BEVERWIJK literaire K qntteekeningen. BURGERLIJKE STAND Prunus Serratula. Straten die een goede beurt krijgen. Aantal werkloozen daaït nog Steeds. En straten, die een goede beurt noodig hebben. De langdurige winter met z'n langdurige vorstperiodes, zijn overdadigen sneeuwval en z'n vele dooipartijen heeft van onze bestratingen heel veel geëischt en toen eenmaal alle sneeuw verdwenen was bleek, dat er op vele plaatsen veel schade aan het wegdek was aangebracht. En nu het lente is, beginnen we er zoo langzamer hand aan, op verschillende plaatsen den boel te herstellen. Niet, dat dit ook niet zou zijn geschied wanneer de winter lankmoediger was geweest. Daarvoor wer ken we met het verbeteren van onze bestratingen pu eenmaal heel systematisch, geheel in overeen stemming wat te dien opzichte bij de gemeentebe- grooting is aangegeven. En daarom krijgen nu de Willebrordstraat, de ■Trompstraat en de Wijk aan Zeecrweg een nieuw wegdek, iets wat heusch geen overtollige weelde is. peze straten waren alle zeer slecht, maar nu krijgen we een verharding van klinkerkeien in specie, een verharding die feitelijk voor een asfaltdek niet onder behoeft te doen. Men kent deze reeds van het Velser- duinplein cn van eenige andere plaatsen in IJmuiden en zij blijkt uitstekend te voldoen. Bij de herbestrating van den Wijk aan Zeeërwej maakt men van de gelegenheid gebruik, den rijweg aan beide zijden iets te verbreeden. ten koste van de voetpaden, die ongeveer een tegelbreedte zullen moeten missen. Dit is een heele verbetering: de beide rijwegen in dezen weg zijn uiterst smal, hetgeen men het beste bemerkt wanneer een auto of rijtuig langs het trottoir staat. Er blijft dan ternauwernood ruimte over voor het rij verkeer om te passeeren. Een ra dicale oplossing zou geweest zijn wanneer men de dubbele boomenrij. verwijderd had en vervangen door een enkele rij in het midden. De rijwegen had den dan zeker 1 M. breeder gemaakt kunnen worden. Maar dat komt later misschien nog wel eens. Zoo krijgen dus eenige hoofdstraten van IJmui- den-Oost een goede beurt. En hu zullen velen vra gen: hoe staat het in oud-IJmuiden? In dit deel van onze gemeente zitten thans vfele straten met een be strating opgescheept, die feitelijk dezen naam niet verdient. Het is meer een ont-strating. Oorzaak: rioleeringswerk en het leggen van een kabel ten dienste van het automatische luchtalarm. Het is thans meer dan erg zooals de boel er uit ziet. In af wachting van een definitieve verbetering heeft men de opgebroken gedeelten maar wat dichtgelapt, met het gevolg dat er thans uit de zandlaag iets te voor schijn komt, dat schreeuwt om verbetering. Door de omstandigheden zal dat niet zoo vlug gaan als de directie van Openbare Werken het gewild had. Voor het verbeteren van de straten in IJmuiden ge bruikt men de klinkers, afkomstig uit de straten van IJmuiden-Oost en door gebrek aan stratenmakers vlot hef daarmee niet erg. Er komt dus weinig ma teriaal beschikbaar en dat moet er toch in voldoende hoeveelheid zijn voordat men in Oud-IJmuiden kan beginnen. De bewoners van de opgelapte straten zul len dus nog wat geduld moeten hebben. Het oude moet voor het nieuwe wijken. In Velsen wordt thans druk gewerkt met het aan leggen van den weg die den Stationsweg met den Rijksweg nabij Meervliet moet verbinden. Deze weg loopt dwars door den tuin achter het gemeentehuis, langs de Ned. Hervormde pastorie en vervolgens dwars door het land langs den Driehuizerkerkweg, dat zooals men weet deels een dépendance van Vel- serbeek, deels bouwterrein wordt- Voor dezen nieu wen weg moet heel wat ouds wijken. In de eerste plaats 't bekende huisje, sedert vele jaren bewoond door de Vries, ex-boschwachter van Velserbeek, thans „pluimgraaf van het gemeentelijke pluimvee, kalkoenen, duiven, eenden, ganzen, zwanen, fa zanten enz., dat vrij of in kooien rondloopt in den hertekamp, de volière enz. Velen zullen dit pitto reske huisje met eenigen weemoed zien verdwijnen. Ook het huis vroeger bewoond door wijlen den heer Gonnermann, later door den agent van politie Maas wordt met den grond gelijk gemaakt, want pok dit huis staat den weg in den weg. Men weet, dat er ten aanzien van dit deel van Velserbeek nog meer plannen zijn, waardoor er nog meer antiquiteiten zullen moeten verdwijnen. Het witte huisje bij het hek is nu het derde boschwachters- of boschwer- kershuis dat wox-dt afgebroken. Het eerste stond midden in het hout aan den kant waar thans de Ver- Loren van Themaatlaan te vinden is, het tweede stond dicht bij den Stationsweg en was met een smal, dicht begroeid pad daarmee verbonden. Er heeft ook hier heej wat ouds plaats moeten maken voor het nieuwe. Wat trouwens heelemaal niet vreemd is in een zoo snel groeiende gemeente als de onze. KINDERMEIFEEST DER S.D.A.P. Het kinderfeest, dat door de Soc.-Democratische Vrouwenclub wordt georganiseerd begint 's mor gens 9 uur met een wandeling door Rooswijk. De kinderen komen bijeen bij de halte Hoogovens. Des middags gaan de kinderen in samenwerking met ae afdeeling IJmuiden der G.D.V.C. onder geleide naar Thalia. De bussen vertrekken om 1 uur van Schulpen. Alle kinderen van 6—13 jaar van leden van S.D.A.P. en moderne vakbeweging kunnen aan het kinderfeest deelnemen als zij zich vóór 25 April opgeven bij mevr. Eckhard, Corverslaan 76, mevr. Martens, Schulpweg 25 en mevr. San ders, Watervlietstraat 27. BRANDJE IN VELSERBEEK. Door de politie is een brandje gebluscht, flnt- s£aan in een boschje van Velserbeek. Naar de stichters van het brandje wordt een onderzoek ingesteld. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Op den Zeeweg (IJmuiden-Oost) is de 26-ja rige wielrijdster P. wonende te IJmuiden, aan gereden door een auto, bestuurd door B., even eens wonende te IJmuiden. Deze aanrijding is vermoedelijk ontstaan, doordat een jongen tegen de wielrijdster aan liep. waardoor deze op het middengedeelte van den weg kwam. Het ongeluk liep echter goed af EEN 11-JARIGE BRANDSTICHTER. Een jongen van 11 jaar, wonende in IJmuiden werd er op betrapt, dat hij een brandje stichtte in de duinen nabij de Visschershaven. Het brandje werd door de politie gebluscht. Het aantal werkloozen, dat op 13 April j.l. nog 1107 bedroeg was op 20 April al weer gedaald tot 1021. Sedert een einde kwam aan de vorstperiode kon het tot nu toe elke week een vermindering van het aantal werkloozen geconstateerd wor den. Sedert de daling begon is de werkloos heid al met bijna 50 pet. verminderd. Geheel werkloos waren op 20 April dus 1021 arbeiders, waarvan 988 mannen boven 18 jaar. 25 mannen onder 18 jaar, 7 vrouwen boven en 1 vrouw onder 18 jaar. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg 1396 (1476) nl. 150 (156) bouwvakarbei ders, 116 (131) metaalbewerkers, 24 (27) hout bewerkers, 12 (13) landarbeiders, 169 (183) ha venarbeiders, 210 (234) visschers, 18 (19) kan toorbedienden, 502 (516) losse arbeiders en 195 (197) in overige beroepen. Verder 30 (31) man nen ander 18 j., 12 (11) vrouwen boven en 1 (2) vr.onder 18 j. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 223 (223) arbeiders V. Z. V.-BRIDGE-DRIVE Op Zaterdag 27 April organiseert de P. en P. C. van de Velser Zwemvereeniging voor de leden en donateurs een bi-idge-drive, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Aanvang van de wedstrij den 8 uur in Hotel Kennemerhof aan het Kennemer- plein. EXAMEN R.K. NAAISCHOOL. Zaterdagmiddag cn gisteren werd een aantal leer lingen van de R.K. Naaischool te IJmuiden-Oost het examen voor costumière afgenomen. Tien can- didaten namen aan het examen deel, allen slaagden, n.l. E. van Rijn. A. Heilig, P. v. d. Pieterman, M. Vink, M. Post, B? Warners, A. Knapen, T. de Graaff, T. v. Veen en M. van Kaam. WEGEN IN EN OM „DE KIKVORSCII". Gisteren werd in het openbaar aanbesteed het aanleggen van wegen in en om het terrein, ge naamd „De Kikvorsch" te IJmuiden, gemeente Velsen, overeenkomstig bestek no. 148, dienst 1940, van het bedrijf Openbare Werken. Ingeko men waren 9 biljetten als volgt: 1. N.V. Bouw en Expl. Mij. „Santpoort", Santpoort f 32772,00, 2. Fa Joh. Dienaar en Zonen, IJmuiden f 35600,00, 3. G. den Adel, Velsen f 36500,00, 4. Fa. Bos- land en Gortemulder, Assendelft f 39797,00, 5. G. Hulsebosch, Bloemendaal f 42356,00, 6. Aanne- mings Mij. de Moei en Hermes N.V., Alkmaar f 43900,00. 7. Fa. H. Bunschoten en Zoon. Sant poort f 45088,00, 8. N.V. de Geruischlooze Weg, Heemstede f 45200.00, 9. A. J. de Later, Oegst- geest f 45500,00. De gunning is aangehouden. EEN VERDIENDE BELOONING! Het Deensche stoomschip' Energie, 990 br. t., van de reederij Alfred Petersen te Marstal, dreef in het laatst van het vorige jaar gedurende twintig dagen met averij op den Atlantischen Oceaan rond. Kort daarna slaagde men er in onder noodzeilen een ha ven binnen te loopen. Onlangs werd aan ieder lid der bemanning door de Assuradeuren een zilveren sigarettenkoker aangeboden met op het deksel een teekening gegraveerd van het schip, varende met noodzeilen geheschen. Aan den binnenkant van de koker stond nog gegraveerd: „Uit dank voor betoon de zeemanschap". BEKEND SCHIP VERGAAN. Dezer dagen is aan de Zuid-Oostkust van Enge land het Britsche stoomschip Mersey na een hevige ontploffing gezonken, waarbij 9 leden der beman ning gered konden worden. Twee hunner bezweken .echter aan hun verwondingen.. Elf man, w.o. de ka pitein worden vermist. Het betreft hier een schip, dat verscheidene reizen' ih den Goole-dienst tusschen Amsterdam en die haven gemaakt heeft. Het schip mat 1937 br. t. en behoorde toe aan de London Midland Scottish Railway (Associated Humber Lines) te Goole. SCHEEPVAART N. R. WATERWEG. In de afgeloopen week kwamen 30 zeeschepen den ■Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen tegen 57 schepen in de voorafgaande week. VLOOTUITBREIDING. Ter vervanging van het onlangs door een mijn- ontploffing verloren gegane Nederlandsche stoom schip Ameland. 4537 br. t., heeft de reederij van dit schip, de Stoomvaart Mij. „Rotterdam" (directie Wm. Ruys Zn.) te Rotterdam, aan de Scheeps werf Van der Giezen Zn. te Krimpen a. d. IJsel de bouw opgedragen van een vrachtmotorschip van circa 9000 ton draagvermogen. Na het vergaan van de Ameland bestond de vloot van genoemde reederij nog slechts uit één schip, n.l. het stoomschip Marken, dat in 1937 gebouwd werd en 5719 br. t. meet. Keimeinerland sluit liet seizoen. Met Westerman Zoon. Dc Rederijkerskamer „Kennemerland" zal Donderdagavond haar laatste tooneelvoorstel- ling geven in dit seizoen. Zij zal een opvoering geven van het tooneelspel in drie bedrijven „Westerman en Zoon" door Christien van Bom melKouw en Henk Bakker. Ongetwijfeld mag dit tooneelwerk als het beste wox-den aangemerkt, ooit door dit tweeetal geschreven. De hoofdrol in dit stuk wordt gespeeld door mej. Busquet uit Haarlem, die als gast aan deze uitvoering haar medewex-king zal verleenen. Vroeger heeft, deze bekende en geroutineerde Haarlemsche dilettante „Kennemerland" meer malen geassisteerd en aan dit optreden bewaren velen nog altijd de meest aangename herinnerin gen. ongetwijfeld zullen Donderdagavond tal- ï-ijke Kennemerlander.s nog eens van haar spel willen genieten, dit te meer, omdat deze rol als het ware voor mej. Busquet geschreven kon zijn. De rolverdeeling ziet er als volgt uit: Martha Westerman, mej. Busquet, Jos, haar zoon. de heer P. Fiege; Aimee, zijn vrouw, mevr. M. Hof landVellekoop; Landschat, kunstschilder, de heer A. Wegman; Max Holdert, de heer P. Stee- vens H.Azn., Annie, dienstbode, mej. M. Smits, Hansen, procuratiehouder, de heer P. Steevens H. Az. (d.); Miep Revexxs, typiste, mej. A. Lind ner; Van den Berg, verkooper, de heer L. Prijs; Heemsti-a, verkooper, de heer D. Hofland; Juf frouw De Groot, chef, mej. L. Nieuwenweg; Du Bree, chef, de heer C. Reehorst; Wevers, chef, de heer L. Prijs (d.). De regie is in handen van den heer T. Bouw meester. Wat de tuinders krfgen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per kl. kist 4668. Spinazie per gr. kist f 100140. Sla per 100 krop 2l/s—8.. Sla per 100 K.G. 16—18. Rabarber per bos 48V2. Raapstelen per bos 2'/23. Radijs per bos 23^4. Prei per K.G. 4—11. Uien per K.G. IV2—2V2. Witlof per K.G. 6—11. Waschpeen per K.G. 37. Breekpeen per K.G. IV22,/z Gele kool per K.G. 35. Roode kool per K.G. 58 Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Woensdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum n. Lijn III: 8.00 Keulen. 10.20 Diversen. 10|p0 Parijs, 11.05 Diversen. 1T.2Ö Parijs, 12.05 Divex'sen, 12.20 Bx*ussel Ned. 2.20 Keulen.' 2.50 Londen Reg. 3.35 Duitschlandsender of diversen. 4.2Ö Parijs. 4.35 Londen Reg.. 5.20 Parijs. 6.20 Londen Reg. 7.50 Diversen. 8.20 Brussel Fransch. 10.20 Brussel Ned. 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg. 12.05 Natioxxaal programma. 9.20 Lon den Reg. 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned. 9.20 Diversen. 11.05 Londen Reg. 12.50 Brussel Ned. 2.20 Nationaal programma. 4.20 Pax'ijs. 4.35 Londen Reg. 7.40 Na tionaal programma. 8.20 Londen Reg. 8.30 Keulen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. COLLECTE VOOR LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTEN. Op Zaterdag 18 Mei zal een bloempjesdag ge houden worden ten bate van de Vereeniging voor lijders aan vallende ziekten (Haarlem en Heem stede) Collectanten kunnen zich aanmelden bij mej. G. Hoogvorst, Adrichemstraat 57 en R. van Wijngaarden, Heemskerkerweg 298. Als de scholen bezet worden. Zorg voor de leermiddelen. In verscheidene plaatsen is de ervax-ing opge daan. dat bij onverwachte vordering van schoolgebouwen door de militaire overheid het onvoorbereid vervoer der leex-middelen groote schade daaraan heeft veroorzaakt, om dat daar voor geen behoorlijke emballage bij de hand was. De tegenwooi'dige omstandigheden brengen nu eenmaal mede, dat met de mogelijkheid van onverhoopte ingebruikneming van schoolgebou wen voor militaire doeleinden steeds rekening dient te wordexx gehouden. Om alsdan de i'isico van onnoodige schade te octgaan en wanoi'de te voorkomen, wox'den door de gemeexite en de be sturen der bijzondere scholexx op eigen initiatief eexi aantal kleine boekenkisten aangeschaft. Deze zullen reeds thans ter beschikking van de scho len worden gesteld voor eventueele berging en vervoer van de leermiddelen. Aangezien dit materiaal later weer collectief zal kunnen worden verkocht, brengt deze voor zorgsmaatregel slechts geringe kosten mede, welke ruimschoots opwegen tegen het risico van niet verpakt vervoer en opslag. Van bevoegde zijde vernemen wij. dat het treffen van dezen eenvoudigen vooi"zorgsmaatregel eveiïzeer in rustiger dagen zou zijn geschied. Zij houdt geenei'lei verband met den oogenblikkelijken toestand en er is niets, dat wijst op een weldra te verwachten legering van militairen in onze schoolgebouwen. Muziekhandel in de Begijnestraat. De Beverwijksche Muziekhandel, die tot nu toe aan den Romerkei-kweg gevestigd was, is overge plaatst naar Begijnestraat no. 25. De groote étalage geeft het publiek ruimschoots gelegenheid een denkbeeld te kx-ijgen van de uitgebreide collectie muziek-instrumenten, die een belangrijk deel uit maakt van den winkelinventaris. De zaak heeft trouwens een niet onbelangrijke uitbx-eiding onder gaan. Men kan er ook terecht voor radiotoestellen, stofzuigers en alle denkbare electrische apparaten. Het interieur van den winkel ziet er gesoigneerd uit. Het spreekt vanzelf, dat ook de „radiodokter" aan het nieuwe adres spreekuur houdt. WIJK AAN ZEE DE DRIEKLEUR OP DEN TOREN. Evenals in andere kust- en grensplaatsen reeds is geschiedt, zal op hoog bevel de top van den gemeentetoren te Wijk aan Zee worden voorzien van de nationale kleuren, welke des nachts door een schijnwerper worderi verlicht. HEEMSKERK RAADSVERGADERING. Er wox-dt een openbare 'vergadering van den Raad der gemeente Heemskex-k gehouden, op Woensdag 24 April 1940 ten 14 ure. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen. 2. Vaststelling vex-ordening heffing opcenten Ge- meentefondsbelastirig. 3. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur over 1938. 4. Wijzigixig Gemeeritex-ekening 1938, 5. .Wijziging Gemeentebegrooting en begrooting Burgerlijk Armbestuur over 1939'. 6. Vaststelling voorschot op de gemeentelijke vex'goeding over 1940 en van de vex-goedïng, be doeld in art. 101 der L.O. wet 1920 over 1937. 7. Vaststelling Kohier Vuilnisophaaldienst. 1940. 8. Vaststelling wijziging-Straatverlichtings-Con- tract. 9. Vaststelling reohtspositie-regelïng Gemeen teveldwachter. 10. Vaststelling wijziging rechtspositie-regeling ambtenaren. 11. Ingekomen stukken en mededeelimgen. R. K. VOLKSBOND. In het R. K. Parochiaal Vereenigingsgebouw hield de afdeeling Heemskerk van den R.K. Volksbond een ledenvergadering onder leiding van den heer A. Zuurbier. Bij de opening uitte de voorzitter er zijn vreugde over, dat de afdeeling nu haar eigen vergader- gebouw weer heeft. Hierna werd medegedeeld dat de afdeeling zich ruim 200 reglementen heeft aangeschaft welke aan de leden zullen worden uitgereikt. Tot afgevaardigde naar den Centralen raad wer den benoemd de heeren A. Zuurbier en C. Zonne veld. Aan de v. Schaik-actie werd flink deelgenomen, ruim 250 „thei'mometex-s" waren geplaatst. Bij ontstentenis van den initiatiefnemer, den heer Brasser, werd door den heer De Wit een en ander HAARLEM 22 April 1940. Bevallen: 19 April, L. KieftMooij, z.; H. M. Friethof fCliteur, z.; J. W. C. C. HurkmansBak ker, z.; 20 April, A. C. Koenenvan Dam, z.; M. E. A. ZwartBuurman, z.; J. G. VermeulenVoete link, d.; A. M. WijdeveldTönis, z.; H. Schoorl van Galen, d.; 21 April, J. Vissei-Kamminga, d.; Th. C. Kuijper-Nieste, z.; J. H. MettenGroen, d.; 22 April, A. de Jong—van Zomeren, d.. Overleden: 19 April, R. A. Witte, 58 j., Kamper laan; Ph. van Dusschoten, 84 j., Brouwersstraat; 20 April, C. L. E. J. Dekker, 85 j., Westerhoutpark; 21 .Api'il H. M. J„ 3 m., d. v. H. H. Teeuwen, Sophia- plein; M. S. Schai-pffHolster, 51 j., Prof. v. d. Waalsstraat. THEUN DE VRIES. De Freule. Arnhem, Van Loghum Slaterus. De novelle „De Fx-eule" zegt de colophon begonnen in 1937 en in 1939 voltooid, maakt deel uit van de kroniek van het geslacht Wiarda, waar in voorts nog de novelle „De Bijen zingen" en de 'omans „Stiefmoeder Aarde" en „Het Rad der For tuin" vex-schenen zijn. Daarvan werd een en ander reeds vroeger hier besproken. „De Freule" is een geheel op zich zelf staand verhaal, en als zoodanig een klein kunst werk, dat men genieten kan ook zonder dat men de vroegere boeken over de Wiarda's kent. Al zou den wij niemand de lectuur van die hierboven op gesomde boeken willen ontraden. Want Theun de Vries is in de boeiende Friesche familiekroniek een eersterangs schrijver gebleken, van wien zinsbouw en woordkeus een volstrekt eigen stempel dragen. Zonder eenige precieusheid in zijn techniek te vertoonen draagt hij zijn inzicht en vex-beelding op den lezer over en wat in zijn voorstellingen boeit wordt ondex-steund door een schrijfstijl, die alle gemeenplaats uit den weg gaat, sterk van taal is en voortdurend boven het x-outine- werk blijft staan. Hij is daarin verwant aan een schrijver als Van Schendel, terwijl de sfeer die zijn verhaal schept weer geheel zijn eigen is; bewoge- ner, actiever en robuster dan die van den ouderen kunstenaar. Genoeg dus om de lezers, die zich ook voor het kunstgehalte van hun lectuur interesseeren, de Freule in handen te spelen. Maar ook wie daar overheen leest en voor wie slechts de spanning der gebeux-tenissen in aanmerking komt wordt naar genoegen bediend. Want in De Freule heeft De Vries een type gescihapen dat, in de omraming eener oude familiekroniek, de trekken vertoont van een door de moderne psychologie gaarne be schouwde figuur: die eener verdrongen liefdes- behoefte bij een wellicht overgezond menschen- kind, welke behoefte zich bij tijden in hardheid, wreedheid en geveinsde onverschilligheid pleegt te uiten en bij duurzame onbevredigdheid in demen tie eindigt. Minne Wianda, een boer op eigen grond uit het sterke geslacht der Wiarda's, die zich door hard werken, handige transacties in geldzaken en een onbuigzamen wil tot Heer van een State heeft opgewerkt, heeft geen zoon aan wien hij zijn nieu wen staat kan nalaten. Zijn vrouw stierf en liet hem slechts twee dochters na, Hester en Bely, gansch verschillend in wezen en gedrag. Hester is hem het liefst: zij is wild, sterk en spox-tief als een jonge, en Minne voedt.haar op als een sterken knaap, die eens hem het werk uit handen kan en mag nemen, als dat haar lot moet zijn. Bely heeft niets van haar zuster. Bij haar overheerscht het vrouwelijke in haar wezen. Zij spint en mint het huiselijke werk, in haar gang is de zacht buigende lijn, zijn de fluweelen vox-men, zichtbaar van wie voor het moederschap gebox-en schijnen. Hester en haar vader zien een beetje op haar neer, laten haar haar gang gaan. De jongens in den omtrek zijn voor Hester bang en mijden de State. Nu en dan bezoeken de meisjes bij feest of kennismarkt het dorp, doch verdere relaties worden niet aan geknoopt. Hoe en vanwaar de verandering over de State valt, niemand die het weet en die het wel weet wil niets zeggen, maar als de Augustusmaand en de Franeker markt voorbij zijn verwacht Bely een kindje. Hester, die langzamerhand door haar optreden én regeling der zaken den naam van de Freule in den omtx-ek gekregen heeft, is woedend over de schande, het Huis aangedaan, en nog meer over de hardnekkige zwijgzaamheid der zuster. Maar tege lijkertijd bespeurt men in haar gedrag een verbe ten jaloezie, die het begin is eener zelfvernieti ging, als gevolg der buiten haar wil verdrongen natuurkracht. Aanvankelijk uit zij zich op een wijze die haar omgeving bevreemdt: zij geeft haar zox-gen aan het kind van Bely met alle kracht en macht waar- over zij beschikt. Uitzonderlijk "als gebeurtenis, doch prachtig-boeiend geschx-even, is in deze no velle de episode waarin zij met het pistool in de vuist den dorpsprediker in de volle kerk dwingt, het kind zonder vader te doopen. Het kind zal Justus heeten.. Als hij nog klein is sterft Bely, zijn moeder, aan een pestilentie, die het land teistert. Hester voedt den leergierigen knaap op en laat hem door een huisleex-aar onderwijzen in alle wetenschappen die een toekomstig geleerde van dienst kunnen zijn. Justus' hart trekt naar de wereld der' beroemde universiteiten: hij wil naar Parijs, naar 'Padua, kennis vergaren. Hester vindt alles best, doch als zij hem op een feestavond bij naburige boeren betrapt, tei-wijl hij met een schattig, frisch meiske van zijn leeftijd aan het kouten en dansen is en die twee elkanderblijkbaar best verstaan, breekt er iets in Hester, die zich plots haar ouderdom en vergeefschen arbeid bewust wordt, waardoor haar verstand beneraid raakt in een verdooving, waar uit zij niet meer ontwaken zal. Al heeft de lezer nu de roode draad in handen, die door deze novelle gespannen isvan vele kostelijke détails kon hier geen melding nog ge maakt wox-den. Doch hij zal er evenals ik van ge nieten bij de lezing van dit boekje, dat artistiek van grooter waarde is dan menige dikke roman. ELISABETH BERGSTRAND-POULSER. De Kroon. Nederl. vertaling door N. Basenau-Goemans, Amsterdam, J. M. Meulenhoff. Elisabeth Bergstrand is soms met Selma Lager- löf vex-geleken, hoewel er tusschen beide schrijf sters, naar het mij toeschijnt, een groote afstand ligt. Dat er in „De Kroon" een paar voorvallen sterk aan gelijke gebeurtenissen uit Gösta Berlxng herinneren verkleint dien afstand niet. In De Kroon hooren wij de geschiedenis van een groote lichtkroon, gemaakt van fijn geslepen kristal en een soort edel wit metaal, dat schooner en har der moet zijn dan goud. Ze werd aan de kerk ge schonken door den eigenaar van het groote land- •goed Lunda, onder beding dat de inwoners van de gemeente Dunkehalter het familiegraf van den landheer zullen onderhouden en verzorgen. Maar die belofte wox-dt niet nagekomen en de Kroon wordt door een later bewoonster van het land goed uit de kerk weggehaald en weer in het Huis opgehangen. De dorpelingen echter maken elkaar en zichzelf verwijten, want zeggen ze die kroon is niet alleen maar een lichtkroon. Zij is ook het symbool der hemelsche zaligheid, nu in zijn aanschouwe- lijken vorm uit de kerk verdwenen. En de kroon zal alleen naar de kerk teruggebracht worden wanneer iemand een offer wil brengen, groot ge noeg om de begane fout weer goed te maken. Een arm meisje, Seraf ie Cavall, dochter van een van de meest gevreesde woestelingen uit de streek, neemt die taak op zich. Doch er gaan vele jaren voorbij en zij sterft, vóór zij de kroon weer op haar oude plaats heeft zien hangen. Haar dochtertje, dat intusschen haar taak heeft overgenomen, wordt dan de hoofdpex-soon bij den blijden terugkeer van de kroon naar de kerk. Al dan niet verwante van den stijl der groote Selma bewijst ook Elisabeth Bergstrand, een pret tig leesbaar verhaal te kunnen geven, met die stille 'sprookjesachtigheid, die rustige beschaving er in, die de Noordsche litteratuur nu eenmaal eigen is en kenmerkt. Deze eigenschappen maken ook De Kroon tot een leesbaar boek voor wie op fijn-afgestemde ont spanning gesteld is. J. H. DE BOIS. Japansche sierkers De Japansche sierkers is wel één van de aller mooiste vroegbloeiende heesters die we ons maar denken kunnen. Reeds als kleine struikjes dragen ze een over- vloedige weelde van de meest prachtige gesteelde* hangende vruchtboom-bloesem. En later, wan neer de struik is uitgegroeid tot zijn blijvende grootte, is er wel niets, dat ons zoo volledig een beeld van de feestelijkheid der lente geeft, ais Een Japansche sierkers in vollen bloei. Zoo'n struik komt wel het meeste tot zijn recht geheel alleen op een groot gazon. Maar toch kan ik me begrijpen, dat ook bezitters van kleinere tuinen het wagen om dezen op den duur groot en wijd uitgroeienden struik in hun tuin te plaat sen. Het is dan wel jammer, dat de vorm van den heester als geheel niet zoo goed uit kan komen maar de bloemen blijven even prachtig en als het moet, kunnen we den te groot geworden struik later weer door een jongen vervangen. Het merkwaardige van dezen heester is, dathij nooit, hóe zwaar de takken ook met bloesem zijn beladen, het sierlijke en het luchtige ver liest, dat waarschijnlijk wel voor een groot deel aan de gesteeldheid der bloemen te danken zal zijn, die daardoor zeer los en vrijuit kunnen han gen. De meest bekende variëteit is wel Prunus ser- ratula' Hisakura, met glanzend roode bladeren, waartusschen de groote trossen van gevulde helderrose bloemen hangen. Prunus serratula Shidare-zakura heeft sterk hangende takken en draagt bloemtrossen van donkerróse kleur. Al deze variëteiten zijn even mooi en fees telijk. Maar ik voor mij vind» de witte variëteiten haastnog ïijner en mooier. Vooral doordat de blaadjes die reeds, tusschen de bloemtrossen aan wezig zijn, het eentonige van het wit geheel verbreken en door hun kleurige aanwezigheid het smettelooze wit nog beter tot zijn recht laten ko- mén. Eén van deze witte variëteiten is Prunus ser ratula Mount Fuji met prachtige dubbele zui- verwitte bloemen. Ook Prunus serratula "albo plena heeft difb- bele zuiverwitte bloemtrossen en bloeit zeer over vloedig. De Japansche sierkers begint eind April te bloeien en vergast ons ook in de maand Mei-no? op haar sprookjes achtige bloemenweelde. Behalve de jaarlijksché bemesting, die heel goed met kunstmest kan worden uitgevoerd, ver langt de struik geen zorgen. Vooral nooit snoeien, daar anders de mooie sierlijke vorm verloren gaat. Wordt de struik te groot voor zijn omgeving, of belet hij ons te veel, het' uitzicht, ruil hem dan liever voor een jongen struik om, dan hem door snoeien te verminken en van zijn grootste sieraad, de losse bevallig heid, te berooven. uiteen gezet aangaande de nieuwe ï-egeling van de Kerstactie. In de vorige vergadering was de vraag aan het ■bestuur gesteld een schx-ijven te richten aan de be treffende. instantie omtrent het lange uitblijven van de toeslag op de ziekenfondspx-emie. De secretaris deelde mede, dat bij nader inzien besloten was, een dergelijk schx-ijven achterwege te laten daar het succes nihil zou zijn. SANTPOORT WANDELTOCHTEN VAN „VIRIBUS UNITÜS". De Algemeene Sport- en Ontspanningsvereni ging „Viribus Unitus" te Santpoort, afdeeling wan delsport ox-ganiseert op Maandag 13 Mei a.s. (2e Pinkstex-dag) 20, 30 en 40 K.M. wandeltochten, die gaan over de mooie, boschrijke terreinen van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort en in de gemeenten Velsen en Bloemendaal. De stax-t zal plaats hebben bij hotel „Vreebrug" te Bloemendaal. /CHEEP/ TJUNCENS ROTTERDAMSCHE LLOYD Bengalen (uitr.) 22 te Belawan. Kota Radja, Norfolk n. Valparaiso 20 te CristobaL STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Mapia, 22 van Amsterdam te Batavia. M/I1KT EIEICITIN VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer Totaal 1995. Vette runderen 864. Vett» kalveren 151. Nuchtere kalveren 49. Schapen lammeren 199. Varkens 731. Bokken 1. Px-ijzen per K.G. Vette koeien le lew. 7°~~ö kw. 62—74, 3e kw. 48—58. Vette ossen le kW- 86, 2e kw. 62—74, 3e kw. 50—60. Vette kalveren ie kw. 125—135, 2e kw. 100—115, 3e kw 85—95. \a- kens (levend gewicht) le kw. 62, 2e kw. 61, 3e 59. Schapen le kw. 62, 2e kw. 55, 3e kw. 40. Lam- meren le kw. 65, 2e kw. 58, 3e kw. 50. 99 Prijzen per stuk. Schapen le kw. 39, 2e JOT. 3e kw. 20. Lammeren le kw. 29, 2e kw. 20, 3e K "r Vette koeien en ossen, aanvoer iets ruimer, del tamelijk, prijzen als Dinsdag. Vette kaïv 1 aanvoer als vor. week, handel matig, prijzen Schapen en lammeren, aanvoer als vor. weeK. del lui, prijzen als vor. week. Varkérts, aan- aanm. grooter, handel stroeL prijzen iets lager.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2