IJmuider Courant Britsche en Duitsche troepen in gevecht ten Noorden van Drontheim Vele ernstige verkeersongelukken DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Oorlog in Noorwegen Duitsche bommenwerper maakte noodlanding in Zuid-Limburg. Taal en spelling. Eerste bosch- en heidebrand in dit seizoen. 25e JAARGANG NO. 145 Uitga*8 Courant- (loui llmulde' felafoon qenomen Lourens Coster, Maatschappij voor .Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. I 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant Kennemerlaan 42, IDmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 22 APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ01234, psr maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60,, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Zaterdagmorgen is de tijding gekomen dat nu ook troepen in Noorwegen zijn geland. Na- i de havens, die al fransche 'lijk moet dat geschied zijn Britse*1 bezit, waren. Dus in het Noorden. Door J jf00rschen opperbevelhebber is pas gemeld dat Ifloorsehe en Britsche strijdkrachten een linie ge- d hebben die loopt van de haven Namsos, on- 1120 K.M. ten Noorden van Drontheim, dwars f r het land tot' aan de Zweedsche grens. Onlangs niet k: m al het bericht dat de Duitschers een dergelijke f hadden van Drontheim waar de prontheim Fjord zeer diep landinwaarts snijdt Ml Storlien aan de Zweedsche grens. Zoo ziet men (rekening komen in den strijd in Noorwegen, gorden des lands is in het bezit van de" Noren, zeer sterk staan met de voortdurend rroeiende versterkingen der geallieerden. Het Zui len is door de Duitschers bezet, maar in dit groo- lere en van meer beteekenis zijnde deel des lands voeren zij nog op verschillende punten strijd met je Noren. Die hebben hun mobilisatie in de steden et kunnen doorzetten, omdat de invallers daar bij verrassing de macht in handen hadden genomen, ,r wel op het platteland. oe het met die Noorsche verdediging in het Zuidelijk deel des lands gesteld is, hoe de strijd ir eigenlijk verloopt, wordt voorshands niet hel ler, Het ligt voor de hand dat de Noren er .een zeer zwai'en strijd te voeren hebben en dat hun voor uitzichten in dat gebied niet rooskleurig zijn. Als de veronderstelling van Reuter, dat er nu 60.000 Duit schers in Noorwegen zijn, juist is, dan is dat geen groot leger voor zoo'n uitgestrekt gebied met zoo s terrein-moeilijkheden, die verergerd worden door verbroken verbindingen: opgeblazen bruggen, vernielde spoorwegen en tunnels. Maar de Duit schers blijven voortdurend nieuwe troepen aan voeren. Zij doen dat met vliegtuigen en (alweer volgens de Engelsche raming) die aanvoer bedraagt 1 man per dag. Hoewel de Noren nog steeds aan het mobiliseeren 'zijn op het platteland en dus hun troepenmacht ook nog steeds uitbreiden, is het begrijpelijk dat deze wedstrijd-in-bewapening tenslotte in het voordeel 5 Duitschers moet eindigen, omdat die over schier onbeperkte mogelijkheden' beschikken. De Noorsche zijn uit den aard der zaak beperkt en men moet zich wel met eenige verwondering afvragen, waar de Noren in het Zuiden des lands voldoende wapens en vooral munitie vandaan halen. Helpen wellicht de Engelschen hen met aanvoer door de lucht? Het schijnt mogelijk maar het is nog niet gebleken. De verdere ontwikkeling van den oorlog in Noor- n wordt zeker beheerscht door de vraag, of de geallieerden b'ij machte zullen zijn den Duitschen en-aanvoer te belemmeren. Dat punt wordt aag door-onzen militairen medewerker op den voorgrond gesteld. Een tweede vraag is, wat de Britsch-Fransch-Noorsche strijdmacht ten Noorden van Drontheim zal gaan ondernemen. Ook die strijd macht beschikt over bijna-onbegrensde mogelijkhe- den'tot aanvulling van haar sterkte. En zoo zou men zich kunnen gaan voorstellen dat het arme Noor wegen het eigenlijke, strijdtooneel van den groöten landoorlog zal worden: dat men dien oorlog, onuit voerbaar gebleken in het Westen door de geweldi ge kracht der wederzijdsche verdedigingslinies, naar het hooge Noorden heeft „verhuisd". Dat klinkt heel eenvoudig en beeldend bovendien, maar de bewij zen dat het zoo ver zal komen ontbreken toch nog. Er zijn zooveel mogelijkheden in dezen ellendigen oorlog, strategische en diplomatieke manoeuvres be- heerschen hem zoozeer, dat de belangrijkheid van den strijd in het Noorden slechts van tijdelijken aard zou kunnen zijn. Ook zou de strijd ten Noorden van Drontheim, waar beide partijen nu „linies" ge vormd hebben, weldra op de onneembaarheid van wederzijdsche versterkingen kunnen vastloopen. A-l ans te land. In de lucht en ter zee zal hij natuur- k voortduren maar er is nog altijd niet gebleken dat het luchtwapen meer dan „hulpwapen" voor. de 's en vloten is en tot beslissende' resultaten voor eigen rekening in staat zou zijn. De aantallen ver nielde vliegtuigen vormen zeker geen beslissende factor, omdat men nieuwe vliegtuigen zoo snel (en in serie) bouwt. Dat is een heel andere zaak dan de houw van nieuwe oorlogsschepen. Van veel meer belang dan het verlies van toestellen is het verlies van piloten. Wie het Britsch-Fransch-Noorsche leger in het Noorden aanvoert is nog niet gebleken. Als men t aan de ervaringen van den wereldoorlog en aan het opperbevel van generaal Gamelin over' de geallieerde legers is het waarschijnlijk, dat een Fran-*- e generaal daar weldra mee belast zal worden. Door Belgische vliegtuigpatrouille tot daling gedwongen. Zaterdag is een Buitsche bommenwerper in Zuid-Limburg over onze grens gekomen. Het toestel werd door luchtafweergeschut onder genomen en heeft bij Vliek aan den straatweg van Sittard naar Maastricht, een noodlanding moeten maken. Later is gebleken, dat het vliegtuig tot deze noodlanding gedwongen was tengevolge van de beschieting' van een Belgische vliegtuigpatrouil- le- Van de vijf inzittenden is één zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later is overleden. e vier overigen zullen worden geïnterneerd. De nieuwe spelling, naar men weet Reeds tijden op de helling, Is altijd nog maar niet gereed, Men waagt zelfs'geen voorspelling. De tijd, eraan te kost gelegd, Is inderdaad omvangrijk, Daarmee zij niets onheusch gezegd, De taal is zeer belangrijk. Er worden soms van hoogerhand Wat nieuwtjes van gegeven, Zoo is er nu ook in de krant Weer iets over geschreven. Men is, dat weten we nu wel, Nog steeds aan 't voorbereiden, Wal, op den duur in 't spellingspel Tot resultaat moet leiden. Intusschen kan een e of o Mij bijster weinig schelen, In dezen tijd kan zoo of zo Zoo'n groote rol niet spelen, In dezen tijd zij Neerlands taal Slechts eerlijk en eendrachtig. Van iedereen en allemaal Steeds waardig, flink en krachtig. Dat is de eisch die 't eerste geldt In spreken en in schrijven. Hoe ze bij 't laatste wordt gespeld Mag daarnaast bijzaak blijven. In het kader der uitgebreide luchtbeschermingsoefeningen te Den Haag werd aan de Toussaintkade een groote demonstratie met 34 wijkspuiten gegeven, waarbij het aarv belangstelling niet ontbrak. Een overzicht Engelsche luchtaanval op Deensch vliegveld Te Londen wordt thans officieel toegegeven dat in Namsos-ten noorden- van Drontheim Britsche troepen ontscheept zijn. Dit Valt af te leiden uit een Zondag door de Britsche ministe ries van marine .en oorlog uitgegeven com muniqué, waarin wordt gezegd dat de vijande lijke luchtmacht op 20 April zeer actief is geweest. Talrijke bommen werden neergewor pen en aan het stadje werd veel schade toege bracht. Het Engelsche verlies bestond uit een 'tot zinken gebrachte trawler. Berichten uit Stockholm mélden dat bij Namsos strijd geleverd is tusschen de geallieerden en de Duitschers. Deze laatsten hebben eenige troepen per parachute neergelaten. Het officieele Noorsche legerbericht van 21 April- luidt: „Op 20 April hebben de Duitschers gesteund dóór artillerie en vliegtuigen, onze stellingen aan beide zijden van Mjoesa (ten noorden van Oslo) aangevallen. Onze troepen hebben hun stellingen weten' te behouden. Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene ma len mitrailleurvuur gericht op Lillehammer en strooibiljetten en brandbommen uitgeworpen. Een huis vloog in brand. Duitsche vliegtuigen hebben op verscheidene plaatsen bommen ge worpen, o.a. op de haven Andaïsnas. Verschei dene Duitsche vliegtuigen passeerden in noor delijke richting op weg naar Tröndelag. Een ervan werd neergehaald. Wij hebben kaarten gevonden, die in Februari in Duitschland wa ren gedrukt en op neutrale Noorsche kaarten gebaseerd' waren". Het feit, dat de Duitschers tot nó'g toe niet in staat zijn geweest, Grong op 40 K.M. ten oosten van Namsos te bezetten, wordt te Stockholm be schouwd als een bewijs, dat zij het onmogelijk achten hun troepen tot Grong per trein te ver voeren. Men is nl. van gevoelen, dat de Duitschers anders niet tevreden zouden zijn met een neerla ten van parachutisten, een procedure, welke aan zienlijke moeilijkheden met zich brengt. Svenska Dagbladet bericht dat de Noren nog steeds het fort Hegre op 40 K.M. ten oosten van Drontheim bezet houdep. Het blad voegt hieraan toe dat de Duitschers een deputatie met een wa- penstilstandsvlag naar Hegre hebben gezonden om te onderhandelen. Doch dat hun aanbod werd ge weigerd. De batterijen'van het fort hébben het vliegveld van Varnes vernield. De Duitschers hebben twee malen het fort aan gevallen, zij werden echter afgeslagen. Het garni zoen van het fort bestaat uit slechts 100 man. In het begin van den oorlog bevond zioh op het fort slechts een enkele bewaker, een gepensionneerd onderofficier. Reuter- verneemt uit Stockholm dat volgens al daar ontvangen niet bevestigde berichten de Brit sche troepen Hamar, dat op ongeveer 110 K.M. ten noorden van. Oslo is gelegen, zouden hebben her overd. Deze berichten worden met voorbehoud aange nomen. Zij zijn binnengekomen na de in het gister ochtend vroeg uitgegeven Noorsche communiqué gedane mededeeling, dat Britsche eenheden in het oostelijk deel van Noorwegen opereeren. Overigens schijnt volgens Reuter alles te wijzen op nieuwe -gevechten in het gebied van Drontheim. Er worden Noorsche troepen geconcentreerd in het op 90 K,M. ten noorden van deze plaats gelegen Steinkjar, Deze zijn in contact met de geallieerde troepen, dié aan land gezét zijn te Namsos en Molde aan de kust en lê Lardal, dat meer land inwaarts, op ongeveer 120 K.M. van de monding van de Sognefjord is gelegen. Ook is naar verluidt de verbinding tot stand gekomen tusschen de Noren en geallieerden ten zuiden van Drontheim. Men verwacht ook gevechten langs een linie tusschen Orkdal en Kvaal, 30 K.M. zuidelijker. Omtrent de sterkte van de geallieerde strijd krachten. is niets met zekerheid bekend, doch men noemt een cijfer van 50.000 man, t.w." twee Britsche en een Fransche divisie. Op het oogenblik trachten de Duitschers naar verluidt te verhinderen dat de geallieerden van. Namsos uit in zuidelijke richting oprukken. Per vliegtuig zijn versterkingen gezonden naar 400 Duitschers, die op het ijs op 10 K.M. ten oosten van Namsos aan land gezet zijn en reeds tegen de ge allieerden in actie geweest zijn. DEUITSCH LEGERBERICHT Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Op 20 April des middags verschenen vijandelijke zeestrijdkrachten v.oor Narvik en namen een tijdlang de haven en de stad onder vuur. Landingspogingen werden niet ondernomen. De in het gebied var? Nar vik staade Duitsche troepen, maakten een buit van 8000 geweren en 315 machinegeweren met bijbe- hoorende munitie. 1 r Naar Drontheim zijn systematisch verdere verster kingen aan infanterie en artillerie gezonden. Bij- Bergen en Sta vanger zijn Duitsche troepen er mede bezig het door hen' bezette gebied uit te breiden en te zuiveren van kleine Noorsche afdee- lingen. In het gebied van Oslo zetten wederom versterkte Duitsche troepen hun opmarsch in alle richtingen snel voort. Een gevechtsgroep staat dicht bij Aamot, een tweede is 50 km. voorbij Hamar naar het Noor dén opgerukt. Duitsche troepen staan voor Gjövik. Duitsche zeestrijdkrachten hebben in den Har- dangerfjord eenige kleine Noorsche oorlogsschepen, waaronder den Noorschen mijnenlegger „Tyr", in den grond geboord en een landbatterij tot zwijgen gebracht. Transporten van .manschappen en mate riaal naar Noorwegen gaan in verhoogde mate voort. Een vroegere Poolsche'torpedojager is door een duikboot ten noordoosten der Shetlandeilanden tot zinken gebracht. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Engelsche zeestrijdkrachten op 19 April zijn In to taal een zware en een lichte kruiser, benevens vier transportschepen getroffen. Hét optreden van sterke groepen gevechtsvlieg tuigen tegen de vijandelijke landingspogingen bij Namsos en Andalsnes op 20 April had buitengewoon veel effect. Bij Andalsnes werd 'een kruiser door een bom van het zwaarste kaliber getroffen en in den grond geboord. Een andere kruiser kreeg van twee vliegtuigen bomtreffers van gemiddeld kaliber. Een steekvlam sloeg op en de bodem werd aan den grond gezet. Op 'een andere plaats werd een troepentrans portschip van 15.000 ton door verscheidene inslaan de bommen in brand gestoken. Een tweede troepen transportschip maakte tengevolge van een inslaan- den bom sterke slagzij. Aan land gezette Britsche troepen eenheden werden op beide plaatsen effectief met bommen bestreden en leden groote verliezen aan personeel en materiaal. De stations van Namsos en Andelsnes zijn door bonnen in brand gestoken, op- marschwegen en bruggen door bommen vernield. (Van Britsche en Fransche zijde wordt het verlies van transportschepen ontkend. Red.) LUCHTAANVAL OP DEENSCH VLIEGVELD. Het Engelsohe ministerie van luchtvaart deelt mede: „Vliegtuigen van de Royal Air Force heb ben Zaterdag met succes het vliegveld te Aal- bórg in Noord-Denemarken aangevallen, dat gediend heeft als Duitsche basis voor de operaties tegen Noorwegen" -r De vliegtuigen vielen volgens Reuter afzonder lijk aan en het eerste toestel vond het vliegveld in volle verlichting. De bezetting van het vlieg veld had geen tijd de luchtdoelartillerie in wer king te stellen, een zoeklicht werd spoedig buiten ge-vecht gesteld. Een groot Duitsch transportvliegtuig, dat met zijn boordlichten brandend kwam aangevlogen, werd aangevallen en zooht dekking in de bewol king. Het aanvallende Britsche vliegtuig wierp vervolgens een aantal bommen, waardoor de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgen de vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie 'hevig beschoten. Ook de vliegvelden van Stavanger en Christian- sand werden door de Britsche luchtmacht be stookt Te Christiansancl werd waargenomen, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen uiteengejaagd werd op het vliegveld en met bommen werd aan gevallen. Te Stavanger wérden bommen neerge worpen, waarvan een aantal, gelijk werd waarge nomen, destartbanen trof. Het ontploffen van een andere bom werd gevolgd door een explosie op het vliegveld. Ook. werden bommen geworpen op de nabijllggende haven voor watervliegtuigen. Deze aanvallen werden uitgevoerd door een groot aantal vliegtuigen. Alle zoo besluit Reuter keerden veilig naar hun bases terug. Twee slachtoffers van kolendamp vergiftiging. In een wohing aan de Vijverlaan te Arnhem heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorge daan, dat twee menschen het leven heeft gekost. De politie heeft, na door de buren gewaarschuwd te zijn, den zeventig jarigen heer H. M, en diens 70- jarige huishoudster, mej. J. te W., dood in de'wo ning aangetroffen. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat men hier met een geval van kolendampvergiftiging te .doen had. LUXEMBURG-NEDERLAND. De Vries weer op de spilplaats. De Keuzecommissie van den K. N. V. B. heeft het Nederlandsch Elftal, dat Zondag 12 Mei den uitwedstrijd tegen Luxemburg speelt, ongewij zigd gelaten. De V. S. V.'er De Vries wordt dus weer op de spilplaats opgesteld. Om half twaalf Zondagochtend is brand uitgebroken in de Belversche vennen. Ongeveer vijf II.A. bosch en licide zijn verbrand. Mili-' tairen en de boschbrandweer, die ontboden waren, hadden een uur later den brand be dwongen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Druk bezoek aan de bollenstreek. Het bezoek aan de bloembollenstreek is Zondag vrij groot geweest, dank zij het prachtige zomersche weer. Vele velden narcissen stonden reeds in vollen bloei en hoewel de hyacinten nog weinig kleur ver toonden, genoten de duizenden bezoekers tot van de mooie vergezichten. Vooral langs de stille bin nenwegen nabij Hillegom en Lissen waren talrijke wandelaars en de bloemenverkoopers maakten hier en daar goede zaken. De wandelvereeniging „Jan Pastoors" had de eerste blo'embollenmarsehen van dit jaar georganiseerd en ook deze wandelgroepen verlevendigden het beeld in de omgeving der vel den. Na den strengen winter bleek men verheugd, dat eindelijk de lente in het land was. Men verwacht, dat er de volgende week van eeo echten bollen-Zondag sprake zal zijn. VOORLOOPIGE MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN ONZE BELANGEN BIJ HET GELD- EN BETALINGSVERKEER MET NOORWEGEN EN DENEMARKEN. De regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 21 April 1940 zijn bij koninklijk besluit maatregelen getroffen in verband met.de stagnatie in het betalingsverkeer van Noorwegen resp. Denemarken met Nederland en de overzee- sche gebiedsdeelen. Deze besluiten hebben de strekking van .een door de gegeven omstandigheden geboden con- servatoiren maatregel ter voorloopige bescher ming van de Nederlandsche belangen. Daar deze belangen zoowel samenhangen met het goederenverkeer als van financieelen of an deren aard zijn, vallen onder de werking van de genoemde besluiten niet slechts schulden terzake van invoer van goederen van oorsprong uit of herkomstig van Noorwegen of Denemarken, doch tevens betalingen uit anderen hoofde. Naast schuldenaren terzake van geleverde goederen, zullen derhalve in het algemeen debiteuren die betalingen ten gunste van Noorsche of Deensche crediteuren hebben te doen, alsmede houders van Noorsche of Deensche saldi of tegoeden, voors hands over een en ander geen disposities kunnen treffen, dan in overeenstemming met de bepalin gen'van de wet internationaal betalingsverkeer 1934. Men stelle zich dienaangaande in verbin ding met het Nederlandsch clearinginstituut. Gedurende het afgeloopen weekeinde zijn. verscheidene ernstige verkeersongelukken gebiurd. Ir. |et gehucht Milsbeek onder de gemeente Otter.-Jum stapte Zaterdagavond ongeveer half acht de 30-jarige G. Noy uit Milsbeek met zijn verloofde uit een stilstaanden tramtrein van' de Maasbuurtspoorweg NijmegenVenlo. Uit de richting Nijmegen naderde op dat oogenblik met groote snelheid een personenauto, bestuurd door Sch, uit Venlo. Ondanks het feit, dat de tram passagiers uitliet washalve de bestuurder de plicht had te stoppen reed deze met groote vaart door, met het noodlottig gevolg, dat de heer Noy door den wagen werd gegrepen en een eind werd meegesleurd. De bestuurder verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Toen men den heer Noy had bevrijd, bleek zijn toestand hopeloos. Hij was zwaar verminkt en hein werden ter plaatse de sacramenten der stervenden toegediend, waarna hij naar het Sint Canisiusziekenhuis te Nijmegen werd over gebracht, waar hij dienzelfden avond is overle den. De auto werd door de botsing grootendeels ver nield. Knaap doodgereden. Zaterdagavond om zeven uur stak in de kom van het dorp Lexmond het vierjarig zoontje van den arbeider J. van den Heuvel onbedachtzaam den weg over, op het oogenblik, dat een vracht auto naderde. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen en wierp het stuur om. met het gevolg dat hij tegen een boom reed. Niet temin werd de jongen gegrepen en overreden. Het ventje was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Omstanders vielen flauw. Zondagochtend reed de landbouwer van Oir- schot te Oude-Tonge met zijn motorrijwiel, op welks duo zijn vrouw was gezeten, met matige snelheid van de Thoolsche brug, toen van tegen overgestelde richting in volle vaart een andere motorfiets, bestuurd door een onderofficier na derde. Laatstgenoemde botste tegen het mo torrijwiel van Van O. op. De drie personen werden tegen de straat ge slingerd. waar Van O. en zijn echtgenoote hevig bloedend bleven liggen. Twee dokters verleenden geneeskundige hulp. Zij constateerden bij Van O. een ernstige hersenschudding, terwijl hij aan hoofd en handen was gewond. Zijn vrouw had eveneens een hersenschudding opgeloopen. De sergeant kwam er met eenige onbeteekenenden wonden af. Drie omstanders, die het ongeluk zagen ge beuren vielen van den schrik flauw en be hoefden eveneens1 geneeskundige hulp. Een hunner kwam zoo ongelukkig op den grond terecht, dat ook hij een hersenschudding opliep. Tegen een trein gereden. Zaterdagmiddag is de 79-jarige wielrijder W. Boven uit Winschoten op den onbewaakten over weg bij Heiligerlee tegen een trein gereden. De ze overweg is voorzien van flikkerlichten met bel. De installatie functionneerde goed. Waarschijn lijk is de oude heer in gedachten verzonken ge weest, waardoor hij het waarschuwingssein niet opmerkte". Hij werd door de locomotief gegrepen en ernstig gewond, zijn rijwiel werd vernield, In levensgevaarlijken toestand werd B. naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd. De trein on dervond een half uur vertraging.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1