Jiet JOient en Jan OCie&ot 1 Qe vloten der groote neutralen. De Nederlandsche Weermacht. Ooriogsbegrooting van drie milliard in Engeland? Simon dient het budget in MA1KT EiKICHïEN BURGERLIJKE STAND De dalende werkloosheid te Haarlem. De melkprijs te Haarlem. KORT VERHAAL E' Tot de vooraanstaande landen, die tot dusver bui den oorlog tusschen Duitschland en de Ge- llieerden gebleven zijn, behoort Italië in de eerste i ats Zou Italië bij den oorlog worden betrok- P dan zou dat aan het strijdtooneel te land een heel ander aspect verleenen. doch van veel groo- fr belang nog zou de oorlog ter zee worden. Im- mers. er zou 'een ongeëvenaard hevig treffen ver acht moeten worden tusschen de Fransche en Fnselsche zeestrijdkrachten eenerzijds en de, de laatste jaren zoozeer versterkte Italiaansche vloot anderzijds. Italië, dat reeds jaren lang van geen Fransche hegemonie in de Middellandsche Zee wil weten en het laatste jaar zelfs de Brïtsche steunpunten tot dervvei'pen van discussies trachtte te maken. Left zich beijverd, haar vloot krachtig te ver kerken, evenals in het voorbijgaan gezegd haar luchtmacht. Tot die versterking behoorde al lereerst de bouw van een aantal nieuwe slag- schépen. waai'van twee, de Littoria en de Vittorio Veneto in 1937 gereed kwamen en zeekasteelen van «000 ton zijn, terwijl de Impero en de Roraa met een even grooten inhoud nog op stapel staan. Van ouderen datum zijn de Conti di Cavour, de Giulio Cesare, de Caio Dulio en de Andrea Doria, elk van 23.622 ton. Het getal der zware kruisers beloopt 7. Voor zoover bekend zijn er geen nieuwe in aanbouw. Daarentegen staan er niet minder dan 13 nieuwe kruisers met een totaal tonnage van goed 48.000 ton op stapel. 14 zijn er reeds in de vaart. Voorts heeft Italië 78 torpedobootjagers, 53 tor pedobooten en 91 onderzeeërs. 28 duikbooten zijn in dé smaak. Vliegtuigmoederschepen heeft Italië niet. .Wel bezit het in de Giuseppe Miraglia, een 4880 ton groote bodem, vanwaar een aantal watervliegtui gen kunnen starten. Ten slotte hééft Italië 13 ixiij- Slagschepen Zware kruisers Kruisers Torpedojagers Torpedobooten Onderzeeërs Vliegtuigmoederschepen Mijnenleggers nenleggers met een gezamenlijke tonnage van 5641 ton. Rusland heeft ten aanzien van zijn slagschepen groote plannen, die den bouw van drie slag schepen, elk van 35.000 ton betreffen. Het is ^ven wel niet bekend, of deze kolossen reeds op stapel staan. Rusland beschikt intusschen over drie slag schepen, die alle drie een hoogen ouderdom be reikt hebben, n.l. dc Pariskaya-Kommuna. de Marat en de Oktiabrskaya-Revolutia. Alle drie dateeren ze van 1911 (toen droegen ze natuurlijk andere namen), en verplaatsen 23.000 ton. Op slechts een vliegtuigmoederschip kan Rusland bogen. n.l. op de Stalin, groot 8000 ton met een capaciteit van 22 vliegtuigen. Aan een tweede werd eerst verleden jaar begonnen. De Russische kruiservloot omvat slechts vijf bodems, waarvan er slechts twee van 1936/'37 dateeren. De drie overige hebben dén vorigen oor log meegemaakt. Intusschen hebben ze alle vijf een behoorlijke waterverplaatsing met een ge zamenlijke tonnage van 38.500 ton. Twee van 8.500 ton worden momenteel gebouwd. Met 25 torpedo jagers komt Rusland nog niet aan - de helft van wat Italië op dit gebied heeft. Ook de torpedoboot vloot is weinig talrijk met haar 21 bodems. Daar entegen kan Rusland wijzen op 294 duikbooten en 13 mijnenleggers. 20 duikbooten zijn bovendien in aanbouw. Deze cijfers van de'Russische vloot zullen menig een tegenvallen. Natuurlijk heeft Rusland boven dien, nog aantal kleine vaartuigen die we trou wens ook bij de andere landen verwaarloosd heb ben doch wanneer men nagaat, dat de Sovjet Unie langs de Noordelijke IJszee, de Baltische wa teren, de Zwarte Zee, de Kaspische Zee en last not least de Stille Zuidzee heeft te verdedigen, is er een wanverhouding tusschen de oppervlakte van het Russische rijk en zijn vloot, hetgeen reeds geïllustreerd wordt door het feit, dat Japan alleen negen behoorlijke slagschepen in de vaart zou kunnen brengen. Alleen de duikbootenvloot van Rusland is talrijk en zou niet geringe schade teweeg kunnen brengen. Rusland: Italië: aantal inhoud aantal inhoud ton ton 3 78.000 6 174.488 7 70.00( 5 38.530 14 83.476 35 66.400 78 97.061 21 14.885 55 37.812 294 91 1 1 13 18.335 13 5.641 Voorlóopig nog geen periodieke verloven. In bevoegde kringen in Den Haag vernameh wij dal de autoriteiten het noodig achten, dat de paraat heid van leger en vloot nog onverminderd blijft voortduren. Daarom wordt het dan ook nóg 'niet mogelijk geacht de periodieke verloven weer in te voeren. Invoering daarvan naar het thans geldende stelsel beteekent immers dat 1/7 deel van ónze weermacht aan de sterkte wordt onttrokken. Toch is aan te nemen dat maatregelen genomen worden om binnenkort weer periodieke verloven voor de land- en zeemacht'mogelijk te maken. Reeds is aan de troepen een vrij groote bewegings- vrijliéïd.' toegestaan, waardoor het ,mogelijlïvis,, dat soldaten die niet ver van hun standplaats wonen naar huis overwippen. Zij die evenwel ver van hun woning verblijven, kunnen daarvan niet profi.teeren. Er wordt gewerkt aan de voorbereiding van een nieuwe verlofregeling, maar het is onzeker wanneer die zal kunnen ingaan. Uit België is de mededeeling gekomen, dat daar het periodieke verlof weer ten deele hersteld zal worden, maar het is nog niet bekend hoever dit „ten deele" zich zal uitstrekken. Bovendien heeft België meer manschappen gemobiliseerd dan Neder land, zoodat daar een vermindering van sterkte tengevolge van verlof' minder invloed heeft. Duitsclie gevolmachtigden in Denemarken en Noorwegen aangesteld. Toezicht op het burgerlijk bestuur des lands. STOCKHOLM, 23 April. (Havas). De Duitsche regeering heeft buiter gewone volmachten verleend aan haar gezant te Kopenhagen, die, naar de Zweedsche dagbladcorrespondenten te Berlijn mel den, voortaan den titel van bijzonder gevolmach tigde van den Fiihrer zal voeren. Net zal de taak van den gezant zijn toezicht uit te oefenen op het geheele burgerlijke bestuur des lands. Dezelfde correspondenten mélden voorts, dat de gpuverneur van Essen-Ruhr, Joseph Terboven, benoemd is tot gevolmachtigde van den Führer in Noorwegen en dat de militaire en burgerlijke auto riteiten of wel vervangen zullen worden door Duit sche ambtenaren of wel onder zeer streng toezicht zullen worden geplaatst. Naar tenslotte gemeld wordt heeft de Zweed sche regeering bepaald dat de provincies Varm- land en Dalsland verboden gebied zullen zijn voor vreemdelingen, als zij niet een speciale vergunning hebben. Slechts Noren en Finnen kunnen zich zon der bijzondere formaliteiten in de beide provincies vestigen kamer van koophandel en fabrieken. De eerstvolgende vergadering der Kamer za Worden gehouden op Dinsdag 7 Mei des namiddags te 8 uur. LONDEN, 23 April. (Reuter). Sir John Simon, de kanselier van de schatkist, dient vandaag zijn eerste volledige ooriogsbegroo ting in, omvattende in de eerste plaats een uit eenzetting van de fiscale uitwerking van den oorlog, en ïn de tweede plaats een verklaring; over de middelen, waarbij Simon het astrono mische bedrag hoopt te vinden, dat wellicht de drie milliard pond sterling benadert, voor de nationale uitgaven in het jaar beginnende op 5 April. De politiek van Simon zal zijn de eene helft hiervan te verkrijgen uit de belastingen en de andere helft door middel van leeningen. Een der voornaamste bronnen van inkomen is de belasting op de inkomsten van personen en onder nemingen. De regeling hierbij is zoodanig dat gezin nen met een laag inkomen in het geval kunnen ko men te verkeeren dat zij in het geheel geen inkom stenbelasting behoeven te betalen, doch dat perso nen met een uitzonderlijk hoog inkomen belast kun nen worden veer meer dan de helft van hun totale inkomen. Andere belangrijke bronnen van inkomsten zijn de indirecte belastingen op den invoer en op be paalde verbriiiksartikelen als tabak, alcohol, ben zine, suiker, thee, alsmede bepaalde rechten en heffingen, o.a. de speciale belasting welke Simon in September heeft ingesteld, bedragende 60 pCt. op buitensporigewinsten in zaken vergeleken met de winsten van vóór den oorlog. Maandags geen vleescliverkoop in België. De Belgische kabinetsraad heeft besloten den ver koop van vleesch op Maandag te verbieden, maatregel zal van af Maandag a.s. van worden. Zondag bollendag? 's - GRAVEN H AGE, 23 April. Het prachtige weer van de laatste dagen heeft, naar de K.N.A.C meldt, ware wonderen verricht en Zondag zijn talrijke toeristen naar de bollenvelden getrok ken om de in vollen bloei zijnde narcissen en ook verschillende vroege hyacintensoorten, wel ke begonnen te kleuren te bewonderen, Zondag a.s. zullen de hyacinten zich in hun mooiste bloeistadtum bevinden, terwijl de nar cissen dan nog geenszins zullen zijn uitgebloeid. De latere variëteiten beginnen nl. nu pas te ko men. Bij warm weer zullen ook vele vroege tul pensoorten in bloei zijn en onder gunstige weersomstandigheden mag men verwachten dat a.s. Zondag de bioembollenvelden als geheel genomen op hun mooist zullen zijn. Communisten in Estland worden gearresteerd. HELSINKI, 23 April (Havas). De politie heeft op groote schaal arrestaties verricht onder de communisten, die aan den vooravond van de Meiviering opruiende propaganda voerden, al dus wordt uit Tallin (Estland) aan de Uusi Suomi gemeld. Volgens het blad zouden deze arrestaties geschied zijn met toestemming van de Sovjet-Russische autoriteiten. De maatregelen in Joego-Slavië. BELGRADO, 23 April. Naar verluidt is van daag een politie-autoriteit uit zijn pest ontzet, daar hij Stojadinowitsj ingelicht zou hebben dat er een politie-inval in zijn huis zou plaats hebben. Hier door zou deze gelegenheid gehad hebben mogelijk :documenten te vernietigen, die hem hadden kun nen belasten. (United Press). VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer 5959. Paarden 141. Veulens Magere runderen 2200. Vette runderen 899. Vette kalveren 38. Graskalveren 113. Nuchtere, kalveren 2069. Schapen en lammeren 221. Zuiglammeren 123. Varkens 10. Biggen 4. Bokken en geiten 137. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 7486, 2e lfW. 6072, 3e kw. 4656. Vette ossen le kw. 74 2e kw. 6072, 3e kw. 4658. Stieren le kw. 70—74, 2e kw. 62—68, 3e kw. 54—60: Vette kalve ren le kw. 125135, 2e kw. 100115, 3e kw. 85 95 Schapen le kw. 60, 2e lew. 55, 3e kw. 40. Lam meren le kw. 63, 2e kw. 58, 3e kw. 56. Graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 54.' Nuchtere kalveren le kw. 41 2e kw. 36, 3e kw. 31. Slachtpaarden le kw. 75, 2e kw. 65, 3e kw. 55. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 38, 2e kw. 29. 3e kw. 20. Lammeren le kw. 28, 2e kw. 21, 3e kw, 14 Nuchtere slach'tkalveren le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 5. Slachtpaarden le kw. 325, 2e kw. 230, 3e kw. 165. Werkpaarden le kw. 390, 2e kw. 265, 3e kw, 165. Hitten le kw. 285, 2e kw. 230, 3e kw. 150. Kalfkoeien le kw. 290, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Melk koeien le kw. 285, 2e kw. 20Ö, 3e kw. 140. Vare koeien le kw. 215, 2e kw. 160, 3e kw. 135. Vaarzen le kw. 160, 2e kw. 125, 3e kw. 95. Pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e lew. 65. Graskalveren le kw. 60, 2e kw. 45, 3e kw. 35. Bokken en geiten le kw. 15. 2e kw. 11, 3e kw. 6. Vette koeien en ossen, aanvoèr iets korter, handel ...tamelijk, prijzen iets lager.. ..Stjeren, aanvoer iets groote'ri.-handel traag,'-.prijzen iets lager. Vette .kal veren, aanvoer matig, handel.kalm, prijzen onver anderd. Schapen en lammeren, aanvoer tamelijk, handel flauw, 'prijzen' dalende. Weidelam meren aanvoer ruimer, handel matig, prijzen onv. Nuchte re slacht- en fokkalv., aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen terugloopend. Paarden, aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen als. vor. week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer als vor. week, handel tame lijk, prijzen prijshoudend. Varekoeien, aanvoer groot, handel kalm, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken, aanvoer ruim, handel traag, prijzen als vor.week. .Graskalveren, aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen iets lager. Bokken en geiten, .aanvoer grooter, handel vlot, prijzen onveranderd. Dezi krach: HAARLEM, 23 April. Getrouwd 23 April: K. L. Duzee en J. J. Keuker. Bevallen 19 April: M. KaandorpSchaaper, F. DekkerBatting, d.; 20 April: C. J. de Koek Vermaas, d.; 21 April: C. van SinderenFlipphi, d. G. M. JacquesKei'ssens, 2 d.; 22 April: A. M. RamVenema, d.; A. C. EhbetsNijenhuis, z.; J. A. PetersBrans, z.; M. H. StukkerBc schers, d. Overleden 20 April: M. Stuurman, 78 j„ Pres. Steijnstraat; 21 April: S. VerkerkHuizinga, 77 j Harmenjansweg 76; J. van Beek. 62 j„ Gen. Bo- thastraat; A. M. C. van Dantzigvan den Bergh, 67 j., Jacobijnestraat; A. J. Jansen, 93 j., Jansstraat: M. van de Bovekampvan Slooten, 86 j., Adr. de Jongestraat; 22 April: G. M. Smitvan der Pol, 85 jHaitsma. Mulierstraat; A. van WichenVex-weij, 54 j., Viersterrenstraat. VOOR DE KINDEREr- Dezen zomer onder de 3000? Het blijft goed gaan op de arbeidsmarkt te Haar-" Jem. In de afgeloópen week daalde het aantal werk loozen weer met 248. „Er zijn nu nog 3661 werkloozen te Haarlem, dat zijn er 1437 minder dan in 1939. 2637 minder dan in net topjaar der wex-kloosheid, 1936 en zelfs 385 minder dan in het eex-ste. jaar der crisis 1932. Verleden jaar daalde het aantal werkloozen de laatste week van April nog met 700. Als die zelfde daling ook nu nog geconstateerd zal worden, komen wij dus in den zomer beneden de 3000. Dit zal evenwel voor een groot deel afhangen van ne ontwikkeling van de internationale gebeurte nissen. Er zijn op dit oogenblik 450 Haarlemsche werk loozen die in de wex-kverschaffing werken, terwijl ?°S eënige honderden werkloozen aan normale ob jecten voor rekening der gemeente arbeiden. Zij reden door een heuvelachtig landschap, waar er wel wat. al te veel vaxi deri motor werd gevergd.'Door die zware'lasten kon het'wa gentje onmogelijk tegen een flinke helling opkomen en moest Minah uitstappen om den wagen voort te duwen, terwijl de Dikke stuurde. Correspondentie tusschen gemeentebestuur en regeering. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft met de egeering gecorrespondeerd over den melkprijs tc Haarlem. De minister heeft geantwoord, dat de melkprijzen auwkeurig in het oog gehouden worden. Het depar tement meent evenwel, dat de melkprijs, die te Haarlem geldt niet te hoog geacht moet worden. Ver slijking met andex-e deelen van ons land, waar de prijs lager is, gaat om verschillende reden niet altijd op. 1 Intusschen hebben wij reeds medegedeeld, dat er kans is, dat met 1 Mei de melkprijs te HaaiTem met 1 cent per liter verlaagd zal worden. Beperkingen van het telegraaf- verkeer. Gewijzigde bepalingen. s GRAVENHAGE, 23 April. In de midden December 1939 bekend gemaakte beperkingen van het telegraafverkeer zijn eenige wijzigingen aange bracht. Telegrammen in verstaanbare taal moeten gesteld zijn in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch of Engelsch. In het verkeer met Ned.-Indië is ook Maleisch toegestaan. In het verkeer met Italië en zijn koloniën Italiaansch en in het verkeer met Spanje, zijn koloniën en Zuid-Amerika, Spaansch Het gebruik van andere talen is niet meer toege laten. Wat de telegrammen in code betreft, blijven de bepalingen betreffende handelscoden onveranderd Voor het gebruik van privé-codes zijn de volgende nieuwe bepalingen vastgesteld. Deze telegrammen moeten als eerste woord van den inhoud 't woord „px-ivé" dragen, aangevuld met een nummer, indien meer dan een privé-code in gebruik is. In elk tele- gx-am mag niet meer dan ééri privé-code worden ge bruikt. Met ingang van 1 Mei a.s. mogen alleen privé- codes worden gebruikt indien een bijzondere mach tiging daartoe kan worden overgelegd. Deze machti gingen moeten onder overlegging van een exem plaar der te gebruiken code(s), dat, indien de mach tiging wordt verleend, ter raadpleging wordt ach- tex'gehouden, worden aangevraagd bij den directeur van het telegraaf-, resp. het P. T. of het P. T. T.- kantoor, waax-önder de woonplaats van den aan vrager ressorteert. Aan deze machtiging kan de betaling van een jaarlijkschsn abonnementsprijs worden vex-bonden. De afzendéi-s van niet in ver staanbare taal gestelde telegx-ammen of de1 adresseerden van zulke uit het buitenland komende telegrammen zijn op eerste aanvraag verplicht, een vertaling in verstaanbare taal over te leggen. Bij aanbieding van telegrammen moet de volledige naam en het adres van den afzender worden op gegeven. Telegrammen worden alleen toegelaten voor zoo ver de inhoud door het militaire gezag niet in strijd wordt geacht met de belangen van den staat of de openbare orde. De bestaande voox'SChrift'en voor radiotelegranr men 'blijven, ongewijzigd gehandhaafd. De Directie van De Maasbode. Van de Maasbode ontvangen wij het volgende bericht: „In de Maandag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. de Courant De Maasbode werd op diens verzoek aan den heer Henri Knijpers, gezien zijn langdurige ambts periode, met ingang van 1 Juni a.s. eervol ont slag verleend als directeur van onze vennoot schap, onder hartelijke dankbetuiging voor het vele groote exx belangrijke werk, door hem in die functie verricht, waardoor, onder Gods zegen onze courant tot zoo gx-ooten bloei is gebracht. De vergadering benoemde den heer Henn Kuijpers met ingang van denzelfden datum tot gedelegeerd commissaris, waarmede deze als zoodanig een werkzaam aandeel in het beheer der vennootschap behoudt. De heer Henri Kuijpers heeft de vennootschap van 1 December 1903 af als directeur geleid. Zijn benoeming werd 36 jaar geleden, op denzelfden datuxn van 1 Juni, door de algemeene vei-gadering bekrachtigd, waarbij hij rector M. A. Thompson als directeur opvolgde. Autorijders worden vrachtauto- bestuurders. BERLIJN, 23 April (D.N.B.) Daar wegens de verhoogde eisehen van de weermacht in Duitsch land een zeker tekort begint te ontstaan aan vak kundige bestuurders van vrachtauto's, heeft de rijksverkeersminister Dorpmüller, met gebruikma king van het nationaalsocialistische corps van auto rijders, maatregelen genomen om autorijders op te leiden tot bestuurders van vrachtauto's. Tot directeur van onze vennootschap werd be noemd de heer Johan Kuijpers, thans adjunct- directèur. De heer Johan Kuijpers behaalde aan de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotterdam het diploma in de Handelseconomie. Hij werd op 1 October 1919 tot financieel redacteur aan onze courant aangesteld, waarna hem op 1 Maart 1924 de leiding van de financieelè-en economische rubrie ken werd toevertrouwd. Op 20 Juli 1931 werd hij benoemd tot adjunct-directeur. De heer Johan Kuijpers zal zijn nieuwe functie met ingang van 1 Mei aanvaarden". Onzerzijds wenschen wij aan de mededeeling van het Rotterdamsche blad betreffende het aftreden van den heer Henx-i Kuijpers het een en ander toe te voegen. En dat zij in de eerste plaats, dat in de kringen van het Nederlandsche dagbladwezen dit aftreden met groot leedwezen vernomen zal worden, Niet alleen in de Katholieke- maar ook in de algemeene vereeniging van dagbladdirec teuren, de Vereeniging De Nederlandsche Dagblad pers, heeft hij gedurende vele jaren een belangrijk aandeel in den bestuursarbeid genomen. Sinds de oprichting van het Algemeen Nedex-kmdsch Pers bureau, nu x'uim vijf jaar geleden, maakt hij deel uit van den Raad van Beheer van die instelling, waarvan hij thans voorzitter is. Verscheidene com missies hebben van zijn helder inzicht, zijn wex*k- kracht en zijn toewijding profijt getrokken. En doen dat nog. Evenals voor zijn eigen dagblad heeft de heer Henri Kuijpers voor het Nederlandsche dagblad wezen in het algemeen, arbeid verricht 'waarvoor het hem steeds dankbaar zal blijven. Na het uit breken van den oox-log heeft het bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers dan ook weer een be roep op hem gedaan en neemt hij als kundig en ervaren adviseur opnieuw aan de bestuursvergade ringen deel. Zijn loyale, hartelijke en opgewekte natuur heeft hem algemeene achting en vriendschap doen verwerven. Nu hij de dagelijksche leiding van zijn blad gaat neerleggen is het te hopen dat hij, als gedelegeex-d commissaris nog steeds nauw daaraan verbonden, toch zijn steun aan de belangen van het vak zal kunnen blijven geven. R. P. Chineesclie stad inet bommen bestookt. Ipin op zeven plaatsen in brand. TOKIO, 23 April (D.N.B.) Volgens het Japan- che legerbericht hebben drie Japansche marine- vliegtuigen gisteravond een aanval ondernomen op Jpin, 110 Kilometer stroomopwaarts van Tsjoeng- king en het vliegveld en andex'e militaire doelwit ten met bommen bestookt. Op negen plaatsen in Ipin werden bx-anden waargenomen. Alle Japan- ,che toestellen keerden naar hun basis terug. Het Noorsche stadje Grong weg gevaagd? GRONG, 23 April. Volgens ëetrouwbare krin gen is dit plaatsje, dertig kilometer ten oos ten van Namsos, xnet den grond gelijk gemaakt, tengevolge van de bombardementen door de Duitschers gedurende Zaterdag en Zondag 1.1. De Duitsche vliegtuigen opereerdexx een voor een en niet in eskaders, zooals gewoonlijk. Er gaan hier geruchten dat op verschillende plaatsen ten noord-oosten van Steinkjar Duitsche para chutisten zijn neergekomen, doch zij zouden- allen door Engelsche en Noorsche soldaten vangen genomen zijn. Stenkjar werd Zondag en Maandag door Duitsche vliegtuigen ge bombardeerd. De materieele schade is groot, doch er zijn geen dooden te betreuren, daar de plaats geëvacueerd was. Zondag werd gelijk reeds in het kort is gemeld het dorp Snaasa. aan den stx-aatweg naar Grong, gebombardeerd. Een persoon werd gedood, verscheidene ernstig gewond. Ook het dorp Verdalsöna, ten oosten van Namsos, werd Zondag gebombardeerd. Bijna alle huizen vlogen in brand. Het huis vaxi de Noorsche Nobelprijswinnares Sigrid Undset, in een dorp ten Noorden van Lillehammer is ge deeltelijk vernield. (Urxited Press). Verkeersbeperkingen in liet district Oslo opgeheven. OSLO, 23 April (D.N.B.) De opperbevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen, generaal von Falkenhorst, heeft bekend gemaakt dat wegens de loyale houding der Noorsche bevolking de tot dus ver geldende bepex-kingen in het personen- en voertuigenverkeer tusschen het district Oslo en de naburige districten Asker en Barum van heden af zijn opgeheven. Minah had- het door het zware werk zoo warm gekregen dat zij een oogenblik stilstond en haar groote roode zakdoek te voorschijn haalde om' hdar voorhoofd af te wisschen.. De Dikke kon dat natuurlijk niet zien en daar hij bemerkte dat zijn wagen opeens haast niet meer vooruit kwam, gaf hij meer gas, Luchtaanvallen op Noorsche en Deensclie vliegvelden. LONDEN,- 23 April (Reuter). In den afgeloo- pen nacht hebben Brilsche vliegtuigen naar officieel wordt medegedeeld opnieuw aanvallen ondernomen op vijandelijke vliegvelden in Noorwegen en Dene marken. De vliegvelden.van Kjeller en Fornebo nabij Oslo werden gebombardeerd. Te Fornebo ver oorzaakten brandbommen een grooten brand. Ook ■ip Aalborg werden weer aanvallen gedaan. De Duitsche beweringen, dat vier Britsche vlieg tuigen tijdens de opex-aties van hedennacht zijn neergeschoten, zijn volgens het communiqué onjuist. Slechts één Britsch vliegtuig is niet teruggekeerd. Lakwerk. R zaten, buiten mijzelf, twee menschen in den coupé, een klein mannetje met heldere oogjes, zooals vogeltjes die hebben, en een groote, zwaargebouwde kerel met een baard. Wij hadden nog maar een klein eindje gere den, toen het kleine manneke zijn tong begon te roeren waar ik al bang voor gev/eest was. „Prachtige streek hier", merkte hij op, tegen den man met den baard en mij tegelijk. We keken even uit het raampje, knorden, en ves tigden onze aandacht weer op onze kranten. „En bij dat heldere winterweer", ging het man neke onversaagd voort, „komt dat soox't. landschap het mooiste uit''. Wij gaven geen antwoord. „Ik weet nog goed, dat ik een paar jaar geleden deze zelfde reis gemaakt heb", vervolgde het man netje. Hij was er eens goed voor gaan zitten, om uit te-.vertellexi. „Ik was toen. „Pardon!" riep de man met den baard opeens, met een brulstem, en hij liet zijn krant zakken en keek 't kleine ventje strak aan. „Kunt u mij ook den juis- ten tijd zeggen?" „Ehja, ik denk 't wel"-, zei het manneke, een beetje verschrikt. „Eh. ik heb 't elf minuten over drie. En mijn horloge is, geloof ik. „Aha!" zei de man met den baard op een toon van groote'tevx'edenheid. „Tijd om te rooken. Hebt u misschien ook een lucifertje?" Het manneke tastte in zijn zak, bracht een doosje ueifers te voox-schijn en reikte het over. Met be langstelling keek ik toe, over den bovenrand van mijn krant heen. De man met den baard maakte een doosje siga retten open, haalde er twee stuks uit, en stak er in iederen hoek van zijn mond één, Hij stak ze aan, doofde met zorg den lucifer uit, stopte dien weer netjes ïn het doosje en gaf het doosje aan den klei nen man terug. „Ik rook altijd twee sigaretten tegelijk", zei hij plechtstatig. „En soms drie, als ik erge haast heb. Dat spaart tijd uil, ziet u. En tijd is geld". Eh..,. ja, ja", stotterde het mannetje en hij keek naar den man met den baax-d, alsof die hem aan 't hypnotiseeren was. „Ja", ging de man met den baax-d trotsch voort, en hij greep de twee sigaretten, in iedere' hand één, om ze ieder in een anderen mondhoek te steken, „ik durf te wedden dat ik een pakje sigax-etten oprook in de helft van den tijd dien een doorsnee-mensch er voor noodig heeft". Hij zweeg^even en keek loe rend naar den kleinen man. „U bijvoorbeeld", kwam er op gestrengen toon achter. „Ehja, ja", stamelde het manneke, en hij schoof een eindje op. Terwijl de man met den baard zijn twee siga retten rookte stond hij langzaam op. Uiterst kalm trok hij zijn jas en vest uit, en toen trok hij ze ach terstevoren weer aan. Daarna zette hij ook zijn. hoed andersom. „Ik kan 't nooit met mezelf eens worden", zei hij ernstig, of ik liever vóór- of ach teruit rijd. Daarom doe ik gewoonlijk allebei tege lijk". „Eh,ja, ja", mompelde het manneke, met een angstig gezicht. Terwij] hij die opmerking maakte, minderde de trein zijn vaart, en gleed langzaam een station bin nen. De man met den baard keek naar buiten. „Dat is mijn station niet", zei hij met een graf stem, ,,'t Uwe misschien? In ieder geval", vervolgde hij edelmoedig, „u mag 't hebben. Ik heb 't niet noodig". De kleine man sprong op, wurmde het portier open. scharrelde naar het perron en trippelde weg als een opgejaagd konijntje. Ik keek naar den man met den baard. Hij knip oogde gewichtig tegen me. Toen gooide hij een van de twee sigax-etten het raampje uit en bracht zijn jas en vest en hoed weer in de normale positie. „Als het zoo nietlukt", zei hij gemoedelijk, ter wijl hij zijn krant weer greep, „neem ze gewoon- lijk in hun nek en gooi ze er uit". „Uitstekende taktiek", gaf ik toe. Het vervolg van de reis konden we blijven lezen, in vredige, onverstoorde stilte.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3