie aan en opnieuw wees de Hooge Raad de zaak naar het Haagsche ge rechtshof terug, voor welk college de kwestie Woens dag voor de tweede maal behandeld werd. Het beti'of hier het uitgeven van schuldbrieven door de H.A.C.O., waaraan coupons waren gehecht. Coupons met bepaalde nummers gaven recht op een premie. Eerst trokken deze nummers op de Staats loterij, later, toen dit niet meer geoorloofd was, or ganiseerde de H.A.C.O. eigen trekkingen. De advocaat-generaal mr. L. B. J. Vermeulen re fereerde in zijn requisitoir naar zijn eisch bij de vo rige behandeling voor het hof in deze zaak en eischte vërdachtes schuldig verklaring en veroordeeling tot dezelfde boete, als rechtbank en kantonrechter heb ben opgelegd. De verdedigers mr. E. Hollander en S. van Oven brachten nog enkele nieuwe punten in deze proce dure naar voren. Uitspraak 1 Mei. Engeland Duitschland Frankrijk nlal Inhoud Aantal Inhoud Aantal Inhoud ton ton ton 11 338.500 4 72.000 7 163.945 3 106.100 1 10.000 52 368.120 3 18.000 17 142.985 5 100.400 2 38.500 1 22.146 148 197.670 30 51.354 58 110.966 32 640 36 25.200 12 9.000 52 30.185 55 31.525 26 26.380 67 71 82 In een volgende beschouwing iets over de vloten der groote neutralen dit charmante tailleur- costuum is er slechts één uit onze rijk gesorteer de collectie, het is door kleermakershan den vervaar digd uit zuiver wollen kamgaren stoffen. de prijs bedraagt haarlcm plein 10 beverwijk breestr. 65-69 (Adv. Ingez. Med.) De uitvoer van eieren naar Duitschland en Engeland. Naar aanleiding van de berichten welke over den uitvoer van eieren dezer dagen zijn gepubli ceerd wordt van officieele zijde het volgende be kend gemaakt. De uitvoer van eieren naar Duitschland is reeds sedert jaren geborden aan de voor dezen uitvoer beschikbare betalingscontingenten. De op dezen grondslag te leveren hoeveelheden werden steeds regelmatig in tiendaagsche of wekelijksche perio den ingedeeld. Deze laatste regeling is sedert eeni ge weken achterwege gelaten. Daar inmiddels bleek, dat hierdoor moeilijkhe den ontstonden zijn met het oog op een regelma tige verdeeling van de bestaande exportmogelijk heden thans wederom wekelijksche contingenten bepaald. Van maatregelen van Duitsche zijde met het doel den invoer van eieren uit Nederland te- gen te gaan is niets gebleken. Voortaan zijn met het oog op een zoo regelmatig mogelijken uitvoer ook wekelijksche contingenten voor den uitvoer naar Engeland vastgesteld. POSTVERKEER MET NOORWEGEN GESTAAKT De postverbindingen met Noorwegen zijn ver- 'broken. De briefpostzendingen en postpakketten voor dat land kunnen tot nader bericht niet ter verzending worden aangenomen. Reeds ter post bezorgde zendingen zullen aan de afzenders worden teruggezonden. Ook het postale geldverkeer met Noorwegen (postwissels, quitanties, verrekenzendingen, aange- teekende- en waardestukken) is in beide richtin gen gestaakt. TABAK MIJ. ARENDSBURG. De Tabak Maatschappij „Arendsburg" heeft over 1939 een winst gemaakt van 458.035 (v. j. 781.805). Er wordt een dividend van 7 pCt. voor gesteld (v.j. 12% pCt.) Vrouwen Vredesgang 1940. Comité van aanbeveling gevormd. Voor den Vrouwen Vredesgang 1940, die op 18 Mei (den Zaterdag na Pinksteren) te Amsterdam zal worden gehouden heeft zich een Landelijk Co mité van Aanbeveling gevormd, waarin o.a. zitting hebben genomen de dames: mevr. F. de Boer-van Iterson te Heemstede; mevr. M. van der Collc- Schmidt te Haarlem; mevr. N. Dyserinck-van Gilse van der Pais te Aerdenhout: mevr. B. Langeveld- Hebbenaar te Haarlem; mevr. H. Roland Holst- van der Schalk te Heemstede In den stoet zullen dit jaar voor het eerst be halve doeken „Vrede" ook mede worden gedragen doeken met „Gerechtigheid", „Liefde" en „Inter nationale Rechtsorde", zulks in overeenstemming met de oproeping, die in grooten getale door ons land wordt verspreid, waarin de volgende zinsnede is opgenomen: „De Vrouwen Vredesgang heeft, nu het oorlogsgeweld rondom ons woedt, meer dan ooit ten doel, de vrouwen zich te laten bezinnen op het begrip „vrede", waarmee bedoeld wordt de opbouw van een Internationale Rechtsorde, een internatio nale gemeenschap op de basis van Gerechtigheid en Liefde". Van een groot aantal vereenigingen van ver schillende richting heeft de Stichting Centraal Co mité Vrouwen Vredesgang bij de voorbereiding medewerking mogen ontvangen. Tal van comités zijn gevormd, die de propaganda plaatselijk ter hand hebben genomen. De administratie, Centraal Vredes Bureau, L. v. Meerdervoort 19, Den Haag. verschaft gaarne nadere inlichtingen en propagan damateriaal, waar geen plaatselijk comité is ge vestigd. CARLA DE RAET BIJ HET NEDERLANDSCIIE TOONEEL. De directeur van het Nederlandsche Tooneel, de heer Cor van der Lugt Melsert, deelt ons mede, dat Carla de Raet het volgend seizoen aan zjjn gezel schap verbonden zal zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 13 April 1940 is aan den heer A. J. ten Hope te Voorburg, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, zulks onder dankbe tuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Bij K.B. van 16 April is benoemd tot commandant van de vrijwillige landstormkorpsen motordienst en vaartuigendienst de majoor L. W. Nijland, van het 4e regiment infanterie EEN klein mislukt vingertje, meer in de breedte dan in de lengte uitgeschoten, dat is uw duim. Eenigszins vierkéftit van vorm, niet elegant maar stevig. Een uitstekend mikpunt bij het hameren en evenzeer geschikt om bij tijd en wijle in de soep te steken als deze soms al te flauw mocht zijn. Een rose nagel en een wit nagel randje laat ons dat laatste althans aannemen geven den duim nog eenigszins cachet. Zoo op het oog ziet ge er werkelijk niet veel bijzonders aan Schijn bedriegt zegt een oud-Hollandsch spreek woord en oud-Hollandsche spreekwoorden zijn zooveel als orakels van Delphi: ze slaan overal en nergens op. In ieder geval echter op uw duim. Bekijk hem nu eens goed en met aandacht. Be studeer alle lijntjes en buig hemeens een paar keer tegen 't lamplicht. Het is net of er een mond open en dicht klapt, ziet u wel? Weet u van wie die wanstaltig gevormde mond is? Dat is de mond van uw en mijn ergsten vijand. Van de „public enemy no. 1 of Holland". Die mond is gevaarlijker dan die van wijlen Jack Dillinger.. Gevreesder dan die van Al Capone. Niet van den gebroken Al Capone van Alcatraz maar van den koning der onderwereld in zijn „glorie"dagen. Dat is nou de ware bron van al die „nieuwtjes", die zoo gretig en grif door den „meneer in de tram" aan zijn mede passagiers, door tante Amalia aan den melkboer en door een groot aantal andere menschen, waar ge in andere tijden waarlijk wel een gewoon ge sprek mee kunt voeren, aan elkaar worden verteld. Niet zoo maar terloops. Nee, ze praten over niets anders. Hebt u al gehoord, dat gisteravond een.... vliegtuig over ons land heeft gevlogen? U kunt elk land invullen, dat u wenscht. Er is altijd wel iemand te vinden, die hetzelfde gehoord heeft. Hetzij via de verloofde van de dienstbode, die dient in Broek op Zanderhei en dus van alles precies op de hoogte is, hetzij van andere gezaghebbende personen. Maar het schijnt nou toch wel zeker, dat na dit Ik geef u de heilige verzekering, het kan niet anders of Als ze nou niet gauw dit of dat doen, dan wordt het precair. En ik zeg maar Is er iemand, die in dezen tijd niets zegt? Is er iemand, die met zijn duim alleen maar punaises in harde muren drukt of geld aftelt voor de belasting. Dat zijn toch nuttige en schoone zaken niet? Daarvoor hebt ge uw duim gekregen. Nou ja en voor de hamers en de soepborden en zoo maar nergens anders voor. Als-ie gevaarlijk wordt sluit u hem maar op, Naar Alcatraz moeten ze. De gevaarlijke duimen! S.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5