fJe uU&ctidmy aan dm sttiid aaat het Tloocden tl het eerste stadium een SUCCES VOOR jUITSCHLAND Duitsche troepen kunnen alleen uit Noorwegen verdreven worden als de verbinding met Duitschland blijvend verbroken wordt. nnze Defensie-medewerker schrijft: In een reeds eenige maanden geleden geschreven tikel mocht ik als mijn meening doen kennen dat, ntang Duitschland uit Scandinavië of Zuid-Oost- Viropa in voldoende mate grondstoffen konbe- i kken, het voor dit land slechts nadeelig kon zijn et conflict daarheen te verplaatsen. Reeds voegde Ik daaraan toe dat, wanneer op eenigerlei wijze atie in dezen aanvoer mocht komen, een op- n in een van deze richtingen minder onwaar- Snliik ra°est w°rfen geacht- Inmiddels is het Finsche conflict in ongunstigen voor de geallieerden geëindigd. De reactie hier- an is in de betrokken landen niet uitgebleven: in Frankrijk zoowel als in Engeland kwamen wijzi- in de diverse regeeringen voor, waarbij de Stoort van elke verandering was: versterking L oorlogvoering. Versterking van de oorlogvoering, doch op welke Wiize kan deze geschieden? Te land toch, noch in de lucht zijn de geallieer de reeds nu in staat om groote beslissingen mili tair af te dwingen, terwijl reeds meermalen mocht ik dit aangeven door hen bovendien, niet over operatieruimte wordt beschikt om zoodanige be- ciissingen na te streven. Als eenige mogelijkheid 'bleef voor hen dus slechts open te trachten een versterking van de blokkade te verkrijgen. Als eer ste uitvoering zagen wij een actie jom een eind te maken aan het vervoer, hetwelk door de Noorsche territoriale wateren nog steeds in veilige Duitsche havens werd gebracht. Te dien einde werden in den nacht van 7 op 8 April mijnen gelegd op een drietal plaatsen in de Noorsche territoriale wateren ;t het gevolg dat in den vervolge alle in Noor- Jijke of Zuidelijke richting langs de Noorsche kust plaats hebbend scheepsverkeer op de betref fende punten de territoriale wateren zou moeten verlaten, teneinde aldus een gemakkelijke prooi te worden van de op de loer liggende geallieerde oor logsschepen. De reactie hierop is van Duitsche zijde niet uit gebleven. in den nacht van 8 op 9 April stelde de Duitsche regeering aan Denemarken den eisch om de be trokken landen onder Duitsche militaire admini stratie te brengen. Enkele uren later overschreden de Duitsche troepen de Deensch-Duitsche grens bij Jutland, terwijl per schip Duitsche onderdeden aan land werden gezet o.a. te Kopenhagen, Oslo, Bergen, Trondheim en Narvik. Verbijsterd vraagt de wereld zich af hoe zulks mogelijk is geweest. DE PLAATS GEHAD HEBBENDE OPERATIES. Beschouwen wij hiertoe in het kort de plaats ge had hebbende operaties. Theoretisch kan een landing slechts geschieden, wanneer degene die de landing wil uitvoeren de volstrekte overmacht ter zee heeft. Een transportvloot toch is gedurende de verplaat sing en gedurende den tijd dat de troepen aan land worden gebracht, uitermate kwetsbaar. Worden vijandelijke oorlogsschepen en vliegtuigen niet op aanzienlijken afstand gehouden, clanzullen zeer sterke verliezen niet uit. kunnen blijyen. Vóórts kan het eerste gedeelte troepen, dat'aan land wordt gebracht,relatief slechts van geringe sterkte zijn. Wil een landingsoperatie ook bij de verdere uit voering succesvol zijn, dan is het absoluut nood zakelijk dat de verbinding met de basis van de operaties in dit geval de Duitsche Oostzeekust - blijvend in stand kan worden gehouden. Eerst dan kunnen de versterkingen alsmede aanvullingen van materiaal munitie en levensmiddelen worden aangevoerd, noodzakelijk om het aanvankelijk ver kregen succes uit te breiden en blijvend te doen. zijn. Voor wat het eerste gedeelte betreft het aan land brengen van het eerste transport is de Duitsche operatie een volledig succes geweest. Weliswaar beheerschen de geallieerde vloten de. wereldzeeën, doch zulks wil niet zeggen dat deze vloten op alle punten van deze zeeën blijvend hun overmacht kunnen doen gevoelen. Met name de groote toegangen naar de Baltische zee, de betrekkelijk smalle wateren, het Skagerrak en het Kattegat zijn te dicht gelegen op de Duitsche marinebases, dan dat de geallieerde vloten daar blijvend met zwaar materieel toezicht zouden kun nen uitoefenen. Het gevaar toch uit de lucht, als mede van onderzeebooten zou in deze wateren zoo groot zijn dat de geallieerde vloten daardoor wel licht aan ontoelaatbare verliezen zouden zijn bloot gesteld. Bij het begin van den oorlog werd dan ook van geallieerde zijde volstaan met het leggen van een mijnenveld, welk veld slechts een betrekke lijk smalle couloir naar den Atlantischen Oceaan openlaat. Geallieerde zeestrijdkrachten, patrouil lerende buiten deze couloir, houden alzoo de con trole van het verkeer naar het Skagerrak voor een belangrijk deel in de hand. Deze omstandigheden in aanmerking nemende, js.het verklaarbaar dat men er van Duitsche zijde in slaagde om, ongehinderd van geallieerde zijde, troepen te Oslo en te Christanstad aan land te bren gen, Practisch vielen deze punten, alsmede de we gen daarheen, buiten de geallieerde controle. Minder begrijpelijk is echter dat de Duitschers Win konden slagen ook troepen aan land te bren gen te Stavanger, Bergen, Dronthjem en Narvik. Om deze plaatsen te bereiken toch moeten zee wegen worden afgelegd van meerdere honderden kilometers lengte, wegen, welke geheel binnen het bereik liggen van de geallieerde overmachtige zee- strijdkrachten. Vooral baart dit verwondering daar toch nauwelijks een dag tevoren geallieerde zeestrijdkrachten in de betrokken zee gebieden aanwezig moeten zijn geweest wegens het leggen van de mijnenvelden vóór de Noorsche kust. De vraag of de geallieerde bewakingsdienst te slap is geweest, dan wel of men aan geallieerde zijde de mogelijkheid -van zoodanige handelingen Diet onder het oog heeft gezien, zal eerst later opgelost kunnen worden. Voorshands echter moét vastgesteld worden dat het optreden gedurende de eerste episode van deze operatie voor de gealli eerden weinig succesvol was. DENEMARKEN EN NOORWEGEN HADDEN HUN WEERMACHT VER WAARLOOSD. Bij de operaties leverde Denemarken geen strijd, terwijl de tegenstand van Noorwegen aanvankelijk slechts gering was. Zulks kan verklaard worden D» de omstandigheid, dat de betrekkelijke weer machten in de jaren voorafgaande aan den oorlog ernstig waren verwaarloosd. Denemarken toch kan weliswaar in oorlogstijd een'leger van pl.m. 100.000 man opstellen, doch d? geoefendheid is niet groot. Het meerendeel der dienstplichtigen maakte slechts een eersten oefe- Dingstijd door van 6 maanden. Voorts was de Waterieeleuitrusting onvoldoende. Wel werd in P®nlDDtste twee jaar een bijzonder bedrag van nftft ""0 kronen besteed om de bewapening op een beter peil te brengen, doch de tijd heeft ontbroken om deze uitgave voldoende x-endabel te maken. Hoewel sedert het uitbreken van den oorlog een 5-tal lichtingen (pijn. 40,000) man onder de wapenen was geroepen, terwijl door de Deenschc marine mijnenversperringen op de voornaamste toegangswegen waren gelegd, heeft de Deensche re geering blijkbaar zoo weinig vertrouwen gekoesterd in de- kracht van de eigen verdediging dat zij zich zonder strijd aan de Duitsche eischen heeft onder worpen. Het Noorsche leger heeft in de jaren voor het conflict evenzeer een tijd van verwaarloozing door gemaakt. De lichtingsterkte van 12.500 man biedt wel de mogelijkheid om in oorlogstijd een leger van pl.m. 150.000 man te vormen, doch de eerste oefeningstijd bedroeg slechts 84 dagen, terwijl ook de stand van de bewapening te wenschen overliet. Behalve enkele moderne jagers en duikbooten be schikte de Noorsche marine over eenige verouderde groote schepen, terwijl de toegangen naar de voor naamste havens door kustbatterijen werden be schermd. In tegenstelling tot Denemarken heeft Noorwegen aan den Duitschen eisch niet toegegeven. Zeer na deelig doet zich bij de verdediging echter ge voelen dat de algemeene mobilisatie eerst werd bevolen op het oogenblik dat de voornaamste steden de mobilisatiecentra, zich reeds in Duitsche handen bevonden. Gedurende de eerste episode on dervonden de Duitsche troepen dan ook slechts tegenstand .van de zich in staat van tegenweer be- vindende kustbatterijen, alsmede van de Noorsche marine. Een tweetal kruisers waaronder de „Bliicher" werd hierdoor tot zinken gebracht; voorwaar geen onbeduidend sucees voor de Noren. Overigens heeft deze tegenstand niet kunnen ver hinderen dat de- Duitsche troepen zich binnen zeer korten tijd van alle belangrijke havens hebben kunnen meestermaken. Inmiddels is de tweede periode,- de uitvoering van de landingsoperatie aangevangen. Van Duitsche zijde omvat deze: a. het onmiddellijk in staat van tegenweer bren gen van de Noorsche zeegaten; b. het doordringen in het binnenland, teneinde zoo snel mogelijk alle verder Noorsch verzet te breken. Bij de uitvoering van de taak onder a. doet zich voor de Duitschers het nadeel gevoelen, dat zij behoudens de aanwezige en wellicht nog bruik bare Noorsche kustartillerie -'vóprloöpïg voor de verdediging van de kust slechts over lichte en middelbare artillerie kunnen beschikken. De uitvoering van de taak, genoemd onder b, vordert een voortdurend intensief verkeer tusschen Denemarken en de Noorsche kust. Afgaande op de sobere communiqués geschiedt de opmarseh in Noorwegen van het rayon Oslo uit, hetgeen de verbindingen in aanmerking genomen ook logisch is. Nu de verrassing niet meer bestaat zetten de geallieerden uiteraard alles op het spel om verdere transporten zooveel mogelijk te beletten. Voor zoo ver betreft de Westkust van Noorwegen behoort dat tot de taak van de geallieerde vloten; voor den weg door het Kattegat en het Skagerrak werden voor zoover de berichten dit doen kennentot nu toe alleen maar luchtstrijdkrachten ingezet, welke verschillende malen successen tegen Duitsche transportschepen wisten te behalen. Zulks heeft echter niét kunnen verhinderen dat de Duitsche troepensterkte om Oslo nog steeds is toegenomen. Of van het optreden van de Noorsche troepen in het Zuiden 'onder deze omstandigheden nog succes mag worden verwacht, is twijfelachtig. Evenzeer twijfelachtig is het of de landingen der geallieerden tenslotte het resulta.at zullen heb ben dat de Duitsche troepen in Noorwegen het veld moeten ruimen. Dit toch kan alleen worden verwacht wanneer de verbinding tusschen Duitschland en Noorwegen blijvend wordt verbroken. Het tweede lustrum van Rood-Wit. Gevierd met een daverend feest. Het tweede lustrum van de supportersvereni ging „Rood-Wit" van de voetbalvereniging „Be verwijk" werd Zondagavond op feestelijke wijze gevierd met een wat men noemt daverenden feestavond in het Kennemer Theater. De organisatie van dezen avond was toever trouwd aan de goede zorgen van de heeren J. Bakker, C. Groeneveld en S. Rumping en liet als gewoonlijk niets te wenschen over. Een stampvolle zaal wachtte op de dingen, die komen zouden. Tot de talrijke aanwezigen behoorden o.m. de heeren Molenaar, consul van den K. N. V. B., Scherpenhüizen, secretaris van de belangenver eniging van derde en vierde klass-ers en voorts de besturen van de supportersverenigingen Geel zwart (iKnheim), Rood-Zwart (Kennemers) en Rood-Wit (V.S.V.) Nadab de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Bakker een openingswoord had gesproken werd gelegenheid geboden tot complimenteeren. Daarvan werd allereerst gebruik gemaakt door den heer :GrapendaaI, die naméns del voetbalver- eeniging „Beverwijk" woorden van gelukwensch richtte tot het bestuur van de jubileerende ver- eeniging. Spr. herinnerde er aan, dat Rood-Wit een groote steun is voor „Beverwijk". Zij zag bij voorbeeld kans om in ruim 8 jaar een bedrag van ruim f 5000.aan donaties aan de voetbalver- ee'njging af te dragen. Spr. was er van overtuigd, dat Rood-Wit onder leiding van het energieke bestuur nog belangrijk zal kunnen groeien. Als blijk van waardeering bood de heer Gra- pendaal een bloemenmand in de rood-witte kleu ren aan. Vervolgens huldigde hij den heer W. van Vlis singen, die als voorzitter tien jaar lang op de bres heeft gestaan voor de,belangen van Rood-Wit en' daarmede ook voor die van „Beverwijk". Spr. hoopte, dat de goede samenwerking tusschen beide vereenigingen zou blijven voortbestaan en dat Rood-Wit het volgende jubileum onder gun stiger omstandigheden zou mogen vieren. Spr. bood den heer Van Vlissingen een rust stoel aan, niet alleen om daarin te bekomen van de vermoeienissen, maar ook om nieuwe plannen te ontwerpen voor den uitbouw van zijn ver- eeniging. De .voorzitter van de jubileerende vereeniging dankte voor deze verrassing, maar betrok in de hem toegezwaaide hulde de heeren Rumping en Schillemans, - die hém als bestuursleden met grooten ijver hebben geassisteerd. Namens de supportervereeniging „Geel-Zwart" van Kinheim sprak de heer Wesselius woorden van gelukwensch. Hij- liet zijn goede wenschen vergezeld gaan van een bloemstuk. De heer K. Prent feliciteerde het bestuur na mens Rood-Zwart, de - supportersvereniging van de Kennemers. Spr. hoopte, dat de goede ver standhouding tusschen de beide zusterverenigin gen zou blijven voortbestaan. Ook deze spreker zei het verder „met bloemen". De heer Scherpenhüizen sloot de rij van spre kers namens de vereeniging tot behartiging van de belangen van tweede-, derde- en vierde klas- sers. Dezè spreker schetste in het kort, wat'een flinke, ijverige supportersvereniging voor een voetbalvereniging' beteekent. De heer Van Vlissingen dankte voor al deze huldebetuigingen en'uitte daarbij den wensch, dat de supportersverenigingen in Kennemerland eendrachtig zouden samenwerken om de sporti viteit buiten de lijnen van het voetbalveld op hoog peil te brengen. De voorzitter van de feestcommissie'voegde hier nog een propagandistisch woord aan toe en daarna kon clan worden overgegaan tot het fees telijke gedeelte van den avond. De verzorging hiervan was toevertrouwd aan het gezelschap van Huib van Meurs en dit heeft z-ich op uitstekende wijze van zijn taak ge kweten In een minimum van tijd hadden Leo van Nor den en Henk Smal met hun vroolijke liedjes de feestelijke stemming er in gebracht. In vlot tempo werd een afwisselend programma afgewerkt. Medewerkenden waren Huib van Meurs, Henny Verra. cabaretière, het danseresje Anny Stol, Jimmy Stol als jongste humorist en de acroba tische cown Up Kiki. 1-Iuib van Meurs oogstte veel succes met zijn imitatie van Peter Pech, ter wijl voorts de bijzondere verrichtingen van den acrobatischen clown hoogelijk werden gewaar deerd. De Marinucci's zetten dit programma in een passende muzikale omlijsting. Zij leverden ook de dansmuziek op het.bal, dat.de groote Beverwijk familie, waarvan Rood-Wit een voornaam deel uitmaakt nog eenige uren op prettige wijze bijeenhield. Het bestuur van de jubileerende vereeniging en niet minder de meestcommissie zagen hun werk met een mooi resultaat beloond. Niet alleen slaagde de avond volkomen, maar bovendien werden vele nieuwe namen aan het ledenregister van Rood-Wit toegevoegd. Geen wonder dus, dat „Rood-Wit" de toekomst ondanks den druk van de tijdsomstandigheden met hernieuwd vertrouwen ingaat. BRAND IN DEN SCHOORSTEEN. Zaterdagmiddag werd de brandweer gealar meerd voor een brandje, dat was uitgebroken ten huize van den heer G„ wonende in de dwarsstraat van den Alkmaarschen weg. Het geval liet zich ernstiger aanzien dan het was. Het vuur woedde namelijk in den schoorsteen, die blijkbaaj in geen jaren een schoonmaakbeurt had gekregen. De mo torspuit behoefde geendienst te doen, want toen de roetmassa zoo mogelijk was verwijderd was bet vuur met behulp van zand spoedig gebluscht. Aquariumvereeniging land". „Kennemer- De Aquariumvereeniging „Kennemerland" hield in café v. d. Lerrx een liefhebberij-avond. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat de Bondsdag dit jaar in Utrecht zal worden gehouden ëb dat bij de* gehouden huiskeuring de aquaria" van de heeren Döuma, Menger, Keuter 'eiv Woni-nk; te IJmuide'n, Dijkstra, Smit, Stephen, Ver meulen, Homberg en Van Dam te Beverwijk de mooiste waren. Uit deze heeren zullende leden de prijswinnaars aanwijzen, na zich in groepsver band een oordeel te hebben gevormd. In de -op 10 Mei te houden ledenvergadering zal de uitslag wor den bekend gemaakt. Bij de verloting werd de heer Blok eigenaar van een boekwerk. Tenslotte werd besloten aan den lcweekwedstrijd het kweeken van .de soort Badis-Badis toe te voegen. VOOR DEN OPBOUW VAN FINLAND. Ten bate van den opbouw van Finland zal op Woensdag 24 April in het Kennemer Theater een uitvoering worden gegeven van rhythmische dan sen en zang onder leiding van mej. Diepenhorst en den heer Louis Stiens. DISTRICTSBIJEENKOMST VAN DE A.J.C. Zondagmorgen werd in gebouw „Adrichem" door de A.J.C. een z.g. Districtsdag gehouden, welke zeer druk was bezocht. De heer C. Groot, voorzitter van de afdeeling Beverwijk heette de afgevaardigden van de diverse afdeelingen en den heer Jan Peters, voorzitter van het hoofdbestuur welkom en deelde vervolgens het rpogramma van de bijeenkomst mede. Hierna hield de heer Peters een rede, waarin hij de sociale wetgeving behandelde. Meer in het bijzonder besprak de heer Peters de Arbeidswet en de vacantie voor jeugdige arbeiders (sters), die hij beide van zeer groot belang' achte voor de jeugd, jeugd. Des middags vertrok het gezelschap naar een terrein nabij de P.E.N.-centrale waar het oyerige deel van den dag verder werd doorgebracht e'n men zich met zang, dans en spel. vermaakte. Nadat" de Roode ..Valken eenige liederen ge zongen en dansèn h'&dden uitgevoerd, werd Ger- rit Schaar door mevr. Thomassen toegesproken. Zij bracht hem dank dat hij 10 jaar troepleider was geweest. In korte trekken schetste spreek ster wat dit van hem geeischt had. Als blijk van erkentelijkheid werd hem een boekwerk overhan digd, waarna de aanwezigen hem een lied toe zongen. Als spreker voor dezen feestavond trad nu de heer Nic. Bloemendaal, lid van het hoofdbestuur naar voren. Na eerst een gelukwensch, ook na mens het hoofdbestuur te hebben gesproken richtte hij zich' tot Gerrit Schaar, tot wien hij sprak over het dankbare wat er is als men 10 jaar troepleider bij de A.J.C. is geweest. Hij sprgk hierbij over de duizenden jonge arbeiders, die gelijk Schaar, zichzelf in het werk der A.J.C. hebben ontdekt. Hij dacht hierbij aan den tijd van het verleden, toen de jeugd niets anders kende dan de dreun van de straat. De A. J. C. heeft de jeugd opgeheven. In het kort memo reerde spreker, wat de A. J. C. voor de jeugd is geweest en in de toekomst nog wil zijn. De A.J.C. wil werkelijke kameraadschap en gemeenschaps zin kweeken, Dit doet zij in samenwerking met de moderne arbeidersbeweging. Velen zijn hier door in de beweging gekomen. De tegenwoordige tijd, zeide spreker, is niet gunstig voor de jeugd. Dit geeft geen reden tot pessimisme of zooals onlangs spreker voor de vraag werd gesteld: of het geen tijd was om op te houden onder de jeugd te werken. Sprekers meening is het te genover gestelde. Juist nu in een tijd van haat- prediking noeinde spreker het stopzetten van den jeugd arbeid erg onverantwoordelijk, Opvoedings werk is altijd moeilijk. In dezen tijd, waarin schijnbaar de jeugd dreigt vernietigd te worden, wil spreker allen opwekken om den arbeid onder de jeugd krachtig te steunen want het werk van den geest zal toch triomfeeren. Met blijdschap ziet spreker voor zich de groote opkomst van jongeren en ouders, die hij wil toeroepen: houd vast en heb geloof in de toekomst. Hierna was gelegenheid tot het overbrengen van felicitaties. Allereerst kwam C. de Groot uit Beverwijk op het tooneel. Deze kwam zijn gelukwenschen aanbieden namens het gewestelijk bestuur en de afd. A.J.C. Beverwijk, Als oud lid van de jubi leerende afdeeling herinnerde hij er aan, hoe hij veel goeds hiervan genoten had en hoe Be verwijk door deze afdeeling ontstaan was. Zijn gelukwensch deed hij vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Als nummer twee kwam de heer H. P. Brits feliciteeren en wel na mens het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, als gedelegeerde van de Federatie der S.D.A.P., namens IJ.B.B. en afd. IJmuiden SDA.P. Ook hij kwam niet met ledige handen maar bood eveneens een enveloppe, die vermoedelijk niet ledig was, aan. De heer J. Struik sprak namens de vaskbondsjëugd, de heer J. G. F. v. d. Linde namens de N.A.S.B. Ook zij zorgden er voor, dat de penningmeester een- blij gezicht kon ver- toonen. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen en werd het feestelijke deel van het programma afgewerkt. Dit bestond uit zang en dansen .van de Roode Valken en het opvoeren van een leeken- spel. Een en ander was verzól'gd, zooals men dit bij de A. J. C. gewoon is. Het was een mooie feest avond. Hadden we reeds met veel genoegen naar 4e eigen compositie van den heer Moen, „Lust! Am- lied" geluisterd, daarna gaf hij nog een nummer touwzwaaien, als „ropespinnen" aangekondigd, ten beste. Niet onvermeld mag voorts blijven het door één der leden uitgevoerde nummer lintzwaaien. Het verdere deel van het programma bestond uit voordrachten, waarmede de aanwezigen zich wel amuseerden, zoodat T.N.E.G. op een geslaagden avond kan terugzien. Zij nog vermeld, dat in de pauze mevr. Knol, te wien huize de repetities worden gehouden, en directeur Moen njet bloemen gehuldigd werden. TWINTIG JAAR A. J. C. Druk bezochte jubileum-avond. In „Ons Huis". IJmuiderstraatweg heeft Za terdag de A. J. G. haar 20-jarig bestaan her dacht. Deze feestavond waarvoor .groote belangstel ling was. werd geopend dooi? mevr. A. N. Tho massen—Lind-,." die een woord .van welkom sprak, in het bijzonder tot de versehihen.de afgevaar digden en het-TOiide bestuur van - de eerste jaren, waarbij speciaal de namen van- wijlen mevr. de Vries en mevr. Schaar genoemd werden. Verder zeide mevrouw Thomassen dat ofschoon het -geen tijd is om recht feest te kunnen vieren, men toch het 20-jarig bestaan de-r A. J. C. niet stilzwijgend kon passeeren. Vervolgens sprak zij over het' 'ontstaan van de afd. IJmuiden der A. J. C., \vaarbij zij een woord van hulde richtte tot Piet van 't Hoffdie veertien jaar voorzitter is geweest. Ook den heer H. P. Brits werd dank gebracht voor het verzor gen van de. ontwikkelingsavonden. Na de aan dacht te hebben gevestigd op de aanwezige ten toonstelling, Sprak mevr. Thomassen over de jeugd van heden, die door crisis, Werkloosheid en opkomst vah het fascisme cynisch 'geworden is. Dit alles is de jeugdbeweging niet ten goede ge komen. Wat dé A. J. C. betreft, deze is nog even als vroegeren zal op 1 den hadr ingeslagen weg voortgaan.. De aanwezigen antwoordden hierop met -'"staande: „Het" -'-'"Morgenrood der Zege" te zingen. HEEMSKERK A.D.O.—D.O.S.K. )1—2). In den beginne zag het er naar uit, dat A.D.O. zou winnen. De gasten werden geheel terugge drongen. Een fel ingeschoten bal van Groot ketste tegen een been van een D.O.S.-back af. Na 25 minuten, als Alkerboom op eenigszins ge lukkige wijze scoort, verandert het beeld van den strijd. Nu worden de gasten sterker. Bij A.D.O. lijkt de fut er geheel uit. Na de rust zet D.O.S. een stevig offensief in. De A.D.O.-doelman wordt terdege aan het werk gezet. Als hem, bij een aanval der gasten, het uitzicht ontnomen wordt, schiet Zwartelé nummer twee in 00—2). A.D.O. komt nu meer in den aanval. Kort voor het einde weet Duin met een hard schot de eer te redden (1—2). De andere uitslagen zijn: S.V.A.A.D.O. 3 0—0 Zeevogels 3A.D.O. 4 0—0 U.S.V. a—A.D.O. a 1—4 A.D.O. bLimmen 41 DRUKTE TE ASSUMBURG. Het prachtige week-eïnde bracht weer groote drukte in de jeugdherberg „Assumburg". Het wa ren weer ouderwetsche trekkersdagen.Toen de ruim 200 jongens en meisjes aan de koffietafel vereenigd waren werd de gramofoonplaat waarop was vast gelegd de rede van dr. E. M. van Zenderen Bakker, voorzitter van den Raad van toezicht, af gedraaid. O.a. waren nog aanwezig: van het hoofdbestuur J. Bolman en van het dagelijksch bestuur M. Zaams. R.K. PAROCHIAAL VEREENIGINGS- GEBOUW. Het R.K. Parochiaal Vereenigingsgebouw dat sinds 15 December 1939 niet beschikbaar was, is thans weer vrij gekomen. De jaarvergadering van Kinheiin. In Café Centraal heeft de V.V. Kinheim haar jaarvergadering gehouden. Daar de voorzitter de heer W. Berghuis wegens familieomstandigheden was verhinderd, berustte de leiding dezer vergade-, ring in handen van, den heer P. Kok. Deze her- innex'de in zijn opeixihgswoord aan het moeilijke jaar dat Kinheim iri verband met de mislukte fusie-pogingen heeft doorgemaakt. Spreker uitte den wensch, dat hierop niet meer wordt terugge komen en Kinheim weer een betere toekomst tegemoet zal mogen gaan. In het jaarverslag behandelde de secretaris de heer H. Vroege, nogmaals uitvoerig de onverkwik kelijke fusiehistorie benevens de moeilijkheden tengevolge der mobilisatie 'ontstaan, alsmede de samenstelling der nood-competitie. Dit verslag werd onder dankbetuiging goedgekeurd. Uit het financieel overzicht van den penning meester den heer C. Boot, bleek dat er een na deelig saldo is van ruim f 400, Hiervan zal echter waar nog eenige thuiswedstx-ijdexx moeten plaats vinden nog wel een en ander terecht komen. Ook dit verslag, evenals dat der controle-commissie werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren H. Vroege en A, Redeker, beiden aftredend, herkozen, evenals de heer F. Redeker, welke laatste even wel niet mèer in aanmerking wilde komen. In zijxx plaats werd gekozen de heer D. Warten- horst. De secx-etaris wenschte meerdere medewerking van de léden, aangeziexx het hem anders niet mo gelijk zou zijn, de zaken naar behooren waar te nemen. Vervolgens werden de elftal-, junioren- en adspi- raixten-commissxes samengesteld. Tenslotte werd aarxgeixomen het 20-jarig bestaan van Kinheim te vieren, indien mogelijk tegelijk en in samenwerking met de Supportersvereniging „Geel-Zwart", welke dit jaar haar eerste lustrum lxoopt te bereiken. Besprekingen hieromtrent zul len tusschen beide besturen worden gevoerd. SANTPOORT HET 5-JARIG BESTAAN VAN „TOT NUT EN GENOEGEN'. Ter gelegenheid van 'haar 5-jarig bestaan had de Geheelonthouders.. Mondorgelvereeniging „Tot Nut en Genoegen", Zaterdagavond in „Zomerlust'' een bonten-avónd gëox-ganiseerd. De voorzitter van de club, de heer Roelant, opende met een toespraak, waai'in hij wees op de schade lijke gevolgen van het alcoholgebnxik. Tenslotte las hij een in enthousiaste bewoor dingen gestelde felicitatie voor van den voorzitter der afdeeling Santpoort van den A.N.G.O.B., den heer Kaspers. Hierna werd mét de afwerking van het px-o- gi'amma een aanvang gemaakt en daax-bij bleek dat de leden van T.N.E.G. op velerlei gebied „thuis" zijn, Zooals de heer Roelant mededeelde, had de ver eeniging sinds enkele maanden de beschikking over den heer Joh. P. Moen als leider. Dat men hiermede een goede keus had gedaan, bleek ons dezen avond op duidelijke wijze èn uit de keuze der nummers èn uit de' wijze, waarop ze ten gehoore werden gebracht. Wat dit laatste betreft, de leden waren een en al aandacht voor hun leider, zoodat ze elke aanwijzing volgden en de verschillende nummers zeer muzikaal werden uitgevoerd. Na het Bondslied, waarmede het programma ge opend wei-d, volgde o.a. een Russisch-IIongaarsche potpourri, die index-daad kranig werd uitgevoerd, óók de dansen van Brahms en het door de Neder landers tot „Wij zijn niet bang" omgewerkte Don- Kozakkenlied. Daarna volgden o.a. nog de „Feestmarsch" van Vgn der Glas, „Dx'oomland", „Het Jodensoldaatje", „Wien bleibt Wien" en de „Lippe Detmold-marsch. Naast een complimentje aan de musici en de zan gers (essen) is ook zeker een kleine hulde aan den „slagwerker" op zijn plaats. Voorjaarstentoonstelling van „Arli" geopend. De voorjaarstentoonstelling van „Arti et Ami- citiae" is Zaterdagmiddag door den voorzitter van de maatschappij, prof. Huib Luns, geopend. Spr deelde mede, dat de gouden medaille van de Koningin toegekend is aan de schilderes mevrouw O van Iterson—Knöpfle voor „Stilleven met visschen". De eerste premie is toegewezen aan F. Everburg voor „Stadsgezicht" en de tweede premie aan Kees Verwey voor „Stadsgezicht". Uit raam vallend kind in uitgespreide jassen opgevangen. Een geval dat zich ernstig liet aanzien, doch wonderlijk goed is afgeloopen, heeft zich Zaterdag avond laat afgespeeld in de Houtmanstraat te Am sterdam. Een zesjaijg meisje, dat alleen thuis Was en zich ongerust had gemaakt over het lange uitblijven van moeder, had het raam opengeschoven en bij het naar buiten buigen het evenwicht verloren. Zij wist zich evenwel aan den kozijnrand vast te grij pen. In deze uiterst gevaarlijke positie werd het kind weldra door buren en voorbijgangers opge merkt, die zich onder het venster opstelden om het meisje zoo noodig op te vangen. Hoe goed dit ge zien was, bleek weldra,- toen 't kind zich niet langer kon vasthouden en van de vensterbank omlaag stortte. In uitgespreide jassen werd het meisje goed opgevangen, het bleek slechts een schaafwond aan het hoofdje te hebben. Voor. alle zekerheid wex-d het niettemin naar het Binnengasthuis ver voerd, vaxxwaar het evenwel nog denzelfden avond weer huiswaarts kon gebracht worden. Ruim f 19.000 voor Finland. Van directie en werklieden der Staatsmijnen. De Finsch-Nederlandsche vereeniging ontving voor den wederopbouw van Finland vandirectie en werklieden der Staatsmijnen in Limburg een be- dx-ag van f 19.300. Bij de particuliere mijnen is nog een soortgelijke actie gaande. Inmiddels zet de Finsch-Nederlandsche vereeni ging haar inzameling met kracht voort. Werkloozen collecteerden ten eigen bate. Drie mannen te Amsterdam aangehouden. Door de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam zijn Zatex-dagavond laat drie personen aangehouden, werkloozen, woonachtig in de Jordaan die voor het Marinerampenfonds hadden gecollec teerd. Zij hadden echter de bussen weten open te maken en het grootste gedeelte van het geld dat zij opgehaald hadden, hebben zij laten verdwijnen in eigen zak. Bij de. afrekening viel het oop, dat het drietal slechts zeer weinig had opgehaald. Bovendien bleek een van de drie een valsche naam te hebben opge- gegeven. Na aan 'n langdurig verhoor onderworpen te zijn, legden zij tenslotte een bekentenis af. Het drietal is in arrest gehouden. ij ARRESTANT WEGGELOOPEN. Zaterdagmiddag' begaf zich een rijksveldwachter met twee mannen, die een paar dagen hechtenis moeten ondergaan en daax-voor naar de gevangenis te Utrecht zouden worden ovex-gebracht, omdat in de hoofdstad geen plaats meer voor hen is, naar het Centx-aal Station te Amsterdam. De mannen, die slechts een lichte straf hebben te ondergaan voor een gex*ing vergrijp, liepen rustig met den veld wachter mee. Op het perron gekomen, bedacht een hunner zich blijkbaar vond hij het mooie weer te verlokkend en wilde hij liever 'op regenachtige da gen wachten om zijn straf uit te zitten. Plotseling was hij spoox-loos in de volte van reizigers verdwe nen. ONREGELMATIGHEDEN MET BESTEKGELDEN. De raad van Epe heeft op voorstel van B. en W. besloten den gemeente-opzichter B. met ingang van Zaterdag ontslag uit den gemeentedienst te verlee- nen, ter zake van gebleken onregelmatigheden met bestekgelden. Het zou hier om een bedrag van 500 gaan.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3