$iet JOtmt en Oiie&ei. Het Zwitsersche Chalet te Santpoort. De Haagsche spionnagezaak De oude Lloyd George. 50 jaar Parlementslid. Buitengewone verloven weer verleg „Een schilder aan de camera' 1 HET ZWITSERSCHE CHALET TE SANTPOORT. Een herinnering aan de Keizerin van Oostenrijk. Een van de allermooiste wegen uit deze omgeving Is de Wüstelaan, loopende van het dorp Santpoort naar haar station aan de Jan Gijzenvaart. Van al het aantrekkelijke dat Santpoort den vreemdeling biedt, trekt deze prachtige wandelweg zeker den eersten prijs. Waarschijnlijk is de heerlijke frissche buitenlucht met de geur van de boschi'ijke omgeving die elke forens na zijn langen werkdag in Amster dam met volle teugen inademt, wel in hoofdzaak aanleiding tot de welverdiende reputatie van deze schitterende allee. Hoofdzaak is echter het. boom rijke gedeelte, dat nog niet door bouwspeculaties verloren is gegaan, bestaande uit de buitenplaatsen Spaarnberg, Spaarnheuvel, Us Honk, het prachtige Burgemeester Rijkenspark met badhuis en Kleuter school en verder uit het beroemde Boschbeek. Wat echter niet aan Santpoorters, vreemdelingen en forensen bekend is, is een klein stukje geschiede nis van het Zwitsersche Chalet dat zoowel door zijn interessante bouworde als door zijn ligging te mid den van water en boschpartijen en met zijn hoogën heuvel op den achtergrond de aandacht van eiken bezoeker trekt. Zonder twijfel is het bovenstaande mede aanleiding geweest voor Hare Majesteit de Keizerin van Oostenrijk om gedurende haar bezoek aan Holland in 1884 het Chalet te Santpoort als tus- schenstation te kiezen. De toenmalig beroemde Dr. Metzger te Amster dam had als specialist op het gebied van rheumatiek bestrijding tal van vorstelijke patiënten onder zijn behandeling. Hiertoe behoorden o.a. de Aartsher togin Maria Valeria van Oostenrijk en haar moeder de Keizerin. Wij lezen in de Oprechte Haarlemmer Courant van 13 Mei 1884, dat beide vorstinnen een bezoek brachten aan Santpoort, vermoedelijk om het Chalet te bezichtigen, dat volgens zeer be trouwbare bron door mevrouw Wüste geboren Ba ronesse Von Götsch aan haar voormalige lands vrouwe als pleisterplaats was aangeboden. Dat Spaarnberg zelf niet was aangeboden, vond zijn oor zaak in de verbouwing van hë"t groote huis, waar door de familie Wüste zelf in het buitenland ver toefde. Na het bezoek en een kijkje in de omgeving trokken de hooge gasten naar IJmuiden, waar een kijkje werd genomen naar de sluizen van het Noord zeekanaal en daarna een prachtig zeetochtje van ongeveer 2 uren aan boord van de Simson werd gemaakt. Den 16den Mei bezochten de dames Mar ken, Edam en Zaandam, terwijl ze 's middags Sant poort wederom met hun bezoek vereerden. De merkwaardige Ruïne van Brederode werd bezich tigd, nadat eenige ververschingen in het fraai gele gen logement Velserend waren gebruikt. (Naar men zegt vertoefde de keizerin bij haar eerste bezoek aan Santpoort in de Weiman tijdens de middaguren). Den 17en Mei bracht de keizerin haar dochter Ma ria Valeria, aartshertogin van Oostenrijk naar het station te Amsterdam vanwaar de dochter naar Schönbrunn vertrok. Te 1 uur 5 vertrok de keizerin zelf per trein naar Santpoort. Een viertal paarden waren reeds gestald in den rijtuigstal van Spaarn berg, terwijl intusschen door den heer Ritter, die architect bij de verbouwing van het groote huis was, een ruiterpad dwars door de duinen werd uitgezet naar de bekende badplaats Zandvoort. Hoewel bij het vertrek uit Amsterdam de keizerin nog geen be sluit had genomen of ze naar Zandvoort zou rijden en den nacht in het Hotel Kaufmann zou door brengen of te Santpoort in het Chalet, werd tot het laatste besloten. Eerst den 19den Mei kwam uit Santpoort de mededeeling dat de keizerin met een gevolg van 15 personen den 18den Mei in Zandvoort was aangekomen, waar in het Hotel Kaufmann on derscheidene appartementen voor eenige. weken na mens H.M. waren afgehuurd. Maandag 19 Mei maakte H.M. haar morgenwan deling door Amsterdam en genoot van de indruk wekkende schoonheid van Heeren- en Keizersgracht met zijn hoog geboomte, zijn prachtige hoog steenen bruggen en de welverzorgde huizen uit Amsterdams gouden eeuw. Bij haar terugkomst bracht ze haar gewone bezoek aan Dr. Metzger en om 1 uur ver trok ze wederom naar Santpoort. Ze reed met haar gevolg te paard naar Zandpoort en bleef aldaar overnachten, onder den naam van „Gravin Von Hohenembs". Den 26en Mei vertrok H.M. om half tien per spoor naar Amsterdam. Zfe bezocht daarna Bracks Doelen Hotel, waar ze een lunch gebruikte en om 1 uur ging zij wederom naar Santpoort, al waar de rijpaarden bij het Chalet gereed stonden en H.M. na zich verfrischt te hebben met een gevolg van 5 personen te paard zich naar Zandpoort begaf. Zij kwam daar omstreeks half 4 aan. Na het diner deed de keizerin onafhankelijk van het weer een uitgestrekte wandeling langs het strand. Evenals alle andere dagen begaf zij zich vroeg ter ruste, aan gezien zij iederen morgen om 5 uur op staat. Na het eenvoudige ontbijt, besteedt ze dan de morgenuren aan wandelingen langs het strand. Den 31 en Mei is de keizerin na haar bezoek aan Dr. Metzger per spoor naar Hilversum vertrokken. Van hier liep ze naar Baarn en Soestdijk om daarna wederom naar Santpoort te vertrekken voor haar wandelrit naar Zandvoort. Hoewel de keizerin uitermate tevreden is over de bediening in het Doelen Hotel weDscht ze niet in Amsterdam te overnachten en geeft er de voorkeur aan om van de frissche zeelucht te genie ten. Opmerkelijk is dat ze eiken dag haar souper door Bracks Doelen Hotel naar Zandvoort laat brengen. Den 31 en Mei vergezelden slechts 3 be dienden H.M. op haar rit door de duinen naar zee, terwijl het groote gevolg in Amsterdam bleef vertoe ven. Den 9 Juni woonde de keizerin de godsdienstoefe ning bij in de R. C. Kerk te Zandvoort. "In den na middag maakt zij een geforceerde wandeling langs het strand naar Wijk aan Zee, waaruit ten duide lijkste blijkt dat de behandeling haar zeer veel goeds heeft gedaan. Den lOen Juni bracht H.M. haar laatste bezoek aan het Chalet. Dat ze ten zeerste tevreden was over haar schitterende pleisterplaats in ons mooie dorp en over de bediening in het Chalet moge blijken uit het feit dat ze aan het gehèele perceel ter herinne ring tal van cadeautjes heeft uitgereikt. Schijnbaar was de tevredenheid wederzijds aangezien nu nog door de nakomelingen van het toenmalig personeel met alle lof over haar vriendelijkheid wordt gespro ken. Den Hen Juni was de kuur bij Dr. Metzger ge ëindigd en keex-de H.M. naar Beieren terug. Voor het Chalet was de rust echter nog niet weergekeerd. Volgens echt vaderlandsche gewoonte moest, on danks de hoogheid van het bezoek, het huis met bezemen worden gekeerd. Kleeden werden geklopt, bedden gelucht, glazen gelapt en elk stofje met stof fer, bezem, plumeau enz. van zijn plaatsje ver jaagd. Niet omdat het noodig was. Verre van dat, Een dergelijke schoonmaak behoort tot de bekende Hollandsche zindelijkheid, zooals door elke Hol- landsche huisvrouw wordt aangevoeld, door eiken man met schouderophalen wordt begroet en door het buitenland niet wordt begrepen. Santpoort J. S. VISSER Ir. S. tot 5 jaar veroordeeld ROTTERDAM, 17 April. De rechtbank alhier heeft vandaag den 50-jarigen ir. F. W. J. H. S., Duitscher van afkomst, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Haagsche spionnagezaak, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Dè rechtbank nam als bewezen aan het geven van mededeelingen omtrent troepenverplaatsingen en dat dit geschiedde in een week van groote span ning (n.l. van 5 tot 11 December en het foto- grafeeren van scheepslijsten). hoewel dit niet vol tooid kon wox-den, aangezien verd. voox'dien ge- arresteerd werd. Hem was ten laste gelegd overtreding van de artikelen 46 en 98 van het wetboek van straf recht: poging tot opzettelijk openbaar maken aan een buitenlandsche mogendheid en het mededeelen of in handen spelen van berichten of inlichtingen omtrent zaken waarvan geheimhouding in het. be lang van den staat wordt geboden. De officier van justitie had een gevangenisstraf voor den tijd van acht jaren geëischt Verdediger was mr. D. A. van der Linden. Opvarenden van Engelsclien torpedojager krijgsgevangenen in Duitschland. In welingelichte Bx-itsche leringen wordt verno men dat de namen van de ovexievenden van den Britschen toi-pedojager, welke Dinsdagavond door de Duitsche radio werden bekend gemaakt, de namexi zijn van opvarenden van de „Glowworm". In Argentinië 34 slachtoffers. BUENOS AIRES, 16 April. (Havas). Tenge volge van de overstroom ingen van de Rio de la Plata zijn 34 menschen verdronken. terwijl velen worden vermist. De materieele schade is zeer groot, alle badin richtingen langs de rivier zijn vernield. Het water begint thans te dalen. PERSONALIA. De volgende cahdidaten opgeleid door het Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoe vende kraamvrouwen te Haarlem slaagden voor het examen kraamverzorgster (Staatsdïploma): W. A. Dernison, Haaxdem; M. H. B. S. van der Hoorn, Antwerpen: D. B. Mol, Velsen-Noord; J. A. E. van Lent, Beverwijk en D; J. ter Schiphorst, Bloemen- daal I LONDEN, April. De toovenaar van Wales, thans om de indruk wekkende sporen van zijn ouderdom vaak een witte toovenaar genoemd, heeft den dag kunnen vieren waarop hij 50 jaar geleden zijn potsierlijke buiging met stappen vooi-- en achterwaarts maakte voor den Speaker van het Lagerhuis, die een nieuw par lementslid moet uitvoeren bij de introductie in 's lands vergadei*zaal. De vader van het Lagerhuis, zooals hij sinds lang moet heeten, is een tiental jaren geleden eens ernstig ziek geweest als gevolg van een organische ongesteldheid. Het schijnt dat hij na de operatie, die hij daarvoor móest onder gaan, is vex-jongd. Want het ou^e vuur in den man, dat veel van zijn kracht verloren had, kwam terug en van een verzwakking van dat vuur is sedert niets meer te bespeuren geweest. Het heeft er dan ook allen schijn van dat het bij de 50 jaar parle- mentsleven niet zal blijven. Het gevaar dat zijn kiesdistrict Carnarvon in Wales hem bij volgende verkiezingen onti'ouw zal woi-den is niet te vreezen. Lloyd George is thaxis 77 jaar oud. En zoo sterk is zijn magnetische kracht, ook inu nog, dat het. als een gebeurtenis wordt beschouwd en behandeld als hij in het Lagerhuis het woord voert. Een toove naar heeft men hem sinds jaren genoemd. De naam doelt op -de tooverkracht van zijn oratorisch vermo gen en misschien ook op de plastiek, die hij al spre kend tentoonspreidt. Lloyd Geox'ge's redenaarsre- cept is altijd eenvoudig geweest. Hij gebruikt een voudige woorden, maar vaak in ven-assende verge lijkingen en beelden. Rechtstreeksche spot hanteex-t hij als wapen tegen zijn politieke tegenstanders beter dan ironie; en hij verscherpt zijn spot tot bij_ tend sarcasme als hij een persoon of een beleid ■bestrijdt, dat zijn bijzonderen tegenzin of wrevel heeft gewekt. Hij is altijd spaarzaam geweest met deze redekunstige hulpmiddelen, omdat hij als meester in het vak beseft dat hiermee hun effect sterk wordt verhoogd. Zijn voornaamste redekun stige gebaar is de vermanend opgeheven vinger, een gebaar dat hij in een veelvoud van nuances maakt zoodat zij, die hem vaak aan het woord hebben gezien, vertellen dat de vinger bijna" even welsprekend is als de mond. Maar niet alleen zijn redekunst maakt hem tot den toovenaar die let wel zonder een grooterer. politieken aanhang dan die van zijn naaste politieke familieleden, zijn dochter en zijn zoon de rook-, eet- en conversatiezalen van het Lager huis leeg doet loopen als de mare rond is ge gaan, dat hij aan het spreken is geslagen. Zijn gansche persoonlijkheid helpt mee, zijn wakkere geest, zijn frissche levendigheid en zijn moed. eigenschappen die hem op zijn ouden dag zijn blijven vei-gezellen in zoo sterke mate, dat al leen zijn witte haren en zijn geboortebewijs kun nen vertellen dat hij inderdaad zijn ouden dag is ingegaan. Of het feit dat hij wordt aangeduid als de staatsman, die den vorigen oorlog gewonnen heeft, veel bijdraagt tot de onverzwakte betooverïng van zijn pei-soon mag worden betwijfeld. Die oorlog is zoo lang geleden, en het land „fit for heroes to live in" dat Lloyd George had beloofd is er niet uit voortgekomen. Ook andere landen zijn niet de woonoorden geworden, geschikt voor de helden van dien wereldstrijd van een vroeger geslacht. Lloyd George móet worden geacht te behooren tot de staatslieden die wel een ooxTog, maar niet den daarop volgende vi-ede gewonnen hebben. Zijn werk als staatsman-politicus is dus half geweest en hei ontbreken van de andere helft heeft het gansche werk waardeloos gemaakt. Waarschijnlijk is hij er zich persoonlijk sterk van bewust en is hieraan toe te schrijven dat hij of schoon hij in een historisch belangrijk tijdperk var de wereld een der belangrijkste figuren in die wereld' is geweestin zijn omgang met anderen en in zijn optreden in het openbaar geen schijn van gewichtigheid toont. Buiten het politiek stx-ijd- perk is hij een beminnelijk, eenvoudig en gezellig man die iedereen op zijn gemak stelt en nooit' op zijn voetstuk gaat staan. De vaart der wereldgebeui-tenissen heeft zich juist sterk en onrustbarend en dramatisch versneld. Lloyd George's gedenkdag viel midden in deze periode van ontstellende en ontwrichtende ver scherping van den oorlog. Een medewex-ker van de Manchester Guardian, die hem niet roept (en hij woont als het Lagerhuis hem niet roep (en hij laat zich daar tegenwoordig niet zoo vaak roepen), opzocht heeft waargenomen dat ook de in ouder dom vergaarde bezonkenheid en wijsgeerigheid van dezen man niét opgewassen zijn tegen de onduld bare spanning der hedendaagsche gebeurtenissen. Hij wilde nieuws, nieuws en meer nieuws, elk half uur van den dag, over het drama van Scandinavië. En zooals hij van den eersten dag van zijn minis- terieele non-activiteit af heeft gedaan krach tens zijn vroeger groot gezag en succes in de lei ding van den vorigen oorlog verklaren, hoeveel beter hij het roer van staat zou bedienen dan de amateurs, die het thans in handen hadden klaag de hij zijn bezoeker zijn nood over de merkwaar dige opvattingen over de oorlogsleiding, die zijn opvolger huldigde. Lloyd George's opbouwende critiek in deze jongste dagen is gericht geweest op het oorlogs-kabinet, bestaande uit ministers die overstelpt werden met departementale beslomme- x-ingen, zoodat-zij naar Lloyd George's oox'deel geen frisch en sterk hoofd konden hebben om aan de oox-logvoering al hun geestelijke vermogen te geven. Hij vindt het een fatale fout dat het oor- 's-GRAVENHAGE, 17 APRIL De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft bepaa|d buitengewone verloven, bedoeld in artikel 61 van het reglement voor militaire ambtenaren der Koninklijke Landmacht en in par. 10 van bijlage q aanhangsel van het reglement op den inwendigen dienst der- Koninklijke l macht weder verleend worden. Q6 het Lani Dit zijn verloven, die verleend worden in gevallen van ernstige ziekte huw p overlijden, voor het afleggen van examens, enz. logs-kabinet bestaat uit ministers die een departe ment van staat moeten besturen. Dat is, zegt hij, niet alleen slecht voor dat oorlogs-kabinet maar ook voor de departementen. Het is zeker dat de nu witte „toovenaar van Wales" een wakker hoofd blijft houden bij de feiten van den dag, hetgeen de verklax-ing is van zijn jeugdigen oudex-dom. A. K. van R. VOOR DE KINDEREN Wie gedaan heb dit? vroeg Minah. Krent was zoo wijs geen antwoord te geven, maar de professor zeiDie Oliebol was zoo onvoor zichtig. Waar is ie? vroeg zij vex-der, met fonke lende oogen ,en speurde intusschen in het rond of zij iets van den Dikke kon ontdekken. Eindelijk bemerkte zij hem, pakte haar emmer op, liep op de verongelukte kisten toe en vóór de Dikke begreep wat er gebeuren ging, plensde Minah de volle emmer water over hem neen. Jij meer water noodig heb dan professor om bij te komen, grijnsde zij. Plannen voor eventueele benzine-distributie In de Nederlandsche Staatscourant van 18 Maart jl. no. 55 is bekend gemaakt, dat binnenkort aan eiken houder van een motorrijtuig en aan houders van een benzine- of benzolmotor, niet dienende tot het voortbewegen van een motorrijtuig een identiteitsbewijs zal worden uitgereikt. Om verbruiksbeperking van benzol, gasolie en smeerolie te bereiken storden verschillende wegen open. Zich voor oogen stellend, dat, mocht een benzine-beperking geboden zijn, het motorwegver- keer zoo min mogelijk zou moeten worden ont wricht heeft de regeering in px-incipe de vooxkeur _;egeven aan een rantsoen eer ing van benzine, waar bij het aaxi de houders van motox-rijtuigen wordt overgelaten op welke wijze en op welk tijdstip zij van hun vervoex-middel gebruik wenschten te ma ken. Bij liet gekozen distributieplan men uit gegaan van de twee groote categorieën van vervoer, waaruit het motonvegverkeer bestaat, nl. het goederenvervoer en het personenver voer. Bovendien is in de eerste plaats reke ning gehouden met: a. de militaire vervoeren, b. het vervoer door burgerlijke overheidsdien sten, c. het vervoer ten behoeve van de levensmid delen- en de brandstoffenvoorziening, d. het vervoer van dokters, veeartsen, e.d. en e. het vervoer van geestelijken. Aan de hand van de door de houders van motor rijtuigen in den loop van het vorig jaar ingevulde foi-mulieren is thans door het rijksbureau voor aardolieproducten voor beide categoi'ieën een basis aantal km. vastgesteld. Voor het bepalen van deze basisaantallen zijn voor het geheele goederen- en personenvervoer, voorzoover dit laatste het beroepsvervoer betreft d.w.z. autobussen, taxi-ondernemingen, verhuur- ïnrichtingen e.d. de aangiften van de autobezit ters als maatstaf genomen, tenzij in bepaalde geval- Jen gerechte twijfel bestond aan de juistheid van de verstrekte gegevens. In die gevallen heeft het rijks bureau een basisaantal vastgesteld, welke het billijk y oorkwam. Wat het overige personenvervoer betreft, heeft de regeering het in dit stadium van voorbereiding nog niet noodig geoordeeld verschil te maken tus- schen het luxe-vérvoer en het vervoer voor zakelij ke doeleinden (afgezien van de hierboven genoem de urgente vervoeren). Voor dit gedeelte van net personenvervoer is als basis-hoeveelheid voor per sonenauto's 850 km. en voor motox-rijwielen 400 k.m. per maand vastgesteld. Uitgaande van het hierboven bedoelde basisaantal km. per maand is voor elk motorrijtuig aan de hand van het brandstofverbruik van den betreffenden motor een basisverbruik per maand in liters motor brandstof vastgesteld.Het basisaantal km. is zoodanig bepaald dat, indien 100 pCi. wordt toegewezen, het benzineverbruik reeds wordt beperkt. Hel zou zich dus kunnen voox-doen, dat de voorraadpositie een hooger percentage mogelijk maakt. Bij het goede renvervoer en het beroepspersonenvex-voer (auto bussen, taxi's e.d.) waarbij het basisaantal k.m op normale verbruik is bepaald, zal zich dit laatste niet voordoen. Op het identiteitsbewijs, dal op nader te publi- ceeren wijze door de plaatselijke distx-ibutiekantoren tegen betaling van 0.75 Zal worden verstrekt, is naast het nummer van decategorie, waarbij het vervoermiddel is ingedeeld, vermeld het aantal liters motorbrandstof, dat op bovenomschreven wijze is berekend. Bij een eventueele distributie worden per centages voor de velschillende categorieën vastge steld, aan de hand waarvan de uiteindelijke hoeveel heid te verkrijgen benzine voor een bepaalde perinde s te berekenen. Voor deze hoeveelheid zullen ben- .inezegels bij de postkantoren worden aangevraagd. Een drietal aanvraagkaarten bevindt zich bij het identiteitsbewijs. Nadere gegevens zullen nog wor- c'en bekend gemaakt. Belanghebbenden zullen, :'n afwachting van eventueele distributiemaatregelen, hun identiteitsbewijs zeer zorgvuldig dienen te be waren Reynaud reageert op Arita's verklaring. Het Fransche oorlogscomité dat gisteren bijeen kwam op het Elysée, richtte zijn aandacht op het Verre Oosten, in verband mei Arita's bedreiging zich met Nederland te bemoeien, indien dit land in den Eux-opeeschen oorlog betrokken raakt alsmede op de situatie op de Balkan. Reynaud's uitlegging van de Fransche politiek welke hij gistermiddag voor den senaat gaf laat het aan geen twijfel over dat de Geallieerden bereid zijn alle eventualiteiten op welk front ook onder oogen te zien, zelfs in het Verre Oosten, waar zij echter hopen dat de Ver- eenigdé Staten de leiding op zich zouden nemen. Door Indo China is Frankrijk direct betrokken bij Arita's waarschuwing dat Japan vitale belangen in Nederlandsch-Indië heeft, doch in Parijs is men er nog niet achter, of Arita's verklaring een seri- euse bedreiging, of dat zij politieke bluf is, welke ten doel heeft Nederland ten gunste van Duitsch land te beïnvloeden, aan welk laatstgenoemd land Japan nog steeds as-verplichtingen heeft. Een woox-dvoerder van het ministerie van buitenland-- sche zaken gaf de volgende samenvatting: „Het is klaarblijkelijk dat de Vereenigde Staten geen groote verandering in de balans in den Stillen Oceaan kunnen toestaan. Zoodra de kwestie dus werkelijk aan de oihe zou komen, zouden de Vex-eenigde Staten stelling nemen. Frankrijk zal dan het besluit van de Vex-eenigdë Staten, hoe dit ook zij, steunen en de Fransche steun zal onmiddellijk gegeven worden". Een uitbreiding van den Japanschen invloed in het Zuiden van den Grooten Oceaan en Indischen Oceaan zou van belang zijn voor het Fransche rijk. daar Indo China reeds ingesloten is door de mach tige rxieuwe Japansche positie op Hainan, die de Haiphong baai blokkeert en gedeeltelijk d Fransche marine basis in het Verre n traliseert, welke bij Camranh aan de kn?riSï" Chineesche Zee is opgericht. In het Oiuuurauiv .o wiuiL. in net zuiden 8 Fransche Indo-Chineesche rijk zouden R- en Cochin-China geheel door Sumatra ingesloten zijn, terwijl de jaD' 5 en Cochin-China geheel door Borneo ingesloten zijn, terwijl de jaü Nieuw Guinea ernstig de Fransche bezrt^ Nieuw Caledonië zouden bedreigen, welke de rijkste nikkelvindplaatsen in de wereld**, fluted I§j MANOEUVRES VAN RUSSSICHP ZWARTE-ZEEVLOOT. LONDEN, 17 April (Reuter). Volgens de Duitsche radio omgeroepen bericht uit m is de Russische vloot in de Zwarte Zee begonn het houden van manoeuvres. Perpetuum Mobile" van Christiaan Pointl. Zondagochtendvoorstelling in Remln HAARLEM, po: U V op van ven acti tijQ wel V00 te ove 0p val v delsv deerc Een xoük land tot z liepe ken l werd °F mari neer' fjort troel D« Zate Duit slee] niet Wij waren in de gelegenheid om deze 's reeds te zien, en ons oordeel luidt kort en bon^ dit is "een juweel op het gebied van kleuren!? grafie. Chr. Pointl is tevens schilder, en dat is in» film duidelijk merkbaar. Eigenlijk moeten? zeggen, hij blijft ook in zijn cinematografie werk op en top schilder. Hij maakt zijn schilde talent niet dienstbaar aan het filmwezen omgekeerd wil hij de film onderwerpen aan r schilderstalent. En daarmee miskent de' Pointl de film als zelfstandige kunst. Dat dien? kenriing niet geheel straffeloos afloopt blijkt: het resultaat. Voor liefhebbers van fotografie: deze film een onverdeeld genot zijn, wellicht voor schilders, maar de filmliefhebber kan niet zooveel plezier aan beleven. Indien bijvoorbeeld ziet hoe of de Zwitsersche cit: Josef Dahinderx in zijn Zwitserlandfilm't te- schap verdicht bemerkt men dat Pointl nis; weg is naar een zuiver filmische weergave: het Nederlandsche landschap. Pointl weet' landschap beeld na beeld in zijn schilders®3, vatten, maar hij mist de gave om die beelden Chr. Pointl aaix den arbeid. éèn op het rhythme van montage lévend ge te componeeren. De beelden op zich zelf zijn wijls ontroerend schoon van fijne kleurnuance van stemming en van geaardheid. Pointl beeld- de eeuwige beweging' uit van de Natuur, vanen winter naar den zomer, en van den zomer naar den winter. Mij schijnt het een principieele -0-. dat Pointl de camera steeds beweegt, van oe neden naar boven, van boven naar beneden links naar rechts, van rechts naar links, wan neer het zijn bedoeling" is' geweest daarmede^.- eeuwige beweging var. de natuur te accentueer?-.' is de uitwerking averechtsch. want juist aoort- eeuwige camerabeweging wordt als het ware wind uit de zeilen" van deze film genomen. Pointl had in dit opzicht m.i. „de natuur zei* moetexx laten bewegen". De eenige bewegm:- die de mensch daaraan heeft toe te voegeD, j piet de materieele beweging met ue nand aan camera, maar de beweging van den geest-: componeeren, het rythmisch en volgens inn lijke beteekenis rangschikken der beelden..Dit mijn critiek op dit werk van den heer Pcinu, om dat het pretendeert f i 1 ïfc te zijn. Als een smaakvolle verzameling patuurop mingen kan men kwalijk eenige critxek op petuum mobile" hebben. Integendeel, dan men met recht enthousiast zijn, want twe[,'G hier met kleurenfotografie is verricht, maast indruk subliem te zijn. Nimmer zagenw bollenvelden van Haarlem zoo schoon, zeiaen wist iemand zulke teedere stemmingen - m winterlandschappen te leggen als de beer r. Deze film mag door geen natuurUeine^ worden overgeslagen! Voor hen heeft Pomtl iets zeer bijzonders gewrocht, hij reikte met zijn film iets wat hij met een derij niet kan bereikenhet in één wers u brengen van de stemmingen van de vier J tijden. Als zoodanig is „Perpetuum moD zeer bijzondere prestatie te noemen, u oen filmische vormgeving var. de eeuwige ging in de natuur hebben we hier niet t.H.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6