IJmuider Courant Britsche en Noorsche strijdkrachten in contact pe Duce. Britten en Duitschers leveren hun eerste gevecht Nieuwe vrucht. Amerika wil Japan troeven, Italië wenscht samenwerking met de Middellandsche Zeenaties. Lijdelijk verzet der Britsch-lndiërs. -e J4ARGANG NO. 143 loe ifig»*» Coü f«nI" Lourens Coster Maatschappij voof Uitgaven O^jiilr®8' Ijmuld®' en Algem Drukkerij N.V.. Gr. 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Courant Kennemerlaan 42, llmulden, I()l»oon 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad. worden kosteloos In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN. IJMU1DEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen DirMtfeiP W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 19 APRIL 1910 Abonnementen per week ƒ01214, P®» maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels /(X25, elke regel meer ƒ0.10. onvergeeflijkste journalistieke misdaad in Js> Schriiven over Mussolini's leeftijd, eraan eren dat hij grootvader is, vermelden dat hij iteld van zün zou zijn of zinspelen op eenig symptoom leeftijd. Mededeelingen van zulken aard in woede ontsteken. Onlangs veroorzaakte ^"b'uitenlandsoh tijdschrift een onweersbui in het iio Venezia omdat het gewag gemaakt had van maagzweer, die hij zou hebben en van zijn bril". schrijft de Amerikaan Frederick Sondern in 'artikel in „The American Mercury". En blijk- KI1 ziet hij er geen bezwaar in dat een buiten- ISj: h tijdschrift .ditmaaleens een orkaan in het i 70 zou veroorzaken, want de titel zoowel als de dlkking van zijn betoog zijn: „Mussolini wordt het uiterlijk van den Duce, die nu zevenen- Lg levensjaren telt, is dat. nauwelijks zichtbaar, gelaatstrekken zijn wat zwaarder geworden, zijn vlugge, veerkrachtige stap is nog even maaIisch, zijn houding nog even fier, zijn groet nog pittig. In zijn levensgewoonten heeft zich even- tel" zegt Sondern, geleidelijk een verandering vol likken. Het tempo van zijn rijden is niet meer wat j geWeest is; de gewaagde sprongen zijn voorbij. Zin doktér heeft hem tactvol tegen te veel inspan ning gewaarschuwd. Hij heeft de dolle autoritten op den weg naar Ostra, waarvan hij zooveel hield, moeten opgeven evenals de vermetele ski-tochten op de hellingen van de Monte Terminillo. Dit is nogal begrijpelijk voor een man van 57. Ook dictators worden oud en tenslotte sterven zij, of schoon sommige menschen zich dat nauwelijks schij- te kunnen voorstellen. Dat een man van Musso lini's leeftijd zich wat voorzichtiger per auto en op ,ys gaat voortbewegen is dus logisch. Maar Son- dcrn komt ook met andere symptomen voor den dag Hij herinnert eraan dat Mussolini indertijd in zijn veelgelezen gesprekken met Emil.Ludwig ge zegd heeft: „Ik geloof niet dat er een tweede Duce komt en als hij kwam zou Italië hem niet verdra gen". Volgens den Amerikaanschen schrijver heeft dit besef een verslappende uitwerking op hem. Vroeger voorzag hij ieder decreet van pagina's vol gedetailleerde instructies voor de betrokken ministers. „Ik ben de eenige man in Italië, die wer kelijk efficiënt is, zei hij eens. .Maar in den laatsten tijd laat hij steeds meer over aan Ciano, Grandi en andere medewerkers. Italië voelt die verslapping. Generaals klagen, dat zij moeite hebben om de [egervoorraden te krijgen die noodig zijn voor een conflict op den Balkan, dat zij onvermijdelijk ach ten. Italiaansche diplomaten in het buitenland mis sen de pittige geregelde instructies, die hun stuw kracht moesten geven. Sommige zeer bevoegde beoordeelaars in Rome meenen, dat Mussolini het rtcaler pour mieux sauter" toepast, dat hij zich dus spaart om straks des te feller te kunnen handelen. Maar velen in zijn omgeving denken er anders over: zij zijn van meening dat de Caesar oud wordt. Aldus het betoog van den Amerikaan Sondern, voor wiens verantwoording ik het moet laten. Hij zegt meer over Mussolini. Hij verwijt-hem dat hij geen gevoel voor humor heeft en grappen haat, vooral over hem zelf. Maar dat iemand „grappen" haat bewijst nog geenszins dat hij geen gevoel voor humor zou hebben. Amerikaansche opvattingen over humor wijken trouwens in het algemeen nogal van Europeesche af. In hetzelfde artikel vermeldt Son dern dat Mussolini in een 'vroeger tijdvak van zijn merkwaardige loopbaan een bordje op zijn deur had met de mededeeling: „Wie binnenkomt bewijst mij een eer; wie het'niet doet verschaft mij een ge noegen". Hij herinnert er ook aan dat de Duce in dertijd, toen in een jaar vier aanslagen op hem waren gepleegd, uitriep: „Ben ik het hoofd der re geering of alleen maar een wandelende schiet schijf voor gekken en bandieten?" En we zijn ook nog niet zijn merkwaardige uitlating vergeten om trent Libië, dat Frankrijk hem als kolonie gegund had en dat niet precies door vruchtbaarheid uit muntte.Ik ben geen verzamelaar van woestijnen", zei de man die vaak ministers tijdens gesprekken met hen laat staan en daarvan deze verklaring heeft gegeven: „Als de menschen staan snateren zij niet zooveel en kan men hen gemakkelijker kwijt raken". Al dergelijke uitlatingen duiden niet op gebrek aan gevoel voor humor. Sondern's oordeel over Mussolini is dus in dit opzicht zeker niet juist en dat wekt wel eenigen twijfel aan de juistheid van zijn andere beschouwingen. Overigens is het niet te loochenen dat een mo derne dictator wel over een ijzeren zenuwgestel en een ijzeren lichaam zou moeten beschikken om den last der jaren niet te gaan voelen. Feitelijk is het een wonder dat iemand het zoo lang uithoudt als Mussolinien als Stalin, die drie jaar ouder is. De gemiddelde mensch moet zich wel verbazen over dit vermogen om door te werken in zulk een tempo als de twintigste eeuw vergt en temidden van zulke bliksemsnel-opeenvolgende aangrijpende gebeurte nissen als zij oplevert. Napoleon volbracht wonderen van werkkracht in een korter tijd dan Mussolini ter beschikking heeft gestaan. Maar het tempo van zijn tijd, de snelheid van de gebeurtenissen en van al haar reacties was veel trager dan het huidige. En vele enerveerende factoren, met name die van de moderne machines van verkeerswezen en oorlogvoering en van „de Propaganda" ontbraken. En Napoleon stierf reeds op rijn 52ste jaar, zes jaar na zijn abdicatie. Het is een wonder hoe de dictators het uithouden en dat geldt ook voor den 50-jarigen Hitier temidden van de hüidige gebeurtenissen, waarin hij zulk een centrale Positie inneemt en „jongleert" met geheele volken. Als Sondern zegt dat Mussolini den last der jaren ga^t voelen moet men dus eigenlijk zeggen: „Het zou een raadsel eri een wonder zijn als dat volstrekt niet het geval was".R. P. hedenavond een radiorede van goebbels. Ter gelegenheid van Hitler's verjaardag op 20 April zal minister Goebbels heden van 18.20 tot '«.SO (Ned. tijd) over alle Duitsche zenders het Voord-voeren. Nieuwe Engelsche ontschepingen Het Britsche ministerie van oorlog deelde gisteravond het volgende mede: „De landing van Britsche troepen in Noor wegen gaat voort. Er is contact tot stand ge komen niet de Noorsche strijdkrachten en de krijgsverrichtingen gaan voort." Volgens Reuter schijnt het zeker dat Britsche troepen geland zijn te Namsos op ongeveer 80 mijl ten noorden van Drontjhem. Naar het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" meldt wordt in berichten uit het gebied van Dronthjem melding gemaakt van het eerste treffen tusschen de Britsche en Duitsche troepen in Noorwegen. Het treffen vond plaats nabij Namsos en de Duitschers werden teruggeslagen. De Duitsche strijdmacht bestond uit een detachement, dat per vliegtuig van het nabij Dronthjem gele gen vliegveld van Varnes was aangevoerd. De Noorsche regeering heeft een bericht ont vangen van den Noorschen bevelhebber in Noord-Trondelag (provincie Dronthjem), waar in hij bevestigt dat de strijdkrachten ter zee en in de lucht met de geallieerde strijdkrachten in verbinding zijn getreden. Het bericht, dat door het Noorsche Telegraaf Agentschap is uitgegeven, verklaart dat de troepen in Noord-Trondelag en Noord-Noorwegen over het algemeen in staat zijn stand te houden. De toe stand verbetert geleidelijk. -Het hoofdkwartier van het Noorsche leger maakt melding van de aankomst der eerste verbindings-officieren in het hoofdkwar tier. Het Noorsche front in het zuidoosten schijnt vol gens de laatst ontvangen berichten te loopen van het zuidelijk deel van het Mjösa-meer, 55 km. ten noorden van Oslo, naar het zuidelijk deel van de Randfjord, op 50 km. ten noordwesten van Oslo, dan buigt het scherp naar het zuidelijk deel van het Sperillen meer op ongeveer 65 km. ten noordwesten van Oslo. Voorts wordt uit Stockholm vernomen dat de Duitsohers doorgaapvTaet rond Dronthjem uiterst krachtige verdedigingsmaatregelen te nemen, want de Duitschers beginnen ernstige moeilijkheden te ondervinden bij het vervoer van troepen per vlieg tuig. daar de smeltende sneeuw het landen zeer bemoeilijkt. Volgens „Social Demokraten" dwingen de Duit schers de Noorsche burgerbevolking van 16 tot 50 jaar tot het verrichten van werkzaamheden bij den. aanleg van verdedigingswerken. De burgers aldus dit blad, wijken echter liever naar Zweden uit dan het Noorsche vaderland tegen te werken. Men weet niet, waar de regeering zetelt en om trent de verblijfplaats van den Koning wordt het stilzwijgen bewaard. Eveneens uit Zweedsche bron komt het bericht dat Dinsdag tijdens .den aanval der Britscfhe lucht strijdkrachten op Dronthjem zeven Duitsche vlieg tuigen wei-den vernietigd en dat Woensdag bij den luchtaanval op Stjördal en Varnes 5 Duitsche vlieg tuigen zijn vernietigd. DUITSCHERS VERWACHTEN OFFENSIEF. Volgens een Reuterbericht uit Dronthjem treffen de Duitsche troepen aldaar koortsach tige voorbereidingen in verband met een ver wachten aanval door Britsche en Noorsche strijdkrachten. In de Noorsche grensplaats Norrdli is telefonisch bericht ontvangen, dat, naar mén gelooft, Britsche afdeelmgen te Nam sos, 130 Kilometers ten noorden van Dronth jem, geland zijn. Volgens berichten uit Midden-Zweden zou een geallieerd offensief binnen enkele uren verwacht kunnen worden. Men verklaart, dat de mobilisatie der Noren in dit gebied thans voltooid is. Duitsche versterkingen worden in groote trans portvliegtuigen in allerijl uit Zuid-Noorwegen ge zonden. Gemeld wordt dat alle bruggen bij Dronth jem ondermijnd zijn. Men heeft gezien dat een groot Duitsoh vrachtschip in de binnenhavens tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut ont scheept heeft. Volgens de laatste te Stockholm ont vangen belichten hebben de Duitschers het exer citieterrein en het vliegveld te Stjördal, dertig ki lometer ten oosten van Dronthjem aan de spoorlijn naar Zweden, bezet. DE STRIJD TER ZEE EN IN DE LUCHT. De Britsche admiraliteit maakte Donderdag nog bekend: „Gedurende de laatste twee dagen zijn zeer ge slaagde operaties ten uitvoer gelegd door de vlieg tuigen van de vloot. Dinsdag zijn ter hoogte van Bergen vijandelijke schepen aangevallen: een transportschip werd tot zinken gebracht. Boven dien werd een duikboot, die aan de oppervlakte lag, aangevallen, waarbij een treffer werd ge plaatst. Woensdag hebben, onze vliegtuigen herhaal delijk den strijd aangeboden niet vijandelijke vlieg tuigen, die onze schepen, welke van het bombar dement van het vliegveld van Stavanger terugkeer den, trachtten aan te vallen. Een Heinkeltoestel en een Dorniervliegboot werden neergeschoten, terwijl twee Heinkels en een Dorniervliegboot werden be schadigd. Al onze vliegtuigen keerden behouden terug. Verder wordt bekend gemaakt, dat de krui ser, waarvan werd medegedeeld, dat hij na een bombardement van een vliegveld bij een luchtaan- al beschadigd was, thans zijn basis bereikt heeft" Het- opperbevel der Duitsche weermacht heeft thans een communiqué uitgegeven, waarin een uit voerig relaas wordt gegeven van den moedigen strijd, die geleverd is door de Duitsche torpedo- bootjagers bij Narvik. Omtrent den, slag van 13 April wordt medegedeeld dat de Engelsche strijd krachten verre in de meerderheid waren en dat Duitsche schepen den strijd hebben volgehouden, tot zij alle munitie hadden verschoten en den vij and zeer zware verliezen hadden toegebracht. „Zij hebben als Duitsche soldaten de eer van de Duit sche marine en de roemrijke traditie van het tor- pedobootwapen in de hoogste mate hooggehouden. De Duitsche weermacht ziet naai" hen met vol doening. Het Duitsche volk kan trotsch zijn op zijn zonen. Narvik en zijn omgeving zijn in Duitsche handen". (Verwacht wordt, dat de vrucht boom en op Beveland deze maand nog in bloei zullen komen.) Waar zee en land gecombineerd, De vreedzame bezoekers nooden, Wordt weer het schoon gedemonstreerd Van levensblijde zomerboden. Daar komt de bongerd straks in bloei, Zooals nu reeds valt tc bespeuren, In dagelijkschen nieuwen groei Van zuiver wit en teere kleuren. De bongerd trekt haar feestkleed aan, Om straks in volle fleur te pralen En levensblij in gloed te staan, In 't licht der voorjaarszonnestralèn. De menschen moesten hand in hand Door deze weelde gaan, en zingen. Maar in en buiten Beveland Vervult de menschen andre dingen. Zij mogen, in dit droeve uur, Op deze waarheid zich bezinnen: In 't einde zal toch de natuur In al haar levensweelde winnen. Zij gaat haar weg, haar taak gewijd, Hoe storm en kilte haar belagen En voedt de hoop, dat onze tijd Ook eens nog schoone vrucht zal dragen. P. GASUS. Super-slagschepenvan ruim 50.000 ton. De leider dei; vlootoperaties, admiraal Stark, heeft in de Amerikaansche Senaatscommissie voor marine-aangelegenheden verklaard dat Amerika overweegt „superdreadnoughts" van 52.000 ton op stapel te zetten als antwoord op den door Japan besloten bouw van acht bodems van 43.000 ton, waarover berichten zijn ont vangen. De Amerikaansche senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij 964 millioen dollars worden gevoteerd voor de Amerikaansche marine voor het op 1 Juli a.s. beginnende financieele jaar. Met en kele kleine amendementen is het ontwerp naar het Huis van Afgevaardigden teruggezonden. Het wetsontwerp stelt o.m. de middelen ter be schikking voor de op stapel zetting van twee slag schepen van 50.000 ton. Acht slagschepen staan reeds op stapel. Ook samenwerking met den Islam noodzakelijk. Gayda geeft zijn meening in de „Giornala d'Italia". De Italiaansche journalist Gayda schrijft in het laatste van een reeks artikelen over het Middellandsche Zee vraagstuk in het blad „Giornale d'Italia" dat de Italiaansche Mid dellandsche Zeepolitiek niet een politiek is van overheersching, doch van samenwerking met alle mogendheden en in de eerste plaats van de Middellandsche Zee-naties. Gayda vervolgt: De geschiedenis bewijst dat perioden van vrede en goede verstandhouding tus schen de Middellandsche Zeenaties zijn samenge vallen met de periodes, dat Italië vrede had en de kracht had het evenwicht in deze zee te waar borgen. Zijn expansie in de Middellandsche Zee werd en wordt ingegeven voor de noodzaak van vrijheid en lévensruimte. Zijn noodzaak voor recht op vrijheid in de Middellandsche Zee zijn de zelfde als die van andere Middellandsche Zeenaties. Het stelsel voor de Middellandsche Zee, dat Italië op bet oog heeft, is gebaseerd op een evenwicht van rechten en nationale kracht en op een internatio nale garantie van vrijheid van. beweging en uit vaart. „Dit stelsel brengt ook een samenwerking mede tusschen Italië en den Islam in overeen stemming met de traditioneele en tegenwoor dige politiek van Italië in de Middellandsche Zee en de Roode Zee. De Middellandsche Zeepolitiek van Italië Js niet alleen gebaseerd op zijn la-acht, doch op zijn eerbiediging van de rechten van anderen en op een constructieve samenwerking". Fransch legerbericlit meldt ondergang van Duitsche duikboot, Duikers troffen het wrak aan Het Fransche legerberieht van Donder dagavond vermeldt: „Een kalme dag aan het geheele front. Duikers hebben bij afdaling het wrak kun nen identificeeren van een Duitsche duik boot, die eenige weken geleden werd aan gevallen door een onzer adviesjachten, Aangezien de vernietiging niet vast was ko men te staan, had de Fransche Admiraliteit daarvan geen officieele mededeeling uitge geven." Ongehoorzaamheidsactie zal worden afgekondigd. WARDHA, 18 April. De werkcommissie van het Britsch-Indische Congres heeft een resolutie aangenomen, waarin de Congres commissies in het geheele land worden op geroepen de afkondiging van de burger lijke ongehoorzaamheid voor te bereiden. De resolutie is goedgekeurd na beraadslagingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. (Reuter). Vier Polen ter dood veroordeeld. Van metaaldiefstal beschuldigd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Posen: De bijzondere rechtbank heeft vier Polen ter dood veroordeeld wegens overtreding van de ver ordening op de bescherming van de metaal-inza meling. De mannen waren werkzaam in een sor- teer-afdeeling. Vierduizend Noorsche militairen in Zweden geïnterneerd. Groot interneeringskamp zal worden ingericht. Vierduizend man Noorsche troepen hebben vol gens een bericht van de Zweedsche „Nya Dagligt Allehanda" de Zweed-Noorsche grens in Varmland overschreden. Zij zijn op Zweedsch gebied geïn terneerd. Een groot deel van deze troepen is in Arvika in den loop der laatste dagen geïnterneerd, doch zal verder het land in gebracht worden. Vol gens genoemd blad zal een groot interneerings kamp waarschijnlijk in het militaire district van Kalstad worden ingericht. De houding van Italië ten opzichte van Engeland vestigt thans de aandacht op de steunpunten der geallieerden in de Middellandsche Zee. - Een overzicht van de vlootbasis op Malta. - Op den voorgrond Fransche en Engelsche oorlogsbodems ARROW). RECHTBANK. Verkeersongelukken voor tie Rechtbank. Twee aanrijdingen hebben de Haarlemsche Rechtbank gistermorgen geruimen tijd bezig gehouden. De eerste was op 9 December gebeurd op den Schalkwijkerweg. hoek Buitenrustbrug. Een 23-jarige autohandelaar uit Zandvoort had met zijn auto een 60-jarigen slager aangereden, die zeer ernstig werd gewond. Volgens de verkla ring vaii den dokter Th. Th. Koot. die hem had behandeld had het slachtoffer een fractuur aan zijn schedeldak, indeukingen met druk op de her senen en een verlamming van zijn linker- en rechterbeen gekregen. Hij was thans echter weer geheel hersteld De slager zelf wist zich van het ongeval niets meer te herinneren. Wel kon hij vertellen dat hij een mand met 15 pon'd vleesch aan zijn linkerarm had gedragen. Een 16-jarige Zandvoortsche, die eveneens in de auto had gezeten had van het ongeval niet veel ge zien. Pres.: Hebt u misschien te veel naar den chauffeur gekeken? Getuige: Nee. dat toch niet. Pres.: Ik zou toch maar zelf niet gaan chauf- feeren als ik u was. Bent u nog uit de auto ge stapt? Get.: Nee ik ben blijven zitten. Pres.: Vond u het niet uw plicht hulp te bie den? De getuige zwijgt. De president ondervraagt dan den verdachte. Pres.: Hoe lang had u de auto? Verd.: Vrijdagavond had ik haar gekocht en Zaterdagmorgen gebeurde het ongeluk. Pres.: Had u al eens eerder een auto gekocht. Verd.: Ongeveer 200. Pres.: O ja, u bent autohandelaar. We hooren dan van den verdachte dat hij op de brug iets naar links is uitgeweken om de bocht af te snijden. Hij had echter gedacht nog ruimschoots gelegenheid te hebben den fletser te passeeren. De Officier bracht in zijn requisitoir naar vo ren dat ae verdachte juist niet naar links had mogen uitwijken. Zijn grove schuld is daardoor bewezen. In verband met verschillende verzach tende omstandigheden eischte de officier een boete van f 25 of 15 dagen, Mr. S. Groen, de verdediger, vroeg zich af of men hier inder daad kan spreken van grove schuld van den ver dachte. Ook de wielrijder heeft zeker fouten be gaan. Mede op grond daarvan vroeg pleiter vrijspraak. De 20-jarige expediteur, die hierna terecht stond had met zijn vrachtwagen op de Amster- damsche Vaart een 60-jarige metselaar geraakt waardoor deze tegen den grond sloeg en ernstig werd gewond. De vrachtauto was geladen met Kerstboomen het ongeluk geschiedde eenige dagen voor Kerstmis en deze staken aan weerszijden uit, zoodat er gevaar bestond dat iemand geraakt zou kunnen worden. Dat was dan ook inderdaad gë- beurd De Officier meende dat de verdachte be ter bij het opladen uit had moeten kijken. Als expediteur had hij de betreffende voorschriften moeten kennen. Bovendien heeft hij zich heéle- maal niet meer om het slachtoffer bekommerd en nooit eens naar diens gezondheid geïnfor meerd. Eisch: 1 maand hechtenis, twee jaar ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtuigen te be sturen. De verdachte merkte op dat zijn vader ziek is en hij voor het geheele gezin moet zorgen en onmogelijk zoo lang zal kunnen worden gemist. Uitspraak beide zaken 1 Mei. geruchten over beschieting erin en adelante. In IJmuiden liep Donderdag het genacht, dat opnieuw twee trawlers door Duitsche vliegtuigen beschoten waren. n.l. de Erin IJM 12 en de Ade lante IJM 19. Bij informatie bij de directies dezer trawlers, de V.E.M. en de Visscherij Mij. „De Daad", vernamen wij, dat daaromtrent een aanval op ge noemde bóaten niets bekend is,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1