IJmuider Courant Gemeenschappelijke actie KUNSTOOCEN van Britsche en Noorsche strijdkrachten. DAN {Jen vreemde herinnering. Ernstige spoorwegstagnatie. Verdedigingslinie ten noorden van Dronthjem. ...Torentje is gebroken. Studenten beginnen een vrijwilligen arbeidsdienst 25e JAARGANG NO. 144 Lourens Coster. Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V.. Gr. l/ligave Courant-Uitgaven Houtstraat Ijuiulder Telefoon opgenomen 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEERRROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 20 APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ01226, pa» maand 0.52J6, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 5 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-5 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Ook in deze ontwrichte tijden worden groote fi- fJren uit het verleden herdacht. Zoo was het on- met Emile Zola, den grooten schrijver, die 'ie leider was van het naturalisme en nog meer de jtrever naar verstandelijke waarheid en de voor vechter van Dreyfus' onschuld. Zoo is het nu weer „vet Odilon Redon den schilder, wiens droomge dachten velen niét verstaan maar wiens prachtige vormgeving zeer vee' bewonderaars is blijven hou- En als derde in de trits dezer herdenkingen verschijnt, wonderlijker wijzeBeau Brummell. De geschiedenis, grillig in haar keuze van die wei nigen die zij voor vergetelheid behoedt, heeft ne vens groote figuren als Zola en Redon en anderen de vreemde herinnering doen voortleven aan een Engelschen dandy, den leider van „society" onder oen Prins-Regent van Engeland die later Koning George IV werd. Hij was geen groot' Regent en geen groot Koning, hij leidde een wild en ohbe- heerscht leven en vervreemdde zich op den duur van zijn volk. En misschien is wel de belangrijk ste gebeurtenis uit zijn loopbaan, dat tijdens zijn bewind (hij was Regent van 1811-1820 en Ko ning van 1820-1830) Napoleon naar St. Helena ver bannen werd. Maar evenals het Fransche hofleven ten tijde van Louis XV een historisch beeld is gaan vormen deed dat ook de Engelsche society tijdens den Prins-Regent. En zoo praalt nog steeds in de schimmige herinnering aan dat weelderige, lichte lijk loszinnige tijdvak de figuur van George Bryan Brummell. Hij was een man van bescheiden af komst, hij stamde niet uit den adel en behoorde er evenmin toe. Maar hij slaagde er door zijn eigen aardige eigenschappen en ambities in, de onbetwis te leider van society en van den goeden smaak te worden, Dit laatste bereikte hij niet alleen in zijn feillooze kleeding, die overigens wars van alle opzich tigheid en aanstellerij was, en in zijn onberispelijke manieren maar ook in zijn conversatie. In dat tijd- conversatie nog als een kunst. Brummell zoowel geest als persoonlijkheid, zoowel tact als fijnen spot. Hij was niet alleen de leider der mannen-mode van de wereld-waarin-men-zicli- yerveelt, hij was waarlijk een man van bijzondere Intelligentie. Zijn tijdgenooten hebben van hem ge tuigd dat hij met zijn gaven veel had kunnen be reiken op velerlei gebied: als politicus, als littera tor, ook als teekenaar, want zijn potloodschetsen toonden een bijzonder talent. Maar Beau Brummell wilde dat alles .niet. Hij wenschte slechts de leider van society en de „arbiter" van den goeden smaak te wezen. Het leidde tot zijn ongeluk en zijn ver val, En gij kunt ongeduldig de schouders ophalen en zoo'n man als een ijdelen nietsnut bestempelen. Gij kunt u er aan ergeren dat hij nu nog herdacht wordt. Maar gij kunt hem ook objectief zien en met belang stelling waarnemen, in dezen gansch anderen tijd, dat zulk een figuur teekenend was voor een periode in Engelands historie en daarin een soort van lei- deide positie kon innemen. Zijn spot werd gevreesd, men hechtte aan zijn woord, hij had invloed. En Lord William Pitt Lennox heeft van hem gezegd: „Van al mijn kennissen was Brummell het eenvou digst en minst opvallend gekleed. Hij vermeed ju welen, kleuren en prullen. Zijn kleeding was voor treffelijk en vooral: zij paste bij zijn persoon. Des ondanks streefde hij niet naar effect. In zijn ver schijning was niets gemaakts". Lord Byron, de dich ter, getuigde van hem dat er niets bijzonders aan BrummelTs verschijning was behalve „een zekere exquise gepastheid". En daarom heette hij Beau Brummell. Hij was geen Adonis, geen mooie man, maar het ideaal van den goeden stijl, van de verfijning van een. tijd, Waarin stijl en verfijning hoog werden aangeslagen. Is het niet belangwekkend daaraan te herinneren in een tijd als deze? Beau Brummell's glorietijd duurde kort. Hij was aanvankelijk de beschermeling van den Prins- Regent. Het was moeilijk dat te blijven bij een zoo grillig man en tenslotte maakte zijn succes hem overmoedig. Toen waagde hij het den Regent dwars te zitten en Maria Fitzherbert, met wie de vorst een morganatisch huwelijk sloot, te bespotten. Zij en Brummell haatten elkaar. Zijn ironie bracht hem in ongenade, zijn schulden deden het overige en in datzelfde gedenkwaardige jaar 1815, het jaar van Waterloo, was hij genoopt voor zijn crediteuren naar Frankrijk te vluchten. Daar leefde hij eerst nog als een soort held-der-mode in het kleine Calais. Later gaf men hem het baantje van Engelsch con sul in het stadje Caen. Maar hij behartigde het slecht en het werd na twee jaar opgeheven. Toen daagden de schuldeischers weer op en lieten hem m de „schuldgevangenis" (herinnering aan Dickens' Pickwick Papers) werpen. Hij werd daaruit tenslotte bevrijd maar raakte in diepe armoede, kwam ten slotte in een toestand van geestesverbijstering en belandde in een gesticht waarin hij in 1840 stierf, Dat is nu honderd jaar geleden. Voor Engelsche be zoekers is zijn graf op het kerkhof van Caen nog steeds een bezienswaardigheid. centrale commissie voor natuur bescherming geïnstalleerd. De minister van Economische aken heefa vandaag t s. ^ravenhage de Centrale Commissie voor Na- uurbescherming geïnstalleerd. De heer Steenberghe eeft bierbij een rede gehouden, waarin hij o.m. Pmerkte, dat door het vaststellen van de natuur- oschermingsbeschikking, waarbij de commissie in et leven werd geroepen, de regeering ondanks het hlgsrumoer, hetwelk rondom ons de boventoon °ert, een lang verwachten stap op het zoo vreed zaam terrein van de natuurbescherming heeft ge- De genomen maatregel draagt: zeer ver. Hij' bevat an novum, hetwelk naar 's sprekers meening als rle°?^ent van niet geringe beteekenis kan worden «eacht. Door botsing tusschen twee goederentreinen. Vanmorgen zijn twee goederentreinen met elkaar in aanrijding geweest op het spoorweg emplacement tusschen Vught en 's-Hertogen- bosch. Een groot aantal goederenwagens is tengevolge van de botsing beschadigd en ont spoord. De zuidelijke toegangen tot het station Den Bosch, dus die naar en van Lage Zwaluwe, naar en van Tilburg, en naar en van Boxtel, zijn tengevolge hiervan versperd. Het spoorwegverkeer naar het Zuiden on- vindt dientengevolge groote stagnatie. Het rei zigersverkeer van het Noorden naar het Zui den wordt in plaats van over Den Bosch, over Arnhem en Nijmegen- en DordrechtLage" Zwaluwe geleid. De spoorwegen hebben on middellijk busdiensten ingelegd van Den Bosch naar Waalwijk, Tilburg en Vught. Tusschen Vught en Boxtel werd nog een treinverbin ding onderhouden. Voorloopig werd tusschen Den Bosch en Utrecht een uurdienst onder houden en wel electrisch op het traject UtrechtZaltbommel en Diesel-electriseh tus schen Zaltbommel en Den Bosch. Van Den Bosch uit was het verkeer naar Nij megen normaal. Onmiddellijk na het ongeval is met de op ruimingswerkzaamheden begonnen. De botsing geschiedde vanmorgen om tien minu ten over half vier. Op dat moment vertrok een volbeladen goede rentrein, nummer 4009, van Den Bosch naar Roo- zendaal. Gelijktijdig kwam in het station Den Bosch aan de volgtrein 7737 uit Utrecht, welke ge heel was samengesteld uit ledige kolenwagens. Deze trein had moeten stoppen, zoowel volgens de dienstregeling als wegens onveilig signaal. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de trein echter door en toen de locomotief en drie wagens trein 4009 op kruisend spoor de trein uit Utrecht was bestemd voor Eindhoven was gepasseerd, kwamen beide treinen met elkaar in botsing.. Van den voor Roozendaal bestemden goederen trein, die nog slechts weinig vaart had en daardoor vrijwel onmiddellijk stil stond, raakte slechts een der wagens met een as buiten de rails. De gevol gen voor den aanrij denden trein waren echter ern stig. Een twintigtal wagens werd uit de rails ge worpen, door en over elkaar en tenminste zes wa gens werden totaal in elkaar gedrukt. Het was een ontzettende ravage, een versperring tegelijkertijd van alle lijnen naar het Zuiden. Tegen vijf uur, toen voldoende materieel was gearriveerd, kon met het opruimingswerk worden begonnen. De eene wagen van trein 4009, die uit de rails was geloopen, was spoedig weer op zijn plaats gebracht, waarna de trein kon worden terug getrokken en langs anderen weg afgevoerd. Het opruimingswerk moest echter zeer voor zichtig geschieden.. Doordat in verband met de electrische bovenleidingen - geen groote kranen konden wordgmgebruikt, vorderde het opruimings werk echter zeèr langzaam." Er wordt echter met alle macht onder leiding van ingenieurs der Spoor wegen uit Den Bosch aan het vrijmaken der spoorlijnen gewerkt. De grootste materieele schade is de vernieling van de vele wagons van den kolentrein uit Utrecht. Ook de spoorweg heeft geleden door de ontzetting van de rails en de dwarsliggers, doch deze schade is niet zoo groot. Bij de botsing hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Alleen: Zijlstraat 97 Gediplomeerd Opticien (Adv. ingez. Med.) OoechemdmJm eik andecdeei beter1 ag HEEREN MODEHUIS 5 ZEEWE.G 78 IJMU1DEN - 00&. (Adv. Ingez. Med.) De correspondent van de Daily Telegraph aan 1 de Noorsch-Zweedsche grens meldt dat Brit sche troepen geland zijn te Romsdalsfjord, ten zuid-westen van Dronthjem, dat den toegang belieerscht tot het 260 K.M. lange dal van Gud- brandsal, dat in zuid-Oostelijke richting naar Hamar loopt. Reuter's bijzondere correspondent aan de Zweedsche grens bericht dat tusschen de Noor sche en Britsche troepen van Narvik tot Dronthjem voortdurend actief wordt samenge werkt. Namsos en Bodö zijn beide in Noorsche handen. De Noren hebben, naar verluidt, een linie opgeworpen van Namsos, 120 K.M. ten Noorden van Dronthjem. tot de Zweedsche grens, teneinde den Duitschcn opmarsch te stuiten. Volgens Radio Stockholm is dit in samenwerking met de Britsche strijdkrachten geschied. Gelijk reeds gemeld, heeft nabij Namsos het eerste treffen tusschen Britsche en Duitsche troepen platasgevonden. Het gebeurde te Grong aan den sporweg van Dronthjem naar Namsos. De Duitschers werden teruggeslagen. De Duitschers waren blijk baar per vliegtuig naar Grong vervoerd. De correspondent van Reuter te Stockholm meldt dat volgens een gisteren aldaar aangekomen jonge Noor talrijke Noren erin geslaagd zijn op skis uit Oslo te ontsnappen en zich naar het Noorden be geven om zich bij de Noorsche troepen te voegen, In een dag waren 2.500 man ontsnapt en gezamen lijk hadden zij zich naar het Noorden begeven. De Duitsche autoriteiten hebben in verband hier mede aan alle mannen tusschen 18 en 50 jaar verboden de stad te verlaten en bij alle uitgangen van Oslo en op de voornaamste skiwegen zijn wach ten geplaatst. BERLIJN HECHT WEINIG BETEEKENIS AAN DE BRITSCHE ONTSCHEPINGEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde hedenmor gen: Naar aanleiding van de door de Engelschen ver spreide berichten over ontscheping van troepen in Noorwegen wordt van Duitsche zijde vastgesteld dat bij de voortdurend door Duitsche vliegtuigen on dernomen verkenningsvluchten is waargenomen dat in afgelegen fjorden en havens in Noord-Noorwegen op kleine schaal troepen zijn ontscheept en dat slechts in de buurt van Harstad voldoende Britsche troepen liggen om den strijd te kunnen aanbin den. Op de andere punten van ontscheping is de sterkte dezer strijdkrachten in verband met de geringe transportmogelijkheden onbeteelcenend. Ernstige gevechtoperaties van de afdeelingen tegen de Duit sche troepen behoeven derhalve voorloopig nauwe lijks verwacht te worden. De Britsche landingstroepen worden voor de uit elkaar geslagen Noorsche troepen geen werkelijke hulp. Hun aanwezigheid en optreden zal echter tengevolge hebben dat de Duitsche tegenmaatregelen zich ook met alle scherpte tegen de Noorsche ge bieden moeten richten, waar deze zoogenaamde Brit sche hulp gemeld Wordt en tot uiting komt en die anders van den oorlog verschoond gebleven zouden zijn. Van de ZweedschNoorsche grens wordt aan het D.N.B. gemeld, dat de Duitschers thans 65 K.M. ten noorden van Kongsvinger staan. De Noorsche troepen, aldus dit bericht, hebben weinig kans op succes tegen de Duitsche automatische wapenen. De plaatsen links en rechts van de Glommen zijn door de Noren ontruimd. Donderdag zijn Roverud en Grinder reeds bezet, ten oosten van de Glom men dringen de Duitschers verder op, terwijl ten westen van de rivier eveneens Duitsche troepen opereeren, ofschoon bij Elverum vrij sterke Noor sche troepen afdpelingen geconcentreerd moeten zijn, nam men aan, dat de plaats nog vandaag zou vallen. Ook Hamar is sedert Donderdagavond in Duitsche handen. De politie heeft biljetten aange plakt, waarin de bevolking wordt aangemaand haar kalmte te bewaren en de stad niet te verlaten. DE STRIJD AAN DE NOORSCHE KUST. Het D. N. B. meldt nader: Bij den luchtaanval, die Duitsche vliegtuigen Vrij dag op Britsche schepen voor de Noorsche kust heb ben ondernomen, zijn twee groote transportschepen en een kruiser door een voltreffer van groot kaliber geraakt. Op de transportschepen, waarop juist tot ontsche ping zou worden overgegaan, ontstond een groote paniek, een groot deel der soldaten sprong in het water en trachtte zwemmend de verscheidene kilo meters verwijderde kust te bereiken. De kruiser was zoo zwaar beschadigd, dat hij bleef liggen. Sterke rookontwikkeling en een groote olievlek werden waargenomen. In verband met het krachtige vuur van het afweergeschut der oorlogsschepen kon niet meer vastgesteld worden, welke schepen gezonken zijn. Reuter deelt het volgende over de krijgsverrichtin gen aan de Noorsche kust mede: Bekend geworden is dat het luchtwapen van de vloot tijdens de bescherming van de schepen, die Stavanger bombardeerden, een Helnkelmachine en een Dornier-vliegboot heeft neergehaald. Ook plaat ste het luchtwapen twee treffers op Duitsche tor- pedobootjagers. Sinsdien heeft het luchtwapen een aantal groote Duitsche vliegtuigen aangevallen op de bevroren meren nabij Narvik en er verscheidene vernield. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het Duitsche s.s. „Rio de Janeiro" tot zinken is gebracht door de Poolsche duikboot „Orzel", die na het uitbreken van den oorlog uit Gdingen ontsnapte. Men gelooft dat de overlevenden van den Engel schen torpedobootjager „Hardy", welke aan den grond liep tijdens den eersten aanval op Narvik, waarna de opvarenden aan land zijn gegaan, 120 Duitsche matrozen van een Duitschen torpedojager gevangen hebben genomen en hebben uitgeleverd aan de Noorsche politie, In Noorsche leringen te Stockholm wordt ver klaard dat het moreel van de Noorsche troepen zeer goed is. De weerstand van het Noorsche volk wordt krachtiger. De oorspronkelijke Noorsche regeering heeft een decrqet uitgevaardigd, waarbij alle Noorsche ban ken wordt gelast Britsche en Fransche munt te wis selen voor Noorsche, teneinde het voor de geallieerde troepen gemakkelijker te maken zich van het noo- dige te voorzien. De koers is vastgesteld op die van 6 April, voor de landing van de Duitsche troepen. (De eeuwenoude scheeve toren van Pijnacker is ingestort.) O oude toren, rust maar zacht, Nu je tenslotte bent bezweken, Zooals ook allen mensehen wacht; De ouderdom komt met gebreken, Ach, ons bewonderend geslacht Is verder op je uitgekeken. Je hebt voorwaar je dienst i Dat mag gezegd bij dit verscheiden, Wat stormen heb je niet doorstaan, In tijd van vrede en van strijden, En nu behoor je dus voortaan Tot wondren uit verleden tijden. Je hebt daar, rijzend naast je kerk, Een reeks van steentjes bijgedragen, Tot het welluidend klokkenwerk, Dat aandacht voor 't geloof kwam vragen, Trouw, en door vele jaren sterk, Totdat de tand des tijds ging knagen. Maar buiten je beperkt domein, Werd je eerst schoon in menschenoogen, Toen in je strakke rechte lijn, Een fout kwam, en je stond gebogen, Toen kwamen naar je dorpsche plein, Nieuwsgierig vreemdlingen getogen. Verwonder je daarover niet, Gewone nuchter rechte zaken (Heusch niet alleen op jou gebied) Doen menschen niet nieuwsgierig raken, Eerst als men iets dat scheef is ziet Pleegt men er ophef van te maken. p. GASUS Noorsch zeeman zag twee oorlogs bodems zinken. De gezagvoerder van een kleinen Noorschen visch- trawler heeft volgens het D.N.B. verteld, dat hij een sleep, bestaande uit drie Engelsche oorlogs schepen ontmoet heeft, die in westelijke richting voer. Een der der oorlogsschepen sleepte de twee andere. De bodems voeren zeer langzaam. De to rens der gesleepte kruisers vertoonden zware be schadigingen, die oogenschijnlijk veroorzaakt wa ren door inslaande bommen. Bovendien lagen de schepen met zware slagzij in het water. De ge havende schepen lieten de booten te water, waarop deze opvallend snel wegvoeren. Terstond daarna kapseisden de beide oorlogsbodems en zonken. Het overgebleven schip nam de bemanning der beide andere met veel moeite aan boord. De windhoos, welke Donderdagavond over het Westland trok, richtte aan de warenhuizen in de omgeving van Kwintsheul groote schade aan, welke voor het meerendeel niet verzekerd is SColel «9Cet Sluis Assumbucq» Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeeit dancing zoo lijn- als lif Cm Jilegn- Vrij Entrée (Adv. Ingez. Med.) Hulp bij de komende oogstwerkzaamheden In verband met de te verwachten moeilijk heden bij den a.s. oogst door gebrek aan arbeida krachten hebben eenige Utrechtsche studenten het initiatief genomen o-rri te komen tot een landelijke actie in de Nederlan-dsche studen tenwereld in de hoop op deze wijze een corps van vrijwillige arbeidskrachten in het leven te. roepen. De leden van dit corps zullen bestaan uit leden van de landelijke en plaatselijke studentenvereenigingen, die zich vrijwillig te gen kost en inwoning gedurende eenige weken ter beschikking stellen ter plaatsing op een landbouwbedrijf, teneinde mede te werken aan het binnenhalen van den oogst. Verschillende landelijke landbouworganisaties zijn over haar meening gepolst en ook daar kwam vast te staan, dat alle zeer sympathiek staan te genover het initiatief. De vrijwillige arbeidsdiensten zullen zich niet uitsluitend uitstrekken tot de mannelijke studen ten. De vrouwelijke studenten kunnen zich zeer verdienstelijk maken bij den tuinbouw. Het ligt in de bedoeling, dat de mannelijke studenten een verbinding van drie weken aangaan, welke kan worden uitgebreid tot een maand of tot de geheele vacantieperiode. De initiatiefnemers verwachten, gezien het be lang van den Nederlandschen landbouw, dat stu denten van alle studierichtingen zich zullen aan melden voor dezen vrijwilligen arbeidsdienst, wel ke men inderdaad eigenlijk moet beschouwen als een arbeidsplicht ten opzichte van de gemeenschap in het belang van onze nationale welvaart. Toen eenmaal gebleken was, dat het plan bij verscheidene instanties een gunstig onthaal vond, hebben besprekingen plaats gehad tusschen ver tegenwoordigers van alle universiteiten en hooge- scholen in den lande. Op deze vergadering werd de „Nederlandsche Studenten-Oogstcommissie" lan delijk geconstitueerd. Hoewel nog geen definitieve commissie-voorzitters konden worden aangewezen, bleken de vertegenwoordigers toch bereid deze taak voorloopig op zich te nemen. Als secretaris van de landelijke commissie zal optreden de heer M. Crans, van Wijckskade 21 bis Utrecht. DANCING WILHELMINA UITGEEST Zondag van 3-6 uuc de (Reltini's en van 7-11 uuc de Collegians (Adv. Ingez. Med.) Kabelballon veroorzaakt stagnatie van het electrische net. GRONINGEN, 19 April. Vanochtend om half twaalf is een kabelballon, waarvan de nationali teit niet kon worden vastgesteld, gesignaleerd bo ven het Winschoterdiep en even daarna boven Ha ren. De ballon kwam uit noordwestelijke richting en dreef naar het zuidoosten, waarbij in de gemeente Haren het lichtnet gedeeltelijk werd vernield. Hier door was Haren en ook Groningen tijdelijk van licht verstoken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1