Hooger belastingen in Engeland. Opperste oorlogsraad der geallieerden vergaderde te Parijs. Simon dient de begrooting in. Ook Polen en Noorwegen waren vertegenwoordigd. RADIO 2)e otaten dec kCeine neutcaten. füfrN S DAG 24 APRIL) 1940 ,WNK EN TABAK DUURDER n0K DE POSTTARIEVEN U VERHOOGD. buitengewoon groot aantal leden woonde gis- 'de vergadering van het Lagerhuis bij en juich- meldt Reuter, Sir John Simon toe, toen hij Hond om ziJn twee oorlogsbegrooting in te die- Simon deelde mee, dat in het afgeloopen jaar ^ruinigingen van 116 millioen pond sterling zijn •Tikt op°de noodbegrooting, welke., op 1933 mil- •T was geraamd. Daarnaast was nog een supple- begi'ooting ingediend voor nooduitgaven van Jmillioen, waarvan nog bijna 100 millioen onge bruikt is. Sir John Simon. Wat de creditzijde van de nationale financiën betreft, maakt Simon met voldoening gewag van de aanmerkelijke stijging in inkomsten van het afge- ien jaar, n.l. 45 millioen boven de raming van miljoen, in dit verband wenschte Simon de be talers van de directe belastingen geluk, die „zich edel gedragen hadden door zoo stipt de verhoogde bedragen te betalen, welke van hen gevorderd wer den". De inkomstenbelasting alleen bracht 390 mil lioen een record voor welk jaar ook op, verge leken bij 59 millioen in 1914. De minister gaf een lijst van de verschillende be lastingen die meer hadden opgebracht dan de ra ming, o.a. invoerrechten en accijnsen, die 900 mil lioen hadden opgebracht of 27 millioen meer dan de raming. Tabak had tien millioen méér opgeleverd en de accijns op spiritualiën bijna twee millioen, suiker bijna vijf millioen en de automobielbelasting bijna twaalf millioen meer. Simon kondigde aan, dat de nieuwe belasting op overmatige winsten reeds 40.000 pond heeft opge bracht. Hij vatte de resultaten van het afgeloopen jaar als volgt samen: Uitgaven 1817 millioen. Inkomsten uit belastingen 1049 millioen, uit lee ningen 768 millioen. Er behoefde aanzienlijk min der geleend te worden dan verwacht'was. De minister zeide vervolgens, dat de totale schuld gedurende het fiscale jaar was gestegen van 8163 millioen tot 8931 millioen. De ontvangsten van spaar- bonnen bedroegen 109 millioen boven de rembo.ur- sementen,. Een bedrag van 245 millioen leen'ingen werd,geconverteerd van 4lA> op 2 procent.' WAT DE OORLOG KOST Het nieuwe begrootingsj aar wordt ingezet met een kassaldo van 100 millioen. In het belang der geheim houding worden geen bijzonderheden gepubliceerd de ramingen voor de militaire diensten. In de eerste zeven maanden van den oorlog is voor oor logsdoeleinden uitgegeven 905 millioen pond. Het tempo der uitgaven moet echter toenemen en daarovi wilde de minister aannemen dat de uitgaven voor oorlogsdoeleinden in het jaar ein digend op 31 Maart 1941 2 milliard' pond zou den bedragen. De dienst der nationale schuld zou 230 millioen osten, De andere vaste lasten komen op 17 millioen. ie uitgaven voor niet-militaire doeleinden met in- egvip van de passieve verdediging, worden geraamd op 420 millioen. Het totaal der geraamde uitgaven bedraagt 2667 millioen. HOOGER BELASTINGEN Simon kondigde de volgende fiscale voorstel len aan: De Standaardvoet der inkomstenbelas ting zal blijven op het reeds aangekondigde ver hoogde peil, n.l. 37 1/2 pet. Het minimum in komen, dat opcenten zal moeten opbrengen zal worden verlaagd van 2000 pond tot 1500 pond. De belastingen op bier (met 1 penny per pint), tabak (met 3 d. per ounce), alcohol (met 1 sh. 91/2 d. per flesch whiskey) en luciferst zullen worden verhoogd. Voorts zullen het briefport (van 11/2 tot 2 1/2 d.) en de telefoontarieven ver hoogd worden. Een nieuwe belasting zal worden ingevoerd op groothandelstransacties in zekere artikelen. Deze belasting zal echter niet toegepast worden op voedingsmiddelen of dranken of op artikelen, die reeds zwaar belast zijn. Het percentage van deze belasting is nog niet vastgesteld. Simon gaf de verzekering, dat alle voorzorgen wa ren genomen om de noodige zuinigheid bij het doen van uitgaven te betrachten. Hij deelde nog mede, dat hij bepaalde wijzigingen van de inningsmethoden van de belasting op buiten gewone winsten in overweging had, maar hij trad Biet in details. Hij overwoog ook een wet ter voorkoming van de ontduiking van de successierechten. Simon repte van de mogelijkheid dat in sommige omstandigheden bepaalde personen als gevolg van oen oorlog verrijkt zouden blijken, in verband met de mogelijkheid, dat dergelijke personen aan. de be lasting op buitengewone winsten zouden ontspan en, Simon zeide dat voorzoover de kwestie zich voordeed na den oorlog een belasting op dergelijke toeneming van rijkdom geheven zou kunnen wor- don en dat het de bedoeling van de regeering was daar" te zijner tijd aandacht aan te schenken. Ten aanzien van de omzet- of inkoopbelasting, tvelke zal worden geheven in den vorm van een Percentage van den prijs, die betaald wordt wanneer de engroshandelaar aan den detaillist verkoopt, zeide t, dat deze belasting niet zal geheven worden Van export-goederen, noch van artikelen, die reeds zwaar belast zijn. De wet zal ertoe medewerken om Werkkrachten te behouden voor de essentieele oor- ogsdoeleinden en de vraag naar gebruiksartikelen te doen verminderen. rnoe^:en' 200 ze:i-de Simon, koen de noodzake- Jkheid onder oogen zien van een hervorming onzer Seheele huishouding met het doel een oorlog te win- on. Dit kan niet gebeuren zonder drastisch en be- n* optreden. lni opbrengst der extra-belastingen zou dit jaar 1 millioen zijn, waarbij dan nog komt 1133 mil- °on als opbrengst van de belasting op de basis van et vorige jaar, zoodat men komt tot een geraamde oiastingopbrengst van 1234 millioen. zonder de in- toopbelasting. Het is de vraag, aldus Simon verder, of de restee- rende 1.453 millioen volgens de bestaande methoden door leeningen gedekt kunnen worden. Spreker wees in dit verband op het opmerkelijke succes van de nationale spaarcampagne, waarin hij een aanwijzing zag, dat het noodige geld in die richting kon wor den gevonden. Gedwongen leeningen, die van de inkomens afge houden worden, hebben niet alle verdiensten, die daaraan worden toegeschreven. SPAARDWANG ONGEWENSCHT Spaardwang zou den geest van vrijwilligheid doo- den en ernstige administratieve moeilijkheden mee brengen. Doel der regeering is prijzen, winsten en beloonin gen zoo standvastig te houden als de oorlogsomstan digheden veroorloven. Maatschappijen zullen hun dividenden in oorlogstijd niet mogen vei'hoogen. De minder belangrijke importen zullen onder den druk der geoefende controle verlaagd worden van 125 tot 50 millioen. Het systeem der importcontrole is uitgebreid tot vele grondstoffen en levensmiddelen. Simon besloot zijn .rede met te zeggen, dat wan neer het volk de leeningen bleef steunen en belastin gen bleef betalen, Engeland niets te vreezen had. Ons financieele front, aldus de minister, zal even hecht blijven als het andere front in den strijd om de overwinning. In het debat bleek Attlee, de woordvoerder van Labour, alleen bezwaar te hebben tegen de verhoo ging van de posttarieven. Sinclair (lib.) zeide, dat niemand erover klagen kon dat de voorstellen te drastisch waren. De Britsche pers heeft volgens Reuter de groote oorlogsbegrooting goed ontvangen, hoewel de mee ningen verdeeld zijn ten aapzien van de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen. Men is evenwel algemeen van oordeel dat de belastingen hooger móesten worden en dal; geen offer te groot is om den oorlog te winnen. Duff Cooper aan het woord. Het geheele Duitsche volk voor den huidigen toestand aansprakelijk gesteld. Churchill, die gisteren aan een lunch in Londen ter gelegenheid van Sint-Joris-dag het woord zou hebben gevoerd, heeft zich per telegram veront schuldigd wegens drukke werkzaamheden. Dit telegram werd voorgelezen vlak voor den aanvang van het noenmaal. In zijn plaats sprak de vroegere Eerste Lord der Admiraliteit, Duff Cooper, die op „Engeland" dronk en verklaarde dat de gevoelens der jonge mannen, die thans in den strijd trekken, gevoelens zijn van bittere woede, grimmige uitda ging en onuitsprekelijke vastberadenheid. „De leuze, die thans, gemakkelijk op de lippen komt, luidt: Nooit weer zal het aan één natie veroorloofd zijn de geheele wereld in den oorlog te storten". Voortgaande zeide spreker: „De reeks misdaden, die de ontzetting van Europa hebben gevormd, be staat niet uit de misdaden van één man of van een kleine bende misdadigers. Het zijn de misdaden van een geheel volk. De wensch is de vader van de gedachte en het is een gevaarlijke gedachte, wanneer men gelooft dat men een wig kan drijven •tusschen de Duitsche regeering en het Duitsche volk. De dag, dat het Duitsche volk begrijpen zal dat het wordt verslagen, zal niet nader bij ge bracht worden door zachte woorden of schoon schijnende beloften van onzen kant. Wij moeten het in een veldslag verslaan". Engelsch lijntoestel verongelukt. Bestuurder was de vlieger, die Chamberlain in 1938 naar Duitschland bracht. Te Beinnuird bij Looh Lomond (Schotland) is het wrak gevonden van een Britsch lijntoestel. Het vhegtuig was Maandag uit Perth naar Heston ver trokken. Er waren geen passagiers aan boord. Het toestel werd bestuurd door captain D. S. King, die in September 1938 minister-president Chamberlain per vliegtuig naar Duitschland heeft gebracht. Alle drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Twee lijken werden in het puin van het toestel aangetroffen, het derde lijk bevond zich in de direc te nabijheid. Weer vreemde vliegluigen boven België. Duitsche en Fransche toestellen. De persdienst van het Belgische ministerie van nationale verdediging deelt mede: Op den 23en April zijn vreemde vliegtuigen op groote hoogte herhaalde malen boven Belgisch grondgebied verschenen. De batterijen van het luchtdoelgeschut zijn in werking gesteld. Verschei- dënen van deze toestellen werden geïdentificeerd als van Duitsche-nationaliteit en anderen van Fransche nationaliteit. Twee Fransche toestellen, die een Duitsche machine achtervolgden, drongen het land binnen tot Bergen. Een ander toestel, dat eveneens een Duitsche machine achtervolgde, werd waarge nomen in de omgeving van Neufchateau. Beide toe stellen verdwenen naar de gtens van Luxemburg. De Belgische regeering zal de noodige protesten laten hooren. Canadeesche premier bezoekt Roosevelt. Bezoek zonder politieke beteekenis, aldus de president. De Canadeesche premier Mackenzie King is gisteren te Warmsprings in Georgia aangeko men. Hij begaf zich onmiddellijk naar het bui tenverblijf van Ro.osevelt, waar de president hem verwelkomde. Roosevelt heeft zijn secretaris gemachtigd aan de pers mede te deelen, dat het bezoek van Mackenzie King geen politieke beteekenis had en dat „geen vraagstuk van Amerikaansche of Canadeesche poli tiek aan de orde was". De secretaris zeide verder dat de president hem gemachtigd had mede te deelen dat hij hoopte dat geen onverantwoorde conclusies, combinaties of vermoedens zouden worden ontleend aan dit bezoek, hij zeide dat het letterlijk niets beteekent. Macken zie King en president Roosevelt zijn zeer oude vrienden, die elkander reeds meer dan dertig jaren kennen. Ieder voorjaar, wanneer het Canadeesche parlement niet bijeenkomt, maakt Mackenzie King 'n reis naar het zuiden en dan komt hij steeds een be zoek brengen aan den president. In deze bezoeken heeft nimmer eenige politieke beteekenis gelegen en dat is ook ditmaal niet het geval. Het zou niet goed zijn voor de positie van Amerika, wanneer Mackenzie King een verklaring af zou leggen of geïnterviewd zou worden, terwijl hij slechts een vacantiereis maakt." De Duitschers in Noorwegen. Duitsche mcdcdeelmg over de „militaire en civiele taken". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Over de taak der Duitsche troepenleiding in Noorwegen publiceert de Duitsche pers een bericht met betrekking tot haar militaire en civiele verantwoordelijkheid werkzaamheden. Er zijn twee taken te vervullen: 1. De militaire leiding der onderneming zelve en 2. De waarborging der civiele souvereine rech ten van Noorwegen. De bevelhebber der Duitsche troepen in Noor wegen, generaal Von Falkenhorst, heeft in zijn staf niet alleen bekwame officieren voor de lei ding der troepen, doch ook ervaren medewerkers voor den civielen dienst. De bevelhebber der legergroep is reeds den eer sten dag der onderneming met zijn sqldaten over gezet. Hem volgde 48 uur later het geheele troepen commando uit Hamburg. Het Duitsche opperbevel heeft thans zijn zetel te Oslo, van waar uit de staf zijn maatregelen leidt. In het bericht wordt er met nadruk op gewezen dat de plaatselijke Noorsche tegenstand moest wor den gebroken, doch het kan ook melding maken van tal van gevallen van goede samenwerking tusschen de Duitsche en de Noorsche militairen. Zoo wordt geschetst hoe verantwoordelijke offi cieren van de Noorsche luchtdoelartillerie te Oslo hun dienst zoo lang volgens Duitsche instructies hebben verricht totdat Duitsche officieren aan kwamen om hen te vervangen. Dezelfde goede sa menwerking was ook bij den geneeskundigen dienst op te merken. Noorsche dokters hadden zich ook hier voor de luchtbescherming beschikbaar gesteld. Het groepscommando heeft evenwel, ook op de zelfde, wijze, naar in het bericht verder wordt ge zegd, de voor de behoeften der troepen vereischte civiele taken direct ter hand genomen. Vooral moet dit verband genoemd worden de verzekering van de transporten en de overbrenging van be richten. De later gezonden troepen hebben geen dag behoeven te laten voorbijgaan en de verbinding met de onafgebroken oprukkende troepen werd nimmer verbroken. Opmerkelijk is ook dat de ge heele proviandeering uit Duitschland geschied. Daar waar dat noo.dig was gebleken, van Noorsche bron nen gebruik te maken, geschiedt een duidelijke en nauwkeurige afrekening. Op grond van een vast- staanden omrekeningskoers werden bijzondere „Reichskreditkassenscheine" ter afwikkeling van het betalingsverkeer uitgegeven, welke werden ge accepteerd. Vertegenwoordigers van het rijksministerie van verkeer en het rijksministerie van financiën, van de rijksspoorwegen en de rijksposterjjen bevinden zich in den staf van het Duitsche opperbevel voor de be handeling van al deze het civiele leven van Noor wegen betreffende vraagstukken. Tot hulp van de Noorsche posterijen zijn eenige technische ambtenaren van de Duitsche posterijen naar Noorwegen gezonden. Tenslotte doet het bericht vooral nog uitkomen dat de richtlijn voor de vervulling van deze civiele taken in -de eerste plaats de grootst mogelijke ach ting van de Noorsche rechten is. HEDEN EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN VERWACHT. Men verwacht dat Chamberlain vandaag in het Lagerhuis een verklaring af zal leggen over de jongste gebeurtenissen. Het is mogelijk dat hij over de jongste zitting van den Oppersten Oorlogsraad zaJ spreken en vermoedelijk zal hij enkele bijzonder heden vertellen over de actie in Noorwegen. Maandag en Dinsdag is te Parijs de Opperste -i Oorlogsraad der Geallieerden bijeengekomen. Voor het eerst waren Noorwegen en Polen ver tegenwoordigd. Te Londen en Parijs werd na afloop een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd: „De achtste vergadering 'van den Oppersten Oorlogsraad is te Parijs bijeengekomen op 22 en 23 April. Voor Frankrijk waren aanwezig Reynaud, Daladier, Campinchi, Laurent Eynac, vergezeld van Baudoin, Léger, generaal Gamelin, admiraal Dai-- lan, generaal Vuillemin, Corbin, den Franschen ambassadeur te Londen en generaal Költz. Voor Luchtgevecht boven de Maginot- linie. Engelsche en Duitsche vliegtuigen leverden strijd. De speciale correspondent van Reuter hij de Britsche Koninklijke Luchtstrijdkrachten in Frank rijk seint: Verrast door een tamelijk groote formatie Duitsche Messerschmidt 110 vliegtuigen zijn Britsche Humcane-toestellen Dinsdag voor hun eerste algemeene actie boven de Maginotlinie in strijd gekomen met deze tweemotorige van geschut voorziene vijandelijke gevechtsvliegtuigen. Het schijnt dat het treffen „onbeslist" is gebleven. Door het optreden van den vijand is een Hurricane in brand geraakt. De bestuurder bereikte 'met zijn valscherm Fransch gebied. Een andere vlieger werd aan den schouder gewond. Hij zette zijn toestel evenwel veilig neer hij Metz. Voor het einde van de actie werd een der Messersehmidts ernstig ge troffen. Men heeft gezien dat het boven Luxem- burgsch gebied verdween, waar het waarschijnlijk te pletter is geslagen. Het Duitsche Nieuwsbureau verstrekt- de vol gende lezing: Dinsdag zijn ten zuiden van Diedenhofen Brit sche Hurricane jachtvliegtuigen slaags geraakt met Duitsche Messerschmidtjagers. Het gevecht werd geleverd op 7500 meter en het duurde gerui- men tijd. Een Iiurricane-vliegtuig werd omlaag- geschoten. Na een kwartier poogden de Engelsehen den strijd te ontwijken, blijkbaar omdat hun brandstof opraakte. Bij de achtervolging hebben de Duitschers nog een Britsch vliegtuig omlaag ge schoten. Twee Engelsche schepen op mijnen geloopen. Op een der schepen twee dooden en acht gewonden. Dinsdagavond zijn twee Britsche reddingbooten van de zuid-oostkust van Engeland uitgevaren om twee schepen, welke op mijnen waren geloopen, -te helpen. Een van deze schepen, de 1969 ton metende „Lolworth" is na een ontploffing in.het Kanaal gezonken. Twee opvarenden zijn omgekomen en acht gewond. Men weet nog niet wat met het tweede schip is geschied. Bekend Duitsch vlieger omgekomen. Alfred Henkc, die een non-stopvlucht BerlijnNew-York volbracht. BERLIJN, 23 April. De bekende Duitsche vlieger kapitein Alfred Henke, die in Augustus 1938 de non-stopvlucht BerlijnNew York heeft vol bracht, is gisteren bij een proefvlucht gevallen en omgekomen. Zooals men zich zal herinneren heeft Henke ook eens de vlucht BerlijnTokio gemaakt. (United Press). Britsch consul door de Duitschers doodgeschoten? STOCKHOLM, 23 April. In een interview met „Dagens Nyheter" verklaarde een uit Narvik af komstige Amerikaansche zeeman, dat de Duitschers, toen zij Narvik bezetten, den Britsch en consul al daar op den eersten dag van de bezetting dood hadden geschoten. (United Press). Groot Brittannïë waren aanwezig Chamberlain, Halifax, Churchill, Ho are, vergezeld van Campbell, den Engelschen ambassadeur te Parijs, Cadogan, Dudley Pound, Cyrill Newall en Ironside. Voor Polen waren aanwezig Sikorski en Zaleski. Voor Noorwegen was aanwezig de Noorsche gezant te Parijs, Bachke. De bijeenkomst stelde in staat tot een breede ge- dachtenwisseling over alle problemen van militaire politiek, welke op dit oogenblik de waakzaamheid noodig kunnen maken van de geallieerde regeerin gen, ten einde te gelegener tijd de eventueele uit voering te verzekeren van haar verplichtingen en de gemeenschappelijke verdediging van haar be langen tegen ieder initiatief van den tegenstander. Na alle kwesties te liebbcn bestudeerd, welke betrekking hebben op de algemeene leiding van den oorlog, nam de Raad nieuwe besluiten om onder alle omstandigheden de doeltreffendheid der samenwerking tusschen de geallieerden te waarborgen. De Poolsche minister-president gaf den Raad de verzekering- dat de regeering het leger en het volk van Polen vastberaden met al hun hulpbronnen den strijd zullen voortzetten, welke hulpbronnen op het oogenblik volledig gereorganiseerd worden en in volle ontwikkeling zijn. De Opperste Oorlogsraad gaf te kennen hoezeer hij den geest waardeerde, waarin dé inspanning wordt voortgezet, en achtte de doeltreffende bijdrage van Polen aan de gemeen schappelijke zaak een gelukkig feit, Reynaud, Chamberlain en Sikorski verzochten den Noorschen gezant om aan zijn regeeiïng hun bewondering over te brengen voor den heldhaftigen tegenstand, die door het Noorsche volle onder de hooge leiding van zijn souverein Koning Haakon VII aan den aanval ler wordt geboden. De vertegenwoordiger van Noorwegen gaf uitdrukking aan den dank van zijn regeering voor de snelheid en doeltreffendheid van den bijstand, die door de geallieerde regeeringen aan zijn land is gebracht." Havas meldt nader: De eerste zitting van den Oorlogsraad begon Maandagmiddag om 3 uur en eindigde om 5 uur 45. De zitting van Dinsdag werd tot een intergeallieerde raadsvergadering doordat de Noorsche gezant te Parijs, Bachke, generaal Sikorski en de Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Zaleski, op het ministerie van buiten- landsehe zaken verschenen. De vergadering duurde tot 13 uur." Paul Reynaud bood zijn Engelschen en Franschen collega's een dejeuner aan. De Engelsche ministers verlieten den Quay d' Orsay om 14 uur 15 om naar Londen terug te keeren. Aan het einde van den middag begaf Reynaud zich naar het Elysée om Lebrun op de hoogte te brengen van de besluiten van den Oppersten Oorlogsraad. PROGRAMMA Nederland. Nederland heeft geen slagschepen zoomin als een der andere kleine neutralen. Ons land heeft als zwaarste eenheden een vloot van 4 krui sers, de „Tromp", „De Ruyter", „Java" en „Su matra" .v In aanbouw is de „Heemskerk", die met zijn 3350 ton een klasse met de „Tromp" vormt. Daar na komen 3 pantserdekschepen de „Soerabaja", de „Van Kinsbergen" en de „Gelderland". 16 Torpedoboot jagers vertegenwoordigen een tonnage van 4588 ton. Voorts heeft ons land 12 torpedobooten, waaraan-er eerlang 32 zullen wor den toegevoegd. Met 21 duikbooten kan onze marine opereeren. Ook hiervan worden er een 9-tal bijgebouwd. Sommige ervan kunnen ook als mijnenlegger dienst doen. Overigens hebben wij tien mij nenleggers met een tonnage van 8,641 ton. 15 Mijnenvegers (934 ton) wachtten op de afleve ring van 6 nieuwe. Behalve de hiér genoemde 81 schepen staat onze Marine natuurlijk nog een belang rijk aantal schepen van allerlei type ten dienste. Zweden. Zweden met zijn duizenden kilometers lange kustlijn heeft van de drie Scandinavische lan den verreweg de grootste vloot. Allereerst dienen hier genoemd een achttal kruisers ten dienste van de kustverdediging. Het zijn de „Sverige", „Drottning Victoria", „Gustav V" (7.080 ton), 'oscar H (4320 ton) „Aran", „Wasa", „Tapper- heten" en „Manligheten" (3415 ton): Een vloot van acht kruisers is niet gering, doch men mag niet vergeten dat dit alles oud-materiaal is, da- teerende uit de jaren 19011918. Ook het pant- serdekschip „Fylgia" (4700 ton) heeft er 35 jaar opzitten. Van meer recenten datum is de als vliegtuigmoederschip ingerichte kruiser „Gotland" (4775 ton) die in 1933 in gebruik werd genomen en 8 vliegtuigen vervoeren kan. Zweden heeft 10 torpedoboot jagers en 6 torpe dobooten, voorts 10 onderzeebooten en 6 spe- Kruisers Pantserdekschepen Torpedobootj agers Torpedobooten Duikbooten Mijnenleggers Mijnenvegers Vliegtuig-kruisers ciaal voor de kustvaart. 5 onderzeeërs staan op stapel. Slechts 1 mijnenlegger vermeldt Jane's Fighting Ships, doch allerlei hulp vaartuigen zullen wel voor dit doel ingericht zijn. Ten slotte zijn er nog 6 mijnenvegers. Opvallend is het dat het kleinere materiaal over het algemeen veel jonger is dan het grootere. Noorwegen. Bij de Noorsche vloot treedt de weinige zorg, die de laatste jarpn Noorwegen aan zijn bewa pening heeft besteed, aan den dag door het sterk verouderde materiaal. Twee kruisers, de „Norge" en de „Eidsvold" (4166 ton) tellen a-1 4 kruisjes, terwijl de „Haraid Haarfagre" en de „Tordenskjold^' (3858 ton) zelfs van 1897 da teeren. Overigens is dat al het zware materiaal waarover Noorwegen beschikt. Zes torpedobootjagers zijn in dienst en twee werden in 1939 in Horten op stapel gezet. Aan torpedobooten heeft Noorwegen er 6 en van 220- 540 ton. De overige zijn kleingoed van 24—90 ton. Negen duikbooten dateeren van 1914—1929. Twee werden er alweer in Horten gereed gemaakt, doch zullen in dezen oorlog de Noorsche vloot v/el niet versterken. Dan dient van mijnenleggers genoemd de be kende „Olas Tryggvason", (1596 ton) die zich in de eerste dagen van den Duitschen inval in Noorwegen zoo dapper gedroeg. Hij vormt met de „Froya" (760 ton) en twee kleinere types van 335 ton zijn af deeling. Tenslotte vermelden we twee, in 1939 gereed gekomen mijnenvegers, elk van 320 ton. Denemarken. De geringe militaire beteekenis van Dene marken blijkt niet het minst uit de vloot van dit land, dat toch niet onbelangrijke maritieme belangen heeft. De twee kruisers, de „Niels Uel" (3800 ton) en de „Peder Skram" (3500 ton) da teeren resp. van 1918 en 1908. Van de 17 tor- pedobooten zijn er 11, die ongeveer 20 j&ar oud zijn en slechts 2 stonden er bij het uitbreken van den oorlog op stapel. Denemarken heeft voorts 12 onderzeeërs, 2 mijnenvegere en 1 mijnenlegger -ll-ÏO Zje Deutechlairiwnder. (van 640 ton). B3{ v" 1 S££ m Eindigen we deze overzichtjes met de opmer king, dat België, aan den zeekant in de veilige hoede van twee Oceaan-grootmachten, vrijwel geen marine heef t. DONDERDAG 25 APRIL. HILVERSUM I 1875 M en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramo- foonmuz.. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr. muz. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO- orkest (12.451,10 Berichten ANP gramofoon muziek) 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoon- muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. '5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Consonanten en gramofoonmuziek. 6.45 Esperanto in de practijk, causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, internatio naal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Gra mofoonmuziek. 8.45 Massa-zangkoor van de Chr. Oranjevereeniging Juliana met begeleiding. 9.20 Reportage. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Orgelconcert. 11.15 Gramofoonmuziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzendïng. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Week- overz. 11.15 Omroepörk. en soliste. 12:15 Puszta-ork. 12.45 Ber. ANP. gram. muz. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang- en orgelspel. 3.00 Brei- en borduurcur- sus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en het Duo Ja. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Be richten ANP, mededeélingen, 8.15 Concertgebouw orkest (ca. 9.15 Causerie over Voltaire) 10.35 Dis- conieuws. 11.00 Berichten ANP. 11,10 AVRO Dans- orkest 11.4012.00 Gram. muz. ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 12.00 De „Romantic Rhythmists", 12.20 Berichten 12.35 Oscar Rabin's dansorkest. 1.001.20 Piano duetten. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 BBC Theater orkest. 3.35 Voor de huisvrouw. 3.50 Revue-uitzen- dirrg. 4.20 Berichten en causerie. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Voor de boeren. 5.50 Variété. 6.35 Programma. 6.35 Programma, gewijd aan het Fransche leger. 7.20 Lond. Philharmonïsch orkest en solist. 8.20 Berichten. 8.40 War commentary, cau serie. 8.55 Variété. 9.35 Korte Kerkdienst. 9.55 Ra- diotooneel met muziek. 10.20 Oscar Rabin's dans orkest. 10.50 Chalumeau-ensemble. 11.20 Berichten. RADIO PARUS 1648 M. 11.10 Zang? 11.35 Pianovoordracht. 12.05 Viool voordracht. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Cembalovoor dracht. 2.20 Orkestconcert mmv. solist. 4.20 Radio toneel. 5.20 Opera-uitzending. 9.05 Volksliederen. 9.20 Radiotooneel. 10.05 Orkestconcert mmv. soliste. 11.0511.50 Orkestconcert. KES'l.EN 456 M. 4.50 en 6.40 Gramofoonmuziek. 8.308.50 Piano voordracht. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Otto Fricke's orkest en solisten. 3.30 Vocaal en instru mentaal jeugdconcert. 3.50 Folkloristisch programma. 4.45 en 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 7.45 Muzikaal tusschenspel. 8.50 Nederland. Zweden. Noorwegen. Denemarken Inhoud Inhoud Inhoud Inhoud Aantal. Ton. Aantal. Ton. Aantal. Ton .Aan tal. Ton 23.140 10.916 4.588 16 1 39,220 4.700 9.650 4.77-5 17 12 1 2 BR*'SRM 322 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. 12.501.20 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor Soldaten. 7.50 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BR» IS SF» 484 (VI. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroep- dansorkest. 5.35 Cellovoordracht. 6.35 Gramofoon muziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Cantate-uitzending. 8.35 Radio-orkest. 8.45 Radiotooneel. 9.3010.20 Omroepdansoi'kest. SENDER 1571 M, 6.35 Otto Dobrindt's orkest en solist. 8.20 Berich ten. 8.50 Em. Rembour's orkest. 9.20 Concert. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.50—t 12,15 Berichten- -*

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5