de echte Jiuastr :0ENSDAG 24 APRIL 1940 Doodelijk verkeersongeluk op tie Amsterdamsche Vaarl. Bevestiging' van vonnis der Haarlemsche Rechtbank geëischt. den nacht van 19 op 20 November 1938 ge- ind op de Amsterdamsche Vaart, in de buurt n Haarlemmerliede een zeer ernstig auto-on- ïk waarbij twee personen de heeren mr. O. ter ff ren s. W. F. Hendrikse het leven, verloren. Reide heeren reden in gezelschap van hun hteenooten per taxi van Amsterdam in de d hting Haarlem. Door nog onopgehelderde oor- k'reed de taxi plotseling van het wegdek en Sn op het naast den asfaltweg gelegen klin- road De auto raakte met het achterspatbord n Daar paaltjes en kwam met een geweldigen p tegen een betonnen paal terecht. De wagen s vrijwel geheel vernield en de beide heeren Jaren zoo zwaar gewond, dat zij korten tijd later 0De4H^rtee chauffeur uit Amsterdam hoorde I h door de rechtbank veroordeelen tot twee ïaanden hechtenis. Vandaag stond de man m hooger beroep voor J eerechts'hof te Amsterdam terecht. Des- «ei' P .n.n.V TTrftvnii r-1 nnvinTircift r>-r. kundigeri in deze zaak waren tot de conclusie ge- dat niets er op wijst, dat de oorzaak van het ongeluk ^jj een defect aan de auto moet worden gezocht. De auto is geleidelijk van den Lg geraakt en uit ni'ets blijkt, dat verdachte Hdiff geremd heeft. De verdachte was van oor- ■•el dat het ongeluk moet worden toegeschre- n-aan een defect aan de auto of aan een lekke orband. Zeker wist hij, dat hij niet in slaap was gevallen, zoodat hem z.i. geen onoplettend heid kon worden verweten. De procureur-generaal mr. J. Versteeg was ran een tegenovergestelde meening. Verdachte is zonder twijfel onoplettend geweest, anders zou lil gemerkt hebben, dat hij van het asf aïtdek op de keienlaag langs den weg terecht was geko men. Verd. is nóóit eerder veroordeeld' en hier mede rekening houdende achtte de procureur- „eneraal de door de rechtbank opgelegde straf juist weshalve spr. bevestiging van het vonnis eisohtetwee maanden hechtenis. De verdediger mr. Voute was van meening, dat dit ongeluk zeker niet kan wordTen geweten aan onoplettendheid van verdachte. Het is zeer goed mogelijk, dat er iets aan de auto mankeerde, temeer, daar kort voor het ongeluk drie onge lukken'met de taxi zijn voorgevallen, waardoor de wagen aan de voorzijde was beschadigd. Uit niets blijkt, dat verdachte in slaap was gevallen. Hij had een behoorlijke rust genoten en geen bijzonder lange diensturen achter den rug. pi, concludeerde tot vrijspraak. Arrest: 7 Mei. 1 huiszoekingen bij leden van de n. s. b. De heer De Marehant et d' Ansembourg heeft aan den voorzitter van. den raad van ministers waagd: 1. Is het den minister bekend, dat tijdens de laatste dagen in Limburg en Noord-Brabant op last van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch meer dan honderd vijftig invallen zijn gedaan bij leden van de nationaal-socialistische beweging? 2. ïs het den minister bekend, dat óp 18 April omstreeks 14 uur een afdeeling bestaande uit ca. 20 marechaussees en rijksveldwachters de woning van stejler van deze vragen, het kasteel Amsten- rade heeft omsingeld en ten aanschouwe van een groote menigte het geheele complex van ge bouwen twee uur lang op wapens heeft doorzicht, evenals in de onder 1 genoemde gevallen zonder eenig resultaat? 3. Heeft de minister zich er rekenschap van ge geven, dat de bovenbedoelde feiten wijzen op een discriminatie van de nationaal-socialistische be weging, die niet in overeenstemming kan worden geacht met de door hem in September en ook later nog herhaalde angegeven richtlijnen voor het al$fe- meene regeeringsbeleid? lijk van verdwenen dienstbode opgehaald. De gemeente-politie van Ginneken heeft Dins dagmiddag uit de rivier de Mark het lijk», opgehaald van de 22-jarige dienstbode B. en G. uit Zeven- bergschen Hoek, die sedert 1.1. Vrijdag vermist werd. Soldaat schoot op een kameraad. Drie en een half jaar geëischt. Op 27 December van het vorige jaar is te Bab- berich, gemeente Zevenaar, 'n moordaanslag ge pleegd op den soldaat J. Kemna. De 21-jarige sol daat A. C. M. loste twee schoten op K., die in den schouder werd getroffen. De dader werd gearresteerd en naar Den Bosch overgebracht. stond hij terecht voor den Bosschen Iiem was ten laste gelegd poging tot moord, subsidiair poging tot doodslag. De auditeur-militair achtte bewezen, dat de be klaagde zich aan poging tot doodslag heeft schuldig gemaakt en eischte een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden, met aftrek van drie maanden voorarrest. De veiligheid van ons land. Vragen van den heer De Marehant et d'Ansembourg. Het lid van de Tweede Kamer, de heer de Mar- chant et d' Ansembourg heeft aan de ministers van Justitie en Defensie de voigende vragen gesteld: h Is het den ministers bekend, dat de gepension eerde generaal-majoor A. Diemont, secretaris van Vereeniging voor Nationale Veiligheid, in een voordracht, gehouden 'op 18 April j,l., te Alkmaar, net volgende heeft verklaard: .«Er is het gevaar van de sterker wordende orga nisatie van vreemdelingen binnen onze grenzen, die, v'ij moeten het helaas erkennen, gesteund wordt öoor Nederlanders, die niet waard zijn dien naam te dragen en den kogel verdienen?" 2- Is aan de ministers het bestaan bekend van een organisatie van vreemdelingen hier te lande, die ge- Vaar oplevert voor de Nederlandsche veiligheid, en zoo ja, waarom worden dan tegen deze organisatie 2een maatregelen genomen op grond van de be staande wettelijke bepalingen en waarom worden ze vreemdelingen niet vervolgd of over de grens gezet? 3. Is het aan de ministers bekend, dat aan zoo danige staatsgevaarlijke organisatie van vreemde- hngen steun wordt verleend door Nederlanders, en z°0]a, waarom worden deze personen dan niet-ver- ling ®ron(^ van bestaande wettelijke bepa- 4, Heeft generaal-majoor A. Diemont van de aan om bekende strafbare feiten voornemens kennis 8,egeven aan de ambtenaren van de justitie of poli- ,le>en zoo niet, is de minister van justitie dan bereid jogeti hem een vervolging te gelasten wegens over- L.e<rni dar artikelen 135, 136 of 189 van het wetr oek van strafrecht, of, zoo aan den genoemden preker in werkelijkheid geen strafbare feiten of oomemens bekend waren, op grond v*an art. 142 °n het wetboek van strafrecht, dat strafbaar stelt ^opzettelijk de rust verstoren door valsche alarm- thans in aile betere zaken verkrijgbaar is! Een echte Amerikaan sche melange, waar van de kwaliteit der gebruikte tabakken een prijs van 35 ets recht vaardigt. Dooreen-geschudde menschheid. door MELIS STOKE Broeder, wie zijt ge en wat is uw staat? Vreemdeling? Vluchteling? Burger? Soldaat? Ik vraag uw papieren bewijzen! De grens is gesloten, de kust is bewaakt. Het is voor de menschen onmogelijk gemaakt om naar hun believen te reizen. Wat wilt ge? Wat doet ge? En wat hangt ge aan? Waar zijt ge geweest en wat hebt ge gedaan? Waarom kwaamt ge gastvrijheid zoeken? Waarom wilt ge hierheen? Waarom wilt ge van hier? Wij willen bewijzen, op geldig papier, want ge moet oh uw plaats in de boeken. Ge reist voor een doel. Want wie reist voor pleizierl En we raden u aan: reis met open vizier en toon dat oolc aan met uw daden. De wereld heeft kostbare lessen betaald voor paarden van Tx-oje die in zijn gehaald en plannen die werden verraden. Vreemdling wees welkom, want vrij is deez' grond Maar spreek ons niet aan uit een dubbelen mond want we willen onszelf zijn en blijven. Verklaar ons het reisdoel waarvoor ge hier komt. Maar hebt ge gelogen, en blijkt ge vermomd, dan voelt ge dit feit aan den lijve. De menschen zijn wild door de wereld verstrooid, in haat en in list door elkander gegooid en verplicht in den vreemde te wonen. Daarom vraagt de wereld voor iedere reis dat elk per gewaarborgd, gezegeld bewijs zijn ware gelaat zal vertoonen. Broeder, wie zijt ge en wat is uw staat? Vreemdeling? Vluchteling? Burger? Soldaat? We willen u gaarne vertrouwen. We willen ny/ antwoord, met open gelaat, want we kennen de droefheid, wanneer men te laat om paarden van Troje moet rouwen! TOASTED B L W N Dj Mi AMERICAN (Adv. Ingez. IVied.) in Haarlem en daarbuiten. jacob bendien. Naar aanleiding van het eere-zaaltje, dat op de tentoonstelling van „De Brug" in het Gemeente museum van Amsterdam ter herdenking van Jacob Bendien werd ingericht (a.s. Zondagmiddag sluit die expositie, waarover hier reeds geschreven werd) reproduceeren wij hierbij zijn zelfportret en knoopen daar enkele algemeene opmerkingen aan vast. Immers, Bendien, die slechts drie en veertig jaar oud werd (18901933) en wiens gezondheidstoe stand zeker in latere jaren geen te groote activiteit toeliet, kon slechts in een tamelijk beperkt aantal werken zich als kunstenaar volledig uiten en als wij de bijzonderheid van die werken erkennen, moeten wij toch in het oog houden dat ze, juist door hun qualitèiten, eerder als representanten van een bepaalde periode in de kunstproductie, dan als onderdeelen van een geslaagd levensoeuvre van belang zijn. Het is noodig zich over die periode, die in de eerste twintig jaar dezer eeuw valt, een weinig te bezinnen om ook van Bendien's plaats en be- teekenis daarin, een niet overschatte, doch zeker ook niet onderschatte idee te verkrijgen. In die periode dan begint in het weelderig kleed, waarin zich bij ons de schilderijkunst gedurende het laatste kwart der vorige eeuw gehuld had, de mot te komen. Het kleed is niet nieüw meer en de motgaatjes vallen dozijnsgewijze uit de lucht dooi de ongestremde productie van die kunstwerken, die geen kunstwerken zijn, doch slechts slappe af treksels van het krachtige voeder, dat de werkelijke meesters gegeven hadden. Voor dagelijksche con sumptie kunnen die groepjes een lang leven heb ben, men kan ze nog steeds te kust en te keur in de warenhuizen vinden, waar ze althans het voordeel hebben, slechts maar billijk te zijn. Doch voor de kunstenaars, die met zich zelf ernst maakten, zoowel als met hun arbeidsbedoelingen, stond het geval moeilijker en het is niet zoo heel vreemd, dat zeker niet de minsten onder hen die begrepen, dat in de schilderijkunst met hier en daar een paar individueele uitzonderingen voov- loopig het mooiste woord gesproken was, zich open- steldenvoor'hier overal opduikende inzichten die in feite dwars tegen wat men tot dan. onder schil derkunst bad verstaan, ingingen. Deze werd van vrij, dienstbaar gemaakt, dat is wel zoo ongeveer de quintessens van de .verande ring die zich voltrok en die men misschien het best als een proces ter regeneratie, ter zuivering kan be schouwen. Dienstbaar aan de versiering van boek of meubel, dienstbaar aan de architectuur, aan de reclame, dienstbaar ook en hier raken we het ter rein waar we wezen wilden aan ontastbaarheden als geest en zieleleven. De kunstenaar wordt mathe maticus, filosoof, psycholoog, enz. en velen van hen vergeaten in dë haast, dat zij als slechider of teeke naar van huis zijn gegaan en nog niet eens hun gereedschap verzorgd hebben. Niet overal is er een Redon, een William Blake, een Thijs Maris te vin den wier geestesbewogenheid door een onfeilbare kennis hunner uitdrukkingsmiddelen gerugsteund wordt. Men gevoelt dat in de periode waarop wij doelden de deur wijd open komt te staan voor het onvolledig-experiment, om niet te zeggen, het dil- lettantisch heen en weer huppelen tusschen wat, kunst en wat geleerdheid is. In de hoop ze beide tegelijkertijd te kunnen beheerschen, zijn er gan- ■sche legioenen gesneuveld en zullen er blijven sneuvelen. Voor zoover er daarbij zijn met uitzon derlijke begaafdheden, is dat natuurlijk in-triest. Ook dient hierbij in het oog gehouden te worden, dat er een beslissend verschil steeds zal bestaan tus schen wil en wensch naar en de gave tot. Een waarlijk artist, die een portret schildert, zal psycho loog zijn zonder het zelf misschien te vermoeden en een psycholoog die zijn studies met liefde in toe passing brengt, is op dezelfde onaangediende wijze artist. Als Jozef Israels het portret van den tooneel- speler Veltman of van den ouden Roelofs, den schil der, maakt, is hij psycholoog van het bovenste plankje en een psycholoog als de Groningsche pro fessor I-Ieymans was in zijn karakterbeschrijving en classificatie een artist. Maar dat zijn de uitverko renen. Hoe 'staat nu in dien tijd van zoeken en streven, van willen en wenschen, met of zonder verworden kunde en verkregen gave, een figuur als Bendien voor onze oogen? Een blik op zijn zelfportret zegt ons dat hier ,de kundigheid niet ontbreekt en een gave, die een scherp doordringens-vermogen bevat, evenmin betwist kan worden. Ook wordt hier het normale beeldende element niet verlaten om voor abstracties plaats te maken, die slechts met een handleiding te begrijpen en zonder die, nietszeggend zijn als een deurpost. De stille koestering die de kunst weven kan rondom de toch ietwat angstige expressie van dien denkerskop is aanwezig. De teekening ontroert en maakt even een stilte. We raken er even aan die vermenging van vis.ueele èn intellectueele emotie die groote kunst te voor schijn toovert. En zoo zijn er nog enkele werken ter tentoonstelling te vinden. Veelal echter over heerscht het intellectueele in de portretjes en ge laten; dan naderen we de felle charge of de carica- tüur, al blijft de lijn, die uit zijn hand loopt zuiver en direct op den man afgaand. En tusschen charge en betoog blijft hij zwevend, waar hij schildert. Stug blijft de verf en hij ontroert, noch noopt tot verzet. Hetgeen het ergst is wat een kunstwerk kan overkomen. Zoo zijn in Bendien alle. elementen van een moei lijken overgangstijd vertegenwoordigd en zijn in zijn wex-k alle werkzame intelligenties, alle wen schen en willen naar nieuwe waarden terug te vinden. Zijn intelligentie was de kern van zijn productie, doch de gave bezat hij evenzeer als sommige kundigheid. Waardoor hij een belangwek kend figuur uit een merkwaardige periode,zal blij ven. J. H. DE BOIS. Auto na botsing over den kop geslagen. Eén militair gedood, twee gewond. Omstreeks middernacht is op den rijksstraat weg Amsterdam-Amersfoort, ter hoogte van den "Vredelaan te Laren een zeer ernstig on geluk gebeurd. Een personenauto, waarin vijf militairen, allen te Baarn gelegerd, zaten, kwam daar in botsing met èen vrachtauto, welke uit Zutphen kwam. De snelheid, welke de personenauto auto had, was zoo groot, dat de wagen na de botsing nog 73 meter dooi-schoot en daarna over den kop sloeg. De' gevolgen waren zeer ernstig. Alle inzit tenden werden uit de auto geslingerd. De 32- jarige bestuurder, Bruining genaamd en thuis- behoorende te Vught, was op slag dood. Twee andere militairen liepen verschillende verwon dingen op en twee bleven ongedeerd. BEZOEK VAN MINISTER VAN DEN TEMPEL AAN DRENTE. De minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, heeft Dinsdag in gezelschap van de heeren Meyer de Vries en mr. J. H. J. Schouten, een be zoek aan de provincie Drente gebracht, ten einde zich in het bijzonder van het werk der Centrale Ver eeniging voor den opbouw van Drente opv.de hoogte te stellen. Behalve de commissaris der Koningin mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, die tevens voorzitter der Centrale vex-eeniging voor den op bouw van Drente is, maakten de heeren K. Brok en P. J. Duinkerken, bestuursleden en mr. J. Cra mer, directeur der Centrale Vereeniging voor den opbouw van Drente, den tocht mede. DE „AMIGOE Dl CURASAO" WORDT DAGBLAD. Naar ons wordt medegedeeld, zal het tot nog toe tweemaal per week verschijnende orgaan van de missie op Curacao, de „Amigoe di Curagaó" met in gang van 1 November a.s. dagelijks uitkomen. Tot chef-redacteur is benoemd de heer A. Groothuis te Heemstede, thans redactioneel medewerker van de „Actie voor God". KARABIJNBRIGADE BIJ DE ZWOLSCHE POLITIE. B. en W. van Zwolle hebben den raad het voor stel gedaan hun een crediet te verleenen van 5400, voor het aanschaffen van 60 karabijnen en munitie, ten behoeve van een effectiever bewape ning van het politiecorps, orn twee auto's tot „over valwagens" te kunnen inrichten, en de gelegenheid te scheppen, dat de manschappen eventueel op het politiebureau kunnen overnachten. Soldaat speelde met revolver. Wegens het dooden van een meisje tot zes maanden hechtcnisstraf veroordeeld. 'De krijgsraad te Utrecht heeft een 21-jarigen sergeant capitulant veroordeeld tot een hechtcnis straf van zes maanden, daar de man eenige maan den geleden een meisje met een revolverschot heeft gedood. Tijdens de behandeling van deze zaak door den krijgsraad kwam vast te staan, dt de sergeant met een vriend en twee meisjes op een kamer had vertoefd. Voor de aardigheid had hij zijn revolver getrokken. Zijn vriend had hem gewaarschuwd, doch even later richtte hij het wapen opnieuw op het meisje. Plotseling ging het schot af, waardoor het meisje zoodanig werd gewond, dat het eenige dagen later overleed. MEXICAANSCHE INDRUKKEN. Het schoone meer. (Van onzen reizenden medewerker). De muzikanten spelen naar hartelust aan het schoone .meer van Chapala. Zij hebben hun mooiste en grootste sombrero's op, hun beenen zijn in de nauwe, rijkbestikte Mexicaansche broek gestoken, een zwierig en kleurig jasje en een bonte doek hangen losjes over den rechterschouder. Zoo spelen zij hun liefdeszangen en hun patriottische liederen en zingen er hun veelstemmige refreinen bij aan het schoone meer van Chapala. De buitenhuizen der rijke Mexicanen aan het schoone meer van Chapala zijn wit en weelderig. Zij staan in de felle zoii overdag, in de blauwige schemering van den avond, in de koele stilte van den nacht tusschen boomen en bloemen en vertellen van de tegenstellingen van Mexico: de groote rijk dom vhn weinigen, de diepe armoede van zeer velen. De purperen bougainvillea's hangen in weelderige trossen van de balcons; gouden regen kruipt tegen de witte zuilen, lathyrus in vele zachte tinten, witte en roode rozen en geraniums kleuren in de tuinen langs de oevers van het schoone meer van Chapala. En er staat een kex\k met twee hooge torens fel- wit te blakeren in de zon. Er is een blank strandje, waar ge liggen kunt in een gemakkelijken stoel. Bootjes voor spelevarende bezoekers gaan over de groote watervlakte: de grootste binnenwater-vlakte van heel Mexico. Bootjes met visschers vangen de zilvervischjes van Chapala in hun netten, die go over een uur, ontgraat en gewikkeld in een deeg van eigeel, gaat eten in hotel El Nido, Het Nestje een wit en helder nest in het stoffige, grauwe nest Chapala. Het is heel groot, het meer van Chapala. Wan neer het niet heel helder weer is kunt ge in de lengte den anderen oever niet zien, maar in de breedte ziet ge aan den overkant weer twee witte torens van een ander stadje met een vreemden me- lodischen naam en als alle andere Mexicaansche stadjes: met brandende zon in smalle straten van witte muren, met een marktplein waar een oude, breedgekromde boom in zijn schaduw de vrouwen met de breede sinaasappelmanden en de geconfijte vruchten wat koelte biedt en mannen met breede hoeden en op bloote voeten en ezeltjes.... overal kittige, grijze ezeltjes met zware balen op den rug. Ge ziet er ook. in die Mexicaansche stadjes, man nen op paarden. Ze zitten trotsch en recht en hebben glimmende laarzen aan met glinsterende sporen en een breede met koper beslagen riem en een fraai bewerkt holster met een pistool. En overal klinken de muziekjes. Die zingen liefdesliederen en strijdgezangen en de sprookjes van het meer van Chapala. Sprookjes óver dieren. Over slangen en arenden. En over bloemen. En hoe, midden tusschen de glooiende ber gen van de hoogvlakte, 'dat groote meer is gekomen. Het is iets om niet te vergeten; te wandelen langs den oever; turen over de wijde vlakte. Of naar de eilandjes waarop hutten zijn waar visschers wo nen; lui liggen in een stoel op het blanke strandje, bruin worden in de zon, luisteren naar de muziek. Of te dwalen door de straten, langs de kerken en de klokketorens, over de markt, onder den grooten boom, langs de vruchtenvrouwtjes en de lekker nijentafels, waar de vliegen en de bijen gonzen. En de ezeltjes te zien met hun sukkeldrafje en hun zware vracht. De trotsche mannen te paax-d. De rus tige visschers. Den blauwen hemel. De buitenhuizen. En de bloemen. Het is geen wohder dat aan dit tafereel oeroude fabels zijn verbonden. Dat rijke lieden hier komen uitrusten van het geld verdienen. En dat de dichters en de schrijvers van Mexico' in grooten getale bij het meer wonen. Het meer van Chapala. Mr. E. ELIAS (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7