jeuwe spelling nog niet gereed. Heydt's k f De positie van onze Oost. Windhoos richtte groote schade aan. Ceta Bever VLEKKENWATER Naar de bollenvelden. fjiijDXG 19 A P R I E 1940 Nieuwe wettelijke regeling van V. H. O. en M. O. in voorbereiding. Xan <*e memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over onderwijs het volgende ont- *Kaar aHHWW an verschillende m het' voorloopig verslag omtrent het toe- rfjden tsontwerp betreffende de schrijfwijze van - V Hprlandsche taal- is te berde gebracht, wenscht de -ster het volgende mede te deelen. Omtrent ;e mini .werp is aan onderscheidene instanties 5eI-V°tfevraagd. Door tusschenkomst van den rrrinis- idVieS koloniën zijn de adviezen van den gouver- i?rV3gneraal van Nederlandsch-Indië en die van fll uverneürs van Suriname en van Curasao 116 ontvangen. De kennisneming van deze en onla"°p vr0eger door hem ontvangen adviezen, o.a. vsn a, onderwijsraad, gaven den minister aan- v het voor-ontwerp en evenzeer de memorie toelichting eenige wijzigingen te doen onder- T?n Indien daaromtrent de instemming van zijn doemden ambtgenoot zal zijn verkregen, zal V ver het dan ontstane wetsontwerp met me- deZe- van toelichting de vertegenwoordigende n jn de overzeesche gewesten moeten raad- n alvorens het bij de Staten-Generaal aan- gemaakt wordt. aad is het de bedoeling, gelijk sommige n „«merkten, dat de votprgenomen regeling rSs een formeel karakter zal dragen in dien zin een wettelijke basis zal geven aan bij alge- pn maatregei van bestuur vast te stellen regels mTpnt de schrijfwijze van de Nederlandsche taal, Koud van dien algemeenen maatregel staat r. ard nog in geen enkel opzicht vast. 1 nnk de schrijfwijze van de aardrijkskundige Pn zal eventueel op grond van de wet geregeld ten worden. In afwachting daarvan kan naar oordeel van den minister de essentieele schrijf wijze van de gemeentenamen gehandhaafd worden. VOORBEREIDEND HOOGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. ne minister ontveinst zich niet, dat de omstan- ,.Lden voor het op korten termijn in het staats- E brengen van een nieuwe wettelijke regeling n het voorbereidend hooger- en het middelbaar Inderwiis niet gunstig zijn. Toch koestert hij hoop die taak te zullen slagen het zou z.i. met doelmatig en ook niel wenschelijk wezen reeds thans een discussie te openen over den inhoud dei- voor te stellen regeling. Of het voor den minister mogelijk is mede te „erken tot het gebruik van goed Nederlandsch bij radio-uitzendingen, zal hij nagaan. Hetgeen wordt opgemerkt ten aanzien van de noodzakelijkheid, dat het middelbaar onderwijs rekenin" houdt met de verschillen in aard, aanleg behoeften van de beide seksen is den minister uit het hart gegrepen. De middelbare school voor meisjes is, ook naar zijn meening, een voortreffe lijk instituut, waarvan een 'meer volledige regeling bij de wet, die echter zijn vrijheid niet belemmert, ,eer wenschelijk is. Zoodra de omstandigheden dit gedoogen, zal de minister medewerken tot verlaging van het voor subsidieering vereischte minimum getal leerlingen per klasse en van het getal lessen, door leeraren ter verkrijging van het maximum salaris te geven. Dit vraagstuk hangt onmiddellijk samen met dat van de z.g. leerlingenschaal bij het lager onderwijs. Het eene mag niet worden behandeld, zonder dat ook aan het andere wordt gedacht. Het verheugt den minister, dat zijn mededeelingen bij de behandeling van deze begrooting in de Tweede Kamer inzake de mogelijkheid van uitbreiding van leerplannen van dag-ambachtscholen met de leer vakken godsdienstleer en lichamelijke oefening bij verschillende leden voldoening hebben gewekt. De minister deelt niet in de meening van deze leden, dat uitbreiding van het leerplan met die leervakken gepaard zou dienen te gaan met ver meerdering van het totale aantal lesuren per leer ling per week. LAGER ONDERWIJS. Ook den minister is het niet mogelijk eenig nieuw licht te werpen op de quaestie van verbetering van de leerlingenschaal. Hij betreurt het. dat tenge volge van het uitbreken van den oorlog de re geering haar voornemen om ten dezen iets te doen niet heeft kunnen verwerkelijken. Verder kan hij slechts herhalen wat hij bij de behandeling van de onderhavige begrooting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal heft gezegd, n.l. dat hij in dezen iets hoopt te bereiken. Of in dezen tijd zal kunnen worden ingevoerd een wettelijke regeling ter zake van de lichame lijke oefening, waarvan de invoering destijds tot betere tijden werd uitgesteld zal nader onder de oogen worden gezien. 1-Iet is den minister bekend, dat de ongunstige financieele toestand van een aantal gemeenten in sommige gevallen heeft geleid tot het nemen van den maatregel om het onderwijs in de lichamelijke oefening niet meer doro vakonderwijzers te doen geven. Naar zijn meening moet het vak lichame lijke oefening in de gewone lagere school kunnen worden gegeven door de leerkrachten, die bij het behalen van de akte van onderwijzer daarin examen hebben afgelegd. Theesmokkelaffaire op Sumatra ontdekt. MEDAN, 18 April (Aneta A.N.P.) De recherche ontdekte in Laboehan een uitgebreid complot van theesmokkelaars, die groote partijen thee naar de Straits trachtten te smokkelen. Tot dusver zijn vijf Chineezen en twee inlanders gearresteerd. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de „Big Boss" van de smokkelbende, een welgestelde Chineesche handelaar in Telok Niboeng. die sinds geruimen tijd achter de schermen bleef. De „Nederland" keert 7 procent uit. Naar wij vernemen zal op de algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", te houden op 16 Mei a.s., worden voorgesteld over het afgeloopen jaar een dividend uit te keeren van 7 pCt. (v.j. 6 pCt.). Donderdagavond te 7.20 trok een ongekend sterke windhoos van het Zuiden in Noordelijke richting over het Westland. Vooral de omgeving van Kwintsheul werd zwaar getroffen. Vele wa renhuizen en stands, waarin de jonge groente kort geleden was uitgepoot, werden verwoest. Op sommige bedrijven werden meer dan tweedui zend ramen vernield. De ijzeren goten der warenhuizen werden op enkele punten afgescheurd en ongeveer twintig meter door den wind meegesleurd. De schade bedraagt vele duizenden guldens. Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Eenige nuttige wenken der K. N. A. C. Steeds 'ti passende imek in een stof naar Uw smaak, passend in iengte en wijdte en prettig zittend. hadmketokaaz Utydt. Dm sêaapt U atüid Nu het bollenfeest, het kleurenspel in Neerland's mooiste bloementuin, weer op komst is voor Zon dag a.s. verwacht men, vooral nu het weer gunsti ger. is geworden, dat vele narcissenvelden in bloei zullen zijn mag worden aangenomen, dat aller- wege plannen worden gemaakt voor een bezoek aan het centrum der Nederlandsche bloembollencultuur, gelegen tusschen Leiden en Haarlem, aldus schrijft ons de K. N. A. C. Wie zijn plannen nu reeds maakt, dient er wel re kening mede te houden, dat hij voorloopig alleen op de narcissenvelden zal zijn aangewezen. Voor vele natuurvrienden is dat uiteraard geen bezwaar, om dat zij weten, dat ondanks de inkrimping der cultu res de levendig met hun omgeving contrasteerende witte en gele tinten een fraai schouwspel zullen bieden. Maar wie zich veel meer aangetrokken voelen tot het veel kleurige beeld, dat de tulpen en hyacinten hun kunnen bieden, zullen hun bezoek nog moeten uitstellen, omdat tengevolge van den strengen winter de bloei van deze bloemen nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Reeds langs den Rijksweg tusschen Bennebroek en Sassenheim dus den weg HaarlemDen Haag kan men in den bloeitijd prachtige velden zien, maar bovenal is zulks het geval langs de wegen en weg getjes, welke zich tusschen den hoofdweg en de duinenrij bevinden. Talrijk zijn deze binnenwegen, en pas hier is het mogelijk de pracht van de velden volkomen te beleven. "Vele van deze binnenwegen zijn goed te berijden, niet smal en voorzien van een fraai wegdek. Bij andere is het wat minder goed, maar men zal gaarne deze ongemakken nemen voor de belooning, welke te wachten staat. De eenige.moeilijkheid echter is om in de grootere plaatsen den juisten weg te vinden, die toegang tot het dorado geeft. In Sassenheim bereikt men dit door ongeveer midden in het dorp de Teylingerlaan in te slaan (richting Noordwijk). Deze laan voert langs de ruine Teylingen en verder naar Noordwij kerhout. Deze laan is thans ook over een nieuwe verbinding, welke iets noordelijker even buiten de kom van het dorp op den Rijksweg uitkomt, bereik baar. In Lisse is het de Stationsweg of de Achterweg, die men in de richting Ruigenhoek moet volgen om op het binnen wegennet te belanden, terwijl men ln Hillegom de tijdens den bloei onzegbaar mooie Vee- nenburgerlaan moet opzoeken, die aan het zuideinde van het dorp t.o. de R.K. Kerk westwaarts afbuigt. Het is echter mogelijk dat de Veenenburgerlaan voor het verkeer uit de richting Loosterweg zal zijn afgesloten evenals de Hyacintenlaan. Voor hen, die toch van het panorama op de hoog gelegen Veenen burgerlaan willen genieten, verdient het daarom aanbeveling de auto te parkeeren en een wandeling over de Veenenburgerlaan te maken. In Hillegom zelf wordt het verkeer komende uit de richting Haarlem omgeleid over de v. d. Endelaan zoodat de vrij smalle Hoofdstraat geheel beschikbaar komt voor het verkeer uit de richting 's Gravenhage. Bezuiden Bennebroek leidt de weg langs tal van bijzonder mooie velden, waarover men een grootsch uitzicht krijgt doordat de bruggetjes, welke in den weg aanwezig zijn, der automobilist hooger plaatsen dan de omgeving. Slechts de zgn. „Nieuwe Weg", welke overgaat in de Margarietenlaan is niet voor automobilisten aan te bevelen, daar deze weg gekruist wordt door een spoorbaan met onbewaakten overweg, terwijl het uitzicht ter plaatse zeer slecht is. HAARLEM ANEGANG AA De Speciaalzaak in broeken. (Adv. Ingez. Med.) Naar herplaatsing van werkloozen in hel bedrijfsleven. Op uitnoodiging van den minister van Sociale Zaken heeft heden op zijn departement een be spreking plaats gevonden met de wethouders voor sociale aangelegenheden uit de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht, over de vraag wat geschieden kan om te bevor deren dat voor hen, die langdurig werkloos zijn, de kans op hun plaatsing in het bedrijfsleven wordt vergroot. De besprekingen, welke mede werden bijge woond door enkele hoofdambtenaren van het departement van sociale zaken en van de ge noemde gemeenten hebben er toe geleid, dat thans door de betrokken colleges van B. en W. de ter vergadering naar voren gebrachte denk beelden onder oogen worden gezien, ten einde na te gaan, wat in samenwerking met het departe ment van Sociale Zaken voorloopig bij wijze van proef, op dit gebied kan geschieden. Huiszoekingen naar verboden wapens. Ook het kasteel van graaf de Marchant onderzocht. In het slot van het Tweede Kamerlid graaf de Marchant et d'Ansembourg te Amstenrade hebben gistermiddag marechaussees een minutieus onder zoek ingesteld naar verboden wapenen of iets der gelijks. Ook in andere plaatsen zijn gisteren huis zoekingen verricht. De inval in het kasteel Amstenrade van den graaf de Marchant geschiedde, volgens de Tel. opdracht van den procureur-generaal van 's-Her- tegenbosch. Het onderzoek strekte zich niet alleen uit over de talrijke vertrekken van het uitgestrekte ge bouw met zijn breed middenfront en twee' lange zijvleugels, doch ook over de bijgebouwen, de paardenstallen, het huis van den rentmeester, het park en de slotgracht. De diepe eeuwenoude kasten en berghokken en het meubilair en ook de vele koffers, die (de graaf is eerst kort geleden uit Den Haag gekomen), ge deeltelijk nog gevuld waren, werden grondig on derzocht. Er werden, naar de Tel. meldt, geen verboden wapens gevonden. De enkele jachtgeweren en een revolver, die de graaf destijds had, zijn verband met de Vuurwapenwet het vorige jaar ten gemeentehuize ingeleverd. Na een onderzoek, dat drie uren in beslag nam en uiteraard veel be kijk had, vertrokken de manschappen weer naar hun resp. standplaatsen. Bij huiszoekingen in Breda zou volgens boven genoemd blad munitie zijn gevonden. COMMISSIE INZAKE EVACUATIE DER BURGERBEVOLKING. Naar wij vernemen, hebben de ministers van bin- nenlandsche zaken en van defensie, een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de vraag, in hoeverre de bestaande wettelijke voor schriften wijziging of aanvulling behoeven met het oog op een eventueele evacuatie van burgerbe volking. DE SPOORWEG VAN ZWOLLE NAAR BLOKZIJL Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend strekkende tot gedeeltelijke kwijtschelding van de vordering van het rijk op de N.V. Vervoermaat schappij de Noord-Westhoek, voorheen Spoorweg- Maatschappij ZwolleBlokzijl, gevestigd te Zwolle, wegens renteloos voorschot voor den aanleg en net in exploitatie brengen van een spoorweg van Zwolle naar Blokzijl. Opleiding reserve-officieren. 's-GRAVENHAGE, 18 April. - De regeerings- persdienst meldt: omstreeks 1 Juni a.s. zal een op leiding tot reserve-officier der bereden artillerie, der luchtdoelartillerie en der motorartilerie aan vangen. Voor deze opleiding kunnen in aanmerking ko men gewone of buitengewone dienstplichtigen en personen, die nog niet tot gewoon of buitengewoon dienstplichtige bestemd zijn. Zij mogen op 1 Juni 1940 nog geen eerste oefening hebben volbracht en moeten in het bezit zijn van het diploma H.B.S, 5-jarigen cursus of gymnasium of een daarmede overeenkomend diploma. Voor de bereden artillerie komen in het bijzon der in aanmerking zij, die bij het verwerven van het diploma hooge cijfers voor wiskunde hebben behaald. Voor de luchtdoelartillerie en de motorartillerie komen Sm het bijzonder in aanmerking werktuig bouwkundigen met goede wiskunde-cijfers. Het kan tot aanbeveling strekken, dat zij in het bezit zijn van een rijbewijs a dan wel eenige bedreven heid bezitten in het besturen van automobielen. Bezitters van het einddiploma H.B.S. 5-jarigen cursu a of gymnasium a moeten er op rekenen weinig kans te hebben, daar voor de opleiding bij de artillerie in het algemeen de voorkeur wordt gegeven aan hen, die in het bezit zijn van een b-diploma. Buitengewone dienstplichtigen en degenen, die nog niet tot gewoon of buitengewoon dienstplich tige bestemd zijn, moeten om voor de opleiding in aanmerking te kunnen komen, zich bereid verkla ren om een vrijwillige verbintenis op den voet van een gewoon dienstplichtige aan te gaan, waarbij zij zich verbinden om: a onafhankelijk van den duur der thans be staande buitengewone omstandigheden, de oplei ding volledig te volgen en b. alle verplichtingen, welke op den reserve-officier rusten-, op zich te nemen. De verbintenis behoeft eerst' te worden aange gaan, indien de gegadigde voor deze opleiding wordt bestemd. Voor hen die zich in werkelijken dienst bevin den, worden de noodige inlichtingen bij legerorder bekend gemaakt. Deze mogen zich niet rechtstreeks tot den minister van Defensie wenden. Verzoekschriften, welke op ongezegeld papier kunnen zijn gesteld, moeten den minister van De fensie voor 1 Mei a.s. hebben bereikt. Bij het ver zoekschrift moeten gewaarmerkte afschriften wor den overgelegd van diploma's en van de bijbehoo- rende cijferlijsten, alsmede een goed gelijkende foto (pasfoto is voldoende). Zij, die reeds een verzoekschrift aan den mi nister van Defensie hebben gericht om plaatsing bij de opleiding tot reserve-officier, welke ver moedelijk in September of October zal aanvangen en reeds in het bezit zijn van het vereischte diplo ma, kunnen, om ook mede te dingen naar een plaats bij de opleiding, welke omstreeks 1 Juni aanvangt, volstaan met dit aan den minister van Defensie mede te deelen. Het bovenstaande brengt geen verandering ten aanzien van de opleiding tot reserve-officier der artillerie, welke naar het bestaande voornemen in October zal aanvangen. GR. HOUTSTRAAT 10, TELEF. 12053 (Adv. Ingez. Med.) Scheveningsche logger over tijd. De Scheveningsche logger SCH 15 „Bep", schip per Klaas Pronk, is nog niet in de haven terug gekeerd en aangezien het schip Maandag verwacht werd, bestaat er eenige ongerustheid over den logger en zijn bemanning, die uit 8 man bpstaat. Het schip behoort aan de reederij J. J. van der Toorn en heeft 11 April nog in radiografische ver binding gestaan met een van de andere schepen van dezelfde reederij, die ook ter trawlvisschery waren uitgevaren. Sindsdien heeft men geen seinen meer opgevangen. De reederij heeft zich tot het departement van buitenlandsche zaken gewend, dat nu een onderzoek instelt naar de mogelijke verblijfplaats van de SCH. 15. Men zal zich herinneren dat deze logger op zijn vorige reis evenals de Dolfijn, door een Duitsch patrouillevaartuig naar Bonkum werd opgebracht, doch na een dag vastgehouden te zijn, weer werd vrijgelaten. De 'mogelijkheid bestaat dat de logger, die ook deze reis nabij het Duitsche mijnenveld heeft ge- i n vischt, wederom is opgebracht en vanwege de reci- Donderdag moeten dive niet is losgelaten. 1 DE ADMINISTRATIE. De heffingen ten behoeve van het Leeningfonds. Aan het Voorloopig Verslag van de Eei-ste Kamer over het ontwerp van wet tot aanwijzing van hef fingen ten behoeve van het Leeningsfonds 1940 is het volgende ontleend: Eenige leden betreurden, dat de regeering nog niet is gekomen met een groot plan, ten einde in den nood van de schatkist te voorzien. Andere leden verwachten, dat de oorlogstoestand allengs zoo zware eischen aan de schatkist zal gaan stellen, dat de heffingen, welke bij dezen ten be hoeve van het leeningfonds zijn voorgesteld dra onvoldoende zullen blijken. Ettelijke leden hadden bedenking tegen het stel sel van opcentenheffing in het algemeen, tegen dat van tijdelijke verhooging van opcenten in het bijzonder. Een en ander draagt huns inziens bij tot vermeerdering van de onoverzichtelijkheid van ons belastingsysteem. Verscheidene leden' achtten het principieel ge- wenscht, dat de minder draagkrachtigen niet zwaar der zouden worden belast dan thans reeds het geval is, met name door de heffing van indirecte belas tingen. Ze waren van meening, dat bij toepassing van de thans voorgestelde heffingen op koffie en suiker dat evenwicht in nog meerdere mate zal wor den verstoord. In beginsel waren zij van oordeel, dat indirecte belastingen niet kunnen worden ge acht te zijn belastingen naar draagkracht, weshalve bij heffing er van de grootst mogelijke behoedzaam heid dient te worden in acht genomen. Andere leden waren van oordeel, dat de ontwor pen maatregelen, indien men ze beschouwt in ver band met de andere nieuwe belastingen, welke Ier leniging van den nood der schatkist worden opge legd, de bestaande betrekking tusschen directe en indirecte belastingen niet zullen vefètoren. Noch tans zouden deze leden aan een andere keuze van indirecte belastingen de voorkeur hebben gegeven. Eenige leden verklaarden een heffing ineens ge- wenscht te achten. De voldoening van de bedragen, daarvoor verschuldigd, zou men huns inziens over meerdere jaren kunnen verdeelen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op 50 jaar zending onder de Karo- Bataks. MEDAN, 18 April (Aneta/A.N.P.). Het Neder landsch Zendingsgenootschap herdacht heden in een bijzondere 'samenkomst te Kabandjahe het 50-jarig bestaan van de zending onder de Karo-Bataks. De samenkomst werd gehouden in de Bataksche kerk, waar vele autoriteiten aanwezig waren, toen ds. J. van Muylwijk, als leider van het zendings werk onder de Karo-Bataks, in een uitvoerige rede een schets gaf van de bereikte resultaten. Vervolgens werd het woord gevoerd door den assistent-resident van Simeloenggoen en de Karo- landen, den heer A. Dirks, die namens het binnen- landsch bestuur gelulcwenschen aanbood en zijn waardeering uitte voor den door de zending ver richten arbeid. Vervolgens werd nog gesproken door verschil lende vertegenwoordigers van het zelfbestuur, de zendingsgenootschappen, enz., alsmede door twee bejaarde Bataks, die 50 jaar geleden als eersten werden gedoopt. Verschillende geschenken voor het jubileum- fonds werden nog aangeboden, waarna zendeling J. H. Neumann de samenkomst sloot. Slachtoffers van luchtgevecht begraven. Onder groote belangstelling is Donderdag op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem in een ge meenschappelijke kist en een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de drie Engelsche vliegers, die boven Babberich bij een luchtgevecht den dood vonden. De be grafenis geschiedde met militaire eer. De stoet vertrok van het gemeente-zieken huis, waar de Engelsche en de Nederlandsche vlag halfstok hingen. In den stoet gingen onder anderen mede de vice-consul van Engeland te Amsterdam, P. L. Carter, en voorts een detachement infanterie. Aan den rouwwagen was een krans gehecht van den koning van Engeland, van den Brit- schen gezant en van den staf van de legatie. De kist was bedekt met de Engelsche vlag, waar over ten deele de Nederlandsche vlag was ge legd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den reserve-veldprediker ds. Van Wijngaarden. De vice-consul strooide aarde op de kist, waarna hij namens de Britsche legatie eenige woorden van afscheid sprak. Hierop loste het vuurpeloton twaalf schoten. Een Nederlandsch vliegtuig cirkelde boven de begraafplaats. In het Engelsche Lagerhuis is onlangs Chamber lain de vraag gesteld of hij het Huis de verzeke ring wilde geven dat de Britsche regeering niet voornemens was de handhaving van den vrede in de wateren van Nederlandsch Indië in geval Nederland zelf oorlogstooneel zou worden alleen aan Japan over te laten. In een schriftelijk antwoord zegt de onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, Butler, thans dat „de Japansche regeering, voor zoover Halifax bekend is, niet de aanspraak heeft gemaakt alleen verantwoordelijk te zijn voor de handhaving van den vrede in de wateren van Nederlandsch Indië. In een verklaring van de bladen heeft de Ja-, pansche minister van buitenlandsche zaken gezegd, dat de Japansche regeering slechts diep bezorgd kan zijn over eenige ontwikkeling als gevolg van de verscherping van den oorlog in Europa, welke van invloed zou kunnen zijn op den status quo in Nederlandsch Indië. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat de Britsche regeering ten deze dezelfde opvattingen heeft." EEN VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft tijdens een persconfe rentie te Washington de hoop uitgesproken, dat in het belang van den vrede in het geheele gebied van den Stillen Oceaan de status quo zal kunnen wor den gehandhaafd. Hij legde deze verklaring af in antwoord op de vraag van een journalist commentaar te willen le veren op de door Cordell Huil afgelegde verklaring De president antwoordde, dat het betoog van den staatssecretaris volkomen aan de situatie beant woordde. De verklaring van Cordell Huil vindt steun bij de senatoren van de verschillende partijen, die be- Het berenpaar tn den Haagschen dierentuin is trotsch op zijn jongste g^zinsvermeerdering. D« moeder met Keer tweeKng toogen dat het van het allergrootste belang is, dat op de wegen, die de Vereenigde Staten met het Verre Oosten verbinden, niets verandert. Senator Key Pittman zeide volgens United Press dat het antwoord van de Vereenigde Staten op eenigerlei Japansche opdringerigheid in Neder landsche Indië bestaan zal in economischen druk. „Het is te hopen dat Japan redelijk zal zijn en de Vereenigde Staten niet zal dwingen tot het uitoefe nen van economischen druk, hetgeen voldoende zou zijn. De boodschap van Hull is een duidelijke uit eenzetting van de politiek der Vereenigde Staten en hoewel zij forseh van toon is draagt zij geen offensief karakter". GEEN FORMEELE JAPANSCHE VERKLARING MEER. Een woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken gaf tegenover United Press toe, dat het eenige doel van de verklaring van Huil het handhaven van den status quo in Neder landsch Indië is. Hij zeide dat men momenteel niet van plan was naar aanleiding van Hull's verklaring, een formeele verklaring af te leggen, daar dit over bodig zou zijn. Hij wees erop dat de rapporten van den gezant in Den Haag Japan's geval hadden dui delijk gemaakt. Hij weigerde commentaar te geven op de uitlegging die de pers aan Hull's verklaring had gegeven, namelijk dat deze verklaring een waarschuwing aan Japan behelsde. United Press meldt uit Manilla: De hooge com missaris van de Vereenigde Staten, Francis B. Sayre, heeft zich aan boord van den kruiser Augusta naar Sjanghai begeven. Hij zal vandaar naar Tokio gaan, waar hij met den ambassadeur Grew zal confereeren over de situatie in den Stillen Oceaan en over de mogelijkheden van een Japanschen stap daar. De Vereenigde Staten verwachten klaarblij kelijk echter geen snelle crisis, daar de meerderheid van de Aziatische vloot de gewone zomertocht door de Chineesche wateren maakt, terwijl slechts een paar torpedojagers, zes onderzeeërs en veertien bommenwerpers de Philippijnsche neutraliteits- patrouille vormen, zooals dit normaal het geval is. Onderwijl wordt Hull's verklaring druk bespro ken. Sommigen gelooven dat zij mogelijk de hou ding bepaalt die de Vereenigde Staten zouden aannemen, indien de Philippijnen na het verkrijgen van de onafhankelijkheid bedreigd zouden worden. Er wordt op gewezen dat de Vereenigde Staten minstens hetzelfde belang hebben bij de Philip pijnen als bij de toekomst van Nederlandsch Indië. Militaire waarnemers die onlangs uit Java terug kwamen, zijn van meening dat Qe verovering van de Nederlandsche koloniën moeilijkc-r zou zijn dan de Philippijnen. Nederlandsch Indië heeft een luchtvloot opgebouwd, welke na die van Japan waarschijnlijk de sterkste is van het Verre Oosten. O.a. beschikt zijn over ongeveer honderdvijfiig Martin bommenwerpers of andere Amerikaansche types, met goedgeoefende Nederlandsche piloten. De olievelden van Borneo worden beschermd door twee luchtbases welke landingsplaatsen van gewa pend beton bezitten, waardoor deze bases ook ge bruikt kunnen wórden, indien de tropische regens de velden onder water zetten. De kust van Borneo biedt den invallers weinig landingsplaatsen. De Amerikaansche militaire waarnemers zeggen, dat de wereld erover het algemeen geen begrip van heeft welke uitgebreide defensieve maatregelen de (Nederlanders in de afgeloopen twee jaar op Borneo, Sumatra en Java hebben genomen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7