IJmuider Courant De situatie in Tleo tuxegen- DANCING FEET doet Den Haag? biedt Tl deze week ten Jeins woedt Opgevoed Opmarsch der geallieerden naar Drontheim schijnt te vorderen. Weer periodieke verloven. Alleen onderhandeling na terugtrekking der Duitsche troepen. 100.000 „Bernisse"-bemanning JAARGANG NO. 148 „Uitgaven Costei Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V., Gr. jiiiraat ^even jsnomeH Courant Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301 Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dii blad, worden kosteloos in de' Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH VELSEIN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnl dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 25 APRIL 1940 Abonnementen pai week 0..1 V/2, pw maand 0.52J4, por 5 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 5 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-5 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. at =t al vaak de aandacht op gevestigd dat er in Ed ffeö!.ek aan centrale 0verheidsleiding is faide de luchtbescherming der burgerbevol- D.en Haag" heeft deze aangelegenheid onder- -C bjj het departement van Binnenlandsche f' en dit is er niet. in geslaagd de voortvarend- fan het departement van Defensie, in het be- der landsverdediging, ook maar in de verte Saren. Het heeft veel te weinig leiding gege- is tenslotte in een niet bepaald verheffend verzeild met de Ned. Vereeniging voor ^[bescherming, die wel haar best gedaan had. jaar en dag, allang vóór de oorlog be- Het bestuur van die vereeniging moge niet feil- reweest zijn in zijn optreden jegens het depar- de BESTE en VERRUKKELIJKSTE ontspanning Charme en vroolijkheid vieren triomfen in een vlotte, geestige klucht met actueelen inhoud. Vóór de pauze: -at, maai de voornaamste vraag is en blijft: ■rom geeft Den Haag geen betere leiding aan de wanneer komt die eindelijk? De oorlog H nu al bijna acht maanden en de ervaringen in üj, waar de burgerbevolking inderdaad mee- óos-door de Russen gebombardeerd werd, wel'bewezen: hoeveel onheil men voorko- "kan,' hoeveel menschenlevens men kan behoe- Óoor'een doeltreffende organisatie. Uit een me lding van een thans in Finland vertoevenden merker van het Alg. Handelsblad is boven- jieken hoe groot het verschil in de gevolgen die organisatie te kort schoot. Wij hebben bericht Dinsdag geciteerd maar ik zal het hier 5eens herhalen: In een héél groote provincieplaats, aanvan kelijk zonder luchtverdediging, vonden 58 bom bardementen plaats}. Meestal vlogen 16 machi nes boven het centrum van de stad, soms zelfs 24.5iij lieten zeker meer dan 6000 bommen val len. Men was voorbereid en telde 48 dooden en De doeltreffendheid van de organisatie der e bescherming begrijpe men uit het vol- "loveii een heel groote plaats vlogen onver- wacht op twee achtereenvolgende dagen 6 ma- I chines. Door bommen werden den eersten dag I 88 menschen gedood en ruim 300 gewond! Bij latere bombardementen vielen in totaal slechts 1 en 5 gewonden. De burgerbevolking van Nederland moge hieraan denken". Nu kan men hoopvol veronderstellen dat het met sirijdinethoden der Westersche mogendheden zoo'n vaart zal loopen als met het optreden dei- in Finland. Wij hopen dat allen maar zeker eien we het niet, evenmin als we zeker weten of ooit aangevallen zal worden. Tegen dit itste zijn de uiterste voorzorgen ter verdediging somen. Waarom dan niet ten aanzien van de be taling der burgerbevolking? aan leiding van hoogerhand heeft zich alleen gewroken in het.- verschillend optreden gemeentebesturen ten aanzien van den bouw lilplaatsen e; d. en in het uitblijven van maatregelen omdat de gemeéntëiï niet over geld konden of durfden beschikken. Het ergste en is de lauwheid bij de bevolking in het uit wen van voorzorgen ter zelfbescherming. De ver jaring van die lauwheid is heel eenvoudig dat de dachten: Als Den Haag er zoo vaag over SkIvindt het dit blijkbaar niet erg noodig. Waarom Buien wij ons dan druk maken? De tegenstelling de groote energie, door Den Haag ten aanzien de landsverdediging getoond, moest dien indruk Keleer versterken. is blijkbaar bij sommigen een zekere neiging de bevolking ongerustheid te besparen. Ja, daar bik ook voor en ik heb er herhaaldelijk mijn best mor gedaan als het ongerechtvaardigde zwartgallig- en de verspreiding van zoovele onzinnige feruchten, die dan ook nooit bewaarheid zijn. Maar het noodzakelijke voorzorgen betreft voel ik 'niethet.geringste voor. Integendeel. Daarom heb- wij.in dit blad ook zooveel, aandacht geschon- a aan de voorbereidingen voor eventueele evacua- en voor de inrichting van nood-ziekenhuizen, jftr zulke dingen angstvallig te zwijgen is tegen et openbaar belang. En de menschen die het naar erover te hooren handelen in hun eigen dag als zij zich pogen aan te passen aan de fei- Jjke maatregelen van een harden tijd en hun «d zooveel mogelijk pogen te stalen. Dit is geën meer waarin men zich wel op den moed van sferen verlaten kan. Men moet zorgen hem zelf bezitten. „Moed is overwonnen angst", heeft een bp-denkende Franschman eens gezegd. Welnu, te kunnen overwinnen, op het sportterrein of in zakenleven of in welke levensomstandigheden noodig. Laat ons trouwens erkennen de meesten dat wel toonen te beseffen en dat algemeene volksstemming in den lande nu veel :,er' rustiger en vaster beraden is dan in de eer- torlo'gsmaanden. De meeste menschen schrikken meer en kunnen een stootje hebben. Des meer re<den, des te gunstiger omstandigheden om luchtbescherming der burgerbevolking met ••hl door te zetten. Velen hebben terecht bewon- voor het organisatie-vermogen van den Duit- J Welnu «dan. Doet het em na ook op dit ge- Je burgemeester van Haarlem heeft het initiatief ^men tot een alarm-oefening voor de geheele be- ring' dm heden plaats heeft. Ik heb dien toegejuicht en de hoop uitgesproken -jen, ook 's nachts, op zullen volgen, pdien heb ik gemerkt dat het Haarlemsche ge- uitzondering is. Men heeft het al aan andere ten voorbeeld gesteld. Ja.hoe hebben wij -■nu eigenlijk in Nederland met deze zaak? Woens- ®Wgen kwam het bericht dat het gémeentebe- Van Den Haag let wel: van Den Haag, dat .„0Gh imt dichtst bij het „vuur" der regeering zit eenentwintig brandspuiten oor de luchtbescher- 2al koopen. B. en W. hebben er een voordracht Die 21 spuiten ontbraken nog; •^meester en Wethouders achten het onder de y* omstandighëden niet verantwoord langer 36 "te blijven wachteh hun" geduld en dans. ACTUALITEITEN. Een wervelwind van muziek PROFIITI'S HOILANDSCHE FOX WERELDNIEUWS. Heden 8 uur: LAATSTE VOORSTELLING T)e TlacfU dec fRestiss'nq en Tllc. 7Hatty en de Scftat aan het Oosten (Adv. Ingez. Med.) dus op en zeggen dat zij wel- pogen zullen, het geld geheel of gedeeltelijk van het Rijk terug te krijgen. Dat is optreden, dat niet be paald gebruikelijk maar gerechtvaardigd is en ze ker andere gemeentebesturen tot dergelijk handelen zal aansporen. Maar zullen we er zoo komen? Neen. Het Rijk moet zelf handelen en snel! En de leiding gaan geven die ontbreekt. Als het departement van Binnenlandsche Zaken daar niet voor geschikt is, Iaat een ander het dan doen, al is het misschien niet gewenscht dat dit Defensie is, dat al zoo zwaar be last is met arbeid. De Haagsche Post heeft Zaterdag het volgende betoog gehouden: „Vier problemen trekken in het bijzonder de aandacht: Het zijn: 1. het vrijwilligers vraagstuk voor de luchtbeschermingsdiensten; 2. het. vraag stuk van het verstrekken van bindende voor schriften voor de zelfbescherming; 3. het ma- terialen-keuringsvraagstuk; 4. het gasmasker- vraagstuk. Het is beschamend, dat in ons land nog-geen enkel dier genoemde vraagstukken ook maar op eenigszins bevredigende wijze is opgelost. Ten aanzien van het personeelsvraagstuk kan thans worden gezegd, dat het door middel van een vrijwilligerssysteem niet valt op te lossen. Invoering van een luchtbeschermingsdienst plicht is een gebiedende eisch. Waarom dit niet eerder is geschied, zal voor ons altijd een raadsel blijven. Het militaire dienstplichtsysteem in ons land is zoodanig, dat slechts een gedeelte der weerbare man- nen thans aan onze grenzen staat. Het is bil- - - lijk, dat de anderen een deel van hun tijd ge ven aan de luchtbescherming en dit moet dan ook onverwijld geschieden. De positie van deze dienstplichtigen moet natuurlijk wettelijk wor den geregeld. Bindende voorschriften voor de zelfbe scherming ontbreken op het oogenblik tenzij zij betrekking hebben op lichtdooving, e.d., waar het dus gaat om maatregelen, die moeten worden genomen in verband met luchtbescher mingsoefeningen, die door de overheid wor den georganiseerd. Niemand weet echter, of hij nu een brandbom met zand of met water moet blusschen. Niemand kan nog worden verplicht in eigen huis zelfbeschermingsmaat regelen te nemen. Vooral dit laatste is van be lang. Dat het Rijk zal moeten bijspringen, waar het de financiering van genoemde maatrege len ten behoeve van on- en minvermogenden betreft, spreekt wel vanzelf. De te geven voor schriften moeten zoo eenvoudig mogelijk zijn. Een controledienst kan van gemeentewege worden ingesteld: hier ligt een mooie taak voor de luchtbeschermingsdienstplichtigen. Het gasmaskervraagstuk dient dan ook on verwijld te worden aangevat en opgelost. De productie van gasmaskers moet in een snel tempo worden opgevoerd; voor zoover de in dustrie op eigen bodem daarvoor niet kan zorgen, moet men in het buitenlandkoopen, waar verschillende types goede maskers te verkrijgen zijn. Het spreekt vanzelf, dat een financieele regeling voor de distributie van gasmaskers moet worden getroffen". Men kan een dergelijk programma wat besnoeien, maar het geeft in hoofdzaken zeer zeker aan waar. het hapert. En dat is niet gering. Het belangrijkste is: regeer, geef leiding ook hierin! Er moet een eind komen aan een toestand, waarin Haarlem in zijn eentje een alarmoefening voor de heele bevolkin; vaststelt en de gemeente Den Haag zelf materiaal gaat koopen, dat het Rijk heeft toegezegd, omdat haar geduld op is en zij de verantwoording voor verder uitstel niet meer wil dragen. Zij het op iets beperkter voet. De Regeeringspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (vertrek Vrijdagavond daaraan voorafgaande) weer zal worden overgegaan tot het verleenen van periodieke verloven, zij het op iets beperkter voet dan tot dusver het geval is geweest. Koning Haakon's standpunt. Volgens Radio Stockholm heeft Koning Haakon van Noorwegen in een brief tot den voorzitter van het Noorsche Opperste Gerechts hof verklaard dat de Noorsche regeering op geen andere basis met de Duitschers wilde on derhandelen dan een volledig terugtrekken van hun troepen uit Noorwegen. Deze brief van Koning Haakon was een ant woord op een schrijven van den bestuursraad te Oslo. Op het voorstel den Kroonprins door middel van de radio te doen spreken tot de bevolking van het door de Duitsche troepen bezette deel van Noorwe gen antwoordde Koning Haakon dat de Kroonprins geen toegang heeft tot de radio-stations in deze districten. De Koning voegde hieraan toe dat van den Kroonprins niet kan worden verwacht dat hij de Noren aan zal sporen bevelen van de Duitsche autoriteiten te aanvaarden. „Ik verwacht van hen dat zij zich. als Noren zullen gedragen en hun va- dei-landslievenden geest zullen bewaren". Amsterdam—Batavia zonder tusschenlanding. Bekroonde ontwerpen besproken. Woensdagmiddag is in het hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van het comité „Vliegtocht NederlandIndië" naar aanleiding van de uitgeschreven prijsvraag voor ontwerpen van een vliegtuig, dat de vlucht Ne derlandIndië zonder tusschenlanding zou kun nen maken. De ontwerpers van de drie bekroonde vlieg tuigen hebben- hun plannen verdedigd, waarna het woord was aan de critici. Tot deze behoorden prof. dr. ir. Van der Maas, ir. Beeling, chef-constructeur der N.V. Neder- landsche Vliegtuigenfabriek Fokker, de heer Van Balkom, gezagvoerder der K.L.M., en de heer T. E. Slot, chef der afdeeling Vliegtuigbouw van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Het was voor deze heeren moeilijk critiek te leveren, aangezien ten eerste de tekst van de prijsvraag nogal vaag was gehouden en het ook ging om een voorstudie en niet om het inleveren van een tot in details uitgewerkt ontwerp. Dit kon ook niet, want een dergelijk ontwerp vraagt aan ingenieurs-arbeid minstens 70.000 uren en één enkel man zou zeker een jaar of veertig noo dig hebben om het volledig te kunnen bewer ken. Prof. ir. Goudriaan heeft een slotwoord ge sproken, waarin hij zeide, men moet durf hebben en fantasie. Zonder deze eigenschappen komt een vliegtuigconstructeur niet verder, blijft hij ronddraaien in een kringetje, brengt hij nim mer iets nieuws. De tijd der romantiek in de vlie gerij is grootendeels voorbij. De opmerking werd gemaakt, dat de vliegtuigindustrie zoo langza merhand een bedrijf is geworden waar met exacte waarden wordt gewerkt. Dit neemt echter niet weg, dat nog steeds fan tasie en durf noodig zijn om dit bedrijf niet te doen stagneeren, hetgeen trouwens geldt voor élk technisch bedrijf. Zoodra men min of meer bij de pakken gaat neerzitten, zoodra men weigert nieuwe wegen te bewandelen, omdat ze revolu- tionnair zijn, gaat de zaak mis, is men op den verkeerden weg. Telegram van Koolhoven over .de prijsvraag. De vliegtuigbouwer F. Koolhoven heeft aan de vergadering het volgende telegram gezonden: „Door drukte verhinderd meen ik via dezen weg uw vergadering ernstig te moeten waarschuwen voor publicaties, welke door medewerking insti tuut (bedoeld het Kon. Instituut van Ingenieurs. Red.) indruk zou kunnen wekken, dat deze ont werpen het kunnen der Nederlandsche vlieg tuig-industrie weerspiegelen. Immers mededin gers hoofdzakelijk employees K.L.M., welke ver- keersmaatschappij zeker niet bakermat Neder landsche vliegtuigindustrie genoemd mag wor den w.g. KOOLHOVEN. Op grond van de laatste berichten uit Zweden geeft Reuter het volgende overzicht van de situatie: In het noorden zijn de pogingen der Duit schers den geallieerden opmarsch naar Drontheim te stuiten, mislukt. De Duitschers hebben den geallieerden ring, die steeds nauwer om Drontheim sluit, niet verbroken. Steinlcjer is door de Duitsche bommen en granaten vol komen verwoest. Hier zijn 6.000 inwoners dakloos. =C> BRITSCH OPMARSCH PCAN levensmiddelen en schuilplaatsen. Een groot aantal moderne wapens zou zijn buitgemaakt. LUCHTAANVALLEN OP BU RGERBEVOLKING? Volgens het Noorsche Telegraafagentschap wordt de burgerbevolking in Noorwegen voortdurend door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. De laatste dagen zijn veel onbeschermde dorpen en kleine visschershavens aan de Westkust van Noorwegen door de Duitsche vliegtuigen met brand- en bri santbommen bestookt waardoqr vele huizen in vlam men zijn opgegaan en tal van dorpelingen zijn ge dood. Slachtoffers zijn gevallen te Sandsoey, Angvik, Aandalsnes, Sundalversira, Hoeyanger, Soengundal en Voss, alsmede in de kustplaatsen Aalesund en Molde. Naar schatting zijn bij deze aanvallen min stens 60 personen gedood. Het grootste deel van de burgerbevolking van vele steden heeft thans de wijk genomen naar de bergen, wouden, dalen en kléine fjorden. Het voed- selvraagstuk in het binnenland levert moeilijkheden op, doch is nog niet ernstig. Het N.T.A. verklaart: het Noorsche volle is één in zijn strijd om het bestaan. De krachtige geallieer de hulp is een sterke aanmoediging geweest en ieder is in den strijd om de vrijheid met den goesten geest bezield. Volgens berichten in de Zweedsche pers is de verduistering gelast van de door de Duitschers bezette Noorsche gebieden. Het vliegveld van Oslo, dat verscheidene malen door Engelsche vliegtuigen is gebombardeerd, staat thans onder zulke strenge militaire bewaking, dat het voor buitenstaanders onmogelijk is, de uit werking van de jongste operaties der Britsche lucht macht vast te stellen In het zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar het noorden door te dringen. De middelste colonne is Koppang, ongeveer 80 K.M. ten noorden van Elverum, genaderd. Meer naar het oosten houden de Noren de Duitschers tegen te Osen, 40 K.M. ten noord oosten van Elverum, en te Trysail nabij de grens. De Duitsche linkervleugel, die in het groote Gudbrandsdal opereert, heeft onbesliste gevechten met de geallieerden geleverd in den strategisch be langrijken sector van Lillehammer, waar het dal overgaat in de zuidelijke vlakte van Oslo. Van Dombaas uit worden voortdurend geallieerde ver sterkingen naar het Gudbrandsdal gezonden. Het belangrijke spoorwegkruispunt Storen, ten zuiden van Drontheim, is in handen der geallieerden. In het gebied van Narvik woedt sedert vijf dagen een sneeuwstorm, die de militaire actie belem mert. De Duitsche beweringen; volgens welke de eerste Noorsche divisie in het zuidoosten van Noorwegen, zonder ernstigen tegenstand te bieden naar Zweden gevlucht zou zijn, worden volgens het Noorsche telegraafagentschap van gezaghebbende zijde tegen gesproken. De Finsche radio heeft medegedeeld, dat volgens mededeelingen van Finsche correspondenten de Britsche troepen tot 60 K.M. ten zuiden van Drontheim zijn opgerukt. Fort Hegra, dat zich in Noorsche handen be vindt, heeft versterking ontvangen, waardoor de mogelijkheid om de Duitsche aanvallen te weer staan, wordt vergroot. In een officieel Britsch communiqué wordt ge zegd: In de buurt van Drontheim werd een vermelde tegenaanval uitgevoerd door Duitsche troepen, welke zich in belangrijke getale in de fjord van Drontheim bevonden. Na een tamelijk levendigen strijd zijn onze troepen er in geslaagd den toestand te herstellen". De correspöndent van eeAftonbladet" te Rotos meldt dat het Duitsche luchtbombardement den geallieerden niet heeft gehinderd gebruik te maken van den spoorweg in het Gudgrandsdal om ver sterkingen naar het Zuiden te zenden. Noorsche militaire kringen verwachten dat spoedig een groote slag zal worden geleverd om het bezit van het dal. Het schijnt, dat de geallieerden on danks de vortdurende Duitsche luchtaanvallen hun troepenconcentraties voortzetten. Britsche en Noor- 'sche luchtdoelartillerie zou gedurende het week einde 20 Duitsche vliegtuigen hebben verwoest. OVERGAVE VAN DUITSCH BTALJON. Uit betrouwbare geallieerde bron verneemt Reuter dat in het dorp Gratangen, 40 K.M. te Noorden van Narvik, een geheel Duitsch bataljon door de Noren is omsingeld en zich heeft overge geven. Van de 1000 Duitschers zouden er volgens dit bericht 150 zijn gedood. De overgave geschiedde na een belegering van zes dagen, tengevolge van gebrek aan munitie, Radiotelefoongesprekken. (Het 100.000ste radio telefoonge sprek met Indië is Dinsdag gehou den en wel door Houthandel Jon- geneel te Utrecht. Voor dit jubi- leumgesprek werden geen kosten berekend.) Er is honderdduizend keeren Zoo maar draadloos door de sferen, Met den verren Oost gepraat; Wat een lange reeks van woorden, Die men hier en ginder hoorde, In betoogen zonder draad. Het valt zwaar je voor te stellen, Laat nog staan om na te tellen, Wat die honderdduizend maal, In een aethergolf beweging Al niet over land en zee ging, Maar 't is zeker kolossaal. Jonge-jonge Jongenelen, Gij kreegt een faveur uit velen, Bij dit machtig jubilé; Zoo kunt gij, op stuk van zaken, Een bijzonder zaakje maken, Aardig volk, die P. T. T. Of het nu ging over zaken, Dan wel ouders kindren spraken, Ambtlijk of in zoeten min; Of de sprekers rustig zaten, Dan wel uitgelaten praatten, Oppervlakkig of vol zin; Al die honderdduizend keeren, Kon men 't wonder apprecieeren, Dat de radio bereidt; Als zij, de ondenkbaar vlugge, D'afstand weet te overbruggen, Die ons land van 't Oosten scheidt. Nog veel honderdduizend malen, Zal men grif de cijns betalen, Die er eenmaal nu op staat, Om de zeer bijzondre waarde Van een band rond half de aarde, Die een band is zonder draad. maakte den strijd bij Narvik mee Twee en een half uur lang regende het granaten. De bemanning van het Nederlandsche s.s. „Ber- nisse" heeft bij aankomst te Stockholm enkele nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent den zeeslag, die zich op 10 April in de fjord van Narvik heeft afgespeeld, aldus meldt Reuter ons. Deze Nederlandsche zeelieden, wier schip, naar men weet, te Narvik is gezonken, hebben het ver loop van den strijd van de rotsen aan .de kust af gade kunnen slaan. Zij verklaarden, dat het 2 y2 uur lang granaten van de Britsche en Duitsche oorlogs schepen regende. Vele kwamen in de nabijgelegen rotsen terecht. In tal van huizen brak brand uit en een electrische centrale vloog in de lucht. Ondanks het kanongebulder was. onder de burgerbevolking geen teeken van paniek te bemerken. Toen de man nen van de „Bernisse" Narvik verlieten, was er van de burgerbevolking niemand gedood of ge wond. Slechts vier huizen waren volkomen ver woest. --

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1